Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Článek

Vytvořeno:  25.08.2009 00:11  uživatelem Jan .
Učitelka: Deskové hry by měly být v osnovách!
Bléží se nám Deskohraní 2009, tak vyvěšuji malý článek z loňského ročníku...


Je ráno a v sále Tyršova domu na Malé straně to vře jako v úlu. Na Deskohraní dorazili školáci ze dvou pražských základních škol. Usedají ke stolům a poznávají nové hry, ve kterých za chvíli vypuknou turnaje. Uznejte, zda to není příjemně strávený školní den! Že by se děti měli místo hraní raději učit? Počkejte, čtěte dále!

V jedné místnosti je o poznání tišeji. Není divu, tady sedí hodně skutečných reprezentantů, kteří berou hru trochu vážněji.

Zatre. Právě tato hra se hraje s kameny popsanými číslicemi, které tady hráčské dvojice vykládají před sebe. Vypadá to na první pohled jako Scrabble, jenže s čísly. Úkolem je sestavovat řady a sloupce s určitým daným součtem. Je jasné, že se při tom mozek zrovna neodpočívá, zato se zlepšují počtářské schopnosti.

„Když se koná mistrovství Evropy v Zatre, máme tam více reprezentantů, než všechny ostatní země dohromady,“ usmívá se Alena Vávrová, učitelka ze ZŠ Kodaňská, která sem své svěřence přivedla. Sama je velkým nadšencem do deskových her, navíc ale ví, jak jich účinně využít ve výuce.

„Myslím, že deskové hry by měly být součástí výuky na každé základní škole – využití mají totiž mnohostranné,“ říká Vávrová. „Skvělý je Blokus (to je hra, v níž hráči pokládají na desku různě tvarované dílky, snaží se ovládnout co největší území a zabránit v rozrůstání soupeřům). Nejen kvůli poznání geometrických tvarů, odvodíte z něj třeba prvočísla. Rychlé počítání se cvičí při karetních hrách jako Ligretto,“ vypočítává učitelka a pokračuje: „V hodinách matematiky je dále dobrá třeba hra Quarto. Na tom můžeme ukázat množiny, cvičí se logika.“

Na vysvětlenou, v Quartu se na plánek pokládají kameny, které jsou vysoké nebo nízké, bílé či černé, s prohlubní na vrcholu nebo bez ní, a se dvěma typy půdorysu. Vítězství dosáhne ten, kdo první vytvoří řadu čtyř kamenů majících jednu z těchto charakteristik společnou, ovšem pozor: jaký kámen na desku umístíte, vám určuje soupeř!

Matematika však není jediným školním předmětem, v němž mohou hry nalézt využití. Třeba pro zeměpisáře znamenají pravé požehnání. Existuje totiž řada herních „kousků“, kde se dění odehrává na mapě různých zemí či celých částí světa. „V hodině angličtiny se samozřejmě dá sáhnout po anglickém Scrabblu. Hry s náměty z historie mohou vzbudit zájem dění o dějepis. Nejsem ale velkým příznivcem her s kvízovými otázkami, u těch se naučíte správné odpovědi z kartiček, a pak už je vám hra k ničemu,“ dodává Vávrová.

Páťáci si dopoledne strávené na Deskohraní rozhodně užili. Z odehraných turnajů si odnesli ceny. Ani ti, kdo nepatří mezi herní fanoušky, se naštěstí nenudili. „Samoobslužný bufet!“ vyhrkla se smíchem páťáčka Adéla jako odpověď na otázku, co se jí na prezentaci her nejvíce líbilo.


 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |