Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Pantheon
Originální název: Pantheon
Rok vydání: 2011
Autoři: Michael Tummelhofer 
Výrobci: HANS IM GLÜCK, MINDOK
Dovozci: MINDOK
Věk hráčů: Od 10 let («»)
Počet hráčů: 2 až 4
Doba hraní: Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut 
Stupeň náhody: 3 - malý podíl náhody («»)
Interaktivnost: 3 - ustálená komunikace («»)
Humor: 2 - spíše seriózní hra s prvky humoru («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Herní systém: Budování civilizace («»), Železniční a jiné sítě («»)
Počeštění: České vydání hry se připravuje («»)
Doporučení pro hráče: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)
Doporučení pro rodiny: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)

Stručný popis:

Nejnovější hra Michaela Tummelhoffera - autora her Sankt Petersburg a Doba kamenná. Starověké středomoří je oblastí velkého rozkvětu mnoha národů. A pro každý z nich je velice důležitá přízeň mocných bohů. Bohové z výše shlížejí na své národy a podporují jejich zdárný rozvoj. Na oplátku jim jejich národy přinášejí bohaté oběti a na jejich počest vztyčují monumentální sloupy. Zahrajte si za Řeky, Římany, Peršany nebo Egypťany. Je jen na vás, jak jednotlivé národy využijí svá období rozmachu a kdo získá přízeň jednotlivých bohů. Přeneste se na chvíli do velice zajímavého období starověku.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

KrabiceZajímavé odkazy

  Česká pravidla hry   Přehled bohůOcenění hry

  2011 - 7. místo
Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis)

Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis), je hlavní cena, která je udělována časopisem Die Poppel-Revue a veřejnostíHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 12
Průměrné hodnocení hry (skóre: 3,30)
Pořadí hry v žebříčku 278.místo
Vaše hodnocení hry


Vytvořeno:  24.08.2011 uživatelem jakub . Hodnocení:
Oslavte starověké bohy a oni vás odmění

Pantheon je nejnovější hra Michaela Tummelhoffera. Můžete znát jeho hry Sankt Petersburg či Doba kamenná. Tématem hry je rozvoj starověkých národů okolo Středozemního moře za pomoci mocných bohů. Je to bohatě vybavená desková hra s pěkným grafickým zpracováním herních komponent. Pantheon je hra určená spíše náročnějším hráčům. Nesmí jim však vadit větší podíl náhody.

Ve hře uspěje ten, kdo si zajistí přízeň bohů a polobohů. Na jejich počest proto hráči vztyčují sloupy a přináší oběti. Za to získávají vítězné body. Během hry jsou dvě bodování, v půlce a na konci. Další body hráči obdrží průběžně. Zvítězí ten, kdo má po závěrečném bodování nejvíce vítězných bodů.

Herní plán.
Hra je rozdělena do šesti epoch. V každé vládne jiný národ ovládající určitou část Středomoří: Galie, Řím, Kartágo, Egypt, Řecko, Germánie, Persie, Iberie. Hráči tak za hru projdou na mapě šest měst z osmi. Z nich vyrážejí do okolí, aby získali kořist v podobě různých výhod a aby stavěli sloupy na počest bohů. Sloupy totiž mohou umístit jen na vybraná místa, a tam zůstanou až do konce hry. Hráči dostanou body v závislosti na jejich počtu. Epocha končí při splnění jedné ze dvou podmínek: buď někdo získal poslední kořist, nebo kartičku boha. Ukončení epochy patří k jednomu z taktických prvků hry.

Všechny epochy probíhají stejně. Začíná se vzestupem nového národa (přípravou), pokračuje tahy hráčů (rozkvět) a končí úpadkem. Ve svém tahu má každý hráč řadu možností, co může udělat. Z možných čtyř akcí si zvolí jednu. Díky tomu se hráči rychle střídají a nemusí dlouho čekat:
  • Základní akcí je pohyb po mapě. Při ní se sbírají kořisti s výhodami a stavějí sloupy. Musíte mít u sebe dostatek malých šlápot a sloupů a také pohybů, které vám umožní šlápoty umisťovat na mapu. Zvláštností této akce je, že pohyb mohou provést všichni. Kdo ji zvolil, začíná, navíc získává pohyb navíc.
  • Akce nákup umožňuje získat žetony obětin, ale i šlápoty a sloupy ze společné zásoby. Za peníze je můžete také umístit na mapu (představuje jakýsi alternativní způsob pohybu).
  • Hráči také mohou získat kartičku boha. Musí však mít dostatek obětin, které bůh požaduje.
  • Poslední možností je doplnění tří akčních karet do ruky. Vybírá se ze čtyř odkrytých karet nebo náhodně z balíčku.
Nahoře karty obětin,
dole peníze a pohyb.
Akční karty jsou důležitým prvkem hry. Bez nich se neobejdete. Karty se stopami vám dávají pohyby, peníze potřebujete k nákupům, čtyři druhy obětin pak pomohou získat kartičky bohů. Karty jsou nejnáhodnějším prvkem ve hře. Bez stop se nepohnete, bez peněz nedoplníte zásobu šlápot a sloupů. Proto je nezbytné balíček karet vždy pečlivě zamíchat, aby nezůstávaly stejné typy karet u sebe.

Jednotlivé epochy se liší jen některými podmínkami. Národy mají své vlastnosti, které jejich epochu ovlivňují. Germánie a Řecko například upravují počet karter v ruce na sedm. Někomu to pomůže, jinému uškodí. Hráči také dostávají body za každou kartičku boha, kterého získají. V první epoše jeden, v další dva, atd., podle toho, v jaké epoše se nacházíte.

Kromě bodů přináší každý bůh nějakou výhodu. Některý jednorázovou, jiní mají trvalý efekt. Například Surparit vám okamžitě dá další kartičku boha (náhodně ze zásoby). Vinthrad vám zas trvale přidá jednu šlápotu pro pohyb. Výhody jednotlivých bohů najdete v samostatném přehledu.

Hra umožňuje několik různých cest k vítězství. Můžete vsadit na stavbu sloupů, které mohou přinést nejvíce bodů, nebo se spolehnout na zisk bodů a výhod, které přinášejí bohové. Jednoznačně nejslabší jsou polobohové, kteří v celkovém součtu přinesou nejméně bodů.

Svým podílem náhody by se Pantheon mohl zařadit mezi rodinné hry. Má však velké množství herních prvků a mnoho speciálních pravidel. Takže hru ocení spíše náročnější hráči, kterým nevadí větší podíl náhody ve hře. Například to, jaké hráč získá akční karty, může rozhodovat o míře úspěchu. Pokud někdo nemá karty pohybu, znamená to velký handicap. Bohové jsou různě silní, různě výhodní. Projeví se to, když bohy získáte náhodně například z kořisti.

Šlápoty znázorňují pohyb.
Základní pravidla nejsou tak složitá, je však potřeba si dávat pozor na detaily a na to, jak řešit konkrétní situace. Například byste mohli lehce přehlédnout, že si dobíráte kartu, pokud nechcete nebo nemůžete provést pohyb. Dejte si také pozor na to, jak zahrát výhodu některých bohů (například Traitera). Proto si pravidla dobře přečtěte a mějte je při první hře při ruce. Obsahují mnoho ilustrací a příkladů.

Na první hry počítejte s více než 90 minutami. Když se hru naučíte, zvládnete ji i za hodinu. Zpočátku se hra rozjíždí pozvolna. Konec má naopak až hekticky rychlý. Hra je určena až čtyřem hráčům. Osobně ji ale doporučuji v menším počtu.

Téma hry je velmi pěkné a přitažlivé. I zpracování a grafická úprava je na dobré úrovni. Herní materiál je dobře barevně odlišený a použité ikony srozumitelné (případně pomůže jejich přehled v pravidlech), takže je hra přehledná.

Pantheon si jistě najde své příznivce, kteří si ho rádi zahrají. Mnozí však dají přednost jiným hrám, protože jim nebude vyhovovat velký vliv náhody. Do které skupiny se zařadíte vy, je jen na vás. Poznáte to, až si hru vyzkoušíte.

Celou původní recenzi si můžete přečíst na webu o hrách Frodovy deskové hry.


Vytvořeno:  01.08.2013 uživatelem anupinka . Hodnocení:
Získejte vliv bohů
Pantheon jsem dostala zdarma při koupi jiné hry, ale kdybych si ho měla koupit, určitě bych do toho šla. Velká krabice je opravdu plná kvalitního, krásně ilustrovaného herního materiálu. Kromě herního plánu v ní najdete spoustu figurek, žetonů, žetonků, karet, kartiček, pravidla a přehled bohů. Pravidla jsou trochu těžší na pochopení, ale ona je hra sama o sobě celkem komplikovaná, takže zjednodušit je by určitě nebylo možné. Musíte se prostě soustředit na to, co čtete a nejlépe si vše hned zkoušet při hře. Ze začátku určitě budete hodně do pravidel hodně nahlížet, protože zapamatovat si, který bůh je k čemu dobrý a který národ, co dělá, není jednoduché. Po nějaké době se ale naučíte číst v symbolech, které jsou na kartách/žetonech namalovány a budete moci pravidla úplně odložit. Pak vás bude při hře rozčilovat jenom to, že prostě nestíháte provádět všechny akce, které vám hra nabízí :-). Ale ono je to na druhou stranu vlastně skvělé, protože každý z hráčů může zvolit úplně jinou strategii, přičemž vyhrát se dá podle mě každou z nich. Musíte jenom umět věci dobře zkombinovat. Hrajeme ji nejčastěji ve dvou a hře to na kráse ani hratelnosti rozhodně neubírá ;-).Diskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Pantheon' obsahuje 5 příspěvků. Poslední příspěvek vytvořil dne 10.03.2013 v 00:34 uživatel Block.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
Pantheon alebo Udolí králu?Davides906.02.2012 17:34
Pravidla: Národ Iberia, žetony kořistianupinka06.11.2012 08:04
Re: Pravidla: Národ Iberia, žetony kořistidilli06.11.2012 13:43
Re: Pravidla: Národ Iberia, žetony kořistianupinka06.11.2012 13:56
narocnejsi verze pravidelBlock10.03.2013 00:34

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |