Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Evoluce v krabici
Originální název: Evoluce v krabici
Rok vydání: 2008
Autoři: Jiří Mikoláš
Výrobci: Jirasgames
Věk hráčů: Od 10 let («»)
Počet hráčů: 2 až 5
Doba hraní: Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut 
Stupeň náhody: 3 - malý podíl náhody («»)
Interaktivnost: 3 - ustálená komunikace («»)
Humor: 3 - hra má k humoru blízko («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Herní systém: Logika a dedukce («»), Paměť («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)
Doporučení pro rodiny: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)

Stručný popis:

Na scénu, tvořenou kulisami divokých prehistorických rostlin a bizarních tvorů, právě vstupují první předchůdci člověka. Jste jedním z nich - vůdcem nepočetné tlupy lidoopů. Tajemná přírodní síla evoluce vás nutí růst, množit se a vyvíjet se co možná nejrychleji. K rychlému vývoji potřebujete hodně masa, a tak se specializujete na lov mamutů. Čím víc mamutů ulovíte, tím rychleji vám poroste mozek. S větším mozkem zvládnete víc věcí... Jednoduchý kombinační princip skýtající řadu taktických možností. Svou strategii musíte přizpůsobit výběru svých evolučních výhod. Hra graduje s přibývajícími výhodami hráčů.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Dno krabice
Celá hra
Celá hra (shora)Zajímavé odkazy

  Svět deskových her   Možnost nákupu na Slovensku.Hodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 7
Průměrné hodnocení hry (skóre: 2,76)
Pořadí hry v žebříčku 505.místo
Vaše hodnocení hry


Vytvořeno:  21.07.2010 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Evoluce v krabici – doba ledová je doba ledová
V devatenáctém století přišel britský přírodovědec Charles Darwin s teorií evoluce. V ten okamžik se pohled na svět výrazně změnil. Člověk má pocházet z opice, důkazy jsou nevyvratitelné. Samozřejmě do opozice se ihned staví velký odpůrce církev, kterému si dovolil jakýsi biolog nabourat celou teorii Stvoření světa. Víra s vědou se opět dostala do konfliktu. Ale my ať už zastáváme jakýkoliv názor, připusťme, že evoluce existuje. Tak se s ní pojďme dobře bavit.

V malé krabici na nás čeká zajímavá výprava do doby, kdy hlavní potravou předchůdce člověka byly obrovští chlupatí mamuti. Cílem jejich bytí byl právě lov, který rozhodl o jejich životě a smrti. Nebyla-li tlupa pravěkých lidí dost šikovná a inovativní, dostala se na okraj potravního řetězce. Tímto jí byl upřen nárok na další vývoj ve vyspělejšího tvora. Zákon přírody "silnější přežije" byl neúprosný. Ti přizpůsobiví začali vyrábět oštěpy, po delší době přišli na to, že chodit po dvou má pro ně větší výhody a spolupráce s ostatními přináší daleko větší klady než živoření o samotě. Právě se ocitáme u kolébky lidstva a civilizace.

Hra Evoluce v krabici je založena na vývoji člověka. Na počátku se ocitáme ve čtvrtohorách, v kůži pravěkého Ramapitheca. Koukáme 14 miliónů let do minulosti našeho druhu, do chvíle, kdy došlo k prvnímu vývojovému kroku od opice směrem k člověku. Živil se pouze semeny či kořínky a o mamutech se mu zdálo jen v nějakých hororových snech. Postupem po dalších významných vývojových stupních, skoky přes milióny let kupředu, se z vaší tlupy nakonec stanou lidé, které tak dobře znáte – Homo sapiens sapiens.

Než se ale budete moci ohlédnout za svojí historií očima dnešního člověka, čeká vás souboj dvou až pěti kmenů, které se setkaly na čtvercovém území o rozloze 64 kartiček. V případě, že se utkají pouze dva kmeny, může to být menší území, tvořené 49 políčky.

Každá jedna kartička reprezentuje jednoho mamuta a ten, protože byl opravdu velký a jeho maso vydatné, vám vydrží v břichu tak dlouho, abyste mohli v evolučním žebříčku postoupit právě o jeden krůček vpřed. Tedy pouze v případě, že se vám ho podaří ulovit.

Za lovem bude muset tlupa migrovat mezi různými pravěkými lokalitami, které ve hře představují prales, poušť, hory a pláž. Tyto krajiny najdete na druhé straně kartiček s mamuty. Před hrou je zamícháte a zcela náhodně rozmístíte po celé herní ploše. Protože migrace nebyla tenkrát tak jednoduchá, budete k přechodu mezi dvěma lokalitami potřebovat patřičný příkazový lísteček s pokynem "Jdeme". Pokud tedy chcete jít z pralesa do hor, potřebujete držet v ruce příkaz "Jdeme do hor", který po jeho zahrání odevzdáte. Lovíte za chůze a ponecháte si maso z každého mamuta, na kterého při přechodu narazíte, tedy přes jehož políčko přejdete.

Herní plocha, a tedy i nabídka lokalit, se neustále mění. Jelikož jsou políčka oboustranná, každý hráč má na začátku svého tahu možnost otočit dvě kartičky z mamuta na krajinu, a tím si rozšířit možnosti cílových lokalit, nebo může otočit jednu kartičku krajiny zpět na mamuta. Tlupa se nemůže pohybovat po úhlopříčkách.

Evoluci v krabici tvoří na stole nejen pexesově rozložené karty mamutů/krajiny, ale také již zmíněný evoluční žebříček. Když se rodině daří lovit chlupatá pravěká stvoření, mohou se těšit z rostoucího mozku i vlastních schopností. Ve hře rostoucí kapacitu reprezentují vylepšující lístečky takzvaných evolučních výhod. Při dosažení každého z pěti vývojových stupňů si můžete vzít jeden z nich a rozšířit si tak své možnosti. Můžete pak napadat ostatní tlupy, krást jim maso a posouvat je tak na vývojovém žebříčku dozadu, zatímco vy díky získaným mamutům poskočíte o krok (či více) výš. Můžete ale být třeba skrytě agresivní, umisťovat pod kartičky pasti nebo klást důraz na taktickou variantu a znásobit si počet otáčených políček na začátku tahu.

Na první pohled složitá a těžko popsatelná pravidla si můžete ujasnit hned několika způsoby. Na stránce vydavatele naleznete výborně popisný videonávod, na němž vám autor hry předvede základní principy. Pak už je snadné do hry proniknout. Dále se na stejném místě dočtete i herní tipy a rozšiřující pravidla, uveřejněná a posvěcená výrobcem. To je přístup, který ani v dnešní internetové době mnoho firem neuplatňuje, a jak se přesvědčíte sami, je to velká škoda.

Hra klade velký důraz na strategické uvažování vůdců kmene. Často je třeba přemýšlet několik tahů dopředu. Přes logickou náročnost je hra intuitivní a skýtá mnoho rodinné zábavy. Volitelné evoluční výhody dávají základ dobré interakci mezi všemi zúčastněnými a to je základem dobré deskové hry. Zábava není nijak omezena počtem hráčů – všechny doporučené počty lze velmi úspěšně aplikovat. Při hře dvou hráčů je rozumné vzít v úvahu doporučení autora a snížit rozměry herní plochy o jednu kartičku v každé ose. V opačném případě se dočkáte konce hry až příliš brzy.

Evoluce je uskladněna, jak již sám název napovídá, v malé krabičce, díky níž si ji můžete vzít snadno s sebou na cesty. Přes její malé rozměry nehrozí, že by vám její objem nedostačoval k přehlednému uskladnění všech herních potřeb. Stejně tak zpracování jednotlivých komponent je kvalitní – od herních destiček, přes dva rozměry klasických figurek. Jediná vada na kráse hry spočívá v nemotorně malých lístečcích obsahujících příkazy "Jdeme". Tatáž velikost je pak použita i pro vylepšení. Díky jejich mrňavosti se s nimi špatně manipuluje a snadno se někam ztratí.

Znovu máme v ruce hru neotřelé domácí produkce (recenze cyklistického simulátoru Téte de la Course, recenze Insula, recenze Blábol, a další) a znovu se v ní tříbí originální pojetí a nápady s velmi solidním provedením. Je vidět, že českým autorům nechybí invence a odvaha, a opět dávají za pravdu letitému přísloví o zlatých českých ručičkách.

V pralese, na poušti i v horách lovili naši pravěcí předkové majestátné mamuty. Pokud si chcete doma navodit atmosféru takových pradávných časů, kupte si Evoluci v krabici, běžte někam do přírody, oblečte se do kožešiny, zapalte oheň a staňte se tím pravým neandrtálcem. A nezapomeňte se neoholit – začíná totiž hráč, který má nejchlupatější ruku!

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/42/recenze-evoluce-v-krabici-doba-ledova-je-doba-ledova


Vytvořeno:  11.04.2010 uživatelem bajkat . Hodnocení:
Skvělá Evoluce v krabici - zábavná a strategická
Zábavná strategická hra, která přináší zase něco nového.
Obsahuje 64 oboustranných kartiček, pokládají se mamuty nahoru (krajinou dolů). Každé kolo se přibírá malá kartička - směrovka, která určuje krajinu, kam můžete vstoupit – je-li stejná kartička obrácena mamutem dolů a krajinou nahoru. Navíc otáčíte buď 1 kartu mamutem nahoru nebo 2 krajinou nahoru. Někdy tah nelze uskutečnit nebo ze strategického hlediska je lepší zůstat na místě. Je třeba přejít co nejvíc kartiček obrácených mamutem nahoru (na ty nelze stoupnout). Počet přešlých mamutů určuje počet kroků v evolučním řetězci (jiný plánek). Můžete mít celkem až 5 směrovek s krajinou, lze tedy tahy dobře naplánovat. Figurky po kartičkách postupují jen 4 směry (ne po uhlopříčkách a nesmíte se vrátit na kartičku, z které přišli – napřed musíte vstoupit na jinou). Při vstupu na krajinu musíte odevzdat danou směrovku příslušnou ke krajině.
Překonáte-li na evolučním plánku nějakou etapu, můžete si vybrat evoluční výhodu, kterou pak můžete uplatňovat v každém dalším tahu (opět jich může být až 5). Můžete volit výhody stejného i různého charakteru.
Výhody jsou : 1) orientace = lze otočit navíc 1 kartu na krajinu, 2) lov = lze otočit navíc 1 kartu na mamuta, 3) boj = stoupnete-li na pole s jiným hráčem, máte navíc body a on ztrácí, 4) past = lze dát tajně pod krajinu a kdo na ni ze soupeřů vstoupí, ztrácí body a vy získáváte, 5) zátaras = lze dát na jakoukoli kartičku, aby tam soupeři nemohli (jen musí mít možnost pohybu aspoň jedním směrem). Výhody přibližují k výhře. Vyhrává ten, kdo se první dostane v evoluci na stupeň člověka, ostatní prohráli boj o vývin v člověka.
Pravidla jsou samozřejmě obsáhlejší, ale na stránkách autora a výrobce je u této hry i video, perfektně popisující princip této hry. Hru jsme objevili po dlouhém hledání něčeho trošku jiného, než se stále objevuje v obchodech. A bylo to vlastně to video, které 100% rozhodlo. Hra se nám líbila a věděli jsme do čeho jdeme. Je to hra, která rozvíjí logické a strategické myšlení. Navíc po pořádném prostudování a zkouknutí videa to pochopí i šikovné dítě i na prvním stupni (máme 9 letého syna a je nadšený)!!! Je to v malé krabičce, ale když rozložíme kartičky, zaberou dost místa. A je vhodná na převážení. Jen pastičky jsou pod kartičkama trochu vidět (je to sice tenký, ale tvrdší materiál), a tak jsme nastříhali tenký papír a problémeček se vyřešil. Je to jenom maličkost. Jinak to nemá chybu!!! Jsme hrou velice nadšeni, hráváme ji asi kolem 3 h. Každá hra je úplně jiná. Navíc v návodu a na stránkách autora jsou další možnosti hraní této hry. Prostě, velice doporučujeme!!!Diskuzní příspěvky

Tato diskuze zatím neobsahuje žádný příspěvek. Buďte první, kdo tak učiní...

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |