Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Záchranáři - Boj s ohněm
Originální název: Flash point: Fire Rescue
Rok vydání: 2011
Věk hráčů: Od 10 let («»)
Počet hráčů: 2 až 6
Doba hraní: Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut 
Stupeň náhody: 2 - střední podíl náhody («»)
Interaktivnost: 4 - vysoká míra komunikace («»)
Humor: 3 - hra má k humoru blízko («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Herní systém: Akční hra («»), Kooperativní hra («»), Spolupráce («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)
Doporučení pro rodiny: Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)

Stručný popis:

Kooperativní hra, kterou si užijete s rodinou i s přáteli. Všichni hráči hrají spolu v týmu proti mechanismu hry. Buď vítězí nebo prohrávají všichni společně. Čtyři úrovně náročnosti nabízejí vhodnou úroveň výzvy pro různě zkušené hráče v každém věku. Musíte překonat svůj strach a pracovat jako sehraný tým, protože plameny šlehají, budova hrozí zřícením a lidské životy jsou v ohrožení. Nesmíte se vzdát. Jste stateční muži a ženy, příslušníci hasičského záchranného sboru, na nichž závisejí životy lidí.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Figurky hasičů
Herní plán
Karta specializace
Karta specializace
Karta specializaceZajímavé odkazy

  Česká pravidla hry   Videopředstavení hry
  BoardGameGeekOcenění hry

  2012 - nominace
Hra roku

Ocenění Akademie her v České republiceHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 9 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 3,26) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 297.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  10.12.2012 uživatelem jakub . Hodnocení:
Staň se záchranářem

Hledáte nekonfliktní hru, ve které hráči nesoutěží mezi sebou, ale společnými silami naplňují cíl hry? Pak byste měli sáhnout po kooperativní hře. A Záchranáři: Boj s ohněm jsou skvělou volbou. Společnými silami budete zachraňovat obyvatele z hořícího domu. Času je málo, dům se může každou chvíli zřítit. Je to hra, která se výborně hodí pro hraní s dětmi, ale díky různým obtížnostem si ji dobře zahrají i dospělí. Záchranáři jsou určeni pro 1–6 hráčů, mají výbornou atmosféru, přitom je to jednoduchá a rychlá hra.

Téma hry
Hra by se mohla klidně jmenovat "Hasiči: boj s ohněm", ale "Záchranáři" zní lépe, navíc se ve hře vyskytují různé záchranářské profese. Téma hry je tedy zasazeno do současnosti. Hráči představují jednotku hasičského záchranného sboru, jehož úkolem je zachránit obyvatele z hořícího domu. Oheň je záludný živel, musí postupovat opatrně, ale rozhodně a rychle. Samo téma v sobě skrývá napětí, a to se pěkně promítá do hry.

Hra vás uvede do prostředí, které je přitažlivé a zároveň lehce pochopitelné. Nejedno dítko chce být hasičem nebo záchranářem a pomáhat druhým lidem v nouzi. Ať už jste zkušenější hráči nebo hrajete příležitostně, téma hry vám bude blízké. Umožní vám stát se na chvíli hrdinou, zažít adrenalin při záchranné akci.

Pokud hráči zachrání alespoň sedm ohrožených osob, mohou společně slavit vítězství. Naopak prohrají, když jsou ztraceny čtyři osoby či více.

Jak se hraje
Záchranáře si můžete zahrát v základním režimu pro rodinné hraní nebo v režimu pro pokročilé. Pravidla pro rodinné hraní umožňují snadné a rychlé seznámení s hrou. Nejprve se tedy podíváme na ně.

Herní plán představuje přízemní patro domu, ve kterém začalo hořet. Hasiči jsou připraveni zasáhnout. Již mají signály, kde by se mohly nacházet některé ohrožené osoby. Každý hráč má figurku svého hasiče. Když je na tahu, provádí nejprve akce. K dispozici má celkem 4 akční body. Může se pohybovat, otevírat či zavírat dveře, hasit nebo strhávat stěny. Například: Hasič otevře dveře do vedlejší místnosti (1 AB) a vstoupí dovnitř (na volné pole, 1 AB), na sousedním poli uhasí oheň (2 AB).

Po provedení akcí hodí kostkami, aby se ukázalo, jak se oheň šíří. To probíhá tak, že se na kostkami určená pole umisťují žetony kouře. Pokud ale na poli už kouř nachází, promění se v oheň. Stejně tak se z kouře stane oheň, když je již oheň na sousedním poli. Nebezpečnější situace nastane, když na cílovém poli již oheň je, dojde totiž k explozi a k rozšíření ohně i na další sousední pole. Tím ale může dojít k řetězové reakci a dalším škodám.

Exploze může způsobit poškození stěn či zničení dveří. Tím se uvolňuje prostor k dalšímu šíření ohně. Pokud necháte velký prostor zakouřený, může se oheň rychle rozšířit při jeho vznícení. Takové nekontrolované šíření ohně často vede ke zranění hasičů, a co hůř, k obětem mezi obyvateli domu. Posledním krokem v rámci tahu jednoho hráče je doplnění ohrožených osob (je-li potřeba doplnění do tří).

Během hry musí hráči prohledávat dům a vynášet ohrožené osoby ven z hořícího domu. Přitom musí omezovat šíření ohně. Občas se ale stane, že se jedná o planý poplach. Na signalizovaném místě nenajdou nikoho. Ale i takové věci je potřeba prověřit.

V pokročilé verzi musíte ohrožené osoby dopravit až do sanitky. Hasiči mají navíc své specializace – například zdravotník, velitel zásahu, strojník, hasič vybavený PHP (pěnový hasicí přístroj). Každý hráč díky tomu získává jinou zvláštní schopnost. V průběhu hry může kartu specializace vyměnit za jinou, takže není po celou hru vázán jen na jednu "odbornost". Hra je obtížnější i díky nebezpečným látkám, které se v domě nacházejí.

V pokročilé verzi si také můžete zvolit úroveň obtížnosti. Hra je díky tomu variabilnější, opakované hraní bude stále zábavné, protože pro vás bude představovat výzvu.

Komu je hra určena
Záchranáře doporučuji jak lidem, kteří nemají s hraním velké zkušenosti, tak náročnějším hráčům, kteří si chtějí zahrát kooperativní hru s pěknou atmosférou. Díky svému nastavení je hra vhodná i pro rodinné hraní a různě zkušené hráče. Koordinace postupu hasičů je nezbytná, aby hráči uspěli, ale každý realizuje svůj tah sám. Vydavatel hru doporučuje od 10 let, ale dobře si zahrajete i s dětmi mladšími.

Hru si dobře zahrajete v jakémkoliv počtu. Více si však hru užijete ve větším počtu, optimálně ve čtyřech hráčích. Zajímavostí pak je, že můžete hrát i jako solitér v jednom hráči. Je to výborný způsob, jak se hru naučit, a pak do ní zasvětit i další hráče, například rodinu či přátele.

Zpracování, grafika, pravidla
Hra je kvalitně připravena a má velmi pěknou grafiku, která podporuje atmosféru hry. Především figurky hasičů jsou nádherně vyvedené. Herní plán je oboustranný, což také zvyšuje variabilitu hry. Žetony jsou ze silného kartonu. Karty specialistů jsou velké, stejně tak přehledové karty.

Pravidla jsou logicky strukturovaná, přehledná a doplněná o ilustrace a příklady. S hrou se díky nim seznámíte rychle. Můžete však narazit na několik nejasností a otázek, na které nenajdete odpověď. Řešení budete muset zvolit z logiky věci. Například se v pravidlech nehovoří, k čemu jsou zelené žetony akcí (použijete k označení ušetřených akčních bodů, je to popsáno až v rychlém přehledu na konci pravidel). Bylo by také dobré v textu upřesnit, jak je to s ohroženou osobou, která se ocitne na zakouřeném políčku (této osobě se nic nestane, na políčku budou oba žetony – zakouření i osoby, ohrozí ji až oheň).

Zajímavosti a ocenění
Hra si od svého prvního vydání v roce 2011 našla řadu příznivců. V hlasování uživatelů BoardGameGeeku se probojovala mezi nominace na cenu Golden Geek ve dvou kategoriích (rodinná hra a tematická hra).

Pravidla hry si můžete také upravit či doplnit. Hra je v tomto směru otevřená. Na Deskohraní v Praze se rychle ujalo pravidlo: Pokud je mezi žetony ohrožených osob také kočička, hráči vyhrají, jen když bude mezi zachráněnými.

V zahraničí vyšla již i rozšíření hry: 2nd Story (2012), Fire Academy Challenge (2011), Urban Structures (2011).

Hodnocení hry
Záchranáři jsou výbornou kooperativní hrou pro každého. Seznámení s hrou zabere pár minut, je variabilní a přitom rychlá. Herní mechanismy výborně souzní s tématem. Celkové zpracování hry je velmi vydařené a hráče vtahuje do hry. Hráčům také poskytuje mnoho nečekaných situací, které musí řešit. Zároveň ale vede k vtipným situacím, takže je zábavná i napínavá.

Celou původní recenzi si můžete přečíst na herním webu Frodovy deskové hryVytvořeno:  02.10.2012 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Záchranáři - nejtěžší povolání v kooperativní hře
Na chvilku se ohlédl za sebe. Cítil žár, jak se dobývá do jeho obleku z hladových oranžových plamenů plazících se po stropě. Kdyby mu nešlo o život, nejradši by se na jejich hypnotický pohyb jen tak díval a kochal se krásou ohně. Jenže věděl, že oheň s sebou nenese pouze elegantní tetelení, ale především nebezpečí na každém kroku.

Jen malá jiskřička stačila i v tomto domě. Možná to byla odložená zápalka, baterie mobilního telefonu ponechaného na nabíječce přes noc nebo adventní věnec. Teď už to bylo ale všechno jedno. Před ohněm jsou si všichni rovni. Dým se na něj vyhrnul z nitra budovy, když se za ním otevřely dveře. Jeho kolega byl konečně zpátky. Dva prsty. Dva lidé. Někde v tomhle ohnivém pekle. Už nebyl čas koukat se na plameny. Ani na chvilku nezaváhal a vykročil vpřed mezi popadané trámy..

Záchranáři je hra, ve které vás právě takovéto zážitky čekají za každým rohem. V originále nese hra název Flash Point: Fire Rescue a jejím autorem je Kevin Lanzing. Pro české hráče její lokalizaci připravila společnost MindOK, pro kterou se jedná o druhou spolupráci se společností Indie Boards and Cards. První vydanou hrou z tohoto spojení byla Mafie (The Resistance). Americká společnost kromě rozšíření Záchranářů, ke kterým se vrátíme, vydává v roce 2012 ještě hru Gauntlet of Fools od uznávaného autora Donalda X. Vaccarina. Třeba si i tato hra o boji s přívalem příšer najde cestu na český trh.

V češtině se tedy hra celým názvem jmenuje Záchranáři: Boj s ohněm, v redakci jsme si však hru nějak automaticky překřtili na Požárníky. To přesto, že hlavní náplní hráčů není hašení požáru, ale opravdu zachraňování osob, které byly mezi kouřem a ohněm uvěznění. Autorem českého překladu je Karel Vlasák.

O náplni hry vás nenechá na chvilku pochybovat ani krabice, na které je hasič běžící směrem od požáru. Už v levém dolním rohu na víku je skrytá důležitá informace "KOOPERATIVNÍ HRA" a to je dobře, protože kupující láká na něco, co příliš neznají.

A co najdete v této požárnické krabici za nářadí, kterým můžete zachraňovat životy? Především to je oboustranný herní plán. Na každé z jeho stran se nachází dům, ve kterém začalo hořet. Dům je rozdělený na spoustu místností, oddělených pozavíranými dveřmi (ano, majitelé byli pečliví). Kolem domu najdete stanoviště sanitky a také dvě odkládací pole – jedno pro zachráněné a jedno pro ty, ke kterým jste se dostali pozdě.

Při bližším pohledu na herní plán si všimnete ještě jedné důležité skutečnosti. Mapa domu je rozdělená na šachovnicová pole se souřadnicemi. Každému čtverečku odpovídá jedno číslo na červené (šest řádků) a jedno číslo na černé (osm sloupců) kostce. Pro snadnou orientaci jsou nejen po stranách domu, ale připomínají je i malé ikonky na každém poli. Přitom ale plán nepůsobí nijak přepatlaně nebo nepřehledně, ale stále budí kompaktní dojem leteckého pohledu na dům. To je znamení, že grafici Luis Francisco, George Patsouras a Hrvoje Cop odvedli dobrou práci.

Kromě mapy vás nad přihrádkami ještě čeká jedno překvapení, které velmi chválíme. Jedná se o reklamní list hasičského sboru, který varuje před nebezpečími, se kterými se můžeme setkat v našem obyčejném životě a opakuje zásady, jak požáru předejít. Hra vznikala za pomoci Hasičského záchranného sboru České republiky a je věnována všem, kteří toto povolání vykonávají.

A co na všechny natěšené hasiče čeká v krabici dál? Hodně místa na začátku zabírají také dva archy plné žetonů na vycvakání. Najdete zde hodně různých žetonů, nejdůležitější jsou ty kulaté s ohněm na jedné straně a kouřem na druhé. A také modré s otazníkem a portréty lidí. Dále ale vytřídíte také žetony dveří, rozžhavení, nebo aut (hasičský vůz a sanitka). Pro každého z hráčů je připravená také jeden žeton označující barvu hráče.

Nechybí ani tenký balíček karet dvou typů. První z nich jsou jednoduché přehledové karty, které na sobě mají přehledně sepsaná všechna důležitá pravidla hry. Osm dalších karet jsou specializace hasičů, které každé postavě přidělují identitu a speciální schopnosti, které ostatní nemají.

V krabici nechybí ani pytlík s 24 černými dřevěnými kostičkami a dvě kostky – jedna červená šestistěnná a druhá černá osmistěnná. Ale chybí nám to nejdůležitější – samotní záchranáři. Ti jsou ve hře reprezentovaní opravdu povedenými figurkami hasičů. V krabici jich najdete celkem šest, což je také maximální počet hráčů, který může Záchranáře hrát. Barvy figurek odpovídají žetonům hráčů a máte tak neustálý přehled o tom, který hráč kontroluje kterého požárníka.

Nyní je na čase, abychom si pověděli, že hra Záchranáři: Boj s ohněm obsahuje v krabici rovnou dvě plnohodnotné varianty. První z nich je rodinná hra, se kterou by měli začít všichni hráči, kteří se se Záchranáři seznamují. Vynechává některá rozšiřující pravidla a můžete tak hrát dřív. Hru je také jednodušší podle těchto pravidel naučit. Na hru pro pokročilé doporučujeme přejít až po alespoň třech partiích rodinné hry, když už vám základní principy přešly dostatečně do krve.

Z toho tedy vyplývá, že i my se zde budeme zabývat v detailním popise pouze rodinnou variantou. O té pokročilé si povíme později a zhodnotíme oba herní přístupy. Na začátku každé rodinné hry připravíte nejdříve herní plán – rozložíte jej a na všechny symboly dveří položíte žetony dveří zavřenou (černou) stranou vzhůru.

Podle pokynů v pravidlech založíte v domě požár. Ten v rodinné variantě začíná vždy na stejném místě, ale v průběhu partie se rozšiřuje zcela nekontrolovatelně a každá hra je díky tomu zcela jiná. To znamená, že na předem stanovená políčka položíte žetony ohně stranou s plamenem vzhůru. V těchto místech domu už hoří.

Nyní zamícháte žetony osob a tři z nich rozložíte náhodně na herní plán stranou s otazníkem vzhůru. Důvod je ten, že mezi těmito žetony je také pětice prázdných žetonů planého poplachu. V ostatních případech na modrém pozadí najdete portrét člověka nebo zvířecího miláčka. Tyto tři rozložené žetony představují informace, které jste získali při příjezdu na místo. Zde by se měli nacházet obyvatelé domu, od nichž získáte informace o případných dalších uvězněných lidech.

Každý z hráčů si vybere jednoho hasiče a umístí jej na libovolné pole před domem, nejlépe tedy u nějakých vstupních dveří. Všechny ostatní žetony tvoří zásobu blízko plánu, brzy je budete potřebovat, stejně jako kostky. Celá příprava je také přehledně graficky znázorněná na jedné straně pravidel.

Samotná partie se skládá z tahů jednotlivých hasičů, kteří se ve hře střídají. Každý z nich má tři povinnosti a z toho pouze jednu příjemnou. Právě ta pozitivní celé kolo otevírá a představuje tah záchranářem. Každá z figurek má k dispozici čtyři akční body, které může utratit podle svého uvážení za různé činnosti. Nejdříve budete potřebovat pohyb, který v normálním prostředí stojí jeden akční bod za každý přesun na sousední pole. Akční bod zaplatíte také za otevření dveří, které vám stojí v cestě.

Když se vám daří, můžete ve svém tahu dojít na políčko, na kterém se nachází nějaká ohrožená osoba. V tu chvíli odhalíte její identitu. Pokud se jedná o planý poplach, žeton odstraníte, v opačném případě jej necháte na plánu. Osoby musíte vynést ven dřív, než je zahubí zuřící požár. Jenže každý krok s nákladem stojí dvojnásobek – tedy dva akční body místo jednoho. Pokud osobu vynesete z domu, je v rodinné variantě rovnou zachráněná.

V domě se budete potýkat nejen s ohněm, ale také kouřem, což je druhá strana žetonů. Jak oheň, tak kouř můžete se svým záchranářem hasit. Z ohně uděláte kouř za jeden bod, za druhý jej zcela uhasíte a odstraníte žeton z plánu. Pohybovat se můžete i přes oheň a dokonce si můžete prosekávat cestu zdmi.

Tady ale leží první záludnost. Každé zničení zdi stojí dvě akce po dvou bodech. Za každou z akcí na zeď umístíte jednu černou kostičku. Zeď, na níž leží dvě kostičky, tedy už neexistuje a můžete tudy procházet, jako by se jednalo o uličku. Ovšem v případě, že vám dojdou kostičky v zásobě, dům se vám zhroutí na hlavu! Vtip je v tom, že kostičky nepřidáváte pouze vy, ale také oheň!

Tím se dostáváme k druhé fázi vašeho tahu, kterou je šíření ohně. Na začátku této části tahu hodíte oběma kostkami a získáte souřadnice. Za normální situace na toto místo položíte žeton kouře a máte hotovo. Jiná situace nastává, pokud v sousedství zuří oheň. V tu chvíli se i z vašeho kouře stane oheň.

Nejhorší situace pak nastane, pokud se hodem trefíte přesně do místa, kde už oheň hoří. V takové situaci dochází k explozi. Už samotné toto slovo naznačuje, že se nebude jednat o nic příjemného. Výbuch šíří oheň na všechny čtyři světové strany tak dlouho, dokud nedosáhne políčka, kde zatím požár nezuří. Na všechny čtyři strany přidáte žetony ohně v případě, že výbuchu neleží v cestě zeď, který takový výbuch poškodí.

Oheň se šíří řetězově, takže pokud se dostane plamen do sousedství kouře, ten se okamžitě vznítí a tato situace pokračuje tak dlouho, dokud existuje nějaký kouř sousedící s ohněm. Pokud se oheň dostane na pole, kde se nachází některá z ohrožených osob, už jí není pomoci. Odstraníte ji z plánu na odkládací pole ztrát. Pokud ztratíte čtyři osoby, končí pro všechny Záchranáře partie prohrou.

Teď když jste se konečně vypořádali s následky požáru, můžete doplnit počet osob v domě zpět na tři v případě, že jste právě někoho zachránili, o někoho přišli nebo odhalili planý poplach. K tomu opět slouží dvojice kostek, která určí souřadnice, které vám sdělila zachráněná osoba.

Partie může skončit buď vaší prohrou, pokud přijdete o příliš osob, nebo když se vám zřítí budova na hlavu. K vítězství pak potřebujete zachránit alespoň sedm z celkových deseti osob. Můžete však klidně pokračovat, dokud ještě máte v zásobě žetony osob, pokud chcete. Pak můžete kolektivně oslavit úspěšnou záchrannou akci.

Záchranáři jsou velice napínavá kooperativní hra. Každé kolo je plné důležitých kroků a rozhodnutí, které hráči musí společně probírat. Hasič má většinou na výběr hned několik činností nebo si může dokonce šetřit některé akční body do příštího kola a odpočívat. Kromě toho se ale může přesouvat, hasit nebo třeba odnášet ohrožené osoby do bezpečí.

Ve hře má podstatné místo náhoda. Oheň je nevypočitatelný živel i v realitě, takže proti systému se dvěma kostkami nelze říct vůbec nic. Naopak kostky do partie přináší obrovské napětí. Každý hod může mít devastující následky pro všechny hráče a vždy hrozí, že některá z osob krčících se při zemi a čekající na záchranu, bude strávena hladovým ohněm a vy ji nebudete schopní odnést do bezpečí.

Velice elegantní a chytré je rozdělení požáru na kouř a oheň. Dva stupně z nichž jeden škodlivý není (tedy alespoň ve hře, zde se zadusit nemůžete) a druhý je naopak smrtící. Jenže kombinace kouře a ohně je naprosto fatální, což způsobuje vypjaté okamžiky.

Hráči musí vybírat dobrá místa a hasit ve strategicky vhodných lokalitách, kde hrozí opravdové nebezpečí. Často se vyplatí nechat někde oheň hořet a řešit jiné, důležitější problémy. Právě od toho je zde více hráčů, aby to společnými silami vyřešili. Stejně tak není důležité k vítězství uhasit celý dům, stačí se zaměřit na záchranu osob.

A to pořád hovoříme pouze o základní rodinné variantě. Jednou z hlavních novinek, které přináší pokročilá hra, jsou karty specialistů. Jeden z hráčů se tak stane zdravotníkem, někdo dostane do batohu termovizi, zatímco další je strojníkem. Každý má svoje výhody a více se hodí k některým úkolům, což dobře podporuje dělbu činností, která v rodinné hře chybí.

Co dál? Tak předně příprava hry je o trochu složitější. Oheň začíná výbuchy na několika místech (podle zvolené obtížnosti, které má pokročilá hra tři). To znamená, že požár má svůj zdroj pokaždé jinde. V záchraně hrají roli také nebezpečné látky náhodně rozmístěné po domě (explodují, když k nim dosáhne oheň) a žetony rozžhavení v centru požáru.

Právě rozžhavení je dalším krokem k uvěřitelnosti. Čím déle oheň hoří, tím více se rozžhavuje okolí jeho epicentra, které může způsobit vzplanutí na zcela jiném místě v domě. To znamená, že můžete v pokročilé hře házet na rozšíření ohně dokonce dvakrát!

Aby nebyly v pokročilém módu pouze nové nevýhody pro záchranáře, můžete v průběhu partie použít k udržení ohně pod kontrolou použít také hasicí dělo, které hasí několik polí současně. Na oplátku však musíte zachráněné osoby donést až k sanitce a nestačí s nimi pouze vyjít ze dveří! Z toho důvodu je dokonce možné sanitkou popojíždět kolem domu, k čemuž ale potřebujete hasiče.

Záchranáři jsou zábavní ve všech počtech hráčů. Není pravda, že by ve více záchranářích byli nějak výrazně jednodušší, ačkoliv by se to na první pohled mohlo zdát. O to rychleji se zase šíří oheň a než se hráči někam dostanou, zuří plameny téměř všude. A stejně tak jako v počtu je hra univerzální i ve věku, ve kterém ji lze hrát. Děti jsou platnými členy týmu už od desátého roku věku, ačkoliv budete muset některá rozhodnutí dělat za ně.

Někoho může zaskočit přítomnost zvířecích miláčků mezi ohroženými osobami. Není to však vůbec nic výjimečného, stejně jako není výjimkou, že hasiči při záchraně čtyřnohých kamarádů riskují svoje vlastní životy i v reálu.

Hra píše úžasné příběhy a zážitky, na které budete dlouho vzpomínat. To je způsobené tím, že nám je téma opravdu blízké a všichni se dokážeme snadno sžít s tím, že dům, na který se díváme, je náš nebo našich sousedů. A vžití se do obyčejných lidí jde vždycky nejlíp.

Tak jaký mají vlastně Záchranáři zápor? Možná jen drobnosti – neexistuje způsob, jak si poznamenat počet akčních bodů, které jste si nechali do dalšího kola. Pokročilou hru je výrazně obtížnější se naučit než tu rodinnou. A samozřejmě klasický problém tohoto typu kooperativních her – pokud budete hrát s někým, kdo rád rozhoduje za ostatní, budete si připadat spíš jako divák než hráč. Ale to záleží pouze na volbě spoluhráčů a samotná hra za to nemůže.

Obtížnost je opravdovou výzvou a to nejen v pokročilé hře, kde si dokonce můžete její úroveň ještě zvolit, ale i v rodinné variantě. Každé hašení bude jiné a nebude to jen tím, že můžete použít druhou stranu herního plánu, ale také tím, že se pokaždé oheň šíří jinak. Jednou vyhrajete s přehledem a jindy utečete z hroutícího se domu s poslední osobou na poslední chvíli. Přesně jako v reálu.

Recenze už se nám hodně natáhla, ale ještě jsme slíbili zmínku o rozšířeních. V současné době již vyšla krabice s novým oboustranným herním plánem s názvem Flash Point: Fire Rescue Urban Structures, který představuje několik nových pravidel a především nové prostředí pro vaše hasiče. A již za měsíc bude vyjde Flash Point: Fire Rescue 2nd Story, což je rozšíření, za kterým stojí nový autor – Lutz Pietschker. Rozšiřuje koncept hry na vícepatrové budovy, přidává do hry žebříky. A dobrou zprávou je, že pokud to bude jen trochu možné, dočkáme se těchto rozšíření i v češtině!

Záchranáři: Boj s ohněm je vynikající kooperativní hrou. Nemá v podstatě žádné výrazné zápory a je opatřená příznivou cenovkou. Hašení požáru je nám každému blízké. Když k tomu přidáte nutnost spolupracovat, oboustranný herní plán a krásné figurky hasičů, je tu ideální hra pro všechny. Každý požár v Záchranářích je jiný. Jediné, co je spojuje, budete vy – hasiči, kteří se nebojí riskovat svůj život znovu a znovu. Lidé, kteří jsou opravdovými hrdiny. Zaslouží si uznání a zaslouží si takto výbornou hru.

Recenze byla převzata ze serveru DeskoveHry.com: http://www.deskovehry.com/s-pribehem/908/recenze-zachranari-nejtezsi-povolani-v-kooperativni-hreDiskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Záchranáři - Boj s ohněm' obsahuje 27 příspěvků. Poslední příspěvek vytvořil dne 06.02.2015 v 08:52 uživatel Paffka.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
rozšířeníhraci31.07.2012 19:45
Re: rozšířenípogo08.08.2012 11:07
Upřesnění pravidelVale4602.09.2012 16:02
Re: Upřesnění pravidelkarel02.09.2012 21:42
Re: Upřesnění pravidelVale4603.09.2012 10:42
Re: Upřesnění pravidelpogo03.09.2012 15:51
ad recenzekarel07.10.2012 13:49
Pomoc s upresnenim pravidelMrskoš23.10.2012 16:00
Re: Pomoc s upresnenim pravidelbacil23.10.2012 22:42
Re: Pomoc s upresnenim pravidelMrskoš23.10.2012 23:08
nejednoznačná pravidlaChita28.10.2012 14:05
Re: nejednoznačná pravidlabacil29.10.2012 11:26
Re: nejednoznačná pravidlaChita30.10.2012 07:51
Re: nejednoznačná pravidlakarel30.10.2012 23:18
Re: nejednoznačná pravidlakarel30.10.2012 23:21
akční bodykaqolina03.01.2013 13:10
Re: akční bodycartas04.01.2013 14:46
Hasič s termovizíChubbop08.01.2013 20:32
Re: Hasič s termovizíkarel09.01.2013 19:41
HašeníBejby08.04.2013 11:15
bejbykarel10.04.2013 08:22
Požár sanitkyGepvun29.12.2013 12:32
gevpunkarel29.12.2013 19:55
Re: gevpunGepvun02.01.2014 15:53
Re: gevpunkarel02.01.2014 19:25
Re: gevpunkarel02.01.2014 19:48
pohyb hasičePaffka06.02.2015 08:52

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |