Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Through the Ages
Originální název: Through the Ages
Rok vydání: 2006
Autoři: Vladimír Chvátil
Výrobci: CzechBoardGames, MINDOK
Dovozci: MINDOK
Věk hráčů: Od 12 let («»)
Počet hráčů: 2 až 4
Doba hraní: Velmi dlouhá hra – trvá většinou více než 2 hodiny
Stupeň náhody: 2 - střední podíl náhody («»)
Interaktivnost: 3 - ustálená komunikace («»)
Humor: 2 - spíše seriózní hra s prvky humoru («»)
Složitost: 4 - náročná («»)
Herní systém: Budování civilizace («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)
Doporučení pro rodiny: Tuto hru vám nedoporučujeme, najdou se pro vás lepší hry. («»)

Stručný popis:

Jedná se o původní českou hru autora Vládi Chvátila, která si vydobyla celosvětový věhlas. Tato hra vyšla před třemi lety v omezeném nákladu. I přesto si vydobyla páté místo v žebříčku www.boardgamegeek.com a v roce 2007 zvítězila v anketě International Gamers Award. Hra je inspirována hraním počítačové hry Sid Meier's Civilization. Podle názorů velké většiny hráčů se jedná o vůbec nejlepší adaptaci této počítačové hry do podoby stolní hry. Cílem je vyvíjet svou civilizaci (ne zničit ostatní). Armáda s vývojem souvisí, ale není jediným aspektem. Musíte vyvíjet vědu, produkci a starat se o svou populaci (rozvoj zemědělství, náboženství, literatury). To vše vede ke zvyšování úrovně kultury, která je hlavním cílem hry.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice - nové vydání
Krabice s herními komponenty (1. vydání)
Začátek hry (1. vydání)
Rozehraná hra (1. vydání)
Rozehraná hra (1. vydání)
Karty civilizace (1. vydání)
Herní materiál (1. vydání)
Herní materiál (1. vydání)
       Zajímavé odkazy

  Funagain Gameweb   CzechBoardGames
  BoardGameGeek   Česká pravidla hryOcenění hry

  2007 - vítěz
International Gamers Awards

Mezinárodní ocenění společenských her. Uděluje mezinárodní porota.
  2009 - 8. místo
Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis)

Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis), je hlavní cena, která je udělována časopisem Die Poppel-Revue a veřejnostíHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 80 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 4,35) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 6.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  07.06.2011 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Recenze: Through the Ages - Příběh civilizace
Civilizace jsou tu s námi už několik tisíc let, od chvíle, kdy člověk vylezl z jeskyně a naučil se používat nástroje. Prošly divokým vývojem, plným válek, objevů, cestování a dalších válek až k dnešní takzvané moderní společnosti. Dnes se většina z nás ráda zastaví a podívá se, jakými křivolakými cestičkami se lidstvo za svoji historii ubíralo.

Vizionář a designér Sid Meier vytvořil v roce 1991 podle období vývoje dlouhého 6000 let hru s názvem Civilizace. Počítačová hra, ve které mělo publikum vytvořit prosperující civilizaci, se stala fenoménem mezi tehdejší hráčskou populací a jedním ze dvou stavebních kamenů následujících počítačových strategií (spolu s Dune 2: Battle for Arrakis). Za dalších patnáct let stačily vzniknout další tři díly, než se v roce 2006 objevila pěšinka od počítačů na stoly fanoušků promyšlených strategií.

Prošlapal ji český designér Vláďa Chvátil (Galaxy Trucker, Space Alert), který se pouští rád do neprozkoumaných oborů deskových her. Autor se netají inspirací ve zmíněné počítačové hře. Pojmenoval svoji hru Through the Ages: Story of a Civilization, tedy "Napříč věky: Příběh civilizace", ačkoliv u nás ji koupíte pod kříženým názvem Through the Ages: Příběh civilizace.

Stejně jako v původní Civilizaci se budou hráči i zde podílet na rozkvětu jednoho jim svěřeného národa. Through the Ages je hra v jádru hlavně karetní, ačkoliv po otevření krabice narazíte i na několik hráčských desek a pytlíky se žetony. Právě díky tomu mohou být kupující na první pohled zklamaní z poloprázdné krabice, ale je třeba si uvědomit, že uvnitř se skrývá celá historie lidstva.

Ačkoliv to na první pohled nevypadá, je obsah balení poměrně rozsáhlý. Nejvyšší číslo reprezentuje 340 herních karet, dalších 260 plastových žetonků, které známe z Vládců podzemí a dva tucty malých dřevěných jehlanů. Na vycvakání čekají drobná kartonová kolečka pro uzavírání smluv. Na úplném dně pak naleznete čtyři karty národů (pro každého hráče jednu), herní plán sloužící především k evidenci bodů a pás pro nabídku herních karet.

Příručka s pravidly je opravdu obsáhlá a od prvních vět nabádá neskákat po hlavě do vody názvem Plná hra, protože je zrádná. S tím souhlasíme, takže poprvé si raději zahrajte první ze dvou výukových her, které autor připravil. První z nich slouží opravdu k pouhému seznámení se základními principy a odehrajete ji velmi rychle, druhá se již svým laděním blíží plné hře s několika drobnými úpravami. Dokonce slouží jako zrychlená varianta plné hry, pokud nemáte dostatek času na celou partii.

Samotná hra se dělí na tři velké epochy, které jsou zde nazývány věky. Příprava hry je v kontrastu s její rozsáhlostí překvapivě rychlá. Každý hráč totiž dostane do začátku kartu jednoho svěřeného národa a k tomu ve stejné barvě také šestici dřevěných jehlanů, které rozestaví na příslušná místa. Na kartu rozloží na vyznačené pozice žluté a modré žetony. Společný hrací plán zaplní připravenými zamíchanými kartami nultého startovního věku, který je označen A, čímž je připraveno ke hře.

Na začátku partie má každý státní zřízení despocie, které lze později změnit. Právě na základě kartičky s druhem panování mají hráči k dispozici určitý počet civilních a vojenských akcí za jedno kolo, které reprezentují bílé a červené kostičky. Střídavě si za ně mohou hráči ze společné nabídky nakupovat různé karty budov, jednotek nebo výhod.

Kromě nákupu je mohou vynaložit také na nějakou jinou činnost ve prospěch svého národa: mohou se za jídlo rozrůstat, za materiál stavět budovy nebo vykládat dříve nakoupené karty z ruky a využívat jejich výhod. Jelikož na začátku má každý ze soupeřů čtveřici bílých kostiček civilních akcí, je důležité si každý ze svých tahů pečlivě promyslet.

Poté, co všichni odehrají svoje akce, nastává takzvaná údržba národa, v níž farmy produkují jídlo a důlní budovy těží (modré kostičky). Kostičky si však neberou ze společné zásoby, ale ze svého řádku zásobovacích kapacit, jejich počet je tedy konečný a nelze nenávistně "syslit" na úkor ostatních. Většina postavených městských budov navíc produkuje i určitý počet kulturních bodů, šťastných značek nebo vědeckých znalostí a podle toho si všichni upraví svoje sledovací stupnice.

Hráči mohou mezi sebou v pokročilejší fázi partie uzavírat smlouvy o neútočení nebo spolupráci, někdy jsou tyto smlouvy oboustranně výhodné, někdy mohou přinášet výhody pouze jedné ze stran podobně, jak je to ve skutečném životě. Pro vojensky slabšího hráče to může být jediný způsob, jak přežít, protože v Through the Ages nemusí všichni následovat pouze cestu míru, ale mohou také vsadit vše na útočnou vojenskou kartu.

Z některých svých služebníků můžete udělat rytíře nebo třeba dělostřelce. Tyto jednotky pak za využití karet taktik sloučíte do větších armád, za které získáte bonusové útočné body, a můžete s nimi prostřednictvím karet agrese napadnout nepřipraveného soupeře. Obránce může vyslat svoji armádu a má výhodu využití některých defensivních karet.

V průběhu partie zasahují do hry takzvané události, které si hráči sami připravují na základě získaných karet. Ty mohou ve svém tahu odložit skrytě na určený balíček, ze kterého se v dané chvíli stane balíček dobírací. Události mohou mít pozitivní i negativní ráz a záleží pouze na hráčích, kam se hra bude dále ubírat.

Zásadní vliv na celý vývoj má zřízení, které stojí v čele hráčova národa. To určuje nejen počet civilních a vojenských akcí, které dokáže vojevůdce za jeden tah provést, ale také počet městských budov, které mohou být současně postaveny. Samozřejmě jej je možné změnit, pokud jste ochotní odevzdat daný počet bodů vědy (za které se jinak vykládají karty modernějších technologií).

Speciální kategorii pak tvoří dva typy karet: osobnosti a divy. Snadnější je získat do svého středu nějakého silného vůdce, protože stačí pouze nakoupit kartu za civilní akce a vyložit kartu s obrázkem osobnosti před sebe (za další akci). Tato vám po zbytek daného věku bude dávat nějaké bonusy. Oproti tomu div si koupíte z nabídky a okamžitě jej vyložením rozestavíte. V následujících několika kolech pak musíte obětovat určitý počet surovin a postupně tak div dokončit, než vám začnou plynout z majestátní stavby výhody.

S postupem času budete vynalézat modernější a efektivnější technologie pro farmaření a těžbu. To však neznamená, že při úklidové fázi dostanete více kostiček, naopak jedna kostička začne reprezentovat více surovin daného typu, což je velice elegantní princip a hrací plocha díky němu nepřekypuje hromadami kostiček. Jejich hodnotu jasně určuje karta, na které leží.

Všichni hráči v závislosti na svém vývoji získávají kulturní body, které rozhodnou na konci hry o vítězi. Ale o svoje poddané se také musíte starat, protože jak se populace rozrůstá, zvyšují se jejich požadavky. Svůj národ musíte nejen nakrmit (odevzdat daný počet kostiček na konci v údržbě národa), ale především udržet šťastný. K tomu slouží některé budovy nebo třeba i vlastnosti osobností. Takový nešťastný človíček nepracuje a nelze jej na nic využít, dokud počet šťastných smajlíků nezvýšíte, ale jídlo vám sní.

Partie končí, jakmile hráči odehrají karty posledního věku. V nabídce ke koupení se v průběhu hry tedy vždy ocitnou všechny civilní karty, zatímco vojenské karty si hráči berou za odměnu za nevyužité vojenské akce. Musí však neustále dodržovat limit karet v ruce určený vládním zřízením. Na závěr se ještě dohrají poslední připravené události a národ s největším počtem kulturních bodů se stává nejvyspělejším a jeho vůdce právoplatným vítězem.

Jak už tomu je u Vládi Chvátila zvykem, všechny komponenty jsou velice přehledné a do detailu promyšlené. Po několika partiích vám všechny ikonky a rozložení přejdou do krve. Mnoho herních principů se není třeba složitě učit, ale připadají vám naprosto přirozené na první pohled. Na hráčských plánech navíc naleznete nápovědní šipky, které pomáhají hráčům v začátcích s údržbou národa.

K samotnému provedení je nutné dodat, že držíme v ruce druhé, designově přepracované vydání. Zatímco na prvním se podílela z větší části nezisková organizace Czech Board Games, nové vydání si vzaly na starost společně firmy MindOK a Czech Games Edition. Vše je zde dovedeno k dokonalosti a hra získala kabát, jaký si opravdu zaslouží.

Hra je určena objevitelům od dvanácti let. V tomto věku si však dítě bude těžko schopné partii plnohodnotně zahrát, protože těžko zvládne plánovat každý důležitý krok. Díky tomu velmi brzy zaostane za ostatními, protože každý promarněný žetonek civilní akce v úvodních tazích, se v pozdějších fázích projeví s velkou silou. Proto bychom hru doporučili spíše až od čtrnácti let, kdy už je u mládeže strategické myšlení mnohem lépe vyvinuto.

Pravidla kromě výukových her zároveň obsahují několik variant her, které hru zjednodušují, nebo mění podle publika. Hráči tak mohou třeba zcela vynechat bojový nádech a připravit se tím o jediný způsob interakce, ale za tu cenu ji přiblíží mírumilovnějším vojevůdcům, kteří myslí jen na blaho svěřených lidí.

Protože v partii Through the Ages projdete opravdu dlouhou cestu historií lidstva, odpovídá tomu také hrací doba, kterou těžko srazíte pod dvě hodiny. Samozřejmě výrazně záleží na počtu soupeřů, kteří se hry účastní a na jejich hráčském stylu. Naštěstí můžete o svých úmyslech pro nadcházející tah bez problémů většinou přemýšlet v průběhu tahu soupeřů, a pak svůj plán pouze rychle provést, takže se většinou ani nestačíte nudit. V kontrastu s touto opravdu úctyhodnou délkou stojí také opravdu rychlá příprava i sbalení hry.

Kromě délky partie a vyšší ceny se hře dají vytknout pouze detaily, jako je několik drobných chybiček v pravidlech, přehnané věkové doporučení od dvanácti let a především velké rozdíly mezi začátečníky a pokročilými hráči. V takové partii totiž musíte buď nezkušené velitele nějak zvýhodnit, nebo počítat s tím, že budou těžko vyrovnanými partnery a hra ztratí část svého náboje.

S tím souvisí i situace, kdy některý z vojevůdců zaostane výrazněji za svými soupeři. Tuto ztrátu může dohonit už jen v případě, že protihráči výrazně zaváhají, protože dobře nastartovaný rozvoj je zásadní výhodou. Zbytek souboje (a může to být ještě docela dlouhá doba) může strávit pouze sledováním toho, jak se ostatní perou o vítězství.

Hra je zábavná jako duel, ale největší bitvy začínají až se zapojením třetího či čtvrtého hráče, protože pak do partie vstoupí ještě politika a smlouvy mezi jednotlivými národy. Through the Ages pak ukáže další ze svých mnoha tváří a možností, jak se dá dosáhnout vítězství. Právě proto budete málokdy litovat hodin u ní strávených.

Díky náhodnému míchání karet vám vždy přijdou jiné osobnosti, divy, akce či technologie, nebo si je koupíte v jiný čas, a tak získá každá partie svůj opravdu unikátní nádech a především každá hra Through the Ages zůstane výzvou i pro zkušené harcovníky.

Příběh civilizace zaujal hráče nejen u nás, a tak je hra v tuto chvíli na úžasném čtvrtém místě prestižního žebříčku serveru BoardGameGeek. V roce 2007 se stala vítězem mezinárodního ocenění International Gamers Awards a o dva roky později získala osmé místo v ceně německé veřejnosti.

Zajímavé je, že právě letos byla na veletrhu Spiel 2010 v Essenu představena hra Sid Meier’s Civilization od Fantasy Flight Games, která si vytyčila pravděpodobně velmi podobný cíl. Jsme velice zvědaví, jak tento souboj dopadne.

Ačkoliv je Through the Ages v podstatě karetní hra, její největší předností je opravdu silné téma. To samo zajišťuje skvělý zážitek, na kterém má zásluhu také obsah jednotlivých karet. Díky nim se setkáte s Caesarem, Leonardem Da Vincim, Billem Gatesem, Elvisem Presleym nebo třeba s Isaacem Newtonem, postavíte Eiffelovku, Pyramidy nebo Kreml.

Z popisu pravidel možná není zcela zřejmé, že se jedná o hru pro pokročilejší hráče, v jejichž nástrahách budou začátečníci dlouho tápat. Rozhodně ji proto doporučujeme pouze zkušenějším hráčům a určitě si ji nekupujte jako svoji první deskovou hru. Pokud však již za sebou máte nějaké partie jiných deskovek, pak vás výlet po historii lidstva pravděpodobně okouzlí.

Při partii hra působí opravdu velkolepým efektem, jako by se hráč podílel na něčem opravdu důležitém. Na těch několik hodin si skutečně myslíte, že byste dokázali vést národ k lepším zítřkům, k úspěchům až do daleké budoucnosti. To je opravdová síla Through the Ages: Příběh civilizace – svěří vám do rukou nepoznanou moc a nechá vás ji opravdu vychutnat. V průběhu partie pro vás přestane být pouhou hrou, ale stane se skutečností a historie kolem vás doslova ožije.

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/269/recenze-through-the-ages-pribeh-civilizace


Vytvořeno:  04.11.2009 uživatelem pogo . Hodnocení:
Through the Ages: Příběh civilizace
Autorem recenze je Ládinek pro www.svet-deskovych-her.cz

Pro autory i hráče asi neexistuje asi větší výzva než hra, která věrně sleduje vývoj lidstva. Hráči si v ní hrají tak trochu na bohy, tak trochu na nesmrtelné vládce jednotlivých zemí. Začínají s malou osadou, ale mohou si časem podmanit celý svět. Kam by dospěl Egypt, kdyby v jeho čele dosud stála Kleopatra? Udržel by Caesar velikost Říma až do dneška?

Kousek Historie

Snad každý hráč počítačových strategií zná Civilizaci od Sida Mayera. Nejeden z nás strávil hodiny zakládáním a rozvojem osad, rozšiřováním znalostí svého národa, stavbou divů světa, budováním cest a železnic, zavlažováním a dalšími činnostmi typickými pro tuto skvělou hru. Málokdo již ví, že Sid Mayer se inspiroval deskovou hrou Civilizace, kterou vymyslel Francis Tresham již v roce 1980.

Kruh se opět uzavřel v roce 2007, kdy Vláďa Chvátil dokončil svoji deskovou či přesněji řečeno karetní Civilizaci (vydaná pod názvem Through the Ages) inspirovanou naopak počítačovou hrou Sida Mayera.

Říkáte si, že taková desková Civilizace musí být pekelně složitá a časově náročná záležitost pouze pro pár nadšenců? Vláďa Chvátil jako obvykle dokázal jít svoji cestou a vytvořil originální hru, která přináší to nejlepší z civilizačních her a přesto si na každou partii nemusíte brát celodenní dovolenou.

Rozvoj pomocí karet

Pojďme se ale konečně podívat na samotnou hru. První, co vás po otevření krabice překvapí, je absence jakékoliv mapy a ohromné množství karet.

Ano, Through the Ages je ve své podstatě karetní hra a hrací plán slouží pouze pro ukazatele bodů a jejich přírůstků a jako zásobník karet.

Celá hra probíhá napříč čtyřmi věky, každý z nich má své balíčky civilních a vojenských karet, které obsahují karty typické pro dané období vývoje lidstva. Karet je ve hře poměrně velké množství různých druhů, protože zajišťují veškerý rozvoj národů. Ale nemusíte se bát, lze se v nich dobře orientovat. Často jde o karty jednoho druhu, jejichž efekt se stupňuje s věkem, do kterého karta náleží.

Druhy karet

Vojenské karty obsahují události, taktiky, agrese a války. Většina civilních karet symbolizuje vědecké poznatky a technologie, které hráčům buď přinášejí nějaký přímý užitek nebo umožňují stavět budovy, těžit suroviny, produkovat jídlo, verbovat vojenské jednotky, ale i zvyšovat vědeckou kapacitu národa a v neposlední řadě přírůstek kultury. Právě kultura je totiž měřítkem úrovně národa. A upřímně, kdo z vás by nechtěl být vládcem nejkulturnějšího národa na Zemi?
Státní zřízení a tah hráče

Stejně jako ve zmiňované Civilizaci Sida Mayera má každý národ své státní zřízení, které může během hry měnit. Státní zřízení především určuje počet civilních a vojenských akcí, které má hráč v každém tahu k dispozici. Pomocí akcí probíhá veškeré dění v hráčově tahu včetně získávání nových karet do ruky i jejich zahrání.

Asi vás nepřekvapí, že hru začínáte jako starověký despotický vládce. Despocie a některé další karty jsou přímo předtištěné na kartě národa, kterou má každý hráč před sebou. Do začátku národ dostává také pár základních objevů umožňující mu produkovat jídlo, těžit nerostné suroviny a také další rozvoj. Vždy na konci tahu v rámci tzv. údržby národa hráč mimo jiné vyprodukuje jídlo a natěží suroviny, které pak může spotřebovat v dalších kolech.

Osobnosti

No uznejte sami, co by to ale bylo za národ bez svého vůdce? Ve hře máte v každém věku na výběr hned z několika osobností. Můžete tak nechat svůj lid vést Alexandra Velikého, Napoleona, ale také třeba Homéra, Einsteina nebo Billa Gatese. Žádný vůdce ale není nesmrtelný a nejpozději na konci dalšího věku vás nechá na holičkách, takže si musíte včas sehnat nějakého dalšího.

Divy světa

Stejně jako v Civilizaci, také v Through the Ages můžete pro větší slávu svého národa postavit nějaký architektonický zázrak. Nabídka je opět pestrá, každý věk přináší výběr z těch největších a nejzajímavějších divů světa.
Through the Ages - nabídka karet

Přísun karet

Jak se dostat k novým technologiím, divům a dalším zajímavým kartám? Právě způsob práce s kartami je jedním z geniálních nápadů uplatněných v této hry. Všechny civilní karty „volně plynou“ po speciální hrací desce. Deska je rozdělena na tři části, které určují cenu karet. Většinou se hráči spokojují s těmi nejlevnějšími, za které utratí pouze jednu akci. Naopak nejdražší jsou samozřejmě nejčerstvější karty, každá z nich hráče stojí hned tři civilní akce. Jsou ale okamžiky, kdy přesto nezaváháte a bez ohledu na cenu sáhnete po vytoužené kartě jen, aby vám ji soupeři nevyfoukli, než se dostanete znovu na tah.
Through the Ages - nabídka karet

Vždy na konci tahu hráče se karty z prvních pozic odstraní a všechny zbylé karty se posunou a doplní novými. Po vyčerpání zásoby karet daného věku tento věk končí a začíná další epocha v dějinách lidstva.
Vojenské akce

Jestli jste z předchozího popisu nabyli dojmu, že vás čeká veskrze mírumilovná hra, musím vás bohužel vyvést z omylu. Hned od začátku máte v každém kole kromě civilních také vojenské akce. Za ně si můžete brát vojenské karty, najímat si armádu a případně také poškádlit své soupeře. Pokud jste na tom vojensky lépe, můžete na soupeře zapůsobit nějakou tou agresí, případně později během hry mu i vyhlásit válku. Zatímco agresí soupeři nanejvýš zbouráte budovu nebo šlohnete pár surovin, taková válka o kulturu už je zcela jiný tabák.

Through the Ages - vojenské karty

Mezi vojenskými kartami jsou také karty událostí. S jejich pomocí si můžete opravdu zahrát na bohy. Události se připravují na tzv. balíček budoucích událostí. Těm, které jednou připravíte, už nikdo neunikne. Netušíte ale v jakém pořadí a kdy události z balíčku nastanou! Klidně se vám může stát, že událost, na kterou jste se tak těšili, poškodí nejvíce právě vás.
Koupit nebo nekoupit?

Pokud jste článek poctivě dočetli až sem, pak bude asi rozhodování jednoduché. Než ale poběžíte do nejbližšího hračkářství, uvědomte si, že to není oddychovka na půl hodiny. „Civka" je komplexní hra a žádá si tedy od hráčů značnou časovou investici. Na druhou stranu jim tuto investici vrací maximálně zhodnocenou ve formě skvělé zábavy.

Autor vás kolo co kolo nutí provádět důležitá rozhodnutí. Co teď? Vylepšit vědu dostavěním univerzity, zlepšit ekonomiku dalším dolem nebo raději řešit sílu? Pokud máte rádi budovací hry a dokážete si na svůj koníček vyšetřit čas, je pro vás Through the Ages jasná volba.


Vytvořeno:  05.11.2009 uživatelem Adam . Hodnocení:
Matka všech her
Velká recenze už byla napsána a asi každý, kdo se v deskovkách trochu orientuje, ví o čem Ages jsou. Proto se v téhle krátké recenzi nebudu zabývat popisem téhle hry, ale napíšu, co si o ní myslím.

Až doposud jsem měl úzkou skupinu her, které tvořily můj TOP, ale bylo těžké vybrat z nich tu nejoblíbenější. S příchodem Ages se tahle otázka vyřešila s nebývalou silou a dost možná na dloooouhou dobu (nadobro???:) Je hodně výborných her, které si člověk rád zahraje, ale touhletou hrou člověk ŽIJE! Po dohrání partie Ages mám pocit, že jsem za několik hodin prošel historií lidstva, že můj národ vyrůstal, prodělával počáteční strasti, hladomory, války, prošel středověkem, renesancí, vedený odkazem Kryštofa Kolumba nebo Alberta Einsteina, postavil nádherné divy světa, kolonizoval nová území, vybudoval velká města plná honosných budov a skončil s počítačovými laboratořemi, nadzvukovými stíhčkami, řetězci fast foodů a jako vítěz závodu do kosmu. Nebo v kouřících ruinách a sutinách v případě prohrané totální války s některým z "náckovských" národů? Po málokteré hře vám ještě po několika dnech v hlavě hučí její průběh, přemýšlíte o rozhodnutích která jste udělali a hrajete sami se sebou hru co by se stalo, kdybych tehdy jinak...

Největší výhoda Ages je neskutečně silné téma, které ze hry čiší každým tahem, každou novou kartou, která se objeví v řece času. Krásné, precizní zpracování a české texty nové edice přispívají k hratelnosti a hřejí u srdce. Je pravda, že grafika karet mohla být trochu bohatší (zejména u akčních karet typu "střídmost", "vlna vlastenectví", "výjimečné dílo" atd., které jsou pouze textové, si téma karty o obrázek přímo říká). Existující grafika ale je hezká a přehledná.

Abych to neprotahoval, závěrem chci říct jednoduchou myšlenku: tahle hra si na nic nehraje. Určitě není pro každého, není lehká a není krátká. Ale po jejím zvládnutí odmění tak silným a intenzívním zážitkem, že se vám o některých partiích možná bude zdát.


Vytvořeno:  19.10.2009 uživatelem Peter . Hodnocení:
sklamanie
Po viacerych ohlasoch na mnohych weboch,i po zhliadnuti rebricku gameboardgeek som sa rozhodol zakupit si tuto hru.
Dovolim si kratke porovnanie s hrou Civilizacia
Plus
1. Hra sa netiahne dlhe hodiny az desiatky hodin ale je hratelna v rozmedzi 1-5 hodin
2. Herny system je pomerne dobre premysleny
Minus
1. Po otvoreni krabice nadislo sklamanie zo spracovania - za tu istu a aj nizsiu cenu je moznost kupit graficky i kvalitou materialov vyrazne lepsie hry
2. Navod je napisany velmi nezrozumitelne ale to je len nedostatok v obdobi ucenia sa hry
3. Hru som kupoval lebo PC hra Civilizacia patri medzi moje najoblubenejsie, tato hra vsak obsahuje asi desatinu komponentov povodnej civilizacie, je tu malo prvkov - divov, jednotiek (co ma bavilo na civilizacii najviac - prave variabilnost a vela moznosti), system boja je velmi nestastne navrhnuty


Vytvořeno:  13.11.2007 uživatelem trupik . Hodnocení:
Vynikající hra
Musím říct, že Through the Ages je výborná hra - hráli jsme ji již mnohokrát a zatím se určitě neohrála. Díky tomu, že je mnoho způsobů jak získávat kulturní body, je i každá partie hry poměrně unikátní a hra se díky tomu neokouká. Je potřeba říci, že je hra určena ale těm nejnáročnějším hráčům, kteří budou ochotni studovat složitá pravidla a hrát hru, která se může protáhnout klidně na dvě nebo tři hodiny. Složitost hry ale není vada, spíše výhoda - pokud jste ten typ.

Celou recenzi si můžete přečíst na http://trupik.aspweb.cz/deskove-hry/through-the-ages.aspx .Diskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Through the Ages' obsahuje 39 příspěvků. Poslední příspěvek vytvořil dne 16.08.2011 v 14:23 uživatel kokrdal.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
Kedy bude hru dostat kupit?dajo25.02.2007 16:05
Re: Kedy bude hru dostat kupit?Ranca13.03.2007 14:39
Re: Kedy bude hru dostat kupit?pogo28.07.2009 15:01
Bude někdy sehnatelná?klekytom26.10.2008 13:15
Re: Bude někdy sehnatelná?REM27.10.2008 10:11
Re: Bude někdy sehnatelná?Skymessenger10.12.2008 19:55
Re: Bude někdy sehnatelná?aneken01.02.2009 23:10
Re: Bude někdy sehnatelná?sydo02.02.2009 07:18
Re: Bude někdy sehnatelná?aneken02.02.2009 11:33
Re: Bude někdy sehnatelná?Archaon03.02.2009 18:22
rozmeryGaspar16.04.2009 14:07
Re: rozmerydajo16.04.2009 17:29
Otazka ku pravidlamGaspar21.04.2009 12:39
Re: Otazka ku pravidlamRanca21.04.2009 13:03
Re: Otazka ku pravidlamGaspar21.04.2009 13:25
Re: Otazka ku pravidlamGaspar21.04.2009 19:20
este dotaz k vojenskym kartamGaspar05.05.2009 22:44
Re: este dotaz k vojenskym kartamRanca06.05.2009 09:47
Re: este dotaz k vojenskym kartampecovarhy06.05.2009 13:05
Re: este dotaz k vojenskym kartamRanca06.05.2009 13:32
Re: este dotaz k vojenskym kartamJan12.11.2009 01:13
Re: este dotaz k vojenskym kartamJan12.11.2009 01:18
Re: este dotaz k vojenskym kartamBeholder12.11.2009 08:42
Through the Ages - předobjednávkaAdam04.08.2009 16:35
Re: Through the Ages - předobjednávkaREM04.08.2009 22:48
Re: Through the Ages - předobjednávkaAdam06.08.2009 10:24
vylozenie civilnych karietPeter19.10.2009 14:17
Re: vylozenie civilnych karietREM19.10.2009 15:46
Vojenske karty I. veku?yeetik16.01.2010 17:38
Re: Vojenske karty I. veku?dilli16.01.2010 18:18
8 Karet velikánů české historiekokrdal13.08.2010 11:15
nechápemfilip31.08.2010 10:37
Re: nechápemREM01.09.2010 12:48
Spokojenost, vzpourakokrdal12.10.2010 12:24
Je to hra pro dva ?Nalbert14.08.2011 20:35
Re: Je to hra pro dva ?kokrdal14.08.2011 21:00
Re: Je to hra pro dva ?Nalbert15.08.2011 07:33
Re: Je to hra pro dva ?skyfire15.08.2011 17:37
Re: Je to hra pro dva ?kokrdal16.08.2011 14:23

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |