Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Yspahan
Originální název: Yspahan
Rok vydání: 2006
Autoři: Sébastien Pauchon
Výrobci: MINDOK, Ystari Games
Dovozci: MINDOK
Věk hráčů: Od 8 let («»)
Počet hráčů: 2 až 4
Doba hraní: Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut 
Stupeň náhody: 3 - malý podíl náhody («»)
Interaktivnost: 3 - ustálená komunikace («»)
Humor: 2 - spíše seriózní hra s prvky humoru («»)
Složitost: 3 - rozvinutá («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne. («»)
Doporučení pro rodiny: Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne. («»)

Stručný popis:

Yspahan se stal hlavním městem Perské říše a rozvoj města a okolí slibuje dobré příležitosti k obchodu. Přes poušť sem proto míří mnoho karavan se zbožím. I vy jste jedním z obchodníků. Posíláte své zboží v karavanách, prodáváte je do obchodů a podílíte se na stavbě nových budov ve městě. Za vše získáváte body. Hráč, který má na konci hry nejvíce bodů, vítězí.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce

 Datum ukončeníDatum založeníProdejceStav hryPřihazujícíCena
Detail aukce03.10.2014 15:0003.10.2014vojtaprTéměř nová, hraná maximálně třikrát 400 Kč

Galerie obrázků

Krabice
Krabice - zadní strana
Rozehraná hra
Rozehraná hraZajímavé odkazy

  Funagain Gameweb   Možnost nákupu na Slovensku.
  BoardGameGeek   Pravidla hry Yspahan
  Svět deskových herOcenění hry

  2007 - 4. místo
Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis)

Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis), je hlavní cena, která je udělována časopisem Die Poppel-Revue a veřejností
  2007 - nominace
Hra roku (Spiel des Jahres)

Hra roku (Spiel des Jahres) - pravděpodobně nejprestižnější anketa současnosti vyhlašovaná nezávislými novináři zabývajícími se společenskými hrami
  2007 - nominace
International Gamers Awards

Mezinárodní ocenění společenských her. Uděluje mezinárodní porota.Hodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 108 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 3,87) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 83.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  01.08.2013 uživatelem anupinka . Hodnocení:
Arabské tržiště
Je pravda, že v krásně malované krabici mnoho herního materiálu nenajdete. Nachází se v něm totiž pouze 1 velký a 2 menší herní plány, 4x25 kostiček (pro každého hráče v jedné barvě), 12 házecích kostek, 2 figurky, velbloudi (ty budete milovat :-D) a mince. Malé množství herního materiálu by mohlo leckoho odradit vzhledem k tomu, že hra je docela drahá. Já ale koupě rozhodně nelituji, protože hra má skvělý herní mechanismus, který jsem ještě jinde neviděla. Někomu by se mohlo nelíbit, že se při hře hází kostkami. Tohle však není klasická deskovka, při níž hodíte kostkou a šoupnete figurkou. Po hodu kostkami si hráči podle pravidel některé z nich vyberou a právě vybrané kostky hráči následně umožní provádět příslušné akce (takhle to zní komplikovaně, ale z pravidel vše lehce pochopíte, jsou názorná s obrázky). Po provedení akcí se hází vždy znovu, což do hry přináší některými lidmi nenáviděný prvek náhody, ale na druhou stranu je právě díky náhodě hra pokaždé zcela jiná. Kdyby tomu tak nebylo, byla by to nuda ;-). A strategizovat se dá i s kostkami, věřte mi. Co se hratelnosti týče, tak mi hra překvapivě přijde nejlepší ve dvou. Dá se toho totiž víc stihnout. Doporučila bych ji i zkušeným hráčům (jako oddechovku) i rodinám. Nesmíte se hlavně nechat zaskočit tou cenou :-).


Vytvořeno:  20.09.2011 uživatelem vaseklu . Hodnocení:
Příjemné překvapení
Máme za sebou více jak 50her ve dvou hráčích, minimálně 20her ve třech hráčích a můj dojem je, že hra je skvěle hratelná v obou variantách.

Před koupí nás odrazovalo především to, že se jedná o kostkovou hru a tedy i o hru s vysokým podílem náhody. Věřte, nevěřte, ale opravdu to tak není:)

Při hře sice házíte kostkami, ale je jen na vás jakou sadu kostek si vyberete a nebo zda štěstíčku trochu pomůžete a přikoupíte si za mince ještě další kostky. Po hodu kostkami je tedy seřadíte podle padlých čísel a jednu sadu si vyberete a pak na jejím základě provedete vámi zvolenou akci, takže hra zas není tolik o náhodě, jak by se mohlo na první pohled zdát a to nás velice mile potěšilo..

Další nevýhodou této hry, která se bohužel nerozplynula jako ta první je její cena, protože obsah balení opravdu moc neodpovídá její ceně. Obsahem jsou pouze herní plány, několik figurek velbloudů, mincí a kostiček dle barev na osazování akcí + samozřejmě kostky a návod, který patří k těm jednodušším. Takže když to srovnám například s Agricolou, měla by její cena být skoro poloviční, skoro na úrovni Carcassonne.

Ale kdo si chce zahrát tuto skvělou hru, která by nebýt ceny určitě měla patřit do TOP 10 každého hráče, určitě neodolá:) My můžeme jen doporučit!Vytvořeno:  21.01.2011 uživatelem Vojta38 . Hodnocení:
příliž vysoká cena ale jinak velmi dobrá hra
Mám 10 her od Mindoku a asi polovina z nich je v první desítce nejlepších her,Yspahana jsem dostal zadarmo při zakoupení hry Le Havre v jednom obchodě.Nic jsem od ní nečekal,byla to opravdová náhoda,že jse hra ocitla v mém vlastnictví.Ale když jsem hru později z nudy vyzkoušel bylo to opravdové překvapení.Tata hra se podle mého dá srovnávat s hrami,které jsou v první desítcě.To co hru drží takhle dola je opravdu velmi vysoká cena,kterou jsem nikdy nepochopil.Do herního materiálu se započítává malý počet žetonů s velbloudy,mincemi a zbožím a dále pak 3 herní plány.opravdu nechápu jak může toto stát 900 když hry jako je Le Havre Agricola Doba Kamenná Puerto Rico stojí všechny okolo 800 Kč a to je celá krabice naditá odspodu až navrch.Ale vysoká cena se nedá započítat tak,aby byla hra poškozena.Bylo to opravdu milé překvepení hra má velmi propracovaný herní systém krásné výtvarné zpracování to všechno ano ona se dá opravdu srovnávat s výše jmenovanými hrami ale jak už jsem jednou zopakoval nepřiměřeně vysoká cena ji drží moc dole.ale jinak je to hra která si zaslouží 5 hvezdiček.Vřele doporučuji těm,kteří nemají rádi dlohá a složitá pravidla a přitom očekávají strategickou a propracovanou hru


Vytvořeno:  22.08.2010 uživatelem Mirka . Hodnocení:
Příjemné překvapení
Yspahan byl v mém zorném poli už delší čas, ale přistupovala jsem k této hře s despektem. Na první pohled ne příliš přitažlivý herní plán (dle mého) mě dlouho odrazoval + hra obsahuje kostky. Také zde v recenzi někdo zmiňoval obsáhlejší pravidla. Další faktor, proč tuto hru ne. Nakonec si cestu k našemu hernímu stolu našla a ... překvapení. Vážně příjemná hra, kde je prostor na strategii, a přesto netrvá příliš dlouho. A obsáhlejší pravidla? Za pár minut je vše jasné. Máme asi novější verzi, kde jsou pravidla velmi dobře popsaná i s příklady. A zmiňované kostky...ne všude, kde jsou kostky, jde o náhodu. Tato hra je toho příkladem. Např. může padnout 5 velbloudů, ale vy si je zkrátka nevezmete, protože se vám nehodí a můžete si místo toho vzít 2 sudy, které vám doplní súk. Záleží na strategii, kterou jste si zvolili. Takže půl hvězdičky dolů za herní plán a jinak není co vytknout.


Vytvořeno:  11.07.2008 uživatelem ichus2 . Hodnocení:
počítačová verze
Hru znám jen v její počítačové verzi (viz odkaz na tomto webu) a je mou oblíbenou již několik měsíců. Její největší devizou je vedle zábavnosti krátká doba hry. Ve dvou hráčích je po 10 minutách dohráno a to i přes rozšířené možnosti strategie. Nejdelší čas vám proto zabere nastudování obsáhlejších pravidel, ale stojí to za to!


Vytvořeno:  30.06.2008 uživatelem tondakolik . Hodnocení:
chci velbloudy!
Yspahan mne zaujal již dříve, ale až nyní jsem měl možnost si jej zahrát v reálu.
Hned při otevření krabice a vyložení herního materiálu se mi rozzářily oči: kostičky, penízky, deska s budovama... a hlavně - ti velbloudíci!

Systém hry, který je ovlivněn jistou mírou náhody, kterou můžete docela dobře minimalizovat svojí strategií, je naprosto ojedinělý a důmyslný. Vyberete si jednu sadu kostek, které na začátku dne hodil začínající hráč, a provedete jednu z možných akcí: dodáte zboží do obchodů nějakého súku v jedné ze čtyř čtvrtí v Yspahanu, pohnete dozorcem a naložíte zboží na karavanu a nebo si jednoduše vezmete jednu kartu, která vám pomůže v dalším průbehu hry.

Hra je rozdělena na tři týdny po semi dnech, kdy po každé neděli dojde k vyhodnocení jak karavany, tak zboží jednotlivých súk.

Navíc můžete v průběhu celé hry užívat výhod, které vám přináší budovy, které stavíte během hry.

Hru jsem již zkusil ve čtyřech, třech i dvou hráčích. Je to jistě hra určená spíše pro čtyři hráče, respektive tři, ale ani ve dvou hráčích neztrácí nic ze své zajímavosti.

Ha je to navíc poměrně rychlá, což je jistě také klad této hry. Při čtyřech hráčích jsme hráli necelou hodinu, při třech něco přes půl hodiny a při dvou hráčích snad ani tu půlhodinu takže není problém si zahrát hned odvetu.


Vytvořeno:  29.10.2007 uživatelem Miloš . Hodnocení:
hra která zaujme
Hra dokonale vyvážená, zajímavá, nestagnující s rychlým spádem. Ideální pro krátkodobé odreagování ve 2, ve 3 nebo ve 4 hráčích. Náhoda je zde potlačena originálním vyhodnocením hodu kostek, kdy má hráč možnost ovlivnit i jejich počet.Vytvořeno:  12.04.2007 uživatelem oplprokop . Hodnocení:
Kupec Perský
Po otevreni krabice dostanete do rukou pekne vyvedeny herni plan, 25 kosticek zbozi od kazde ze ctyr barev, 4 hracske desky s budovami,desku s karavanou,desku na kostky neboli "vez", 9 bilych kostek, 3 zlute kostky, figurku dozorce, 18 karet, 25 drevenych zlataku a 25 drevenych velbloudu, ktere si ihned oblibite.

Kazdy z hracu se na 21 dni (resp. kol) stane kupcem mesta Yspahan a bude zasobovat mistni obchody zbozim, stavet dulezite budovy a vyvazet sve zbozi do sveta na velbloudi karavane.

Hraci deska je cestou rozdelna na ctyri ctvrte, ktere jsou oznaceny symboly(pytel, sud, truhla a vaza).Kazda ctvrt obsahuje spoustu obchodu, ktere jsou s barevne rozliseny na tzv. bazary(seskupeni vice obchodu stejne barvy). Na krizovatku ulic je polozen dozorce, ktery rozhoduje o tom, ktere zbozi se nalozi na karavanu.Vedle hraci desky je polozena karavana a vez, ktera je rozdelena na sest pater(spodni oznacene velbloudem,2-5 patro oznacene symboly ctvrti a seste se symbolem zlata).Na zacatku hry je zvolen hlavni hrac, ktery bude hru zahajovat. Toto privilegium se presouva kazdy den na hrace po levici.Hlavni hrac na zacatku dne hodi deviti bilymi kostkami a rozdeli je do skupin podle cisel napr. 1,2,2,2,5,5,6,6,6. Vsechny kostky s nejnisim cislem umisti do prvniho patra, s druhym nejvyssim do druheho atd..., ale kostky s nejvysim cislem jsou vzdy umisteny do nejvyssiho patra.Tento mechanismus zpusobi, ze patro s velbloudem a zlatem byva naplneno nejdriv, a pak az se zacnou plnit patra ctvrti.(ctvrte a pate patro byva malokdy zaplnene).Nyni si hlavni hrac vybere kostky z jednoho patra a muze provest jednu ze tri akci nalezijici tomuto patru. Pote si vybira jedno patro hrac po jeho levici atd. Na kazdem patre je vzdy moznost vzit si kartu, nebo popojit dozorcem,ale to si necham az na konec.Treti akce je u kazdeho patra nasledujici:
1.patro:Vzit si pocet zlata kolik je v patre kostek.
2.-5.patro:Umistit tolik beden zbozi do dane ctvrti kolik je v patre kostek.
6.patro:Vzit si pocet velbloudu kolik je v patre kostek.
Pro doplnovani zbozi do ctvrti musite dodrzovat tato pravidla: Nikdy nesmite umistit zbozi do bazaru , kde jiz lezi nejake cizi zbozi. Nejdríve musite naplnit vami obsazeny bazar a pak az muzete zacit zasobovat novy.
Bazary jsou jednim z hlavnich prijmu viteznych bodu. Na konci kazdeho tydne se provadi vyhodnoceni a body dastanete jen za plny bazar. Zbozi se po vyhodnoceni vrati zpet hracum. Body za bazary jsou dany jejich velikosti a taky polohou ve ctvrti. Za bazary v nejmensi ctvrti, ktera pada ve vezi nejmene, jsou nejvetsi bodove hodnoty.

Nyni se dostanu k moznosti popojit s dozorcem. Podle toho kterou vezmete z veze skupinu kostek, tak o tolik policek muzete popjit s dozorcem. Vezmu napr. 3 kostky s petkama a muzu popojit o pet policek. Pred kterym obchodem dozorce stane, to zbozi pujde na karavanu. Karavana je rozdelena na tri rady a v kazde jsou ctyri velbloudi.
Zbozi zacinate na karavanu nakladat od spodni rady a za kazde nalozeni ve spodni rade ziska hrac okamzite 2 body, v druhe jeden a vtreti nula. Na konci tydne se jeste spocita kolik ma kdo v karavane zbozi a to se vynasobi hodnout radku vaseho nejvys umisteneho zbozi. Napr. hrac ma v karavane celkem ctyri bedny zbozi a jedna jeho bedna dosahla uz treti rady. Hrac tudiz ziska na konci tydne 12 bodu(4x3). Zbozi z karavany se ale na konci tydne nevyprazdnuje. Vyprazdnuje se az pri jejim uplnem naplneni, kdy se znovu vyhodnoti. Pri spravne zvolene taktice a nacasovani muze byt karavana silnejsi nez naplnovani bazaru.

Posledni moznou akci, jak jsem jiz zminoval je liznuti jedne karty. Karet je celkem devet druhu a davaji vam moznost provest nejakou akci. Nekdy muzou neprijemne zvratit hru.

V kazdem svem kole muze hrac postavit jednu ze sesti budov, ktere pridavaji hracovi ruzne vlastnosti, ktere vam pomohou ve vasi strategii. Za budovy se plati velbloudy a zlatem a daji se za ne i ziskat vitezne body. Za prvni dve postavene budovy nedostanete zadny body,ale za 3,4,5 budovu ziskate pri jeji stavbe vzdy pet bodu a za sestou budovu dokonce deset. Vitezem se stane hrac, ktery ve trech tydnech nazbira nejvice bodu.

Herni princip je velmi orginalni a hra ma rychly spad, takze se po celou dobu nikdo nenudi. Kostky ve hre zarucuji, ze kazda partie bude jina, ale po hodu kostkami je velmi dulezite promyslet, ktere patro nejvice pomuze vam a nejvice uskodi konkurencnim obchodnikum. O interakci mezi hraci neni nouze a vyhraje ten hrac, ktery bude nejlepe zvazovat svoje moznosti.

Hral jsem uz spoustu deskovych her, ale Yspahan patri mezi naprostu spicku. Zatim naprosto nadchl vsechny vsechny lidi, se kterymi jsem Yspahan hral. Mam za sebou vic nez 20 her a stale me bavi. Pokud hledate sviznou a zabavnou strategickou hru, se spostou moznosti je Yspahan ta nejlepsi volba. Bravo

Diskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Yspahan' obsahuje 82 příspěvků. Poslední příspěvek vytvořil dne 10.09.2012 v 21:14 uživatel tondakolik.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
pc verze + kolik bude stat?Martin11.08.2007 10:12
Re: pc verze + kolik bude stat?pogo16.08.2007 11:48
Re: pc verze + kolik bude stat?PJ22.08.2007 08:39
Re: pc verze + kolik bude stat?pogo31.08.2007 15:04
PravidlaBrandulka04.01.2008 13:10
Re: PravidlaDarn04.01.2008 18:01
ČasAda05.01.2008 21:04
Re: ČasAda05.01.2008 21:05
Re: Časoplprokop09.01.2008 05:28
Re: Častondakolik29.06.2008 17:25
Re: ČasPipla23.07.2009 13:25
Re: Časdilli23.07.2009 21:01
Re: Častondakolik23.07.2009 22:43
Re: Častondakolik23.07.2009 22:44
Re: Častondakolik23.07.2009 23:27
Co když dojdou peníze (velbloudi) ?richie07.01.2008 08:55
Re: Co když dojdou peníze (velbloudi) ?Ada07.01.2008 09:41
Re: Co když dojdou peníze (velbloudi) ?richie07.01.2008 11:11
Re: Co když dojdou peníze (velbloudi) ?Darn07.01.2008 17:17
Re: Co když dojdou peníze (velbloudi) ?Acer07.11.2008 21:12
??? PravidlaKatka13.01.2008 19:42
Re: ??? Pravidlarichie13.01.2008 20:52
DotazOndra-UH19.01.2008 12:33
Re: Dotazrichie19.01.2008 12:45
Re: DotazDarn19.01.2008 13:08
Re: DotazOndra-UH19.01.2008 13:48
Re: DotazDarn19.01.2008 14:15
Re: Dotazrichie19.01.2008 15:37
Re: DotazDarn19.01.2008 21:16
Re: Dotaztondakolik29.06.2008 17:28
Re: DotazFilip11.03.2008 19:00
ŽádostFilip03.03.2008 19:16
Re: ŽádostCholerus03.03.2008 23:06
Re: ŽádostFilip04.03.2008 18:30
Re: ŽádostPJ04.03.2008 19:04
Re: ŽádostFilip04.03.2008 19:56
Re: ŽádostPJ05.03.2008 10:43
Re: ŽádostFilip05.03.2008 12:56
Re: ŽádostCholerus05.03.2008 17:16
dddFilip11.03.2008 19:01
Re: dddPJ11.03.2008 20:03
Trošku slušnostiREM12.03.2008 10:19
dddFilip13.03.2008 15:32
Yspahan nebo Shogunradac18.03.2008 12:51
Re: Yspahan nebo ShogunLast_Elf01.07.2008 08:51
Pravidla - hostinectondakolik30.06.2008 21:14
Re: Pravidla - hostinecDarn01.07.2008 00:22
Re: Pravidla - hostinectondakolik01.07.2008 11:20
pravidla - karavanakath28.07.2008 13:59
Re: pravidla - karavanaMari28.07.2008 15:58
Re: pravidla - karavanakath29.07.2008 11:01
Re: pravidla - karavanaMari29.07.2008 16:15
Re: pravidla - karavanatondakolik30.07.2008 09:06
hra ve dvou - savění budovtondakolik30.07.2008 09:02
Re: hra ve dvou - savění budovMari30.07.2008 12:03
Re: hra ve dvou - savění budovtondakolik30.07.2008 21:32
hodně zvláštní hra + hodně zvláštní partie na PCBeholder10.01.2009 19:22
Re: hodně zvláštní hra + hodně zvláštní partie na PCSodovka10.01.2009 21:58
Re: hodně zvláštní hra + hodně zvláštní partie na PCBeholder10.01.2009 22:39
Re: hodně zvláštní hra + hodně zvláštní partie na PCRingo10.01.2009 23:36
Re: hodně zvláštní hra + hodně zvláštní partie na PCBeholder11.01.2009 00:02
Re: hodně zvláštní hra + hodně zvláštní partie na PCSodovka11.01.2009 08:40
Re: hodně zvláštní hra + hodně zvláštní partie na PCRingo11.01.2009 11:19
Re: hodně zvláštní hra + hodně zvláštní partie na PCBeholder11.01.2009 15:22
Re: hodně zvláštní hra + hodně zvláštní partie na PCBeholder12.01.2009 17:30
můj deníček :)Beholder13.01.2009 12:43
Re: můj deníček :)Beholder13.01.2009 12:48
vyřazení bazaru při hře ve 2Beholder14.01.2009 17:58
Jsem nadšenáMialee16.01.2009 17:18
yspahan alebo šestimestiomas01.08.2009 19:16
Re: yspahan alebo šestimestidilli01.08.2009 19:27
Karavana ve dvouMichal13.03.2010 13:43
Dotaz na pravidlaskyfire18.05.2010 19:27
Re: Dotaz na pravidladilli18.05.2010 19:39
Re: Dotaz na pravidlaskyfire18.05.2010 19:58
Re: Dotaz na pravidlaREM19.05.2010 09:13
Re: Dotaz na pravidlaskyfire19.05.2010 07:53
Re: Dotaz na pravidlaREM19.05.2010 08:50
Re: Dotaz na pravidlaskyfire19.05.2010 09:10
příliž vysoká cena ale jinak výborná hraVojta3821.01.2011 20:49
Vhodné pro 2 hráče?anupinka09.09.2012 10:23
Re: Vhodné pro 2 hráče?tondakolik10.09.2012 21:14

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |