Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Le Havre
Originální název: Le Havre
Rok vydání: 2008
Autoři: Uwe Rosenberg
Výrobci: Lookout Games, MINDOK
Dovozci: MINDOK
Věk hráčů: Od 12 let («»)
Počet hráčů: 1 až 5
Doba hraní: Velmi dlouhá hra – trvá většinou více než 2 hodiny
Stupeň náhody: 3 - malý podíl náhody («»)
Interaktivnost: 3 - ustálená komunikace («»)
Humor: 3 - hra má k humoru blízko («»)
Složitost: 3 - rozvinutá («»)
Herní systém: Podnikatelská hra («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)
Doporučení pro rodiny: Tuto hru vám nedoporučujeme, najdou se pro vás lepší hry. («»)

Stručný popis:

Nová hra od Uwe Rosenberga, autora nejlepší hry všech dob Agricola. Hráči v přístavu staví lodě a různé budovy, které v průběhu hry přinášejí do hry nové možnosti akcí. V každém tahu hráč buď bere některou surovinu, nebo využije efekt některé z budov ve hře. Suroviny je možné využít buď ke stavbě budov, nebo je výhodně zpeněžit. Kromě toho je třeba na konci každého kola obstarat dostatek jídla pro přístavní dělníky. Zvítězí hráč, který nashromáždí největší bohatství. Le Havre je bez nadsázky plnohodnotným následovníkem Agricoly. Má výrazně jednodušší pravidla, ale nabízí ještě více hráčských možností.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Hra
Krabice - zadní stranaZajímavé odkazy

  BoardGameGeek   Možnost nákupu na Slovensku.
  Pravidla hry Le Havre   Pomocná tabulka pro bodování na konci hry
  Svět deskových herOcenění hry

  2009 - 2. místo
Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis)

Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis), je hlavní cena, která je udělována časopisem Die Poppel-Revue a veřejností
  2009 - vítěz
International Gamers Awards

Mezinárodní ocenění společenských her. Uděluje mezinárodní porota.
  2009 - nominace
Hra roku

Ocenění Akademie her v České republiceHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 124 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 4,42) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 4.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  10.01.2010 uživatelem jakub . Hodnocení:
Staňte se obchodníkem v rušném přístavu

Le Havre je po Agricole další ekonomickou strategií, kterou připravil Uwe Rosenberg. Z venkovského statku se však vydáte do rušného přístavu, abyste zde vydělávali obchodem s nejrůznějšími komoditami. Pravidla hry jsou oproti Agricole jednodušší, obsahuje ale větší množství herních prvků a poskytuje více možností pro různé herní strategie. I když hra Le Havre nezpůsobila takové pozdvižení jako Agricola, nasbírala již řadu ocenění. Le Havre je komplexní hra, kterou si rádi zahrají především zkušení hráči.

Ve hře budete kromě obchodování také kupovat a stavět budovy či lodě. Pomohou vám s tím přístavní dělníci, ale i ostatní hráči, pokud využijí vaši budovu. Každý hráč buduje své obchodní impérium. Uspěje ten, kdo dokáže lépe naplánovat svou "obchodní" strategii a účelně využije dostupné zdroje. Zvítězí ten, jehož majetek na konci hry má větší hodnotu. Počítají se všechny vaše budovy, lodě a peníze.

Základní pravidla se dají shrnout do několika vět: Popojeď lodičkou a doplň do nabídky vyznačené zdroje. Potom proveď svou hlavní akci. Buď si vezmi všechny suroviny z jednoho místa nabídky, nebo pošli dělníka do zvolené budovy, aby pro tebe pracoval (využil akci této budovy, nezáleží přitom na tom, komu patří). Navíc můžeš nakupovat budovy a lodě (jen za peníze) či je prodávat nebo zaplatit půjčku. Náročnější je však proniknout do toho, jak hru dobře hrát. Le Havre vás neustále nutí promýšlet několik tahů dopředu a rozhodovat se, kterou z nabízejících se možností vybrat.

Le Havre má dvě varianty – zkrácenou a plnou hru. Při prvních partiích doporučuji všem začít zkrácenou variantou. Není to nějaká výuková verze, ale plnohodnotná hra. Varianty se od sebe liší počtem kol a použitím speciálních budov. Příprava hry vám zabere chvíli času, neboť obsahuje větší množství herních komponent. Žetony surovin, karty budov a lodí je potřeba roztřídit podle počtu hráčům a zvolené varianty hry a umístit vše na hrací plán.

Kdo žije nejblíže u vody, začíná. Provede svůj tah a po něm ostatní hráči. Postavené nebo zakoupené budovy si hráči vždy vyloží před sebe tak, aby je ostatní dobře viděli. Všem totiž umožňují různé akce: získat určité suroviny, proměnit je na jiné, postavit nové budovy či lodě. Vždy po sedmi tazích končí kolo a nastává čas, kdy je potřeba nakrmit přístavní dělníky, přiípadně sklidit. Kdo nemá dostatek jídla, musí prodat některou z budov nebo si může vzít půjčku. Lodě, které hráči vlastní, jim nějaké to jídlo přivezou, a tím jim pomáhají plnit "vyživovací" povinnost. Hraje se daný počet kol, podle počtu hráčů. Například ve zkrácené verzi pro dva hráče 8 kol, v plné hře 14.

Celková herní doba je velmi dlouhá, i při zkrácené variantě bude partie trvat přes dvě hodiny. S počtem hráčů se doba prodlužuje. Jednotlivé tahy hráčů mohou být rychlé. Kdo má s hrou již zkušenost, většinou ví, co chce dělat, a tak dokáže rychle reagovat na změny. Hráči přemýšlející o všech možnostech, mohou hru prodlužovat. Výborná je hra ve dvou či ve třech. Hru ve větším počtu doporučuji těm, kdo již hru znají a zbytečně "nezdržují", jinak bude partie velmi dlouhá. Pokud zrovna nemáte spoluhráče, pak vyzkoušejte hru pro jednoho hráče.

Ve hře je jen málo náhody. Ta spočívá především v rozdělení karet budov v nabídce a v pořadí doplňování surovin. Je tak zajištěna variabilita, takže každá hra bude jiná. Díky odlišným podmínkám budete muset promýšlet nová řešení a postupy. V podstatě všechny informace jsou po prvním kole veřejné – přísun surovin do nabídky, pořadí dostupnosti budov a lodí. Můžete si tedy rozmyslet svou strategii a podle vývoje hry rychle reagovat.

Hra má velmi příjemnou grafiku. I když obsahuje velké množství žetonů a karet, díky barevnému odlišení a ikonkám se v nich budete dobře orientovat. Při hře si však musíte udržovat pořádek v žetonech surovin, které získáte. Jsou totiž oboustranné – každá strana představuje jinou surovinu, z obilí se například stává chleba, z jílu cihla. Karty ukazují vše potřebné. V případě nějakých nejasností, najedete upřesnění v přehledu budov, který je přiložen k pravidlům.

Le Havre se vám jen tak neohraje. Díky velké variabilitě bude každá hra novou výzvou. Je to náročnější hra, kterou ocení především zkušenější hráči, a ti, kdo mají rádi obchodní strategie.

Celou původní recenzi si můžete přečíst na herním webu Frodovy deskové hry.Vytvořeno:  12.10.2010 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Le Havre – loďařův splněný sen
Le Havre je druhým velkým počinem autora zemědělské simulace Agricoly Uwe Rosenberga (recenze), která stále vévodí žebříčkům deskových her už od svého vydání. Tentokrát se autor rozhodl zasadit hru tematicky mezi lodní dopravce, námořníky, do jednoho velkého přístavu Le Havre. Na začátku hry máte v kapse pouze pár franků a záleží jen na vás, co a kde koupíte, a jestli se stanete nejbohatším vlastníkem lodí široko daleko.

Krabice je stejného formátu jako Agricola, což jistě potěší fanoušky, protože se krásně vyjímají vedle sebe na polici. Opět v ní najdeme mnoho herního materiálu, na kterém se nešetří. Hrací plochu tvoří tři áčtyřkové archy jejichž spojením vytvoříte přístav. Dále dřevěné žetony dělníků a lodí, několik typů karet budov, půjčování peněz nebo lodí a velké množství různých surovin, které tvoří malé kartonové čtverečky potištěné na jedné straně surovinou a na druhé věcí, kterou z ní při zpracování můžete získat. Například ryby, z nichž se uzením stanou ryby uzené. V neposlední řadě musíme zmínit pravidla, ve kterých je vše dobře vysvětleno i v podobě jednoznačných příkladů ze hry. Velkou pochvalu zasluhuje také dodaný počet sáčků, které umožní vše roztřídit a výrazně zkrátí dobu potřebnou k přípravě partie.

Pravidla hry jsou o poznání jednodušší než u Agricoly i při zachování skvělé komplexnosti, kterou vynikal právě zmiňovaný zemědělský simulátor. Tato změna dělá z Le Havru opravdovou strategickou lahůdku, která se snaží dobře simulovat obchod. Na zvláštním listu najdete rady autorů do úvodních her a podrobný popis všech budov, na které můžete narazit, a jejich funkcí.

Příprava hry bývá delší, liší se dle počtu hráčů, ale je nezbytnou součástí hry. Jak již bývá u Uwe Rosenberga zvykem, všechny herní komponenty mají ve hře své přesné místo. Takže v přístavu najdete různé budovy, v nichž se skladují odlišné suroviny, například zásobárny ryb, dřeva a obilí. V rohu herního plánu najdete banku s hromadou zlatých franků, která vám v případě potřeby ráda poskytne půjčku.

Po rozdělení materiálů do předem připravených skladů přichází na řadu příprava karet budov a kol. Na začátku mají hráči k dispozici startovní budovy stavitelství a stavební firmy. Později v průběhu mohou hráči dokupovat základní, případně speciální budovy ze společné zásoby budov. V předem stanovených kolech se rozšiřuje i zásoba budov, které vlastní přímo město a které mohou soupeři využívat. Hra má různý počet kol při různém počtu účastníků, například při klání tří hráčů má 18 kol (u zkrácené varianty 12). Jedno kolo se skládá ze sedmi tahů, v kterých se všichni pravidelně střídají.

Tah jednoho hráče se skládá ze dvou částí. V první části pomocí dřevěné lodičky popojede o jeden kupředu na žetonech doplňování a dodá uvedené suroviny do městského skladiště. V druhém kroku má možnost si vzít jeden typ suroviny ze skladiště nebo využije některou z již vyložených budov. Suroviny hráč potřebuje ke tvorbě jídla, z obilí chleba, z krávy maso, ale také ke stavění a získávání peněz.

Po každém kole otočí hráči kartu kola, na jejímž rubu se nachází jedna loď, kterou si některý z hráčů v průběhu svého tahu může koupit. Začíná se s lodí dřevěnou, následuje železná a ocelová a na konci na vás čekají luxusní parníky. Než bude možné nějakou loď vypustit na vodu, musí mít jeden z hráčů postavenou loděnici (příp. její modernizaci pro stavbu lepších lodí). Poté je možné využívat lodí k převážení surovin a dostávat za jejich odvoz peníze. Další výhodou lodi, kterou oceníte zejména ve vyšších kolech, je snižování počtu potřebných jídel na konci kola (viz níže). Na každé kartě kola je na líci uvedeno množství jídla, které hráč zaplatí, pokud město staví budovu, nebo jestli probíhá sklizeň (množí se zvířata, násobí se obilí).

Kupování budov je dobrovolnou akcí každého z hráčů, pokud máte dostatek peněz nebo surovin k jejímu postavení, můžete si budovu pořídit. V případě koupení budovy můžete budovu hned využít. Pokud ovšem nemáte potřebný finanční obnos, zaplatíte pouze surovinami, které jsou uvedeny na kartě, a k jejímu postavení musíte spotřebovat ještě jednu akci v podobě návštěvy stavitelství.

Vlastnictví budovy přináší hned dvě výhody. Na konci se vám její hodnota započítává do celkového zisku a navíc v průběhu hry vybíráte od spoluhráčů za její návštěvu určitý poplatek (uvedený na kartě). Pokud byste potřebovali peníze, můžete své budovy prodat městu, ovšem pouze za poloviční cenu.

Jako v Agricole je i v Le Havre důležité uživit své zaměstnance, proto na konci každého kola dochází k zaplacení určitého počtu jídel, případně peněz. Je tedy důležité si hned na začátku zajistit nějakou dobrou budovu, která vám přístup k jídlu usnadní. Například udírna ryb vám z ryb s hodnotou jídla jedna získaných ze skladiště udělá potravinu uzené ryby s hodnotou dvě.

Pokud hráč nemá dostatek jídla a nemá lodě, které mu tento povinný počet jídel snižují, má několik možností, jak tuto situaci vyřešit. Jídlo může nahradit franky (ne naopak), může prodat budovy nebo si vzít půjčku od banky. Půjčka od banky je samozřejmě nevýhodná, za půjčku dostanete 4 franky a při jejím splacení musíte bance vrátit 5 franků nebo 7 na konci hry.

Výhodou je, že hráč není penalizován za jednostranné zaměření obchodu, například když vyrábí jenom ocel a loví ryby. Specializace byla v Agricole na konci hry penalizována, takže pokud vám některá z věcí chyběla, odečítaly se vám body.

Hra končí v okamžiku otočení poslední karty kola. V tento okamžik může hráč zahrát ještě jednu akci, před celkovým vyhodnocením hry. Vítězem se stává hráč s největší hodnotou vlastnictví, včetně hotovosti. Suroviny se do sumy nezapočítávají.

Le Havre je dobře propracovaná strategická hra s velkým potenciálem. Je určena pro 1-5 hráčů, přičemž stejně jako v Agricole je hra pro jednoho hráče myšlena spíše jako trénink a rozmyšlení si taktiky pro plnohodnotné hry. Samozřejmě i v ní lze hrát na nejvyšší zisk a překonávat tak svoje rekordy a optimalizovat strategie. Ty však často ve hře více hráčů vezmou za své, kdy vám někdo přebere loď, budovu nebo vybere skladiště.

Le Havre nabízí dvě varianty hry: zkrácenou a plnou verzi. Zkrácená verze se liší především dobou hraní a přípravou hry, nepoužívají se při ní karty speciálních budov. Zážitek ze hry však není nijak výrazně poznamenán, ačkoliv pochopitelně plná verze nabízí širší strategické možnosti.

V našich očích se Uwe Rosenbergovi podařilo překročit vlastní stín v podobě Agricoly a dokázal stvořit ještě lepší hru, která sice neobsahuje roztomilá dřevěná zvířátka nebo spoustu herních komponent, ale zato její hraní plyne ještě lépe než u minulého díla. Méně přístupná pro širokou veřejnost bude díky faktu, že hráči kromě figurky lodě, surovin, skladiště a žetonu pro obsazování budov nevlastní žádné svoje komponenty. Nestaví dům, nesejí a nesklízejí na vlastních polích a nemohou se starat o svůj vlastní dobytek.

Hra je vhodná jak pro dva hráče, tak i pro pět, mechanismus je velmi vyvážený. Jediné, co s přibývajícím počtem soupeřů neúměrně roste, je čas potřebný k jejímu dokončení, protože se můžete dostat až na dvacet kol (= 20×7 tahů hráčů). Pokud tedy budete plánovat partii ve čtyřech nebo dokonce v pěti, doporučujeme si rezervovat nejlépe celý dlouhý zimní večer.

Karet budov naleznete v balení velké množství, takže se nemusíte bát, že by se Le Havre rychle ohrál. Naopak každá hra bude jiná, protože speciální budovy přicházejí do hry náhodně. A pokud byste si tím nebyli ani tak jisti, můžeme vás uklidnit, protože na jaro se ve světě chystá první rozšíření této loděnické hry s názvem Le Grand Hameau, které Uwe Rosenberg připravoval ve spolupráci se samotnými fanoušky.

Kvalitní zpracování ve společnosti propracovaného herního principu dělá z Le Havre hru, která je povinností pro každého fanouška pokročilých deskovek. Na první hraní je ještě o trochu přístupnější než Agricola a díky tomu už od počátečních partií nabízí skvělou zábavu se spoustou zážitků, které však ani po mnoha soubojích nepolevuje.

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/134/recenze-le-havre-lodaruv-splneny-sen


Vytvořeno:  11.05.2009 uživatelem pogo . Hodnocení:
LAHŮDKA SERVÍROVANÁ PRO NÁROČNÉ HRÁČE
Autorem recenze je Láďa Smejkal pro www.svet-deskovych-her.cz

PRVNÍ KRŮČKY
Le Havre mne velmi příjemně překvapil již při vysvětlování pravidel. V porovnání s obrovským množstvím různého herního materiálu jsou pravidla směšně jednoduchá a po pár minutách vysvětlování můžete začít hrát. Zpočátku jsem přesto měl obavy, jak se s tolika různými typy kartiček a údajů na nich vypořádám.

DEJ CIHLU K CIHLE ...
Ve hře totiž existuje osm různých základních komodit, které všechny mají ještě vylepšené verze. Fakticky tedy ve hře existuje 16 různých druhů surovin, zboží a jídla. Dále je v každé partii postupně k dispozici několik desítek karet budov (kartičky i karty navíc obsahují různé ikonky a čísla) a čtyři druhy lodí. Naštěstí vše do sebe logicky skvěle zapadá. Po pár kolech máte mechanismy zažité a můžete se soustředit na svůj výsledek.
Le Havre je námořní přístav a ve hře se hráči pohybují svými loděmi kolem mol, na kterých se shromažďuje zboží. Každé je určeno pouze pro jeden druh. Na první molo se ukládá herní oběživo (franky) a šest dalších slouží pro uložení surovin (ryby, dřevo, jíl, železo, obilí a krávy). Lodě všech hráčů plují pěkně v šiku za sebou. Hráč, který je na tahu, popojede svojí lodičkou na první volné políčko před ostatní lodě a doplní obě suroviny zobrazené na žetonu umístěném na políčku. Nyní si může naložit všechny kusy z jednoho mola nebo využít jednu z volných budov a provést odpovídající akci.

POSTAV TŘEBA DŮM ...
Na začátku hry hráči nemají sami žádné budovy a mohou využívat pouze veřejné stavby. Pomocí nich mohou stavět další. Každá budova má svoji cenu, za kterou ji může hráč ve svém tahu kdykoliv koupit, a stavební náklady (počet a druh surovin), za které ji lze pomocí akce stavění postavit.
Postavená či koupená budova sice patří hráči, který ji získal, využívat ji mohou také ostatní hráči. Zadarmo ovšem ani kuře nehrabe a také u většiny budov se za jejich použití platí majiteli drobný poplatek ve francích nebo jídle. Před partií musíte nejprve z balíčku budov vybrat ty správné dle počtu hráčů a zvolené varianty hry (plná nebo zkrácená). Budovy určené pro stavbu jsou před začátkem partie náhodně rozděleny do tří hromádek a v jejich
rámci seřazeny vzestupně do řady dle svého čísla. Hráči tak mají kompletní přehled o budovách, ale stavět mohou vždy jen budovy na vrcholu každé řady (ty s nejnižším číslem). V plné verzi se kromě standardních budov vyskytuje ještě celý balíček speciálních. Z nich se do hry ale dostanou pouze čtyři. Tyto budovy nelze stavět, pouze koupit a jejich hlavním smyslem je zvýšení variability hry. Najdeme mezi nimi stavby přinášející jídlo (např. Farma), výnosy z prodeje (Rybí restaurace) a spoustu dalších.

UPEČ TŘEBA CHLEBA ...
Vypadá to jako pohodička, že? Už žádné problémy s jídlem jako v Agricole. Chyba lávky! Marně jste doufali, že tentokrát se shánění jídla vyhnete a budete si v klidu užívat stavění budov. Po každém průjezdu přístavem musívšichni hráči nakrmit svoji posádku a nejspíše nejen tu, protože kolo co kolo hladových krků přibývá. Brzy vám na jejich uživení ryby stačit nebudou, budete je muset alespoň vyudit (vyuzené jsou 2x výživnější) nebo upéci chleba, případně poslat své stádo krav na jatka. Všechny suroviny, které lze sníst, mají na sobě ikonku hrnce obsahující číslo určující hodnotu pokrmu. V případě nutnosti lze potřebné jídlo také zakoupit.

POSTAV TŘEBA LOĎ ...
Ono by to s uživením bylo všelijaké nebýt záchrany v podobě lodí. Vlastnit loď je v Le Havre velice užitečné. Každá loď vám totiž nějaké to jídlo doveze ze zámoří a nemusíte ho tolik shánět. Samozřejmě čím lepší loď, tím více jídla uveze. Lodě lze postavit v loděnici (což znamená, že nejprve musí některý z hráčů postavit budovu loděnice) nebo koupit. Kupní cena lodi je sice výrazně vyšší než její hodnota na konci hry, přesto se tato investice často vyplatí. Čím dříve loď získáte, tím více jídla vám ušetří. Samozřejmě nemusí zůstat u jedné, ale klidně si postupně pořiďte celou flotilu.
Lodě lze ve hře použít ještě k vývozu zboží do zámoří, čímž lze vydělat slušný balík. Zejména v závěru hry jde tedy o akci velmi oblíbenou. Samozřejmě i tato akce probíhá prostřednictvím odpovídající budovy. Každá surovina má svoji hodnotu. Ty nejobyčejnější s hodnotou pouhý frank za kus se ani nevyplatí nakládat. Oblíbeným vývozním artiklem jsou krávy (každá za 3 franky) a největší zisk (celých 8 franků za kus) vám přinese prodej oceli. Každá loď má svoji kapacitu a naplnit můžeme najednou klidně celou svoji flotilu. Jen musíte všem dodat dostatek energie na plavbu.

OD DŘEVA KE KOKSU
Část surovin má na sobě ikonku žárovičky s číslem, které znamená, kolik jednotek energií tato surovina dokáže poskytnout. Některé akce na budovách energii spotřebovávají. Například k vyuzení ryb budete potřebovat alespoň jeden kus dřeva, na kterém jich vyudíte hned šest kousků (víc se jich ani do udírny nevejde). Pečení chleba je už energeticky náročnější, na každé dva bochníky potřebujete jednu jednotku energie. Pokud jich pečete šest, vyplatí se vám možná spíše zatopit jedním uhlím než spotřebovat tři kusy dřeva.
Během hry probíhá postupně taková malá průmyslová revoluce, kdy hráči postupně zvyšují efektivitu svých akcí a budovy hojně navštěvované z počátku hry ke konci zejí prázdnotou. Na začátku hry čerpají hráči energii především ze dřeva a jedí syrové nebo vyuzené ryby, ke konci hry spalují koks při výrobě železa a jídlo dováží nebo si pochutnávají na hovězích steacích.

HODNOCENÍ
Peníze hýbou světem a také v Le Havre rozhodují o konečném pořadí. Kromě hotovosti se hráčům započtou také jejich aktiva ve formě budov a lodí. Nevyužité suroviny jim jsou naopak na konci k ničemu. Tak co, kdo z vás dokáže na přístavním ruchu vydělat nejvíce a odjet na zasloužený odpočinek třeba jednou z luxusních lodí ve hře?
Zatím jsem pěl na hru samou chválu. Skvělý dojem trochu kazí půjčky. V běžném životě nás finanční instituce spíše odírají, v Le Havre se chovají k zákazníkům velmi přívětivě. Každý dlužní úpis vám přinese 4 franky, vrácení stojí o frank více. Dokud půjčku nevrátíte, platítekaždé kolo úrok 1 frank nezávisle na počtu půjček. Konstantní úrok umožňuje doslova se vykašlat na shánění jídla v úvodních kolech a věnovat se rozvoji (braní surovin a stavbě
budov). Díky tomu se možnosti hráčů rozvíjí rychleji než při hře bez půjček a budovy rostou jak houby po dešti. Závěrečná kola pak mohou být ve znamení mohutné těžby uhlí, zpracovávání železa a opakovaného odvozu.

ZAČNI S TÍM HNED TEĎ
Le Havre patří mezi opravdu hráčské hry. Různé pořadí políček v přístavu, náhodné rozdělení karet budov a existence speciálních budov dělají každou hru odlišnou. Variabilita hry a široké možnosti hráčů garantují, že se vám hra hned tak neohraje. Budete řešit stále nové a nové problémy a svoji taktiku a strategii vylepšovat a uzpůsobovat aktuální situaci.
Nejsem zrovna příznivec delších her a partie Le Havre ve čtyřech hráčích se klidně může protáhnout i na tři hodiny. Přesto mi to u této hry z nějakého podivného důvodu nevadí a rád si ji zahraju téměř kdykoliv. Hra výborně funguje ve dvou, ve třech hráčích a pokud nebudete hrát hledmýždím tempem, tak vás nepochybně bude bavit i ve čtyřech a pěti.


Vytvořeno:  05.08.2013 uživatelem anupinka . Hodnocení:
Vybudujte vlastní podnik!
Někteří lidé Le Havre napadají a tvrdí, že se autor pouze opičí po všemi tak uznávané Agricole. Já tam ale vidím podobné pouze 3 věci: 1) nutnost sehnat dostatek jídla, 2) umisťování dělníků na karty, 3) krabice „nabušená“ herním materiálem, ale to snad není nic, co by někomu vadilo ;-). (Před prvním hraním jsem žetony vyloupávala min. půl hodiny :-D). Pravidla hry jsou komplikovaná především kvůli velkému množství karet a akcí, které můžete provádět, ale když se budete snažit, všechno pochopíte a můžete začít rozvíjet svůj podnik, což upřímně vůbec není jednoduché. Hra rozvíjí schopnost věci kombinovat, což se podle mě hodí i v běžném životě. A až se tohle v Le Havre naučíte, bude vás pak při něm rozčilovat leda to, že máte příliš málo času na příliš mnoho možností a udělat všechno prostě nestíháte :-). Doporučila bych ho všem milovníkům Agricoly, ale i těm, kteří ji ještě neobjevili. Le Havre je přece jenom trochu méně náročné.


Vytvořeno:  10.02.2013 uživatelem klasternice . Hodnocení:
Le Havre - náročná, ale velmi zábavná strategická hra
Základním principem připomíná hra Le Havru hru Agricola (herní materiál, suroviny, sběr surovin, odevzdávání jídla, apod). Ovšem obě hry jsou odlišné a v každé z nich se člověk musí soustředit na jiné věci. Zatímco v Agricole se člověk věnoval budování farmy a shánění jídla, Le Havre je více obchodní hra, ve které také hraje důležitou roli jídlo. Hráči v daném kole se střídají na tahu, celkem je 7 tahů v kole, to znamená že ve dvou hráčích má vždy jeden tahy 3 a druhý hráč tahy 4, v dalším kole se však toto prohodí. V každém kole mají hráči možnost vzít si v každém svém tahu některou z nabízených surovin, které se průběžně doplňují (mezi surovinami najdeme například ryby-které lze také použít jediné jako hotové jídlo, obilí, dřevo, železo, dobytek, jíl apod.) nebo mohou využít některou ze specializovaných budov, které vlastní město či spoluhráč. Za využití budovy se ve velké většině musí zaplatit jídlo nebo peníze. Proto je nejlepší nejčastěji využívané budovy vlastnit, abychom za ně nemuseli platit spoluhráčům a naopak museli spoluhráči platit nám. Mohou se zdé také budovy stavět nebo kupovat (kupovat mohou vždy během tahu, například prvně si vzít peníze a za ně poté ihned koupit budovu) a poté je pronajímat ostatním hráčům. Pomocí budov lze také stavět lodě a na nich poté vyvážet a prodávat suroviny a výrobky. Lodě také slouží hlavně k zásobování jídla, které si hráč musí hlídat, protože jídlo je zde dosti důležitou součástí hry. Nemá-li hráč jídlo, může odevzdat peníze, nemá-li peníze, musí si vzít půjčku, kterou by měl co nejdříve splatit, aby nemusel platit úroky a případně ji do konce hry nezapoměl splatit úplně, protože to by ho na konci hry stálo mínusové body!! Po odehrání daného počtu kol přichází na řadu sčítání veškerých hodnot - peněz, lodí, budov, které hráč vlastní a vyhodnocení vítěze. Oproti Agricole zde bývá bodů více. Zatímco u Agricoly se body pohybují v desítkách, zde body dosahují až stovky (nám se podařilo zahrát i více než 200 bodů). Takže při počítání bodů to bývá občas o nervy a také o pár bodíků a do konce hry a počítání nemusí být jasný vítěz. Hra je velice zajímavá, kreativní, určitě i zaměstná mozkové buňky a také ukrátí dlouhé zimní večery. Ve dvou hráčíčch tuto hru hrajeme většinou okolo dvou hodin, takže je třeba si na ni vymezit více času :) Ale pro mě spolu s Agricolou a Vládci podzemí jedna z nejlepších her, jakou jsem kdy hrála.


Vytvořeno:  29.09.2010 uživatelem skyfire . Hodnocení:
Stavějte, kupujte, prodávejte a živte.
Jak se hraje :
Hra je často srovnávána s Agricolou a protože Agricolu taky vlsatním, dovolím si několik srovnání. Takže pravidla u Le Havru jsou dle mě daleko lépe napsané než u Agricoly, takže i přes trošku větší složitost není nastudování a hraní Le Havru žádná velká věda. Příprava hry vzhledem k opravdu velkému množství komponentů a karet chvíli zabere. Ve hře jsou malé čtvercové žetonky, které znázorňují různé suroviny (uhlí, ryby, obilí, železo apod.) Tyto žetonky jsou oboustranné, takže druhá strana uhlí znázorňuje koks, druhá stana obilí chleba atd.
Při přípravě se náhodně z balíčku speciálních budov vybere 6 karet, které budou ve hře použity a náhodně se rozlosuje 7 kartonových kotoučků, které se položí do řady vedle sebe a ty rozhodují v jakém pořadí budou do hry přicházet jednotlivé suroviny, peníze a kdy se bude platit úrok z půjčky. Poté se ještě zamíchají kartičky budov, které budou ve hře k dospozici (podle počtu hráčů) a rozdělí se do tří sloupečků. Tyto tři části přípravy jsou také jediný prvek náhody, který ve hře je. A jelikož je pro všechny hráče společný, dá se říct, že náhoda má na hru hráčů minimální podíl a záleží jen na každém, jak bude hrou postupovat, aby měl na konci nejvíce peněz. Takže se dostáváme k další části a to jak probíhá samostatná hra.
Na začátku má každý hráč 5 penízků a jeden žeton uhlí. Každý hráč má dřevěnou loďku a dřevěný kulatý žeton. Loďkou se hráči střdavě posouvají po kartonových kotoučcích, kdy právě ten, na který se hráč posune ukáže co se doplní za suorviny. Hráč má pak několik možnosti. Buď si vezme některou surovinu, která se díky pohybům hráčů po kartonových kotoučcích doplňuje, čili když si někdo více kol nevem třeba dřevo, tak se ho tam nashromáždí víc a o to víc je pak výhodnější so ho vzít nebo si hráč nevezme žádnou surovinu a za suorviny v předešlých tazích nashromážděných si postaví nějaku budovu, čili umístí svůj dřevený žeton na budovu stavitelství a staví. Další možnost je dřevěný žetón umístit do nějaké již postavené budovy (své nebo soupeřovy, ale tam mu musí většinou zaplatit jídlem nebo penězi) a provést akci, kterou táto budova umožňuje (upéct chleba, přeměnit jíl v cihly apod.). Toto jsou tři základní možnosti, z kterých hráč může v každém kole provést vždy jednu. k tomu si může hráč během svého tahu koupit za nashormážděné peníze budovu (čili nemusí ji stavět za suorviny, ale koupí ji za peníze). Na konci každého kola, které se skládá ze sedmi tahů hráčů (posouvíní se po kartonových koutoučcíh) proběhne sklizeň a nakrmení. Počet jídla potřebného k nakrmení je vždy napsáno na kartě kola. Po zahrání této fáze, se karta kola otočí a na druhé straně tato karta znázorňuje loď, kterou je možné v následujícím kole postavit. Tato loď poté snižuje množství jídla, které hráč musí na konci kola vyprodukovat a díky lodím se dají také přes budovu lodní společnosti vyvážet (prodávat suroviny).
Takto nějak hra funguje. Zachytit všechny možnosti je těžké, protože co se týče různých kombinací a možností, jak v téhle hře přijít k surovinám, jídlu a penězům je opravdu mnoho a tady si dovolím opět srovnání s Agricolou, kdy se mi zdá, že i když je Le Havre jednodušší na pochopení a hraní, nabízí daleko víc možností a kombinací co vše může hráč udlěat. Abych nezapoměl, hru vyhrává ten, kdo má na konci nejvíc peněz.

Délka hry, počet hráčů :
Pokud nemáte rádi dlouhé hry nebo na hry tolik času, tohle je věc, která bude pro vás znamenat mínus. Hru hraji nejčastěji ve dvou a dá se říct, že když už hru máte v krvi, tak ve dvou se to dá zahrát za hodinu a třičtvrtě. Dále jsme to hráli i ve třech a tam už se herní doba blížila třem hodinám. Tato vysoká délka hry vzniká tím, že během hry se do hry dostává opravdu spousta možností co udělat, takže zatímco na začátku hra docela odsýpá, tak někdy v polovině hry už každý hráč opravdu dost uvažuje a vybírá co bude pro něj nejlepší a hra se začne dost natahovat. V pravidlech je také popsána rodinná varianta hry, která by měla být kratší, ale tu jsme nikdy nehráli. Každopádně ve dvou je hra v pohodě, ve třech už je to na hraně a ve 4 nebo 5 si to nedokážu představit, to už musí být nuda, protože než se hráči ve svém tahu protočí, to budou opravdu minuty čekání. Jinak co se týče hry ve dvou a ve třech, tak co mám odzkoušené, hra je dobrá v obou počtech a v obou případech se hraje výborně.

Design hry a zpracování :
Základ tvoří 3 desky formátu A4, na kterých jsou předtištěny políčka pro karty budov, suroviny, karty kol, lodě apod. Ilustrace jsou moc pěkné a věrně dotvářejí atmoféru přístavu. Kvalita desek je standardní. Jediné, co lze vytknout je velikost, protože surovin je ve hře opravdu mnoho a naskládat je na desky aby se nějak moc nemíchaly je um. Co se týče ostatního materiálu (karet, žetonům surovin a peněz...) nemám výhrady. Jsou pěkně ilustrovány a hlavně symbolika na kartách je perfektní. Takže opravdu není třeba brát pravidla a zjišťovat co která z budov dělá a jaké jsou náklady, protože to vše je na kartách zřetelně a srozumitelně vyobrazeno. Asi největší minus hry je pro mě navržení krabice a uložení. V krabici není jediná přihrádka. Takže vše je umístěno ve více než desítce sáčcích. Vzhledem k velkému množství materiálu tento způsob jen prodlužuje déleku nachystání a sbalení hry a mi něco takového k tak dobré hře vůbec nesedí. Neviděl bych problém udělat do krabice najé přihrádky. Ale jak známo, tímto trpí hodně kvalitních her viz. zmiňovaná Agricola.
Závěr :
Le Havre je výborná hra, která nabídne hráčům opravdu velké množství možností jak hrát a jak vyhrát. Ve dvou a ještě i ve třech je zábavná, ve více hráčích se musí projevit délka hry a hra se začne táhnout a asi i nudit. Zpracování je dobré krom neexistujích přihrádek v krabici, které chybí jako sůl a také hrací desky mohly být větší. I přes tyto vady je to super hra. Pokud vás baví Agricola, neváhejte.


Vytvořeno:  20.04.2010 uživatelem greyhound . Hodnocení:
Když máte chuť přemýšlet
Hru Le Havre vlastním od vydání jejího českého vydání a hra splnila mé očekávání. Její základní princip bych přirovnal k předchozí hře jejího autora - Agricole. Obě hry jsou nicméně odlišné a v každé z nich se člověk musí soustředit na jiné aspekty. Zatímco v Agricole se člověk věnoval budování farmy a shánění jídla, Le Havre je více obchodní než budovatelská hra. Hráči se střídají v jednotlivých kolech a postupně se snaží, aby jejich lodní společnost co nejvíce prosperovala. Pro své snažení mají možnost vzít si v každém svém tahu některou z nabízených surovin (ryby, obilí, dřevo, železo apod.) nebo mohou využít některou ze specializovaných budov. Mohou také budovy stavět nebo kupovat a poté je pronajímat ostatním hráčům. Pomocí budov lze rovněž stavět lodě a na ních poté vyvážet a prodávat suroviny a výrobky. Vždy po 7 kolech přichází na řadu "krmení", na rozdíl od Agricoly není ale tak těžké, neboť jídlo lze ušetřit pomocí lodí nebo nahradit úhradou peněz. Po odehrání stanoveného počtu kol přichází na řadu sečtení veškerých hodnot - peněz, lodí, budov a vyhodnocení vítěze. Na rozdíl od Agricoly, kde většinou bylo na první pohled jasné, kdo vyhraje, bývají naše partie Le Havru vyrovnanější. A naše celkové hodnocení? Výchozí princip je podobný Agricole, přesto se Uwe Rosenbergovi podařilo stvořit hru s mnoha odlišnými aspekty. Le Havre je velmi podařená hra, kterou hrajeme rádi a vedle některých oddychovek je to hra, která vždy provětrá naše mozkové závity :-)


Vytvořeno:  18.02.2010 uživatelem Tadži . Hodnocení:
Le Havre – loďařův splněný sen
Recenze pro portál Topzine.cz, Hana Vítová

Již výrobou první bárky, kterou spustili vstříc vlnám rybníka, řeky či moře, započala etapa, kdy lidé toužili cestovat na pohupujících se palubách a poznávat neznámé končiny Země. S průzkumnickou érou začala ruku v ruce i ta obchodní, přece jen bylo potřeba financovat nákladné badatelské cesty. Tak vznikaly lodní dopravní společnosti dovážející drahé suroviny a koření z exotických končin. Majitelé lodí začali vydělávat obrovské peníze, a pokud jejich loď kdesi na širém moři nepřepadli piráti, mohli svoje bohatství snadno znásobit.

Nejdříve se začaly stavět lodě dřevěné. Na stavbu jednoho velkého plavidla kolikrát padla i třetina lesa, z něhož se vybíraly jen ty nejlepší stromy. Bohužel po čase začala trápit námořníky zlá houba dřevomorka, která jim doslova rozežírala koráb pod nohama. V druhé etapě se na vodní hladině objevily železné lodě. Na to aby je nezničil největší postrach železa, rez, je začali výrobci natírat barvami. Loď byla místo, kde námořníci trávili téměř celý život.

Pokračování recenze na http://www.topzine.cz/le-havre-lodaruv-splneny-sen/Diskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Le Havre' obsahuje 216 příspěvků. Poslední příspěvek vytvořil dne 25.03.2014 v 08:52 uživatel hanice.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
České vydání?SSZGSA31.10.2008 20:04
Re: České vydání?pogo27.11.2008 08:38
Re: České vydání?pecovarhy27.11.2008 12:59
Re: České vydání?REM27.11.2008 13:21
Re: České vydání?pecovarhy27.11.2008 15:34
Re: České vydání?pogo27.11.2008 13:29
Re: České vydání?Cindi01.12.2008 10:45
Re: České vydání?dilli01.12.2008 11:39
Re: České vydání?Ringo27.11.2008 14:01
Cena?Katka13.12.2008 16:19
Re: Cena?H.O.N.Z.I.K14.12.2008 20:18
Re: Cena?sydo15.12.2008 07:21
Re: Cena?Ringo15.12.2008 08:04
Re: Cena?H.O.N.Z.I.K15.12.2008 15:19
Re: Cena?Ringo15.12.2008 16:11
Re: Cena?pogo15.12.2008 09:05
Re: Cena?norba25.03.2009 10:43
Co všechno??David Cichák08.01.2009 11:24
Re: Co všechno??pogo04.02.2009 16:18
Re: Co všechno??SSZGSA08.05.2009 12:52
Je opravdu tak dobrá?uribaj07.02.2009 22:01
Re: Je opravdu tak dobrá?Ranca07.02.2009 22:28
Re: Je opravdu tak dobrá?Beholder07.02.2009 22:36
Re: Je opravdu tak dobrá?Ranca08.02.2009 15:51
Re: Je opravdu tak dobrá?pogo09.02.2009 09:04
Datum českého vydáníuribaj18.02.2009 08:42
Re: Datum českého vydánípogo18.02.2009 08:52
Re: Datum českého vydánípogo23.04.2009 12:20
vydání se (snad) blíží...Rubic(k)08.04.2009 14:39
Re: vydání se (snad) blíží...dajo09.04.2009 11:23
Re: vydání se (snad) blíží...norba09.04.2009 12:07
Re: vydání se (snad) blíží...pogo10.04.2009 11:03
Re: vydání se (snad) blíží...dilli10.04.2009 13:46
Re: vydání se (snad) blíží...dilli10.04.2009 13:47
složitost pravidelStanley24.04.2009 18:27
Re: složitost pravideldilli24.04.2009 21:52
Re: složitost pravidelpogo03.05.2009 15:01
Re: složitost pravidelSSZGSA08.05.2009 12:49
startovní budovyTom.5707.06.2009 19:24
Re: startovní budovydilli07.06.2009 20:02
Re: startovní budovypogo08.06.2009 08:45
Re: startovní budovyTom.5715.06.2009 08:22
Re: startovní budovyOndra23.06.2009 12:35
Re: startovní budovyREM23.06.2009 13:15
Re: startovní budovyOndra23.06.2009 17:00
Re: startovní budovyREM23.06.2009 18:08
Re: startovní budovySkill3r18.08.2009 22:38
Re: startovní budovyREM19.08.2009 10:26
zkušenosti s Le HavreOndra10.06.2009 17:36
Re: zkušenosti s Le Havrepogo11.06.2009 08:27
Re: zkušenosti s Le HavreREM11.06.2009 09:57
Placení jídla protihráčůmMarcovan19.06.2009 23:59
Re: Placení jídla protihráčůmErumoico21.06.2009 12:23
Re: Placení jídla protihráčůmRanca21.06.2009 19:51
Re: Placení jídla protihráčůmdilli21.06.2009 23:14
Re: Placení jídla protihráčůmMarcovan22.06.2009 12:47
Re: Placení jídla protihráčůmREM21.06.2009 22:23
peníze nahrazují jídloTom.5724.06.2009 21:28
Re: peníze nahrazují jídlodilli24.06.2009 22:42
Re: peníze nahrazují jídloREM25.06.2009 01:01
Re: peníze nahrazují jídlodilli25.06.2009 10:25
Re: peníze nahrazují jídloREM25.06.2009 14:00
Re: peníze nahrazují jídlohoncik25.06.2009 15:45
Re: peníze nahrazují jídloREM25.06.2009 16:48
Re: peníze nahrazují jídloJan21.10.2009 19:53
Re: peníze nahrazují jídloREM21.10.2009 22:15
Re: peníze nahrazují jídloJan22.10.2009 18:55
Re: peníze nahrazují jídloTom.5726.06.2009 08:04
co je lepsi?Veronika25.08.2009 17:31
Re: co je lepsi?Radobyhrac25.08.2009 17:40
Re: co je lepsi?Veronika25.08.2009 17:45
Re: co je lepsi?REM25.08.2009 19:18
Re: co je lepsi?dilli26.08.2009 08:47
dotaztenista04.09.2009 21:45
Lze POSTAVIT budovu, na které stojí cizí dělník?PJ_HB08.09.2009 14:23
Re: Lze POSTAVIT budovu, na které stojí cizí dělník?pogo08.09.2009 14:26
Re: Lze POSTAVIT budovu, na které stojí cizí dělník?PJ_HB08.09.2009 14:56
Re: Lze POSTAVIT budovu, na které stojí cizí dělník?pampalini24.01.2010 16:18
Re: Lze POSTAVIT budovu, na které stojí cizí dělník?dilli24.01.2010 17:54
Re: Lze POSTAVIT budovu, na které stojí cizí dělník?REM24.01.2010 20:47
Centrum uměníSmith-g29.09.2009 11:37
Re: Centrum uměnípogo29.09.2009 11:51
Re: Centrum uměníSmith-g29.09.2009 12:09
Re: Centrum uměníSmith-g06.10.2009 21:04
Re: Centrum uměníREM06.10.2009 21:39
Re: Centrum uměníSmith-g06.10.2009 21:43
Re: Centrum uměníREM06.10.2009 21:53
Re: Centrum uměníSmith-g06.10.2009 22:42
Re: Centrum uměníTom.5723.10.2009 19:04
Re: Centrum uměníTom.5723.10.2009 19:05
Re: Centrum uměníJan24.10.2009 10:52
Re: Centrum uměníREM24.10.2009 18:28
Re: Centrum uměníTom.5724.10.2009 19:09
LoděMakabi12.10.2009 12:09
Re: LoděREM12.10.2009 14:34
Re: LoděMakabi12.10.2009 14:46
Re: LoděREM12.10.2009 15:18
Re: LoděMakabi12.10.2009 16:09
Re: Lodědilli12.10.2009 20:50
Re: LoděMakabi13.10.2009 11:19
Re: LoděRanca13.10.2009 11:40
Re: Lodětoby21.10.2009 19:32
Re: Lodězeppelin15.10.2009 08:14
Dotaz na karty Makabi17.10.2009 21:01
Re: Dotaz na karty dilli18.10.2009 15:38
Re: Dotaz na karty Makabi18.10.2009 15:46
Re: Dotaz na karty twix19.01.2012 19:16
Re: Dotaz na karty dilli20.01.2012 21:51
Re: Dotaz na karty dilli22.01.2012 22:28
:-Otoby19.10.2009 22:03
Re: :-OGoofy20.10.2009 00:29
Re: :-OREM20.10.2009 10:08
Re: :-OREM20.10.2009 10:11
Re: :-Otoby21.10.2009 19:48
.toby23.10.2009 15:15
Re: LoděREM23.10.2009 16:02
Re: Lodětoby23.10.2009 21:50
Re: LoděREM24.10.2009 18:24
chybajuce komponenty Le Havreacedrac25.12.2009 21:30
Re: chybajuce komponenty Le HavreREM25.12.2009 23:29
Re: chybajuce komponenty Le Havreacedrac07.01.2010 21:50
Re: chybajuce komponenty Le HavreREM07.01.2010 22:30
Re: chybajuce komponenty Le Havreacedrac22.01.2010 18:12
Re: chybajuce komponenty Le Havredilli23.01.2010 20:12
Re: chybajuce komponenty Le Havreacedrac23.01.2010 22:57
Re: chybajuce komponenty Le HavrePeter24.01.2010 01:12
Re: chybajuce komponenty Le Havreacedrac24.01.2010 11:09
Re: chybajuce komponenty Le HavrePeter24.01.2010 15:59
Rekord ve 2 hráčíchTwister26.12.2009 23:33
Re: Rekord ve 2 hráčíchacedrac27.12.2009 21:40
Re: Rekord ve 2 hráčíchPelly22.07.2011 09:26
Obsazování budovMishka26.12.2009 23:34
Re: Obsazování budovREM27.12.2009 00:53
Re: Obsazování budovMishka27.12.2009 01:10
Re: Obsazování budovMishka27.12.2009 01:19
Re: Obsazování budovREM27.12.2009 01:29
Re: Obsazování budovREM27.12.2009 01:24
Re: Obsazování budovMishka27.12.2009 01:33
3 otazkyacedrac03.01.2010 18:22
Re: 3 otazkydilli03.01.2010 19:50
Re: 3 otazkyacedrac03.01.2010 20:20
Re: 3 otazkydilli04.01.2010 09:56
Le Havre na PCSavager07.01.2010 11:17
Re: Le Havre na PChrazda14.11.2011 11:04
Re: Le Havre na PCScorpion15.11.2011 16:56
Re: Le Havre na PChrazda15.11.2011 17:38
KoupímRoket10.02.2010 08:04
Vývoz na lodíchtechnologic21.02.2010 19:22
Re: Vývoz na lodíchdilli21.02.2010 21:04
Koupit / PostavitSilvajs04.03.2010 09:15
Re: Koupit / Postavitacedrac04.03.2010 11:44
Re: Koupit / Postavitacedrac04.03.2010 11:45
Re: Koupit / PostavitSilvajs04.03.2010 12:24
Princip lodíSilvajs04.03.2010 09:21
Re: Princip lodíacedrac04.03.2010 11:54
Re: Princip lodíSilvajs04.03.2010 13:10
BankaSilvajs04.03.2010 16:39
Re: Bankaacedrac04.03.2010 20:14
Re: BankaSilvajs09.03.2010 15:05
Sólo hraPetr10.03.2010 20:13
Re: Sólo hraprebio13.03.2010 10:55
Re: Sólo hraPetr15.03.2010 21:13
akce v budovách - názor na pravidlacolonel26.06.2010 22:52
Re: akce v budovách - názor na pravidladilli26.06.2010 23:30
Re: akce v budovách - názor na pravidlacolonel27.06.2010 21:10
Lodní společnostt.maker25.07.2010 12:49
Re: Lodní společnostErumoico25.07.2010 16:08
Dotaz k Lodní společnosti a koupi karet budovAjeenka00726.01.2011 23:02
Re: Dotaz k Lodní společnosti a koupi karet budovAjeenka00726.01.2011 23:03
Re: Dotaz k Lodní společnosti a koupi karet budovREM28.01.2011 02:33
Re: Dotaz k Lodní společnosti a koupi karet budovAjeenka00728.01.2011 12:57
Re: Dotaz k Lodní společnosti a koupi karet budovj15.10.2011 00:32
Re: Dotaz k Lodní společnosti a koupi karet budovj15.10.2011 16:41
Re: Dotaz k Lodní společnosti a koupi karet budovdilli15.10.2011 19:23
Re: Dotaz k Lodní společnosti a koupi karet budovj15.10.2011 20:02
Re: Dotaz k Lodní společnosti a koupi karet budovdilli15.10.2011 20:36
Re: Dotaz k Lodní společnosti a koupi karet budovj15.10.2011 21:04
Re: Dotaz k Lodní společnosti a koupi karet budovj15.10.2011 21:07
Re: Dotaz k Lodní společnosti a koupi karet budovcolonel15.10.2011 22:31
Re: Dotaz k Lodní společnosti a koupi karet budovj16.10.2011 12:50
Re: Dotaz k Lodní společnosti a koupi karet budovMirek-Usti16.10.2011 20:56
Chyby v pravidlech...?Ajeenka00729.01.2011 19:12
Re: Chyby v pravidlech...?dilli08.03.2011 14:26
Re: Chyby v pravidlech...?benedikt27.04.2011 20:09
platenie energiizizik07.03.2011 18:03
Re: platenie energiidilli08.03.2011 14:21
platenie energiizizik07.03.2011 18:04
Karta přehled hrycarom11.06.2011 22:11
Re: Karta přehled hryhrazda29.06.2012 17:44
Prodej v tahu jiného hráčecarom12.06.2011 22:46
Re: Prodej v tahu jiného hráčedilli13.06.2011 23:34
Re: Prodej v tahu jiného hráčeMirek-Usti14.06.2011 22:11
Re: Prodej v tahu jiného hráčecarom15.06.2011 19:30
MlýnyBunda10.04.2012 20:15
Re: MlýnyMirek-Usti10.04.2012 21:58
dotaz na tahyDarča09.07.2012 18:12
Re: dotaz na tahyanupinka09.07.2012 18:41
Re: dotaz na tahyDarča09.07.2012 20:14
Stavební firmapaladinka03.02.2013 00:00
Re: Stavební firmaRanca03.02.2013 11:40
Re: Stavební firmaMirek-Usti03.02.2013 22:43
Pravidla - kupování budovsirio13.02.2013 22:23
Re: Pravidla - kupování budovMirek-Usti14.02.2013 18:13
Re: Pravidla - kupování budovsirio17.02.2013 22:39
Re: Pravidla - kupování budovhrazda18.02.2013 05:42
Re: Pravidla - kupování budovMirek-Usti19.02.2013 22:17
Re: Pravidla - kupování budovcolonel19.02.2013 19:16
Re: Pravidla - kupování budovsirio19.02.2013 22:42
Re: Pravidla - kupování budovMirek-Usti20.02.2013 21:13
Re: Pravidla - kupování budovcolonel20.02.2013 21:25
Re: Pravidla - kupování budovsirio20.02.2013 21:59
Speciální budova: Luxusní jachta 023Lachvos26.01.2014 20:09
Re: Speciální budova: Luxusní jachta 023Mirek-Usti06.02.2014 19:12
startovní kartyhanice23.03.2014 18:22
Re: startovní kartyhanice25.03.2014 08:52

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |