Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Scrabble
Originální název: Scrabble
Rok vydání: 1948
Autoři: Alfred Mosher Butts
Výrobci: MATTEL
Věk hráčů: Od 10 let («»)
Počet hráčů: 2 až 4
Doba hraní: Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut 
Stupeň náhody: 3 - malý podíl náhody («»)
Interaktivnost: 3 - ustálená komunikace («»)
Humor: 2 - spíše seriózní hra s prvky humoru («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Herní systém: Hra se slovy («»), Pokládání kartiček («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)
Doporučení pro rodiny: Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)

Stručný popis:

Dnes už klasická slovní hra na principu tvorby křížovky. Hráč musí využít co nejlépe svých 7 náhodně vytažených písmen k tvorbě slov na herním plánu. Slova musí navazovat na ta dříve umístěná jako v křížovce. Za každé uplatněné písmeno získá hráč počet bodů přiměřený četnosti výskytu písmene v češtině. Některá políčka na plánu jsou navíc bodově zvýhodněna. Vyhrává hráč s nejvyšším počtem bodů.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Rozehraná hraZajímavé odkazy

  Funagain Gameweb   Česká asociace Scrabble
  Výhradní velkoobchodní dovozce hry do ČR   Scrabble on-line
  BoardGameGeekHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 249 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 3,83) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 95.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  18.07.2011 uživatelem paulhunter . Hodnocení:
Scrabble: Hra s písmenky
Hru už vlastníme nějakou dobu a jsme s ní zcela spokojení. Je pěkně zpracovaná - hrací deska, "kostičky" s písmenky, stojánky a sáček na písmenka. Scrabble patří k nejhranějším hrám na světě vůbec a není se čemu divit - je zábavné z náhodných písmenek skládat slova a dosazovat je tak do vznikající "křížovky". I přesto, že znám spoustu lidí, kteří si o Scrabble myslí, že "je to nuda", o nudě při hraní se rozhodně mluvit nedá (Aneb kdo nezkusil nepochopí).

Problémy někdy nastávají, když si nejsme jisti slovem - zda ho můžeme použít, ale v kolektivu se lze vždycky domluvit, jaká slova jsou přípustná a jaké ne - lze si stanovit, že se mohou používat slova pouze z Pravidel českého pravopisu nebo lze také využívat on-line slovníky speciálně pro tuto hru (náš případ).

+ pěkné zpracování
+ zabaví na dlouhou dobu

- cena


Vytvořeno:  20.07.2010 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Scrabble – písmenkové šílenství začalo s druhou světovou válkou
Jedná se o jednu z notoricky známých her, které se po českých obchodech v různých verzích potulují už mnoho roků. Předpokládám tedy, že většina z čtenářů hru již zná. Nemám v plánu nosit vodu do bazénu a základní principy proběhnu zběžně. Ve zbytku článku se spíše podíváme na to, jak se Scrabble vyvíjel a jiné, ne zcela povědomé věci doprovázející jeho existenci.

Nejdříve nás čeká opakovací část. Hra Scrabble je o jednoduchém skládání slov. Tedy jednoduché je na první pohled, než dostanete před sebe svoji sadu prvních sedmi písmen z celkové stovky. V tu chvíli vám většinou zamrzne úsměv na rtech, protože vytvořit z pár znaků to nejdelší smysluplné slovo je pěkná dřina.

Slova se přikládají na hrací desku o rozměrech 15×15 políček v horizontálním a vertikálním směru a v obou musí vždy dávat smysl. Za položená slova získáváte body, protože každé písmeno má svoji stanovenou hodnotu. Na ploše naleznete také násobení hodnoty znaku či celého slova, takže není jedno, kam svůj výtvor umístíte. Za položená písmenka si dobíráte nová do zmíněného počtu sedmi.

Na počátku všeho byl muž jménem Alfred Mosher Butts. Celý život miloval křížovky, a tak se pokusil vytvořit něco, co by tyto principy spojilo do podoby hry. Výsledek pojmenoval v roce 1938 (toto datum je nejpravděpodobnější, ale uvádí se i rok 1931) názvem Criss Cross Words. Zpočátku se jednalo pouze o zábavu pro vlastní rodinný kruh a pár nejbližších přátel, kterým pan Butts daroval ručně vyrobené kusy. Jeho snaha o komerční prosazení skončila na nezájmu obchodníků a jeho pracovní vytíženosti v povolání architekta.

Tak muselo dojít ke zlomu nakonec až v roce 1948, kdy se manželé Brunotovi, jedni z obdarovaných, znovu pokusili o protlačení hry na trh. Nejdříve však změnili pravidlo pro začátek hry z levého horního rohu na střed hrací plochy. A přejmenovali hru na Scrabble. Po čtyřech letech nesnadného prodeje se nakonec podařilo prorazit a distribuce se ujala firma Selchow and Righter Company.

Ta také o celých dvacet let později od Brunotových odkoupila práva na hru a po jejím bankrotu přešla v roce 1989 na firmu Hasbro, Inc, tedy pro trh ve Spojených státech. Hra Scrabble je příkladem rozdělení distribučních práv mezi dvě velké společnosti – zatímco Severní Ameriku má pod palcem již zmiňované Hasbro, Inc., ve zbytku světa (včetně České republiky) prodává hru firma Mattel. Vynálezce Alfred Mosher Butts zemřel v roce 1993 ve věku 93 let.

Dnes se koná po světě mnoho národních či školních turnajů. U nás má tyto akce pod dohledem Česká asociace Scrabble, která vznikla v roce 1997 a pořádá mnohé turnaje po celé republice. Zároveň je organizátorem České ligy Scrabble a každoročního mistrovství republiky. Zajímavostí je, že jejím předsedou je písničkář Jaromír Nohavica, který se také v roce 1997 stal mistrem České republiky v této hře.

Ve světovém měřítku se každý lichý rok pořádá Mistrovství světa ve Scrabble. Letošní ročník, tedy 2009, se uskuteční 26. – 29. listopadu v Malajsii.

V češtině je přípustnost jednotlivých slov složitější než v původním jazyku. Ve variantě Klasik mohou hráči vymýšlet pouze slova v prvním pádu, zatímco Komplet připouští i ostatní pády a přechodníky. Existence konkrétních slov pak (pochopitelně s výjimkou profesionálních zápasů) je dána domluvou. Obvykle praktikovaný systém u obyčejné rodinné hry je využití nějakého slovníku – při rozepři rozhoduje, jestli je předmět hádky v knize obsažen nebo ne.

V českém jazyce nalezneme ale i oficiální slovníky, které obsahují kompletní přípustná slova – jedná se o takzvaný BLEX v tištěné a NOVEX v elektronické podobě. Oba slovníky existují ještě ve vydáních podle varianty Klasik či Komplet.

Velmi zajímavou variantou hry za využití stejného vybavení, která zcela ruší náhodu ve hře, je takzvaný Opisovaný Scrabble. Soupeři v něm mají společných sedm písmen, každý zapíše na lístek papíru slovo a umístění na hrací ploše. Body získává hráč s nejhodnotnějším slovem, a to je také jako jediné umístěno na plán. Další známé hry inspirované Scrabblem jsou například Kris Kros, Scrabble karty či Scrabble Scramble. Všem variantám bychom se rádi věnovali ve zvláštním článku, takže se o nich zde nebudu rozepisovat.

Deskové hry s písmeny rozvíjí u lidí slovní zásobu. Kombinaci zábavy s výukou se podařilo sladit tak, že vlastně děti ani nevnímají, že se učí. V tom je největší síla Buttsovy hry. Věřím, že jste se z mého článku dozvěděli alespoň pár zajímavých informací, ačkoliv máte už určitě svoji krabici se Scrabble doma. Že ne? Tak to byste měli určitě rychle napravit!

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/6/recenze-scrabble-pismenkove-silenstvi-zacalo-s-druhou-svetovou-valkou


Vytvořeno:  12.12.2005 uživatelem Dadia . Hodnocení:
URČITE TREBA VYSKÚŠAŤ
Túto hru už máme 3 roky a stále nás baví. No mňa už to prestalo trošku baviť, ale aj ja si ju rada zahrám. Vadí mi na nej, že má ľahké pravidlá a okrem toho, že si na nej spestrujeme slovnú zásobu je stále rovnaká. Moja babka a dedko ju hrajú každý deň. Je to super hra. Na Vianoce dostanem OSADNÍKOV Z KATANU, tak sa strašne teším. SCRABbLE odporúčam. Je to veľmi kvalitná a zaujímava hra aspoň na 4 roky a viac!Diskuzní příspěvky

Tato diskuze zatím neobsahuje žádný příspěvek. Buďte první, kdo tak učiní...

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |