Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Článek

Vytvořeno:  09.01.2012 08:51  uživatelem pogo .
Chcete vydat vlastní hru? Jde to, přihlaste se do výběru!
Sdružení pro české hry znovu otevírá soutěž autorů.

Snad každý, kdo propadl deskovým hrám, dostal někdy nápad i na hru vlastní. Většina projektů však zůstane na papíře. Vydání hry není nic snadného. Trh je pořád poměrně malý, a tak herní společnosti sázejí na osvědčené autory.

„Především ale většina lidí svůj nápad vůbec nerozvine. Nezdá se to, ale i za nejjednoduššími pravidly je spousta dřiny. Dnes také nikdo nevyvíjí hry sám. Autor potřebuje zpětnou vazbu od jiných hráčů,“ vysvětluje Zdeňka Gašparíková z České deskoherní společnosti (Czech Board Games – CBG).

Toto sdružení se zaměřuje právě na vydávání her začínajících autorů. Nyní opět vyhlašuje soutěž, do které se až do 11. března mohou přihlašovat tvůrci her se svými nápady. Sdružení jim poskytne právě to, co samotnému jednotlivci chybí – kritický pohled a připomínky zkušených hráčů. Česká deskoherní společnost také připravuje pro autory další programy: tématická setkávání autorů, např. v dílnách zaměřených na design her a výrobu herních komponentů, workshop o tom, jak se píšou pravidla, pravidelné testování her a další.

Jak výběr vítězné hry probíhá, popisuje zakladatel CBG Jakub Těšínský: „V rámci soutěže se hry testují a dotvářejí. Každoročně vydáváme jednu hru, ale pokud se objeví zvláště pěkné hry, můžeme jich připravit k vydání i víc. To je i případ minulého ročníku, kdy se vítěznou hrou stala závodní hra s plochodrážními motorkami Speedway Champion a zároveň byl vydán partnerskou firmou také Infarkt, který je vtipnou simulací každodenního života.“

Jak to chodí v praxi

Na prvním setkání každého ročníku autoři krátce představí prototypy svých her. „Prototyp nemusí mít nijak oslnivou grafiku, důležitý je herní systém. Ten pak společně začneme vylepšovat. Předpokládá se ale, že autor se bude účastnit setkání, bude slyšet na připomínky těch, kdo hru testují, a věnovat čas dalšímu vývoji,“ dodává Těšínský. Cílem je, aby hra dobře fungovala a byla zábavná. Také nesmí být příliš podobná některé hře, která už existuje. Pořadatelé proto zdůrazňují, že než se autoři pustí do práce, měli by poznat aspoň ty nejznámější moderní deskové hry. Není třeba je všechny kupovat, běžně se hrají v klubech deskových her. „A na co tvůrci někdy zapomínají – jejich hra musí mít šanci najít si své hráče a uspět i na pultech obchodů. Výroba tedy například nesmí přijít vzhledem k typu hry příliš draho,“ zdůrazňuje Jakub Těšínský.

Vítězné hry z minula
2011 – Speedway Champion a Infarkt
2010 – Verona
2009 – Insula
2008 – Crash by Crash
2007 – Laborigines a Jantaris
2006 – Through the Ages, Graenaland a Legion
KONEC INFOBOXU

O sdružení CBG
Vzniklo v roce 2006. Má za cíl pořádat setkání autorů moderních společenských her a propagovat jejich hry u nás i v zahraničí, například na světoznámém veletrhu v německém Essenu. Pořádá dílny a přednášky, zařizuje testování prototypů nevydaných her, spolu s občanským sdružením Goada vyhlašuje soutěž autorů. Každým rokem jednu vítěznou hru vydá.

1. setkání autorů – 9.-11.2.2012 Plzeň
2. setkání autorů – 10.-12.3. 2012 Praha
3. setkání autorů – květen 2012 Praha
4. setkání autorů – srpen 2012 Mariánská (u Karlových Varů)
5. setkání autorů – listopad/prosinec 2012 Praha


Hru můžete přihlásit do 11.3.2012. V předstihu je možné napsat na adresu CBG, K Lánu 2, 160 00 Praha 6, nebo se přihlásit pomocí formuláře na www.czechboardgames.com


 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |