Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Údolí králů
Originální název: Egizia
Rok vydání: 2009
Autoři: Acchittocca (Stefano Luperto, Flaminia Brasini, Virginio Gigli, 
Výrobci: HANS IM GLÜCK, MINDOK
Dovozci: MINDOK
Věk hráčů: Od 12 let («»)
Počet hráčů: 2 až 4
Doba hraní: Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut 
Stupeň náhody: 3 - malý podíl náhody («»)
Interaktivnost: 3 - ustálená komunikace («»)
Humor: 2 - spíše seriózní hra s prvky humoru («»)
Složitost: 3 - rozvinutá («»)
Herní systém: Umisťování dělníků («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)
Doporučení pro rodiny: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)

Stručný popis:

Píše se rok 2707 před Kristem. V Egyptě začíná období rozkvětu, které dnes nazýváme Stará říše. Mocní obchodníci a stavitelé cestují na svých velkolepých lodích po vodě životodárné řeky Nil. Nakupují stavební kámen a najímají dělníky pro stavbu monumentů, které přetrvají tisíciletí. Vybudujte sfingu, pyramidu, obelisk, chrám či královské pohřebiště. Zvítězí ten, kdo si dokáže nejlépe naplánovat využití svých zdrojů a také se připravit na výkyvy stavu vody v Nilu.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce

 Datum ukončeníDatum založeníProdejceStav hryPřihazujícíCena
Detail aukce31.10.2014 20:0031.10.2014Sandy.czczNová, rozbalená z folie ale nehraná 500 Kč

Galerie obrázků

Krabice
Herní plán
Krabice - původní vydáníZajímavé odkazy

  BoardGameGeek   česká pravidla hryOcenění hry

  2010 - 7. místo
Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis)

Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis), je hlavní cena, která je udělována časopisem Die Poppel-Revue a veřejností
  2010 - nominace
International Gamers Awards

Mezinárodní ocenění společenských her. Uděluje mezinárodní porota.
  2011 - nominace
Hra roku

Ocenění Akademie her v České republiceHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 34 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 4,04) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 46.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  24.01.2012 uživatelem jakub . Hodnocení:
Vybudujte perly Egypta
Údolí králů je příjemná hra, která vás zavede do starověkého Egypta. V rolích stavitelů budete stavět sfingy, obelisky, pyramidy, chrámy, královská pohřebiště. Poplavíte se po životodárném Nilu a budete vyhledávat nejlepší příležitosti. Hra má pěknou grafiku, kvalitní herní materiál a umožňuje strategické plánování i okamžité taktické reakce. Přináší vše, co očekáváme od kvalitní moderní deskové hry. Ocení ji jak zkušení hráči, tak i ti méně zkušení. Hodí se totiž i pro náročnější rodinné hraní.

Herní materiál.
První představení hry se uskutečnilo v Essenu roku 2009. Mezi novinkami se tehdy neztratila, ale zároveň neohromila. Čas však ukázal, že se jedná o kvalitní hru, která příjemně překvapí svou hratelností. Rádi se k ní budete vracet. Není náhodou, že se objevila v nejednom herním ocenění mezi doporučenými hrami.

Údolí králů je komplexní hra v tom smyslu, že všechny prvky jsou provázané do kompaktního celku. Jako stavitelé máte k dispozici stavební čety. Ty jsou zpočátku slabé, mnoho toho nepostaví, takže je musíte postupně posilovat. Čím jsou ale silnější, tím pro ně potřebujete více potravy, kterou získáváte z obilí. Bez obilných polí se tedy neobejdete. Pokud se stane, že máte málo jídla, připravíte se o drahocenné body. Otevíráte také kamenolomy, protože bez kamene se žádná stavba neobejde – nic nepostavíte, a tedy nezískáte body. Musíte proto dobře plánovat, abyste sladili sílu čet, potřebné množství kamene a množsví jídla, ale také to, abyste byli na těch správných místech, kde vše uplatníte.

Hráčská deska s označením síly
pracovních čet a množství
získaného kamene.

Základní princip hry je jednoduchý. Plavíte se po proudu Nilu a cestou se zastavujete na různých místech, abyste získali něco užitečného nebo abyste se podíleli na důležitých stavbách. Body získáváte za nejrůznější činnosti během hry, další pak na konci. Především se bodově oceňuje podíl na budování hlavních staveb – obelisku, hrobech, pyramidy a chrámu. Sfinga vám dá body až na konci hry za všechny splněné úkoly. Zvítězí ten, kdo má na konci nejvíce bodů.

Kouzlo hry tkví v několika věcech, které do hry vnáší napětí a nutí vás neustále volit mezi několika možnostmi. Především můžete vstupovat jen na políčka, která jsou po proudu od posledního místa. Nemůžete se "vracet". Když postupujete rychleji, získáte cennější kartičky, v daném kole ale uplatníte méně akcí. Při pomalejším postupu sbíráte, co zbylo, celkově však můžete uplatnit více akcí. Na každém místě může zastavit jen jeden hráč. Výjimkou jsou tři staveniště – sfingy, obelisku s hroby a chrámu s pyramidou. Na jejich stavbě se v každém kole může podílet více hráčů.

Interakce je v této hře minimální, ale setkáte se s ní. Kromě obsazování míst můžete druhé ovlivnit tím, že posunete vodní prstenec, který se nachází v deltě Nilu. Určuje, jaká pole budou zavlažována, a tedy přinesou úrodu pro fázi živení. Posunutí prstence umožňují dvě místa. 

Hra může začít.

Hra má jasnou strukturu herních kroků. Hraje se na 5 kol. Každé kolo má sedm fází, které probíhají vždy ve stejném pořadí. Po 5. kole následuje závěrečné bodování. Jednotlivá kola se liší tím, jaké karty Nilu na začátku kola vyložíte. Do hry se tak tyto karty s různými výhodami dostávají v příslušných kolech. Některé karty mají jednorázový efekt, jiné vám pomáhají do konce hry.

Údolí králů má propracovaná pravidla. Teprve po jejich přečtení pochopíte, jak vše do sebe zapadá. První dvě strany vás seznámí s herním materiálem a přípravou hry. Vlastní pravidla jsou strukturovaná a s příklady, takže se v nich dobře orientuje. Nechybí ani popis karet. Seznámení s hrou proto není náročné, je však potřeba číst pozorně. 

Graficky je hra připravena na výborné úrovni a dobře podtrhuje téma hry. Herní plán představuje "mapu" Egypta, je přehledný. Lodičky a cihličky jsou ze dřeva. Žetony pracovních čet a hroby z kartonu. Karty jsou menší, jednotlivé typy jsou barevně odlišeny, takže se v nich dobře orientuje.

Nejlépe si zahrajete ve čtyřech hráčích. Pro tento počet platí všechna pravidla, při hře dvou či tří hráčů se drobně upravují. Dobře si ale zahrajete v jakémkoliv počtu. Jedna partie trvá okolo hodiny až hodiny a půl. Záleží na zkušenosti hráčů s hrou. Hra poskytuje mnoho možností, co můžete dělat. Stále musíte volit a hrát s ohledem na to, co dělají ostatní. Díky tomu je každá hra jiná.

Náhoda má ve hře přesně vymezené místo. Například karty Nilu se umisťují pro každé kolo náhodně z příslušného balíčku. Více se náhoda projeví v kartách úkolů, které hráči získávají na stavbě sfingy. Jejich obtížnost je různá. Hráči si ale mohou vzít maximálně jednu kartu v každém kole (vybírat mohou až z pěti). Náhoda tedy především vytváří podmínky ve hře a hráči na ni musí reagovat.

Údolí králů je jednou z opravdu vydařených her, které si zaslouží vaši pozornost a vyzkoušení. Nebudete litovat.

Celou recenzi si můžete přečísta na herním webu Frodovy deskové hry.Vytvořeno:  25.09.2012 uživatelem vaseklu . Hodnocení:
Údolí králů
Údolí králů vás zavede do prostředí starého Egypta, kde se s pomocí dělníků a materiálu(kamene) snažíte získat co nejvíce bodů. Hra se skládá celkem z 5kol, při kterých nejprve nasazujete loďky po směru proudu a vybíráte si tak herní akce předtištěné na plánu(posílení stavebních čet, stavění obelisků, pyramid.., posun vodního prstence). Nebo se můžete rozhodnout pro karty Nilu, které jsou velice různorodé v každém kole a mohou vám přinést od kamení potřebného pro stavbu, přes karty potřebné pro obživu pracovních čet a jejich povyšování, až po všelijaké jiné herní výhody(např. plout proti proudu, nasadit dvě lodě po sobě..) a nebo rovnou herní body.

Taktiky jsou různé a velice záleží na nabídce karet Nilu a také karet Sfingy, které vám přináší skryté herní body jež jsou vyhodnoceny až na konci hry. Podle toho zda se vám je podařilo splnit obdržíte body, které mnohdy rozhodují o vítězi. Někdy je rozdíl mezi hráči propastný, jindy je to hra o každém bodu, záleží na vyrovnanosti hráčů.

Hra je velice dobře hratelná ve dvou, třech i čtyrech hráčích, což považuji za její veliké plus. Za další veliké plus považuji i to, že nás ani po cca roce hraní a cca 100 hrách ještě neomrzela a hrajeme ji pořád rádi dál ať už v jakémkoliv počtu hráčů. Graficky je hra moc pěkná, obsahuje mnoho dřevěných komponent a má velice promyšlený hení systém. Proto ji vřele doporučuji i vám. Tato hra by určitě neměla chybět ve sbírce žádného hráče..:)


Vytvořeno:  12.09.2011 uživatelem Martin . Hodnocení:
Údolí králů vs. Agricola
Chtěl bych napsat krátkou recenzi na hru, kterou jsem si nedávno pořídil - Údolí králů.
Předně, Údolí králů je velice povedená hra. Skoro všude na hodnoceních jsem četl, že Údolí králů je typovým nástupcem hry Agricola. Mám obě hry a obě hraji dost často, tak snad mohu přihodit svůj názor:

SYSTÉM HRY - KOLA
Jak Agricola, tak Údolí králů je takticko-strategická hra. Obě hry se hrají na jednotlivá kola. V Agricole jich je 14, v Údolí králů 5. V Agricole určuje počet možných akcí v daném kole počet členů rodiny, v Údolí je to neměnný počet lodiček - 8ks pro každého hráče.
Stejně jako v Agricole umístěním člena rodiny, získává hráč danou akci, tak v Údolí hráč získává umístěním své lodičky určitou výhodu - akci, posílení stavební čety, získá karty Nilu nebo se zařadí do stavby sfingy, sloupu, hrobů, pyramidy či chrámu.

SYSTÉM HRY - ŽIVENÍ RODINY/STAVEBNÍCH ČET
V obou hrách je shodný prvek živení svých pracovníků. A v obou hrách se shodně trvdé platí za neuživení. V Agricole se živí v období sklizně (po 4., 7., 9., 11., 13. a 14. kole). V Údolí králů je to v každém z pěti kol.
V Údolí králů je motiv živení zajímavě propojen s možností škodit protihráčům. K živení je možné použít pole tří různých druhů (zelená, žlutozelená nebo hnědá). Která pole zrovna budou "plodit" určují hráči pomocí jednoduchého principu - vodní prstenec. Je to velice zajímavý způsob, jak samotné živení vyšperkovat.

SYSTÉM HRY - PRACOVNÍCI
V Agricole jsou pracovníky členové rodiny. Musíte rozšířit svůj dům, abyste získali prostor pro nového člena. Naproti tomu v Údolí králů máte již od samého začátku tři stavební čety + žolíka. Tyto čety jsou však příliš slabé na veliké stavby a v průběhu kol je můžete - spíše musíte - vylepšovat. Na jednoduchém ukazateli máte k dispozici přehled síly vašich pracovních čet. Přehled síly slouží zárověň jako ukazatel potřebného množství obilí k živení. Čím silnější jsou vaši pracovníci, tím více potřebují živit.
Hry jsou si v tomto dosti podobné - čím více členů rodiny v Agricole, tím více mám i možných tahů k dispozici v rámci jednoho kola, ale musím též více jídla nastřádat k uživení všech. Tak také v Údolí králů, čím silnější pracovní čety mám, tím větší stavby postavím, ale o to více "jídla" musím mít k dispozici.

SYSTÉM HRY - BODOVÁNÍ
Zatímco v Agricole se dají body protihráče alespoň částečně sledovat na jeho farmičce, v Údolí králů do poslední chvíle nevíte, kdo jak na tom je. Sice vidíte průběžný stav na počítadle bodů, ale ve hře jsou k dispozici karty Sfingy, které přinášejí v konečné fázi hry možnost získat další body - a to dostatečný počet na to, aby hra byla dostatečně zajímavá a vítěz nebyl před koncem hry jednoznačný.

SYSTÉM HRY - POČET HRÁČŮ
V Agricole je max. počet hráčů pět. Přiznám se, že v plném počtu jsme hru ještě nehráli, ale i ve hře 4 hráčů je to velice napínavá hra, která nutí hráče přemýšlet a měnit svou strategii podle toho, jak aktuálně zahrají protihráči. Podle mého zde není tolik příležitostí škodit protihráčům. V Údolí králů je max. počet hráčů 4. Ani zde jsme v plném počtu ještě nehráli, ale s ohledem na systém hry (především živení) se zde dá škodit mnohem více než u Agricoly.

V obou hrách je dobře propracovaný sytém a je jen na hráčích, jak dobře si dokáží naplánovat svou strategii a jak dobře ji umějí měnit - v závislosti na tazích protihráčů - ve svůj prospěch.

Obě hry mi přirostly k srdci a nebojím se je vřele doporučit. Rád si zahraji obě a kdykoliv.


Vytvořeno:  30.08.2011 uživatelem Pamir . Hodnocení:
Údolí králů
Ahoj všem, kdo chtějí údolí,
Tak jsem se rozhodla napsat recenzi k této hře. Hru jsme koupily s manželem na základě hodnocení na BGG a musím opravdu uznat, že toto ohodnocení si zaslouží. První dojem při rozbalení byl příjemný, protože vnitřní kartony jsou festovní a hlavně barevně povedené. Takže už ze startu můžete nasát atmosféru. Po přečtení pravidel, která jsou podle mě srozumitelná a dobře napsaná, jsme se pustily do hraní. Herní systém je jednoduchý a přitom hodně zajímavý. První testovací hra dopadla dobře a veškeré nejasnosti ohledně karet jsme dopilovaly už během první hry. Takže druhou hru už jsme hrály pohodě a svižně.
Nachystání samotného herního plánu a komponentů hráče je bleskovka. Po tom následuje taktická a napínavá hra až do konce. Musíte hodně taktizovat a přemýšlet, čemu dáte přednost. Každé kolo začíná položením 10ti karet Nilu, dále probíhá postupné nasazování lodí hráčů na řeku z hora dolů. Každý hráč má 8 lodí. Můžete je nasadit na kartu Nilu nebo na kruhové políčko s dělníky (stavební čety) či na políčko pro staveniště. Pak následuje živení dělníků, zisk z kamenolomu a nakonec stavění budov. Nechci popisovat podrobně návod jak hru hrát.. Jak jsem psala pravidla jsou srozumitelná a není k nim co vytknout. Na hře mně zaujalo živení stavebních čet. Máte tři druhy obilných polí – ty získáváte mezi kartami Nilu. Zelená, žlutozelená a hnědá pole. Tyto stejná pole jsou také namalována dole na konci řeky Nilu, kde je na jednom z obilných polí položený vodní prstenec, který určuje kterým ze tří druhů obilí můžete v daném kole uživit dělníky. Prstencem můžete v průběhu kola posunout, když vstoupíte na kruhové políčko Passalon. Ve dvou hráčích to není úplně tak nebezpečné, jako ve více hráčích. Pak už můžete spoluhráčům pěkně zavařit, pokud si nevzali nějakou pomocnou kartu z karet Nilu. Tím nemyslím jenom obilí, ale také různé karty na proměňování obilí. Je to prostě originální nápad. Živení je spíše okrajová záležitost, ale přesto hodně zajímavá. Nejste tolik pod tlakem, ale to neznamená že to můžete vypustit. Živení je samozřejmě spojeno s dělníky a čím víc obilí máte, o to víc můžete mít větší četu. Čím jí máte větší, tím víc postavíte a následně z toho získáte vítězné body. Body se v této hře dají sbírat hodně způsoby. Jakmile polevíte, tak to projedete.
Na konec jenom mohu dodat, že hra se podle mě velmi vydařila a určitě stojí za to si ji zahrát. Hra je ve dvou dobře hratelná a míň si navzájem škodíte. Kdo nemá rád konflikty, tak hra ve dvou je ideální. Při vyšším počtu hráčů, ač jsme ji nehráli se bude muset víc riskovat a škodit soupeřů. Budete muset obětovat tahy kvůli obsazovaní výhodnějších políček. Rozhodně se nebudete u ní nudit. Musíte být neustále ve střehu a s tím jak se obsazují postupně políčka tak vymýšlet v průběhu neustále novou strategii. Vítěz není do posledního kola jasný. Závěrečné sčítání bodů může pořadí výrazně změnit. Kdo má rád hru s minimálním podílem náhody a taktizováním, tomu mohu hru doporučit. Snad jediné co mi nesedí je namalování rubové karty Sfingy, ale to je pro hru nepodstatné. Za to dávám tak půl bodu dolu.


Vytvořeno:  28.12.2010 uživatelem rach . Hodnocení:
Jak to že ji neznáte?
Tahle hra se neumisťuje na špičce všech žebříčků "hráčských" her jen tak náhodou. Jde o opravdu komplexní strategii kdy je potřeba mít jasno o bilanci mezi silou svých čet, počtem kamenů kterými disponujete pro aktuální kolo a o úkolech které máte splnit k dosažení extra bodů. Herní princip je jasný, plavíte se po Nilu a cestou se můžete zastavit na maximálně osmi místech. Pouze na třech stavbách může být více hráčů společně, jinak kdo dřív přijde tak místo pro dané kolo obsadí a šmytec. Krása hry je právě v tom rozmyslet se jestli je potřeba chvátat dolů po řece a vyzobnout jednu-dvě nejlepší kartičky za cenu že neuplatním všechny svoje akce a ztratím i body tím že toto kolo nebudu na všech stavbách nebo pěkně pomalinku posbírám co na mě zbylo ale budu mít víc zastávek a tím i akcí. Je možné soupeře i pozlobit a nastavit období sucha nebo jim vytrvale sbírat kartičky s kameny a neumožnit jim tak rozvoj. Při škodící strategii je ale těžké ohlídat si svůj stavební potenciál bez kterého se nelze dobrat k vítězným bodům. Velký bodový průvan je až na samém konci kdy se ukáže kolik z úkolů posbíraných u sfingy kdo dokázal splnit. Ti co remcají že celou dobu vedli a tady je předjede někdo o 40 bonusových bodů si musí uvědomit že to opravdu není náhoda a splnit tolik extra úloh určitě vyžadovalo pevnou strategii.Diskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Údolí králů' obsahuje 24 příspěvků. Poslední příspěvek vytvořil dne 17.03.2013 v 02:16 uživatel hrazda.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
Stavění pyramidyrach13.07.2010 09:22
Re: Stavění pyramidydilli13.07.2010 10:43
Re: Stavění pyramidyrach13.07.2010 14:37
dotaz na kartyhraci22.08.2011 15:48
Re: dotaz na kartypogo23.08.2011 09:38
Re: dotaz na kartyhraci23.08.2011 16:20
Hra pro 2?Eva8823.08.2011 16:36
Re: Hra pro 2?hraci23.08.2011 19:16
Re: Hra pro 2?Eva8823.08.2011 20:17
Re: Hra pro 2?pogo24.08.2011 10:58
Re: Hra pro 2?Davides920.09.2011 19:47
Re: Hra pro 2?pogo23.09.2011 09:26
Re: Hra pro 2?Davides926.09.2011 20:13
Od kdy lze používat karty Nilu?Shark09.09.2011 22:49
Re: Od kdy lze používat karty Nilu?dilli10.09.2011 10:53
druhé koloj24.09.2011 11:26
Re: druhé kolodilli24.09.2011 21:37
živeníj02.10.2011 12:29
Re: živeníhraci03.10.2011 13:31
DOKyDavides905.02.2012 19:52
Re: DOKyikri06.02.2012 07:55
Re: DOKyDavides906.02.2012 15:40
Karty nilumarabod15.03.2013 17:19
Re: Karty niluhrazda17.03.2013 02:16

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |