Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Byl jednou jeden život
Originální název: Byl jednou jeden život
Rok vydání: 2007
Autoři: Sebastien Dubois
Výrobci: Atomic mix
Dovozci: BH promo
Věk hráčů: Od 6 let («»)
Počet hráčů: 1 až 4
Doba hraní: Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut 
Stupeň náhody: 2 - střední podíl náhody («»)
Interaktivnost: 4 - vysoká míra komunikace («»)
Humor: 3 - hra má k humoru blízko («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Herní systém: Spolupráce («»), Znalostní hra («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)
Doporučení pro rodiny: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)

Stručný popis:

Podobně jako v kresleném seriálu "Byl jednou jeden... život" se prostřednictvím této hry přeneseme do lidského, těla mladé dívky Psi. Abyste vyhráli, je nutné, aby všichni hráči zásobili kyslíkem všech pět částí těla Psi: pravou a levou ruku, pravou a levou nohu a mozek. Je to kolektivní hra, kde hráči společně bojují proti virům, které se pokusí napadnout plíce Psi.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

KrabiceZajímavé odkazy

  BoardGameGeekHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 6 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 2,60) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 589.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  21.07.2010 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Byl jednou jeden život
V obchodní síti se často setkáváme s deskovými hrami, které jsou inspirované filmem nebo seriálem. Bohužel se většinou jedná jen o nějaký marketingový doplněk, kopírující známé herní principy a vydání hry má prakticky pouze jedinou funkci: vydělat na fenoménu hrdinů, které známe z televize nebo kin. Naštěstí to ale plošně neplatí pro všechny vydavatele, najdou se totiž i světlé výjimky a o těch se samozřejmě stojí za to zmínit.

Firma BH promo na český trh přináší dlouho toužebně vyhlížené DVD s francouzskými seriály Byl jednou jeden život/člověk/planeta. Kromě toho se rozhodla zadaptovat pro naši malou zemičku také deskovou hru, která vznikla na motivy zmíněného dobrodružství odehrávajícího se uvnitř lidského těla. Původní verze spatřila světlo světa v roce 2007 a jsou pod ní podepsaní Raphaël Ollé Cervera a Sébastien Dubois. A právě tato hra se nám dnes dostává do hledáčku.

Už samotná váha balení naznačuje, že máme co do činění s něčím rozsáhlým. Po zvědavém rozložení herní desky koukáte na téměř metr dlouhou plochu pomalovanou krásnými ilustracemi, které důvěrně znáte ze seriálu. Model lidského těla se vyvedl a okolní ilustrace jen doplňují atmosféru. Kromě plánu najdete v krabici čtyři postavičky Hema, odlišených různobarevnými podstavci. To bude jediná chvilka, kdy trošku zalitujete – určitě by bylo lepší mít čtyři odlišné figurky, znázorňující každá jiného hrdinu. Ale nevadí.

Zvědavě vytáhnete také dva pytlíčky, které obsahují molekuly kyslíku. Tedy… kromě toho skutečného i jeho nadživotní zvětšeniny – průhledné bleděmodré žetonky. Jejich protivníky zadržuje druhý sáček po okraj naplněný červenými zlověstnými viry rýmy.

Uprostřed krabice si triumfálně trůní bílá šestistranná kostka a je obklopena hromadami zabalených kartiček. Těch je celkem 330, všechny jsou popsány z obou stran, najdete na nich celkem osm otázek včetně odpovědí uvedených ve spodní části a jsou tematicky rozděleny vodotiskem do pěti hromádek – viry, bakterie, imunitní, krevní a nervový systém.

Otázku musíte zodpovědět vždy, když svojí figurkou Hema dojdete na políčko s některým z obrázků. Na začátku hry si zvolíte jednu ze čtyř obtížností, první je určena dětem a její obtížnost je přiměřená minimálnímu věku šesti let, druhá je určena pro znalce seriálu, kterými mnohé starší děti budou. Třetí a čtvrtá je určena pokročilým a nad některými otázkami se zapotí i dospělí.

Průchodem přes políčka hrací desky dodržujete neustálý koloběh, zásobujete kyslíkem orgány a běháte pro další do plic, než je ho všude dostatek. U každé tažené kartičky si dejte záležet na tom, co odpovíte. Špatné odpovědi vás nejen připravují o nesené molekuly kyslíku, ale především přidávají viry rýmy do plic Psí. Pokud ve svém poslání neuspějete, obě plíce zčervenají a malá holčička dostane rýmu.

Celá hra budí dobrý dojem, že její tvůrci si na ní dali opravdu záležet. Co je ovšem (k rodičům) méně příznivé, je cena. Ta přesáhla magickou hranici tisíce korun a přes opravdu vynikající zpracování všech herních komponent se nám zdá trošku vyšší než by nutně musela být. Přesto by vás tento parametr neměl zastavit, protože hra vás díky počtu otázek jen tak neomrzí.

Hra má v sobě vysoký edukační potenciál, který může v dětech probudit velký zájem o poznání lidského těla. Samotný stejnojmenný seriál dokázal krásně a hlavně srozumitelně vysvětlit procesy, které se v našem těle odehrávají, a přitom si ponechat i jistou rovinu odbornosti.

Ani po několika desítkách her jsme nepozorovali žádnou únavu materiálu, ačkoliv jsme hru hráli někdy i s mladšími dětmi, které se k ní příliš šetrně nechovaly. Kvízových otázek na kartičkách je opravdu mnoho. Důležité je vždy důkladné promíchání, abychom si například z jednoho balíčku netahali dokola stále stejné otázky. Zásoba je opravdu veliká a byla by škoda ji nevyužít. To, že si člověk některou z odpovědí zapamatuje, není na škodu. Právě naopak, dozví se spoustu nových věcí, které se mu později v životě může hodit. A je posláním celé této hry něco hráče naučit.

Spousta otázek je zaměřena přímo na seriál, takže ti, kteří ho nikdy neviděli, mohou správné odpovědi jen tipovat. Proto je myslím vhodné vybrat si buď jinou kategorii otázek, nebo v lepším případě se na seriál podívat. Díly nejsou dlouhé, a tak třeba můžete jednotlivé hry prokládat koukáním na seriál. Odbornější otázky mají vyzkoušet vaše znalosti, oproti otázkám seriálovým, které testují spíše vaši pozornost, jak dokážete zachytit různá jména či scény z filmu. Některé otázky pro experty mají nasazenu vysokou obtížnost, ale vynahrazují to zajímavými tématy a představují výzvu i pro hráče v oboru vzdělané.

S kartičkami otázek se ovšem pojí zásadní potíže. Asi nejmenší z nich, která snižuje hodnotu ohromujícího čísla 2550 otázek, je fakt, že některé vědomostní otázky se opakují napříč několika okruhy.

Na hře je také znát, že je přeložena z francouzštiny a ačkoliv je mnoho otázek, týkajících se přímo seriálu, lokalizováno i včetně jmen dabérů, setkáte se zde s několika otázkami vyžadujícími detailní znalosti francouzské kultury, například: "Kdo získal v roce 1674 ve Francii monopol na tabák?"

Jako naprosto nevhodné nám přišlo zařazení otázek se sexuální tématikou do druhé kategorie, která je určena pro dětské milovníky seriálu. Za všechny uvádíme příklad: "Máš za sebou rizikový sexuální zážitek. Existuje způsob, jak minimalizovat riziko, aby se vir HIV v Tvém těle usadil?" V podstatě se nejedná o závadné otázky, které by bouraly nějaká tabu, ale máme pocit, že některým rodičům by mohly vadit. Samozřejmě záleží na zvážení rodičů, jestli tyto otázky přečtou. Pokud však děti nechají hrát samotné, musí s tímto rizikem počítat.

Celkový dojem ze hry je opravdu dobrý. Hru můžeme doporučit všem, kteří milují tento kreslený seriál, nebo je zajímá lidské tělo. Velkým mínusem stále zůstává cena a je na zvážení každého, jestli je ochoten za ni tu tisícikorunu obětovat. Kromě výše uvedených výtek k otázkám jsme ve hře nenašli žádné závady, které by vám měly zabránit v její koupi.

Deskovka Byl jednou jeden život skvěle rozšiřuje všemi milovaný seriál a výborně doplňuje výuku o lidském těle. Díky důrazu na kooperaci navíc pomáhá mladším rozvíjet jejich komunikační dovednosti a tvoří skvělý dárek pro všechny malé vědátory.

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/34/recenze-byl-jednou-jeden-zivot


Vytvořeno:  06.01.2010 uživatelem photograph . Hodnocení:
Nuda, ale pro rodiny s dětmi možná...
Z této hry jsme lehce rozpačití. Hráli jsme ji zatím několikrát a příliš nás nechytla. Hráli jsme ji ve čtyřech a také ve třech lidech, žádný velý rozdíl v tom nebyl.

Nejdříve bych rád velmi ocenil zpracování hry. Hrací pole, figurky i molekuly kyslíku a viry jsou opravdu krásné. Obzvlášť nápad přenášet tyto elementy přímo na zádech figurky je výborný a vychází vlastně už ze seriálu - pro děti je tato názornost určitě +. Tento fakt také zvedl celkové hodnocení. Původně jsem chtěl hodnotit 2,5.

Další pozitiva jsem asi neobjevil - snad jen to, že pravidla jsou velmi jednoduchá, zvládnutelná během okamžiku a nahlédnout do nich je potřeba snad jen v případě nesrovnalostí (dvě figurky na jednom poli atd.)

Zásadním problémem, který nás od hraní této hry zrazuje je absence jakékoli soutěživosti. Všechny figurky přispívají ke společnému cíli - přenést kyslík z plic do těla a odnést z plic viry. Někomu může samozřejmě tento fakt vyhovovat.

Dalším, pro mě nepřekonatelným, problémem je až absurdní vazba hry na seriál. Některé otázky (může jich být čtvrtina, nepočítali jsme je) jsou typu: v autě jaké barvy jezdí v seriálu ta nebo ona osoba? Ostatní otázky jsou díky Bohu vzdělávací.

Doba hry může být okolo půl hodiny.

Na závěr se musím vrátit k výtečnému zpracování herního materiálu - je opravdu originální a figurky nádherné. A že nás tato hra zatím nechytla neznamená, že nebude vyhovovat například rodině s malými dětmi.

(Kdyby to bylo možné, přiložil bych i fotky..)Diskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Byl jednou jeden život' obsahuje 2 příspěvky. Poslední příspěvek vytvořil dne 20.01.2010 v 12:53 uživatel Michal.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
Pro rodiny s dětmi rozhodně!!!rokl15.01.2010 14:31
Re: Pro rodiny s dětmi rozhodně!!!Michal20.01.2010 12:53

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |