Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Citadela
Originální název: Ohne Furcht und Adel, Citadels
Rok vydání: 2000
Autoři: Bruno Faidutti
Výrobci: HANS IM GLÜCK, MINDOK
Dovozci: MINDOK
Věk hráčů: Od 10 let («»)
Počet hráčů: 2 až 7
Doba hraní: Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut 
Stupeň náhody: 3 - malý podíl náhody («»)
Interaktivnost: 3 - ustálená komunikace («»)
Humor: 3 - hra má k humoru blízko («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Herní systém: Blafování («»), Karetní hra («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)
Doporučení pro rodiny: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)

Stručný popis:

“Pole pokrytá krůpějemi ranní rosy se halí do cárů mlhy, slunce vystavuje svoji tvář na obzoru, první paprsky prohledávají úrodné roviny. Přes oblaka mlhy prosvítají obrysy postav, udatných hrdinů, kteří povstali, aby osvobodili zem a nechali ji rozkvést do plné krásy. Zemani tohoto kraje, kteří byli využiti jako loutky, dosud slouží zájmům stínových rytířů.” (“Třetí kniha městského písaře Mladoty”, dne13. měsíce máje, l.p.1478) Hra s překrásnou grafikou karet. Cílem hráčů je postavit své město z karet staveb. Za každou kartu musí ale zaplatit zlatem. K němu se mohou dostat pomocí dalších karet hrdinů. Každý z osmi hrdinů má určité silné a slabé stránky, které hráč během tahu využívá. Je také důležité skrýt svoji totožnost před protihráči a odhadnout jejich strategii. Hráč který na konci hry vlastní nejvíce obodované město vyhrává.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Krabice - zadní stranaZajímavé odkazy

  Oprava pravidel   BoardGameGeek
  Pravidla hry Citadela   Svět deskových her
  Citadela   Možnost nákupu na Slovensku.
  Informace o hře a pravidla hryOcenění hry

  2000 - 6. místo
Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis)

Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis), je hlavní cena, která je udělována časopisem Die Poppel-Revue a veřejností
  2000 - finalista
Hra roku (Spiel des Jahres)

Hra roku (Spiel des Jahres) - pravděpodobně nejprestižnější anketa současnosti vyhlašovaná nezávislými novináři zabývajícími se společenskými hramiHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 602 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 4,13) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 29.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  21.04.2009 uživatelem jakub . Hodnocení:
Prokoukni intriky a staň se vládcem citadely

Usednete-li s přáteli k této hře, vstoupíte do světa úskoků, intrik, magie a síly. Kdo se stane pánem citadely a města? Jen síla nestačí, odhad soupeře, jeho dalších kroků, skrytí své totožnosti, mazanost, to je to, co vede k úspěchu! Čekají na vás různé postavy: král, žoldnéř, kněz, zloděj, kupec, mordýř, stavitel, čaroděj. Každý má své silné schopnosti, jichž můžete využít, i slabé stránky. Záleží jen na vás, jak je dokážete využít ve svůj prospěch.

Cílem hráčů je postavit své město, ve kterém budou lepší (tzn. hodnotnější) stavby, než budou mít soupeři. Musí jich být alespoň osm (jakmile někdo postaví osmou budovu, kolo se dohrává a hra končí). Každá budova však něco stojí a ty hodnotné jsou obzvlášť drahé, a žoldnéř vám některou může zbořit, další postavy zas mohou škodit jiným způsobem.

Hra probíhá v kolech. V každém si hráči postupně vybírají jednu z výše zmíněných postav, vždy novou a tajně - v tom spočívá základ této hry. Jednou tedy můžete hrát za obchodníka a získat víc zlaťáků, podruhé za zloděje a někomu jeho zlaťáky ukrást, potřetí za stavitele a postavit víc budov než ostatní. Když dokážete odhadnout, jakou postavu si vybral jiný hráč, můžete hodně získat. Kdo je kdo se odhaluje postupně. Záleží na vašem odhadu, hereckých schopnostech, strategii a vývoji hry, ale i na náhodě, zda se k vám dostanou ty karty budov či postav, které by se vám nejvíce hodily. Samotné kolo pak pokračuje podle daného pořadí postav. Začínajícím hráčem je vždy král.


Celou původní recenzi si můžete přečíst na herním webu Frodovy deskové hry.Vytvořeno:  29.11.2011 uživatelem MestoProDeti.cz . Hodnocení:
Citadela
Citadela je zábavná karetní hra, v níž se navenek staví jádro imaginárního města, ovšem v druhém plánu se hráč pomocí taktického myšlení poučuje o přetvářce, psychologii a vlastně trochu i o politice. Principem pravidel je totiž to, že si všichni zúčastnění na začátku každého kola skrytě vyberou nové role, které v budovaném městě mají odlišné pravomoci. Můžete být jednou z osmi postav, například vrahem, zlodějem, kupcem, knězem a dalšími.
Postupně pak hráči v určeném pořadí odhazují své pomyslné škrabošky a podle dispozic figury vybírají daně, okrádají, škodí v sousední městské čtvrti, ale především se snaží postavit co nejhodnotnější město vlastní. Karty staveb se lížou z balíku (celkem jich je 65) a člení se do pěti skupin označených barvami, přičemž bodově zvýhodněná je čtvrť, která obsahuje od každého typu budovy alespoň jeden kus. Většinou je velký zájem o speciální fialové karty, které svému majiteli po začlenění do města poskytují zajímavé výhody.
Hra je uzpůsobena tak, že se dá hrát i ve dvojici či trojici, kdy si každý vybírá hned dvě postavy, ovšem teprve od čtyř osob výše má ten správný spád. Vzájemné působení a bezeslovná komunikace mezi zúčastněnými hráči je tím zábavnější, čím lépe se znají. Citadela je tedy vhodná pro rodinná posezení a setkání s dobrými přáteli. To se pak ani nestačíte rozkoukat a už se rozdává na čtvrtou partii v řadě. Při častém hraní je dobré si na karty charakterů, které jsou často v ruce, pořídit nějaké fólie, protože kvůli ohmatání by mohly být protihráčem rozpoznatelné i z rubové strany, což by kouzlo Citadely značně pokazilo.

Recenze převzata z webového portálu Město pro děti.cz www.mestoprodeti.cz - web o kultuře pro děti od 3 do 15 let.


Vytvořeno:  15.10.2012 uživatelem anupinka . Hodnocení:
Spřádejte temné plány
Někdo by mohl říct, že krabička Citadely je, vzhledem k její ceně, příliš malá. Je pravda, že v ní najdete pouze 65 karet staveb, 8 karet postav, kartu začínajícího hráče a 30 zvláštních penízků, ale tady se platí především za nápad a rozhodně také za krásné grafické zpracování. Všechny obrázky na kartách vypadají velice tajemně a opravdově, jejich autor si s nimi skutečně vyhrál.

Cílem hry je vyložit 7 karet budov, za které musíte zaplatit příslušné množství penízků, a za tyto budovy získat více bodů než spoluhráč. Různé výhody, které vám pomohou v cestě k vítězství, získáte pomocí karet postav, které si pro každé kolo vybíráte nově. Nikdo pak neví, kdo je kdo a co se dá od koho čekat.

V ostatních recenzích se objevují různé názory na hru ve dvou hráčích. Já osobně jsem Citadelu ještě v jiném počtu, než ve dvou, nehrála, ale přijde mi takto naprosto skvělá. Musíte taktizovat, pamatovat si, které postavy jste si zvolili (protože na rozdíl od většího počtu hráčů volíte místo jedné postavy dvě), a které postavy jste naopak předali spoluhráči a musíte se snažit odhadnout, které z nich si on vybral, abyste mu mohli co „nejlépe“ uškodit.

Citadela není hra pro mírumilovné osoby, protože zde prostě musíte kout pikle, jak jen to jde, ale zároveň nesmíte zapomenout na zajištění vlastního prospěchu. Určitě bych ji ale doporučila všem milovníkům karetních her, u kterých se musí přemýšlet.


Vytvořeno:  26.03.2010 uživatelem Zafi . Hodnocení:
Staňte se Vládcem Citadely!
Začíná boj o vládu nad Citadelou. Hráči musí rychle stavět stavby do svého města, ale stavby musí být hodnotné. Mordýř, Zloděj, Čaroděj, Král, Kněz, Kupec, Stavitel a Žoldnéř jsou postavy, která vám díky svým speciálním schopnostem pomohou získat vládu. Mordýž zamorduje libovolnou postavu, Zloděj někomu ukradne zlaťáky, Čaroděj vám vymění možné budovy k postavení, s Králem začnete nové kolo, Kupec si vezme o zlaťák navíc, Stavitel může stavět více budov a Žoldnéř může zbourat protihráčovy stavby. A navíc Král, Kněz, Kupec a Žoldnéř začnou vybírat daně a stanou se ještě bohatšími.
Kdo první dostaví osm staveb si spočte body na svých stavbách a ještě získá nějaké bonusy. Kdo má nejvíce bodů, vyhrál a stává se pánem Citadely.
Napínavá hra, u které až dokonce nevíte, kdo má nejblíž k vítězství. Máte na to, stát se vládcem Citadely?
Hra je po grafické stránce pěkně, barevně zpracovaná. Hra obsahuje karty budov, postav, zlaťáky, pravidla a královskou korunu.
Na hře se mi líbí, že si každý hráč vytvoří svoji vlastní taktiku a že je hodně cest, jak vyhrát. Hra se navíc dá uložit do krabice z tvrdého papíru a snadno se přináší. Její myšlenka je originální a také se povedlo rozšíření Temná země. Tuto hru hodnotím na čtyři a půl hvězdičky z pěti možných a doporučuji ji všem soutěživým hráčům.


Vytvořeno:  06.12.2009 uživatelem littlemole . Hodnocení:
Rychlovka na pohodu
Náhoda a strategie 50 na 50. Obrovským bonusem je krátká doba hraní - za večer se dá stihnout mraky her :-)
Zábava se radikálně mění s počtem hráčů, snad nejslabší mi přijde ve 4. Změna počtu fráčů ale vede k významnému obratu ve správné strategii. To co je dobré ve čtyřech je téměř nepoužitelné v 5 nebo ve 3! To považuji za velký bonus této hře, protože v jednom balíčku máte "několik her" :-)

Rozšíření není špatné, ale ani převratné.Vytvořeno:  27.04.2009 uživatelem Phoenix . Hodnocení:
Zábavná hra plná blafování, strategie a intrik
V den, kdy jsem tuto hru hrál poprvé mě tolik nadchla, že jsem si ji byl nucen ihned koupit, protože se mi o ní i zdálo:-) Vynikající vlastností je, že je stejně dobře hratelná ve dvou i více hráčích, i když strategie je pak velice odlišná. Hráváme ji s rozšířením Temná země, které hru zvedá ještě výše. Hra se neomrzí ani po každodenním hraní, s rozšířením už tuplem ne, protože je každá hra úplně jiná.


Vytvořeno:  15.12.2008 uživatelem Dafe . Hodnocení:
Bezvadná hra
Je to super hra, výtečně se hraje také v malém množství hráču ve 2 či ve 3, tím je hra strategičtější a svižná. S větčím počtem hráčů jde hodně o blafování. Je dobré si při hře zachovat kamennnou tvář :-) . Mám ji dohranou asi 50x a stále mne neomrzela. Nedávám 5 bodů protože některá pravidla nejsou trošku nedořešená. Nejspíš to bude kvůli překladu. Takže jsem si je dohledal na internetu. Už se těsím na rozšíření až si ho pořídím.


Vytvořeno:  27.02.2008 uživatelem engi . Hodnocení:
Velmi podařená
Myslím, že hra mě zprvu zaujala, kvůli krásné grafice na obalu. Jak jsem zjistil, stejně pěkně jsou vymalované i jednotlivé kartičky.

Pokud jde o zpracování, krabička je skladná a snadno přenosná. Karty jsou slabší a jak jsem se v jiné recenzi dočetl, dochází časem k ošoupíní a tak jsem si na ty nejpoužívanější (8 karet povolání) pořídil plastová pouzdra. Karty mají přesně velikost kreditních karet. Na něž se obaly dají sehnat v papírnictví. Třicet zlaťáků je zhotoveno z lesknoucícho silnějšího žlutého plastu.

K průběhu samotné hry.
Hráči se vžívají do rolí manipulátorů a snaží se pomocí svého dočasného vlivu na různorodá povolání ve městě, shromáždit peníze a postavit za ně rychleji než jejich soupeři osm co možná nejcenějších budov. Tato osmice je nazývána Citadela.
Hra je složena z kol. V každém kole si hráči volí jedno povolání (ve dvou a třech hráčích dokonce dvě povolání).
Kolo se sestává ze dvou částí. Výběr povolání (žádné losování, ale promyšlená volba) a samotná hra jednotlivých povolání. Výběr je vždy napínavější částí. Rozhodujete o tom, jak bude následující kolo hry vypadat.
Hra končí kolem, v němž jeden (eventuelně více hráčů) postaví svou osmou budovu.

Škoda, že v pravidlech je pár nepřesností oproti originálu. Opravu lze naštěstí nalézt na těchto stránkách.

Měl jsem možnost hrát Citadelu ve dvou, třech, čtyřech, i šesti hráčích. Podle mě je hra s přibývajícími hráči víc o náhodě (co na vás zbyde při výběru povolání) a je též zdlouhavější.

Ale 5 hvězd jí dávám za to, že se pro mě a mé přátele stala králem mezi hrami pro 2 hráče. Ve dvou jde již čistě o taktiku. Dá se odhadnout, co zvolil soupeř a tak si promyslet jak se zachováte dál. Hra si po celou dobu udržuje napětí, nikdy není tak docela jisté, kdo nakonec zvítězí. Lze také uplatnit blufování.

Rozhodně mohu Citadelu jen doporučit.Vytvořeno:  25.02.2008 uživatelem cahous . Hodnocení:
Super hra
K teto hre tu uz bylo receno tolik (design, myslenka, pravidla,..), ze se nema smysl opakovat a shrnu to jednou vetou - Za plny pocet. Ale objevuji se tu protichudne nazory na hru ve dvou hracich. Ja se rozhodne stavim na stranu tech, co tvrdi, ze hra ve dvou je bomba. Hral jsem ji jeste ve 3 a 4 hracich, ale te uzasne takticke bitve ve dvou se hra v jinem poctu nemuze vyrovnat. Jednoznacne doporucuju a uz se tesim na rozsireni.


Vytvořeno:  29.01.2008 uživatelem VasekVydra . Hodnocení:
Skvělá hra pro všechny
Citadelu vlastním již nějaký ten pátek a pomalu se stává jednou z mých nejlepších her! Přeskočila dokonce i pro mě nesmrtelný BANG! Je jedinečná svojí znovuhratelností (každá hra je jiná) a vyvážeností (opravdu nelze říct která postava je lepší nebo jaká strategie výhodnější).

Pokud zvažujete koupi nové hry, radím jděte do Citadely. Zahraje si ji prakticky kdokoliv. Pravidla jsou jednoduchá (napsaná pouze trochu "zvláštně"), po pár kolech první hry je každý pochopí. Hra je velmi otevřená novým hráčům, kteří jsou hodně rychle rovnocenými protivníky (1-2 partie)!

Prostě super hra, doporučuji všem. Odehráno už mám hodně partií ve 3-6 hráčích (pro 2 jsem zatím nezkoušel)

Ještě úhrn dodatků pravidel pro dobré hraní (mám poslední vydání hry od MINDOKu - 2007)!

DODATEK K PRAVIDLUM
- nelze postavit dvě stejné budovy ve své citadele! (tzn. já nemůžu postavit dvě hospody, ale každý hráč může mít jednu postavenou) DULEŽITÉ PRAVIDLO, které chybí v českém překladu hry! (Pozor, toto je pravidlo anglicke verze hry, v německé verzi, ze které vychází kompletně verze česká, toto pravidlo není a hra je nastaven tak, že se stejné budovy stavět mohou - pozn. pogo).

- při líznutí dvou karet (místo 2 zlatých, při tahu postavy) si obě karty vezmu do ruky a jednu libovolnou vyhodím (mohu si tedy obě nechat a vyhodit jinou z ruky!) Opět pravidlo, ktere je jinak v českém překladu pravidel! Doporučuju hrát takto. (Český přklad originálních pravidel je i zde přesný, protože vychází z pravidel německé verze, nikoli anglické - pozn. pogo).

- čaroděj si může libovolny počet karet z ruky vyměnit nalízáním z balíku (tzn. že nemusím odhodit všechny karty a nalízat si stejný počet nových!) To je i v pravidlech, ale zapomíná se na to.

- karta LABOŘATOŘ umožňuje vyhodit pouze jednu kartu za kolo! (nelze vyhodit 3 karty a vzít si 3zl apod.) V pravidlech je jašně dané, že speciální vlastnost karty lze zahrát jen 1x za kolo.

- karta HŘBITOV se musí zahrát ihned jakmile žoldnéř zničí budovu (tj. mimo svůj tah) a ne později. Žoldnéř vlastnost karty nesmí použít.


Vytvořeno:  14.01.2008 uživatelem Nur Misur . Hodnocení:
Opravdu velmi zábavná a napínavá i ve dvou
Je vidět, že co člověk, to názor....pročetla jsem si zde pár názorů a nemůžu si pomoct, ale nesouhlasím, že je hra ve dvou nezábavná. Kupovali jsemsi ji letos po stromek a od té doby nehrajeme nic jiného...jsme dva, třetí ještě asi dlouho nebude a s přáteli jsem ji ještě nehrála.....někdo tady pssal, že ve dvou je to o mordýři a králi....ale já bych řekla, že je to o mordýři a kupci a králi.....většinou hraju proti mordýři a je to fakt adrenalín snažit se ho přelstít a vymyslet taktiku, jak zahrát vítězné kolo a vyhnout se mordýři..:-) hodněkrát jsme se vzájemně přeblafovali, hra byla napínavá až do samého konce....důležitý je začátek, hry, první dvě kola, pokud si necháte zabít postavu hned na začátku, nebude se to pro Vás vyvíjet dobře, potom je to sice hoňka oblafnou mordýře, ale taky oblafnout zloděje a žoldnéře, kteří jsou také důležití....každá postava má v různých fázích hry jiný význam...na začátku si nikdo nevezme kupce, protože by ho hnedka soupeř krouhnul...má moc výhod....:-) atd...
Co je taky důležité, je hospodaření s penězi a kartami staveb...některé jsou velmi potřebné a jedna přímo vyhrává hry a tj. Univerzita....když je smůla a chodí jen levné stavby, tak přichází na řadu čaroděj, nebo stavitel....
Hru bych v každém případě doporučila hráčům, kteří mají rádi strategie, Rpg a pokr(Bang neznám....takže nemůžu přirovnávat)
Moc mě to zatím baví, a už se těším, až si tuto hru zahraju ve více lidech, určitě to bude zase úplně jiné:-)


Vytvořeno:  14.01.2008 uživatelem Gandalf . Hodnocení:
Adept na nejzábavnější hru vůbec
Já sám považuji Citadelu pravděpodobně za nejzábavnější hru, kterou jsem kdy hrál.
Grafické zpracování je víceméně dokonalé.
Herní princip je jednoduchý, hru se brzy naučíte. Každé kolo se musíte vžít do postavy, za kterou právě hrajete. A tady se dostáváme k malé vadě: Pokud hrajete ve dvou hráčích, výběr postav vám zabere více času než hra samotná.


Vytvořeno:  09.01.2008 uživatelem slniecko . Hodnocení:
Citadela je super hra !
Hru Citadela máme už skoro dva roky a vobec nás neomrzela. Je to naozaj super hra pri ktorej sa človek nenudí.Páči sa mi, že si na každé kolo možem vybrať inú postavu a tým je hra oveľa zaujímavejšia.
Jedinú výtku mám k materiálu kariet ktoré sa nám po toľkom hraní trochu poškodili a preto odporúčam ich zalaminovanie (aspoň karty postáv).
Inak nemám nič čo by som Citadele vytkla a už sa veľmi teším, kedy bude preložené aj jej pokračovanie.


Vytvořeno:  09.01.2008 uživatelem Annie . Hodnocení:
Hra mnoha možností
Stát se králem a mít v příštím kole výhodu při volbě rolí? Nebo snad kupcem s větším příjmem? Či jako stavitel získat více karet budov a moci postavit několik z nich zaráz? Co když mě ale někdo odhalí a zabije nebo okrade dříve, než se dostanu na tah? Nebo se objeví čaroděj a stavba, na kterou šetřím poputuje do jeho ruky? Mám si vzít peníze, nebo kartu s budovou? Postavit teď něco levného, nebo šetřit na budovu drahou? Vybírat daně?
Tyto a podobné otázky se vám budou v hlavě honit při hře Citadela. Vaším úkolem je postavit město o osmi budovách. Ale pozor, tato zdánlivě jednoduchá podmínka je ulehčována, či komplikována možnostmi postav, které si v každém kole vybíráte a také tím, jaké body je možné získat. Musíte rozmýšlet, jak a kdy výhodně investovat do stavby či karetní výhody a případně jak někomu výhodu překazit či hru alespoň ztížit. Čím lépe znáte své spoluhráče, tím hra získává na náboji, protože úspěšně blufovat je stále těžší…
Jednoduchá pravidla skrývají hru mnoha kouzel. Již rozsah počtu hráčů ji dělá dostupnou a použitelnou pro široké hráčské zázemí. Skladnost balení a celkem malá náročnost na prostor jsou další významná plus. Jediné co bych hře vytkla, je životnost karet- pokud ji budete hrávat často, brzy ztratí svůj krásný vzhled, doporučuji proto investovat o cca 60 Kč navíc a karty obalit průhlednými obaly.


Vytvořeno:  27.12.2007 uživatelem Nur Misur . Hodnocení:
supr hra i pro 2
Letos jsme si tuto hru dali s přitelem pod stromeček a musím říct, že je to moooc dobrá hra, založená na blafování a taktice. Zatím jsem hráli asi 6 partií, z toho jsme stihli hrát 2 a 1/2 hodiny ve vlaku...to nám ta cesta hezky utekla..:-)
Fakt supr hra, aspiruje na mou nejoblíbeňejší:-) všem doporučuju...nejlepší poměr cena výkon


Vytvořeno:  13.07.2007 uživatelem marek . Hodnocení:
aj karamba
Jednoduše geniální ! Hra je zábavná a založená na taktice. Má moc pěkné zpracování karet a herní systém také není k zahození. Jak někteří píšou že de lehce poznat ve dvou hráčích co má protihráč za postavu tak to je sice z části pravda ale já to vidim jako velké plus než mínus, je to mnohem zábavnější než kdybyste si vzali třeba třikrát stejnou postavu, ale zbytečně protože byste stejně neuhodli tu protihráčovu. Dost praktická je také krabička svojí velikostí že si jí mužete vzít všude sebou (samozřejmě tu hru a né jenom krabičku):-) .Podle mě je tato hra stejně jako carcassonne základem pro káždého začínajícího i pokročileho milovníka deskových i karetních her. Možná bych dal jednu pětinu hvězdičky dolu za trochu hůře provedené zlaťáky jelikož to nejde tak dávám 5 hvězdiček.


Vytvořeno:  22.05.2007 uživatelem Rio . Hodnocení:
Hral som 1000x
V mojej zbierke hre je veľa hier ale iba jedna hra sa u nás hraje pravidelne. Už dva roky hrám Citadelu skoro každý deň a z odstupom času mi jasné, že je to najlepšia hra akú mám.

Aj keď ju hráte veľmi dlho ako ja, tak nie je jednoduché v nej vyhrať. Prvky výberu kariet z nej robia psychologickú hru podobnú pokru. Stratégia budovania mesta (či stavať lacné mesto čo najrýchlejšie alebo drahé) sa musí prispôsobovať stratégii ostatných hráčov.

Nemám k nej vôbec žiadnu výtku - vyhovuje mi dĺžkou aj hrateňosťou pre rôzny počet hráčov.

Niektoré poznámky:

* V preložených pravidlách sú dve chyby (možno tam už nie sú - mám ju kúpenú už viac ako dva roky):

1. Mordýř aj keď zabije kráľa, hráč s kartou krála sa stáva novým králom

2. Keď sa hráč namiesto peňazí rozhodne zobrať kartu, tak nezahadzuje kartu len z dvoch prijatých kariet, ale zo všetkých svojích kariet.

* Karty postáv si dajte do priehľadných obalov na karty. Inak bude hra za mesiac nehrateľná.

* PREČO nevyšlo rozšírenie !!!


Vytvořeno:  25.02.2007 uživatelem dajo . Hodnocení:
Zaujimava hra.
Citadelu som hral zatial len v dvojici,ale myslim si ze vo viac hracoch je to uz o nahode,lebo je tazko uhadnut,kto si vyberie aku postavu. Ale citadela je vynikajuca hra,kde do poslednej chvile nie je jasne,kto je vitazom. Mozem iba doporucit hracom,ktory maju radi karty.


Vytvořeno:  30.12.2006 uživatelem Anoel . Hodnocení:
VE DVOU JE TO NEJLEPŠÍ!!!!
Objevuje se tu mnoho názorů, které tvrdí, že hra ve dvou je nudná a pomalá. Můj názor je zcela opačný. Hrála jsem Citadelu ve dvou i ve třech, čtyřech i pěti hráčích a nejlepší mi připadá právě varianta o dvou hráčích! Jde o variantu, kdy má nejmenší vliv náhoda - hráči sice mohou snázeji uhodnout, jakou má ten druhý postavu, a podle toho se uzpůsobit, ale když oba hádají své postavy a uzpůsobují se podle toho, dostává se na řadu blafování a taktizování (snaha "vykombinovat" nejlíp svůj tah), které přesahuje rozměr hry, když se hraje ve více lidech. Rychlejší je to tím, že se hráč dostane na řadu víckrát za kolo, což mimochodem také velmi zvyšuje zajímavost hry. Ve dvou je to zkrátka víc o chytrosti a psychologii ;-) hodně zábavy u Citadely, určitě to zkuste!!!


Vytvořeno:  30.12.2006 uživatelem Anoel . Hodnocení:
VE DVOU JE TO NEJLEPŠÍ!!!!
Objevuje se tu mnoho názorů, které tvrdí, že hra ve dvou je nudná a pomalá. Můj názor je zcela opačný. Hrála jsem Citadelu ve dvou i ve třech, čtyřech i pěti hráčích a nejlepší mi připadá právě varianta o dvou hráčích! Jde o variantu, kdy má nejmenší vliv náhoda - hráči sice mohou snázeji uhodnout, jakou má ten druhý postavu, a podle toho se uzpůsobit, ale když oba hádají své postavy a uzpůsobují se podle toho, dostává se na řadu blafování a taktizování (snaha "vykombinovat" nejlíp svůj tah), které přesahuje rozměr hry, když se hraje ve více lidech. Rychlejší je to tím, že se hráč dostane na řadu víckrát za kolo, což mimochodem také velmi zvyšuje zajímavost hry. Ve dvou je to zkrátka víc o chytrosti a psychologii ;-) hodně zábavy u Citadely, určitě to zkuste!!!


Vytvořeno:  30.12.2006 uživatelem slniecko . Hodnocení:
Citadela je super!
Štvorku som dala preto, lebo si skutočne myslím, že je Citadela super. Vedeli sme o nej už dlhšie, preto sme boli veľmi radi, keď sme ju uvideli v jednom obchode a odvtedy ju hrá celá naša rodina. Najlepšia je ale podľa nás hra v trojici alebo dvojici, hra je svižnejšia lepšie je najmä to, že každý hráč má až dve postavy. Jediná výtka je opäť k materiálu kariet (najmä postáv keďže sa najčastejšie používajú), preto každému odporúčam si ich zalaminovať.


Vytvořeno:  14.12.2006 uživatelem Mirek H . Hodnocení:
podařená hra
Opravdu výborná hra, alespon dle mého názoru. Zatím jsme ji hráli jen ve dvou, ale přesto, s výborným zážitkem. Brzy nás čeká premiéra ve více lidech, tak věříme že to bude mazec :-). Každopádně i ve dvou si ji užíváme, protože člověk musí pořádně taktizovat a vyzrát na soupeře. Stejně tak se člověk musí snažit předvídat kroky soupeře... kdy použije Mordýře soupeř nebo kdy použiji Mordýře vůči soupeři já apod.
Každé povolání má něco do sebe, takže bych řekl, že hraje vyvážená i po této stránce.


Vytvořeno:  01.10.2006 uživatelem poutník . Hodnocení:
Parádní středověk
Hratelnost paráda, vtáhne do děje, cena nízká a i když není komunikativní, vždycky se překřikujem. Ve dvou nebo ve třech je úplně jiná, hrozně se zrychlí. A nejlépe jsem si zahrál za záporné postavy, kdy hráč sice nikdy nevyhraje, ale ten POCIT!!! Jen ty karty se rychle ničí, to je fakt. Hrát můžete skoro všude a vejde se do kapsy, není to žádná obludně velká krabice.


Vytvořeno:  29.09.2006 uživatelem terezka . Hodnocení:
Skvělá hra
Citadela se stala námi hodně oblíbená hra. Nejraději hrajeme ve dvou, dá se skvěle blufovat a taktizovat a hodně při tom využijeme i to, jak dobře se známe. Opravdu skvělá zábava a rozhodně, když se hraje pořádně, tak se procvičí mozkové závity. Chytře vymyšlené do posledního detailu, hezký design, praktická velikost. Her hrajeme hodně, Citadele ale dávám bez váhání 5 hvězdiček!


Vytvořeno:  06.07.2006 uživatelem Pablo . Hodnocení:
Mala diera v pravidlach pre troch hracov
Citadela je vynikajuca hra. Je pravda, ze po prvej hre sme boli trochu v rozpakoch, co som to vlastne kupil, ale hned po druhej hre sme si ju zamilovali. Vacsinou ju hrame na striedacku s BANG!-om, pride nam prilis narocna na intelekt a tak ju striedame, aby sme si od toho taktizovania niekedy aj oddychli :)
Nasiel som vsak jednu skulinku v pravidlach pre troch hracov. Ak si niekto zoberie vraha ako prvu postavu a zapamata si, co posielal dalej, ked sa mu karty vratia, vie ktore dve postavy odbudli a tak ma isty zasah. Preto sme u nas pravidla pre troch trochu modifikovali. Po tom, co si vsetci hraci vyberu svoju prvu postavu, jedna z kariet sa nahodne odhodi (aby ju nevidel vobec nikto) a vybera sa druha postava. Toto sposobi, ze poslednemu hracovi dojde iba jedna karta. Tento si preto zoberie aj kartu, ktoru zacinajuci hrac odhodil ako prvu (podobne ako posledny hrac, ked hra 7 ludi). Tymto sa eliminuje vyhoda vraha a zaroven ani prvy hrac, co si vybera, si nemoze byt isty, ktora karta je von z hry..takze nikto nevie nic :)
No a po tejto uprave sa hra pre troch stava dokonalou. Preto moje hodnotenie 5 bodov. Len sa neviem dockat ceskeho vydania rozsirenia :)


Vytvořeno:  19.06.2006 uživatelem greyhound . Hodnocení:
Výborná oddychovka
Hru Citadela mám necelý týden, dlouho jsem váhal, kterou novou hru koupit, nakonec zvítězila Citadela proto, že jsme všichni chtěli nějakou hru nenáročnou na čas a u které se budeme bavit. Hra nás od počátku chytla, souhlasím, že pro dva je jednoduché odhadnout postavy soupeře, ale ani tak není hra nezábavná, víc nás ale baví ve třech. Hra má jasná a jednoduchá pravidla, doba hraní je kolem půl hodiny a lze ji jednoduše sbalit do malé krabičky. Na rozdíl od složitějších her (Osadníci) nemrzí tolik porážka, protože jde za večer odehrát třeba pět partií, kdežto u jiných her nám čas dovolil jen jednu. Karty jsou vyvážené, hra ve třech je super pro taktizování a blafování. Takže když to shrnu, naše očekávání bohatě splnila. Jen musím souhlasit, že karty postav mají tendenci být brzy odřené, takže tento týden vyrazím do papírnictví a budu se pídit po nějakém obalu. Jinak tato hra nemá chybu a královsky se při ní bavíme :-)


Vytvořeno:  09.05.2006 uživatelem Lukas . Hodnocení:
Temno stredoveku
Temno stredoveku, práve sa v ňom ocitáme. Citadela je blafovacia kartová hra pre 2-7 hráčov. Hrá sa tak, že každé kolo si hráči vyberajú nasledovné postavy: zabijak, zlodej, čarodejník, král, kňaz, kupec, staviteľ, žoldnér. Každá postava robí alebo má niečo, myslím tým, že zabijak zabíja, kňaz nemôže byť zničený žoldnérom.KOlo sa hrá tak, že dané karty sú označené číslicou, ide sa od 1 až po 7. Hráč si môže vybrať: dva zlaté alebo dve karty si pozrie a jednu vyberie. Každý hráč si vyberia toto a robí akciu hráča, stavia si čiže vykladá karty. Hrá sa končí vtedy, keď nikekto postavil práve ôsmu budovu, sčítavajú sa práve body, vyhráva ten kto má najviac bodov. Tejto hre dávam hodnotenie 4, ale nie je lepšie než Bang.


Vytvořeno:  03.05.2006 uživatelem xaver . Hodnocení:
Možná dobrá hra, pro dva hráče ale nic moc
Citadelu jsem si pořídil poté, co jsem si na ni přečetl na této stránce až na výjimky samé pochvalné recenze. Vzhledem k tomu, že jsem hru hrál pouze ve dvou hráčích (víc se nás bohužel asi nikdy nesejde:), mohu hodnotit pouze tuto herní variantu. Musím říct, že ve dvou je hra v podatatě o ničem, velmi lehce se dá uhádnout, kdo má jakou postavu a podle toho se zařídit, spád hry je velmi malý, hra plyne spíše samospádem a pak je najednou konec, aniž se něco zajímavého událo. Je docela dobře možné, že hra při hře více hráčů vypadá úplně jinak, ale hra dvou hráčů je vyloženě špatná. Po několika hrách jsem hru založil do skříně a už si na ni ani nevzpomenu. Pokud tedy hodláte hrávat většinou jen ve dvou, Citadela rozhodně není hra pro vás.


Vytvořeno:  21.04.2006 uživatelem Sam . Hodnocení:
Asi nejlepší karetní hra
O Citadele si myslím, že je to jedna z nejlepších nesběratelských her na našem trhu. Srovnání se nabízí hlavně s Bang!, ale podle mého názoru je tato hra lepší. Bang mi přišel až příliš rychlý na to, aby se v něm dalo víc taktizovat - zde je systém vyřešen podstatně lépe. Navíc famózní rozptyl 2-7 hráčů dělá hru velmi hratelnou. Jediná vada na kráse je materiál karet, ale pro mě je to jen malá skvrnka na kráse.


Vytvořeno:  06.04.2006 uživatelem Sandy.czcz . Hodnocení:
Dobrá hra
Dobrá hra, pro hru ve dvou sice až moc přehledná a je snadné uhádnout kdo je jaká postava, ale od 4 hráčů víc je to skvělý. Doporučuju. Ozdobou jsou i graficky vyvedené karty. Jedním slovem : Je to super :-)


Vytvořeno:  13.03.2006 uživatelem oplprokop . Hodnocení:
Skvělá strategie s RPG prvky
Citadela je skvělou volbou pro všechny trochu náročnější hráče. Velmi záleží na každém výběru postav a i jedna chyba může být rozhodující. Je potřeba hodně přemýšlet, sledovat, jak jdou karty, trošku blafovat a hlavně odhadovat protihráče. Je skvělá téměř v každém počtu (2-7 hráčů). Ve dvouch je to naprosto geniální taktická bitva. Kdo máte rádi trošku náročnější hry, určitě s její koupí neváhejte. Jestli si ale potřebujete večer odpočinout, tak radši ruce pryč. Potřebujete mít čistou hlavu, aby jste mohli její závity roztočit na plné obrátky.

Ještě jedna technická poznámka. Karty nejsou nijak kvalitní...nejsou potažené žádnou umělou vrstvou a plno lidí si stěžovala, že se hned ošoupou. Hned po koupi jsem zašel do papírnictví a koupil si obaly na kartičky (1,50,-/kus) na osm karet postav a hned jsem byl klidnější :) Nyní můžeme karty mastit jak chceme, bez obav ze se postavy ošoupou a bude poznat kdo je kdo. Tuto investici za 12 Kč vřele doporučuji.


Vytvořeno:  27.02.2006 uživatelem dafca . Hodnocení:
skvela hra pro 5 hracu
vubec nesouhlasim s predeslym nazorem, ze nejlepsi je hra pro 3-4 hrace. hral jsem ji ve trech, ctyrech a peti hracich a nejlepsi je prave v tech peti. souhlasim, ze vybirani postav je trochu delsi, ale nikterak neomezuje spad hry, clovek si zatim staci zkontrolovat jak jsou na tom ostatni se stavbama, ktera by mela byt zborena atd.


Vytvořeno:  26.02.2006 uživatelem gaff . Hodnocení:
Skvělá hra pro tři, možná pro čtyři hráče
Síla Citadely spočívá ve výběru postav. V tom je největší taktika a musím říct, že autoři jednotlivé postavy vymysleli opravdu dobře. Nemohu nic vytknout. V tom ale spočívá základní problém pro hru ve více jak 4 hráčích. Pokud chcete DOBŘE vybrat postavu a hraje vás pět nebo víc, tak to chvíli trvá. Navíc ne každý hráč je šachista a pak to trvá ještě dýl. Z hry se stane nuda!! Nuda to přestává být až ve finále, kdy se začíná taktizovat.. ale to už je pozdě.

Nejlepší se hra zdá být ve třech hráčích (možná i ve čtyřech, pokud si trochu upravíte pravidla, tj. každý hráč má dvě postavy), hra je svižná a navíc má každý hráč dvě postavy, což dává hře úplně jiný náboj. Otevírá se zde hromada zajímavých možností.

Při hře ve dvou jsme museli trochu okleštit postavu mordýře, protože jinak se hra zvrtla v neustálé vybírání mordýře a krále. Po okleštění už bylo vše v pohodě a hra se i ve dvou stala zajímavou.

Nevěřte nikomu, kdo tu píše, že hra je o blufování. Prostor pro blufování je v této hře ve skutečnosti minimální. Nedá se naprosto srovnávat třeba s bangem. Navíc se hra nehodí do hospody, protože se u ní nemusí komunikovat. Sedíte v hospodě hrajete citadelu a je ticho... Bída. Hvězdička dolu..

Kdybych hodnotil hru pro dva, dal bych 4 hvězdičky. Ve třech a čtyřech 4 a půl hv. a v pěti a více 2 hvězdy. Celkem 3 a půl...


Vytvořeno:  05.02.2006 uživatelem mathew . Hodnocení:
Zatim nejlepsi...
Citadela je zatím nejlepší hra, jakou jsem poznal. Dá se při ní výborně taktizovat, bluffovat a náhoda zde téměř nehraje roli. Vše stojí jen na vaší stragedii a výběru postav. Pokud se u hry sejde 5 az 7 hráčů, které hra baví, zbytečně ji nezdržují a zároveň jsou kvalitními taktickými soupeři, máte se opravdu na co těšit a těžko se od Citadely odtrhnete.
Nejsilnější stránkou Citadely je skvělá charakteristika postav. Každá má své unikátní vlastnosti a po chvíli zjistíte, že žádná karta není slabší či silnější, ale že s každou můžete na herním poli pořádně rozvířit prach. To ovšem platí pouze pro vyšší počet hráčů. Ve čtyřech už to není ono, protože v každém kole hraje málo postav a lehce se dovtípíte, kdo co má v ruce, popřípadě se hra zjednodušuje, protože víte, která postava vás v daném kole nemůžze ohrozit. Pokud hrajete ve dvou či třech, hra už úplně podle mě ztrácí smysl, protože některé karty jsou oproti ostatním výrazně oslabeny, jiné naopak posíleny a taktická různorodost, která právě hru dělá tím, čím je, hodně na tom utrpí.
Naopak v sedmi lidech se můžete těšit na urputný boj do poslední chvilky, vypjaté emoce a nemilá překvapení ze stran protihráčů. Tahle hra se jen těžko omrzí.


Vytvořeno:  02.01.2006 uživatelem dubak . Hodnocení:
Perfektna hra, ale ...
Hra ako taka je naozaj perfektna, aj ked strasne zalezi na tom aky pocet hracov ju hraje. Idealny pocet je podla mna 3-4 hraci. Pre 6 hracov je hra prakticky nehratelna, pretoze sa neda vytusit, kto z hracov je aka postava a je to hodne o nahode.

Dalsia moja negativna skusenost je cisto technickeho razu: Hru sme kupili asi pred dvoma tyzdnami a problem je v tom, ze uz teraz je farba na zadnej strane karticiek niektorych postav sem tam "vysuchana". Tym padom su niektore karticky postav poznacene a neda sa s nimi hrat. Mozno, ze som trosku detailista, ale uznajte ze ked je karticka krala krasne citatelna zozadu, tak to fakt nastve. Hru budeme kazdopadne reklamovat, pretoze vyhodit tolke peniaze za par umelohmotnych zetonikov a karticiek, ktore su este nekvalitne vyrobene...


Vytvořeno:  19.11.2005 uživatelem vládceCitadely . Hodnocení:
miluju a hraju a miluju a hraju a miuju a hraju...JÉJEJEJEJEJÉJE!

Tu hru jsem si tak oblíbil jako žádnou jinou. Už když jsem viděl její nádhernou krabičku, začal jsem být blažený. Hned po rozbalení jsem už byl přetržený, jak jsem se těšil.

Hra má celkem jednoduchá pravidla, skládá se pouze ze 74 hracích karet a 30 zlaťáků.
Obrázky na kartách a na krabici jsou ve velmi hezkém provedení.

Celá hra se hraje nějak takto: jako jeden hrdina (vybíráte si jej na začátku kola znova) stavíte město, můžete vraždit, krást, čarovat, kralovat, kázat v kostele, dělat černé kšefty, více stavět a bořit.Vytvořeno:  02.11.2005 uživatelem Mirka . Hodnocení:
Citadela - dobrá volba pro nejen podzimní večery
Koupi této hry rozhodně nelituji. Vlastním ji už více než rok a stále patří k mým favoritům. Je velmi jednoduchá, takže hrát ji mohou i hráči, kteří nejsou v hraní zrovna kovaní, ale i zkušenější hráči. Dá se při ní blafovat, taktizovat a vůbec klamat tělem. Rozhodně mne nezklamala. Nejvíc na ní oceňuji to, že s různým počtem hráčů se mění a je potřeba změnit taktiku. Díky tomu se tato hra jen velmi těžko "ohraje".


Vytvořeno:  28.09.2005 uživatelem danissimus . Hodnocení:
oprava předchozího článku
tohle je jen reakce na predchozí článek od Richarda:

ad 1) To je pravda. I když se může hrát i na stavění stejných budov. Proto je citadela rozlišena na anglickou (nesmí se stavět stejné budovy) a německou (smí se stavět) verzi. V rozšíření proto existuje fialová karta za 5 zl, (v angličtině Quarry), která pro angl. verzi tyto stavby povoluje a v něm. verzi jsou stejné budovy o 1 zl. levnější (ale 1 zl. je minimum)

ad 2) Naprostý souhlas..ale myslím, že to z českých pravidel vyplývá, ale nemyslím, že se jedná o nové pravidlo. Tak se hrálo co já vím vždycky.

ad 3) Tak s tímhle naopak nemůžu souhlasit. Nevím, kde k tomuhle pravidlu autor článku přišel, Citadelu hraji velmi často i se zahraničními hráči (sice on-line,ale přece:-)), ale nikdy jsem o tomhle neslyšel. Ani bych tohle pravidlo nedoporučoval, protože se tak vlastně pravidlo 1) stane nepodstatným. A navíc se oslabí jinak právě proto silná karta čaroděje.


Vytvořeno:  25.09.2005 uživatelem Richard . Hodnocení:
Pravidlá
Najlepšia hra z mojej hernej knižnice. Dá sa hrať s rôznym počtom ludí. Zaujme deti aj dospelých. Je skvelá aj pre dvoch hráčov - vtedy je to naozaj náročná hra.

Dúfam, že Albi vydá rozšírenie (ďalšie stavby a postavy). Tiež by malo upozorniť na tieto pravidlá:

1. Hráč nemôže postaviť dve rovnaké budovy vo svojom meste. (Táto veta chýba v Českom preklade Citadely) !

2. Hráč s králom sa stane králom, aj keď ho Mordýř v tom kole zabije.

3. Pri výbere novej karty si hráč potiahne dve karty a vyhodí ľubovoľnú kartu z ruky - nemusí to byť karta, ktorú práve získal.

Posledné dve pravidlá sú nové pravidlá a v zahraničí sa hra predáva už s týmito pravidlami.


Vytvořeno:  02.09.2005 uživatelem danissimus . Hodnocení:
bomba hra!!
Popisovat, na jakém principu hra funguje, je podle mně úplně zbytečné,vše bylo řečeno níže.Takže přejdu rovnou k hodnocení.
Hru vlastním už asi měsíc a za tu dobu se stala pravidelným společníkem nejen v rodině,ale i mezi kamarády... Beru si ji pravidelně, když zajdem do hospody, na koupaliště nebo jen tak strávit odpoledne hraním her. Hrací doba je velmi krátká (dá se dohrát i za 15 min.), takže se skvěle hodí jako odreagovka:-). To je první její plus.
Hra je velmi (slovo velmi zdůrazňuji) rozmanitá při různém počtu hráčů. Já osobně jsem hrál v každém počtu kromě 7. Ve dvou je hra specifická v tom, že jeden bere mordýře a druhý mu "kličkuje". Jako první je z 95% brán onen mordýř,čímž se ve hře pro dva stává nejsilnější postavou. Na druhém místě ve frekvenci výskytu bývají král a kupec. Král proto, že onen hráč dostává další kolo možnost prvního výběru (mordýř) a kupec - hodně peněz. Naopak nejmín používaní jsou čaroděj a stavitel, kteří nejčastěji zbývají jako poslední 2 postavy. Možná to vyzní jako dost stereotypní záležitost, ale není tomu tak. Je to naopak velmi zábavné, kličkovat, blafovat a mlžit. Ve dvou si toho blafování užijete nejvíc (plus). Minus pro hru ve dvou vidím v tom, že většinou nemáte moc velký výběr, jaké postavy si vzít, respektive situace zpravidla ukazuje, která dvojice postav je nejvýhodnější.
Hra ve třech je podobná s tím rozdílem, že mordýř zabíjí vždy (pokud je jeho hráč dostatečně bystrý:-)), ale jde o to koho. Nejsilnější postava je asi zase mordýř, těsně následovaný zlodějem. Ten se ve třech vyplatí, protože má velkou šanci získat svůj lup a protože nemůže okrást mordýře, tak se většinou nemusí bát zabití (pokud ovšem hráč s mordýřem nemá kopu zlatých). Mírně stoupá cena žoldnéře a tím i kněze, naopak podle mě kupec není tak silný jako ve hře pro dva, jelikož je nejčastějším (hlavně z počátku hry) cílem mordu. Ve hře ve třech se mi docela často stalo, že nakonec vyhrál ten hráč, který na tom byl po celou hru nejhůře. Zbylí dva se soustředili na sebe a při závěrečném zúčtování se nestačili divit.
Ve čtyřech je to ale všechno jinak. Každý hráč už ovládá jen jednu postavu za kolo. Co se týče síly postav, tak mordýř klesá někam do spodních pater žebříčku. Docela často se stane, že zůstane vůbec nevybrán. Naopak velmi stoupá cena stavitele a hlavně čaroděje.Ten je tím silnější postava, čím víc hráčů hraje. Hra je daleko více variabilnější, poněvadž každé kolo jsou 2 postavy OUT (otočené ksichtíkem nahoru), takže se ví, co nebude toto kolo hrozit, kdo nebude vydělávat, atd. Musím se ještě zastavit u toho čaroděje. Od tohoto počtu je fakt silnej. Není nad to postavit všechny budovy v ruce, pak si vzít čaroděje, obrat hráče s největším počtem karet v ruce a stavět vesele dál. Existuje dobré kombo, které se mi velmi vyplatilo (ale ve hře v 6) - Laboratoř (za vyhozenou kartu z ruky zlaťák) plus časté braní čaroděje. docela jsem si tím pomohl a když jsem každé kolo stavěl budovy 5ky, tak se spoluhráči moc divili. No a s čarodějem byl útrum:-))
Mohl bych pokračovat ještě moc dlouho, ale myslím, že už si každý může udělat obrázek o tom, jak skvělá je to hra. V naší bandě máme docela dost her k dispozici (mj. Talisman, Proroctví, Bang, Carcassonnne zelené, Age of Empires, Říše snů, Hrady, atd.), ale citadela má nade všemi zvláštní pozici. Např. souboj Bang!:Citadela vyznívá jednoznačně pro Citadelu... Fakt výjimečná hra pro začátečníky i nadšence a hráče tělem i duší. Dávám 5b.


Vytvořeno:  22.03.2005 uživatelem Morwen . Hodnocení:
fajn hra

Při koupi mě ovlivnila cena i to, že už jsem hru kdysi viděla.
V naší rodině byla přijata kladně. Už dlouho jsme společně nehráli žádné stolní hry, ale citadelu si rád zahraje i můj osmiletý bratr (sice vzhledem k věku nedokáže tolik blafovat, ale pravidla lehce pochopil).
Hraní je plné emocí (naštve vás, když vás několikrát za sebou odkrouhnou či okradou ve snaze trefit se úplně do někoho jiného).
Líbí se mi rozsah hráčů - najde se tak víc příležitostí, kdy ji můžete hrát.
Ale proč ten název? "Bez bázně a hany" by sedělo líp..

(Pozn.red. Citadela není původem německá, takže při českém vydání se upřednostnil původní název.)Vytvořeno:  15.11.2004 uživatelem krik3t . Hodnocení:
Méně lépe
Ať si kdo chce, co chce, říká, Citadela je výborná hra. Pravidla jsou krátká a poměrně jednoduchá. To, jak se mění vybírání postav pro různé počty lidí je skvělé. Hra tak má v různém počtu hráčů zcela jinou charakteristiku. Ve dvou a třech si užijete více odhadování soupeřů a kombinování postav. Ve více lidech zase o něco větší dilema, kterou postavu si zrovinka vybrat. Bohužel, hra ve více lidech (od pěti výš) ztrácí na rychlosti a dynamice. Proto ty 4 body.


Vytvořeno:  10.11.2004 uživatelem termit . Hodnocení:
Modifikace pravidel nutná
Hru jsem si koupil ještě pod názvem Ohne Furcht und Adel, jelikož jsem si přečetl pochvalné, by přímo nadšené recenze. Asi jsem karetní škarohlíd, ale ani Bang ani Citadela mě nenadchly. Hra je podle mě lehce nudná a málo svižná. Modifikace pravidel ohledně stavitele, který by měl brát vždy 2 karty navíc je nutná, neboť se stávalo, že si tuto postavu nikdo nevybíral ( kromě kamaráda, co studuje architekturu...). Další návod na zlepšení jsem našel ohledně žoldáka, který za zničení stavby nemá platit o jednu hřivnu méně, než je hodnota stavby, ale vždy 1 hřivnu. Hra nabude na svižnosti, ale na druhou stranu se protáhne. Těžko soudit, jestli celkově nabude prožitek z hraní na kvalitě. Karty jsou přeplácané, místy až kýčovité ( viz např. karta přístav...). Možná jsem zklamán, protože jsem čekal více. Je pravda, že hra vymezuje relativně velký prostor pro blafování, což na ní oceňuji, ale pro mě osobně nic moc.


Vytvořeno:  03.11.2004 uživatelem Darn . Hodnocení:
Zábavné, chytlavé, napínavé
Velice dobrá, chytlavá a napínavá hra, ve které do posledního kola není rozhodnuto o vítězi. Celá hra je postavena především na správném výběru postav a odhadu, co si asi vezmou vaši protihráči a to zejména v posledních kolech, kdy se vám nesprávná volba může stát osudnou a naopak ta správná vám může vyhrát hru. A vy pak už jen sedíte a modlíte se, aby vás nějaká "svině jednooká" nezabila.

Bohužel nesouhlasím s názorem, že nejlepší je hra ve třech. Naopak právě kvůli hře ve dvou nebo ve třech hráčích strhávám jednu hvězdičku a pro tuto variantu doporučuji jiné hry. Naopak zcela ideální je Citadela pro pět a šest hráčů.

Chytlavá hra s nádhernými obrázky a co navíc - velice skladná a přenosná. Pokud budete mít štěstí jako já a najdete si tu správnou partu, jen těžko se od této hry budete odtrhávat.


Vytvořeno:  27.05.2004 uživatelem Luko . Hodnocení:
Hra na tábor
Minulý rok se mi tato hra dostala do rukou a byl jsem z ni úplně nadšen. Jelikož to bylo v době prázdnin stala se dobrým přítelem pro dlouhé noci na táborech jak pro vedoucí, tak pro děti o poledním klidu.
O kvalitách hry zde bylo už napsáno dosti. Já též přispěju trochou do mlýna. Hra nabýva na kvalitě právě při vyšším počtu lidí. Co se prodlev mezi tahy týká, je to trochu problém, my jsme si dali čas asi 30 sekund. Velkou nevýhodou je kvalita karet. Doporučuji hned přelepit karty postav průhlednou folií, jinak po prázdninách nerozeznáte, kterou postavu držíte v rukou.
Tato hra má myšlenku, super kresby a hlavně je komunikativní. Ceny se nelekněte, při samovýrobě byste dřív zešedivěli :).


Vytvořeno:  13.05.2004 uživatelem Bluďa . Hodnocení:
Poznámka k názvu hry
Předpokládám, že i někdo jiný, než já by se mohl pozastavit nad celkem nic neříkajícím názvem této výtečné hry, která je u nás doma nazývána (ne zcela nelogicky) spíše "Bez bázně a hany".
Na BoardGameGeek jsem kdysi nalezl následující vysvětlení:

The German game title, for those English speakers who are curious, means without fear or nobility. While this may seem a meaningless title, you must realize that it is a pun on the German phrase ohne Furcht und Tadel. This phrase is itself a translation of the common French phrase sans peur et sans reproche, which means without fear or reproach. It was said of the French Knight Bayard, 1475-1524, who was evidently fearless and irreproachable in his conduct. Apparently the players in this game are equally fearless but more reproachable and less noble than Le Chevalier de Bayard…


Vytvořeno:  07.05.2004 uživatelem 8pyro8 . Hodnocení:
konečně dobrá karetní hra s neklasickými kartami
Souhlasím s tím, že hra je velmi hezky zpracována, obrázky nejsou příliš "německy kýčovitě" dělány, vše je v pohodě, po dlouhé době hra, u které jsem měl pocit, že zpracování odpovídá ceně (i když dobrý nápad si taky zasluhuje zaplatit). Hra je za určitých podmínek zcela úžasná, za jiných bych řekl, že dosti špatná. První podmínky se zvou hra ve třech, kdy jsme tuto hru vydrželi s přáteli hrát 18 hodin v kuse, což není špatné (mnohokrát za sebou, hra není tak dlouhá). Ve třech má každý dvě role, jejichž kombinování je velice důležité a zábavné, navíc je přiměřeně těžké odhadnout, co mají ostatní. Ve dvou je bohužel hra nehratelná z toho důvodu, že osoba mající vraha má 50 % šanci (pozor, jen matematicky, bez lidského faktoru. Se správným odhadem situace je šance daleko vyšší), že druhému zabije roli, a tak je stále na koni. Ve 4-7 hráčích zase má každý pouze jednu roli, což ubírá na taktických variantách, člověk by ani neřekl, jak je to citelné, navíc jsou chvíle, než se hráč dostane na tah trochu dlouhé. Jelikož je ale hra pro tři hráče naprosto fantastická a užijí si ji i velice zkušení hráči (ti dokonce ještě více), dal bych 4,5*, vždyť člověk si volí, proti kolika lidem bude hrát; je zde ještě jeden problém, jenž se zove pravidla. Ta jsou bohužel jasná jak tunel. Po prvním přečtení jsem na ně zíral poněkud překvapeně a až s několikerým přečtením jsem je docela dobře pochopil. A pak se to rozjelo...


Vytvořeno:  19.08.2003 uživatelem Matěj Baťha . Hodnocení:
Odhal intriky protivníků a postav nejhonosnější město

Tak tohle je jedna z mých nejoblíbenějších. Spoustu lidí dokáže odradit od pořízení si nějaké hry už jen to, že se jedná o hru karetní. A to je velká škoda, teda hlavně pro ně, protože se ochuzují o takové hry jako je právě Ohne Furcht und Adel.

Cílem hry je být prvním hráčem, který postaví město s osmi budovami. Přitom ovšem nezáleží jen na počtu budov, ale velmi důležitá je také jejich „honosnost“. Ovšem cíl hry není až tak důležitý, pokud ovšem nezastáváte stejný názor jako já (není důležité si zahrát, ale vyhrát! :-). Mnohem důležitější jsou prostředky, kterými se k tomuto cíli snažím dobrat. Čím lépe se umím tvářit, že jsem někdo jiný, tím větší jsou mé šance na vítězství. Hráči, kteří jsou průhlední jak sklo jsou od začátku hry trochu v nevýhodě (a při hře ve dvou hráčích většinou až do konce:-). Což samozřejmě neznamená, že nemůžou vyhrát. V této hře je totiž také zapotřebí plánovat své tahy trochu dopředu, takže hráč který má dobrý plán u kterého mu příliš nezáleží na postavách, může být těžko rozlousknutelným oříškem i pro ty největší a nejschopnější intrikány ve hře.

Hra má výborné grafické zpracování (i když někdo by mohl namítat, že čaroděj ve skutečnosti není čaroděj, ale nějaký blázen co právě utekl ze cvokhauzu a kněz, že je určitě posluhovačem ďábla:-). Její velikost jí určuje jako ideální hru na cesty (hlavně ty dlouhé, kdy si všechno nesete na hřbetě), kterou si mohou zahrát stejně dobře dva, jako třeba šest nebo sedm hráčů.

Jediným mínusem pro tuto hru je, že ve větším počtu hráčů (šest, sedm), můžou být prodlevy mezi dvěma tahy jednoho hráče delší než by se někomu zamlouvalo (hlavně, když hráč jedno nebo i dvě kola vůbec nehraje, protože ho nějakej grázl jednovokej zaříznul jako nějaký chrochro:-).Vytvořeno:  12.08.2003 uživatelem Renella . Hodnocení:
Jdeme se bavit při blafování

Zajímavá hra s velkou mírou komunikace a akčnosti. Není lehké v dané chvíli rozhodnout o vítězi. Kromě počátečního vybírání postav má hra rychlý spád.

Náhoda hraje malou roli.Jednotlivé karty jsou pěkně ilustrtovány.Těm, kdo se chtějí při přemýšlení dobře pobavit, hru doporučuji.Vytvořeno:  13.06.2003 uživatelem Paluba . Hodnocení:
Blafujte, blafujte, blafujte

Blafovací i taktická hra, kteří se chtějí trochu pobavit a trochu si zahrát. Hráči se staví v průběhu hry do role různých postav z doby 15. století a budují si svá města plná paláců, opevnění, hospod, věznic, alchymistických dílen a dalších budov. Zvláštností hry je to, že hráči nemohou škodit přímo ostatním hráčům, ale spíše jednotlivým postavám, přičemž mají jen velmi omezené informace o tom, kdo kterou postavu zrovna představuje. Nejlepší je varianta pro 3 nebo 6 či 7 hráčů.

Cíl hry je relativně jednoduchý - máte v ruce karty a chcete dříve než ostatní vyložit osm z nich tak aby měly v součtu co největší hodnotu. Za vykládáni ale musíte platit přesně toik zlatých hřiven kolik má karta hodnotu. Jde tedy o to získat co nejvíce hřiven a pak je prostavět vykládáním karet. Jádro hry je ale někde jinde a to ve vybírání postav. Před každým herním kolem si totiž hráči vybírají tajně postavy - vždy z těch karet které ještě zbyly po předchozích hráčích. Když je vybráno udělají v pořadní daném čísly postav svůj tah a vše se opakuje znovu. V průběhu kola se tedy postupně odkrývá kdo je kdo. Každá postava má navíc svoji speciální schopnost. Například vrah, který hraje první (a tedy moc nemůže vědět kdo je kdo) může jmenovat jednu postavu, která v tomto kole nebude vůbec hrát (je zabita). Další postavy mohou škodit jiným způsobem (sebrat někomu peníze, karty, bořit již postavené budovy apod.) nebo mají naopak nějakou výhodu (mohou stavět více budou, získávají nějaké zlaté hřivny apod.).

Hra je od začátku do konce prodchnuta blafováním. Hru lze hrát úplně pro zábavu a docela náhodně - to je pak dobrá hra pro pobavení "zabiju třeba krále, je to starej šašek", nebo nad ní lze I trochu přemýšlet, ale ne příliš, spíše než chladný kalkul se vám bude hodit vcítění se do ostatních. Například si můžete uvědomit, že ten kdo je na tom nejlépe nejspíše bude potřebovat postavit hodně budouv a tudíž si zvolí postavu Stavitele. Není nic jednoduššího si zvolit Vraha a Stavitele proztě zabít … Vybírání taky není triviální - podkud jste na začátku, tak máte velkou možnost volby, ale zase máte nulovou inforaci o tom co budou mít ostatní, když jste uprostřed tak tak vidíte co si vzali ti před vámi a s trochou štěstí dokážete určit i co mají přesně jednotliví hráči. Hráči na které dojde ve vybírání až na konec mají naproti tomu menší výběr. Vybírání postavy je ve skutečnosti polovina úspěchu, takže je dobé mu věnovat pozornost. Navíc i to kdo bude vybírat první lze ovlivnít (ten kdo má roli Králem příště vybírá první) takže jedno vybírání ovlivňuje to následující, čili je dosti těžké říci co je nejlepší taktika. Díky tomu mohou vyhrát i ti kteří spíše jen pozorují, nebo mají prostě štěstí, že zůstanou nepovšimnuti.

Hra má různé varianty pro různý počet hráčů. Nejlepší je verianta pro 3 hráče, kdy každý hraje dvě postavy, čímž se vám násobí možnosti a zlepšuje se strategická stránka hry. Výborná je rovněž pro 6 či 7 hráčů, ale musí se pojímat jako spíše příležitost k zábavě - pokud každý při vybírání postavy příliš dlouho přemýšlí, může to bát nuda. Pokud vás navíc zabijí tak na vás nebojde řada docela dlouho. To je asi největší nevýhoda této hry, ale jak jsem uvedel závisí to na přístupu ke hře.

Hra má malou nevýhodu v tom, že ačkoli pravidla nejsou nijak složitá, první hru se hráči spíše rozkoukávají, takže pokud se nedostanou za první hru, což se může stát i tím, že jim budou pravidla nepříliš dobře vysvětlena, mohou z hry mít rozpačitý dojem, což by bylo škoda. Přispět k tomu může i to, že tištěná pravidla jsou napsána trochu zmateně.

Recenze pochází z Klubu deskových her Paluba.Vytvořeno:  01.05.2003 uživatelem Lenka . Hodnocení:
Je libo karetní RPG...?
S níže uvedenými recenzemi plně souhlasím. Nicméně uvedu svůj názor na hratelnost v počtu dvou hráčů. Hra se mi zdá ve dvou dost špatně hratelná, máte šanci 50:50 vždy odhadhnout jaké karty má protiháč. Časté blafování se také pořád nevyplácí...a nikam se nehnete. Vyvolávání rolí postrádá tak trochu svůj smysl a logiku! Pořád se střídat ve dvou není to pravé ořechové...

Kdybych měla hodnotit hru pro 2 hráče dám jí tak 2 hvězdičky. Víc ani náhodou. Pokud chcete dobrou hru pro dva určitě se obratťe jinam (například Caesar a Cleopatra).

Při hře 3 hráčů už je to o něčem jiném a o poznání lepší! Nechybí ono taktizování a blafování co asi kdo hraje... i když pořád hrajete v každém kole za dvě role. Hodnotím 3,5 hvězdičky.

Při hře 4-7 hráčů je to pecka a skvělá zábava = 5 hvězdiček.

Celkově však dávám 4 hvězdičky, protože je to bohužel hra (dle autorů) pro 2-7 hráčů.

Provedení je skvělé, karty nádherné. Škoda těch českých karet vytištěných z Wordu, které kazí celkový dojem z grafického provedení hry.


Vytvořeno:  17.03.2003 uživatelem tonda007 . Hodnocení:
Jen a jen překvapení
Na hru jsem čekal cca dva měsíce, než ji tuzemský distributor přivezl z Německa. Čekání se vyplatilo.

Hned při dodání mne překvapil malinkatý balíček a pojal jsem nedůvěru, dokonce podezření, že jsem byl ošizen. Po rozbalení si nás všechny hra získala a obdržela téměř samá kladná hodnocení.

Hra se dobře hraje. Pouze návod je napoprvé malinko složitější a je třeba jej několikrát přečíst a zkusmo zahrát si jedno kolo. Poté, co zvládnete německé popisy na kartičkách a víte, které role nesou body a jaká mají práva a povinnosti, je hra navenek již snadnou záležitostí.

Velmi oceňuji rozdávání rolí po každém kole, tzn. strategie hry není jednoduchá a hraje se v podstatě hra ve hře. Systém hry mi malinko připomíná Magellan, ovšem Bez bázně a urozenosti je hra daleko lepší, komunikativnější. A rozhodně zábavnější. Dobře se hraje ve dvou i ve velké společnosti. A propos, nenechte se mýlit, počet zlaťáků je skutečně dostačující.

Dal bych pět bodů. Za obal, za hru i za kvalitu provedení hry, avšak jako nedomyšlenost ze strany dovozce vidím jednu věc: a sice český překlad kartiček, která určují role a jejich bodový příjem. Originální hra obsahuje 7 kartiček velikosti hracích žetonů, dovozce přiložil dvě kartičky zcela jiného rozměru na obyčejném papíře.


Vytvořeno:  20.02.2003 uživatelem Kolík Aťsepicnu . Hodnocení:
Plány v plánech jiných plánů...
Dal jsem jen hodnocení 3 a vysvětlím neb pro někoho může být nevýhoda výhodou.

Hra se dělí na dvě části
Výběr postavy a odehrání kola. Většinou bývá výběr postavy delší než samotné stavění budov a využívání dalších vlastností postav.Proto se stává že více času hru nemusíte vůbec sledovat. Toto je výhodou pokud hru hrajete např v hospodě a chcete si i popovídat s kamarády. Pro svoji skladnost (balíček karet a počítací kameny) je hra vhodná na výlety či do hospůdky.

A proč plány v plánech jiných plánů?
Jste uprostřed hry a od svého spoluhráče po pravici jste dostal zloděje, obchodníka a stavitele. "Mám si vzít zloděje a okrást ho? Co si vzal za postavu? Nečeká že ho budu chtít okrást a vybral si vraha? Nebo očekává že ho budu chtít okrást a právě vraha si nevzal? Mám poslat dál stavitele jenž je pro mého následovníka výhodou?"...
V hlavě se vám bude motat spoustu možností proč udělat právě to či ono.

A nakonec bouřlivá diskuse proč jste udělal právě to a ne ono a co vás k tomu vedlo.

Doporučuji právě těm co mají tendenci nechat se u her rozptylovat okolím. Hře to neublíží.Vytvořeno:  20.02.2003 uživatelem Lišák . Hodnocení:
Originální karetní fantasy hra
Hra s velmi jednoduchými pravidly, originálním nápadem a napínavým průběhem. Výjimečná je i tím, že se při ní budete bavit jak ve dvou tak v sedmi hráčích. Vlastně se s různým počtem hráčů i mění, v čem spočívá kouzlo hry. A her pro sedm lidí na našem trhu moc není. Zvlášť ne tak dobrých.

Ale abych se dostal ke hře samotné. Snažíte se postavit město z osmi stavebních karet co největší bodové hodnoty a pokud možno pěti různých barev. Bodová hodnota ale zároveň znamená kolik zlatých hřiven musíte za postavení této karty-stavby zaplatit. K budování a získávání peněz využíváte některou z osmi postav, z nichž si vybíráte v každém kole znovu. V počtu dvou nebo tří hráčů každý využívá služeb dvou postav zároveň. Jakmile první hráč vyloží osm karet, dohraje se kolo a hra končí. Spočítají se body za jednotlivé stavby + další prémie a vyhraje hráč s největším počtem bodů.

Postavy mají samozřejmě různé schopnosti. Například vrah může zavraždit pro aktuální kolo jedno z povolání, zloděj může jedno povolání okrást, čaroděj si může s někým vyměnit karty, jiné postavy jsou zvýhodněny v získání peněz, budování města nebo výběru postavy pro příští kolo. A navíc – některé postavy získávají výhody za určitý druh staveb umístěný ve vlastním městě. Stavby jsou totiž v několika různých barvách, označujících zda jde o stavbu obchodní, vojenskou nebo třeba církevní. Výjimečné jsou stavby fialové, které svému majiteli přinášejí různé další výhody.

V pravidlech je bohužel několik ne moc jednoznačných formulací, ale slyšel jsem že už se na tom pracuje, takže držím palce.

Další kapitolkou je provedení a materiál.
Co musím opravdu vyzdvihnout jsou obrázky karet – jak karet postav, tak karet jednotlivých staveb. Nikde jsem však nenarazil na autora těchto nádherných kreseb. Materiál karet je také dobrý, i když by to možná chtělo něco méně klouzavého. Nahrazení peněz zlatými hřivnami je také zdařilý nápad, stejně jako jejich provedení. Přehled staveb a postav mohl být na tvrdším papíře, aby se tak brzy nezničil, a také jich mohlo být více kusů, abychom si ho pořád nemuseli půjčovat. Za velký klad považuji očíslování jednotlivých postav, jak jsou za sebou na tahu, a také vyznačení barev, za které dostávají postavy hřivny. Krabička je také velice zdařilá – s designem od stejného autora jako karty a hlavně o velikosti, která se dá nazvat kapesní.

Kouzlo hry
- Při hře hodně záleží na tom, co si hráč dokáže domyslet. Například kdo si vybral jaké povolání (podle toho, co zbylo na mě, kolik má karet v ruce, jaké má vyložené stavby, kolik má hřiven…).
- Stejně důležité ale je, jak dokážu sám využít schopností svých postav a zvláštních staveb.
- Samozřejmě musíte promyslet, jaké stavby si postavíte do města, abyste získali co nejvíc bodů a zároveň během hry získali nějaké peníze.
- Hra je zábavná, dynamická a plná náhlých zvratů.
- A jak už jsem zdůrazňoval, dá se hrát jak ve dvou tak až v sedmi lidech a vždy se u ní pobavíte!

Vřele doporučuji všem hráčům. Díky malému balení je to i ideální hra na hory, když nemáte moc místa v batohu na velké krabice a hrací plány, nebo když je vás sedm a ostatní hry jsou nanejvýš pro šest hráčů.Diskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Citadela' obsahuje 294 příspěvků. Poslední příspěvek vytvořil dne 29.12.2013 v 20:12 uživatel karel.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
reakcedanissimus20.01.2006 17:37
Re: reakcemurphy20.01.2006 22:14
Re: reakcedanissimus21.01.2006 10:29
pro LišákaMatěj Baťha 23.02.2006 15:02
jak na ní...pipboy4724.02.2006 20:36
ObalZuzka20.03.2006 09:44
Re: Obalpipboy4721.03.2006 11:26
Re: ObalCholerus09.05.2007 11:09
Re: ObalBeryCB23.10.2007 12:21
Re: ObalCholerus23.10.2007 17:47
Re: ObalBeryCB24.10.2007 12:31
Re: Obalikri07.02.2010 09:19
Upřesnění pravidelMeeda20.03.2006 10:55
Re: Upřesnění pravidelStanley21.03.2006 21:59
Re: Upřesnění pravidelMeeda23.03.2006 09:39
Re: Upřesnění pravidelDarn01.04.2006 00:15
Re: Upřesnění pravidelMeeda06.04.2006 18:46
Re: Upřesnění pravidelDarn01.04.2006 00:15
Re: Upřesnění pravidelDarn01.04.2006 00:18
Re: Upřesnění pravidelPablo06.07.2006 18:25
Re: Upřesnění pravideltondakolik16.01.2008 11:36
Hádky o pravidlaAdonisik05.05.2006 02:17
Re: Hádky o pravidlaMeeda05.05.2006 10:14
Re: Hádky o pravidlaAdonisik05.05.2006 12:53
Re: Hádky o pravidlaAndrej19.05.2006 14:36
Re: Hádky o pravidlasmajlikp04.01.2008 11:52
Re: Hádky o pravidlaikri11.01.2010 08:48
no tak dobře:nadpisnadpisnadpislenka10.05.2006 15:22
Re: no tak dobře:nadpisnadpisnadpismurphy11.05.2006 10:22
co myslíte...?ihh10.05.2006 17:09
Re: co myslíte...?murphy11.05.2006 10:18
Re: co myslíte...?ihh12.05.2006 17:22
Re: co myslíte...?murphy13.05.2006 21:02
Re: co myslíte...?Celo05.08.2011 18:16
Re: co myslíte...?dilli06.08.2011 09:59
Hra ve dvou (Xaver)Adam20.05.2006 15:09
Re: Hra ve dvou (Xaver)murphy24.05.2006 09:55
Re: Hra ve dvou (Xaver)tondakolik16.01.2008 11:51
Re: Hra ve dvou (Xaver)GeniuZ12.07.2006 08:15
Re: Hra ve dvou (Xaver)Tom24.01.2008 09:31
Re: Hra ve dvou (Xaver)Pivrn24.01.2008 11:59
upřesnění pravidelEccluky27.06.2006 08:38
Re: upřesnění pravidelmurphy30.06.2006 11:51
Nejasnosti ohledně hry ve dvouZdeněk30.06.2006 14:25
Re: Nejasnosti ohledně hry ve dvoumurphy03.07.2006 08:17
dotaz k pravidlammatthias23.09.2006 15:26
Re: dotaz k pravidlammurphy27.09.2006 15:04
Hra ve dvou - Mordýřpavel12007.10.2006 14:40
Re: Hra ve dvou - Mordýřmurphy11.10.2006 15:11
Re: Hra ve dvou - Mordýřluciáš09.02.2008 21:25
4budovy???Pařmen24.12.2006 15:59
Re: 4budovy???Darn03.01.2007 01:08
Citadela je proste super!slniecko29.12.2006 19:31
citadelaDejf18.02.2007 17:57
Re: citadelaCholerus09.05.2007 11:13
Re: citadelasmajlikp04.01.2008 11:47
Re: citadelaikri12.01.2010 08:50
Re: citadelaMichal12.01.2010 09:59
Re: citadelaREM12.01.2010 10:21
Re: citadelaMichal12.01.2010 10:34
Re: citadelakarel12.01.2010 10:36
Re: citadelaCelo05.08.2011 18:11
Re: citadeladilli06.08.2011 09:59
upresneniem@jo10.06.2007 10:31
Re: upresneniemurphy22.06.2007 17:39
Re: upresnenieCelo05.08.2011 18:07
pár otázekBeryCB03.08.2007 08:23
Re: pár otázeksmajlikp04.01.2008 11:38
Re: pár otázekVasekVydra29.01.2008 19:20
Čarodějpavel12001.09.2007 08:04
Re: ČarodějShark21.09.2007 17:23
Je konec hry?????Pivrn15.12.2007 20:53
Re: Je konec hry?????iva16.12.2007 00:07
Re: Je konec hry?????Pivrn16.12.2007 08:39
pravda o stavitelovirado16.12.2007 22:09
Re: pravda o staviteloviAdam17.12.2007 08:59
Re: pravda o stavitelovirado17.12.2007 23:14
RecenzeManas18.12.2007 14:05
dva hráči - kněz x žoldnéřtondakolik16.01.2008 11:27
Re: dva hráči - kněz x žoldnéřPivrn16.01.2008 12:18
Re: dva hráči - kněz x žoldnéřH.O.N.Z.I.K16.01.2008 22:16
reklamaceJitka23.01.2008 11:31
Re: reklamaceoplprokop23.01.2008 15:12
hřbitovrapcom09.02.2008 17:33
Re: hřbitovCholerus10.02.2008 08:55
Perfektní hrasam.uel15.02.2008 21:02
Počet zlatýchSocca24.02.2008 14:54
Stavitel vs. Zoldnercahous25.02.2008 20:26
Re: Stavitel vs. Zoldnereklp fistronek25.02.2008 21:08
Re: Stavitel vs. Zoldnercahous25.02.2008 22:21
Re: Stavitel vs. Zoldnereklp fistronek26.02.2008 07:09
Re: Stavitel vs. ZoldnerLast_Elf26.02.2008 09:22
Re: Stavitel vs. Zoldnercahous29.02.2008 18:12
Re: Stavitel vs. ZoldnerLast_Elf03.03.2008 08:34
Re: Stavitel vs. ZoldnerAbiosis10.07.2009 11:29
vyber dani..1x ci 2x za kolo?cahous27.02.2008 11:31
Re: vyber dani..1x ci 2x za kolo?cahous27.02.2008 11:38
Dotaz k pravidlůmtoorek05.03.2008 19:45
Re: Dotaz k pravidlůmCholerus05.03.2008 20:06
Re: Dotaz k pravidlůmtoorek05.03.2008 20:11
rychlá varianta ve dvoutondakolik10.03.2008 11:53
Re: rychlá varianta ve dvoucahous10.03.2008 13:58
Re: rychlá varianta ve dvoutondakolik11.03.2008 14:10
ikdyžLLenca11.03.2008 15:06
Re: ikdyžcahous11.03.2008 16:05
Re: ikdyžCholerus11.03.2008 18:39
Re: ikdyžLLenca25.03.2008 16:55
Re: ikdyžCholerus25.03.2008 17:39
Re: ikdyžTom26.03.2008 10:44
kdyz je nekdo zavrazdensandokan12.03.2008 10:28
Re: kdyz je nekdo zavrazdenTom12.03.2008 12:34
Re: kdyz je nekdo zavrazdenjakub12.03.2008 16:58
Re: kdyz je nekdo zavrazdenluciáš13.03.2008 11:53
Re: kdyz je nekdo zavrazdenTom13.03.2008 17:32
Vice nez 8 budovLoxias15.04.2008 22:27
Re: Vice nez 8 budovcahous15.04.2008 23:09
Re: Vice nez 8 budovCholerus16.04.2008 07:09
povinnosti postavcahous21.04.2008 07:31
Re: povinnosti postavLast_Elf21.04.2008 08:17
Re: povinnosti postavcahous21.04.2008 08:22
Re: povinnosti postavLast_Elf21.04.2008 15:45
Re: povinnosti postavcahous21.04.2008 15:53
Re: povinnosti postavTom22.04.2008 14:45
Re: povinnosti postavcahous22.04.2008 14:53
Re: povinnosti postavTom23.04.2008 08:29
Re: povinnosti postavcahous23.04.2008 08:35
Re: povinnosti postavREM23.04.2008 10:53
Re: povinnosti postavREM23.04.2008 11:02
Odkládací balíčekchajim03.07.2008 17:18
Re: Odkládací balíčekchajim04.07.2008 23:15
Citadela nebo Královské rošádykolda01.09.2008 19:26
Knihovna, hvezdarna, staviteleivlis06.09.2008 16:19
Re: Knihovna, hvezdarna, stavitelCholerus06.09.2008 17:27
Re: Knihovna, hvezdarna, stavitelStanda28.09.2008 18:24
Pravidlaobrobr13.10.2008 21:04
Re: PravidlaLongshanx13.10.2008 21:29
Re: Pravidlaobrobr13.10.2008 22:34
Re: PravidlaREM14.10.2008 04:36
Re: Pravidlaobrobr14.10.2008 09:07
Re: Pravidlacahous14.10.2008 09:11
Re: Pravidlaobrobr14.10.2008 09:14
jakou hru?Aaalenkaaa17.10.2008 00:48
Re: jakou hru?REM17.10.2008 01:49
Re: jakou hru?Longshanx17.10.2008 07:19
Re: jakou hru?corvus17.10.2008 08:29
Re: jakou hru?Adam17.10.2008 08:49
Re: jakou hru?REM17.10.2008 11:33
Re: jakou hru?REM17.10.2008 11:34
Re: jakou hru?tondakolik19.01.2009 23:48
Re: jakou hru?REM20.01.2009 03:45
Re: jakou hru?REM17.10.2008 11:42
Re: jakou hru?honcik17.10.2008 13:50
Re: jakou hru?REM17.10.2008 14:44
Re: jakou hru?Mirunak17.10.2008 15:09
Re: jakou hru?Lapo17.10.2008 17:11
Re: jakou hru?Aaalenkaaa17.10.2008 17:22
Re: jakou hru?klato17.10.2008 20:51
Re: jakou hru?REM18.10.2008 01:23
Re: jakou hru?tenista18.10.2008 14:07
Re: jakou hru?tenista18.10.2008 14:12
CitadelaPanzani18.10.2008 11:00
V banku nejsou peníze...Markéta02.12.2008 20:33
Re: V banku nejsou peníze...Sodovka02.12.2008 21:32
PravidlamaseR02.01.2009 14:20
Re: PravidlaGoofy02.01.2009 18:51
Re: PravidlamaseR04.01.2009 15:52
pořadí postav kapitan10.01.2009 00:16
Re: pořadí postav REM10.01.2009 00:25
hra ve 2Beholder19.01.2009 21:57
Nechápu pravidlaSima07.02.2009 23:25
Re: Nechápu pravidlajakub08.02.2009 11:35
Re: Nechápu pravidlaCholerus08.02.2009 11:36
Re: Nechápu pravidlaSima08.02.2009 17:27
JAMBO nebo CITADELApsmola10.02.2009 10:27
Re: JAMBO nebo CITADELAAldomoro10.02.2009 11:38
Re: JAMBO nebo CITADELAREM10.02.2009 12:14
Re: JAMBO nebo CITADELApsmola10.02.2009 12:48
Re: JAMBO nebo CITADELAREM10.02.2009 13:03
Re: JAMBO nebo CITADELApsmola11.02.2009 06:52
Re: JAMBO nebo CITADELApsmola17.02.2009 12:56
Re: JAMBO nebo CITADELAtomas13.03.2009 12:17
hra ve dvouBraveheart11.03.2009 17:27
Re: hra ve dvouBraveheart11.03.2009 17:43
Re: hra ve dvouStanda11.03.2009 22:55
Re: hra ve dvouREM11.03.2009 23:10
Re: hra ve dvouStanda12.03.2009 08:50
Re: hra ve dvouREM12.03.2009 08:58
Re: hra ve dvouREM11.03.2009 23:03
Re: hra ve dvouBraveheart11.03.2009 23:16
Re: hra ve dvouREM12.03.2009 00:05
Re: hra ve dvouREM12.03.2009 00:12
Re: hra ve dvouBraveheart12.03.2009 12:01
Re: hra ve dvouREM12.03.2009 16:57
Re: hra ve dvouBraveheart12.03.2009 17:11
Re: hra ve dvouREM12.03.2009 17:45
Re: hra ve dvouBraveheart12.03.2009 17:56
Re: hra ve dvoucahous12.03.2009 18:53
Re: hra ve dvouBraveheart12.03.2009 18:57
Re: hra ve dvouREM12.03.2009 19:25
Re: hra ve dvouBraveheart12.03.2009 19:34
Re: hra ve dvouREM12.03.2009 21:10
Re: hra ve dvouBraveheart12.03.2009 21:56
Re: hra ve dvouREM12.03.2009 22:53
Proč má zloděj v ruce knihu?adelajda22.06.2009 21:52
Re: Proč má zloděj v ruce knihu?tondakolik23.06.2009 08:50
Re: Proč má zloděj v ruce knihu?REM23.06.2009 09:22
Re: Proč má zloděj v ruce knihu?pogo23.06.2009 12:20
Re: Proč má zloděj v ruce knihu? - PogoviREM23.06.2009 12:39
Re: Proč má zloděj v ruce knihu?pecovarhy23.06.2009 13:09
Re: Proč má zloděj v ruce knihu?REM23.06.2009 14:11
Re: Proč má zloděj v ruce knihu?andro23.08.2009 13:03
Re: Proč má zloděj v ruce knihu?REM23.08.2009 13:53
Komu platí žoldnéř?tomas02.07.2009 09:42
Re: Komu platí žoldnéř?REM02.07.2009 10:03
Re: Komu platí žoldnéř?tomas02.07.2009 10:10
Kněz vs Žoldnéřjohanes02.08.2009 09:42
Re: Kněz vs ŽoldnéřREM02.08.2009 21:43
Re: Kněz vs Žoldnéřikri11.01.2010 08:44
Re: Kněz vs ŽoldnéřMichal11.01.2010 09:13
Re: Kněz vs Žoldnéřikri11.01.2010 12:14
Re: Kněz vs ŽoldnéřMichal11.01.2010 14:01
Re: Kněz vs ŽoldnéřREM11.01.2010 19:41
Obaly - dotazMichal21.08.2009 10:16
Re: Obaly - dotazREM21.08.2009 11:33
Pilíře země x Sankt Petersburg x CitadelaCarterV09.12.2009 00:57
Re: Pilíře země x Sankt Petersburg x Citadelata*jemná*09.12.2009 15:13
Re: Pilíře země x Sankt Petersburg x CitadelaREM10.12.2009 00:21
Re: Pilíře země x Sankt Petersburg x Citadelata*jemná*10.12.2009 12:26
Hra ve dvou? - palec nahoruta*jemná*31.12.2009 08:34
Re: Hra ve dvou? - palec nahoruacedrac11.01.2010 22:31
Re: Hra ve dvou? - palec nahoruREM11.01.2010 22:55
Re: Hra ve dvou? - palec nahoruacedrac12.01.2010 08:02
Re: Hra ve dvou? - palec nahoruREM12.01.2010 10:18
Re: Hra ve dvou? - palec nahoruacedrac12.01.2010 10:30
Re: Hra ve dvou? - palec nahoruREM12.01.2010 10:43
Re: Hra ve dvou? - palec nahoruikri04.02.2010 09:01
Re: Hra ve dvou? - palec nahoruskyfire12.01.2010 08:47
Re: Hra ve dvou? - palec nahoruacedrac12.01.2010 09:06
Re: Hra ve dvou? - palec nahoruNalbert17.01.2010 18:42
Re: Hra ve dvou? - palec nahoruREM18.01.2010 00:01
Re: Hra ve dvou? - palec nahoruNalbert30.01.2010 18:36
Re: Hra ve dvou? - palec nahoruacedrac30.01.2010 21:24
Re: Hra ve dvou? - palec nahoruREM31.01.2010 01:02
citadelakotuska12.01.2010 19:13
Dotaz - hra ve větším počtu hráčůikri05.03.2010 09:31
Re: Dotaz - hra ve větším počtu hráčůREM05.03.2010 22:08
Re: Dotaz - hra ve větším počtu hráčůikri06.03.2010 07:48
Re: Dotaz - hra ve větším počtu hráčůREM06.03.2010 13:33
Re: Dotaz - hra ve větším počtu hráčůikri07.03.2010 08:43
Re: Dotaz - hra ve větším počtu hráčůREM07.03.2010 11:15
Re: Dotaz - hra ve větším počtu hráčůikri07.03.2010 12:31
Re: Dotaz - hra ve větším počtu hráčůcahous07.03.2010 18:02
Re: Dotaz - hra ve větším počtu hráčůmma07.03.2010 18:51
Mohl by mi vysvětlit průběh jedné hry ve 2 hráčích?Missak12.05.2010 08:38
Re: Mohl by mi vysvětlit průběh jedné hry ve 2 hráčích?dilli12.05.2010 10:33
Re: Mohl by mi vysvětlit průběh jedné hry ve 2 hráčích?Missak12.05.2010 18:48
Re: Mohl by mi vysvětlit průběh jedné hry ve 2 hráčích?REM12.05.2010 19:25
Re: Mohl by mi vysvětlit průběh jedné hry ve 2 hráčích?Missak12.05.2010 20:00
Re: Mohl by mi vysvětlit průběh jedné hry ve 2 hráčích?REM12.05.2010 21:52
Re: Mohl by mi vysvětlit průběh jedné hry ve 2 hráčích? to REMdilli12.05.2010 23:17
Re: Mohl by mi vysvětlit průběh jedné hry ve 2 hráčích? ad DilliREM13.05.2010 08:14
ŽoldnéřVit-Vito13.06.2010 19:19
Re: ŽoldnéřREM13.06.2010 20:39
Re: Žoldnéřtoxxinko11.09.2012 14:16
Re: ŽoldnéřREM13.09.2012 14:58
Re: Žoldnéřtoxxinko13.09.2012 15:53
Re: Žoldnéřkarel15.09.2012 19:54
Re: Žoldnéřkarel15.09.2012 20:26
Mám si koupit citadelu??madrianova07.07.2010 12:51
Re: Mám si koupit citadelu??REM07.07.2010 13:00
Re: Mám si koupit citadelu??madrianova07.07.2010 13:37
Re: Mám si koupit citadelu??Misis07.07.2010 14:33
Re: Mám si koupit citadelu??Davides921.11.2011 20:26
Re: Mám si koupit citadelu??engi23.11.2011 17:55
dozat na pravdila - konec hry a 8.stavbamadrianova23.07.2011 17:32
Re: dozat na pravdila - konec hry a 8.stavbaStibi23.07.2011 21:31
Re: dozat na pravdila - konec hry a 8.stavbamadrianova23.07.2011 22:16
Re: dozat na pravdila - konec hry a 8.stavbaikri24.07.2011 14:00
druhý dotaz - fialová stavbamadrianova23.07.2011 17:36
Re: druhý dotaz - fialová stavbaStibi23.07.2011 21:26
Otázka na pravidlá (vidíte, akú postavu si na začiatku hry vyberáte???)Celo05.08.2011 18:01
Re: Otázka na pravidlá (vidíte, akú postavu si na začiatku hry vyberáte???)dilli06.08.2011 09:43
Re: Otázka na pravidlá (vidíte, akú postavu si na začiatku hry vyberáte???)REM08.08.2011 07:37
Re: Otázka na pravidlá (vidíte, akú postavu si na začiatku hry vyberáte???)ikri09.08.2011 00:31
Super hraTonda03.01.2012 15:01
Jedna z nejlepších her na světě!!!miwinkaa11.01.2013 19:21
Zamordovaný knězBasic23.07.2013 08:53
Re: Zamordovaný knězBasic23.07.2013 08:55
Re: Zamordovaný knězikri24.07.2013 22:56
Re: Zamordovaný knězanupinka08.08.2013 13:13
Re: Zamordovaný knězkarel09.08.2013 13:38
Re: Zamordovaný knězikri09.08.2013 16:09
čarodějnická školaclif1528.12.2013 23:17
carodejna skolakarel29.12.2013 20:12

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |