Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Vikingové
Originální název: Wikinger
Rok vydání: 2007
Autoři: Michael Kiesling
Výrobci: HANS IM GLÜCK, MINDOK
Dovozci: MINDOK
Věk hráčů: Od 8 let («»)
Počet hráčů: 2 až 4
Doba hraní: Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut 
Stupeň náhody: 2 - střední podíl náhody («»)
Interaktivnost: 3 - ustálená komunikace («»)
Humor: 2 - spíše seriózní hra s prvky humoru («»)
Složitost: 3 - rozvinutá («»)
Herní systém: Budování civilizace («»), Pokládání kartiček («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)
Doporučení pro rodiny: Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)

Stručný popis:

Veďte kmen statečných Vikingů k neznámým ostrovům. Objevujte nové ostrovy a osidlujte je svými rybáři, zvědy a dalšími lidmi ze svého kmene. Důležitou roli hrají vaši bojovníci, kteří brání vaše ostrovy před útoky nepřátelských lodí, a také námořníci, kteří převážejí ostatní Vikingy na ostrovy, nebo rybáři, kteří musí ostatním zajistit zásoby jídla. Veďte svůj kmen k prosperitě. Hra má dvě varianty - základní a rozšířenou.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Hra
Deska hráče
Krabice - zadní stranaZajímavé odkazy

  Funagain Gameweb   Svět deskových her
  BoardGameGeek   Možnost nákupu na Slovensku.
  Pravidla hry VikingovéOcenění hry

  2007 - 3. místo
Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis)

Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis), je hlavní cena, která je udělována časopisem Die Poppel-Revue a veřejností
  2007 - doporučená hra
Hra roku (Spiel des Jahres)

Hra roku (Spiel des Jahres) - pravděpodobně nejprestižnější anketa současnosti vyhlašovaná nezávislými novináři zabývajícími se společenskými hrami
  2008 - nominace
Hra roku

Ocenění Akademie her v České republice
  2009 - nominace
Hra roku

Ocenění Akademie her v České republiceHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 198 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 4,07) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 41.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  23.10.2007 uživatelem Jaromír Kovařík . Hodnocení:
Taktická hra pro různé typy hráčů

Když jsem poprvé viděl bojovnou postavu Vikinga na krabici, zhrozil jsem se, že se jedná o další krvelačnou válečnou hru. Jaké bylo ale moje překvapení po první partii.

Po rozbalení na Vás vykoukne spousta kartiček, dřevěné postavičky Vikingů a velmi zajímavý hrací plán složený z desky a točícího kolečka. Vše v příjemné grafice a již klasické vysoké kvalitě.

Kolem kolečka se rozmístí kartičky a figurky Vikingů. Poté si hráči postupně rozebírají kartičky krajiny současně s barevnými Vikingy. Buď si mohou vzít to co je zrovna na řadě zadarmo nebo za velmi nízký peníz, nebo si připlatí, a získají Vikinga, kterého chtějí. Peněz je během hry ale nedostatek, takže je potřeba dobře zvážit, jaká cena je pro mne ještě přijatelná. Vždy, když se vyprázní políčko s nejlevnějším Vikingem, otočí se kolečkem tak, že ceny ostatních Vikingů klesnou. Hráči musí zvažovat nejen jaký typ Vikinga potřebují, ale i jaký typ ostrova, ne které se Vikingové vydávají, chtějí pro sebe získat.

Základní princip hry je velmi jednoduchý na pochopení. Hra je svižná, má vysoký spád a nikdo na svůj tah dlouho nečeká. Při seskládávání ostrovů je použit princip tipu Carcassonne - tedy přikládání kartiček k sobě tak, aby na sebe pasovaly. Hra je velmi dobrá jak ve čtyřech a třech hráčíích, tak i ve dvou.

Hra také obsahuje rozšíření již v základní příznivé ceně, které pokročilejším hráčům nabídne další herní možnosti.

Myslím, že Vikingy mohu vřele doporučit. Ne nadarmo se hra dostala na třetí místo prestižní ankety Deutscher Spiele Prize 2007.

 Vytvořeno:  07.06.2011 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Recenze: Vikingové, nebojácní bojovníci v deskové hře
Vikingové byli národ hrdých nebojácných bojovníků, kteří se odhodlaně vydávali vstříc neznámu a nebezpečí. Jejich objevitelský pud je zavedl na mnohá pozoruhodná místa. Stali se inspirací pro nejednoho autora, který podle nich vytvořil okouzlující díla, například s příběhy Vikinga Vikiho nebo Škyťáka (Jak vycvičit draka). V roce 2007 se jimi inspiroval designér deskových her Michael Kiesling a vytvořil hru s názvem Vikingové.

Při vyslovení slova Viking si zajisté každý z nás představí mohutnou svalnatou postavu muže se zrzavými dlouhými vlasy, jehož hlavu zdobí přilba s kravskými rohy. Z tohoto klasického zobrazení vychází i autor hry. V krabici totiž ukryl do látkového sáčku dokonce 78 dřevěných Vikingů s přilbicí s rohy. Každý z nich má specifickou barvu, která značí jeho povolání. Například bojovník je černý , mořeplavec šedý, zlatník žlutý a rybář modrý.

Dalším obsahem balení, který vás jistě na první pohled zaujme, je hrací deska. Na jedné její polovině jsou nakreslená políčka pro karty, zatímco na druhé je umístěn otočný talíř s čísly. Na úvod vám bude zajisté připomínat svatyni druidů, jako se to tvrdí například o Stonehenge. Ale svatyně to není. Je to místo, ze kterého budete povolávat vikingy do svých řad.

Jak jsem již naznačila, dalším důležitým prvkem ve hře jsou kartonové čtvercové karty, na nichž jsou nakresleny části ostrovů a lodě. Zbylé komponenty tvoří dřevěné kostičky hráčů, vikinská loď začínajícího hráče, látkový sáček, peníze a čtyři plány ve tvaru písmene L, které tvoří základ pro tvorbu souostroví každého hráče.

Ve tvarované krabici je na všechny výše uvedené součásti dostatek místa. Škoda je jen slabšího grafického zpracování na obalu, které může odradit některé potenciální zájemce. Při dalších hrách oceníte možnost roztřídit si kartičky do předpřipravených přihrádek, protože ve hře jich najdete celkem tři druhy. Prvním typem jsou karty, které hráč dostane na začátku hry (na rubu jsou označeny Vikingem) a mají na sobě vyobrazený začátek ostrova.

Dalším typem jsou klasické herní karty, na kterých je vyznačen začátek, prostředek, konec ostrova a nepřátelské lodě. Poslední z trojice jsou karty pro pokročilé hráče, sloužící ke zpestření hry. Tento druh je odlišen tmavou barvou rubové strany. Na lícní straně se nacházejí určitá povolání Vikingů, speciální vesnice nebo lodě na převoz.

Jak již napovídají herní komponenty, bude se jednat o hru neotřelou a originální nejen herním principem. Cílem hry je vytvořit fungující společenství, které se dokáže ubránit před nepřátelskými loděmi a zároveň prosperuje v oblastech rybolovu, zlatnictví a diplomacie.

Svoji kolonii stavíte na ostrovech z kartonových dílků. Samozřejmě byste ji měli postavit tak, aby správně fungovala a byla vyvážená. Přece jen, na co vám bude dvacet bojovníků, když nebudou mít co jíst a za co bojovat. Nejenže to nebude reálně fungovat, ale s touto strategií určitě nezvítězíte.

Příprava je jednoduchá a překvapivě rychlá. Herní kartičky rozdělíte na kupičky po dvanácti kusech a postavíte je na předkreslená místa na plánu. Každý z hráčů obdrží dvě kostičky jedné barvy, třicet peněz, hrací plochu tvaru písmene L a startovací kartu s částí ostrova. První z kostiček si označí svůj plán a druhou položí na bodovou stupnici.

V tento okamžik je příprava hotova. Poté, co určíte začínajícího hráče, bude jeho povinností vytáhnout ze sáčku dvanáct vikingů. Dávejte při lovení pozor na ty černé, ti se brání zuby nehty, přece jen jsou to bojovníci tělem i duší. Vylosované figurky setřídíte podle barev, a postavíte je kolem kruhu podle návodu uvedeného u otočného kola (od nejlevnějších rybářů po nejdražší bojovníky).

Vikingové se takto na začátku potkají u kruhového otočného místa, kam každý přijde s návrhem místa, na které se chce vydat (bez vědomí místa, na které nakonec dorazí). Druhý hráč vezme první paklíček dílků a vyskládá je před Vikingy v pořadí, v jakém přišly ve směru hodinových ručiček. Výjimkou jsou lodě, které začínáme skládat proti směru.

Na otočném kole jsou znázorněna čísla od jedné do dvanácti, podobně jako na hodinách. Tyto číslice udávají cenu daného Vikinga a příslušné části ostrova. S kolem se v průběhu hry otáčí, takže v případě, že si někdo vezme Vikinga za 0 peněz, kolo se otočí o jedno místo doprava tak, že Viking, který stál 1 peníz, bude stát nyní 0 peněz. Díky tomu musíte neustále taktizovat. Například necháte hráči kartu, kterou si musí koupit a nepotřebuje ji, nebo si připravíte možnost pro svůj nákup.

Papírová vikingská loď označuje začínajícího hráče, který má právo vybrat si jako první Vikinga, kterého si koupí. Zaplatí za něj příslušnou cenu, otočí kolem v případě, že koupil nejlevnějšího, a umístí postavičku vikinga a ostrov na svoji hrací plochu. Takto se hráči střídají do doby, kdy zelenou pláň opustí poslední Viking. V tomto duchu hra pokračuje celkem 6 kol, v nichž se hráči průběžně střídají v začínání.

Nestačí ovšem pouze získat vytouženého Vikinga a kartičku ostrova, protože pokládání ostrovů má také svá pravidla. Ostrov musíte zahájit dílkem začátku, pak pokračujete buď pevninou, nebo ho uzavřete kartičkou konce ostrova. V případě, že si koupíte loď, musíte ji položit do horní řady. Naopak ostrovy můžete položit kdekoli na plochu tak, abyste dodrželi pravidla jejich pokládání.

Na vašich plánech jsou v jednotlivých řádcích uvedena konkrétní povolání a Vikingy dané barvy můžete položit na ostrov vždy pouze do odpovídajícího řádku. Pokud není možné pokračovat ve stavění ostrova v tomto řádku (například máte středový díl, ale nemáte rozestavěný ostrov), což je častá situace, můžete položit kartičku ostrova do libovolné řady, ovšem Vikinga musíte položit vlevo na pevninu, kde vám nepřináší žádné body.

Lodě v horní řadě útočí na všechny figurky umístěné na ostrovech pod nimi a zastavit je může pouze bojovník, kterého umístíte na ostrov pod plavidlo.

Bodování hry má celkem tři části. První částí je takzvané malé bodování, které probíhá v každém kole. Hráč, který má zlatníka na ostrově, který není ohrožen lodí, dostane tři penízky. Druhou variantou je velké vyhodnocení, k němuž dochází každé druhé kolo. Před samotným vyhodnocením můžete pomocí námořníků převézt Vikingy z pevniny na ostrovy, abyste za ně pak mohli dostávat body. Vyhodnocení se nejlépe provádí pomocí kartiček s nápovědou, kde je krásně srozumitelně vysvětleno, co se u daného typu bodování hodnotí.

Dostanete tak například body nebo peníze za lodě, které porazili vikingští bojovníci, nebo body za každého ze šlechticů. Poslední částí, ve které můžete dostat nějaké body, je závěrečné hodnocení. Provádí se, jak už z názvu vyplývá, až po ukončení hry a každý ze soupeřů má možnost dostat body například za nejdelší ostrov nebo nejvíce uzavřených ostrovů. V tuto chvíli můžete také směnit zbývající peníze za výherní body. Posledním vaším úkolem ve závěrečném vyhodnocení je nakrmit všechny hladové Vikingy a k tomu potřebujete rybáře. Každý rybář nakrmí čtyři hladové krky plus svůj vlastní. Za přebytek se dočkáte bodového zisku, za nedostatek budete penalizováni ztrátou bodů.

V ceně dostanete dokonce dvě hry, kromě základní verze je tu totiž i pokročilá verze hry pro zkušené hráče. V rozšířené varintě využijete rozšiřující kartičky, které vám dávají například možnost získat okamžitě určitý obnos peněz, zvýšit příjem z Vikingů na ostrově nebo převést více figurek z pevniny na ostrov. Je možná i dražba lodě začínajícího hráče. Ten vybere z pytlíku na začátku každého 13 Vikingů místo 12 a může jednoho vybraného vrátit zpět. Především pak má právo zvolit, které povolání bude při nákupu nejdražší.

Vikingové byli v roce 2007 oceněni cenou Hra německé veřejnosti (Deutscher Spiele Preis). Samozřejmě celou hru ovlivňuje i jistý prvek náhody, ať už se jedná o vytahování Vikingů ze sáčku nebo míchání dílků. I tyto náhodné prvky ve hře mají svoje místo, protože díky nim bude každá partie jiná a nijak neponižují široké strategické možnosti, které Vikingové nabízí. Navíc je oboje možné takticky ovlivňovat v pokročilé verzi.

Vikingové jsou deskovou hrou na českém trhu hodně nedoceněnou a zasloužili by si větší popularitu. Určitě by neměli chybět ve sbírce žádného fanouška deskovek. Jejich poměrně jednoduchý, avšak velmi zábavný a neohraný princip jistě osloví i nezkušené hráče, kteří by díky němu mohli snadno proniknout do světa deskových her. Za lákavou cenu zájemce dostane hru s velmi kvalitním zpracováním, příjemnou zábavou a zajímavým herním principem. A to určitě stojí za zkoušku.

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/97/recenze-vikingove-nebojacni-bojovnici-v-deskove-hre


Vytvořeno:  03.04.2009 uživatelem jakub . Hodnocení:
Vikingové dobyli také země Koruny české
Hra si již získala své příznivce ve světě i u nás. Není se co divit, protože splňuje kritéria dobré moderní deskové hry: dobře promyšlený herní mechanismus, atraktivní téma, jednoduchá pravidla, je výborně hratelná v různém počtu hráčů s délkou hry do jedné hodiny.

V této hře budete představovat vůdce vikingského kmene. Vaším úkolem bude osídlit neznámé ostrovy, kde budete moci získávat zlato, obživu pro všechny členy kmene a bránit se proti útočícím lodím nepřátel. Nejúspěšnějším Vikingem a pánem ostrovů se stane ten, kdo nejlépe povede svůj kmen a nashromáždí nejvíce vítězných bodů.

Na začátku každého z nich se nejprve naplní nabídka kartiček a figurek Vikingů kolem otočného kruhu, který označuje jejich aktuální cenou. Originální je způsob získávání kartiček a figurek Vikingů. Hráči si je nakupují z nabídky, která je pro každé kolo nová. V průběhu nakupování se cena mění. Je tedy třeba dobře vážit, co si vzít a kolik zaplatit. Kolo se neotočí a cena nesníží, dokud nejsou vykoupeny všechny figurky aktuálně nejlevnější barvy. Kolo končí po vyčerpání celé nabídky bodováním.

Každý hráč obdrží svou "pevninu" s pobřežím, ke které postupně přikládá kartičky ostrovů tak, aby na sebe navazovaly (podobně jako u Carcassonne nebo Alhambry), začít musí od pobřeží. Na ostrovy pak umisťuje své Vikingy. Koupenou kartičku je třeba hned umístit. Figurku Vikinga může hráč umístit jen na ni. Pokud nemůže, nebo nechce, zanechá ji na pobřeží až do příchodu šedivého námořníka, který převáží každé sudé kolo.

Vikingové mají různé úkoly (rozlišují se barvou) a přinášejí vám různou hodnotu: žlutí zlatníci peníze, červení šlechtici body, zelení zvědové další body (především ve spojení se zlatníky a rybáři, modří rybáři obživu, černí bojovníci všechny chrání, šedí námořníci převáží ostatní na ostrovy. Čas od času musí hráč umístit nad své ostrovy nepřátelskou loď. Ta ho sice může poškodit - nebude bodovat -, ale pokud jí postaví do cesty ozbrojence, může i získat body či peníze navíc.

Bodování probíhá po každém kole. Po skončení lichého kola získávají hráči jen peníze (malé bodování), v sudém kole pak i body (velké bodování, speciální bodování nastává po posledním kole (závěrečné bodování). Je třeba si dát pozor na lodě nájezdníků, kteří vaše nekryté ostrovy obsadí a neumožní vám bodovat. Při závěrečném bodování zhodnotíte, jak dobře jste hráli ve všech předchozích kolech. Oceněny jsou například uzavřené ostrovy či nejdelší ostrov a ověří se, zda rybáři nakrmí všechny vaše Vikingy.

Vikingové jsou do detailů promyšlenou hrou, která velmi dobře funguje. Zaujme široký okruh lidí různého věku i zkušeností. Jejich velkým kladem je, že je hra skvělá v různém počtu hráčů, ve dvou, ve třech i čtyřech hráčích. Jednu partii vždy zahrajete do jedné hodiny. S pravidly se seznámíte rychle, jsou jen o málo složitější než např. Carcassonne. Již první hru si však užijete. Díky "nalosování" nabídky před každým kolem je do hry namíchán určitý díl náhody, která však každou hru správně okoření. Hráčům umožňuje volit mezi různými cestami k vítězství, nejedná se přitom o složité strategie, ale bez přemýšlení nikdo dobrého výsledku nedosáhne.

Kartičky k rozšíření: Zajímavostí a kladem hry také je, že současně se základní hrou obsahuje také rozšíření pro pokročilé hráče. Pokud si budete chtít hraní obohatit a zmenšit podíl náhody, pak na vás čeká nové dobrodružství při rozšířené hře. Použijete tedy i zbylé kartičky, které dosud zahálely v krabici.

Hra je připravena velmi kvalitně, grafika je příjemná a má svou atmosféru. Kartičky jsou vyrobeny z kartonu, stejně tak peníze, figurky jsou dřevěné. Na první pohled zaujme hrací deska s otočným kruhem, který si musíte před první hrou nejprve připevnit. Přiložená pravidla jsou přehledná, dobře ilustrovaná.

Celou původní recenzi si můžete přečíst na herním webu Frodovy deskové hry (http://deskovehry.blogspot.com/2007/12/pedstaven-hry-vikingov.html).


Vytvořeno:  15.10.2012 uživatelem anupinka . Hodnocení:
Hurá na moře!
Tuto hru jsem hrála již s několika lidmi a každý, kdo ji viděl, říkal: „Jé, to je něco jako Carcassonne“. Myslím ale, že když jsme hru dohráli, všichni změnili názor.

V krabici s vyobrazeným Vikingem se nachází 62 kartiček ostrovů a 14 kartiček lodí (opravdu podobných jako v Carcassonne), 78 krásných figurek Vikingů, 4 pevniny, 8 kostiček, 45 peněz a herní plán s kolem, kterým se v průběhu hry otáčí. (Já osobně jsem tuto hru kupovala právě kvůli tomuto otočnému kolu :D.) Každý jistě ale ocení, že v ceně hry je už zahrnuto i rozšíření = 25 speciálních kartiček.

V průběhu hry si za peníze kupujete kartičky spolu s figurkami Vikingů a umisťujete je ke své pevnině, čímž vznikají jednotlivé ostrovy. Na ostrovy umisťujete Vikingy, za které dostáváte body, neohrožují-li je lodě. Ale jako v každé hře i těmto odporným lodím se dá bránit a pokud se ubráníte, nakonec vám ještě přinesou užitek.

Hra obsahuje určitý prvek náhody. Ten však není dán otočným kolem, jak by se mohlo zdát, tím se otáčí podle přesně daných pravidel. Záleží spíše na tom, jaké kombinace kartiček a figurek zrovna přijdou do hry. Toto ale zároveň dělá každou hru jinou a zajímavou, takže nemyslím, že v tomhle směru je prvek náhody špatný.

Dá se dobře hrát jak ve 2 tak ve 4 hráčích, ale ač je na krabici uvedeno, že je vhodná pro hráče od osmi let, já bych ji doporučila spíše pro větší děti (tak od deseti), protože pravidla, ač jsou dobře srozumitelná, jsou poněkud složitější na vysvětlení i pochopení a je u hry nutné dopředu promýšlet strategii.

Určitě je to ale skvělá hra, a pokud by ji někdo přeci jen chtěl srovnávat s Carcassonne, tak pro mě tato hra vítězí.


Vytvořeno:  15.08.2012 uživatelem Patrikhm . Hodnocení:
Vikingové – výborná hra, která je překvapivě nízko v žebříčku hodnocení
Tuto hru jsme dostali darem, aniž bychom o ní dopředu cokoli věděli. Hned na první pohled nás zaujala krabice, která má povedený design a je středně velká. Vnitřek krabice je uzpůsobený uložení součástek hry, takže nemusíte většinu materiálu cpát do plastových sáčků. Co se týče celkové grafiky hry, je rovněž hezká, dobře propracovaná a herní součástky jsou stylové.
Doba přípravy je zhruba 3 minuty (pokud si po odehrání hru hezky uklidíte do krabice a rozmícháte destičky na příští použití). Hra není nijak extra náročná na prostor.
Hra obsahuje i variantu pro pokročilé hráče, cena je tedy přiměřená, včetně rozšíření.
Doba hry ve dvou hráčích je přibližně půl hodiny (pokud už hráči ovládají hru).
Materiál je kvalitní, jen tak se neopotřebí. Figurky jsou dřevěné. Hra obsahuje přiměřené množství materiálu – hrací destičky, dřevěné figurky, žetony peněz, hrací desku a hrací záhlaví pro čtyři hráče.
Hru hrajeme nejčastěji ve dvou a v tomto počtu hráčů je výborně hratelná. Rovněž jsme ji zkoušeli i ve třech a čtyřech hráčích. Zde pak připadá na jednoho hráče podstatně méně hracího materiálu (figurek a destiček) a je proto nutné si lépe promýšlet svou strategii.
Pravidla jsou přiměřeně dlouhá, snadno pochopitelná, srozumitelně napsaná a vhodně doplněná grafickým znázorněním.
Složitost hry je střední, je nutné po celou dobu hry rozmýšlet svůj herní postup, nahlížet k protihráčům a neudělat chybu.
Skvělým nápadem je zabudované otáčecí kolo na herním plánu, které je originální a nevšední.
Dobrým principem je losování barevných figurek z textilního pytlíku před každým kolem, dále náhodné rozmístění destiček (s krajinou nebo loděmi) a otáčení kolem na herním plánu při nákupu těchto figurek a destiček.
Náhoda zde hraje střední roli, především při tom, jaká barva figurek bude vylosována a v jakém množství, dále zda bude v daném kole převaha lodí či krajiny na destičkách a také jaké budou typy krajiny (počátek, střed nebo konec ostrova).
Co se týče herní strategie, tak máte možnost škodit soupeři, sledovat jeho hrací plánek a například mu „vyfouknout“ figurku či destičku, která by se mu ideálně hodila, nebo zaujmout strategii investování, kdy si pořídíte potřebnou destičku či figurku i přesto, že jejich cena je vysoká.
Velmi oceňujeme, že je každá herní partie jiná. Hru hrajeme velmi často a jen tak se nám neomrzí.


Vytvořeno:  02.03.2011 uživatelem rulen . Hodnocení:
Vikingové
Hned na úvod musím říci, že Vikingové jsou skvělá hra. Když jsem ji kupovala, neměla jsem moc ponětí o tom, co mě čeká, ale hra mě (a nejen mě) opravdu nadchla.
Herní provedení je po všech stránkách dokonalé - od dřevěných vikingů, přes hlavní hrací desku, vlastní hráčské desky až k žetonům peněz. Hlavní hrací deska navíc obsahuje kolo, kterým se pohybuje.
Co se týká pravidel, tak nejsou nijak složitá, pár her na zapamatování a je to. Cílem hry je získat, co nejvíce bodů. Herní princip je založen na tom, že si vyberete z kruhu kartičku, kterou chcete, zaplatíte za ni (nebo ne, když máte štěstí)a potom ji umístíte podle potřeby na svou hrací desku a na tuto kartičku dále umístíte příslušného vikinga, kterého získáte spolu s kartičkou. Kartičky představují část ostrova (jeho přední, střední nebo koncový díl), které si potom vytváříte na své hráčské desce. Druhou variantou kartiček jsou lodě, které na vás mohou zaútočit a vy jejich útok musíte odrazit. Vikingové mohou představovat hned několik postav: bojovníka (černý), rytíře (červený), zlatníka (žlutý), rybáře (modrý) a šlechtice (zelený). Každá postava přináší hráči určité výhody, body nebo peníze – např. bojovník odráží útok lodě, zlatník vám dává peníze atd.
Hra se hraje celkem na 6 kol, po jejich skončení následuje střídavě malé nebo velké vyhodnocení, na konci hry je navíc ještě vyhodnocení závěrečné.
Hra je pro všechny, kteří mají rádi takové hry, u kterých si mohou něco vlastního vytvářet a budovat. Míra komunikace není nijak velká (jen si možná trochu zanadáváte, když vám soupeř vyfoukne kartičku, na kterou jste si dělali zálusk) a ani náhoda zde nehraje příliš velkou roli, vždy je totiž třeba přizpůsobit se dané situaci a trochu koukat, kde co máte a nemáte.


Vytvořeno:  15.09.2010 uživatelem Hogo Fogo . Hodnocení:
Kolo, kolo mlýnský
Tato hra nás zavádí do severních moří, která brázdili opilci s rohy na hlavě a draky v čele lodí. Do míst, kde pivo teklo proudem a korbele o sebe ťukaly každou minutu. Jelikož se v té době holdovalo i sexu, tak bylo počato mnoho prcků a najednou se potřebovala objevovat nová území k osídlení.

Každý kmen má jednoho náčelníka(hráče), který vede výpravy za novými ostrovy a každý náčelník má od rady starších určené území, kde má pevninu objevovat. Do začátku, aby do toho nešel jóóó bez ničeho, tak dostane peníze za které si může nakoupit členy posádky, které následně umísťuje na objevené kusy ostrovů. Každý jinak zbarvený člen má jinou funkci(ne, ta barva není z mořské nemoci). Modrý chalani se vám starají o ryby (náčelník to obzvláště ocení na konci celé hry), žlutí vám razí mince, černí jsou vaši bodyguardi, červení vám dávají prestiž jakožto vikingská šlechta, a zelení jako hraničáři prozkoumávají zbytky ostrovů a k tomu vám ze svých obchůzek přinesou nějakou tu slávu a minci co najdou někde u lesní cesty. Šedivý bručoun zaručuje převoz ostatních členů do jejich lokalit.

Pohonem celé hry je kolo, které určuje, co aktuálně stojí kolik peněz (figurka člena posádky a kostička s kouskem ostrova). Cena se může každou chvíli měnit, proto se dá ve hře krásně taktizovat a donutit protihráče si vzít kus ostrova/loď s panáčkem co v podstatě nechtěl.

Plusem je určitě i to, že se taktizuje nejen u kola "osudu", ale i u samotného prohledávání(sestavování) ostrovů. Náčelník musí umět zkombinovat počet a velikost ostrovů se samotným umísťováním členů posádky.

Mínusem je to, že zde chybí trochu více vikingských prvků. Jmenovitě sníh, pivo a násilí. Hře by určitě přidalo na atmosféře to, kdyby ostrovy nebyly vyobrazeny za slunného léta, ale za třeskuté zimy, kdy se námořníci budou třást zimou cestou za objevováním ostrovů. Je pravda, že pivo se dá pořídit k samotnému hraní již předem (pro hráče) a násilí ve hře se dá taky trochu substituovat tím, že černí panďuláci mi chrání ostatní před loděmi cizích nájezdníků.

Souhrně vzato se mi líbí systém hry a když přimhouřím oko a připustím, že i na severu mají léto, tak i grafická úprava. Počet hráčů je klasický a hratelnost jednoduchá.

Doporučení prověřené praxí: Je to nejlepší hra na dlouhé zimní večery, kdy mrzne až praští a za okny je pořádná chumelenice!


Vytvořeno:  27.07.2010 uživatelem skyfire . Hodnocení:
Vzhůru na palubu
Začnu troškou historie. K hraní moderních deskovek jsem se dostal před cca. 2,5 rokem a Vikingové byla společně s Carcassonne moje první hra. Dneska mám již přes 30 her a dalších cca. 10 jsem hrál, ale Vikingové jsou stále má nejoblíbenější hra.

Design a krabice : krabice je provedená perfektně, je v ní tolik přihrádek, kolik je potřeba, takže veškerý materiál jde pěkně uložit a to tak, aby uložení i připravení hry netrvalo déle než cca. 3 minuty. Ve hře se nachází menší čtvercové kartičky části ostrovů a lodí, pak spousta dřevěných panduláků (Vikingů), hrací deska s otočným kolem (před prvním hraním nutno smontovat), plátěný pytlík pro Vikingy (ze kterého se náhodně vytahují), kartónová loďka se stojánkem (pro označení začínajícího hráče), 4 kartónové desky ve tvaru L, které mají hráči jako startovní pevninu, ke které připojují ostrovy, moře a lodě, 8 malých kostiček čtyř barev pro označení hráče a pro označení počtu bodů na počítadle (je kolem dokola hrací desky) a mince v hodnotě 1, 5 a 10. Vše je provedeno z kvalitníh tvrdého kartónu a i přes řadu odehraných her vše vypadá pořád jako nové.

Systém hry : hra se hraje v 6 kolech, kdy liché kola jsou tzv. malé a po těchto kolech se dostávají jen mince a sudé kola jsou tzv. velké, kdy po těchto se krom mincí dostávají také vítězné body a rovněž se mohou převážet pomocí námořníků figurky z pevniny na ostrovy. Otočné kolo na hracím plánu má kolem sebe hodnoty 0-11. Z předem připravených 6 hromádek po 12 kartičkách ostrovů a lodí (dobře promícháno, lícem dolů) se tyto kartičky otáčejí a přikládají na políčka kolem kola. Části ostrovů ve směru od čísla 0 dál a lodě ve směru od čísla 11 zpět (11, 10, atd.). Kartičky ostrovů jsou tři typy. Začátky, středy a konce. Tak jako v Carcassone na sebe musí navazovat (tzn. nemůžu dát konec a hned za něj střed nebo další konec. Takže ostrov musí vypadat např. začátek, střed, střed, konec a pak musí být zase začátek. Podrobnější ukázka přikládání kartiček viz. pravidla. K těmto rozmistěným kartičkám ostrovů se kolem plánů rozmístí náhodně vybraných 12 figurek vytažených z plátěného pytlíku (podrobnější pravidla pro rozmistění opět v pravidlech). Pak už se jen určí začínající hráč a ten si vybere kartičku s částí ostrova a s příslušnou figurkou a umístí ji ke své startovní desce tvaru L. Figurek je 6 typů (rozlišených barvami). Šedá - námořník, černá - bojovník, červená - šlechtic, zelená - zvěd, žlutá - zlatník a modrá - rybář. Každý typ figurky může být umístěn jen do své řady (ta je dána startovní deskou, kterou má každý před sebou a která je pro všechny stejná). Když si umístí vybranou část ostrova s figurkou do řady, kde figurka patří, může nechat figurku rovnou na této kartičce ostrova. když si chce dát část ostrova do jiné řády, figurku musí nechat na pevnině a ta může být na ostrov převezena na konzi velké fáze a to jen námřníkem (šedou figurkou). Krom částí ostrovů jsou zde i kartičky lodí. Ty se umisťují nahoru desky hráče (čili nad všechny řady ostrovů jednotlivých figurek). Lodě mají různé barvy (stejné jako barvy figurek krom šedé a černé) a barva určuje až do které řady pod lodí tato loď ohrožuje figurky. Tzn. je li loď žlutá a v řadě pod ní je žlutá figurka zlatníka, ten je danou lodí ohrožen a nepřinese na konci každého kola žádné mince. Lodě se odrážejí tak, že v řadě pod ně se umisťují ostovy s bojovníky (černé figurky). Taková loď je pak odražena, žádnou figurku neohrožuje a naopak ještě sama přinese body nebo mince (napsáno na lodi). Ještě se vrátím ke způsobu, jak si hráčí vybírají kupují kartičky. Otočné kolo na hrací desce ukazuje kolik daná kartička stojí (na začátku 12 kartiček s cenou 0-11). Když se třeba vezmou kartičky s cenou 3, pak dva, pak jedna a poté 0, tak se kolo otočí a kartička co na začátku stála 4 bude nyní zadarmo. Zkrátka pokud se vezme nejlevnější kartička, tak se kolo otočí a kartičky se slevní. Ve hře je ale pravidlo, že nejlevnější kartička může být vzaná jen tehdy, když je na ní figurka barvy, která už je v nabídce poslední (třeba poslední rybář (modrá figurka) atd.), nebo když ji bere hráč, který už nemá mince. Vítězem je samozřejmě ten, kdo nasbírá nejvíc bodů. Po posledním kole následuje velké vyhodnocení a pak ještě závěrečné, ve kterém se ještě rozdají body za nejdelší ostrov, nejvíce ostrovů, hráč, kterému zůstalo nejvíce námořníků dostane body, rybáři musejí nakrmit všechny figurky (když chybí jídlo body se odečítají, když nadbývá, hráč dostane body navíc)atd.. Během hry přinášejí neohrožení šlechtiové dva body a průzkumníci bod jeden a každý rybář a zlatník v řadě pod průzkumníkem další bod. Každý zlatník navíc 3 mince. To by byl stručně nastíněn systém hry.

Rozšíření : to je věc, která hodně potěší, navíc když je přímo součástí základní hry. Rozšíření přidá bonusové kartičky, které přinášejí určité výhody. Bonusovou kartičku si hráč vybírá v té chvíli, když si vybral aktuálně nejdražší kartičku z hrací desky. Krom toho rozšíření upravuje základní pravidla (draží se začínající hráč, námořník nemůže převézt tolik figurek jako v základu, ale jen jednu (s určitou bonusovou kartičkou více) apod. Celkově je rozšíření perfektní a strategické a taktické možnosti jsou s ním daleko větší.

Jak se to hraje? - úžasně. Je to jedna z her, která se díky nespočtu možností nalosování kombinací cen, částí ostrovů a typů figurek snad nikdy neohraje. Zkrátka podle situace a podle toho jak hrají soupeři a co si berou za kartičky vzniká před hráčem pokaždé jiné souostroví, někdy se daří mít hodně zlatníků a tím pádem mincí, ale nedaří se odrážet lodě, jindy je hodně šlechticů, ale málo rybářů apod. Je to prostě boj a vybrat si vždy tu nejlepší kombinaci kartičky a figurky je věda. Je třeba hodně sledovat soupeře, co se jim hodí, co mi vezmou a co mi možná ještě zbude a zároveň je třeba dobře hospodařit s mincemi ať si můžu dovolit v určitou chvíli i dražší kombinaci kartičky a figurky. Co je na hře ještě hdně dobré je to, že i když někdo během hry výrazněji vede, závěrečné hodnocení s hodnocenými věcmi, které se během hry nehodnotily (jído, ostrovy, počet námořníků atd.) s pořadím vždy hodně zamává a někdy člověk fakt čumí, jak o své vedení přišel.

Náhoda, počet hráčů, složitost pravidel, cena - Náhoda má ve hře roli v náhodném rozmístění kartiček ostrovů a figurek, ale je to přesně ten typ náhody, který hodně ovlivní různorodost každé hry, ale minimálně ovlivní jednotlivé šance hráčů na výhru. Každý má možnost vybírat ze stejné nabídky a s rozšířením, kdy se draží začínající hráč je taky smazána výhoda začínajícího hráče (ten má samozřejmě na začátku vždy nejvíc možností co si vzít).
Hra je pro 2 až 4 hráče. Mám nahráno dost ve všech počtech a nutno říct, že je to jedna z mála her, která je ve dvou perfektní a zdá se mi, že je v tomto počtu taky nejlepší. Ve 3 a 4 se logicky kartičky a figurky rozdělí mezi víc hráčů a na konci má každý tudíž menší souostroví. Není to nic na škodu, hra je ve 3 a 4 taky super, ale pro mě je nej ve dvou.
Pravidla jsou jednoduché, doprovázeny názornými ukázkami (obrázky) a jsou napsány velmi dobře.
Vikingové se dají sehnat za cenu od 600,- což je za hru, která obsahuje rovnou i rozšíření, je z kvalitního materiálu, má dobře provedenou krabici s přihrádkami a jejiž znovuhratelnost je veliká cena opravdu královská.

Takže dost psaní a všichni kdo chcete zažít atmosféru vikngských plaveb, tažení a osidlování ostrovů vzhůru na palubu. Tahle hra vás určitě v tomto směru nezklame.


Vytvořeno:  05.01.2010 uživatelem littlemole . Hodnocení:
čekal jsem něco jiného :-(
Po x partiích stále nevím, zda existuje nějaká taktika, která zaručeně vede k vítězsví. Moc se mi líbí, že náhoda hraje velmi malou roli a nelze se na ni vymlouvat, ale hraje se naprosto sólistickým způsobem, takže si u toho moc nepokecáte.

Do poslední chvíle je téměř nemožné určit, kdo vyhraje, protože závěrečné bodové bonusy jsou v průběhu hry velmi těžce ovlivnitelné a s konečným pořadím velmi značně mohou zahýbat.

Výborné je, že je stejně dobře hratelná ve dvou jako ve čtyřech :-)

Nečekejte strategicky špičkové carcasone, ani náhodou poznamenané osadníky.


Vytvořeno:  28.02.2009 uživatelem Beholder . Hodnocení:
objevte neobjevené...
Vikingové, desková hra od Michaela Kieslinga (známějšího především spolu s Wolfgangem Kramerem, jakožto autoři her Tikal, Java, Mexica, Maharaja, Torres...) se tváří jako jednoduchá rodinná deskovka pro 2-4 hráče, ale po cca 10 partiích ve dvou jsem došel k názoru, že zas tak jednoduchá není a bez trochy přemýšlení a taktického umu výhry nedosáhnete. Ale postupně…

Po rozbalení hry na vás čeká nevelký herní plán s otočným kolem (před první hrou je třeba jej složit) spousta dřevěných Vikingů, kartónových kartiček s částmi ostrovů a loděmi. Dále mince, pár kostiček, základ herního plánu a přehled hodnocení pro každého hráče, figurka začínajícího hráče a nesmím zapomenout na plátěný pytlík na Vikingy. Ještě bych měl dodat v poslední době pro mě dost zásadní věc u deskovek a to je úložný prostor pro herní materiál (u některých her se o úložném prostoru nedá mluvit). Vše má své místo a setup je proto relativně rychlý. Materiál a grafické zpracování působí profesionálně, kvalitně a hlavně hezky. Rovněž i cena je příjemná.

Přejdeme ale k hlavní věci – jak se Vikingové hrají. Hra probíhá v 6 kolech. V každém z nich se rozebere a umístí 12 kartiček ostrovů a lodí, 12 figurek a provede se hodnocení. Kouzlo spočívá v tom, že je ve hře několik profesí Vikingů a každý přispívá něčím jiným. Přesněji máme k dispozici 6 různých profesí odlišných od sebe barvami. Modrý-rybář, žlutý-zlatník, zelený-zvěd, červený-šlechtic, černý-bojovník, šedý-námořník. Všichni jsou důležití. Rybáři především na konci hry zajistí potravu pro Vikingy, zlatníci zásobují hráče zlatem, zvědové přinášejí body, šlechtici rovněž, bojovníci odrážejí útoky lodí, které ohrožují ostatní Vikingy a znemožňují jim konat svou práci a v neposlední řadě námořníci, kteří zajišťují přepravu Vikingů, kteří čekají na pevnině a pokud jich má hráč na konci hry dostatek (více než ostatní) tak přinesou i body. Herní systém umožňující rozebrání právě 12 Vikingů a karet ostrovů, popřípadě lodí v každém kole spočívá v nákupu. Hráči střídavě jeden po druhém kupují určitou kombinaci (kartička+Viking) a umisťují je ke svým pevninám. Vikinga je možné položit pouze na kartičku ostrova, kterou právě koupil spolu s ním. Háček je v tom, že kartička ostrova musí k pevnině a v pozdější fázi již umístěným (objeveným) ostrovům pasovat. K dispozici jsou 3 typy kartiček ostrovů – levý okraj, střed a pravý okraj. Není proto možné umístit např. dva levé okraje vedle sebe nebo levý okraj ke středu z pravé strany. Proto musí hráč taktizovat a neumísťovat karty ostrovů jen tak, jak se mu zlíbí. Důležité je, že každý Viking (profesně odlišný) má na starost svou řadu ostrovů a pouze na tu může být umístěn. Hráč ale může umístit právě koupenou kartičku s ostrovem (hráč samozřejmě žádné ostrovy nekupuje, ve skutečnosti poskytuje finance pro objevování těchto ostrovů ?) do jiné řady než do které je možné umístit Vikinga, kterého právě koupil s touto kartou. V tom případě musí umístit Vikinga na pevninu, kde samozřejmě žádné body ani peníze nepřináší. Naštěstí jsou k dispozici námořníci, kteří Vikingy z pevniny mohou dopravit na neobsazené části ostrovů. Jak už jsem se zmínil – lodě představují nebezpečí, a pokud nejsou odražené bojovníky, tak zastavují produkci peněz i bodů. Na druhou stranu odražené lodě nějaké body nebo peníze naopak přinášejí. Ovšem stále vám určitě není jasné jakým způsobem se ostrovy a Vikingové „nakupují“. Stojí za tím důmyslný systém otáčení kola s hodnotami zlatých, které je třeba zaplatit a postupným ubýváním 12 kartiček a Vikingů, které to otáčení způsobuje. Vikingové jsou totiž kolem otočného kola seřazeni postupně podle barev a vždy, když se nějaká barva vykoupí, kolo se otočí a změní se tím všechny ceny zbývajících karet a Vikingů. Proto, jak stále opakuji je třeba u hry přemýšlet a taktizovat. Pokud člověk hraje špatně tak se mu může stát, že má spoustu Vikingů na pevnině (tedy neaktivních), neodražené lodě a nebo třeba hladové Vikingy (málo rybářů na ostrovech = hladoví Vikingové = minusové body na konci).

Je třeba dodat, že hra má v sobě určitý podíl náhody v tom, že Vikingové jsou losováni z pytlíku (tedy náhodně určená četnost Vikingů) a rovněž složení karet ostrovů a lodí je určeno náhodně. Ovšem náhodu lze zásadně eliminovat když do hry zakomponujeme pravidla pro pokročilé, které zajišťují pro každé kolo jiné pořadí Vikingů kolem otočného kola (v základních pravidlech je pro každé kolo stejné pořadí Vikingů – rybáři, zlatníci, zvědové, šlechtici, bojovníci, námořníci). Toto pořadí určují sami hráči. Navíc přibývá dražba začínajícího hráče (v základu se hráči v tom kdo začne každé kolo střídají), přísnější pravidla pro přepravu Vikingů z pevniny na ostrovy a spoustu zvláštních kartiček, které přinášejí body nebo peníze navíc. Proto je dobré po cca 5 hrách, ve kterých si hráči osvojí pravidla a herní mechanismus přejít ke hře pro pokročilé hráče.

Vikingové jsou velmi kvalitní deskovka jak zpracováním, tak herně. Hratelní v jakémkoliv počtu hráčů ( 2-4 ) a hlavně nezaberou déle jak hodinu.


Vytvořeno:  12.11.2008 uživatelem pogo . Hodnocení:
VIKINGOVÉ
Recenze vyšla v časopise pevnost č. 10/2008, autorem je Filip Gotfrid

VIKINGOVÉ

Pro většinu z nás symbolizuje pojem „Viking“ drsného až bezohledného nájezdníka v rohaté přilbě, který kolem sebe válečnou sekerou vytváří krvavou auru. Jenže tuto podobu zužitkují hlavně filmaři a ilustrátoři – pro deskovou hru se mnohem víc hodí fakt, že Vikingové byli nejen dobyvatelé, ale i objevitelé.

Základní předností hry Vikingové je, že nemůžete říct: „Je to něco jako...“ Kdyby mě mučili, připustil bych, že je to něco jako Carcassonne, ale vzápětí dodal: „Jenže tak docela úplně vlastně skoro ani vůbec ne.“ No posuďte sami: do začátku obdržíte něco jako zeměpisný úhelník, jednu startovní kartičku a nějaké ty peníze – a snaž se, zrzavý Orme.

Půda, lidi, lodi

Hraje se na šest kol. Zčásti pomocí náhody, zčásti prostřednictvím svých peněz získává hráč z nabídky otočného kola vždy jednu figurku a jednu kartičku ostrova nebo lodi. Zatímco lidi a půda když nepomohou, tak alespoň neuškodí, lodě jsou v tomto ohledu dvojbřité jako vikinská sekera a jejich pořízení se občas budete snažit vyhnout – a občas marně, protože kde nic jiného není, tam ani Viking holt nic jiného nebere. Vše navíc komplikuje fakt, že za půdu, lidi i ty zatracené lodě se platí, a jelikož peněz vám v průběhu hry nic moc nepřibyde, měli byste pečlivě zvažovat všechna pro a proti (tím spíše, že cena se v průběhu kola mění).
Figurky představují námořníky, bojovníky, šlechtice, zvědy, zlatníky a rybáře. Každé z řemesel přináší jiné výhody v jiné části hry. Bojovníci například ruší negativní vliv lodí, zlatníci přinášejí hráči peníze a námořníci mu pomáhají s umisťováním získaných figurek na kartičky ostrovů. Přesněji řečeno, na kartičky částí ostrovů, ze kterých se celé ostrovy skládají po vzoru - na mučidlech zmíněného - Carcassonne.

Mnoho cest k cíli

Značnou část pravidel zabírají jednotlivá vyhodnocování a rozdělování bodů. Znamená to sice poměrně dost údajů, které si musíte nacpat do hlavy, ale na druhou stranu to celou hru variuje a vám dává větší šanci na palmu vítězství (nebo vavřínový věnec... nebo jakou to zeleninu Vikingové vlastně uznávali). Když totiž soupeř získá více bodů za ovládnuté lodě, vám může totéž přinést nejdelší složený ostrov nebo prvenství v jejich počtu vůbec. Jestliže si protivník nahrabe spoustu peněz díky množství zlatníků, může mu značnou čáru přes rozpočet udělat fakt, že je při závěrečném zúčtování prostě neuživí. A tak dále, a tak podobně.
Obavy ze složitosti ovšem nejsou na místě, pro první hry lze pravidla shrnout do poučky „Snaž se, abys měl nejvíc lodí, ostrovů a figurek na nich, a vyhraješ.“, a naopak pro zkušené hráče je přiložena nadstavba pro pokročilé. Celá pravidla jsou navíc pečlivě převedena do češtiny a opatřena řadou doprovodných obrázků a přehledných nákresů (včetně barevného odlišení jednotlivých povolání přímo v textu!), takže nepochopit je by dokázalo tak maximálně děcko školou nepovinné. S jemným, ale nikoliv určujícím prvkem náhody a v příjemném modrozeleném provedení tak Vikingové futrují nabídku her typu Carcasonne, aniž by o nich bylo možno říct: „Je to něco jako...“

80%


Vytvořeno:  07.08.2008 uživatelem greyhound . Hodnocení:
Zajímavá i zábavná hra
Hru Vikingové jsem si pořídil po dlouhém zvažování jako svůj třetí letošní přírůstek do sbírky her (po Době kamenné a Agricole) a již po prvním zahrání mi bylo jasné, že jsem rozhodně neprohloupil. Oproti oběma uvedeným hrám jsou Vikingové něco úplně jiného a vzhledem k tomu, že Dobu Kamennou máme momentálně trochu "ohranou" a na dlouhé přemýšlení v Agricole není vždy ta správná nálada, myslím, že u nás najdou Vikingové uplatnění. Hra v sobě spojuje principy, které mohou vzdáleně připomínat jiné hry (stavění z kartiček, dražba, získávání bonusových kartiček), spojení principů ale dává dohromady úplně novou hru. Každý hráč dostane svůj rámeček a během jednotlivých kol získává kartičky, které k němu postupně přikládá a vytváří ostrovy a figurky vikingů, kteří mu přinesou zisk bodů a zlaťáků. Hra je plynulá, nevyžaduje dlouhé přemýšlení a poskytuje přiměřenou míru náhody i taktiky. Sympatické je, že každý hráč dostává vyrovnanou šanci, neboť hráči si postupně během kola rozebírají kartičky i vikingy. Je ale třeba taktizovat, neboť každý viking (jsou v 6 barvách) přináší hráči jiné výhody a je třeba hrát vyváženě, aby hráči nechyběli v pozdějším průběhu hry body nebo peníze. Po každém kole probíhá vyhodnocení, které hráčům přináší peníze, každé sudé kolo probíhá "bodové" vyhodnocení všech vikingů a po 6.kole probíhá ještě závěrečné vyhodnocení, které může hráči přinést nemalou porci bonusových bodů (za největší ostrov, nejvíce ostrovů, nejvíce šedých "převozníků" atd.). Hra udržuje hráče ve střehu, neboť i hráč který celou dobu prohrává, může závěrečným hodnocením vše otočit. Kromě základní hry je v krabici za základní cenu přiloženo i rozšíření, které umožňuje využití bonusových bodových kartiček a dále jsou připojena pravidla pro pokročilé hráče, která umožňují omezit náhodu - např.dražbou o figurku začínajícího hráče.
Vzhledem k tomu, že se jedná o zajímavou hru, která i s rozšířením nabízí pořádnou porci zábavy, hodnotím ji jako velmi zdařilou a všem ji vřele doporučuji, příznivá je i cena, ve které, jak je již zmíněno výše, je kromě bohatého základního materiálu zahrnuto i rozšíření pro zkušenější hráče. A závěr - dávám jí stejně jako Agricole 5 hvězdiček. A to proto, že nesrovnávám hry, ale u každé hodnotím, jak mě baví a jak na mě působí. A Vikingové si mé kladné hodnocení plně zaslouží :-)


Vytvořeno:  29.01.2008 uživatelem NoirOrioN . Hodnocení:
Hail hordes! Sk°a°a°al svarte nordsman!
:-) Ako fanúšik nórskeho blackmetalu (nie ideologicky, len muzikálne!) som nemohol odolať a Vikingov som si zakúpil. Po pár odohratých partiách to bolo jasné. Hru som zatiaľ vždy hral v trojici a štvorici, neviem ako to ide v dvojici. Herného materiálu ako maku, ale na pohľad krásny, farebný, navnadí, dodá chuť hrať. Hra nemá až tak jednoduché pravidlá, ale pochopíte ich pomerne hladko a aj pri hre ako nováčik sa orientujete dobre. Chvíľu potrvá, kým prídete na stratégie, a tým pádom aj v základnej verzii hry dokážete obmedziť vraj stredný podiel náhody. Keďže kartičky s časťami ostrovov a drakarmi s pandrlákmi sa dajú kupovať za peniaze (iba raz sa mi stalo, že som bol švorc - a aj vtedy beriete ako kartičku, tak aj pandrláka, takže neprídete skrátka!), takže sami si môžete obmedzovať prvok náhody. Hra má 6 kôl (v každom sa kupuje/berie 12 kartičiek a 12 pandrlákov-vikingov...V 6-ich farbách), 1.,3. a 5. kolo je "malé" - vyhodnocujú sa len žltí "peňazonosci". V 2.4. a 6. kole sa vyhodnocujú 5-ti farební vikingovia + siví vikingovia prevážajú na pramiciach do súkromného ostrovného plánu nezatriedených vikingov. Po 6. kole nasleduje ešte jedno, záverečné hodnotiace, kde sa vyhodnocuje viacero vecí (počet ostrovov, najdlhší ostrov, najviac prevozníkov, modrovikingovia živiaci ostatných farebnioakov-vikingov v súkromnom ostrovnom pláne. Hra rýchlo odsýpa a je pomerne krátka, fakt, že za 40 min ju máte odohratú. Hra obsahuje aj dražobnú verziu, kde je prvok náhody ešte viac eliminovaný. Poznámka na záver: skvelá značka (autor Kiesling) je stále zárukou skvelej hry, ktorá nebude nudiť ani po 50-ich partiách.


Vytvořeno:  02.01.2008 uživatelem Lamesaint . Hodnocení:
vyborna hra
Tohle je moje prvni "opravdova" stolni hra, rozhodoval sem se mezi carcassone a vikingama ktere sem po dlouhe dobe rozhodovani (cca 30min;) nakonec koupil a myslim si, ze to byla dobra volba. Hra na pohled vypada skvele a taky se tak hraje. Po mnohych partiich me jeste stale bavi a oproti carcassone ma podle mne vyhodu v tom, ze ma rozsirenou verzi primo v cene a taky se v ni da vic taktizovat...opravdu muzu jen doporucit!


Vytvořeno:  25.12.2007 uživatelem Gandalf . Hodnocení:
Vikingové - Perfektní hra téměř bez jediné chybičky
Vikingové jsou velmi zajímavá stolní desková hra. Po prvním spatřením krabice jsem byl překvapen - čekal jsem, že bude daleko menší. Navíc stojí -na dnešní poměry- jen malý peníz.
Když jsem krabici otevřel, byl jsem nejdříve zavalen velkým množstvím kartiček a figurek. Chvíli mi trvalo, než jsem je roztřídil.
Pravidla jsou vcelku jednoduchá a srozumitelně vylíčená (hned jsem je pochopil). Ve hře nakupujete Vikingy a kartičky, ze kterých pak skládáte mapu na podobném principu jako ve hře Carcassonne.
Také bych rád pozdvihl krásné grafické zpracování celé hry. Herní plán, kartičky, pravidla, krabice... Vše je nádherně zpracováno.

Neochladl jsem ani po dohrání první partie - jedná se o téměř dokonalou hru. Možná bych si dokonce troufl tvrdit, že je lepší než Carcassonne.


Vytvořeno:  08.12.2007 uživatelem trupik . Hodnocení:
Osídlování v čele Vikingského kmene - variace na Carcassone
Vikingové jsou čerstvá herní novinka vržená strategicky na vánoční trh. Hru jsme mohli vyzkoušet na letošním Deskohraní v jakési předpremiéře, nyní je již k dostání ve většině obchodů. Ve hře se stanete náčelníkem Vikingského kmene a máte za úkol osídlovat malé ostrůvky, zajistit si dostatečný počet obyvatel, lodí, jídla, peněz a hlavně vítězných bodů - o ty totiž ve hře jde.

Celou recenzi si můžete přečíst na adrese: http://trupik.aspweb.cz/deskove-hry/vikingove.aspx .Diskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Vikingové' obsahuje 113 příspěvků. Poslední příspěvek vytvořil dne 16.08.2012 v 07:39 uživatel Patrikhm.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
Vikingové nebo Poštovní kurýrPyranha19.11.2007 13:56
Re: Vikingové nebo Poštovní kurýroNDRA24.11.2007 13:10
Re: Vikingové nebo Poštovní kurýrtondakolik02.01.2008 16:43
Re: Vikingové nebo Poštovní kurýrtondakolik02.01.2008 16:44
Re: Vikingové nebo Poštovní kurýrtondakolik02.01.2008 16:44
Re: Vikingové nebo Poštovní kurýrpogo26.11.2007 09:42
Re: Vikingové nebo Poštovní kurýrJarouš22.12.2007 15:07
Re: Vikingové nebo Poštovní kurýrFilip11.03.2008 18:52
Re: Vikingové nebo Poštovní kurýrVojta3806.02.2011 18:47
Re: Vikingové nebo Poštovní kurýrGandalf02.01.2008 15:47
Re: Vikingové nebo Poštovní kurýrZita10.01.2008 16:25
Re: Vikingové nebo Poštovní kurýrLapo09.02.2008 09:08
Re: Vikingové nebo Poštovní kurýrPatrikhm16.08.2012 07:39
Milé překvápkoAlžběta24.11.2007 08:11
Vikingovésinyk25.11.2007 13:12
Dobrá hrawaacllaaw27.11.2007 10:38
Dobrý typGandalf25.12.2007 20:39
Vikingové jsou úžasní !!!Zita10.01.2008 16:22
DotazOndra-UH19.01.2008 12:35
Skvělá strategie i ve dvouThe Hammer24.01.2008 21:48
vikingové nebo cabo da roca nebo sankt ptersburgrapcom06.02.2008 22:26
Re: vikingové nebo cabo da roca nebo sankt ptersburgPepik07.02.2008 07:51
Re: vikingové nebo cabo da roca nebo sankt ptersburgzdendalini08.02.2008 10:49
Re: vikingové nebo cabo da roca nebo sankt ptersburgREM08.02.2008 12:11
Re: vikingové nebo cabo da roca nebo sankt ptersburgDarn08.02.2008 13:53
Re: vikingové nebo cabo da roca nebo sankt ptersburgREM08.02.2008 17:26
Re: vikingové nebo cabo da roca nebo sankt ptersburgDarn14.02.2008 20:25
Re: vikingové nebo cabo da roca nebo sankt ptersburgrapcom08.02.2008 18:36
Re: vikingové nebo cabo da roca nebo sankt ptersburgDarn18.02.2008 00:53
Re: vikingové nebo cabo da roca nebo sankt ptersburgrapcom26.02.2008 08:39
Re: vikingové nebo cabo da roca nebo sankt ptersburgrapcom26.02.2008 08:40
Re: vikingové nebo cabo da roca nebo sankt ptersburgtondakolik26.02.2008 09:43
Re: vikingové nebo cabo da roca nebo sankt ptersburgrapcom08.02.2008 18:40
Re: vikingové nebo cabo da roca nebo sankt ptersburgAldomoro08.02.2008 18:45
Re: vikingové nebo cabo da roca nebo sankt ptersburgDarn18.02.2008 01:01
Re: vikingové nebo cabo da roca nebo sankt ptersburgrapcom23.02.2008 13:39
Re: vikingové nebo cabo da roca nebo sankt ptersburgtondakolik25.02.2008 21:35
Re: vikingové nebo cabo da roca nebo sankt ptersburgrapcom26.02.2008 08:41
Re: vikingové nebo cabo da roca nebo sankt ptersburgLLenca01.04.2008 17:00
DotazOndra-UH09.02.2008 13:32
Re: Dotazpogo11.02.2008 08:35
Nejasnosti v pravidlechPJ10.02.2008 21:35
Re: Nejasnosti v pravidlechpogo11.02.2008 08:34
Re: Nejasnosti v pravidlechPJ11.02.2008 08:47
Re: Nejasnosti v pravidlechpogo11.02.2008 08:54
VikingovéOndra-UH15.02.2008 18:59
Re: VikingovéCholerus15.02.2008 23:15
doporučeníFilip09.03.2008 12:15
Kde koupit?Ondra-UH13.03.2008 16:51
Nákup za vítězné bodyDarkmonk13.03.2008 22:47
Re: Nákup za vítězné bodyCholerus14.03.2008 07:24
Re: Nákup za vítězné bodyrichie14.03.2008 10:23
Re: Nákup za vítězné bodyDarkmonk14.03.2008 18:19
Re: Nákup za vítězné bodyrichie14.03.2008 20:39
Souhlas s GandalfemFilip18.03.2008 14:35
Re: Souhlas s GandalfemRichmond18.03.2008 15:11
Re: Souhlas s GandalfemFilip18.03.2008 15:54
Re: Souhlas s GandalfemDarn18.03.2008 23:58
Re: Souhlas s GandalfemRichmond19.03.2008 08:43
Re: Souhlas s Gandalfemluciáš12.06.2008 21:52
Re: Souhlas s GandalfemDarn13.06.2008 01:05
Ještě jeden dotazDarkmonk20.03.2008 17:54
Re: Ještě jeden dotazpogo20.03.2008 19:41
problemhouh08.04.2008 13:36
Re: problemdilli08.04.2008 14:20
Re: problempogo08.04.2008 15:37
Re: problemgesslish08.04.2008 16:05
Re: problemDarn09.04.2008 00:48
Re: ProblemPepik09.04.2008 08:03
dotazKydar31.07.2008 17:09
Re: dotazCholerus31.07.2008 20:48
Re: dotazKydar01.08.2008 10:05
yspahan doba kamenna alebo vikingovia?tenista28.08.2008 21:53
Re: yspahan doba kamenna alebo vikingovia?tenista28.08.2008 21:55
NamorniciInez25.12.2008 12:17
Re: Namornicitenista25.12.2008 21:53
Re: NamorniciInez26.12.2008 11:36
Dotaz na pravidlaskyfire30.12.2008 07:56
Re: Dotaz na pravidlaREM30.12.2008 09:40
Re: Dotaz na pravidlaBeholder30.12.2008 11:03
Re: Dotaz na pravidlaskyfire30.12.2008 16:48
Re: Dotaz na pravidlaStanley03.01.2009 18:20
Re: Dotaz na pravidlaBeholder03.01.2009 18:56
Re: Dotaz na pravidlaStanley04.01.2009 02:40
PravidlaLily11.02.2009 13:55
Re: Pravidlagreyhound11.02.2009 14:30
ziskavanie kombinacilis11.02.2009 17:48
Re: ziskavanie kombinacigreyhound11.02.2009 18:14
rozpor v pravidlech ?noyz14.03.2009 02:14
Re: rozpor v pravidlech ?Richmond14.03.2009 09:47
Re: rozpor v pravidlech ?Sionn Latharn21.07.2009 13:33
Pravidla - dotaz k bodováníKarolína24.09.2009 12:52
Re: Pravidla - dotaz k bodovánískyfire24.09.2009 17:27
Dotaz na "bezn" skoreOndra19.10.2009 15:52
Re: Dotaz na "bezn" skoreskyfire20.10.2009 09:46
Vikingové ve dvouxena29.10.2009 10:14
Re: Vikingové ve dvouskyfire02.11.2009 12:50
Re: Vikingové ve dvoukarel03.11.2009 18:37
Vikingové nebo Carcassonne:Lovci a sběrači? - PRO DVA !Pyranha25.11.2009 14:43
Re: Vikingové nebo Carcassonne:Lovci a sběrači? - PRO DVA !pogo26.11.2009 08:36
Re: Vikingové nebo Carcassonne:Lovci a sběrači? - PRO DVA !Ondra26.11.2009 21:42
Vikingové - Osadníci - nebo Doba kamenná? lililili14.12.2009 07:17
Re: Vikingové - Osadníci - nebo Doba kamenná? ondras2822.12.2009 13:24
Re: Vikingové - Osadníci - nebo Doba kamenná? lililili22.12.2009 16:23
Re: Vikingové - Osadníci - nebo Doba kamenná? ondras2822.12.2009 16:48
Re: Vikingové - Osadníci - nebo Doba kamenná? lililili23.12.2009 06:07
Dotaz ohledne vikingu na pevnineSilvajs25.05.2010 13:53
Re: Dotaz ohledne vikingu na pevninedilli25.05.2010 14:21
Re: Dotaz ohledne vikingu na pevnineSilvajs25.05.2010 14:34
Vikingové nuda ve dvou4listek14.08.2011 10:50
Re: Vikingové nuda ve dvouRichmond14.08.2011 22:49
Re: Vikingové nuda ve dvouskyfire15.08.2011 17:34
Re: Vikingové nuda ve dvoukent18.08.2011 09:35

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |