Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Doba kamenná
Originální název: Stone Age
Rok vydání: 2008
Autoři: Michael Tummelhofer 
Výrobci: HANS IM GLÜCK, MINDOK
Dovozci: MINDOK
Věk hráčů: Od 10 let («»)
Počet hráčů: 2 až 4
Doba hraní: Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut 
Stupeň náhody: 2 - střední podíl náhody («»)
Interaktivnost: 3 - ustálená komunikace («»)
Humor: 3 - hra má k humoru blízko («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne. («»)
Doporučení pro rodiny: Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)

Stručný popis:

Doba kamenná je doba kamenná. A rozhodně to není doba jednoduchá. Nejdůležitějším úkolem vašeho kmene je obstarat dostatek jídla pro všechny své členy. A proto je potřeba vyrazit na lov, a nebo alespoň vypěstovat obilí na prvních zoraných polích. Civilizace se pomalu začíná rozvíjet, a aby se mohla rozvíjet dále, je třeba natěžit dostatek dřeva, jílu, kamene a také zlato ve zlatonosné řece. Pak můžete dále rozšiřovat vesnici, získávat kvalitnější nástroje a další civilizační výhody. K úspěchu vašeho kmene je třeba dobré plánování a také kousek štěstí. Hra s velmi pěkným originálním systémem využití hodů kostkami, které samozřejmě znamenaji určitý prvek náhody, ale zase zpřístupňují hru široké veřenosti. Hra funguje velmi pěkně a hraje se většinou něco přes hodinu. České vydání proběhlo společně s prvním vydáním německým a anglickým v dubnu 2008.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Herní plán
Rozehraná hra
Rozehraná hra
Krabice zadní strana
Další herní komponenty
Deska hráče
         Zajímavé odkazy

  BoardGameGeek   Možnost nákupu na Slovensku.
  Pravidla hry Doba kamenná   Pomocná tabulka pro bodování na konci hry
  Svět deskových her   Rozšíření Stylově k cíliOcenění hry

  2008 - 2. místo
Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis)

Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis), je hlavní cena, která je udělována časopisem Die Poppel-Revue a veřejností
  2008 - nominace
Hra roku (Spiel des Jahres)

Hra roku (Spiel des Jahres) - pravděpodobně nejprestižnější anketa současnosti vyhlašovaná nezávislými novináři zabývajícími se společenskými hrami
  2008 - nominace
International Gamers Awards

Mezinárodní ocenění společenských her. Uděluje mezinárodní porota.
  2009 - nominace
Hra roku

Ocenění Akademie her v České republiceHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 188 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 4,21) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 18.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  05.02.2009 uživatelem jakub . Hodnocení:
Postarat se o svůj kmen není žádný med

Ve hře budete náčelníkem, který se stará o svůj kmen, aby měl co jíst a rozvíjel se i za těžkých podmínek, a především úspěšněji než kmeny ostatních hráčů. Členy svého kmene posíláte na různá místa, aby získávali obživu, suroviny a nejrůznější výhody. Je to princip známý z jiných her. Na začátku máte jen pět figurek členů kmene, ale postupně se mohou narodit další. Jídla potřebujete tolik, abyste na konci kola nakrmili každého z nich, jinak přijdete o suroviny či body. Body získáváte za postavené budovy, další pak na konci hry za civilizační karty. Zvítězí ten, kdo dokáže rozvíjet svůj kmen nejlépe a získá nejvíce bodů.

Budovy a civilizační karty "zaplatíte" vydobytými surovinami. Body tedy obdržíte přímo za suroviny. Civilizační karty mají jednak okamžitý efekt, jednak přinášejí bonusové body na konci hry, stojí tedy za to je mít. Pokud pošlete svého člověka vyrobit nástroj, získáte sekyrku, která vám pomůže při dalším rozvoji. Pár umístěný do chýše vám přivede nový "přírůstek", rozšíří počet vašich "pracantů". Člověk na obilném poli vám pak zajistí pro následující hru pravidelný přísun potravin a vy tak ušetříte cennou pracovní sílu.

O tom, jak budete úspěšní při dobývání surovin, rozhodují kostky. Za každého člena vyslaného pro danou surovinu hodíte jednou kostkou. Suroviny mají různou hodnotu - dřevo 3, jíl 4, kámen 5 či zlato 6. Když vydělíte hozené číslo hodnotou suroviny, vyjde vám, kolik dílků suroviny získáte (zaokrouhluje se dolů). V těchto hodech vám pomohou sekyrky tím, že navýší váš hod, a tak zajistí vyšší zisk. Hody kostkou mohou být ošemetné a riskantní, ve hře ale nejsou tak zásadní (v případě, že zbytečně neriskujete).

Každé kolo hry se skládá ze tří fází: 1. umístění figurek na hrací plán, 2. vyhodnocení akcí, 3. nakrmení kmene. Hraje se tak dlouho, dokud nejsou vybrány všechny civilizační karty, nebo jedna z hromádek budov. V novém kole je začínajícím hráčem vždy další hráč v pořadí. Můžete si tedy spočítat, zda na vás ta nejlepší místa vyjdou. Celkově je na hracím plánu hodně míst, takže se stane jen málokdy, že by byl některý z hráčů zablokován a nemohl udělat to, co si naplánoval.

Hra má velmi příjemné grafické zpracování a obsahuje kvalitně připravený herní materiál. Vše je přehledné a přívětivé, takže je radost hrát. K dokonalosti chybí jen to, aby jílové cihličky byly z vypálené hlíny, kameny z kamene a zlato... :-) Suroviny jsou dřevěné, odlišené tvarem a barvou. Jídlo pak představují žetony různé hodnoty. Hrací deska představuje obraz krajiny s vyznačenými místy, kam posíláte své lidi. Vše je dobře barevně odlišeno a přitom sladěno. Luxusní je kožený pohárek pro hody kostkou. Chybí jen velká gumička na krabici, protože se všechny komponenty do ní prostě nedostanou, krabici nedovřete (je to dáno vnitřním řešením přepážek).

Pravidla jsou jednoduchá, takže se s nimi seznámíte velmi rychle. Jejich zpracování je přehledné a doplněné názornými barevnými ilustracemi. Užijete si tedy už první hru, i když nemáte mnoho zkušeností s jinými hrami. Jen se nenechte zmást množstvím herních komponent. Podle návodu je roztřiďte, tím se v nich zorientujete a dál už to půjde samo :-) Hra je vhodná pro celou rodinu i méně zkušené hráče. Uvedená doba hry je reálná. Při prvních partiích bude, jak to tak bývá, spíš delší.

Díky přímočarosti převodu surovin na body, je možné dobře propočítat optimální herní strategií. Náhoda ji může narušit, ale není rozhodující, neboť ji můžete ji svým rozhodnutím do značné míry ovlivnit (např. pomocí počtu umístěných figurek, počtu již získaných sekyrek). Rozhodující ale nebývá průběžné bodování, ale zisk bonusových bodů na konci hry, který bývá několikanásobně vyšší. Doba kamenná proto nemusí oslovit všechny hráče.

Zpracování herních komponent, dotažení hry a sladění herních mechanismů z Doby kamenné dělá příjemnou hru pro širokou veřejnost. Záleží tedy na vašich preferencích a vkusu, zda si ji rádi zahrajete.

Jako autor je na krabici uveden Michael Tummelhofer. Je to pseudonym, pod kterým se skrývá majitel firmy Hans im Glück Bernd Brunnhofer. Na rozdíl od hry Sankt Petersburg, na které se podílel s dalšími dvěma spolutvůrci, Dobu kamennou připravil sám.

Celou původní recenzi si můžete přečíst na herním webu Frodovy deskové hry.Vytvořeno:  07.06.2011 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Recenze: Doba kamenná - vládněte civilizaci s pazourkem
Život v době kamenné byl mnohem těžší než dnes. Lidé znali pouze několik základních nástrojů, pomocí nichž si museli obstarat všechny potřebné živiny a suroviny. Jen s opracovanými pazourky a kameny dokázali ulovit obrovského mamuta, vytěžit les dřeva, nebo získat kamení z okolních skal.

Možná kvůli své náročnosti na přežití nás také tato doba fascinuje a vznikají podle ní slavné knihy, filmy a v posledních letech i hry. S fascinujícími huňatými stvořeními jste se mohli utkat už ve hře Evoluce v krabici od Jirky Mikoláše. Ale mamuti nejsou jediným tématem, které může být na době kamenné zajímavé.

Právě to nám ukazuje hra Doba kamenná (Stone Age), která se snaží spíše zmapovat život jednoho takového pravěkého kmene. Jednotliví hráči se ocitnou v rolích náčelníků, kteří se snaží co nejlépe vést svěřené lidi. Hra se na německý trh dostala v roce 2008 a ve stejném roce ji v českém jazyce přinesla firma MindOK.

Na krabici i návodu naleznete jméno Michael Tummelhofer, což je ve skutečnosti pseudonym, pod kterým se skrývají hned tři lidé: MICHAEL Bruinsma, Jay TUMMELson a Bernd BrunnHOFER. Pseudonym však vzniknul v době tvorby vynikající karetní hry Sankt Petersburg. V případě Doby kamenné se pod jménem ukrývá pouze samotný Bernd Brunnhofer. Za opravdu povedenými kresbami stojí opět skvělý ilustrátor Michael Menzel.

U výsledné hry však není až tak důležitý její autor, ale její hratelnost, takže už je určitě čas postavit před sebe balení. Doba kamenná se ukrývá v středně velké krabici, která je však o trochu hlubší, než bývá zvykem a její váha je úctyhodná.

Již od začátku na vás dýchne starodávná atmosféra doby kamenné, ať už z velkého hracího plánu, nebo z hráčských desek, na kterých si budou všichni střádat své pracně nasbírané zdroje. Všechny suroviny jsou zpracované pomocí dřevěných komponent různých tvarů, z dřeva "vytesaní" jsou i starodávní dělníci a několik kostičkových ukazatelů ve čtyřech barvách.

Kartonové komponenty si musíte poctivě vycvakat z klasických archů, čímž získáte žetony jídla v různých hodnotách. Z kartonu složíte i figurku pro začínajícího hráče, ale vyloupete také kartičky budov a čtverečky s nástroji, které vám mohou pomáhat v produkci surovin.

V krabici naleznete také balíček civilizačních karet, které si budete moci v průběhu hry pořídit. Na závěr objevíte sedmičku bílých kostek a také kelímek k jejich míchání. Ten vypadá, jako by byl stylově vyroben z kůže mamuta, ale nemusíte mít strach, při výrobě hry žádný mamut zraněn nebyl.

Příprava hry je poměrně obsáhlá. Do několika míst na hracím plánu musíte rozložit jednotlivé suroviny a žetony jídla. Kartonové nástroje a budovy nastřádáte na hromádky – nástroje podle hodnoty, stavení pak do kupek po sedmi.

Každý z hráčů si vezme jednu desku a vybere si barvu svých dřevěných figurek, počítadlové kostičky položí na dvě stupnice, pět postaviček dělníků si může vzít k sobě, dalších pět pak položí prozatím do společné zásoby. Zbývá už jen vyložit horní čtveřici civilizačních karet, které bude možné na začátku koupit. Každý vůdce dostane do začátku žetony jídla v hodnotě dvanáct, aby měl zpočátku čím nakrmit své lidi.

Při pozorném pohledu si na hracím plánu na místech u chatrčí nebo dolech všimnete kroužků, které označují pozice pro umisťování dělníků. Závisí pouze na volbě hráčů, jestli zvolí těžbu surovin, rozšíření populace, zvýšení produkce jídla, lov za účelem nakrmení svěřených dělníků, nebo zisk vítězných bodů. Vše má v této hře smysl a záleží pouze na taktice, kterou hráč zrovna zvolí.

Jakmile všichni soupeři rozmístí své pracanty na hrací plán, může nastat druhá fáze kola, kterou představuje vyhodnocení akcí. V dohodnutém pořadí hráči postupně prochází všechna místa, kde stojí nějaké figurky. Nejjednodušší jsou pozice zvýšení produkce jídla, díky kterému si může hráč posunout kostičku na stupnici obilí, chýše, kde získá šestého (případně dalšího) dělníka a zisk pracovních nástrojů. Každé z nich může v jednom kole obsadit pouze jediný hráč.

Pokračovat v hodnocení můžete třeba těžbou, při které využijete mamutího kelímku a kostek. Podle počtu položených dělníků si vezmete počet kostek, zaštěrcháte jimi, hodíte a sečtete hodnotu všech hodů. Každá ze surovin (včetně jídla) má na hráčské desce uvedeného dělitele, který po zaokrouhlení dolů určí počet získaných kusů, například kámen má dělitele pět, takže pokud hodíte celkem 13, můžete si z kamenolomu vzít pouze dva kusy kamene.

K vyrovnání náhody hodu kostkou můžete použít nástroje, které jste pro kmen nakoupili. Za každou takovou kartičku si můžete zvýšit výslednou hodnotu svého hodu kostkami a daný počet bodů (jeden až čtyři).

Až všichni zjistí, kolik natěžili, následuje poslední vyhodnocovací část poskytující hráčům ve výsledku především vítězné body. Za své pečlivě našetřené suroviny si totiž můžete koupit budovy a civilizační karty. Před nákupem musíte v průběhu umisťovací fáze obětovat jednu figurku na zarezervování dané kartičky, a pak za ni musíte zaplatit také odpovídající počet materiálu. Z nákupu civilizačních karet však může mít hráč kromě bodů občas i okamžitý zisk, který mu pomůže v rozvoji jeho národa, ať už surovinami nebo jinak.

Na konci každého kola nastává ještě poslední důležitá činnost, kterou představuje nakrmení všech členů vašeho kmene. Za každou figurku, kterou máte již ve hře (nejméně pět, nejvíce deset) musíte nyní zaplatit jedno jídlo. Tento počet lze snížit o úroveň farmaření, která odpovídá pozici vaší kostičky na stupnici obilí. Pokud budete dobře optimalizovat, můžete se nakonec dostat do situace, kdy se vůbec nebudete muset o přísun jídla starat a vše za vás obstarají pole.

Všechny balíčky karet se postupně zmenšují a dochází. Jakmile je některá z hromádek budov prázdná nebo již není možné doplnit civilizační karty do plného počtu čtyř, nastává okamžitě konec hry. Jenže pořadí kostiček hráčů na počítadle bodů ještě zdaleka není konečné.

Na konci hry totiž lze získat velké množství bodů za nasbírané civilizační karty. Jejich funkce na konci se liší pozadím. Zelené znamenají automaticky zisk pěti bodů za kartu, zajímavější jsou však ty s pískovým pozadím. U nich je důležité sbírat karty se stejnými postavami (například nástrojář, rolník), protože jejich počet se na závěr násobí počtem nástrojů, zisku obilí, případně budov nebo figurek. Jako poslední ještě upravíte drobně počítadlo o jeden bod za každou surovinu, která vám zbyla v zásobě na konci hry bez ohledu na její typ, ovšem za nastřádané jídlo žádné body nedostanete.

Po celou dobu partie se budete skvěle bavit a velký podíl na tom má opravdu výborné zpracování tématu, jak při samotné hře, tak u všech součástek v krabici. Za všemi komponentami je vidět poctivé dílenské zpracování a nápady, za všechny stačí jmenovat kožený kelímek, který se do hry skvěle hodí, stejně jako slonovinově bílé kostky.

Samotná strategie je ve hře zastoupena těžkými rozhodnutími v první fázi. Partii lze hrát na počátku hned několika různými způsoby, a tak se hráči mohou poměrně zdárně na hrací ploše poskládat do všech volných políček, aniž by měli pocit, že z tohoto kola nic nezískali. Naopak vždy uloví alespoň nějakou surovinu nebo jiný úspěch, což jim dodává optimismus do dalších kol.

Mnohé karty vyžadují konkrétní suroviny, ale často vám stačí prostě libovolný počet od některé z nich. Díky tomu je skutečný přetlak především na políčkách pro zvyšování populace, těžby obilí a na nástrojích. Neústupné boje zažijete samozřejmě i o oba druhy kartiček, kde často koupíte nějakou kartičku jen proto, aby ji neměl soupeř.

Pokud se v podobných hrách s pokládáním dělníků vyznáte, můžete ve hře najít určitou podobnost s o dva roky starší hrou Pilíře země. Oproti ní je Doba kamenná jednodušší a zaměřená více na rodinné hraní a neobsahuje žádná složitá pravidla.

A právě toto odlehčení hře velice svědčí. Kvůli nutnosti házet kostkami na úspěch těžby byste mohli získat dojem, že má na hru velký vliv náhoda. Naštěstí je štěstí vrtkavé, a tak se v průběhu partie vše dostatečně vyrovná. Mnohem větší vliv na celý souboj má v konečném důsledku pořadí civilizačních karet, které mohou hodně zamávat počáteční strategií.

Hra by se dala s trochou nadsázky pojmenovat jako odlehčená verze Agricoly s přidanou náhodou. Výhodou (a rodinným efektem) Doby kamenné je sedm pozic na všech místech pro těžbu surovin, takže se obvykle dostane na všechny soupeře. Stejně tak můžete lépe následovat strategii a na výsledek nemá tak kritický dopad každé umístění dělníka, protože máte k dispozici větší množství figurek.

Výhodou Doby kamenné je také skutečnost, že v průběhu partie nejsou tak viditelné rozdíly mezi jednotlivými hráči, bez ohledu na jejich strategii. Protože není nikdo výrazně pozadu, hra všechny baví až do posledního kola. Vše se rozhoduje až při závěrečném součtu civilizačních karet, takže do té doby si mohou všichni bez rozdílu dělat naděje na výhru.

Doba kamenná je vynikající strategickou hrou pro jakýkoliv dovolený počet hráčů. Užijete si ji skvěle ve dvou, ale i v maximálních čtyřech, ačkoliv ve větším počtu hráčů zažijete více pokládacích konfliktů i přes omezení, která jsou připravena pro hru dvou. Počet hráčů se sice odrazí na výsledné délce partie, ale ve většině z nich se dokážete dostat na hodinu čistého času, což je pro strategickou hru tohoto druhu poměrně standardní číslo.

Přes jednoduchá pravidla, která přejdou rychle do krve, je partie poměrně strategicky náročná. Proto je minimální věk stanoven správně na deset let.

Hra získala za dva roky své existence řadu nominací a ocenění, mezi nimi například druhé místo ve veřejné Deutscher Spiele Preis, i v hlasování o hru Japonska, nominována byla na Hru roku u nás i na prestižní Spiel des Jahres v sousedním Německu. Doba kamenná je vysoko ve všech herních žebříčcích, například na největším serveru BoardGameGeek zaujímá úctyhodné 25. místo.

Zábavu si můžete ještě vylepšit pomocí rozšíření Nové chýše, které obsahuje šest nových budov. Dobrou zprávou pro všechny je, že tyto nové komponenty jsou jazykově nezávislé (obsahují pouze obrázky), takže nevadí, že je neseženete na českém trhu. V zahraničí byly distribuovány s časopisem Spielbox a to konkrétně s rozšířením Carcassonne: Kult.

Doba kamenná může být výbornou vstupní hrou pro někoho, kdo ještě nehrál žádnou hru s principem pokládání dělníků. Především je však zaměřená na opravdu zábavnou partii pro celou rodinu, ve které se budou všichni bavit až do samotného konce. Je vhodná pro ty, co neustále prohrávají, protože tady jim to nebude až tolik vadit. Pokud tedy hledáte hru, která zaujme zpracováním a zároveň vás zabaví na mnoho večerů, pak je Doba kamenná tím přesným pro vás.

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/338/recenze-doba-kamenna-vladnete-civilizaci-s-pazourkem


Vytvořeno:  10.02.2013 uživatelem klasternice . Hodnocení:
Doba kamenná - rodinná veselá hra
Doba kamenná je hra, která si myslím nadchne celou rodinu od nejmenších po ty největší :) Mezi zajímavosti hry je používání kostek při lovu a sběru (dřeva, kamene, jílu či zlata), zvýší se tím sice podíl náhody, ale také emoce :) Každý se snaží na kostkách naházet co nejvíce bodů aby získal co nejvíce surovin. Pokud se navíc stane že si chcete během jednoho vzít suroviny a k tomu také vzít i nějakou tu zvýhodňující kartu, za kterou na konci hry získáte body, tak to můžou být pěkné nervy naházet na kostkách potřebné množství bodů :) Potom mohou lítat i nevhodná slova a téct nervy:) Každopádně jinak je to veselá hra plná emocí, zážítků a občas i smíchu. Mohu vřele doporučit i větším rodinám, vysvětlení pravidel nezabere mnoho času, rychle je pochopí i menší děti a hra je také určitě velice nadchne. Hra není časově náročná ve 2-3 hráčích nezabere více než 90 minut, což je určitě přijatelná doba. Mě osobně tato hra i když s větším podílem náhody nadchla a určitě plánuji vyzkoušet i rozšíření.


Vytvořeno:  25.05.2010 uživatelem Jennda . Hodnocení:
Doba náhodná, ale krásná
V době kamenné nejspíše přežití hodně záviselo na štěstí. Podaří se najít něco k jídlu? Nenarazíme při tom na nebezpečí? Možná v rámci zachování autenticity nám autoři tuto značnou náhodu zapracovali i do hry Doba kamenná. Vy se ale nesmíte zaleknout a neohroženě veďte svůj kmen k prosperitě. Hlavní je mít vždy kmen nakrmen a pak už stačí jen rozmnožit, postavit a nasbírat.
Nejprve musíme pochválit zpracování. Jak už to tak u moderních deskových her bývá, je špičkově graficky provedené. Design se opravdu moc povedl a jeho největší předností jsou krásné kresby a ilustrace. Třešničkou na dortu je pak kožený kelímek na házení kostkami.
Teď bohužel musí přijít kritika herního systému. Ten je závislí na neoblíbeném hodu kostkami. Pokud Vám štěstí nepřeje, je celá hra zkažená a k výhře vám nic nepomůže. Celkově je tato hra velice nevhodná pro hráče, kteří mají rádi taktizování a rádi mají svou hru pod kontrolou. Ani po několika desítkách odehraných partií mi není jasné, jak lze dosáhnout vítězství. Většinou se k tomu prostě nějak doplácáte a nakonci občas vyjde na jevo, že o vítězství rozhodl jediný hod kostkou.
Pokud ale nejste zapřísáhlý odpůrce náhody, určitě hru vyzkoušejte. Moje hodnocení této hry se dá formulovat přesně jako doporučení pro hráče, jenž je zde k dispozici. Asi nebudete hrou zklamáni, ale také vás nenadchne.


Vytvořeno:  04.05.2010 uživatelem rulen . Hodnocení:
Vraťte se v čase
Co vás na této hře dozajista upoutá je herní materiál, který osobně považuju za největší plus celé hry. Od hlavní hrací desky až po kožený kelímek s kostkami, prostě nádhera. Z toho jako samozřejmost vyplývá i to, že pokud se vám hra líbí jen pouhým okem, bude vás také bavit ji hrát.
Tak o co tu jde? Jste načelník kmene, který se snaží rozvíjet svou ves(rozuměj svou hrací desku), musí nakrmit své lidi, stavět domečky, množit se a tak dále. K tomu samozřejmě potřebuje různé suroviny (jídlo, dřevo, jíl, kámen a zlato). Získá ho velmi jednoduše - umístí panáčky na příslušná místa (do lesa, lomu atd.) a hodí tolika kostkami, kolik panáčků umístil. Jídlo je v tomto případě nejlevnější, zlato nejdražší. Když má dostatek surovin, může si postavit dům nebo si koupit akční karty, které přinášejí jak různé výhody a body během hry, tak především body na konci hry. Doporučuju se zaměřit na určitý druh karet a tím si vlastně určit i svou strategii. Konečné sčítání totiž mnohdy rozhoduje o vítězi celé hry.
Hra je opravdu velice hezká, zábavná, ale je taky hodně o náhodě... když kostky nejsou na vaší straně, bude vás asi hodně zlobit to, že spoluhráčům pořád padají 5 nebo 6 a vám jen 1 nebo 2. To už ale nezáleží na vás, ale na štěstí. Ne nadarmo se ale říká, odvážným štěstí přeje, takže vzhůru do doby kamenné.


Vytvořeno:  01.03.2010 uživatelem BuBen . Hodnocení:
Hra pro vícečlenné rodiny
Herní materiál = největší klad hry. Nádherná hrací deska, destička kde si hráči ukládají svůj majetek. Zlato má tvar zlatých cihliček, dřevo vypadá jako dřevěné fošny, …
K sedmi kostkám je přiložen kožený ,,měšec“ na jejich míchání. Tento měšec by se také hodil ke hře Osadníci z Katanu nebo Dračí doupě. Uvítal bych místo pro zásobu dosud nepoužitých hrací karet i dílků na hrací ploše. Hra Doba kamenná je příjemná pro hráče kteří nejsou fanatici do deskových her. Pravidla se dají vysvětlit rychle a téměř. Radost přinášela hra samotná, shromažďování bohatství, starání se o „svůj“ rod, to jsou věci, které hráče na této hře baví.
Herní princip
Hra se odehrává v době kamenné. Jste náčelníkem kmene a posíláte své poddané získávat materiál pro rozvoj rodu. Váš kmen k tomu, aby přežil, potřebuje jídlo, které dostáváte z loviště a z pole, které vlastníte. Házení kostkou probíhá za každého člena, kterého pošlete na dané stanoviště a máte jednu kostku. = čím víc členů pošlete např. na zlato, tím větší šanci máte, že něco přinesou. Za aktuálně postavené stavby se vám ukazatel bodů posune okamžitě během hry a za akční karty dostanete body při závěrečném účtování.
Taktika a strategie
Hra nenabízí mnoho taktických variant. Všichni hráči si většinou syslí pro sebe, a jediný způsob jak uškodit protihráčům je, že jim zaberete možnost vzít např. dřevo (na každou věc smí připadnout jen určitý počet lidí). Jinak pravidla hry nedávají prostor pro škodění ostatním hráčům.

Klady
nádherný herní materiál
srozumitelná hra i pro začátečníky
oproti hře Agricola když nemáte čím nakrmit své lidi, můžete použít třeba dřevo nebo zlato kdežto v Agricole hned dostanete mínusové body

Zápory
velký podíl náhody
hra je rozumně hratelná jen ve třech nebo čtyřech hráčíchVytvořeno:  28.02.2010 uživatelem skyfire . Hodnocení:
Parádní hra
Tahle hra mě a všechny okolo chytla hned od první odehrané partie.

Design : Hru zdobí krásná grafika a také suroviny jsou pěkně provedeny. Jsou nejenom rozlišeny barvami jako třeba v Agricole, ale také se liší tvary. Rovněž civilizační karty a karty budov jsou provedeny parádně a dobře dotvářejí atmosféru doby, do které je hra zasazena. Hlavní hrací deska je rovněž perfektní. Hrací desky hráčů jsou dobré, ale možná mohly být trošku větší, aby si na nich mohl každý hráč vše pěkně uspořádat. Takhle když má někdo hodně člobrdů a surovin, tak se to uspořádat moc nedá. Rovněž místa pro budovy je tam málo, ale vzhledem k velikosti budov to asi jinak udělat nešlo a tak se po pěti budovách další už musí dávat na předešlé, protože víc místa tam není. Ale pro hru samotnou nemá viditelnost budov prakticky žádný vliv, tak tohle ničemu nevadí. Žetonky s jídlem taky krásné, každá hodnota je jinak znázorněna (lesní plody, ryby, atd.), zkrátka žádný žeton není odfláknutý jen číselnou hodnotou jako u mnoha jiných her. Kožený kalíšek na házení kostek je pověstná třešnička na dortu.

Pravidla : Pravidla jsou naprosto jednoduchá a už po přečtení pravidel na internetu jsem si dokázal celý systém hry pěkně představit a protože se mi líbil, tak tohle byl jeden z důvodů proč jsem si hru objednal (další byl právě krásny design). Rovněž lidé, kterým jsem pravidla vysvětloval je ihned pochopili a vysvětlení trvalo cca. 5 minut.

Jak se hra hraje : Naprosto skvěle. Žádný z hráčů se ve hře nenudí, pořád se něco děje, umisťování človíčků nikomu moc netrvá, a tak je prakticky každý pořád na tahu. Při hře hráčů po umísťování človíčků se taky všichni baví, protože sledují jaké kostky protihráčům padnou a kolik surovin jim to přinese. Náhoda tady hraje roli při hodu kostkami, ale každý hráč má dostatek nástrojů, jak tuhle náhodu co nejvíce eliminovat a řekl bych, že tady je náhody daleko méně než třeba u Osadníků, kde se taky suroviny získávají kostkami. Ve dvou jsem hru zatím nehrál, ale ve 3 je dobrá a ve 4 je excelentní. Strategií jak hru vyhrát je více než dost a hra je dobře vyvážená. V celé hře jde vidět průběžné pořadí, které se však na konci při závěrečném vyhodnocení civilizačních karet a získáním bodů za suroviny co zůstaly může pěkně promíchat. Celou hru je třeba sledovat co hrají spoluhráčí a snažit se předpokládat jejich tahy, protože je třeba si rozvrhnout vlatní tahy a když mi pak třeba někdo vybere např. všechny místa na těžbu zlata, které jsou potřeboval, tak to naštve. Čili není to hra kde si každý hraje svoje, ale hráči se svými vybarnými tahy navzájem ovlivňují. Tahle interaktivita mezi hráčí není sice nějak moc velká, ale její přítomnost je další velké plus. Délka hry je při 3 a 4 hráčích v rozmězí 1-2 hodin.

Doporučení : Všem, kdo si chcou zahrát jednoduchou, ale přesto hodně možností nabízející a pěkně vypadající hru. Všem, kdo rádi těží suroviny a následně staví a kupují. Všem kdo mají rádi hry kde se háže kostkami.


Vytvořeno:  25.11.2009 uživatelem Ondra . Hodnocení:
Paradni rodinna hra i pro narocnejsi hrace
Nez jsem si poridil Dobu kamennou, rozhodl jsem si nejdrive zahrat nekolik her na BSW, abych neutratil 900,- zbytecne. Jak to dopadlo po 20 odehranych partiich? Okamzite jsem volal do Mindoku a rezervoval si tam jeden kousek a dnes rano jsem pro nej ihned bezel!

Sve penize date za jednu z nejlepe provedenych her - vse vypada proste nadherne! A hra samotna? Jsem dlouhou dobu vernym hracem Agricoly, mam tudiz rad trochu slozitejsi hry. Tato je ve srovnani pomerne jednoducha, ale zabavu Vam urcite zaruci. Velmi se mi libi, ze i slabsi hrac ma velkou sanci vyhrat, kdyz Vam nepadaj kostky (samozrejme ze to obcas nastve, ale je to hra:-)). System s kostkama je vyresenej paradne, takze se nebojte, ze cely prubeh hry bude zaviset pouze na Vasem hodu. Je to proste hra na uvolneni, u ktere se taky musi myslet a taktizovat. Mel sem moznost hrat spoustu her ve 2,3 i 4 hracich a vsechny maji sve kouzlo. V tom vidim velkou vyhodu, ve dvou rozhodne neztraci nic ze sveho puvabu, ba naopak - taktika je zde vice nez na miste!

Je jasne, ze ze me mluvi nadseny z jeste vonave krabice, ktera mi prave lezi na stole, ale jak rikam, toto pisu po vice jak 20 odehranych partiich. Proste a jednoznacne doporucuji vsem, rodinam, prilezitostnym hracum i hardcore hracum pro mensi oddech. Litovat nebudete a zabava bude zarucena!


Vytvořeno:  02.03.2009 uživatelem Stanley . Hodnocení:
Pěkná hra
Protože Tom napsal opravdu vyčerpávající recenzi, tak ani nevím, co dodat. Jen pár postřehů.
Zpracování hry jak po stránce grafické tak materiálové je opravdu vynikající. Ten kožený kelímek je super pomůcka a také pytlíčky svědčí o snaze mít vše do detailu dotažené. Jen to nedovírání krabice se nepovedlo a taky mi trošku vadí absence místa na plánu pro balíček nepoužitých civilizačních karet.
Hra má jednoduchá pravidla. Nováčci ale mohou být trošku zmateni bodováním civilizačních karet, takže tomu při výkladu pravidel věnujte dostatečnou pozornost. Ve hře se vyskytuje náhoda v podobě kostek, ale je několik možností, jak výsledek hodu ovlivnit, takže to není tak zdrcující(když to nepadá) jako u Osadníků z Katanu.
Taktických a strategických možností není na výběr mnoho, zato se ale budete hodně často rozhodovat, zda upřednostnit např. civilizační kartu před obilím a v jakém pořadí a kam budete umisťovat své figurky, aby vám to místo soupeři nevyfoukli. Je ale pravda, že i když se tak stane, nebude to pro vás fatální chyba.
Rozhodně nepodceňujte civilizační karty. Bez nich se nedá vyhrát.
Škodit se sice dá, ale spíše se vyplatí hrabat si na vlastním písečku, takže je to hra celkem nekonfliktní.
Hra je dobře hratelná ve 3 i 4 hráčích. Ve dvou jsem ji zatím nezkoušel, takže nevím.
Na krabici je sice uvedena doba hraní 30-70 min., ale to je utopie. Zatím jsme vždy hráli cca 2hod. Pod 90min se ve 4 hráčích těžko dostanete.
Doba kamenná je přesně ten typ her, které mám rád(přiměřená náhoda a doba hraní, zábavnost, zpracování, jednodušší pravidla...) a hodnotím ji jako ideální (nejen)rodinnou hru. Prostě doporučuji všem:-)


Vytvořeno:  29.07.2008 uživatelem Agáta . Hodnocení:
doba kamenná - tohle už tu přece dávno bylo
Na úvod musím říci, že Doba kamenná se mi opravdu moc líbí – grafické zpracování je vynikající, herní materiál ze dřeva a vtipně zpracovaný, dokonce i krabice má přihrádky a vrcholem luxusu je kožený kelímek pro případ vrhnutí. Spolu s Elfenlandem určitě nejhezčí hra co máme doma.
Nicméně opět jde o variaci na téma „optimální alokace prostředků pro maximalizaci benefitu“, česky: „jak nejlíp rozdělit síly, abych získal/a víc než ostatní“. Stejné téma mají třeba Vikingové, Sankt Petěrsburg, PuertoRico, Niagara a jistě i mnoho dalších.
Tahle hra je specifická poměrně velkým podílem náhody a tím, že každý hraje hodně sám za sebe (taktika protihráče nemusí být až tak důležitá, zejména při hře ve dvou). Je výborně hratelná, pravidla se dají lehce pochopit.
Pokud ale hledáte něco, co doma ještě nemáte, dobře si nákup rozmyslete. Škoda, že Doba kamenná přišla právě teď – před pár lety by mohla mít úspěch Osadníků. Je to dobrá hra, ale jen jedna z řady hodně podobných.


Vytvořeno:  07.05.2008 uživatelem Tom . Hodnocení:
Doba kamenná - sympatická rodinná hra (recenze)
Nedávno jsem získal deskovou hru Doba kamenná. Hru jsem si už stihnul párkrát zahrát a přináším vám tedy její recenzi.

Herní materiál

Herní materiál považuji jednoznačně za největší klad této hry. Nádherná a logicky rozčleněná hrací deska, platíčko kde si hráči shromažďují svůj výdělek a stavby. Zlato má tvar zlatých cihliček, dřevo vypadá jako dřevěné fošny, …

Ke hře je kromě sedmi kostek přiložen i „kožený“ kalíšek na jejich míchání. Tento kalíšek bych osobne velice ocenil např. i u Osadníků z Katanu, kde nerovnoměrné rozložení kostek dokáže naštvat kdekoho ;-)

Výrobce dokonce (konečně!) přidal i uzavíratelné pytlíčky, do kterých můžete hrací materiál rozčlenit. K dokonalosti by chybělo větší množství menších pytlíčků, ale i tak je to super.

Jedinou drobnou výtku bych měl ke krabici, která nejde úplně dovřít (což lze ale řešit snížením vnitřních přepážek).

Také bych uvítal místo pro zásobu dosud nepoužitých hrací karet přímo na hrací desce, ale to už je opravdu jenom drobnost.

Herní princip

Hra se odehrává, jak už název napovídá, v době kamenné. Jste náčelníkem kmene a posíláte členy svého kmene získávat zdroje nutné pro přežití a rozvoj vašeho společenstva.

Tu pošlete tři bojovníky lovit, tu jednoho vyrobit nástroj, který pak zvýší úspěch lovu nebo dobývání surovin. Dále můžete poslat dva členy množit se ;-) nebo jednoho člena něco vymyslet, dalšího zorganizovat stavbu nějaké budovy.

Váš kmen k tomu, aby přežil, potřebuje jídlo, které dostává jednak z loviště (výsledek je vždy nejistý díky hodům kostkou) a jednak z políček, které vlastníte (tady se kostkou nehází).

Házení kostkou probíhá tak, že za každého člena, kterého pošlete na dané stanoviště, máte jednu kostku. Čili, čím víc členů pošlete např. na zlato (cena 6), tím větší šanci máte, že něco přinesou. V průměru jeden člen přinese jedno dřevo (cena 3), dva jedno zlato (cena 6) atp.

Zdrojem bodů jsou jednak stavby a jednak akční karty.

Za aktuálně postavené stavby se vám ukazatel bodů posune okamžitě během hry, za akční karty dostanete body při závěrečném účtování.

Na můj vkus je poměrně málo vyvážený poměr mezi body „ze hry“ a body za akční karty, zatím jsem ve všech případech měl víc bodů za akční karty než ze hry samotné.

Taktika a strategie

Hra samotná nenabízí nějak ukrutné množství taktických variant. Všichni hráči si víceméně hrabou na vlastním písečku a způsobů, jak nějak zamíchat situací na hrací desce je velice málo.

Nejobvyklejším způsobem, jak dosáhnout vítězství je sběr akčních karet. Ty na konci přinášejí významné množství bodů. Vždycky je nutné sledovat, kdo jaké karty sbírá a tomu pak přizpůsobit svoji vlastní taktiku.

Pravidla hry nedávají moc prostoru pro škodění ostatním hráčům, což někteří mohou považovat za nevýhodu, já osobně to tak nevidím. Můžete soupeři zablokovat nebo vyfouknout akční kartu, kterou sbírá, můžete mu zablokovat zdroj surovin, ale obvykle vám to moc efektu nepřinese.

Závěr

Hra Doba kamená je příjemná desková hra pro posezení s přáteli, kteří zrovna nejsou fanatici do deskových her. Pravidla se dají vysvětlit poměrně rychle a téměř každého, s kým jsem hrál, hra bavila a body byly to poslední, co je zajímalo. Radost přinášela hra samotná, shromažďování bohatství, starání se o „svůj“ kmen, to jsou věci, které hráče na této hře baví. Hra trvá dobré dvě hodiny a přinese vám příjemný herní večer.

Přednosti

* nádherný herní materiál
* srozumitelná hra i pro příležitostné hráče
* hra přináší hráčům příjemný pocit

Mohlo by být lepší

* více příležitostí k taktizování
* krabice by mohla jít dovřít
* hra je rozumně hratelná jen ve třech nebo čtyřech hráčích

Další recenze deskových her můžete najít na mém blogu (http://blog.hubalek.net/category/deskove-hry)


Vytvořeno:  08.04.2008 uživatelem greyhound . Hodnocení:
Příjemné překvapení
Hru Doba Kamenná jsem koupil v podstatě úplnou náhodou. Vydal jsem na sobotní výlet do Prahy a zastavil se prodejně Mindoku v OD Kotva. Na prodavače jsem měl žádost, aby mě poradil hru, která jde hrát stejně dobře ve dvou i třech lidech, má budovatelský nebo ekonomický charakter a nedá se v ní přímo škodit soupeřům. Měl jsem v hlavě své tipy, ale pohotový prodavač mi je v několika minutách vyvrátil a doporučil mi novinku - hru Doba Kamenná. Výše uvedené parametry skvěle splňuje, je hratelná ve dvou i ve třech, nelze přímo škodit, jen taktizovat obdobně jako v Portoriku a je v ní sice trochu náhody v podobě hodů kostkou, ale tato náhoda je omezená a není tak výrazná jako například v Osadníkách. Po sestavení herního plánu a vybalení veškerého herního materiálu (kterého je opravdu hodně) se hra tváří složitě, pravidla jsme ale pochopili po prvním přečtení a zahrání hry. Hra plyne svižně a připadá mi velmi vyvážená.
Začíná umístěním figurek jednotlivých hráčů na plán. Toto umístění určuje, jaké úkony bude hráč následně dělat a co získá a je to fáze, ve které každý uplatní svou taktiku. Každý se snaží umístěním figurek získat co nejvíce jídla nutného pro nakrmení kmene, co nejvíce surovin, za které se staví domy a kupují karty rozvoje a je také nutné postupně rozšiřovat počet členů kmene.
Ve druhé fázi se vyhodnotí umístěné figurky, hráč může získat nového člena, jídlo, postavit dům, za který získá vítězné body, získat novou kartu rozvoje, která nese vždy okamžitý zisk (suroviny, zvýhodnění) a navíc každá karta přináší bonus v závěru hry (například za počet postavených budov nebo počet členů kmene). Zároveń je možné v každém kole těžit čtyři druhy surovin, těžba je ovlivněna kostkami, hráč ale může svůj zisk ovlivnit také použitím zvýhodnění v podobě "nástrojů", které zvyšují hod kostkami a hráč také rozhoduje umístěním konkrétního počtu figurek, kolika kostkami bude házet. Na rozdíl od např.Osadníků zde tedy není ovlivněn vyloženě jen samotným hodem, oproti Puertoricu je to ale přece jen prvek náhody, který nemusí každému sedět. Hra končí postavením všech dostupných budov nebo využitím všech karet rozvoje, k bodům získaným v průběhu hry za postavené chatrče se přičtou bonusy plynoucí z karet rozvoje (které mohou být i vyšší než předchozí bodový zisk) a určí se vítěz. Hra je velmi podařená, míra náhody je přiměřená a hráč má možnost své body výrazně ovlivnit, může si vždy vybrat mezi několika budovami nebo kartami rozvoje, které koupí a může tak sbírat karty, které pro něj znamenají vyšší bonus. První hrací den jsme u hry strávili přes 5 hodin (4 partie) a myslím, že se nám rozhodně v brzké době neohraje :-) Všem ji mohu vřele doporučit, jedná se rozhodně o velmi podařený kousek pro lidi, kteří mají tento typ her rádi. Nyní už se budu těšit na Agricolu, kterou hodlám po uvedení na český trh rovněž vyzkoušet :-)


Vytvořeno:  19.02.2008 uživatelem Láďa Smejkal . Hodnocení:
Přichází Doba Kamenná

Slyšeli jste již o hře Doba kamenná? Že ne, nedivím se. Zmíněná hra se nachází teprve ve fázi dolaďování a přípravy výroby. Přesto již nyní získává zaslouženou pozornost hráčů. Díky firmě Mindok, která připravuje českou verzi hry současně s německým, anglickým a francouzským vydáním, jsem měl možnost si hru v její téměř finální podobě vyzkoušet.

Článek s recenzí hry najdete v sekci článků.
Diskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Doba kamenná' obsahuje 119 příspěvků. Poslední příspěvek vytvořil dne 08.06.2012 v 09:03 uživatel pogo.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
Recenze hry Doba kamenná ještě než je v prodeji !!!REM19.02.2008 11:22
Re: Recenze hry Doba kamenná ještě než je v prodeji !!!Darn19.02.2008 11:50
Re: Recenze hry Doba kamenná ještě než je v prodeji !!!pogo19.02.2008 13:40
Recenze jako článek v článcích?Adam20.02.2008 10:48
Re: Recenze jako článek v článcích?richie20.02.2008 11:10
Re: Recenze jako článek v článcích?pogo20.02.2008 15:36
Cena a kdy vyjdeFilip21.03.2008 21:02
Re: Cena a kdy vyjdedilli21.03.2008 21:54
Re: Cena a kdy vyjdeFilip22.03.2008 07:16
Re: Cena a kdy vyjdepogo25.03.2008 14:10
Re: Cena a kdy vyjdepogo28.03.2008 13:15
Prosím o Vás o raduPivrn09.04.2008 11:19
Re: Prosím o Vás o radudilli09.04.2008 11:23
Re: Prosím o Vás o radurichie09.04.2008 12:06
Re: Prosím o Vás o raduViktor09.04.2008 12:32
Re: Prosím o Vás o raduREM09.04.2008 12:55
Re: Prosím o Vás o radugreyhound09.04.2008 13:34
Re: Prosím o Vás o raduklekytom27.05.2008 09:54
DoporucujemGK_voyger15.05.2008 00:15
Doba kamenná a Pilíře zeměchajim15.07.2008 21:19
Re: Doba kamenná a Pilíře zeměPJ16.07.2008 09:37
dotaz k pravidlům - civilizační kartykath28.07.2008 13:51
Re: dotaz k pravidlům - civilizační kartyAgáta29.07.2008 20:16
Re: dotaz k pravidlům - civilizační kartydilli30.07.2008 00:07
Re: dotaz k pravidlům - civilizační kartykath30.07.2008 14:14
Pěkná hraStanley05.08.2008 20:20
Doba kamenná - rozšířeníPJ_HB13.10.2008 01:10
Re: Doba kamenná - rozšířenípogo13.10.2008 08:41
Re: Doba kamenná - rozšířeníShark09.11.2008 03:53
doba kamenna alebo tikalomas09.11.2008 12:34
Re: doba kamenna alebo tikalRingo10.11.2008 07:11
Re: doba kamenna alebo tikalRichmond10.11.2008 09:20
Re: doba kamenna alebo tikalRingo10.11.2008 09:52
doba kamenna alebo tikalomas09.11.2008 12:34
Doba kamennáKabalenka24.11.2008 19:29
Re: Doba kamennáRichmond24.11.2008 20:05
civilizační kartyMIKE9430.11.2008 15:33
Doba kamenná - nové chýše (rozšíření)REM15.12.2008 14:24
Re: Doba kamenná - nové chýše (rozšíření)PJ_HB04.02.2009 20:14
Re: Doba kamenná - nové chýše (rozšíření)REM05.02.2009 01:47
DOba kamennaZounova.B25.01.2009 13:36
Re: DOba kamennaREM25.01.2009 17:36
Re: DOba kamennadilli25.01.2009 17:56
Re: DOba kamennaSodovka26.01.2009 08:27
Re: Doba kamennaREM26.01.2009 09:32
Re: Doba kamennaRingo26.01.2009 09:48
Pocitani bodu u civilizacnich karetCasoskokan03.02.2009 10:33
Re: Pocitani bodu u civilizacnich karetREM03.02.2009 11:30
Re: Pocitani bodu u civilizacnich karetCasoskokan03.02.2009 11:35
Re: Pocitani bodu u civilizacnich karetdilli03.02.2009 13:51
Re: Pocitani bodu u civilizacnich karetREM03.02.2009 15:43
Re: Pocitani bodu u civilizacnich karetCasoskokan03.02.2009 15:45
Re: Pocitani bodu u civilizacnich karetStanley02.03.2009 02:06
Re: Pocitani bodu u civilizacnich karetpogo02.03.2009 08:14
vyrovnání různě zdatných hráčůcastb03.02.2009 10:44
Re: vyrovnání různě zdatných hráčůREM03.02.2009 11:13
Hans im Glück almanach - Rozšíření pro hru Doba kamenná a Carcassonnejas02.03.2009 10:38
Re: Hans im Glück almanach - Rozšíření pro hru Doba kamenná a CarcassonneSkill3r04.03.2009 23:26
Re: Hans im Glück almanach - Rozšíření pro hru Doba kamenná a CarcassonneSkill3r04.03.2009 23:26
DOBA KAMENNÁ - HRA AJ PRE DVOCH...???DONKEY19.05.2009 13:25
Re: DOBA KAMENNÁ - HRA AJ PRE DVOCH...???REM19.05.2009 14:58
Re: DOBA KAMENNÁ - HRA AJ PRE DVOCH...???DONKEY19.05.2009 15:17
Re: DOBA KAMENNÁ - HRA AJ PRE DVOCH...???REM19.05.2009 16:06
Re: DOBA KAMENNÁ - HRA AJ PRE DVOCH...???Jan13.05.2010 19:40
Re: DOBA KAMENNÁ - HRA AJ PRE DVOCH...???REM13.05.2010 20:53
Re: DOBA KAMENNÁ - HRA AJ PRE DVOCH...???tondakolik13.05.2010 23:53
Re: DOBA KAMENNÁ - HRA AJ PRE DVOCH...???dilli14.05.2010 10:25
Jakou hru mi doporučíte.Kata09.06.2009 06:58
Re: Jakou hru mi doporučíte.Cwaj09.06.2009 08:13
Re: Jakou hru mi doporučíte.REM09.06.2009 09:12
Re: Jakou hru mi doporučíte.Cwaj09.06.2009 09:35
Re: Jakou hru mi doporučíte - pro CwajeREM09.06.2009 10:12
Re: Jakou hru mi doporučíte - pro CwajeCwaj09.06.2009 13:17
Re: Jakou hru mi doporučíte - pro CwajeREM09.06.2009 14:05
Re: Jakou hru mi doporučíte - pro CwajeCwaj09.06.2009 14:27
Re: Jakou hru mi doporučíte - pro CwajeREM09.06.2009 14:52
Re: Jakou hru mi doporučíte.pogo09.06.2009 08:34
Re: Jakou hru mi doporučíte.tondakolik09.06.2009 09:27
Velmi zleSimi31.07.2009 08:20
Velmi zleSimi31.07.2009 08:20
Re: Velmi zleREM31.07.2009 09:05
Krabice OKMichal10.08.2009 07:51
Re: Krabice OKREM10.08.2009 09:56
Re: Krabice OKMichal11.08.2009 06:45
Re: Krabice OKREM11.08.2009 10:17
Re: Krabice OKMichal11.08.2009 11:55
Re: Krabice OKtondakolik10.08.2009 13:59
Doba kamenná pro náročnéAdam06.12.2009 11:33
Vikingové - Osadníci - nebo Doba kamenná?lililili14.12.2009 07:17
ObilíMichal04.01.2010 10:46
Re: Obilídilli04.01.2010 11:00
Re: ObilíMichal04.01.2010 12:41
Chybějící suroviny???danacka05.01.2010 08:53
Re: Chybějící suroviny???zeppelin05.01.2010 11:18
Re: Chybějící suroviny???danacka05.01.2010 11:54
Re: Chybějící suroviny???danacka05.01.2010 11:59
nepodobá se?pastelka06.02.2010 14:10
Dotaz - nástrojeMirka09.08.2010 12:46
Re: Dotaz - nástrojeskyfire09.08.2010 14:25
Re: Dotaz - nástrojeskyfire09.08.2010 14:27
Re: Dotaz - nástrojeMirka09.08.2010 16:06
Re: Dotaz - nástrojeREM11.08.2010 08:45
Re: Dotaz - nástrojeMirka12.08.2010 09:50
Dotaz - umisťování figurek na civilizační kartyPetr22.08.2010 10:44
Re: Dotaz - umisťování figurek na civilizační kartyskyfire22.08.2010 21:19
Re: Dotaz - umisťování figurek na civilizační kartyPetr27.08.2010 20:13
Také mi chybí..Matteso25.12.2010 14:21
Re: Také mi chybí..dilli25.12.2010 16:49
Re: Také mi chybí..pogo27.12.2010 10:21
Re: Také mi chybí..Matteso28.12.2010 12:53
Karta navíc pro závěrečné vyhodnoceníDwarfMan15.07.2011 22:48
Re: Karta navíc pro závěrečné vyhodnocenídilli17.07.2011 20:34
Re: Karta navíc pro závěrečné vyhodnoceníDwarfMan17.07.2011 21:14
Doba kamenná nebo Vikingové ?cartas14.05.2012 22:49
Re: Doba kamenná nebo Vikingové ?dilli15.05.2012 14:14
Re: Doba kamenná nebo Vikingové ?chajim15.05.2012 14:39
Re: Doba kamenná nebo Vikingové ?tondakolik16.05.2012 17:41
pro začátečníky dobu kamennouAgáta01.06.2012 19:49
Vyšlo rozšíření!pogo08.06.2012 09:03

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |