Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Dostihy a sázky
Originální název: Dostihy a sázky
Výrobci: DINOTOYS s.r.o.
Věk hráčů: Od 10 let («»)
Počet hráčů: 2 až 6
Doba hraní: Velmi dlouhá hra – trvá většinou více než 2 hodiny
Stupeň náhody: 1 - velký podíl náhody («»)
Interaktivnost: 4 - vysoká míra komunikace («»)
Humor: 3 - hra má k humoru blízko («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Herní systém: Obchodování («»), Podnikatelská hra («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Tuto hru vám nedoporučujeme, najdou se pro vás lepší hry. («»)
Doporučení pro rodiny: Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne. («»)

Stručný popis:

Každý hráč je majitelem stáje. Cílem hry je co nejlépe investovat svěřené prostředky do koní a dostihů tak,aby stáj získala co nejvíce výher. Vítězem se stává ten, kdo nejlépe odhadne situaci a zůstane jako poslední ve hře. Hra vychází z originální hry Monopoly. Změněné je téma hry a přidán je mechanismus sázení na koně.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Herní plánZajímavé odkazy

  Monopoly originál   Srovnání Dostihů s moderními hramiHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 319
Průměrné hodnocení hry (skóre: 3,12)
Pořadí hry v žebříčku 351.místo
Vaše hodnocení hry


Vytvořeno:  21.07.2010 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Dostihy a sázky - koně, hazard, peníze
Dostihy a sázky vyšly poprvé v roce 1984, tedy ještě za dob před sametovou revolucí. Jejich autorem je Ladislav Mareš, který nepopírá svoji inspiraci v zahraniční hře Monopoly (recenze Monopoly). Pro pana Mareše byly (a jsou) koně velkým koníčkem, a tak se rozhodnul promítnout je do svojí hry. Po jejím vydání ji Rudé právo odsoudilo za kapitalistické praktiky a tím se paradoxně postaralo o její nesmrtelnost a velkou popularitu mezi všemi obyvateli. Ostatně kdo z vás nezná ta oblíbená jména jako je Grifel, Shagga, Koran nebo Japan?

Letos slaví tato obchodní hra 25 let a prodaly se jí už tři miliony kusů. V současné době na ni vlastní práva firma Dino Toys, která vydala také několik reedic, o kterých si povíme později. My se však společně podíváme na tu klasickou původní verzi tak, jak si ji všichni pamatujeme.

V krabici naleznete spoustu přehledných přihrádek o stejných rozměrech, bankovky se do nich vejdou bez problémů, to už ovšem nelze říct o žetonech, kostkách a figurkách. Navíc pokud peníze nezajistíte gumičkami, mají tendenci se rozsypávat všude po krabici, což je nepříjemné vzhledem k tomu, že je krabice navržena pro přenášení – má na svojí horní straně ouško.

Partie se odehrává na herním plánu, který je složen ze čtyř čtvercových kusů, které do sebe zapadnou jako puzzle. Základní princip je totožný jako ve hře Monopoly – hráči chodí dokola, snaží se skoupit celou jednobarevnou stáj (= čtvrť) koní. Kromě stájí je čekají také trenéři (= nádraží), finance a náhody (= šance) a velmi neoblíbený distanc (= vězení). Při průchodu startem obdrží finanční injekci v podobě čtyř tisíc korun, což sice není moc, ale v Dostizích se pohybujete v nižších cenových sférách nežli v obchodě s nemovitostmi.

Pokud se vám podaří koupit celou stáj, ať již vlastními silami (musíte na koni skončit svůj pohyb figurkou) nebo obchodem s některým z hráčů, můžete jej začít vysílat na závody. Dokud koník nezávodí, plyne vám z něj zisk pouze za prohlídku stáje od náhodného návštěvníka (= hráče, který skončil na tomto políčku svůj pohyb), jakmile jej však postavíte na start nějakého dostihu, vaše zisky mohou výrazně narůstat.

Dostihů se můžete zúčastnit až ve chvíli, kdy vlastníte celou barevnou stáj. V takovém případě můžete koupit svému koníkovi účast na dostihu, pokud na něm stojíte figurkou. Závodícího koně označíte žetonem. Existují celkem čtyři úrovně dostihů, čemuž odpovídá počet ležících zelených žetonů, čtvrtý nejlepší vás pak opravňuje položit ke svému hřebci či klisně velký červený puntík.

Zde začíná ovšem ta nejzábavnější část Dostihů a také důvod, proč se hra nejmenuje pouze Dostihy, ale také sázky. Ostatní hráči jsou totiž při průchodu kolem vaší stáje v neustálém nebezpečí – pokud skončí svůj pohyb na políčku koně, který je postaven v nějakém dostihu, zaplatí majiteli často poměrně značnou částku (čím dražší koně a lepší dostihy, tím víc peněz) a často jej přivede až na pokraj bankrotu. Existuje však způsob, jak takové tragédii zabránit: sázení.

Hráč, který je na dosah hodu kostky od koně v dostihu, si může vsadit na to, že na něm skončí svůj pohyb. Může vsadit jakoukoliv hotovost či majetek (koně), která se pro účely sázky zdesetinásobí. Pokud tedy z dostihu má majitel zisk 36.000 (tmavě modrá stáj, Narcius, červený žeton) a blížící se účastník vsadí 5.000 korun, tak mu ještě majitel Narciuse zaplatí 14.000 korun (50.000 – 36.000). V případě, že sázka nevyjde, hotovost propadá ve prospěch vlastníka koně. Vítězí hráč, který nezbankrotuje.

Často ručička na vahách visí nad vyjednávacími schopnostmi hráče. Situace, kdy potřebujete stáj (na sázení musíte vlastnit jednu kompletní stáj), protože soupeř už má nasazené koně v dostizích a některý z protivníků vám koupil vytouženého koně, není žádnou výjimkou. V takovém případě nejsou stanoveny žádné limity pro obchodování a prodejní cena se může vyšplhat i na násobky nákupní, záleží pouze na domluvě mezi hráči.

Kouzelný vliv na veškeré sázení mají již zmiňované kartičky náhody, které nejen že posouvají hráče na Distanc či na start, ale také třeba o tři políčka zpět. A jak už asi tušite, tři políčka zpět může být i na závodícího koně a to bývá nepříjemné. Zvláštní kapitolou je kartička „Vraťte se na poslední políčko ve hře (kůň Napoli),“ která se stává zdrojem stresujících situací, při nichž hráči sází na Napoliho i přes půl hracího plánu, protože hrozí, že si tuto kartičku náhody vytáhnou.

Jak již jsem zmínil na počátku, firma Dino Toys nezůstala u jediné verze Dostihů a sázek. Dnes koupíte hned dvě verze: karetní Dostihy a sázky II. jsou zaměřeny především na sázení, zatímco Dostihy a sázky – nová verze, která oblékla stařičkou hru do nového vzhledu.

Stereotyp, který je velkým nepřítelem zábavy při partii Monopolů, zde narušují sázky, které hru neskutečně dynamizují a dělají ji neustále zajímavou. Znám lidi, kteří Dostihy a sázky hrají jako pouhé Monopoly, tedy bez sázení, ale partie pak postrádá to správné pošťuchování a soupeřivou atmosféru.
Největším problémem zůstává i zde, že celá hra je vystavěna na náhodě. Hráč může sice ovlivňovat fakt, jestli si koupí či nekoupí daného koně, ale hody kostkou a zamíchané karty rozhodují o vítězi.

Velký háček leží také ve vyváženosti stájí. Zatímco první oranžovou si koupíte jedině v opravdové nouzi, tak o obě modré, hnědou a zelenou se svádí bratrovražedné souboje. Ostatní stáje jsou co do výhodnosti investice výrazně pozadu.

Poslední zádrhel ukazuje ručička na hodinkách. Partie Dostihů jsou totiž většinou velmi zdlouhavé a hra často začne nudit dřív, než se doberete jejího konce. Toto platí především ve větším počtu hráčů, kdy často hrací doba přesáhne dvě hodiny a to už je opravdu na takovouto hru příliš.

Hra Dostihy a sázky je plná radosti a slz. Nebudu zastírat, že na ni mám nostalgické vzpomínky, zažil jsem s ní zvraty v posledním okamžiku a zoufalé sázky z posledních sil. Přesto je dnes jejich herní princip překonán. Je to podobně jako s jinými věcmi z dětství – koupíme si je ne proto, že by byly lepší, ale protože jsou prostě NAŠE.

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/32/recenze-dostihy-a-sazky-kone-hazard-penize


Vytvořeno:  01.10.2006 uživatelem poutník . Hodnocení:
???
Před dvaceti lety bych dal 5 hvězdiček, ale už jsem asi vyrostl. Hrál jsem ji jednou letos na Silvestra a mám zas na pár let pokoj. Hra ale špatná nebyla, vtáhla do děje. Jsem zvědav, co za dvacet let budeme psát o dnešních hrách, pokud se ještě budou hrát.


Vytvořeno:  22.03.2006 uživatelem Ariadna . Hodnocení:
Ve své době jedna z nejlepších her
Když jsem hru hrála poprvé (tj. už 17 let), tak jsem byla dost mile překvapená. Bylo to úplně něco jiného než člobrdo nebo dáma. A hlavně to bylo o koních, které jsem jako dítě nadevše milovala. Začínala jsem s kamarádkami jen nákupem koní a žetonů, bez sázek - navzájem jsme se zrujnovali, ale bavilo nás to. Až o pár let později jsme začali riskovat a sázet. Hrát tuto hru jsem vydržela skoro 10 let. Dnes mi v šuplíku leží hned 2 x.
Jo jo, asi ji budu muset zase oprášit a zahrát. (což nebude lehké v době kdy vzniká plno nových lákavých her - nejen těch deskových)


Vytvořeno:  22.03.2006 uživatelem Ariadna . Hodnocení:
Ve své době jedna z nejlepších her
Když jsem hru hrála poprvé (tj. už 17 let), tak jsem byla dost mile překvapená. Bylo to úplně něco jiného než člobrdo nebo dáma. A hlavně to bylo o koních, které jsem jako dítě nadevše milovala. Začínala jsem s kamarádkami jen nákupem koní a žetonů, bez sázek - navzájem jsme se zrujnovali, ale bavilo nás to. Až o pár let později jsme začali riskovat a sázet. Hrát tuto hru jsem vydržela skoro 10 let. Dnes mi v šuplíku leží hned 2 x.
Jo jo, asi ji budu muset zase oprášit a zahrát. (což nebude lehké v době kdy vzniká plno nových lákavých her - nejen těch deskových)


Vytvořeno:  08.08.2005 uživatelem Fenrir . Hodnocení:
Monopoly v sedle
Tuto recenziu pisem ani nie preto, ze by si to tato hra zasluzila alebo ma zaujala, ale preto, aby podla toho predchadzajuceho prispevku nevznikol dojem ze vsetci Slovaci su retardovani.

Samotnu hru ani nema zmysel velmi komentovat, vsetci ju poznate, vsetci ste ju hrali a viete co od nej mozete ocakavat. Je to klon Monopoly, s tym rozdielom, ze nehrate obchodnika s realitami, ale majitela dostihovych stajni. To je aj jedina zmena, ostatne pravidla su identicke, hoci nevylucujem ze v kartickach nahody a financii nejake zmeny byt mozu. Ide hru zalozenu vylucne na stasti pri hode kockou, priestor na taktiku ci nebodaj strategiu je prakticky nulovy, treba kupovat vsetko, na co hrac stupi, jedine cim moze hrac ovplyvnit priebeh hry v svoj prospech je jeho sikovnost pri obchodovani so spoluhracmi. Tym nechcem povedat, ze to nie je hra zabavna a urcite moze dobre posluzit ako oddychovka pri nejakej party alebo v spolocnosti, ktora o modernych spolocenskych hrach nikdy nepocula.

Samotnym Monopoly by som dal tak trojku, ale kvoli tomu ze ide o bezduchu kopiu s menej kvalitnymi komponentami je moje hodnotenie dve hviezdicky.Vytvořeno:  26.07.2005 uživatelem MG . Hodnocení:
Najlepšia hra akú kedy som zažil!
Hrávam túto hru skoro každý deň. Najlepšia je vtedy keď jú hrajú najmenej 4 hráči. Inač keď ju hrajú 2 tak to je o ničom. A netrvá to viac ako 2 hodiny!!! Mne to aspoň trvá aj 6 hodín! Samozrejme keď to hrajú 2 ale keď to hrajú 4 až 6 hráči tak 2!!! Mne je jedno akú mám náladu hrajem ju kedy chcem. A dása aby hral len 1!!! Lenže musíte hrať aj za toho druhého! Tu na Slovensku je populárna ako aj v Čechách! No dobrá je vtom že si kupíš kone na ne žetóny a nemajú ostatní hráči žiadnu šancu vyhrať!! Napríklad mám hlavní dostih sezóny ktorý stojí 20 000dk. Hráč naňho stúpi a zaplatími 20 000+prohlídku stáje!!! A som boháč! Včom je zlá? Asi že vela stojí v obchodoch alebo dlho trvá keď ju hrajú málo hráčov. No nič viac ktomu nemám čo dodať. Prajem príjemnú zábavu všetkým kto tu hru majú doma!!

Vytvořeno:  14.01.2005 uživatelem Asindor . Hodnocení:
Je to good
Když máte náladu podnikat a pokusit se o trochu štěstí a vyhrát nějakých těch pár tisíc, určitě to zkuste. Třeba po večerech si sedněte tak ve 2-4 lidech a když u této hry zapanuje i dobrá nálada, je to mazec. Jednu chvíli máte tisíce a najednou nic.....je to super sranda!!!Diskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Dostihy a sázky' obsahuje 3 příspěvky. Poslední příspěvek vytvořil dne 07.12.2008 v 16:07 uživatel Lazyt.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
hra po internetu - napišteTracy27.05.2006 16:12
Většina hraje jen Dostihy, nikov SázkyBlueRabbit17.05.2007 11:32
Totálně dlohá hraLazyt07.12.2008 16:07

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |