Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Doba kamenná rozšíření - Stylově k cíli
Originální název: Stone Age Erweiterung Mit Stil zum Ziel
Rok vydání: 2011
Autoři: Michael Tummelhofer 
Výrobci: HANS IM GLÜCK
Věk hráčů: Od 12 let («»)
Počet hráčů: 2 až 5
Doba hraní: Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut 
Stupeň náhody: 2 - střední podíl náhody («»)
Interaktivnost: 2 - komunikace není součástí hry («»)
Humor: 2 - spíše seriózní hra s prvky humoru («»)
Složitost: 3 - rozvinutá («»)
Herní systém: Pozor! Rozšíření hry («»), Sběratelství («»), Umisťování dělníků («»)
Počeštění: Hra není do češtiny lokalizována nebo se do ČR nedováží. («»)
Doporučení pro hráče: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)
Doporučení pro rodiny: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)

Stručný popis:

Nakrmit a vybudovat váš rod bylo nutné. Nyní je čas na trochu výzdoby,dekorace a obchodu! Velké rozšíření přináší do hry novou surovinu, karty, budovy, více možných akcí a tedy i způsobů,jak se dobrat k vítězství. Také jej lze hrát v pěti hráčích.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Ukázka herního plánuZajímavé odkazy

  BoardGameGeek   Pravidla hryHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 8 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 3,39) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 244.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  09.08.2013 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Doba kamenná Stylově k cíli - i tenkrát nosili lidé šperky
Rodiny si spokojeně žijí svoje kamenné životy. Lovci loví mamuty a ochočená zvířata poskytují spoustu dalších surovin a masa. Prostě spokojený život byl možný nejen dnes, ale věřte tomu nebo ne, i v době kamenné před tolika tisíci let.

Jenže to by nebyli členové rodu homo sapiens, kdyby si nevymysleli nové věci, za kterými se trápit. Nemůžeme to samozřejmě porovnávat s dnešním způsobem konzumního života, ale prostě a jednoduše se obě pohlaví začaly zajímat o nějakou tu ozdobu, kterou by mohli nosit. A najednou se objevily šperky. Muži si schovávali zuby po zabitých zvířatech a pro ženy vyráběly z klů zabitých mamutů prsteny a náramky na ruku.

Něco podobného se stalo i ve světě, který obklopuje oblíbenou deskovou hru Doba kamenná (recenze). Jejím vydavatelem v České republice je firma MindOK. Pochází z Německa, kde ji pro firmu Hans im Glück vytvořil Michael Tummelhofer. Hodně jsme si o ní povídali v naší podrobné recenzi. Důvodem, proč se k ní vracíme, je skutečnost, že na český trh se dostalo nově také rozšíření této hry s názvem Stylově k cíli.

Krabice s rozšířením na víku ukazuje spokojenou vesnici s jedním párem. Za nimi je velká spokojená vesnice plná obyvatel, kteří čekají, až jim uděláte radost šperky. Ještě na jeden rok vás zvolili náčelníkem a teď je váš úkol jasný. Být tou nejštědřejší a nejbohatší vesnicí v okolí. Soupeřit o tento titul s vámi bude hned několik dalších kmenů.

V balení najdete pochopitelně pravidla popisující novinky oproti základní hře. Pod nimi je pak jeden výřez z herního plánu, který slouží k překrytí částí základní mapy. Je to proto, že na nové destičce najdete novou stupnici pro obchodování. K ní se vztahuje také nový domeček obchodníka postavený na místě, kde dříve byla skála.

Deska zabírá zhruba čtvrtinu velikosti původního herního plánu. Její zásluhou se vám z plánu ztratí místo pro nabídku budov, které musíte nyní umístit na stůl. Navíc jejím přiložením vznikne ještě jedno místo pro nákup civilizačních karet, tentokrát nalevo od čtyřech původních, na něž jste zvyklí. Platit se za ně bude ale zbrusu novými surovinami.

Kromě této desky uvnitř leží ještě jedna větší. Pokud hrajete Dobu kamennou často, tak ji poznáte na první pohled. Jedná se totiž o hrací desku pro pátého hráče, jemuž nové rozšíření přidává všechny potřebné komponenty, tedy nejen desku, ale také desítku figurek černé barvy a nějaké ty kostičky pro označení jídla, obilí a bodů.

Potom tu máme nějaké malé drobné žetony, které na nás pomrkávají z archu. Jedná se o pětici bodovacích žetonů, které určitě uvítají zkušenější hráči. Pokud totiž získáte víc než sto bodů a přesáhnete rozsah stupnice, vezmete si k sobě právě tuto kartičku, aby to bylo na první pohled patrné.

Mnohem víc prostoru v arších zabírají kartičky budov. Je jich dohromady patnáct. Devět věnujících se přímo šperkům, tedy tématu rozšíření, a pak ještě šest dalších z rozšíření Nové chýše. Ty vyšly původně v Německu v časopise Spielbox a nejsou součástí klasické německé verze. Do české se je však podařilo protlačit a my jsme za to MindOKu vděční. Jedná se rozhodně o další obohacení partie.

Teď už nám zbývá jen malý balíček civilizačních karet se zaměřením na šperky a obchod. A pak pytlík plný nových dřevěných komponentů. Jsou tu šperky! Dámy ale moc jásat nebudou. Za prvé jsou ze dřeva a za druhé asi prstýnek na prst nenavlečou. A zuby asi nikdo na krku také nebude nosit. Takže nakonec zůstanou dílky věrné svému hlavnímu použití – jako dárky pro vaše poddané ve hře.

Herní principy Doby kamenné jsou notoricky známé. Na herní plán vysíláte své dělníky, za pomoci kostek lovíte a získáváte suroviny a za ně rozšiřujete svoji vesnici. Nové chýše, civilizační karty a zásoby na zimu. Ale pozor na obilí! Musíte mít dostatek, abyste uživili svoje milované lidičky žijící ve vesnici..

Rozšíření přidává do partie šperky. Od nich dostane každý hráč do začátku jeden zub. O zamíchaných civilizačních kartách do zbytku karet a jednom novém políčku překryté části herního plánu už jsme hovořili. Všechny budovy zamícháte dohromady a vytvoříte sloupečky po sedmi kartičkách množstvím odpovídající počtu hráčů. Nejdůležitější jsou ale nové kostičky, které začínají na nule stupnice obchodu.

Šperky fungují ve hře jako měna. Zub je základní jednotkou a prsten představuje hodnotou přesně tři zuby. Mezi těmito dvěma druhy můžete libovolně měnit kdykoliv v průběhu partie, protože jsou naprosto zástupné. Získáte je při lovu, kdy můžete rozdělit svůj hod mezi získané jídlo a šperky.
Jejich hlavním významem je nákup nových karet a chýší. Ale můžete je také měnit v obchodě za jiné suroviny. K tomu ale musíte pokročit se svojí kostičkou z nuly. Dokud stojíte na úplném začátku, váš kmen ještě o barteru nic neslyšel.

Když obětujete v jednom tahu dva dělníky, můžete na stupnici postoupit kupředu. A jak se vaše kostička pohybuje, zlepšuje se vám poměr výměny. Nejenže budete moci měnit 1:1, ale ve větších výšinách dokonce jedna ku dvěma!

Zajímavé pravidlo s sebou nese i nové políčko pro civilizační kartu. Z něj lze nakupovat zaplacením tří šperků do pokladny. Za další zaplacenou trojici si ještě může skrytě vzít horní kartu z dobíracího balíčku civilizačních karet a ponechat si ji tajně před sebou. Její výhodu a tajemství využije až ve chvíli závěrečného bodování.

Názory na rozšíření se u nás v redakci dost lišily a byli jsme tentokrát netradičně hodně nejednotní v dojmech. Zatímco méně zkušeným hráčům Doby kamenné se rozšíření líbilo a užívali si nových možností bez přílišné analýzy rozdílů, někteří zkušenější hráči si stěžovali.

Je totiž pravdou, že nový mechanismus obchodu s sebou přinesl také menší důležitost samotné těžby. Některé suroviny prostě stačí jen občas vyměnit. To ovšem není nutně nevýhoda, protože právě proto se otevírají nové strategické možnosti.

Největším zádrhelem je náhodnost dobírání nových civilizačních karet. Konkrétně se jedná o nákup druhé karty naslepo za další sadu zubů. Zbytek hry je založený na otevřených informacích, zatímco tuto kartu si hráč ponechává tajně až do konce kvůli závěrečnému bodování. Její zisk pak závisí hlavně na štěstí.

Některé nové chýše mohou také hodně pomoci majitelům na začátku. Ti pak nepříjemně utečou ostatním. Chýše s trhem vám totiž umožní nepřetahovat se s ostatními o políčka na plánu, ale pěkně v klidu si získávat suroviny přímo u sebe, kde vás nikdo nepředběhne.

Bodování se hodně točí kolem stupnice obchodu, která vám může přinést pořádný ranec bodů. Na druhou stranu jste do ní museli investovat hodně času a dělníků, abyste se na tu úroveň dostali. Ale to je pouze důsledek toho, že se jedná o ústřední téma celého rozšíření.

Novinky partii překvapivě příliš neprodlužují. Herní doba je srovnatelná s původní základní verzí. Naštěstí ani příchod pátého hráče tuto informaci o rozšíření příliš neznehodnocuje. Herní doba stále zůstává na mírně překročené hodince.

Zajímavé je, že původně česká verze neměla z finančních důvodů vůbec vyjít. Bohužel i v současnosti se výrobní náklady na ceně podepsaly a je o trochu vyšší, než bychom si představovali. Naše lokalizované vydání je navíc lepší, protože původní německé mělo problémy s kompatibilitou (odlišné zadní strany karet a nepřesně sedící překryvná deska na plánu). Naštěstí českého se to vůbec netýká!

Rozhodně ale potěší možnost zařadit do partie pátého hráče. Na tohle omezení u Doby kamenné jsme už narazili dříve a u takto populární a jednoduché hry je to jen a jen dobře.

Doba kamenná se snaží dobíhat Stylově k cíli. Daří se jí to především nabídkou a zpracováním. Nezalíbí se ale všem. Nabízí nové možnosti, jak si obohatit svůj zážitek z obživy kmene. Jenže také tomu obětuje trochu té náhody. Někomu to může vadit, jinému ne. My vám k tomu řekli, co nejvíc to šlo. Rozhodnutí už teď zůstává (ostatně jako vždycky) na vás.

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com:
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/1096/recenze-doba-kamenna-stylove-k-cili-i-tenkrat-lide-nosili-sperky


Vytvořeno:  23.01.2012 uživatelem GK_voyger . Hodnocení:
Kamenka se stylovým obchodem
Doba kamenná je už poměrně dlouhou dobu na trhu, a pořád je to jedna z nejhranějších deskových her.
Jakmile jsem se dozvědel o vznikajícím rozšíření, bylo mi jasné, že jej co nejdříve zařadím do sbírky. V loňském roce jsem původní hru obohatil o mini-rozšíření Nové chýše z časopisu Spielbox. Nyní je součástí tohoto velkého, které obsahuje i mnoho dalšího.Především se jedná o novou sadu černých figurek vč. kostiček, které dávají možnost zmírnit pře o "svou barvu", dále hrací desku a zároveň doplňujících 5 malých kostek od každé barvy jedna. Ty slouží k označení úrovně obchodu na novém plánu. Tady se malinko pozastavím. Výrobce "šetří lesy" a přidává rozkládací plán (cca 1/4 původního), který se položí na původní plán na místo počítadlo obilí/ výběr chýší. Podle mého názoru by jak ceně, tak i vzhledu slušel kompletní nový herní plán s případným doplňkovým plánkem pro pokládání chýší (ty se nyní pokládají vedle herního plánu).
Hra samotná je pro zkušené hrače nadále svižná, hrací doba se prodlouží pouze v případě, že hrajete v plném počtu 5ti hráčů, avšak první hra nám zabrala i s nahlížením do pravidel 2hod 15min. Ve dvou hráčích jsme ji dohráli pod 60min vč. přípravy.
Nový herní materiál, ozdoby v podobě zubů a prstenů, je hezky zpracovaný, jako by byli skutečně z mamutích klů, skvěle zapadnou na herní plán, jejich umístěním je loviště a i princip získání je stejný, čili 2body na kostce odpovídají jedné ozdobě. Prsten má hodnotu tří zubů.S ozdobami lze pouze obchodovat nebo získat civilizační kartu(y). Zmíním-li negativum, je to rub civilizačních karet, který je odlišný od již používaných karet. Proto je lepší pro doplňování a získání civ.karet použít princip "zespodu". U nových chýší jsem toto nespozoroval. Nové "rozhozy" na kartách i na chýši jsou příjemným zpestřením hry, i doplnění "zelených" civ.karet o nový typ a možnost získat max. 81b za kompletní sérii, či v neposlední řadě budovy umožnující umístění figurek k získání surovin za zvýhodněných podmínek.
Obchod s ozdobami může být uskutečněn, pokud hráč má svou kostičku na počítadle obchodu na poli 1 až 10 a nejsou jeho dvě figurky u kupce (ten navyšuje úroveň obchodu o 2 a zároveň hráč získá 2 zuby). Obchod je detailně vysvětlen v pravidlech. Hráč může podle obchodního poměru (2:1,1:1,1:2) měnit ozdobu(y) či surovinu(y) za jinou(é).
Jako zbytečné mi přijde používání žetonu 100/200 vítězných bodů, my nadále zůstaneme u využívání bobulí (1jídlo=100VB) a houbiček (2jídla=200VB) pod velkou kostičkou.
Celkově shrnuto, rozšíření přináší dostatečný počet inovací, které rozhodně stojí za vyzkoušení. Pro hráče, co znají a rádi hrají Dobu kamennou, vřele doporučuji a tak neváhejte si obohatit již tak bezvadnou hru!!!
Hezké herní zážitky u "Kamenky s rozšířením" přeje Jirka alias GK_voygerDiskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Doba kamenná rozšíření - Stylově k cíli' obsahuje 23 příspěvků. Poslední příspěvek vytvořil dne 13.03.2013 v 08:02 uživatel dilli.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
České vydáníShark04.11.2011 22:15
Re: České vydánídilli05.11.2011 20:45
Re: České vydáníREM10.11.2011 14:16
Re: České vydáníPJ13.11.2011 11:21
Re: České vydáníDeth14.11.2011 09:24
Re: České vydáníSkill3r27.12.2011 09:58
Re: České vydáníV69 02.01.2012 02:04
Re: České vydánípogo03.01.2012 08:53
Re: České vydáníPJ03.01.2012 09:14
Re: České vydáníjas04.01.2012 15:35
Re: České vydáníPJ05.01.2012 19:51
Re: České vydáníV69 21.01.2012 00:44
Výklad pravidel podle Vás.V69 21.01.2012 00:29
Re: Výklad pravidel podle Vás.dilli22.01.2012 21:59
Re: Výklad pravidel podle Vás.V69 04.04.2012 23:56
Re: Výklad pravidel podle Vás.dilli09.04.2012 21:05
Rozšíření česky bude!pogo10.04.2012 08:57
není těch šperků nějak strašně málo?!PJ_HB24.07.2012 23:13
Re: není těch šperků nějak strašně málo?!dilli26.07.2012 14:02
Re: není těch šperků nějak strašně málo?!pogo08.08.2012 11:12
obchodovaniejohan10.03.2013 09:54
Re: obchodovaniedilli13.03.2013 08:02
Re: obchodovaniedilli13.03.2013 08:02

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |