Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Formule
Originální název: Formule
Rok vydání: 2008
Výrobci: GRANNA
Věk hráčů: Od 8 let («»)
Počet hráčů: 2 až 6
Doba hraní: Není známo (nebo nelze určit)
Stupeň náhody: Není známo («»)
Interaktivnost: Není známo («»)
Humor: Není známo. («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Herní systém: Závodění («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)
Doporučení pro rodiny: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)

Stručný popis:

V prostředí formulových závodů záleží nejen na rychlosti, ale i na způsobu jízdy. Můžete jet rozvážně, opatrně, šetřit pneumatiky a čekat na chyby soupeřů, nebo zvolit razantnější způsob jízdy s rizikem rychlého opotřebení pneumatik či dokonce vypadnutí z trati.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

KrabiceHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 3
Průměrné hodnocení hry (skóre: 2,27)
Pořadí hry v žebříčku 773.místo
Vaše hodnocení hry


Vytvořeno:  12.10.2010 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Formule - závody pro malé i velké
Závodů není nikdy dost a zvlášť těch, které by si mohly zahrát děti samy a ještě se u toho něčemu přinutili. A právě takové jsou formulky od firmy Granna, které nutí závodníky přemýšlet o každém dalším tahu. Podobně jako další hry z kolekce českého distributora Press Pygmalion, jako Hop! nebo Vlci a ovce, zde je hlavní důraz vedle zábavy kladen na nutnost nezbytné počty.

V krabici naleznete spoustu pěkných a líbivých komponent. Každého malého hráče zaujmou nejdříve malé plastové formulky různých barev, s nimiž se budete honit po dráze. Při prvním otevření krabice je tato chvíle ještě poměrně vzdálená, ačkoliv ne tak, jak by se mohlo zdát. Jediné, co je totiž před hrou třeba, je zkompletovat tachometry, které mají tvar volantu s budíkem uprostřed. Musíte jim připevnit ručičku, kterou budete nastavovat momentální rychlost své formule. Ještě rychle vycvakejte obrovské množství pneumatik z jejich papírového domečku a teď už začínají ty příjemné povinnosti.

Před samotným závodem je potřeba sestavit dráhu. K dispozici máte obrovské množství rovinek a různě obtížných zatáček (celkem 16 oboustranných částí), takže můžete postavit široké množství šílených tratí. Malé kloučky stavění tratě naprosto nadchne a vy si tak můžete zatím v klidu přečíst pravidla. Ta jsou názorná, jednoduchá a doprovázená obrázky, takže je otázkou pěti minut, než získáte jasnou představu o tom, jak se Formule hraje a další dvě minutky, než tyto informace předáte dál.

Hoďte si kostkou o pořadí v závodě. Že jste poslední? Nevadí, předjíždění je přece chlebem každého závodníka, takže nezoufejte. Tedy pokud nemáte postavenou jako trať ovál, protože v takové situaci je ztráta ze startu (byť se jedná o dva obdélníčky) téměř nedohnatelná.

Formule mají na tachometru devět dílků, reprezentující rychlosti od nuly do 320 kilometrů v hodině. Všemi těmito rychlostmi je schopná vaše nadupaná formule letět po dráze, záleží pouze na odvaze vás, tedy řidiče, jestli věříte, že svůj stroj v následující zatáčce ukočírujete. Hodnotu rychlosti nastavíte na tachometru pro každé kolo nezávisle, omezuje vás pouze kvalita obutí.

Nejdůležitějším faktorem celé hry totiž je opotřebení pneumatik, k němuž dochází následkem příliš agresivní jízdy – ostrého brzdění nebo přehnané akcelerace. V řeči čísel můžete bez následků zrychlit o 120 kilometrů za hodinu oproti předchozí rychlosti a zabrzdit pouze o 40. Za každých 40 km/h navíc (oběma směry), které jsou rozdílem minulé a následující rychlosti, platíte jeden žeton se symbolem pneumatiky. Všechny rozdíly k odevzdání naleznete přehledně rozepsané na startovacím dílku, takže každý má hned jasno, kolik ho jaké zrychlení či brzdění stojí.

Druhým pravidlem, které by měl každý závodník znát je, že pokud zatáčku projede příliš ostře, tedy vyšší rychlostí, nežli je uvedena na vrcholu zatáčky, pak ho čeká napětí v podobě hodu kostkou. Opět platí, že za každých 40 kilometrů v hodině nad limit musí hráč hodit jedenkrát kostkou, může se tedy stát, že budete házet několikrát.

V závislosti na hozené hodnotě vás čeká nějaký osud, nejméně příjemná je šestka, která znamená, že jste svoje vozidlo nezvládli a skončili v kačírku. Zaplatíte počet pneumatik odpovídající zabrzdění na nulu a v následujícím kole můžete svoje vozidlo z písku vytáhnout a nasadit znovu do závodu. Takto získaná ztráta bývá často fatální.

Závody nejsou omezeny na jedno kolo, naopak při hře na více okruhů objevíte nový faktor – zastávky v boxech. Jejich zřejmým účelem je výměna pneumatik, tedy doplnění počtu žetonů na maximum, abyste plyn ani brzdu nemuseli šetřit. Jedinou potíží stejně jako v reálném závodě je, že v boxech musíte zastavit, abyste tohoto účinku mohli využít. Nezapomeňte však, že tím můžete přijít o těžce vydobytou pozici, pokud vaši protihráči v předchozím kole svoje gumy šetřili!

Házení kostkou narušuje jinak taktický průběh bitvy a může vám dokonale překazit veškeré plány. Otázka štěstí se tak může podepsat nepříjemně na pořadí v cíli, ale jedná se pouze o důsledek vašeho rozhodnutí projet zatáčku rychleji, než je doporučená rychlost.

Jediné, co jinak svižnou a pohodovou hru zpomaluje, jsou operace spojené s pneumatikami. Ať už se jedná o přípravu pneumatik na začátku závodu (každý hráč dostane přibližně třicet žetonů – počet se liší v závislosti na startovní pozici) nebo o zaplacení daného počtu za nepřiměřené zrychlení či brzdění.

Firma Granna stejně jako u Vlků a ovcí (recenze) a Hej! To je moje ryba! (recenze) dává důraz na rozvoj dětského logického myšlení. V závodní hře se tento fakt na první pohled ztrácí, ale nutnost správného hospodaření s žetony pneumatik a správného výběru rychlosti i stopy je přesně tím nenápadným učením hrou. Navíc si mladší naprosto nenásilnou formou procvičí i matematické operace v situacích, kdy je třeba odevzdávat spotřebované gumy.

Zažít pocit ze závodu a vítězství bez nutnosti učení složitých pravidel, pouze s několika taktickými možnostmi, které však samy o sobě stačí pro vytvoření poutavé hry pro mladší závodníky. Každého nadchne možnost vytvořit si vždy vlastní trať dle svých představ. Nenáročná, ale zábavná: přesně taková je Formule a všem závodůchtivým mladším hráčům ji můžeme tedy jednoznačně doporučit.

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/143/recenze-formule-zavody-pro-male-i-velkeDiskuzní příspěvky

Tato diskuze zatím neobsahuje žádný příspěvek. Buďte první, kdo tak učiní...

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |