Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Cínová stezka
Originální název: Tinners´ Trail
Rok vydání: 2008
Autoři: Martin Wallace
Výrobci: Warfrog
Věk hráčů: Od 12 let («»)
Počet hráčů: 3 až 4
Doba hraní: Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut 
Stupeň náhody: 3 - malý podíl náhody («»)
Interaktivnost: 2 - komunikace není součástí hry («»)
Humor: 2 - spíše seriózní hra s prvky humoru («»)
Složitost: 3 - rozvinutá («»)
Herní systém: Aukce/dražba/licitace («»), Podnikatelská hra («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)
Doporučení pro rodiny: Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne. («»)

Stručný popis:

Hráči těží cín a měď. Snaží se co nejlépe prodat a investovat do rozvoje oblasti. Čím dříve investují, tím jsou bodové zisky vyšší.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice - nové vydání
Rozehraná hra
Krabice - původní vydání
Herní plán - nové vydáníZajímavé odkazy

  BoardGameGeekOcenění hry

  2008 - nominace
International Gamers Awards

Mezinárodní ocenění společenských her. Uděluje mezinárodní porota.Hodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 3 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 2,58) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 600.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  04.11.2009 uživatelem pogo . Hodnocení:
Tinners´ Trail
Autorem recenze je Gally pro www.svet-deskovych-her.cz

Přemýšleli jste někdy o_tom, že byste chtěli být vlastníkem nějaké dobře výdělečné fabriky či třeba dolu? To byste pak mohli být přeci již „za vodou“, že ano?. Ale pozor, při těžbě a dolování není voda zrovna vaším přítelem! Pokud máte rádi industriální témata her, tak to byste určitě měli zkusit deskovou hru s ne zcela obvyklým názvem Tinners‘ Trail.

Přenesme se tedy do 19.století do období těžby mědi a cínu, kdy tyto suroviny nabývaly na významu, do anglického hrabství Cornwall, které na základě těžby těchto surovin vzkvétalo. Základem hry je herní plán s poloostrovem. Zde vše bude probíhat, a překvapivě jen 4 kola.

Stavíme doly

V každém tahu lze provést vždy jednu z několika akcí. Na začátku hry půjde zejména o vydražení nového území, kde si založíte svůj nový důl. A pokud se stanete majitelem území, kde jsou nějaké ty zásoby surovin, lze přemýšlet o tom, jak nejlevněji a v nejvhodnější dobu suroviny vytěžit.
Boj s vodou

Pozor ale na všudy přítomnou vodu. Jakmile kdekoliv začnete kopat, očekávejte její přívaly. Ano, těžbu vám pořád stěžuje, a hlavně prodražuje voda, která po každé těžbě natéká do těžební jámy. Takže je vhodné ji pomocí různých prostředků odčerpat co možná nejvíce. K tomu nejlépe poslouží pumpy, stavba železnice či přístavu a nebo i stavba štol.
Vylepšení těžby

Kromě akcí s odčerpáváním vody, je také možné zvýšit kapacitu těžby (přijmutím dělníků, postavením přístavu a nebo výstavbou železnice) , což se vyplatí především před začátkem těžby . Dokonce lze i zvýšit zásoby nevytěžených surovin (zbudováním štoly v dole).

Všechny uvedené prostředky jsou ale pro každé kolo omezené, takže se po nich jen "zapráší". Na druhou stranu většina z nich poslouží „na více frontách“, takže např. postavení přístavu zvýší kapacitu těžby a zároveň odčerpá trochu vody.

Pokud se rozhodnete k akci samotné těžby, počítejte s tím, že budete muset v daném kole všechny vytěžené suroviny prodat, a to za aktuální kurzy na burze.
Nové doly

Když se časem dané území vytěží, tak jen problematicky lze zde najít další suroviny. Jedinou možností je vlastně postavit další štolu, ale těch je ve hře k dispozici jen velmi málo. Takže většinou vytěžené území je vlastně k ničemu. Obvykle zde zbudou těžební věž a další prostředky a hlavně jezero vody. Pořízené prostředky nelze přesunout jinam, takže nezbývá prostě nechat vše jak je a jít plundrovat další území.

Zelení by zřejmě Tinners' Trail nedoporučili, nám to ale nebude kazit dobrý pocit ze hry a hlavně z radosti získaných peněz. Chceme přeci být „za vodou“; alespoň tedy na chvíli – ve hře.

Prodej na burze

Na konci každého kola nastává fáze výměny peněz získaných z prodeje vytěžených surovin za body. Každý se rozhodne, kolik peněz promění (zainvestuje) za body a kolik si ponechá (v bance) do dalšího kola. Peníze jsou potřeba do dalšího kola, jednak pro dražbu nových území (dolů), a také při těžbě – čím více vody v dole je, tím je potřeba více zaplatit.
Čas jsou peníze

Každá akce "stojí" určitý daný čas (1 až 3 dny). Ten kdo spotřebuje nejméně dnů, hraje další tah dříve než ostatní. Kdykoliv je možné ukončit své akce pro dané kolo. Ten kdo pasuje v daném kole první, v příštím kole začíná, což je velká výhoda při výběru prostředků. Tento mechanismus je obdobný jako ve hře Théby. Liší se pouze tím, že z hráčů s aktuálně stejnou spotřebou času, hraje jako první ten, který čas spotřeboval nejdříve.
Herní komponenty

Hra obsahuje skvělé dřevěné komponenty, no trochu jsou vlastně až velké, zejména těžební věže. Takže z důvodu přehlednosti je lepší věže pokládat na plán vodorovně (naplacato). Což ale pak bohužel tak hezky nevydá. Grafika herního plánu je sice strohá, ale postupně jak se umisťují herní komponenty na herní plán, tak se hra i graficky oživí.

Zajímavostí, či spíše znakem této hry je, že hra neobsahuje žádné kartičky, žetonky ani peníze. A není zde ani klasická bodová stupnice. Body se sice zaznamenávají na herním plánu, ale do tabulky, a odděleně pro každé kolo. Tabulek na hracím plánu je hned několik. Kromě tedy té bodové, tak je zde stupnice na peníze (ano, žádné peníze se v ruce nepletou a každý vidí kolik jich protihráči mají), dále pak tabulka spotřebovaných tahů (dnů), tabulka počátečního pořadí a tabulka poptávky surovin (ceník).

Poznámka: Popis grafiky hry se vztahuje k jejímu prvnímu vydání.

Hodnocení

Veškeré informace ve hře jsou známy předem. Náhoda přichází ke slovu pouze při určení ceny surovin na trhu pro příští kolo a při otevření nového dolu. Kdo má rád hry z prostředí průmyslu, věřím že ho hra zaujme nejen její atmosférou ale i svou hratelností. Hráč zde může uplatnit své strategickoplánovací vlastnosti, ale i umění odhadnout protihráče při dražbě.Diskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Cínová stezka' obsahuje 2 příspěvky. Poslední příspěvek vytvořil dne 07.11.2009 v 22:00 uživatel Richmond.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
je českyTerw06.11.2009 15:19
Re: je českyRichmond07.11.2009 22:00

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |