Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Fauna
Originální název: Fauna
Rok vydání: 2008
Autoři: Friedemann Friese
Výrobci: Huch & Friends, MINDOK
Dovozci: MINDOK
Věk hráčů: Od 10 let («»)
Počet hráčů: 2 až 6
Doba hraní: Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut 
Stupeň náhody: 3 - malý podíl náhody («»)
Interaktivnost: 3 - ustálená komunikace («»)
Humor: 3 - hra má k humoru blízko («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Herní systém: Znalostní hra («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)
Doporučení pro rodiny: Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)

Stručný popis:

Fauna je hra, ve které najdete téměř všechno o zvířatech. 360 zvířat čeká na to, abyste správně určili nebo odhadli jejich váhu, délku, délku jejich ocasu a výskyt na mapě světa. Čím přesněji se trefíte, tím více bodů získáte. Hra obsahuje 180 velkých karet s 360 zvířaty, herní plán s mapou světa a také 70stránkovou knížku s popisy všech zvířat. V roce 2009 byla Fauna jako vůbec první hra se znalostním prvkem v historii nominována na cenu Spiel des Jahres v Německu.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

KrabiceZajímavé odkazy

  BoardGameGeek   Česká pravidla hryOcenění hry

  2009 - 10. místo
Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis)

Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis), je hlavní cena, která je udělována časopisem Die Poppel-Revue a veřejností
  2009 - nominace
Hra roku (Spiel des Jahres)

Hra roku (Spiel des Jahres) - pravděpodobně nejprestižnější anketa současnosti vyhlašovaná nezávislými novináři zabývajícími se společenskými hrami
  2010 - nominace
Hra roku

Ocenění Akademie her v České republiceHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 18 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 3,53) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 197.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  24.08.2011 uživatelem jakub . Hodnocení:
Vstupte do království zvířat
Zvířata můžete poznávat ve volné přírodě, na vlastním dvorku, pokud nějaký máte, na venkově, a za těmi exotickými nejspíš vyrazíte na safari či do Zoo. Můžete ale zvolit i jinou cestu, v pohodlí domova si zahrát Faunu. Fauna je vědomostní hra, která vás vtáhne do světa zvířat, ani nebudete vědět jak. Má jednoduchá pravidla a na svůj typ hry překvapivě fungující herní mechanismy. Díky nim je hra zábavná. Znalosti jsou důležité, ale nemusí být rozhodující. Fauna je přístupná všem bez rozdílu herní zkušenosti a věku (dětem pak od 10 let). Není náhodou, že byla Fauna jako první vědomostní hra nominována na Spiel des Jahres 2009 a Hru roku 2010.

Jejím autorem je Friedemann Friese. Pokud znáte jeho strategickou hru Vysoké napětí, nejspíš byste od něj hru zaměřenou na znalosti nečekali. Dokazuje však, že není autorem jednoho typu her.

Ve hře budete usilovat o to, abyste co nejpřesněji odhadovali, kde konkrétní druhy zvířat žijí, kolik váží a měří. Netipujete však přesné hodnoty, ale určité pásmo, takže můžete bez obav riskovat. Za každý správný odhad dostanete body. Nějaké body si připíšete, i když se "netrefíte" přesně, musíte však být blízko správné hodnotě. Ve hře pak zvítězí hráč, který bude mít po posledním kole nejvíce bodů.

S Faunou si osvěžíte znalosti plazů, ptáků, savců, a mnohdy budete překvapeni, co nového jste se dozvěděli, přitom se budete dobře bavit. To, že žirafa může měřit i pět metrů, nejspíš víte, i to, že existuje panda velká i malá, je ale mnoho dalších zajímavých druhů, o nichž toho tolik nevíme, a přitom bychom mohli. Tak například pískomil mongolský žije v rodinných skupinách a svůj revír urputně brání před všemi, kdo nepatří do rodiny. Proto jeho latinské pojmenování znamená "bojovník se spáry". Věděli byste, kolik toho denně sežere takový plejtvák obrovský? V létě až 3,5 tuny potravy, oproti tomu v zimě nepřijímá potravu vůbec.

Hra má pěkný herní plán, který zabere většinu vašeho stolu. Zobrazuje mapu celého světa, která je rozdělena do oblastí. Pod mapou jsou tři stupnice, a to hmotnosti, délky/výšky a délky ocasu. Deska je orámována počítadlem bodů. K dispozici máte celkem 180 oboustranných karet s 360 zvířaty. Zelený okraj značí známější zvířata, černý okraj pak exotičtější. Na začátku si vyberete, se kterými budete hrát. Můžete je také smíchat dohromady. Karty umístíte do speciální krabičky, takže uvidíte jen horní část, která vám ukáže, o jaké zvíře jde. Spodní část skrývá přesné údaje, které budete potřebovat při vyhodnocení. Karty jsou velké a přehledné. Celkově je hra graficky výborně připravena.

Každý hráč má k dispozici omezený počet šesti kostiček, které používá během hry k odhadování místa výskytu, délky, hmotnosti a délky ocasu zvířat. Při špatném tipu o kostičku přichází, takže v dalším kole bude moci tipovat méně, a tím má méně příležitostí k zisku bodů. Vždy však má do hry alespoň tři. Poté co začínající hráč kola odkryje novou kartu, začnou všichni postupně po jedné umisťovat na mapu a na stupnice kostičky, dokud všichni nepasují.

Fauna není jen znalostním kvizem, jak tomu u vědomostních her většinou bývá. Hráčům umožňuje taktizovat. Mohou se také rozhodovat, do jak velkého "rizika" půjdou. Pravidla jsou jednoduchá, rychle pochopitelná, takže si dobře užijete hned první hru. Hra dobře plyne, nemá hluchá místa. Jedna partie vám zabere necelou hodinu času, takže si večer můžete zahrát několikrát za sebou. Velký počet karet zaručuje, že se vám hra jen tak neohraje. Při jedné hře jich budete potřebovat okolo deseti.

Fauna nenásilnou, hravou formou učí – především děti – o říši zvířat, ale taky zeměpisu a odhadování velikosti či váhy. Hra obsahuje knížečku, která obsahuje přehled všech zvířat s obrázkem a doplněnými zajímavostmi. Karty zvířat si neprohlížejte dopředu, nechte to až na samotnou hru. Možná byste byli o něco lepší (ne nutně), ale připravili byste se o zábavu. Nejspíš by taková hra ostatní moc nebavila.

Znalosti nejsou pro hru nejdůležitější, jsou ale stále podstatné. Můžete se nechat strhnout tím, jak tipují ostatní, a uspět. Hra ve skupině s příliš velkými rozdíly ve znalostech nebude tak zábavná, protože ti s menšími znalostmi budou ztrácet. Děti také nemají takové zkušenosti a hůře odhadují míry a váhy. To neznamená, že Fauna nebude fungovat jako rodinná hra pro dospělé s dětmi. Je ale potřeba si to uvědomit a děti povzbuzovat a chválit, i když nezískávají tolik bodů. Je to výborná příležitost k jejich učení.

Nejspíš narazíte na několik nejasností v pravidlech. Například není explicitně řečeno, co jsou sousední oblasti a co ne, zda mohu umístit kostičku do moře jako do sousední oblasti vždy, i u suchozemských zvířat. Doporučuji hrát tak, že ano (jako by žila na ostrově). Hodilo by se také, kdyby měl každý hráč kartičku s bodováním. Sice je na desce, ale z druhého konce stolu je špatně čitelná. Můžete si ji ale jednoduše okopírovat z pravidel.

Faunu si zahrajete opravdu s každým. Rozhodně ji doporučuji vaší pozornosti. Vyzkoušejte.

Celou původní recenzi si můžete přečíst na webu o hrách Frodovy deskové hry.


Vytvořeno:  12.10.2010 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Fauna – zvířátka kam se podíváš
Snad každý má rád nějaké to zvířátko. Někdo preferuje klasická domácí zvířata – kočku, pejska nebo dnes populárního králíka. Jiní se rádi zatoulají se svými leguány, činčilami či hady do cizokrajných oblastí. Přemýšlíte, že si do vany pořídíte krokodýla, či na zahrádku klokana? Nejprve si zahrajte Faunu, ať zjistíte, jestli pro krokodýla nebude lepší bazén, protože se do vany nevejde, a jestli nemusíte zvýšit plot, protože by ho klokan přeskočil.

Kvízové hry jsou oblíbeným typem zábavy napříč všemi generacemi. Mohou je hrát malé děti, jako například ve hře Proč mají kočky vousy, ale i starší zájemci, kteří už mají dobré všeobecné znalosti (klasický Trivial Pursuit od Hasbra nebo česká Exxpedice). Všechny výše uvedené hry spojuje velký záběr témat, který nutí autory k všeobecnosti otázek. Nepřicházíme však o něco tím, že nejdou v konkrétním tématu do hloubky?

Fauna je výsledkem spojení silného a populárního tématu zvířat s vynikajícím designérem deskových her Friedemannem Friesem (Vysoké napětí, Továrník). V domácím Německu vyšla již v roce 2008 a k nám se dostala letos v červnu zásluhou firmy MindOK.

Fauna už svým názvem napovídá, že se zabývá říší zvířat a prověří všechny vaše představy o ní. A věřte nám, že budou často zkreslené a nepřesné. Jak byste řekli, že je obrovská třeba taková manta obrovská? Váží 100 kilogramů, 1 tunu nebo ještě víc? Odpověď najdete na jedné z kartiček.

Věřili byste, že se do jedné černé čtvercové krabice vejde 360 zvířat? Asi ne, proto se je tvůrci hry rozhodli přeměnit do dvojrozměrného světa. Po rozbalení na vás čeká rozměrnější hrací plán, na němž je zobrazena mapa světa, rozdělená na různé oblasti. Plán se dá složit do čtverce, takže se krásně vejde do krabice, která má stejný tvar.

Ještě než začnu vyjmenovávat ostatní součásti, které můžete v krabici očekávat, musím pochválit uspořádání přihrádek, do kterých zapadá vše jak má. Nemusíte tak mít strach, že by došlo k poškození komponent například při transportu krabice. Je vidět, že tentokrát nezaváhali ani designéři krabice.

Ale zpět k tomu, co nás čeká. Zaručeně nejdůležitější součástí jsou velké karty, které mají totožné rozměry, jako ve vyprávěcí rodinné hře Dixit. Karty jsou oboustranně potištěné, přičemž strany jsou od sebe odlišeny dvěma barvami: zelenou a černou, které určují obtížnost hry. Na každé kartě se nachází dvě zvířátka (z jedné strany lehčí, z druhé těžší) a k nim jsou uvedeny základní informace, které se budou hráči snažit během hry uhádnout. Pro snazší zacházení s kartami a skrývání správných odpovědí slouží kartonový stojánek. Pro každého hráče je uvnitř balení nachystaná dřevěná sada kostek a pro toho začínajícího postavička lva. Tím výčet herních komponent končí.

Než se ale dostaneme k pravidlům, nesmíme zapomenout zmínit poslední součást hry, kterou je knížečka o sedmdesáti stranách, nesoucí prozaický název Fauna zvířata. V ní se každý zájemce může dočíst zajímavé informace o všech na kartičkách zmíněných zvířatech.

V úvodu se mimo jiné také dočtete, že v podstatě 360 druhů zvířat zmíněných ve hře, je jen malou kapkou v obrovském moři, které čítá více než 50 000 druhů obratlovců. Na dalších stranách se již dočtete o každém zvířátku, kterému je vždy věnován jeden odstaveček textu.

Zvířátka jsou rozdělena podle tříd na ryby, obojživelníky, plazy, ptáky a savce. Díky knize se hráč dozví o daném druhu další zajímavosti, i když brožurka nemůže nahradit odbornou encyklopedii, ale to není záměrem. Velmi oceňujeme snahu tvůrce hry dostat zvířata k vám do obýváku.

Fauna vám nabídne dokonalý mix mezi znalostní a strategickou hrou. Jak je to možné? Herní princip totiž nevychází pouze z jasně správných a nesprávných odpovědí, ale záleží také, jak moc jste se spletli.

Na začátku hry rozložíte kolem mapy pro každého hráče sedm dřevěných kostiček v jedné barvě. Poblíž si necháte také místo na hromádku černých kostiček, které budou sloužit k vyhodnocování tipů. Jeden z hráčů dostane dřevěného lva, jako označení začínajícího hráče. Figurka se bude po každém hádacím kole přemisťovat po směru hodinových ručiček.

Závěrečnou přípravu před hrou si vyžádají kartičky. Musíte se totiž nejdříve domluvit, jestli budete hrát s jednoduššími nebo obtížnějšími (rozuměj méně známými) zvířátky. Na základě toho vyberete jednu stranu karet a vybranou hromádku karet zasunete do připraveného stojánku tak, aby bylo vidět první zvířátko.

Každý ze soupeřů umístí jednu kostičku na počítadlo, které se táhne po obvodu hracího plánu. Podle počtu zúčastněných hráčů určíte cílovou hodnotu bodů - pro dva a tři hráče je to 120 bodů, čtyř až pět mají za cíl stovku a pokud vás bude plná šestice, pak stačí jen osmdesát bodů k vítězství. Proč je v tom takový rozdíl? Protože dříve hrající soupeři vám často zaberou dobré tipy, a tak můžete jen doufat, že se netrefili a tipovat jinak.

Začíná hráč, který si pro sebe dokázal při přípravě získat figurku dřevěného lva (pravidla navrhují hráče s nejexotičtějším domácím zvířetem). Ten má právo se jako první pokusit odhadnout některou z vlastností úvodního zvířete.

Tvor je určen obvykle na začátku zamícháním balíčku. Poté, co kartičky se zvířaty zasunete do stojánku, vidíte na kartičce pouze kreslený obrázek zvířete a jeho jméno česky i latinsky. Ty nejdůležitější informace, které vás budou v tuto chvíli zajímat, najdete však až těsně nad hranou krabičky. Autor zde uvádí, v kolika oblastech se zvíře na světě vyskytuje v divoké přírodě a seznam údajů, které mají hráči za úkol hádat. Ty jsou většinou podle zařazení zvířete jiná - u mořského stvoření obvykle nebudete hádat délku ocasu. Kartičky sledují hmotnost, délku, délku ocasu a výšku.

Každý z hráčů může v jednom svém tahu hádat jednu vlastnost zvířete nebo lokalitu, kde se vyskytuje. Vezme tedy jednu ze svých barevných kostiček a umístí ji na příslušnou oblast na mapě světa, nebo na jednu ze stupnic. Ty jsou tři, jedna je v kilogramech a dvě znázorňují délku - jedna rozsáhlejší pro délky těla a jedna speciální pro délku ocasu.

Na jednom políčku, ať už je to oblast nebo stupnice, může ležet vždy pouze jedna kostička a platí zde tedy jasný zákon "kdo dřív přijde, ten dřív mele". Hráči se střídají, dokud každý chce umisťovat další kostičky. Neexistuje žádná povinnost hádat, a tak může hráč umístit třeba jen jednu (tu vždy musí) nebo také všechny, ale vystavuje se tak drobnému riziku, o kterém si povíme u vyhodnocení kola.

To nastane ve chvíli, kdy už nikdo z hráčů nechce pokládat žádné další tipovací kostičky. Nyní může začínající hráč vytáhnout z krabičky kartu hádaného zvířátka - na spodní části jeho karty jsou vyobrazeny odpovědi na všechny položené otázky a to písemně i graficky. K samotným odpovědím se dozvíte ještě do jakého řádu a čeledi daný živočich patří.

Hráči nyní umístí vyhodnocovací černé kostičky na všechny správná místa na stupnicích i mapě. Za všechny správně tipy obdrží bodové ohodnocení. Jako správné se však počítají nejen přesné tipy, ale také takzvané sousední - pokud tedy zvíře váží 200-300 kg, i kostička položená na 100-200 získává body, ovšem pouhé tři oproti sedmi za zcela správný tip. Oblasti pak jsou hodnoceny body v závislosti na obtížnosti tipu - tedy na počtu oblastí, ve kterých se zvíře vyskytuje.

Pokud se některými kostičkami netrefíte, dočasně o ně přicházíte a nemůžete s nimi v příštím tahu hrát (na začátku každého nového hádání si můžete jednu kostičku vzít zpět). Nikdy však nemůžete mít méně než tři tipovací kostičky.

Na mapě jsou zkombinované mořské a suchozemské oblasti, což občas trochu snižuje přehlednost hracího plánu a hráč musí delší dobu zkoumat, kde přesně dané teritorium končí. Za hranici se totiž nepočítá pouze přerušovaná bílá čára, ale také pobřežní pás mezi souší a mořem.

Partie jako taková plyne velice rychle a nikdo se při ní ani na chvilku nenudí. Těch 45 minut, které obvykle jedna hra trvá, uplyne až překvapivě rychle. Navíc v jejím průběhu těžko stihnete více než deset různých zvířátek, což teprve ukazuje, jako obrovské číslo 360 ve skutečnosti je. Variabilita je tak zaručena na dlouhé a dlouhé hodiny. V podstatě je nemožné si z kartiček zapamatovat více než několik drobností, které vám v příštích hrách nepomohou.

Problémem jsou však vstupní znalosti, protože pokud hrajete s menšími dětmi (Fauna je doporučena od 10 let), mohou je dospělí na některých zvířatech porazit snadno. Přestože naše partie s jedenáctiletým chlapcem byly většinou velice vyrovnané, nastanou situace, při kterých dítě může mít proti dospělejším soupeřům znatelnou nevýhodu. Je to podobně zřejmé, jako to, že nebudete Faunu hrát proti nějakému zoologovi.

Zážitek ze hry se odlišuje podle počtu hráčů, ačkoliv to není nikdy na úkor hratelnosti. Při partii ve dvojici však hrají větší roli znalosti, protože políčka nejsou tak rychle obsazena. Zatímco při hře v plném počtu má vždy velkou výhodu první polovina startovního pole, zatímco druhá paběrkuje a čeká na svoji příležitost při dalších zvířatech. O to větší však je radost, když se začínající hráči spletou a vy jim můžete tu správnou možnost vyfouknout.

Ve Fauně zažijete spoustu zvratů, protože jedno správné zvíře může otočit celý vývoj partie. Stačí trocha vědomostí (nebo štěstí) a z posledního místa najednou můžete být ve vedení, protože občas lze za jednu kartičku získat opravdu pořádný ranec bodů. Při hře na vás čeká také spousta legrace, nejednou se vám totiž stane, že opičce s váhou několik set gramů přisoudíte těžkou váhovou kategorii nebo naopak z velké ryby uděláte návnadu pro štiky.

Pokud vás bude zajímat, odkud tvůrci získali jednotlivé číselné hodnoty o zvířatech, pak pro vás máme odpověď. Čerpali hned z několika zdrojů a v případě, že tyto uváděly rozdílná čísla, použili jejich průměr. Stojánek na karty je skvělým nápadem pro ukrytí těchto údajů v průběhu hry, čímž se autor elegantně vyhnul klasickým odpovědím na druhé straně karty.

V roce 2009 byla nominována jako vůbec první vědomostní hra na ocenění Spiel des Jahres a letos se dočkají v sousedním Německu nové verze s názvem Fauna Junior, která je určena speciálně pro menší děti už od šesti let.

Fauna je vynikající a zábavná hra, která nejenže prověří vaše znalosti o zvířatech z celé planety, ale především nabídne upřímnou a zajímavou zábavu. Jedná se o chytře sestavený mix vědomostní hry s opravdovou deskovou hrou, ve které získáváte body. Můžeme ji doporučit opravdu všem, kteří mají kladný vztah ke zvířatům. Venku prší? Nechoďte do ZOO, zahrajte si Faunu!

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/238/recenze-fauna-zviratka-kam-se-podivas


Vytvořeno:  16.12.2012 uživatelem ZdenT27 . Hodnocení:
Víš kolik váží poník?
Kamzík bělák, žije ve 4 oblastech, dále budeme tipovat hmotnost,délku a délku ocasu.
No, kolik asi muže mít délku ocasu, když na obrázku vůbec není? Asi radši budu tipovat jeho hmotnost. Podle obrázku je to takový poník - jsi blázen? Víš kolik váží takový poník?!?!? No tak radši zkusím tipnout, kde žije. Když tak aspoň získám body za sousední oblast...

Fauna je vzdělávací hrou, kde největším překvapením pro mě byla pravidla. Před první hrou jsem čekal klasiku - přečtu si zvíře na kartě a pokud nemám o něm ani šajn, tak si v této hře ani neškrknu. Opak je pravdou, klidně si tuhle hru zahraju s profesorem biologie a myslím, že se pobavime u hry stejně. Hra není o nabitých vědomostech, ale o tom, jak se hráči dokážou u zvířátek pobavit a zamyslet se nad nimi, kde asi žijí a jak můžou být těžké nebo velké.

Herní materiál obsahuje 180 karet s 360 zvířatky, 42 odhadovacích kostiček v šesti barvách pro každého hráče a herní plán planety. U jedné hry se většinou použije 5-6 karet zvířat, takže je hra vždy nová, zvířata se neopakují a pokaždé se dozvíme něco nového.Diskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Fauna' obsahuje 12 příspěvků. Poslední příspěvek vytvořil dne 09.08.2012 v 10:01 uživatel pogo.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
dvojjazycne vydanie?dajo15.03.2010 15:36
Re: dvojjazycne vydanie?pogo23.03.2010 09:10
Re: dvojjazycne vydanie?DONKEY23.03.2010 11:16
Kdy bude?verxes16.05.2010 09:07
Re: Kdy bude?pogo15.06.2010 12:18
Re: Kdy bude?dajo17.06.2010 13:28
Re: Kdy bude?pogo17.06.2010 16:08
DokyBuBen25.12.2010 14:37
Jine vydani hryBluďa05.08.2012 23:25
Re: Jine vydani hrypogo08.08.2012 11:04
Re: Jine vydani hryBluďa08.08.2012 19:38
Re: Jine vydani hrypogo09.08.2012 10:01

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |