Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Článek

Vytvořeno:  23.05.2009 13:12  uživatelem Petr Holub .
Le Havre nebo Agricola, kdo je víc?
Cca před rokem se zablejskla zelená perla mezi hrami jménem Agricola. Nyní vyplavala podobně chytlavá hra Le Havre. Pod oběma hrami jsou podepsány stejná jména. Někdo tvrdí, že Le Havre je nástupce Agricoly jiní zas, že Agricola žádného nástupce nepotřebuje.
Já si zkusím obě hry trošku porovnat.

Le Havre verzus Agricola , průmysl proti zemědělství, město oproti venkovu. Tam, kde v přístavu stavíte budovy a lodě, tak na statku v Agricole dáváte do kupy vylepšováky či novou střechu.
V obou hrách naleznete krávu. Ale v Le havre to bude pouze dobytek, ale v Agrikole máte kravičku. Mnohdy si jí i pojmenujete. Tedy Agricolka je intimní a domácká, Le Havre zas industriální.

Ačkoliv pravidla Le Havre jsou kratší a jednodušší, tak při dobrém vysvětlení či pečlivém načtení se Vám intuitivní hraní a sled akcí u Agricoly dostane do krve nejspíš dříve. Asi to bude tím, že její možnosti jsou krásně logicky spjaté s běžnými činnostmi na chalupě či domě. (Když potřebuji dřevo, tak pro něj pošlu svého člověka do lesa, pokud zas chci pěstovat zeleninku, tak nejdřív musím zorat pole).

Le Havre je krásně pravidelný, co se opakování tahu/hraní týče. Na začátku hry jeden hráč započne hru a až do jejího konce hrajete ve stejném pořadí po sobě. Každý provede právě jednu činnost a pak je zas řada na dalším a to vše mockrát dokolečka. Pravidla přístavu jsou v tomto neúprosná.
Na vašem statku však takovouto pravidelnost nečekejte, protože vše se odvíjí od toho kolik má vaše rodina lidí, a jak dobře si připravíte další kola. Takže se může stát, že někdo může hrát třeba i dvakrát či třikrát po sobě.

U obou her máte podobné množství akcí, nutnost krmit své potomky/populaci a podobně velkou škálu možností a svobody.Ani v jedné nebude stíhat vše, co byste si přáli. Obje hry využívají dva základní typy činností – buď získáváte určité suroviny nebo z těchto surovin něco vyrábíte/stavíte. A to mi dál pomáhá při hře či přináší prestiž/body na jejím konci. U obou z nich jde především o prestiž. V Le Havru je naplněna vaším jměním v penězích a investicemi v budovách a lodích. v Agricole zas všestranným a funkčním hospodářstvím a luxusním bydlením pro vaši rodinu. (někdo si může postavit i kadibudku-)).

U Agricoly vás více trápí, co je teď a co bude za chvilku. Každé období sklizně, kdy musíte nakrmit své potomky je zatraceně blízko a mnohdy kvůli oněm hladovcům musíte obětovat spoustu krásného materiálu. A ten by se vám tak hodil na novou místnost či chlévy. Jednoduše řečeno dokud nevymyslíte, jak uživit svoji rodinku, tak zbytečnosti musí stranou.
Na místo toho u Le Havre si rozmyslíte koncepci a podle ní hrajete. Několik tahu sháníte hromadu železné rudy a dostatek uhlí pod kotle ve slévárně. Poté to vše najednou pošlete do fabriky, kde vám z toho vyrobí ocelové platy, které můžete předat svým lidem v loděnicích. Ti zas během chvíle z této oceli postaví nádherný parník. Cíl vašeho plánu, vaše chlouba. Ale už v rámci stavby onoho parníku se vám začnou rýsovávat možnosti na postavení městské banky, takže pořád budete mít , co dělat. A pokud Vás náhodou zastihne potřeba nakrmit svoje lidi, tak si mezitím odskočíte na jatka popravit svá stáda krav či si jednoduše pučíte penízky od banky a za ně nakoupíte pro své lidi dostatek jídla.

Každá z těchto her má cca 50 karet, které se předepsaným a lehoulice podobným způsobem vyloží před každou hrou a tvoří tak základní rámec hry. Tyto karty budou stejné i pro další stovky her, ale jejich sled a to jak jsou nakombinovány s kartami speciálními, dělá každou hru velmi odlišnou od těch předcházejících. V Le havru sice přijde těchto kartiček jen 6 za hru, ale jsou pro všechny a mnohdy jasně vytýčí směr hry či zapříčiní úpadek nějakého jiného odvětví ve vašem městě.
V Agricole dostane každý svých 14 karet, které jsou jeho a které může a nemusí využít. Každá z nich je identická a každá má své specifické použití. Do doby jejich postavení/vyložení ostatní hráči ani netuší, co vlastně máte v plánu, a co všechno s nimi můžete dokázat. Tento fakt může občas přihrát někomu větší potenciál než druhému, ale nezáleží jen na potenciálu, ale především na jeho využítí. Toto tajemno a to že téměř pokaždé máte jiné karty/možnosti je v mých očích asi hlavní špetka toho, proč mám Agricolu o kousek raději než Le Havre.

Takže kdybych si mohl koupit jen jednu tak si koupím Agricolu, ale je mi jasný, že do půl ruku budu mít na 99% doma i Leoše (rozumějte důvěrně Le Havre-)). A rozhodně na odstavné koleji nebude.

Prostě dvojka k pohledání.


 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |