Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Abalone
Originální název: Abalone
Rok vydání: 1998
Autoři: Laurent Levi, Michel Lalet
Výrobci: COLUMBIA GAMES, PIATNIK
Dovozci: PIATNIK
Věk hráčů: Od 8 let («»)
Počet hráčů: 2 až 6
Doba hraní: Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut 
Stupeň náhody: 4 - bez náhody («»)
Interaktivnost: 2 - komunikace není součástí hry («»)
Humor: 1 - seriózní hra («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Herní systém: Abstraktní strategie («»)
Počeštění: Hra s českým návodem a materiálem neobsahujícím cizojazyčný text («»)
Doporučení pro hráče: Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne. («»)
Doporučení pro rodiny: Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne. («»)

Stručný popis:

Hráči se snaží pomocí pohybu svých kuliček vytlačit soupeře z hrací desky. Vždy ale musí mít více kuliček v řadě než soupeř. Pokud má hráč v řadě tři kuličky, s touto řadou nelze hnout.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
KrabiceZajímavé odkazy

  Pravidla hry   BoardGameGeek
  Svět deskových herOcenění hry

  1989 - nominace
Hra roku (Spiel des Jahres)

Hra roku (Spiel des Jahres) - pravděpodobně nejprestižnější anketa současnosti vyhlašovaná nezávislými novináři zabývajícími se společenskými hramiHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 117 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 3,60) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 164.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  27.07.2010 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Abalone – černobílá hra a barevný zážitek
Logické hry to měly a stále mají v oblasti deskových her těžké. Některé z nich jsou sice notoricky známé, ale s množstvím opravdových fanoušků, kteří je hrají, už je to slabší. Proč? Člověk se u nich musí pekelně soustředit na každý tah a jejich hraní obvykle nepřináší příliš humorných chvilek. Podobný problém bude určitě trápit i Abalone, ale přesto si troufám tvrdit, že svoje fanoušky si určitě najde. Princip je zajímavý a hra má spád.

Hra se před zákazníkem schovává v šestihranné krabici, která je díky svým tvarům obtížně skladná. Její tvar kopíruje plastovou hrací desku s 61 kulatými otvory o pěti kruzích na každé straně. Do nich hráči umístí své černé a bílé kuličky. Každý jich vlastní celkem čtrnáct a vytvoří z nich tři řady čítající pět, šest a tři kameny. Soupeře dělí od sebe na začátku trojice prázdných řad, které se ale brzy zaplní rachotem valících se kamenů. Mezi jednotlivými otvory jsou přestupní drážky, které mírně naznačují, oč půjde.

Pravidla jsou krátká a jednoduchá a na jejich pochopení stačí jedno rychlé přečtení. Úkolem je vytlačit z hracího plánu šest kuliček soupeře. Ten, kdo to dokáže dřív, vyhrává. Vytlačené kuličky se shromažďují ve sběrných jamkách lemujících hrací plochu po všech stranách.

Tlačení funguje na jednoduchém principu přesily kamenů: dva mohou tlačit jeden a tři mohou tlačit dva a to všemi směry. Tato situace se ve hře nazývá Sumito a je jediným cílem k vítězství.

Samozřejmě je povolený pohyb samotné kuličky. Kromě zmíněných kroků můžete provést ještě takzvaný boční únik, což je prostý úkrok stranou. Tento pohyb může být proveden pouze na volné pole a pokud přesunujete více kamenů, musí být posunuty v témže směru. Skupina o třech a méně kamenech nesmí být rozdělena a vždy musí být posouvána společně.

Co se mi líbilo při prvních partiích, byl pocit kutálení kuliček – jejich rachot, případně vítězný pocit, když jedna z nich opouštěla desku. Skutečnost, že nemusíte hrací kameny zvedat, ale stačí tlačit, bude první velký dojem, který si ze hry odnesete. Rachot nebude až tak silný, protože pravidla omezují pohyb takovým způsobem, že nemůžete v součtu pohybovat více než pěti kameny naráz. Pokud máte skupinu o více kuličkách, můžete ji libovolně rozdělit.

Mnoho lidí asi odradí tajemná nečtvercová krabice, v níž Abalone spočívá. Na první pohled totiž není vidět potenciál, který se v ní skrývá. Přesto jako každá logická hra tohoto typu není až tolik přístupná obyčejným svátečním hráčům a postrádá takový ten návykový mechanismus, který vás nutí dát si ještě jednu partičku, a pak už opravdu půjdeme spát… Tím nechci říct, že není hra zábavná, jen prostě asi nebude bavit každého.

Jedná se o deskovku založenou na postřehu a logickém úsudku, podobně jako zmiňované klasické stolní hry, kterým nás učili naši dědečkové. Stejně tak se také vyvíjí souboj ke svému konci – výsledek hry závisí jen a pouze na hráčových schopnostech, a pokud někdo bude znatelně slabší, těžko vás v některé partii porazí.

Hru lze hrát ještě ve třech hráčích beze změny pravidel. Stačí vám k tomu další sada kuliček o jiné barvě než černé nebo bílé. Kromě toho pouze každý hráč sníží počet kamenů z čtrnácti na jedenáct a zabere tak ve startovní pozici pouze dvě řady (řada po pěti a šesti kuličkách).

Ani to není všechno. Pokud se sejde větší počet hráčů než tři, konkrétně čtyři nebo šest, mohou si Abalone také zahrát. Znovu je tu podmínkou, že budou mít kuličky tolika barev, kolik jich je ve hře. V tomto případě se ale již nejedná o sólovou, ale o týmovou hru, v níž proti sobě hrají dva týmy po dvou či třech členech. Strategie zde nabývá znovu trochu jiných měřítek, protože můžete k tlačení použít nejen svoje, ale také spoluhráčovy kameny za splnění jediné podmínky: pohyb musíte začínat koulí svojí barvy.

V tomto směru to vydavatelství Piatnik hráčům usnadnilo hrou Abalone Quattro, kterou si můžete koupit za 999 korun a která je určena, jak již z názvu vyplývá, speciálně pro hru čtyř hráčů. Pro zábavu například do vlaku si můžete koupit dokonce i cestovní verzi.

Na Internetu naleznete množství jiných fanoušky navržených startovních pozic pro začátek partie (viz obrázek), které nejenže mnohdy vypadají na první pohled efektně, ale především zpestřují hru.

Abalone splňuje přesně to, co slibuje jeho zařazení. Pro přemýšlivé hráče poskytuje vynikající herní systém a nepřeberné strategické možnosti k přemítání, naopak jako hra k odreagování asi bude sloužit málokomu, stejně jako si za takovým účelem nezahrajete šachy. Soupeřiví, logicky založení jedinci však budou z valících se kuliček nadšení.

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/75/recenze-abalone-cernobila-hra-a-barevny-zazitek


Vytvořeno:  03.02.2007 uživatelem poutník . Hodnocení:
Výborná hra
Je to výborná hra tedy alespoň pro ty, kteří mají vůli trochu kombinovat. S bratrem ji hrajem děsně rádi, manželku k tomu pro změnu zase nepřemluvím. Chce to hrát několik partií, aby si člověk zapamatoval všechny fígle, jako třeba úskok s kuličkama stranou apod. Samozřejmě raději vyhraju, ale zde jsem rád i za porážku, protože si tu hru fakt užiji. Jediná nevýhoda je šestiboká krabice, která se blbě vejde do skříně.


Vytvořeno:  19.10.2004 uživatelem Nezmar . Hodnocení:
hra, ktorá prečistí mozgové bunky...
Veľmi jednoduchá a pri tom dôvtipná dosková hra, úplne závislá od logiky a stratégie ťahov. Vylúčená je náhoda. Kedysi dávno vydali Mladé letá knihu podobných hier Mu-to-rere, tablut, go, kde bol kopec podobných hier. Jediná výtka je na niekedy neúspešný pohyb, keď guličky odskakujú inak, ako ich hráč tlačí. Hra je vhodná pre tých hráčov, ktorý majú radi logické hry, hry bez kociek, hry bez kartičiek, ktorí chcú hrať hru bez zložitých pravidiel. K dokonalosti jej chýba asi len prijatelnejšia cena. Myslím, že pár stoviek za plastový výlisok, aj keď slušnej kvality a prevedenia, pár guličiek je trochu vysoká, aj keď oproti konkurenčným hrám ešte priaznivá....


Vytvořeno:  24.09.2004 uživatelem Rubic(k) . Hodnocení:
Výborná snadno naučitelná strategie
Abalone je výborná hra a tak mě už delší dobu dráždí absence recenze a pozitivního hodnocení... Abalone svým žánrem spadá do skupiny abstraktních strategií - je to takový nepříliš vzdálený příbuzný šachu, dámy, go, quarta, piškvorek..., ale svoje místo na výsluní mezi moderními společenskými hrami by podle mého názoru mít mělo.
O co v Abalone jde? Cílem je vytlačit šest soupeřových koulí z šestiúhelníkové hrací plochy, při dodržení několika málo základních pravidel. Mezi ně patří axiomy typu: během jednoho tahu hráč může pohnout maximálně třemi svými koulemi a to jedním směrem. Při tlačení soupeřových koulí musí mít "tlačící" hráč "přesilu" - tedy pomocí tří svých koulí může přetlačit jednu nebo dvě koule soupeřovy, pomocí dvou svých koulí může přetlačit jednu kouli soupeřovu. Tah nelze vynechat…. Během tahu jednoho z hráčů se tedy může pohnout od jedné do pěti koulí… všechny se však posunou stejným směrem a pouze o jedno políčko.
Nezní to hrozně, že ne? A pokud ano, při názorném předvádění se to napraví. Svým kamarádům jsem pravidla vysvětlil během dvou minut. Pravidla jsou jasná, stručná a v češtině – obsahují i popis základních strategií. (např. Divide et impera – tedy rozděl a panuj)
Hra je výborná jako duel a na zajímavosti graduje při hře více hráčů… Abalone lze totiž hrát i ve třech ( tři samostatní hráči), čtyřech (dva páry) a šesti hráčích (tři páry nebo dvě trojice). Do hry pak vstupuje další oživující prvek: při tlačení lze použít i spoluhráčovi koule, pohyb však musíte začínat koulí vlastní.
Hra samotná obsahuje 1) hrací desku plastovou (je levnější a černá) nebo zajímavě dřevěně vypadající (světlé dřevo, dražší) s výstupky vedoucími koule žádaným směrem, 2) pravidla, 3) sadu bílých a černých koulí. K pravidlům ani desce nelze mít poznámky ani výtky. Koule samotné lze jedině pochválit, jsou relativně těžké, příjemné na omak a při posouvání vydávají zajímavý, příjemně znějící zvuk. Rozehraná partie na stole zabírá místa „tak akorát“.
Abalone se vyrábí i v cestovní neboli mini verzi, ta mi však do oka nepadla. Představa maximálně dvou hrbících se hráčů nad „prakticky ničím“ se mi nezdá dostatečně důstojná. Naopak impozantně musí vypadat verze, o které jsem slyšel kdysi v jedné prodejně na Karlově náměstí v Praze 2: jedná se o dřevěné Abalone (deska i koule) s téměř metrovou hrací deskou za bezmála 25.000Kč. Takovou sumu bych za žádnou hru nedal, ale de gustibus non es disputandum.
Hra si zaslouží pět hvězdiček proč jí je tedy nedávám? Mám k ní dvě výhrady: 1) je to strategie takže podobně jako v šachách vyhrává ten lepší, dokola a dokola – což někomu (např. mojí manželce) může vadit 2) zajímavá hra více hráčů je možná až po zakoupení dodatečných sad koulí. Nad jejich kvalitou jsem se už rozplýval výše, navíc koule v rozšiřujících sadách bývají mramorované a nádherně zbarvené. Jedna sada však stojí okolo 150-ti Kč, což hru v šesti lidech dosti prodraží.
Každopádně, až někdy navštívíte prodejnu Albi nebo Billard Centrum, věnujte pozornost černé šestiúhelníkové krabici. Kdo koupí, určitě litovat nebude.Diskuzní příspěvky

Tato diskuze zatím neobsahuje žádný příspěvek. Buďte první, kdo tak učiní...

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |