Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Marrakech
Originální název: Marrakech (Suleika)
Rok vydání: 2007
Autoři: Dominique Erhard
Výrobci: ZOCH
Dovozci: BILLARD CENTRUM
Věk hráčů: Od 6 let («»)
Počet hráčů: 2 až 4
Doba hraní: Krátká hra do 20 minut
Stupeň náhody: 2 - střední podíl náhody («»)
Interaktivnost: 4 - vysoká míra komunikace («»)
Humor: 3 - hra má k humoru blízko («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Herní systém: Pokládání kartiček («»)
Počeštění: Hra s českým návodem a materiálem neobsahujícím cizojazyčný text («»)
Doporučení pro hráče: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)
Doporučení pro rodiny: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)

Stručný popis:

Každý hráč je obchodník, který se snaží přechytračit ostatní. Hráči se střídají v posouvání Asáma, vedoucího tržiště. Jestliže se Asám zastaví na protivníkově koberečku, obchodník musí zaplatit jeho vlastníkovi a pak položí jeden ze svých koberečků na sousední pole. Na konci se hodnotí počet viditelných koberečků.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Krabice a herní materiál
Rozehraná hra
Herní materiálZajímavé odkazy

  BoardGameGeek   Možnost nákupu na Slovensku.
  Svět deskových herOcenění hry

  2008 - nominace
Hra roku (Spiel des Jahres)

Hra roku (Spiel des Jahres) - pravděpodobně nejprestižnější anketa současnosti vyhlašovaná nezávislými novináři zabývajícími se společenskými hramiHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 6 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 2,74) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 516.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  12.10.2010 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Recenze: Marrakech – hebký život prodejce koberců
Deskových her, ve kterých je hlavní náplní obchodování, bychom našli opravdu mnoho. Marrakech (hru můžete znát také pod názvem Suleika) je ale hra, která se od všech ostatních na první pohled liší. Troufnu si říct, že obdobnou hru nikde nenajdete. Má v sobě totiž něco zvláštního a to opravdové koberce. Není jich zrovna málo, do krabičky se jich vešlo celkem šedesát (patnáct od každé barvy).

Naštěstí se nejedná o velké role, kterými byste si mohli pokrýt obývací pokoj, ale pouze malé ústřižky, které jsou zabarveny v několika odstínech – žlutá, oranžová, červená a modrá. Koberce mají stylově také jiné vzory, takže je od sebe rozeznat není vůbec žádný problém ani v horším světle.

Kromě nich najdete v balení také krásné žetony ve stříbrné a zlaté barvě, které reprezentují platidlo zvané dirhám. Vedle nich na vás bude významně pomrkávat velikánská figurka znázorňující samotného prodejce Assama. Veškeré vaše snažení se pak bude odehrávat na neobvykle zpracované hrací desce, která vám svým tématem přenese do anonymního arabského města plného prodejen koberců.

Kompletní výčet pak doplníme netradiční kostkou se znaky střevíců a nezbytnými českými pravidly, v nichž vám bude chvilku trvat než mezi neuvěřitelnými čtyřiadvaceti jazyky najdete svůj rodný na straně dvanáct. To je také jediná stránka, kterou budete muset přečíst, abyste Marrakech zvládli zahrát. Všechno si to nakonec můžete zabalit do přiloženého pytlíku, který jde zde sice navíc (protože se nic nelosuje), ale je to určitě pěkný bonus.

Marrakech naštěstí hráče nezaujme pouze svým vzhledem, ale také tím, jak se hraje. I zde firma Gigamic, respektive tvůrce hry Dominique Ehrhard, neponechal nic náhodě. Navzdory svému vzhledu je Marrakech hrou z větší části taktickou.

Každý z hráčů si vezme do svojí zásoby počáteční počet koberců své dané barvy, který se liší podle množství účastníků souboje. Do začátku dostane každý také nezbytný obnos třiceti dirhámů, které bude v průběhu hry nedobrovolně utrácet za soupeřovy koberce. Do středu prázdné hrací plochy je třeba postavit figurku Assama.

Nyní již následuje samotná hra, přičemž tah každého ze soupeřů se skládá ze tří akcí v pevně daném pořadí. Nejdříve si hráč, který je na tahu určí směr, kterým se bude figurka Assama pohybovat. Může jít rovně nebo jej může natočit o devadesát stupňů libovolným směrem, nikdy jej však nesmí otočit čelem vzad. Pak hodí kostkou a posune postavičku o tolik políček, kolik padlo střevíců.

Pokud figurka skončí na koberci soupeře, nezbývá hráči než za tento koberec zaplatit a to za součet políček stejné barvy, které spolu sousedí celou hranou v místě, kde stojí Assam. Částka tam může být jeden, ale také klidně deset dirhámů.

Až teď dostane hráč šanci pomstít se tím, že položí jeden ze svých koberců, který má vždy rozměr odpovídající dvěma políčkům hracího plánu. Může jej položit naprosto libovolně natočený, ale jedna strana koberce musí sousedit s políčkem, kde Assam stojí a kam tedy dosáhne, aby jej mohl položit. Má možnost tím (a většinou to tak i bude chtít) zakrýt již předtím položené koberce, ovšem nikdy nesmíte překrýt jedním položením celý soupeřův koberec, pouze jeho polovinu.

A to je v podstatě vše. Chodíte figurkou sem tam, snažíte se vyhýbat plochám soupeřovy barvy a zároveň vytvořit co nejvíce své plochy. Kromě toho samozřejmě rozbíjíte rozlehlé koberce soupeře a snažíte se mu znemožnit bodování.

Jakmile je položen poslední koberec nastal konec hry a čas sečíst vítězné body, které získáte nejen za každý dirhám, který vám zbyl, ale také za každý dílek koberce, jenž zůstal viditelný.

Zajímavý herní princip přináší zajímavé taktické možnosti pro všechny zúčastněné, ale přitom jsou pravidla velice jednoduchá a nenáročná, takže je nováčkům vysvětlíte během několika minut. Navíc jednotlivé partie netrvají ani půl hodiny. Díky oběma vlastnostem je hra otevřená také začátečníkům ve světě deskových her.

Díky zákazu otočení figurky nemůže dojít k situaci, že by Assam chodil dokola a nelze se většinou nějak snadno vyhnout pasti nastražené soupeřem, většinou budete muset obětovat kousek svého plánu nebo riskovat, že skončíte svůj pohyb na cizím koberci a budete muset platit.

Každé kolo má hráč před sebou hned několik těžkých rozhodnutí. První z nich je směr, kterým se vydá figurka Assama a tím druhým pak volba, kam položit koberec svojí barvy tak, aby se to nejvíce vyplatilo. Někdo může zvolit strategii vytváření velkých ploch, za které získá hodně dirhámů, ovšem s rizikem, že se takovým místům lze dobře vyhnout, zatímco další se raději uchýlí k více místům po celém plánu, ale s větší pravděpodobností, že za ně získá mince.

Hrací plán je elegantní ve své jednoduchosti. V případě, že byste měli vyjít přes jeho okraj, vrátíte se zpět o uličku vedle. Toho budete velmi často využívat, protože to je také jediný způsob, jak figurku Assama otočit o 180 stupňů.

Ačkoliv je na krabici uveden rozsah dva až čtyři hráči, primárně je Marrakech určen pro nejvyšší počet. V tom případě bude pro všechny největší výzvou a užijete si u něj nejvíce legrace. S tím, jak bude počet hráčů klesat, snižuje se počet konfliktů a těžkých rozhodnutí, před které jsou jednotliví prodejci koberců postaveni.

Pro duel je v pravidlech dokonce speciální sekce. Pokud se totiž utkají pouze dva prodejci koberců, musí každý z nich prodávat hned dvě barvy, v jejichž pokládání se bude pravidelně střídat. Jedná se o pochopitelnou úpravu, protože jinak by nebylo možné zaplnit hrací plochu takovým způsobem, aby vznikly barevné ostrůvky plné možností. Bohužel i tak je duel asi nejslabším místem Marrakechu.

Hra si totiž zakládá na interakci. Ve více soupeřích má každý ze soupeřů menší vliv na výsledném pohybu figurky a především větší nebezpečí, že vstoupí na cizí koberec a bude muset zaplatit, protože mu patří pouze jedna barva (na rozdíl od dvou v duelu).

Protože se jedná v podstatě o lehkou a zábavnou hru, má v ní své nezanedbatelné místo i náhoda, která je tvořena kostkou. Ačkoliv se však jedná o klasického šestistěnného neposedu, na ploškách naleznete pouze čtyři rozdílné symboly (1x jeden střevíc, 2x dva a tři střevíce a 1x 4 čtyři střevíce). Je tedy snadnější trefit opravdu ten počet, který potřebujete nebo chcete v daném kole. Výsledek celé partie pak závisí na správné taktice pokládání koberců v kombinaci s patřičnou dávkou štěstí.

Za zmínku jistě stojí, že autorkou grafiky hry je francouzská umělkyně Marie Cardouat, která se proslavila svými kresbami pro vyprávěcí hru DixIt, která se stala vítězkou letošního klání o hru roku Spiel des Jahres.

Marrakech nepřehlédli ani odborníci v deskoherním průmyslu. V roce 2008, tedy rok po svém vydání, získala ocenění Hra roku v Rakousku a ve Francii a o rok později se stala jednou z her zařazených do kategorie Mensa Select.

Na krabici najdete šestku v kolonce minimální věk. Je pravdou, že hra v sobě neobsahuje žádná čísla, pouze s figurkou postupujete o počet střevíců, které hodíte na kostce. Ovšem k úspěšnému soupeření je třeba trocha plánování a logické úvahy, se kterou mohou mít menší děti problémy. Přesto věříme, že i v šesti letech si hru patřičně užijí, především díky velmi jednoduchým pravidlům.

Přes veškerou originální hratelnost je zpracování to hlavní, nad čím budete v průběhu prvních několika partií neustále žasnout. Navíc jak hrajete a pokládáte na sebe jednotlivé dílky koberců, vzniká vždy nějaký jedinečný vzor a vypadá to opravdu neobvykle. Všechno je vyrobené s nápaditostí a žádná z komponent není "recyklovaná" z nějaké jiné hry. To také pomáhá utvořit z Marrakechu naprosto unikátní hráčský zážitek.

Marrakech vás na první pohled uchvátí. Je to výborná a přitom nenáročná hra zabalená do luxusního kabátu. Jedná se o rychlou a poměrně jednoduchou deskovku, kterou můžete vytáhnout v rodinném kruhu i mezi kamarády. Vždy vzbudí zasloužený rozruch a nikdy nezklame. Koho by napadlo, že může být povolání prodejce koberců taková zábava?

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/174/recenze-marrakech-hebky-zivot-prodejce-kobercuDiskuzní příspěvky

Tato diskuze zatím neobsahuje žádný příspěvek. Buďte první, kdo tak učiní...

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |