Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Rialto
Originální název: Rialto
Rok vydání: 2013
Věk hráčů: Od 10 let («»)
Počet hráčů: 2 až 5
Doba hraní: Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut 
Stupeň náhody: 2 - střední podíl náhody («»)
Interaktivnost: 3 - ustálená komunikace («»)
Humor: 2 - spíše seriózní hra s prvky humoru («»)
Složitost: 3 - rozvinutá («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)
Doporučení pro rodiny: Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)

Stručný popis:

Rialto je nenáročná taktická hra Stefana Felda - jednoho z nejuznávanějších autorů her posledních let. Elegantní herní mechanismus využívající karty ocení zkušenější i méně zkušení hráči. Vynikající vlastností hry je zejména to, že všichni hráči jsou neustále naplno zapojeni do hry. Staňte se šedou eminencí, která bude ovládat dění ve městě. Svého cíle můžete dosáhnout pomocí svých stoupenců na místech radních jednotlivých čtvrtí města, či pomocí stavby nádherných mostů a významných budov. K tomu všemu samozřejmě vždy budete potřebovat dostatečné finanční zdroje a také silný vliv na dvoře dóžete - vládce celého města.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

KrabiceZajímavé odkazy

  BoardGameGeek   Pravidla hry s úpravamiOcenění hry

  2013 - 9. místo
Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis)

Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis), je hlavní cena, která je udělována časopisem Die Poppel-Revue a veřejnostíHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 2 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 2,38) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 696.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  03.02.2014 uživatelem Pamir . Hodnocení:
Ponte di Rialto

Rialto. Přesněji řečeno Ponte di Rialto je jedním ze čtyř benátských mostů, které vedou přes Canal Grande. Je konec 16. století a most je právě dokončen. Pod mostem proplouvají první gondoly s cestujícími. Všude kolem je jich spousty. Gondoliéři mají pěkně těžký život, kdy musejí zákazníky doslova lovit, aby měli na chleba. Staňte se šlechticem a nechte se přepravovat na těchto nádherných gondolách. Ovšem aby z vás byl bohatý šlechtic, musíte stavět budovy, získávat peníze, upevňovat postavení a moc.

Než začnu psát stručně o pravidlech této hry, musím zmínit opravdu nádherně vypadající víko krabice. Při delším pohledu na jednoduchý motiv mostu s obchodníky a gondolami, mě obrázek doslova pohltil. Moje myšlenky se proměnily v sen a já se ocitla na gondole... Co se týče herního materiálu, tak tu není i nic nouze. V krabici najdete kromě herní desky také spousty žetonů, dřevěných komponentů a nádherně malovaných karet. 

Na začátku hry rozložte hrací desku a rozmístěte herní materiál. Žetony kol položte náhodně na čtvrti. Kámen čtvrti umístěte na žeton pro kolo číslo jedna. Žetony budov, mostů, gondol a bonusů dejte na předkreslená místa. Mince dejte do zásobárny. Karty položte vedle desky lícem dolů. Dále si každý hráč vezme svoji hrací desku. Na ni umístí 5 radních ve své barvě (ostatní dá do zásobárny ha hlavní hrací desku). Dále si k sobě vezměte zlaťáky a budovu dle počtu hráčů. Na počítadlo bodů a na stupnici vlivu dóžete umístí každý hráč kámen své barvy. Z dobíracího balíčku utvoříte sloupce po šesti kartách. Hra může začít…

Samotná hra je složena z šesti kol (na herním pláně jsou označeny žetony kol o hodnotě 1–6). Každé kolo má tři fáze:

I. Každý hráč obdrží 8 karet a nechá si jich pouze 7. Karty obdržíte tak, že si vyberete jeden z vyložených sloupců z nabídky, kde je šest karet v každém sloupci. Dále si doberete z dobíracího balíčku další dvě karty. Poté můžete po zaplacení zlaťáku využít některou ze zelených budov (pokud ji vlastníte) a využít její bonus. Ať je to další dobírání karet, nebo vlastnictví více jak sedmi karet pro dané kolo.

II. Nyní se hrají jednotlivé karty z ruky v daném pořadí A–F. Každá karta má v případě největšího počtu vyložených karet hráče bonusové body. Většinou je to jedna daná věc navíc – mince, radní, nebo možnost stavět první most, gondolu, atd.
A. Dóže (čepička) – slouží k posunu kamene hráče po stupnici dóžete.
B. Zlato – určuje příjem mincí.
C. Stavba – pomocí těchto karet stavíte budovy z nabídky budov.
D. Most – za každou vyloženou kartu mostu se počítá bod. Kdo vyloží nejvíce karet,může postavit most na hrací plán.
E. Gondola – umožňuje přemisťování radní ze společné zásoby na hrací desku hráče. Kdo vyloží nejvíce gondol, může umístit gondolu na hrací plán.
F. Radní – umožňuje přemisťování radních z hrací desky hráče do čtvrtí.
Poslední kartou je ve hře žolík, který slouží jako náhrada za kartu.

V této fázi je dále možné za zlaťák využívat akce žlutých budov. Zajímavé jsou budovy s hodnotami tři a čtyři. Ty umožňují zahrání karty jednoho typu za kartu jiného typu. Pro hru jsou tyto budovy velmi důležité.

III. V poslední fázi můžete aktivovat modré budovy, které vlastníte. Opět stačí zaplatit zlaťák za vybranou budovu. Tyto budovy například přináší vítězné body, nebo vylepšení některé budovy, apod.

Hra končí po šesti odehraných kolech. Poté proběhne závěrečné hodnocení. Hráči dostávají body za radní a zlaťáky, které zůstaly v zásobě na desce hráče. Dále body za celkovou hodnotu budov. Nakonec se vyhodnotí jednotlivé čtvrti. V každé čtvrti se sečtou hodnoty gondol a mostů. Dále se sečtou radní každého hráče v dané čtvrti. Podle toho se určí pořadí pro rozdávání bodů. Za první místo dostane hráč celkový počet bodů z gondol a mostů. Druhý hráč obdrží polovinu bodů hráče na prvním místě. Třetí hráč obdrží polovinu bodů hráče z druhého místa, atd. Vítězí hráč s nejvyšším počtem bodů na stupnici bodů. V případě remízy vyhrává hráč, který je výše na stupnici vlivu dóžete.

Závěrem mohu dodat, že se jedná o příjemně zpracovanou taktickou převahovou hru od známého autora Stefana Felda. Samotná hra trvá asi tak hodinu. Postupně procházíte Benátkami a umisťujete své radní do jednotlivých čtvrtí. Přitom se snažíte šikovně pokládat mosty a gondoly tak, aby vám to na konci přineslo co nejvíce vítězných bodů. Při tom všem využíváte nejrůznějších funkcí budov.Vytvořeno:  30.10.2013 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Rialto - Benátky jsou plné gondol a mostů
Gondoly jsou prý nejromantičtějším dopravním prostředkem na zemi. Kdesi jsem to četl, ale nesouhlasím s tím. Jsem jedním z gondoliérů, kteří se po hladině v Benátkách prohání, míjí všechny ty překrásné mosty, ale něco tomu chybí. Atmosféra. Město je přeplněné lidmi, kteří všude postávají, a z jinak láskyplné projížďky se stane nakonec zase jen turistická atrakce.

Čekám, že by se to mohlo změnit, ale nevěřím tomu. Zrovna v těchto chvílích vrcholí boj o nadvládu v našem městě mezi novými zájemci o křeslo starosty. Někdy je také vezu na schůzku a zaslechnu některý z telefonických hovorů. Nasazují všude svoje lidi, přesvědčují obyvatele i vlivné funkcionáře. Třeba jeden z nich udělá z Benátek zase to romantické, tiché město, kde si člověk projížďku na loďce může opravdu užít..

Právě zušlechtění slavného italského města může být jedním z vašich cílů, když se pustíte do hry Rialto. Není sice součástí samotné partie, ale jako vítěz si můžete dělat, co chcete. Autorem hry je vynikající designér Stefan Feld, který má za sebou velkou spoustu zajímavých her, stačí jmenovat například The Castles of Burgundy (recenze) nebo Notre Dame (recenze). Jeho novinka pak nemůže mít snad klasičtější zasazení, než jsou Benátky.

Rialto vychází pod záštitou společnosti Pegasus Spiele v Německu, v češtině ji vydává MindOK. V obou případech se jedná o novinku pro rok 2013 a tedy zbrusu novou strategickou hru. Ilustrace pro herní plán i karty zpracoval Andreas Resch.

Hra vás na první pohled svým tmavě vínovým obalem na poličce zaujme. Víko pokrývá kresba jednoho z krásných visutých mostů a pod ním plavou gondoly s touhou uvidět celé Benátky. Alespoň na rozkládacím herním plánu, který má jejich mapu nakreslenou v pravých třech čtvrtinách. Vlevo zůstává prostor pro zásoby dílků a žetonů, nahoře se vine jako had stupnice vlivu dóžete a dokola celou mapu obíhá (jak jinak) stupnice vítězných bodů.

Pod mapou najdete devadesát figurek radních v barvách hráčů a také deset kulatých žetonů. Poslední figurkou je kámen čtvrti, který označuje aktivní čtvrť. Nechybí ale ani karty, kterých je po jedenácti od každého ze sedmi druhů, jejichž kombinace vám vydláždí cestu k vítězství.

Zbývají nám kartonové součástky, které jsou na začátku schované ve společném archu. Z něj vycvakáte především šedesátku různých budov, které je možné ovládnout a využívat pak jejich schopnosti. V základu je můžete rozdělit na zelené, žluté a modré – každé z nich slouží k vylepšení jiné fáze vašeho tahu.

Kartičky nejsou ale jediné předměty z kartonu, které vám budou dělat při hraní společnost. V krabici nesmí chybět ani žetony již zmiňovaných mostů a gondol, které jsou jediným způsobem, jak propojit jednotlivé čtvrti na plánu. Třicítka zlatých mincí nepředstavuje nějakou hlavní měnu ve hře, ale určitě je využijete k aktivování efektů budov. Poslední větší žetony s číslicemi budou rozložené na čtvrti a určí pořadí, ve kterém je budete hrát.

Samotné město je na mapě barevně rozdělené na šest čtvrtí, které propojují kanály. Každá má svůj název a také pozici pro umístění žetonu s pořadím, ve kterém bude hra přes město postupovat. Na první pohled si určitě také všimnete chybějících mostů, které zatím nahrazují jen jejich šedivé siluety. Právě jejich postavení je jedním z vašich důležitých úkolů.

Každý hráč dostane z krabice jeden svůj malý hráčský plán s pozicemi pro sedm budov, hotovost a figurky pěti radních. Těchto postaviček, které budete vysílat do ulic města, dostane každý hráč osmnáct ve svojí barvě. K barvě dostanou hráči také dva označovací kameny ve svojí barvě: jeden na stupnici vlivu a druhý na počítadlo bodů. V obou místech se postaví do komínku, ale pouze u vlivu je toto pořadí důležité. Podle předem daného vzorečku pro každý počet hráčů si do začátku rozdělí soupeři startovní počet mincí.

Náhodným způsobem rozložíte žetony číslic na čtvrti a tím určíte pořadí, ve kterém jimi ve hře projdete. Žetony mostů, gondol a budov položíte na vyznačená místa, zatímco mince budou odpočívat ve společné zásobě ještě se zbývajícími radními hráčů, které nedostali do začátku. Vedle plánu položíte také zamíchaný balíček karet, určíte začínajícího hráče. Ještě než začnete, dostane každý účastník do začátku jednu budovu pod svojí kontrolou. Může to být však pouze stavba hodnoty jedna, kterou si umístí před sebe na hráčskou desku.

Pro každou čtvrť si v partii užijete jedno kolo. Dohromady jich tedy je jednoduše šest, stejně jako obyvatelných oblastí v Benátkách, alespoň v této hře.Tato kola se dále dělí vždy na tři fáze, kterými hráči prochází společně a dělí se na dobrání karet, hraní karet a aktivaci modrých budov. K prvním dvěma částem tahu se také váže vždy jedna barva budov, kterými je možné vylepšit svoje šance.

Na začátku každého kola je první fáze, v níž dostanou hráči do ruky osm karet. Jenže jejich rozdání je opravdu unikátní. Stůl zaplníte sloupečky šesti karet tak, aby jich bylo o jeden víc, než je hráčů. V pořadí od nejvíce vlivného dále si rozeberou karty a k tomu dolíznou ještě dvě náhodné z vrchu balíčku. Z této sady si mohou hráči ponechat sedm, tedy o jednu víc, než ve skutečnosti použijí. Ta jim zůstane i do dalšího kola, takže je možné s kartami plánovat a taktizovat.

V tuto chvíli je také správný čas na aktivaci zelených budov. Ty mají sílu změnit počty dobíraných karet a pomoci vám k lepšímu výběru v tahu. Nyní je ale také třeba zmínit pravidlo, že za každé použití budovy (bez rozdílu a ve všech fázích) musíte zaplatit jednu minci ze zásoby.

Tím se dostáváme do druhé fáze, kterou představuje hraní karet postupně procházející všechny druhy karet ve hře. Každý typ dává možnost všem účastníkům zahrát libovolný počet karet této barvy z ruky a pokusit se tak nejen využít akce, ale také získat bonus pro hráče s největším vyloženým počtem symbolů dané barvy. Je pouze na samotných soupeřích, kolik karet zahrají, nemusí hrát všechny a dokonce vůbec žádné.

Využitím karet získávají hráči vliv za každého vyloženého dóžete nebo zlato. To jsou první dvě možnosti, ale teprve teď se dostáváme do zajímavých vod. Karta s cihlami na obrázku vám umožní postavit novou budovu v hodnotě odpovídající maximálně počtu zahraných karet. Podobně lze stavět mosty a najímat gondoly spojující čtvrti.

Loďky vám ale jako první dovolí pracovat s radními, kteří jsou nejdůležitějšími postavami celé hry. Zásluhou gondol je povoláte z domova do služby, takže si vezmete ze společné zásoby tolik válečků, kolik jste obětovali karet. V následující akci můžete tyto radní posílat na herní plán do čtvrti, která je právě aktivní. V každém kole to je tedy jiné místo ve městě. Do žádného z nich se už nevrátíte znovu.

Závěr kola vám zpříjemní aktivace modrých budov umožňující speciální akce. Na konci kola musíte posunout ukazatel aktivní čtvrti na další číslo v pořadí. Karty v ruce hráčům zůstávají a celý kolotoč začíná od začátku vyložením nových sad šesti karet do sloupečků. Tyto nové karty si hráči přidají do ruky až poté, co jednu z nich odhodí.

Partie končí poté, co jste prošli se svými radními celé město. K již získaným bodům dostanete ocenění nejen za vaše zbývající postavičky a budovy, ale především za kontrolu čtvrtí. Čím je ale určena hodnota těchto míst? No přece čísly z přiléhajících gondol a mostů! Tuto částku získá hráč s největším počtem radních, druhý dostane polovinu, třetí čtvrtinu. Vítězí hráč, který dohromady nastřádal nejvyšší počet bodů.

Rialto je novinkou pro rok 2013 a jako na takovou jsou na ni kladeny zase o trochu větší nároky rozšiřujícího se trhu s deskovými hrami. Stefan Feld je ale jménem zaručujícím kvalitu a to platí i tentokrát, přitom ale zase není zas tak klasickou feldovkou, protože neobsahuje žádné kostky, kterými je jinak tento autor doslova fascinován.

A můžeme potvrdit, že jeho zatoulání do vod karetních her dopadlo na výbornou. Partie je napínavá, a přestože možností k realizaci přemýšlivých hráčů na první pohled příliš není, tento dojem klame. Bonusové akce za zahrání nejvíce karet konkrétního typu jsou velice lákavé a mohou vám přinést velkou výhodu oproti soupeřům. Proto je důležité se dobře rozhodovat, kdy jakou kartu zahrát.

Čeho si na Rialtu ale ceníme nejvíc je variabilní bodování. Propojování čtvrtí je výsledkem dvou bonusových akcí, o něž se budou hráči přetahovat nejvíc. Každý se snaží zvýšit hodnotu čtvrti, která je právě jeho a v každém kole položíte jeden pár, dokud nejsou mosty zaplněné. Ale kdo z toho nakonec bude těžit, určí mnoho dalších rozhodnutí.

Převahových her je v poslední době v nabídce dost, třeba nedávno jste si mohli přečíst o Dominare (recenze). V češtině jich zase tolik není, ale stačí vzpomenout třeba zajímavou Veronu (recenze), která trochu doplatila na zpracování. Rialto tak má konkurenci, ale pomáhá mu fakt, že se řadí mezi kvalitně zpracované hry, s dobře vnímaným prostředím (lidé Benátky milují) a především, že je to veskrze dobrá hra.

Jako hráči jsme jen a jen rádi, že si společnost MindOK vybrala Rialto jako jednu ze svých novinek pro rok 2013. Ačkoliv s tím byly zpočátku spojené určité nepříjemnosti zaviněné v originálních pravidlech (hra vyšla česky společně s ostatními jazykovými mutacemi, proto se nepodařilo chybu odhalit ihned), nakonec mají čeští hráči zase o jednu vynikající taktickou hru víc. Jediné povzdechnutí tak platí ne na samotnou hru, ale na fakt, že v češtině chybí spousta dalších zásadních počinů tohoto autora – například Bruges, Bora Bora nebo Macao. Ale nikdy není pozdě to napravit.

Rialto je výbornou přemýšlivou hrou, ve které se v důsledku snažíte vyslat co nejvíce zástupců do správných čtvrtí. Jejich bodovou hodnotu ale hráči určují společnými silami, takže se musíte neustále přizpůsobovat aktuálnímu stavu. A díky tomu vás Rialto jen tak neomrzí!

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com:
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/1235/recenze-rialto-benatky-jsou-plne-gondol-a-mostuDiskuzní příspěvky

Tato diskuze zatím neobsahuje žádný příspěvek. Buďte první, kdo tak učiní...

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |