Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Duch!
Originální název: Geistesblitz
Rok vydání: 2010
Autoři: Jacques Zeimet
Výrobci: MINDOK, ZOCH
Dovozci: MINDOK
Věk hráčů: Od 8 let («»)
Počet hráčů: 2 až 8
Doba hraní: Krátká hra do 20 minut
Stupeň náhody: 4 - bez náhody («»)
Interaktivnost: 4 - vysoká míra komunikace («»)
Humor: 4 - postavena na humoru («»)
Složitost: 1 - triviální («»)
Herní systém: Akční hra («»), Párty hra («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne. («»)
Doporučení pro rodiny: Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)

Stručný popis:

Myš! Kniha! Křeslo! Láhev! Duch! Bleskurychlá postřehová hra pro 2 - 8 hráčů od osmi let. Ve hře je 5 různých dřevěných předmětů - bílý duch, zelená láhev, modrá kniha, červené křeslo a šedá myš. Na kartách jsou obrázky těchto předmětů, ovšem ne vždy ve správných barvách. Hra obsahuje 2 varianty - jednodušší a náročnější. Příklad: Na kartě je modrý duch a červená myš. Ve hře žádný modrý duch, ani červená myš nejsou. Cílem je tedy vzít (zelenou) láhev, protože na kartě není zobrazena ani láhev, ani zelená barva.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Herní materiálZajímavé odkazy

  BoardGameGeek   Česká pravidla hryOcenění hry

  2011 - nominace
Hra roku

Ocenění Akademie her v České republice
  2011 - doporučená hra
Hra roku (Spiel des Jahres)

Hra roku (Spiel des Jahres) - pravděpodobně nejprestižnější anketa současnosti vyhlašovaná nezávislými novináři zabývajícími se společenskými hramiHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 18 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 3,57) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 177.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  26.06.2011 uživatelem jakub . Hodnocení:
Postřehová hra jak se patří
Duch! je jedna z nejvydařenějších postřehových her poslední doby. Bavit se při ní budou děti i dospělí, zkušení i příležitostní hráči. Všichni hrají současně, snaží se dříve než ostatní chytit jeden z pěti předmětů na stole: lahev, křeslo, knihu, myš či ducha. Nesmí se však splést. Nevyhrává totiž nejrychlejší, ale ten, kdo se nejrychleji zorientuje. Kdo vezme ten správný předmět? Hra je vtipně vymyšlená, rychlá, jednoduchá, zábavná.

Postřehové hry jsou rychlé a vyžadují plnou pozornost všech hráčů. Nikdo nečeká. Stejné je to u hry Duch! Během hry sbíráte karty. Kdo jich má na konci nejvíce, ten zvítězí.

Pokud hrajete s dětmi, můžete je do hry uvést příběhem o duchovi Balduinovi. Ten ve sklepení jednoho hradu našel kouzelný fotoaparát a začal s ním fotografovat věci, které s oblibou nechával zmizet. Některé věci se ale na fotografiích objevují ve špatných barvách, a to ho mate. Potřebuje pomoc hráčů, aby určili správné předměty.

Hra obsahuje sadu karet a pět dřevěných předmětů v pěti barvách: bílého ducha, modrou knihu, zelenou flašku, šedou myš, červené křeslo. Karty tyto předměty zobrazují v různých kombinacích. V základní variantě berou hráči předměty, které jsou rozložené na stole tak, aby na ně každý dobře dosáhl. Jeden hráč otočí vrchní kartu z balíčku a v tu chvíli se všichni snaží sebrat předmět, který je zobrazen ve své barvě (např. zelená flaška). Pokud ale na kartě žádný předmět ve své barvě není, pak musí hráči sebrat předmět, který na kartě není zobrazen a zároveň na ní není zobrazena ani jeho barva. Jednoduché, že?

Vtip je také v tom, že každý může vzít pouze jeden předmět. Kdo vezme ten správný, získá otočenou kartu. Karty ale dostane od všech hráčů, kteří chytili předmět nesprávný. Vždy existuje jen jedno řešení, které si jednoduše ověříte.

Náročnější varianta vám může zamotat hlavu o něco víc. V určitých případech nebudete předmět brát, ale křičet jeho název. Nahlas se musíte ozvat tehdy, když je na kartě zobrazena kniha, a to v jakékoliv barvě.

Předměty i barvy jsou dobře zvolené, takže se ani při hektické hře nemůžete vymlouvat, že jste se spletli. Především dřevěné předměty jsou úžasné. Grafika karet je příjemná, účelná a vtipná. Vše dobře ladí, takže je radost hrát.

Hra je jednoduchá, přitom vás plně zaujme. Pravidla si objasníte během pár minut. Výborně si zahrajete i ve větším počtu hráčů. Musíte jen mít dost místa, aby na předměty všichni dobře dosáhli. Dobře si ale zahrajete i ve dvou. Duch! se hodí pro rodinné hraní s dětmi i pro dospělé. 

Celou recenzi si můžete přečísta na herním webu Frodovy deskové hry.


Vytvořeno:  09.01.2012 uživatelem MestoProDeti.cz . Hodnocení:
Duch
Pizizubý duch poletující na ne příliš objemné krabičce zábavné společenské hry Duch možná svádí na první pohled k tomu, že se jedná o hru strašidelnou. Nic děsivého na ní ale není: v centru zájmu je tu totiž pozornost a rychlost!
Výhodou této hry je, že není složitá a hraje se docela krátce, takže si ji můžete zahrát i s návštěvou, která její pravidla nezná, na večírku nebo si ji vzít s sebou na dovolenou. Zajímavostí také je, že ji může hrát až osm hráčů (minimálně dva), což už tedy musí být pořádná mela! V neposlední řadě jde o hru, která bude bavit jak děti, tak i dospělé. Což je dozajista její asi největší klad.
Hra se skládá ze sady kartiček a několika předmětů: titulního ducha, myši, láhve, křesla a knihy (všechny sympaticky vyrobené ze dřeva). Každý předmět má svoji barvu, která je pro hru podstatná. Na kartičkách totiž vždy najdete zátiší, v němž je jeden z předmětů vyveden ve správné barvě anebo tu naopak něco chybí, což je častější případ. Ať už barva nebo předmět.
To trochu mate, ale zase to vnáší do hry víc zábavy, protože splést se je docela jednoduché. Cílem hry je sáhnout jako první po správném předmětu. Kdo se nesplete, bere kartičku, kdo ano, musí některou ze sebraných přesunout na hromádku soupeře, který byl sice druhý, ale sebral správný předmět. Vítězí pak ten, kdo má kartiček nejvíc.
Jedno kolo hry trvá maximálně půl hodiny a zkracuje se s tím, jak se hráči ve hře, potažmo obrázcích a předmětech začínají orientovat. Hra se tedy výborně hodí spíšena na ukrácení dlouhé chvíle, než jako zábava na celý večer. Což jak jsem zmínil již na začátku recenze může být i její výhoda. Jediné, co by se dalo hře vytknout je jen nijak zvlášť výrazná originalita herního systému.
Pozitivní je také to, že se hra jen tak neohraje, podobně jako třeba pexeso nebo člověče. A je v tom adrenalin!

Recenze převzata z webového portálu Město pro děti.cz www.mestoprodeti.cz - web o kultuře pro děti od 3 do 15 let.


Vytvořeno:  08.07.2012 uživatelem anupinka . Hodnocení:
Duch - super hra na párty
Duch je hra s velice jednoduchými pravidly, která určitě nikdo nebude mít problém pochopit. Mnohem těžší je ale samotné hraní, protože Duch je hra, která vás opravdu donutí přemýšlet! Hledáte-li nějakou oddychovku na letní večery, pak Duch určitě není to pravé pro vás. Po hře se totiž dokonce můžete cítit i vyčerpaní náročným uvažováním. Určitě je to ale super hra pro větší sešlost lidí nebo na nějakou party, protože legrace při hraní Ducha nikdy nechybí a mnohdy třeba i budete překvapeni, jak špatně dokáže váš mozek danou situaci ve hře vyhodnotit. Výhodné je také, že se dá vzít všude s sebou, protože krabička je velice malých rozměrů a nezabere mnoho místa. Jedinou nevýhodou Ducha podle mě je, že se dá dobře natrénovat a pak, když ho budete chtít hrát s nějakým nováčkem, on bude oproti vám velmi znevýhodněn a hra ho velice rychle přestane bavit. K tomu můžu poradit jen to, abyste dotyčnému dali také nějaký ten čas na trénink a nebo ho i sem tam nechali vyhrát, aby neztratil o hraní zájem. Chcete-li si ale pořádně „zavařit“ mozkové závity, pak vám Ducha vřele doporučuji.


Vytvořeno:  28.07.2011 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Duch! - chyťte ducha za uši
Duchové mají těžký život. Nemohou se ničeho dotknout a nikdo z lidí je nevidí, takže si nemohou ani povídat. Proto se spousta z nich uchýlí ke strašení, které jim poskytuje alespoň nějakou legraci. Vidět lidi křičet a utíkat nám možná nepřipadá příliš zábavné, ale duch se prostě baví jinak.

Ovšem ne tak duch Kuba, který jako jediné průhledné strašidlo na zemi je vidět. Díky tomu se musí vyhýbat lidem a jako jediného živoucího tvora, který se ho nebojí, má za kamaráda myšku Františku. Spolu zažili už spoustu dobrodružství, dokonce se byli podívat až v daleké Austrálii. V nákladním prostoru letadla se ho všechna ostatní zvířata bála, takže od té doby Kuba nerad létá.

Na svých cestách našli několik cenných suvenýrů, které jim zdobí jejich opuštěný dřevěný dům na samotě v lese. Především to je modrá knížka s titulkem "Příručka ducha ve světě živých", ale také zelená láhev, do které si Kuba každou noc zaleze a nechá si zdát sny o dalších cestách po světě s Františkou. Myška pak spí v křesle, ale ne nahoře, jak bychom si asi představili. Naopak si vykousala do opěrky díru, kde má pohodlný a měkký pelíšek tak, jak je zvyklá. Ani ta červená barva křesla jí nevadí. A tak si žijí duch a myš společně a šťastně.

A do jejich spokojeného života nás nechá nahlédnout autor Jacques Zeimet se svojí novou akční hrou Geistesblitz. Hra vyšla v roce 2010 pod hlavičkou vydavatelství Zoch Verlag. Do České republiky obyvatelé krabičky, především pak postavička titulního ducha nakoukla právě pod názvem Duch! v červnu roku 2011 a získala si srdce mnoha rodin. Společně se podíváme proč, a čemu za takový úspěch vlastně vděčí.

V srdci celého principu se jedná o jednoduchou karetní hru, kterou doplňuje pětice dřevěných součástek. Všechny tyto komponenty se ukrývají v mrňavé čtvercové krabičce, která svými rozměry připomíná tak trochu hry od Jirky Mikoláše z Jirasgames.

Modrá krabička s rozesmátým duchem na obalu tedy ukrývá balíček šedesáti karet. Pokud si přečtete úvodní příběh hry, pak se dozvíte, že se nejedná ve skutečnosti o karty, ale vyvolané fotografie. Našemu nešťastnému duchovi se totiž rozbil fotoaparát, pravděpodobně byl napaden nějakých duchařským virem. Od té doby nezobrazuje věci těmi správnými barvami, jaké mají ve skutečnosti. Vaším úkolem je pomoci smutnému duchovi fotografie roztřídit a odhalit na nich nepravosti napáchané zlobivým přístrojem.

Věci, se kterými se duch fotografoval, získáte v krabičce jako usvědčující důkazy. Máme tu tedy šedou myšku, modrou knihu, červené křeslo a zelenou láhev. A na všechno vaše kontrolování bude dohlížet samotná figurka ducha, která je bílá jako sněhová vločka. Jen oči a šibalský úsměv prozrazuje, že se nejedná jen o natažené prostěradlo. Všechno doplňují skládací pravidla, která v sobě šikovně ukrývají jak českou, tak slovenskou variantu na opačných stranách brožurky.

Příprava partie je naprosto jednoduchá. Stačí jen rozestavit pětici dřevěných předmětů do středu stolu tak, aby na ně všichni dosáhli a pečlivě zamíchat balíček šedesáti barevných fotografií. Je třeba také určit hráče, který otočí první kartu z balíčku a tím zahájí hon na dřevěné předměty.

Na kartách jsou zobrazeny vždy dva z pěti dřevěných předmětů v nejrůznějších veselých kombinacích. Myš nesoucí lahev, duch s knihou na hlavě nebo třeba myš v křesle. Důležité však nejsou jen předměty, ale také jejich barva. Pokud se některý ze zobrazených předmětů shoduje v barvě se svojí reálnou předlohou, pak je úkolem hráčů co nejrychleji chytit tento předmět do ruky. Ten, komu se to podaří, se stává vítězem kola, vezme si kartu k sobě jako vítězný bod a otočí novou kartu z hromádky.

Takhle se zdá Duch! opravdu jednoduchý a asi by vás za chvíli omrzel. Jenže, jak už vám asi došlo, shodná barva není jediným případem, kdy se budete snažit zvedat některý z předmětů. Mnohem častěji totiž nastane situace, že ani jeden ze dvou předmětů není zobrazený ve správné barvě. Co teď?

Hráči musí najít mezi rozloženými předměty takový, který není na fotce fyzicky, ale není tam ani jeho barva! To už zdaleka není tak jednoduché. Pokud některý z vás zkoušel už někdy Stroopův test (test čtení, při kterém jsou názvy barev napsány jinou barvou), bude mu ihned jasné, jak matoucí tato činnost pro lidské oko je.

A právě na tomhle principu je založena největší legrace ve hře. Musíte totiž velmi rychle (rychleji než soupeři) eliminovat všechny čtyři varianty, ale přitom se nenechat zaskočit kartami, které zobrazují předměty správně. Často se vám budou totiž stávat situace, ve kterých hráč vítězoslavně chytí předmět, ale pak zjistí, že některý na kartě odpovídá realitě.

Aby autor zabránil hráčům ve slepém chytání jednoho předmětu za druhým, přidal ještě jedno pravidlo. Účastník, který vezme do ruky nesprávný předmět musí vrátit jednu ze svých nasbíraných karet a přidat ji dospod hromádky. Tím se hra trošku natahuje, protože se nějakému tomu omylu těžko ubráníte. Zvlášť v napínavých a rozhodujících okamžicích, kdy všechny oči doslova visí na jedné z posledních karet hromádky.

Pochopitelně se vítězem stává hráč, kterému se v průběhu hry podaří ukořistit největší počet karet z hromádky. Na konci vás tedy čeká krátké počítání. Výsledky bývají často velice těsné.

Už tento jednoduchý princip stačí na hodiny a hodiny zábavy, protože Duch! procvičí dokonale váš postřeh. Ale až omyly soupeřů (a koneckonců i vaše) polechtají bránici a způsobí, že hře velice snadno a rychle podlehnete.

A to ještě autor do pravidel přidal jednu složitější variantu, která dává speciální vlastnosti pouze modré knize. Pokud totiž je na obrázku kniha, pak předmět nechytáte do ruky, ale musíte nahlas zakřičet jako první jeho název. Předmět pak berete jen v případě, že kniha na obrázku chybí. To ještě více zvyšuje matoucí kombinaci všech lidských smyslů.

Celý průběh je samozřejmě převážně o rychlém uvažování a postřehu a právě v něm se zde také projeví velké rozdíly mezi hráči. Ale to je vlastnost každé postřehové hry, ať už je to Jungle Speed (recenze), nebo třeba runový Rök (recenze).

Duch je v oficiálních pravidlech určen pro děti od osmi let, ale hrát jej mohou bez problémů i mladší děti. Jen nebudou asi schopné konkurovat starším soupeřům, protože jim bude trvat, než zjistí, který předmět sebrat. Pokud je však postavíte proti podobně silným soupeřům, pak si užijí stejnou legraci, jako jejich starší sourozenci nebo kamarádi. V takovém případě se pak mohou partie účastnit děti už kolem šestého roku.

Zpracování odpovídá kvalitou skutečnosti, že se budete o předměty prát. Jsou kvalitní, dřevěné a nemají žádné části, které byste mohli snadno zničit. Snad až na myší ocásek, ale i ten zatím všechny naše souboje vydržel. Otáčení karet není tak kritické jako třeba v Jungle Speedu, kde na načasování hodně záleží. Zde má největší vliv osoba toho, kdo kartu otáčí, protože právě tento hráč je v daném kole znevýhodněn.

Důležité je, aby se hráči v odkrývání karet opravdu střídali. V pravidlech je jasně řečeno, že následující kartu by měl vždy odkrývat vítěz minulého kola. Tento hráč je totiž otáčením karty mírně znevýhodněn, zpomaluje to jeho reakce a snižuje šanci na úspěch v daném kole.

Duch! není až tak originální, jak se na první pohled zdá. Vychází totiž principem ze starší hry s názvem Knapp Daneben, kterou vydala společnost Haba. V ní jste však vybírali z vikingské tématiky - loď, truhlu, nebo vikingské postavičky. Vše v trochu bláznivější grafice na kartách.

Zajímavá je také historie, která se váže k názvu. Zatímco německý Geistesblitz je dvojsmysl, který znamená "Záblesk ducha" a vystihuje jak rychlost, tak i postavičku ducha, která celou hru rámuje, v češtině byl tento oříšek těžší. Společnost MindOK tak oslovila dokonce i svoje fanoušky na serveru Facebook, aby jí posílaly návrhy. Nakonec se rozhodla pro obyčejný a jednoduchý název Duch!, ale pro pobavení zde uvádíme několik návrhů, které měly šanci na úspěch:

Popletený duch, Zlo duch, Barvy ducha, Duch a buch, Strašidlo popleta, Rychlý doušek, Bubák nekňubák, Zapomnětlivý duch, Rozpustilý duch a spousta dalších.

Duch! zaujme všechny věkové kategorie od nejmenších dětí po dospělé. Zároveň je výhodou jejího tématu, že se hodí v podstatě pro všechny příležitosti a málokdo odmítne nabídku partie. Už tyto vlastnosti z ní dělají v podstatě jasnou koupi v případě, že máte podobný typ her rádi.

Recenze převzata ze serveru DeskoveHry.com: http://www.deskovehry.com/s-pribehem/510/recenze-duch-chytte-ducha-za-usiDiskuzní příspěvky

Tato diskuze zatím neobsahuje žádný příspěvek. Buďte první, kdo tak učiní...

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |