Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Farmáři
Originální název: Finca
Rok vydání: 2009
Autoři: Ralf zur Linde , Wolfgang Sentker
Výrobci: HANS IM GLÜCK
Dovozci: specializované maloobchodní prodejny
Věk hráčů: Od 8 let («»)
Počet hráčů: 2 až 4
Doba hraní: Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut 
Stupeň náhody: 2 - střední podíl náhody («»)
Interaktivnost: 2 - komunikace není součástí hry («»)
Humor: 2 - spíše seriózní hra s prvky humoru («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Herní systém: Sběratelství («»), Získávání převahy («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)
Doporučení pro rodiny: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)

Stručný popis:

Jste pěstitely ovoce na středomořském ostrově Mallorca. Vaším cílem je být rychlejší a efektivnější při sklizni a distribuci vaší úrody než protihráči. Vše záleží na rozložení a přesunech vašich pracovníků po herním plánu.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Herní plánZajímavé odkazy

  BoardGameGeek   Svět deskových herOcenění hry

  2009 - 4. místo
Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis)

Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis), je hlavní cena, která je udělována časopisem Die Poppel-Revue a veřejností
  2009 - nominace
Hra roku (Spiel des Jahres)

Hra roku (Spiel des Jahres) - pravděpodobně nejprestižnější anketa současnosti vyhlašovaná nezávislými novináři zabývajícími se společenskými hramiHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 11 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 3,32) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 270.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  12.10.2010 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Farmáři – zemědělství na Malorce
Téma farmaření je u deskových her opravdu populární, asi to bude tím, že nabízí široké možnosti pro strategické náměty. Vzpomeňme si třeba na dětské hry Černá ovce a Superfarmář, které jsou u dětí velmi oblíbené nejen svým zpracováním, ale také jednoduchým herním principem. Pro náročnější hráče na trhu objevíme vynikající Agricolu i s jejím koníkovým rozšířením, která se ve své podstatě má za úkol přiblížit k simulaci zemědělství. Všechny výše zmiňované hry spojují zvířátka, která na svých farmách můžete pěstovat. Ale o čistě rostlinné hře jsme zatím nikdy nic nenapsali. Zaplní tedy noví Farmáři tuto mezeru v našich znalostech, a budou tak zaštiťovat poptávku po sladkém ovoci a zelenině?

Na jednu stranu vás musím zklamat, ve hře se překvapivě nenachází ani jediný kousek zeleniny. Pro mě osobně bylo velkým překvapení, že olivy se neřadí mezi zeleninu, ale jedná se o ovoce. Ale na tu druhou vás určitě potěším, protože ve hře se skrývají úžasně vyzrálé hrozny, nahořklé mandle, kyselé citróny, osvěžující pomeranče a sladké fíky. Farmáři tedy zaplňují zmiňovanou díru jen z poloviny, ale pojďme se raději podívat na to podstatné - jací Farmáři jsou.

Farmáři se dají velikostí krabice zajisté srovnat s hrou Vikingové. Podobně jako v deskové hře Kuba v ní budete suroviny rozvážet, tentokrát však ne lodí, ale za pomoci síly věrných oslíků. S Kubou mají Farmáři společnou ještě jednu věc a to, že se hra odehrává na zajímavém ostrově. Kuba samozřejmě na Kubě a Farmáři na španělském ostrově Malorka.

Určitě vás zajímá, jaké všechny komponenty se schovávají uvnitř krabice, kterou zdobí dvojice sběračů ovoce, zatímco v pozadí prochází muž se zmiňovaným oslím vozíkem. V balení najdete rozměry překvapivě malý plán, na kterém se nachází celý obrovský ostrov Malorka. Dominantou celé desky je obrovské větrné kolo, které má pro hru zásadní význam. Celý ostrov je rozdělen do deseti regionů, které budete později pomocí žetonků s oslíky zásobovat.

Určitě nejzajímavější komponentou hry je samotné ovoce. Nejedná se o skutečné pochutiny, které by se vám rychle zkazily, a moc zábavy byste si s nimi neužili. Přesto mají s přírodou leccos společného. Prvním spojujícím znakem je využitý materiál - dřevo, druhým pak jejich tvar, který odpovídá reprezentovanému ovoci. Třetím a nejvýraznějším poznávacím znakem je, že jsou namořeny typickou barvou pro konkrétní ovoce. Proto nehrozí při hře žádná záměna, nebo chyba, která by mohla nastat. I když růžové hrozny jsou zprvu trochu zavádějící, všechny barvy jsou pěkně odlišeny a žádná se neplete.

Dalšími posledními částmi jsou speciální kartonové kartičky, které nemají klasický čtvercový tvar, ale jejich strany se vlní. Z kartonu jsou vyrobeny také malé akční žetony a především tucet barevných lopatek větrného mlýna. Z komponent nám zbývá zmínit už jen dřevěné domečky farem a z téhož materiálu vyrobené figurky farmářů, které budou hráči ovládat.

Celá hra se skrývá v krabici, která je rozdělena do čtyř stejných částí, opět podobně jako exotická Kuba. Po vycvakání a roztřídění všech komponent opravdu celou krabici naplníte a využijete přehledných přihrádek i přiložených pytlíků, které opět velmi oceňujeme.

Čtyřicítku žetonů s různým počtem různého ovoce zamícháte a rozdělíte na deset hromádek po čtyřech a rozmístíte je na území hracího plánu – horní z nich otočíte obrázky ovoce nahoru – ta bude vždy v průběhu hry představovat poptávku mallorských měst. K jednotlivým městům také náhodně přiřadíte kartičku jednoho ovoce, které je pro oblast zrovna v této partii důležité. Poslední náhodně rozkládanou komponentou jsou lopatky větrného mlýna, které rozmístíte do kruhu v levé horní straně plánu.

Každý hráč si zvolí jednu barvu, v níž dostane farmáře (počet je určen podle množství hráčů) a akční žetony na jedno použití. Nyní je partie Farmářů připravena a od této chvíle se již začnou všichni aktivně účastnit hry, ačkoliv v první fázi půjde stále o přípravu – je totiž třeba, aby všichni hráči rozmístili svoje figurky farmářů na lopatky mlýna.

Jednotlivé lopatky obrázkem i barevně odpovídají jednomu ovoci. Právě jeden kus si může za každou položenou figurku vzít do svého vlastnictví. Na každém místě může stát i více farmářů najednou. Jakmile všichni hráči rozmístí své postavičky na barevný mlýn, začíná opravdová partie.

V průběhu svého tahu má každý ze soupeřů na výběr jednu ze tří možností: může pohnout jedním ze svých farmářů ve mlýně a tím získat do svého vlastnictví nějaké ovoce, nebo může využít služeb oslího povozu a zásobit některé z měst na Malorce. Poslední možností je využití jednorázových akčních žetonů, o kterých si povíme později.

Pohyb po lopatkách větrného mlýna má jednoduchá pravidla – figurka se musí pohnout o tolik políček, kolik na její aktuální pozici stojí farmářů. Po ukončení jejího pohybu spočítá hráč postavičky na lopatce, na které skončil – může si vzít právě tolik kusů toho ovoce, které je na lopatce vyobrazeno.

Pokud při svém pohybu figurka protne nultý nebo stoosmdesátý stupeň větrného mlýna, hráč navíc získá jeden žeton oslího vozíku. Ten může v následujících kolech využít k vykrytí požadavků španělských měst.

Oslíci nejsou však nijak silná zvířátka, takže v jednom kole dokážou rozvést maximálně šest kusů ovoce. I takový oslík může však zásobit v jednom tahu několik měst, protože některé poptávky budou nižší než jiné v závislosti na otočených kartičkách. Hráč ze svojí zásoby odevzdá odpovídající počet ovoce (1-6) příslušného druhu a získá za to kartičky, které dokázal splnit. V zásobených městech pak hráči otočí následující kartičku tak, aby další hráč na tahu měl opět plnou nabídku deseti měst.

Ve chvíli, kdy se u některého z měst podaří splnit i poslední vyloženou kartičku je bitva o toto město ukončena a nastává vyhodnocení. Na začátku hry ke každému městu byl přiřazen žetonek jednoho ovoce, který teď získá hráč vlastnící největší součet daného ovoce na zatím získaných zásobovacích kartách.

Hra končí ve chvíli, kdy je zásoben daný počet měst. Jejich množství se liší pro počet hráčů, pro dva jsou to čtyři, pro maximální počet čtyř hráčů pak šest.

Partii navíc ozvláštňují akční žetony, které umožňují táhnout svým farmářem na větrném mlýně dvakrát za kolo nebo třeba rozvést naráz deset kusů ovoce. Všechny žetony jsou však okamžitě po použití odloženy, takže je třeba jejich využití správně načasovat. Speciální body pak můžete získat ještě za takzvané "postupky" z čísel zásobených kartiček, které získáváte na principu Poštovního kurýra – první kartička je bodovaná nejvíce, druhá o bod méně a tak dále až ke čtvrté poslední.

Pravidla jsou tedy v podstatě velmi jednoduchá, ale přitom velmi zajímavá. Náhodné rozložení všech prvků na hracím plánu zaručuje, že každá partie bude naprosto jiná, ale přitom se v celé partii nesetkáte s žádnou náhodou. Výsledek záleží pouze na správném plánování a schopnostech soupeřů.

Protože by v průběhu partie hrozilo, že by jednotliví hráči "syslili" některý typ ovoce, vložili do pravidel autoři Ralf zur Linde a Wolfgang Sentker ještě jedno velice důležité pravidlo. V případě, že si jeden z hráčů nárokuje vyšší počet ovoce, než je v banku (ve hře je od každého osmnáct kusů), pak všichni přichází hráči o nastřádané ovoce úplně a musí je vrátit zpět do banky. Stejný princip platí pro žetonky oslíků, kterých je velice omezený počet.

Hra je určena pro dva až čtyři hráče, kteří se zhruba na tři čtvrtě hodiny vžijí do kůže farmářů a budou se snažit co nejlépe pokrýt trh svým výborně vyzrálým ovocem. Při hře dvou hráčů se jedná o pohodovou záležitost, není však o nic napínavější či zajímavější než v ostatních počtech. Soupeři i zde musí velmi pečlivě počítat, který tah na větrném mlýně se jim nejvíce vyplatí, protože každý ovládá rovnou pět farmářů.

Oproti tomu ve třech a čtyřech hráčích získají Farmáři ještě více na taktičnosti, protože ve hře je o dva farmáře víc. Navíc musíte pečlivě sledovat množství jednotlivých druhů ovoce a průběžně se ho zbavovat, protože se zvyšuje pravděpodobnost, že dojde ve společné zásobě a všichni přijdou o nahamouněné zásoby ovoce nebo oslíků, jak jsme již zmínili v popisu pravidel. Z toho jasně vyplývá, že Farmáři jsou vyvážení pro všechny tři možné počty soupeřů.

Herní princip je jednoduchý, takže desetileté děti (doporučení výrobcem) rozhodně nebudou mít problémy s jeho pochopením a věříme, že se s ním zdárně poperou i děti o rok či dva mladší.

Navíc hrací doba umožňuje zahrání vícero partií za sebou. Není snadné najít strategickou hru, která se pyšní herní dobou kolem tři čtvrtě hodiny a přitom by to nebylo výrazně na úkor kvality. Právě tyto podmínky splňují Farmáři dokonale a ve dvou není problém mít jednu partii dohranou do půl hodinky.

O kvalitách Farmářů jistě svědčí i první místo v regionálním ocenění nejlepší hra roku, kteří Farmáři získali u našich severních sousedů ve sněhem pokrytém Finsku. Zároveň získali nominaci na Spiel des Jahres 2009 a čtvrté místo ve veřejném hlasování Deutscher Spielepreis 2009.

Velkým kladem kromě hrací doby jsou opravdu jednoduchá pravidla. I přes svoji nenáročnost však přináší spoustu zábavy a interakce mezi hráči, které se odehrávají zejména na větrném mlýně. Interakce samozřejmě stoupá s počtem zapojených hráčů v partii, protože rychleji mizí vámi vyhlédnuté zásobovací kartičky ve městech. Ovšem samotná slovní komunikace mezi hráči je nižší. Přece jen ve hře nedochází k žádnému obchodování nebo akcím, které by vyloženě ovlivňovaly soupeře, což dělá z hraní Farmářů spíše málomluvnou partii.

Hráči můžou taktéž samolibě taktizovat, když některého z hráčů připraví o pracně posbírané ovoce nebo jim odežene oslíky zpátky na tržiště. Ve většině případů však speciální princip vracení všeho ovoce v případě, že dojde, má pozitivní vliv na celkový průběh partie. Náhodně vylosované suroviny a umístění lopatek s ovocem na větrný mlýn zajišťuje každé hře odlišný zážitek, protože nikdy nevíte, které ovoce budete za chvilku nejvíce potřebovat.

Farmáři jsou hrou, která je směřována jasně na širší veřejnost. Její herní princip je ve své podstatě jednoduchý a strategických rozhodnutí není až tolik. Přesto je třeba přemýšlet nad správným posunem figurek na větrném mlýně a dobře střídat využívání akcí. Svojí rychlostí, tématem i zpracováním si získá určitě mnoho fanoušků v řadách začátečníků i pokročilých jako oddechová hra na příjemné odpoledne.

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/224/recenze-farmari-zemedelstvi-na-malorce


Vytvořeno:  24.08.2011 uživatelem tondakolik . Hodnocení:
Obchodníci na Malorce
Malorka - ostrov zeleně, azurového moře a krásných útesů - to vše naleznete ve hře Farmáři. Prosluněné pláže, nádherné mandloně a citrusovníky všude kam se podíváte. Olivové háje každého očarují svým tajemným kouzlem a sladké hrozny dozrávající na žhavém slunci vybízí k ochutnání. Uprostřed této krajiny stojí velký větrný mlýn a vedle něho majestátní starobylá kamenná budova: vaše ovocná farma.
Zaposlouchejte se do šumění větru, který pohání váš mlýn! Ale dost bylo lenošení. Je čas sklizně a to nejsladší a nejlepší ovoce ze všech jižních krajů čeká na očesání. Skliďte včas svou úrodu, zapřáhněte věrného oslíka a vydejte se na ovocný trh. Jen tak se můžete stát nejúspěšnějším farmářem na ostrově.
V obchodech se objevila novinka od Albi, hra Farmáři, kterou jsem již dříve vídal na zahraničních webech pod názvem Finca. Hra nevypadá na první pohled špatně, takže mne docela lákalo hru vyzkoušet. Když se naskytla možnost hru si od Albi vypůjčit, neváhal jsem a udělal jsem to.
Po rozbalení hry si říkáte, že těch sedm stovek, co hra stojí, jste skutečně něco dostali. První čeho si všimnete je mnoho kusů barevného ovoce. Ve hře se nenachází nějaké kostičky nebo žetony, ale dřevěné vytvarované kusy šesti druhů ovoce, které jsou navíc rozlišeny barevně. Ve hře najdete žluté citróny, oranžové pomeranče, hnědé mandle, zelené olivy, modré fíky a růžové hrozny. Krom ovoce jsou zde také dřevěné figurky farmářů ve čtyřech různých barvách. Další dřevěná součást hry znázorňuje budovu farmy. Krom toho je tu také mnoho kartonových kartiček lopatek větrného mlýna, oslích povozů, kartiček poptávky, farem a akční žetony. Hra obsahuje také hezky zpracovaný hrací plán ostrova Malorka, který mne překvapil tím, jak je malý. Ostrov je rozdělen na deset farem, do kterých se umístí kartičky poptávky a kartičky farem. Na hracím plánu je kromě ostrova také velké větrné kolo, na které se před zahájením hry náhodně umístí dvanáct lopatek. Do středu tohoto mlýna se umístí sloupeček s oslími povozy. Vedle hracího plánu se připraví dřevěné budovy farem.
Před zahájením hry se připraví kartičky poptávky, oslí povozy a větrný mlýn. Ovoce se připraví na dosah všem hráčům a k hracímu plánu se umístí dřevěné farmy. Každý z hráčů si vybere jednu barvu a vezme si figurky farmářů a akční žetony. Počet oslích povozů, dřevěných farem a farmářů se liší podle počtu hráčů.
V úvodu proběhne jakási přípravná fáze hry, kdy všichni hráči postupně umístí všechny své farmáře na lopatky větrného mlýna a vezmou si za každého jeden kus ovoce znázorněný na lopatce na níž jej postavili.
Když jsou umístěny všechny figurky farmářů začíná hra. V průběhu svého tahu má každý hráč na výběr jednu ze tří možností:
Hráč může pohnout jedním ze svých farmářů ve mlýně a sklidit nějaké ovoce. Může pohnout kterýmkoli svým farmářem ve směru hodinových ručiček. Počet kroků, které s hráč musí s farmářem udělat udává počet figurek stojící na výchozí lopatce. Když tedy stojí na lopatce pouze tento farmář, pohne se o jedno pole. Pokud s ním na lopatce stojí další dva, musí se pohnout o tři kroky. Farmář sklidí ovoce zobrazené na lopatce, na které svůj pohyb skončí. Hráč si vezme ze společné zásoby tolik kusů daného ovoce, kolik farmářů stojí na této výsledné lopatce. Kromě ovoce zde může hráč získat také oslí povoz, pokud překročí nultý nebo stoosmdesátý stupeň větrného mlýna. Hra obsahuje navíc jedno velmi zajímavé pravidlo. Pokud by si hráč měl vzít například citrón, ale ve společné zásobě by žádný nebyl, protože je mají u sebe hráči, musí všichni vrátit všechny kusy daného zboží do společné zásoby a teprve poté, si hráč vezme ten citrón. Stejným způsobem se musí vracet také oslí povozy.
Hráč může pomocí oslího povozu odvézt ovoce do některé z farem na ostrově. V jednom kole může odvézt maximálně šest kusů ovoce. Buďto je odveze do jedné farmy nebo je rozdělí více farmám. Jediné omezení je tu počet kusů ovoce. Poté, co hráč vrátí oslí povoz a odloží do společné zásoby ovoce, které odváží do farem, vezme si kartičky poptávek, které splnil, k sobě. Po skončení jeho tahu se otočí v daných farmách kartičky nové.
Hráč může využít jeden akční žeton. Každý má na začátku hry celkem čtyři akční žetony. Všechny žetony jsou na jedno použití, po použití se tedy odhazují do krabice. Jeden ze žetonů umožňuje hráči dvojitý pohyb na větrném mlýnu, může tedy získat větší množství ovoce. Další žeton umožňuje hráči přemístit jednoho farmáře bez ohledu na předchozí pravidla o pohybu a umístit jej na libovolnou lopatku mlýna a vzít si příslušný počet ovoce. Ve hře je také žeton nahrazující jeden kus ovoce, takže s tímto žetonem můžete odvézt například šest pomerančů i když jich máte jen pět. Poslední žeton, žeton velkého oslího povozu, hráči umožňuje odvézt v jednom kole až deset kusů ovoce místo šesti, navíc k tomuto žetonu není potřeba vracet klasický oslí povoz.
Pokud některý z hráčů doveze do některé z farem čtvrtou dodávku ovoce a na farmě tedy neleží žádná kartička poptávky, proběhne před tahem dalšího hráče vyhodnocení dodaného ovoce. Vezme se žeton farmy na němž je nakreslen jeden nebo dva druhy ovoce, všichni hráči si spočítají, kolik kusů tohoto ovoce mají na svých kartičkách poptávky, kdo má nejvyšší počet získá tento žeton farmy. Poté se na prázdnou farmu umístí jedna z dřevěných budov farmy připravených vedle hracího plánu.
Hra končí ve chvíli, kdy je umístěna poslední dřevěná budova farmy, což ve hře dvou hráčů znamená čtvrtá farma, v případě čtyř šestá.
Hra je určena pro dva až tři hráče. Osobně nedoporučuji hru ve dvou. Podle mne se jedná o hru pro tři nebo čtyři hráče. Ve dvou hráčích mne osobně hra vůbec nebavila, ale když jsme ji zkoušeli ve více hráčích, dalo se říci, že se mi hra líbila. Nejsem sice schopen říci, co přesně bylo důvodem toho, že hra ve dvou není ono, ale skutečně mi to tak přišlo. Možná by to mohlo být tím, že ve hře v podstatě není moc náhody. Jde jen o to, jak před zahájením hru nachystáme. Potom již všichni hrají vlastně bez náhody. Mezitím co ve dvou hráčích jsem tak poměrně dobře věděl, co udělá soupeř a co tedy udělám já, ve více hráčích už se nic moc dopředu promýšlet nedalo, což u této odpočinkové hry bylo rozhodně lepší.
Klady této hry jsou určitě jednoduchost pravidel, která všichni pochopí hned při první hře, herní doba umožňuje zahrání více her za sebou. Jedna hra nám zabrala i s chystáním kolem půl hodiny. Dalším kladem je určitě hezké zpracování hry.
Tím však klady hry končí. Rozhodně od této hry nesmíte moc očekávat. Hru bych rozhodně nedoporučil hráčům, kteří již pár moderních deskových her znají. V žádném případě není pro hráče, kteří mají rádi náročnější strategické hry.
Pokud by se mne někdo ptal, pro koho by tato hra mohla být, zřejmě bych ji zařadil do rodinných her. Jedná se o jednoduchou hru, kterou by zvládly i menší děti, kterým by se navíc zřejmě velmi líbilo ovoce.Diskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Farmáři' obsahuje 6 příspěvků. Poslední příspěvek vytvořil dne 13.04.2011 v 18:26 uživatel tondakolik.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
Hráč na řadě si musí vybrat jednu ze tří akcí:tondakolik12.04.2011 08:27
Re: Hráč na řadě si musí vybrat jednu ze tří akcí:Mirek-Usti12.04.2011 22:13
Re: Hráč na řadě si musí vybrat jednu ze tří akcí:dilli13.04.2011 09:33
Re: Hráč na řadě si musí vybrat jednu ze tří akcí:tondakolik13.04.2011 18:23
Re: Hráč na řadě si musí vybrat jednu ze tří akcí:REM13.04.2011 10:37
Re: Hráč na řadě si musí vybrat jednu ze tří akcí:tondakolik13.04.2011 18:26

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |