Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Kde leží Kotěhůlky?
Originální název: Ausgerechnet Buxtehude
Rok vydání: 2005
Autoři: Bernhard Lach, Uwe Rapp
Výrobci: MINDOK
Dovozci: MINDOK
Věk hráčů: Od 10 let («»)
Počet hráčů: 2 až 6
Doba hraní: Krátká hra do 20 minut
Stupeň náhody: 3 - malý podíl náhody («»)
Interaktivnost: 3 - ustálená komunikace («»)
Humor: 3 - hra má k humoru blízko («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Herní systém: Blafování («»), Pokládání kartiček («»), Srovnávací znalostní hra («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)
Doporučení pro rodiny: Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)

Stručný popis:

Asi každý ví, že Ostrava leží na východ od Prahy. Ale víte, které z těchto měst leží severněji? A kde vlastně leží ty Kotěhůlky? Stačí si zahrát tuto hru a dozvíte se to! Kdo se trochu vyzná v českém zeměpisu nebude mít žádný problém s tím umístit karty českých, moravských a slezských měst a pamětihodností na správná místa. A kdo se zatím tak úplně nevyzná, se toho může hodně dozvědět. Kromě toho vám hra nabízí prostor pro velmi zajímavé blafování a užijete si u ní spoustu zábavy. Vydejte se na cestu po Česku!Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Krabice - zadní strana
Krabice
Krabice
Krabice
Krabice
Krabice
         Zajímavé odkazy

  Pravidla hry Kde leží Kotěhůlky?   Kde leží Řáholec (hra o české přírodě)
  Oprava chyb v 1. vydání hry   Kde leží Kocúrkovo (hra o Slovensku)
  Kde leží Uppsala (hra o Evropě)   Svět deskových her
  Kde leží Kulíkov (hra o českých hradech a zámcích)   Možnost nákupu na Slovensku.Hodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 22
Průměrné hodnocení hry (skóre: 3,02)
Pořadí hry v žebříčku 381.místo
Vaše hodnocení hry


Vytvořeno:  30.09.2008 uživatelem pogo . Hodnocení:
Vydejte se na cestu po Česku!
Dostává se k nám hra, kterou je možné zařadit především do segmentu tzv. vzdělávacích her, tedy her, které se snaží hráčům zábavnou formou přinést zajímavé vědomosti. V tomto případě se jedná o znalost zeměpisu České republiky. Rozhodně se ale nejedná pouze o nějaké suché učení. Sice se po celou hru pohybujete po různých městech a zajímavých místech naší země, ale hra zároveň nabízí herní mechanismus, který se postará o slušnou porci zábavy a nabízí prostor i pro zajímavé blafování.
V krabici najdete 200 karet a jsou to především karty rozličných českých, moravských a slezských měst a turisticky zajímavých míst. Na každé z těchto karet najdete, kromě dalších zajímavých údajů, především zeměpisné souřadnice daného města či místa. A právě tyto zeměpisné souřadnice hrají ve hře klíčovou roli. Kromě pravidel hry jsou v krabici ještě dřevěné žetony, které ve hře představují vítězné body.
Pravidla jsou velmi jednoduchá, zorientujete se v nich za chvíli. Pro jednotlivou hru použijete 45 z celkových 200 karet a mezi ně zařadíte ještě 2 karty, které ve hře spouštějí bodování (vždy po 15 kartách měst). Jednu z karet měst položíte doprostřed stolu, na kartu ukazující světové strany. Hráč, který je na tahu, si vždy vezme horní kartu z balíčku a pokusí se ji umístit na správné místo na stole vzhledem ke kartám, které tam již leží. Například když leží na stole jako první karta města Liberec a hráč umisťuje kartu Praha: Pokud si myslí, že Praha leží jižněji než Liberec, umístí kartu Prahy dolů pod kartu Liberce (jižním směrem). Tímto způsobem se z karet tvoří "kříž" měst seřazených v severojižním (shora dolů) a ve východozápadním (zprava doleva) směru. Ostatní hráči mají v tuto chvíli možnost umístění karty zpochybnit. Pokud si některý z nich bude myslet, že Praha leží severněji než Liberec, může obě karty otočit. V tomto případně nebude mít pravdu a bude muset dát jeden ze svých žetonů tomu hráči, který kartu správně umístil. Pokud by pravdu měl, naopak od tohoto hráče jeden žeton získá.
Navíc se třikrát v průběhu hry (Když se v balíčku dostanou ke kartám bodování a ještě na konci hry) hráči pokusí odhadnout, kolik v danou chvíli leží na stole karet, které jsou umístěny nesprávně. Komu se to podaří, získá další žetony. Zvítězí hráč, který má po odehrání všech karet nejvíce žetonů.
Hra Kde leží Kotěhůlky rozhodně patří ve své kategorii mezi ty nejvydařenější. Na rozdíl od většiny jiných vzdělávacích her se neomezuje jen na tahání kartiček s otázkami a odpovídání na tyto otázky, ale dobře umožňuje i "hráčský přístup" a blafování. Pokud nemáte ani tušení, kde přesně město, které jste si právě vytáhli, opravdu leží, stejně můžete získat. Pokud se vám podaří svojí jistotou "přesvědčit" všechny spoluhráče o tom, že jste si polohou tohoto města naprosto jisti, nikdo se neodváží váš názor zpochybnit. Každopádně se nejedná o žádnou "suchou" vzdělávací hru, ale o hru, která může přinést velkou porci zábavy. Především se ale dozvíte velkou spoustu informací o městech a zajímavých místech naší země, nejen jejich zeměpisnou polohu, ale i jejich erby, počty obyvatel a roky založení jednotlivých měst. Pokud se chcete o zeměpise České republiky něco dozvědět, určitě tuto hru vyzkoušejte. Pokud vás český zeměpis nezajímá, raději si vyberte jinou hru.
A pokud vás stejně nebo více zajímá zeměpis Evropy, vyzkoušejte i hru Kde leží Uppsala.


Vytvořeno:  07.06.2011 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Recenze: Karetní zeměpisná hra Kde leží Kotěhůlky?
Zeměpis někoho baví a někoho ne, stejně jako jiné předměty. Ale na rozdíl od dějepisu je určitě užitečnější vědět, kde leží v naší zemi jaké město a umět se navigovat alespoň mezi většími městy i bez mapy. Ale pokud budete mít za úkol říct, kde leží Hranice, Bystřice nad Pernštejnem nebo třeba Rakovník, mnozí budou váhat. Je na východě nebo západě? Leží jižněji než Praha a nebo výš?

A právě z těchto úvah si vzali příklad Bernhard Lach a Uwe Rapp, kteří s tématem spojené nápady vložili skvělým způsobem do krabičky nesoucí název Kde leží Kotěhůlky? (v originále Ausgerechnet Buxtehude). Samozřejmě v originále se řešila města německá.

Základní verze vznikla už v roce 2005. O její výrobu se v německém originále postarali Huch & Friends a do češtiny ji přinesl MindOK. Muselo se jednat určitě o náročnou lokalizaci, protože tentokrát nešlo pouze o změnu němčina - čeština, ale překladatelé museli hru v podstatě znovu připravit: vybrat seznam měst, zakreslit jejich zeměpisnou lokalitu v rámci České republiky a všechno zavést do grafiky a tedy na kartičky. Na zadní straně najdete kromě uvedených informací také rok založení, počet obyvatel a velký městský erb. Všechna čísla a informace vypadají reálně a nenašli jsme žádného tiskařského šotka.

V malé krabičce, která odpovídá čistě karetním hrám, najdete pečlivě uschované dvě hromádky karet zabalené v igelitu. Jedny jsou modré a jedny hnědé. V pytlíku na vás vesele zaštěrchají modré dřevěné žetony. Na všem tom nadělení leží kartička s naznačenými světovými směry a samozřejmě také krátká pravidla. Ty nemusí být nijak obsáhlá, protože Kotěhůlky jsou od základu jednoduchá hra.

Na začátku partie musíte z hromádky vytřídit dvě kartičky, které na sobě nemají žádné město, ale pouze nápis Intermezzo. Zatím je odložte stranou a všechny ostatní zamíchejte dohromady (hnědé i modré). Teď je čas připravit si herní balíček - nejdřív odpočítáte patnáct karet, na ně položíte první kartu intermezzo, pak dalších patnáct a znovu intermezzo. Vykládání zakončíte poslední sérií patnácti karet. Těchto 45 měst budete v partii umisťovat.

Každý z hráčů dostane k sobě čtyři bodovací žetony, jejichž počet na konci rozhodne o vítězi. Budete s nimi muset hospodařit uvážlivě a pečlivě. Střed stolu obsadí kartička naznačující světové strany.

Začínající hráč otočí z hromádky 45+2 karet horní město a položí jej na směrovku jménem nahoru. Tohle místo je výchozí a s ním budete srovnávat všechny následující. Ale samozřejmě pouze ve své hlavě, protože souřadnice jsou až do vyhodnocení ukryté na druhé straně karet.

Hráči se střídají a postupně odebírají z hromádky karty, na nichž si mohou přečíst pouze název města. Pokládají je podle svého uvážení nahoru, dolů, doprava nebo doleva od startovní karty. Samozřejmě nahoře je sever, vlevo západ, vpravo východ a dole jih. Pro účastníka sedícího čelem je to intuitivní, ale ostatní soupeři sedící ke stolu z jiných stran mohou mít s orientací problém. Naštěstí sever a východ jsou na kartě naznačeny i slovně, aby to nebylo tolik matoucí.

Ovšem v kole nehraje roli pouze pozice vůči středové kartě. Města musejí být položená i ve správném pořadí, takže v průběhu losování prvních 15 měst (respektive 14 bez startovní karty) můžete zařazovat kartičky i mezi ty již položené. Jejich umístění však vždy musí odpovídat mapě.

Legrace nastává v průběhu každého pokládání, pokud se některému z protivníků položené místo nezdá správně. V tuto chvíli si totiž mohou hráči navzájem polohu hrané karty zpochybnit. Pokud k takové situaci dojde, je třeba otočit položenou kartu a také jednu z jejích sousedních. Na zadní straně karet jsou nakreslené přesné souřadnice zeměpisné šířky a výšky odpovídající poloze města (či památky). Pokud jsou vůči sobě opravdu špatně orientované, pak hráč na tahu musí odevzdat jeden bodovací žeton soupeři, který jeho tah zpochybnil. V opačném případě putuje jeden bod obráceným směrem. V obou případech je karta vyřazena ze hry.

Po chvilce hraní určitě narazí některý hráčů na kartičku s nápisem Intermezzo, která znamená konec kola. Nyní je třeba vyhodnotit všechny polohy měst a jejich správnost. Nejdříve se ale musí všichni hráči současně pokusit odhadnout, kolik měst leží nyní na stole špatně. V závislosti na svém tipu vezmou počet žetonů do ruky a ukážou je protivníkům.

Ve vyhodnocení se postupuje od středové pozice do všech světových stran. Na otočených kartičkách se porovnává jejich vzájemná poloha. Pokud některá leží špatně, pak ji natočte nebo dejte stranou. Ten hráč, kterému se podařilo nejlépe odhadnout počet špatně ležících kartiček, získá jako odměnu žetony z banku.

Následují další dvě kola, která mají stejný průběh, jako to první. Až se hráči dostanou na dno hromádky, následuje závěrečné vyhodnocení třetího kola a součet zbylých žetonů na hromádkách protivníků. Komu se podařilo nasbírat nejvíce bodů, se stal nejlepším znalcem České republiky. Tedy alespoň do příští odvety.

Ve hře Kde leží Kotěhůlky narazíte kromě měst a městeček z celé republiky také na hromadu zajímavých památek. Většina z nich je notoricky známá, ale přesto určitě narazíte na nějaké, o nichž jste neslyšeli a zaujmou vás. A nebo si jen prostě ujasníte, kde přesně v rámci naší malé země leží. Stejně tak může zaujmout spousta zajímavých erbů.

Na první pohled nebo v psaném provedení nevypadá porovnání kartiček do správného pořadí nijak složitě. Ovšem ve skutečnosti se často liší poloha jen o pár kilometrů a v souřadnicích tedy vteřin. Pokud se navíc města nachází na opačné straně republiky, pak je při nesymetrickém tvaru naší republiky velmi těžké odhadnout polohu úplně přesně. V tu chvíli raději budete porovnávat šířku než výšku.

Jestli bude hráč porovnávat zeměpisnou výšku nebo šířku daného města záleží totiž pouze a jen na něm. Může položit kartičku na kteroukoliv ze dvou os a obvykle bude hodně záviset na znalostech a předchozích položených městech. Když někde bude ležet vám známé město, pak budete kartičku určitě umísťovat raději vůči němu.

Náhoda zde přispívá pouze k variabilitě partie a všechen úspěch či neúspěch závisí jen na znalostech hráčů. Těžko můžete prohrát, pokud budete mít v hlavě přesnou mapu České republiky. Naopak budete sbírat body nejen při svém tahu, ale i ze hry soupeřů. Právě zde je největší slabina hry, protože děti s dospělými nemohou v zeměpisných znalostech a poloze měst moc dobře soupeřit. Stejně tak se výrazně projeví rozdílné zeměpisné znalosti, které nelze nijak korigovat. Pokud budete lepší v zeměpisu, budete lepší i v Kotěhůlkách.

Celkový počet 200 kartiček (170 měst a 30 míst) zaručuje, že každá partie a sada mezi intermezzy bude vždy jiná. Nehrozí tedy opakování a každá nová hra bude zase výzvou, ve které k sobě budete muset porovnávat jiné dvojice měst. A přitom si zapamatujete spoustu zajímavých informací o pozici jednotlivých měst.

V průběhu hry je zajímavé, že všichni hráči neumístí stejný počet kartiček. Číslo 15 (respektive 14) totiž není dělitelné všemi počty hráčů od dvou do šesti. Hráči mají možnost získávat body především mimo svůj tah, takže ten, kdo bude pokládat více kartiček, se připraví o jednu šanci na zpochybnění. Má pouze menší naději na to, že se soupeř ve zpochybnění zmýlí. Navíc hráč, který zpochybňuje má výhodu, že může volit většinou z dvou sousedních karet tu, se kterou se položené město porovná. Má tak vyšší šanci na úspěch.

Zpracování je odpovídající karetní hře. Možná je trochu škoda, že modré žetony na sobě nemají nějaký vzor nebo něco, čím by se odlišovaly. Naštěstí jsou alespoň dřevěné, takže se s nimi dobře pracuje a vypadají i bez vzoru pěkně. Chválíme však především zadní stranu kartiček, která je velmi dobře rozvržená. Informace jsou přehledně rozmístěné, dokonce na malé mapce české republiky najdete příslušnost města do kraje. Samozřejmě nemůže chybět přesná souřadnice a již zmíněný erb, počet obyvatel a rok založení města.

Ke skrytému sázení na konci každého kola (= intermezzo) doporučujeme k hlasování používat žetony z banku, protože hráči jich často mohou mít nedostatek díky předchozím špatným rozhodnutím nebo tipům. Jen pozor, ať si je nezamícháte mezi svoje bodovací žetony - ty by měly být od hlasovacích jasně oddělené.

Na úspěch Kotěhůlek navázaly další hry ze série "Kde leží" a to konkrétně Kde leží Uppsala (evropská města a památky), Kde leží Kulíkov (hrady a zámky ČR) a Kde leží Řáholec (přírodní divy – hory, řeky, rybníky, atd). Ve slovenském jazyce pak vyšla pod záštitou MindOKu hra Kde leží Kocúrkovo (slovenská města). Novinkou pak je letošní přírůstek s názvem Kde leží Honolulu (světová města).

Dokážeme si velice dobře představit i využití Kotěhůlek v hodině zeměpisu při zkoušení. Zkoušený dostane sadu kartiček, které musí umístit správně vůči jedné startovní. Chybí zde sice soupeření s druhými, ale student se pere sám se sebou a se známkou, kterou za znalosti dostane. Jen tím možná trochu klesne popularita této hry mezi žáky.

Před zvířecí Faunou tak společnost MindOK trefila naučný hřebíček už jednou na hlavičku a znovu velice přesně. Kde leží Kotěhůlky je příjemná zeměpisná hra, která nabízí kromě hromady vědomostí také neotřelou a rychlou zábavu pro turisticky založené rodiny. A určitě všichni by měli povinně vědět, kde leží Prčice a Kotěhůlky, protože kdo takovou informaci neví, není pravý Čech.

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/437/recenze-karetni-zemepisna-hra-kde-lezi-kotehulkyDiskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Kde leží Kotěhůlky?' obsahuje 6 příspěvků. Poslední příspěvek vytvořil dne 27.04.2012 v 09:11 uživatel pogo.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
chybytom14.12.2008 17:46
Re: chybypogo19.01.2009 10:22
Re: chybypogo27.04.2012 09:08
Nejasnost/nesrovnalost v pravidlech?Martin č.28.01.2010 14:42
Re: Nejasnost/nesrovnalost v pravidlech?konpok04.03.2010 19:34
Re: Nejasnost/nesrovnalost v pravidlech?pogo27.04.2012 09:11

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |