Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Osadníci z Katanu: Karetní hra
Originální název: Osadníci z Katanu: Karetní hra
Rok vydání: 1996
Autoři: Klaus Teuber
Výrobci: ALBI, KOSMOS
Dovozci: ALBI 
Věk hráčů: Od 10 let («»)
Počet hráčů: 2
Doba hraní: Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut 
Stupeň náhody: 3 - malý podíl náhody («»)
Interaktivnost: 3 - ustálená komunikace («»)
Humor: 3 - hra má k humoru blízko («»)
Složitost: 4 - náročná («»)
Herní systém: Budování civilizace («»), Karetní hra («»), Obchodování («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)
Doporučení pro rodiny: Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne. («»)

Stručný popis:

Osadníci se přestěhovali do karetní podoby! Základní principy jsou stejné - hráči staví vesnice, silnice a města za suroviny, které získávají z jednotlivých surovinových polí. Mohou spolu také obchodovat. Velký význam mají akční karty, které umožňují hráči posilovat svůj vojenský nebo obchodní potenciál. Ale cest k vítězství je vždy několik...Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Krabice
Rozehraná hraZajímavé odkazy

  Herní materiál   Svět deskových her
  Informace o hře na internetovém obchodu Ostrov pokladů   Možnost nákupu na Slovensku.
  Funagain Gameweb   Pravidla hry
  BoardGameGeekOcenění hry

  1997 - 2. místo
Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis)

Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis), je hlavní cena, která je udělována časopisem Die Poppel-Revue a veřejností
  1997 - nominace
Hra roku (Spiel des Jahres)

Hra roku (Spiel des Jahres) - pravděpodobně nejprestižnější anketa současnosti vyhlašovaná nezávislými novináři zabývajícími se společenskými hramiHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 288 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 4,02) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 54.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  10.08.2010 uživatelem Pimenta . Hodnocení:
Rozporuplnost
Sice už tady 2 roky nikdo nepřispěl, ale přítel pořídil tuto hru až nyní a já na základě Vašich komentářů mám chuť se k této hře taky nějak vyjádřit.
V podstatě jsem ale na vážkách. - Podle mě je ve hře až příliš náhodovosti a, jak už tu bylo zmíněno, v první polovině hry jde opravdu o to kdo postaví vesnici navíc. Kolikrát mě napadlo, že prostě vystřihnu čtverec z papíru a maluji na něj další vesnici. Otázka je, jestli by toto opatření opravdu hře pomohlo. Sama nevím.
Druhá polovina hry už je o něco zajímavější - začíná se i drobet taktizovat, jak získat další body, jsou již i hratelné akční karty, které hru velmi zvedají.
Slečna kousek podemnou sem napsala, že má vždy chuť na odvetu u mě je to stejné i potom, co jsem (přiznávám se) nejmíň 15x prohrála a 1x vyhrála - stále mě to nepustilo, i když po půl hodině už beztak házím flintu do žita a nastupuje u mě velice nepříjemné rozpoložení mysli.
Verdikt tedy zní: nechte koupit tuto hru někoho jiného a hrajte ji příležitostně u něj. To je podle mě nejideálnější, jak si tuto hru nezprotivit a udržet v sobě nadšení ;-)


Vytvořeno:  04.01.2008 uživatelem Joerg . Hodnocení:
pro i proti
Hru jsem před nějakým časem koupil přítelkyni, abychom měli co hrát když budeme sami. Kartičky, provedení i systém se mi velmi líbí, ale délka hry a vysoká míra náhody (která mi na této hře vadí) ji poněkud strhávají z výsluní.
Nejvíce mi ale vadí nevyvážený počet vesnic - jeden z hráčů postaví o ves více a má tedy k dispozici dvě sběrny surovin navíc, což v souvislosti s čistě náhodným prvkem získávání surovin jasně vede k herní výhodě. První půle hry je tedy vždy o tom, kdo první postaví vesnici "navíc". Zatím se mi nestalo (hráli jsme tak 15 - 20 her), že by vyhrál hráč s méně vesnicemi. I když už byl od vítězství byť jen jedno kolo, nedostatek surovin a z toho se odvíjející nízký počet herních výhod vždy nahrály do karet soupeři. Byla-li by k dispozici ještě jedna karta vesnice (a dvě karty surovin) navíc, šlo by ve hře více o strategii. Takhle vždy slabší hráč taktizuje (což musí, chce-li se vítězství alespoň přiblížit) a soupeř ho mezitím prostě a jednoduše "uprodukuje".

Hra je to dobrá, ale poněkud zdlouhavá a na můj vkus málo komunikativní. S protihráčem si můžete povídat, bavit se, popichovat, ale to je jen na vůli hráčů, hra samotná to nevyžaduje. Hodnotím ji za 3 jako průměrnou. Kdyby byla vyvážena, jak jsem psal výše, bez váhání bych jí dal 4, možná i 4a1/2. Rád si ji občas zahraji, ale víc jak jednu hru nikdy nevydržím.


Vytvořeno:  19.06.2007 uživatelem Regan . Hodnocení:
Výborná zlatá střední cesta
Puerto Rico - je to velmi povedená hra pro velké stratégy, kterým nevadí, že se u hry tolik nepobaví...

Osadníci z Katanu(základní verze) - hra pro ty, kdo si chtějí trochu zataktizovat, ale rádi se u hry zasmějí... a to má za následek, že hra má poměrně velkej podíl náhody

1)Karetní hra por 2 hráče Osadníci z Katanu je přesně něco mezi tím...jedná se o spíš uvolněnou hru v podstatě se tejnýmm stylem jako normalní Osadníci, ale každej hod kostkou znamená pro oba hráče nějakou surovinu, i když ne třeba zrovna tu potřebnou...takže hráč tedy má alespoň nějaké suroviny a může s tím něco dělat...tedy není tak závislej na daným čísle...snižuje to náhodu

2)hra zabere hodně místa a rozhodně tedy není do vlaku, jeko třeba jiné karetní hry

3)body se nezískávají jen vesnicemi a městy, ale je zde velký počet karet, z nichž některé mají taky hornotu bodu..a v podstatě jen s nimi se dá dosáhnout plných 12 bodů

Tedy já hrozně rád hraju osadníky na odreagování a s nadšením ukážu své taktické dovednosti v Puerto Ricu, ale u Osadníků-karetní hra zvládnu obojí najednou.

Ale je li oslava nar., početnější návštěva, tak dva lidi jsou málo, ostatní lidi by se museli koukat :(

ale na to už jsou i jiné hry, třeba právě normální Osadníci


Vytvořeno:  21.05.2007 uživatelem Mat . Hodnocení:
Poklidná hra
Graficky nádherná hra, ale dlouhé úseky se skoro nic neděje. Pak se začne dít, ale z velké části dílem náhody.
Samozřejmě, nějakou strategii je třeba mít. Je jasné, že můj osmiletý syn mě v téhle hře těžko porazí. Přesto právě jemu se z naší rodiny tahle hra líbí nejvíc. Kartičky jsou opravdu moc a moc pěkné. A dá se tady i snadno podvádět ve svůj neprospěch - a udělat jí tak pro dítě napínavější. Ale při hře s vyrovnanějším hráčem už nastupuje náhoda. V tom případě nemám po doklopýtání do konce chuť hrát znova a rozebírat strategii. U kratších her mi větší podíl náhody nevadí, tady ale ano, je to dlouhý !!! A hra opravdu nemá spád, zvlášť v první půlce.
Pochválit musím přiložená pravidla. U málokteré hry jsou tak jasně a přehledně vysvětlena. To je ale plus, které se ztratí po pár partiích.
Graficky se mi moc líbí. V některých věcech souhlasím s recenzentem luinorn, ale v jednom se zásadně rozcházíme. Když je hra pěkně graficky udělaná, vytvoří to lepší atmosféru a to je právě případ téhle hry.
Hra není vyloženě špatná, ale existuje rozhodně mnoho lepších. Hodnocení 2,5 hvězdičky přesně odpovídá: 2.5 = Průměrná hra. Lehce nudná.


Vytvořeno:  08.03.2007 uživatelem Pyranha . Hodnocení:
MĚ se moooc líbí
Ahoj ahoj. I já jsem tuto hru koupila na Vánoce, ale nikoli pro sebe, ale pro svého přítele. Jelikož jsem se při svém výběru rozhodovala velkou měrou těmito příspěvky, cítím jako povinost přispět dalším.
Musím říct, že jelikož jsem hru Osadníci z Katanu doposud neznala, kapku mě zarazil velice obsáhlý a komplikovaný návod ke hře. To byl také můj největší problém v začátcích hry. Z počátku se mi zdála neuvěřitelně složitá (bez návodu jsem neudělala ani ránu), dlouhá, málo komunikativní...zkrátka měla jsem s ní asi podobné zážitky, jako píše podemnou "luinorn" (plus nervy, že jsem takovou hru, která nesplnila mé očekávání, dala příteli jako dárek).
Ovšem nutno říct, že se od té doby hodně změnilo. Nepolevili jsme a hru hráli od Vánoc asi 15x. Když jsme totiž pochopili všechna pravidla a naučili se je, Osadníci nás začli velice bavit. Najednou je komunikace až až, délka hry je teď okolo 70 min. a ačkoliv končíme často těsně, hra je do konce napínavá a plná zvratů (klidně bych konec hry prodloužila do 13bodů). Musím říct, že teď už by mě ani nenapadlo o ní napsat, že je nezáživná nebo nudná. Ráda si ji kdykoli zahraju a po hře s chutí vyzvu soupeře na odvetu. Myslím, že po pochopení všech pravidle a vcítění se do nich (což bylo asi tak po páté hře) je to velice zdařilá a společenská společenská hra :-)...i když jen pro dva...
A taky mě mrzí, že není rozšíření........

Prostě chce to nepolevit a HRÁT....:-)


Vytvořeno:  28.02.2007 uživatelem rogi . Hodnocení:
je to velmi dobra hra
túto hru som hral asi uz desaťkrát, zvyčajne trvá jedna hra asi dve hodiny
zo začiatku sa pomalšie rozbieha ale čím je viac nakúpených dedín a kartičiek so surovinami tým je väčší prísun surovín a viaqc možností investovania a nakupovania až sa mi niekedy ku koncu točí hlava z tých možností a kombinácií
je možných niekoľko stratégií:
1. na začiatku sa sústrediť na nakupovanie dedín a polí so surovinami, potom ich meniť na mestá a potom dopĺňať k mestám budovy, čím sa zvyšuje počet získaných bodov
2. od začiatku zaútočiť na vlastníctvo rytierskej sily a hospodárstva, to je výhodné ak začnú padať kocky s rytierom a mlynom, čím protivník je pravidelne oberaný o suroviny
3. sústrediť sa na žlté karty a sústredene škodiť protihráčovi tým, že mu beriete suroviny, budovy, rytierov a flotily

je tu podiel náhody alebo osudu ak chcete, takže nie je nikdy zaručené že vhodnou stratégiou
a to ma na tom najviac baví, a po dvoch hodinách mám emócie rozbúrené na maximum :-))
napriklad začnem s jednou stratégiou, potom vydím, že osud mi nehrá do karát a prejdem k druhej tretej, kombinujem ich, prispôsobujem, neviem dopredu či cesta, ktoru som sa vydal ma dovedie do víťažného konca
hra u nás končí väčšinou pomerom bodov 12:8, 12:9, teda keď sa jednému začne dariť tak mu to ide a ten druhý sa snaží do poslednej chvíľa zmeniť vývoj

čo sa týka komunikácie, si myslíl, že to záleží na tom s kým hráte, my stále sledujeme jeden druhého a nahlas komentujeme ako sa mu darí, či nedarí, závisť, škodoradosť a iné neľudské vlastnosti nnechávame naplno vyniknúť

a prečo hru hodnotím ako veľmi dobrú? dáva mi to čo od hry očakávam:
hodíma do situácie v ktorej sa v bežnom živote nenachádzam, musím kombinovať hádať, predvídať, skúšať, dúfať, niekedy som sklamaný, kupujem, strácam
a výsledok je že po dvoch hodinách mám tak rozvírenú obchodnícku energiu, že keď potom vojdem do obchodu tak mi peňaženka sama vyskakuje z vrecka :-))Vytvořeno:  28.02.2007 uživatelem Pelly . Hodnocení:
Prosím, maš ji mít..., aneb Karetní Osadníci
Když jsi tak žádal příspěvek od hráče, kterého tato hra baví, rozhodl jsem se reagovat.

Se zájmem jsem si přečetl tvůj příspěvek a po pravdě řečeno jsem někdy nevěřil svým očím… Chvilkami jsem si říkal, jestli píšeš o stejné hře, kterou pod tímto názvem znám já.

Zároveň však dodávám, že se v žádném případě nemáš za co omlouvat, každý má svůj vkus a názor a naštěstí máme takové statní zřízení, že se za to nemusí nikdo stydět …

Tak tedy, odkud začít…

Osadníky jsem si koupil, je to asi rok a čtvrt nazpět. Jak už to tak bývá, se zájmem, protože deskoví Osadníci jsou celkem zdařilí, ale přiznejme si už ohraní a rozhodně překonaní. Zajímalo mě, co se nechá na takové hře vymyslet (a vylepšit) a zároveň kvůli příznivému počtu hráčů (nejčastěji hrajeme s bratrem a kvalitních her pro dva hráče není mnoho). Po odehrání několika her jsem musel připustit, že se jedná o velice slušnou konverzi deskových Osadníků do karetní podoby. Chápu, to je poněkud obecné, pokusím se být konkrétnější… Tak zaprvé, hra je poměrně svižná (!) Poté, co jsme se hru pořádně naučili (a zejména karty) hra trvá okolo 75 minut (malinko neshoda s Tvými 120 minutami nudy, chápu…) a co hlavně, na rozdíl od deskových osadníků, když se to jednomu hráči „seklo“ (ať už chybným herním přístupem, nebo i vlivem náhody – připouštím, náhoda zde hraje roli, nicméně řekl bych že menší než u deskových a navíc se jí vhodnou strategií nechá vyjít vstříc), hra poměrně záhy skončila vítězstvím protihráče a mohla se rozložit nová.

Připouštím, malinko zde chybí obchodování mezi hráči. Nicméně byl bych opatrnější při větě „protihráče k ničemu nepotřebujete…“. Soupeř je výborný cíl na speciální karty, jejichž „točení“ je dle mého cílem úspěchu.

To co Ty vytýkáš hernímu systému (rozdělení do hromádek, spousta číslíček, které spolu nesouvisí …) bych naopak vypíchnul jako poměrně zdařilé herní prvky, které spolu velice úzce spolupracují. Ani v nejmenším bych neřekl, že hra je ušita rychlou jehlou… řekl bych, že byla důkladně testována, promyšlena a odladěna.

Ad přemýšlení: Jak píšeš, není třeba přemýšlet… To máš pravdu, ale to není třeba přemýšlet u žádné hry, tedy pokud nechceš vyhrát … A to platí i u osadníků. Na hru se musíš soustředit, neustále kombinovat, co a kdy zahrát, abys získal to co potřebuješ, nebo naopak nezahrát, protože si zbytečně vyplýtváš drahocenné zdroje …

Ad hodnocení. Je mi malinko líto, že ke hře přistupuješ takhle (… grafické provedení nemá vliv na hodnocení …). Podle mého by hra (a zejména pak hra německého typu) měla být co nejzdařilejší (a to včetně grafiky). Jestli se o tuto tématiku zajímáš více, jistě Ti neunikly ankety Hra roku a Hra německé veřejnosti. Jendo (zdůrazňuji JEDNO nikoli JEDINÉ kriterium pro vítězství v této anketě je i provedeni hry) a když se podíváš, jaká ocenění tato hra získala (nominace na Hru roku 1997 a druhé místo v anketě Hra německé veřejnosti), musí ti být jasné, že kvalitní provedení grafických prvků by mělo být nedílnou součástí hry a tehdy si jistě zaslouží hodnocení koncového uživatele.

A můj konečný verdikt: 4,5 hvězdiček z 5
Jediné, co by mě malinko (ale opravdu jen malinko) mrzí je, že se hra nedočkala v ČR rozšíření, se kterým, se z průměrné hry (nerozšířené) stává exklusivním kusem (rozšíření obsahuje cca 250 karet, což dává původní hře s cca 120 kartami poněkud nový rozměr). Zároveň však dodávám, že od té doby, co jsem si toto rozšíření přivezl z Anglie jsem „obyčejné“ osadníky (nerozšířené) nehrál (snad jednou) a moje hodnocení tak může být ovlivněno tímto rozšířením. Odtud možná ta neshoda v mém a tvém hodnocení.

A na úplný závěr dodávám, že hra si u mě vydobyla místo v mém osobním TOP FIVE spolu s těmito hrami:

-Portoriko
-Power Grid (Elektrárny)
-TIKAL
-ARENA – morituri te salutant


Vytvořeno:  17.02.2007 uživatelem luinorn . Hodnocení:
Je zde spousta chvály, ale já si prostě nemůžu pomoci
Nevím, kde mám začít, každopádně jasné je, že tahle hra u mne zkončila hodně špatně. Propadák.

Hru jsem koupil k Vánocům s velkým očekáváním. Od té doby jsem se přinutil asi k pěti hrám (velmi důležitý fakt vzhledem ke zbytku hry). V každé z nich jsem po dvou třech hodinách nudy dosažení dvanáctého bodu kýmkoli oslavoval jako vysvobození.

V karetních osadnících žádné komunikace s potihráčem není třeba. Vy ho k ničemu nepotřebujete, on k ničemu nepotřebuje vás, střet zájmů je v průběhu hry minimální. Jediné, co vás pojí, je soutěž v počítání vítězných bodů. Občas si své oddělené vesmíry narušíte nějakou podrazáckou kartou. Na tahy protihráče nemáte šanci zareagovat a ani to nepotřebujete. Reakce na tahy protihráče není smyslem hry.

Hra na mne působí dojmem účelově vytvořeného dílka, aby se dalo něco se značkou 'Osadníci z Katanu' prodávat i ve verzi pro dva hráče. Jako by bylo horkou jehlou sešito několik - byť i třeba dobrých - nápadů, které dohromady působí dosti kočkopsovitě. Tak se vám ve hře vyskytují různá pochybná červená čísílka, černá čísílka, počítáte mlýnky a vlaječky, suroviny...

Aby se podpořila náhoda a hravost, můžete kartičky tahat z pěti balíčků a na začátku svého tahu hážete dvěma kostkami. Po těchto pravidlech se asi tvůrcům zazdálo, že je náhody příliš, a tak zavedli možnost zpoplatněného výběru kartiček z jednotlivých balíčků. To samozřejmě vedlo k tomu, že si v brzkých fázích hry snažíte prohlédnout všech pět balíčků karet, abyste věděli, kde co je, a netahali karty naslepo.

Základním pilířem hry je zajímavý nápad a realizace nabývání surovin na krajinách rozestavěných kolem vašich vesnic a měst. Přísun surovin je realizován hodem kostky. Nejspíš se předpokládá, že spravedlivost v přísunu surovin zaručí 'zákon vysokého počtu realizace náhodného jevu'. I když je hra dvouhodinová nuda, těch hodů se tam nevyskytuje tolik, aby se čas od času nestalo, že vás 'kostka zradí' a vy prohrajete kvůli nedostatečnému přísunu některých surovin.

Zbylá pravidla vás mají motivovat získávat větší počty všech možných bodů či čísílek. Do jednoho působí vytrženě a nijak kompaktním dojmem.

U her oceňuji celkovou smysluplnost a logickou kompaktnost souboru jejích pravidel. Člověk se může rozplývat nad hrou v šach, hrou Go, Carcassonne, nikoli však nad karetními osadníky.

U hroy není třeba nijak složitě přemýšlet. Mým názorem je, že by s vámi byl schopen kvalitní hru karetních osadníků zahrát i počítač, cvičený pes či opice. Člověk už na té hře není schpen prakticky nic nového vymyslet. Vrcholem taktiky je, že po několika hrách vznikne jistá ustálená posloupnost karet a kroků ve výstavbě vesnic, o které se má člověk snažit.

Toto má za přímý důsledek jev, nad kterým se tu přede mnou v diskusi rozplývala jedna přispívající slečna. Pokud vás totiž nezradí kostky, můžete si být jisti velmi těsným výsledkem v závěru hry. To není plus, ale obrovské mínus, protože to dokazuje velmi chudý taktický potenciál hry. Zkrátka nemáte moc možností, jak protihráče předehnat.

Měl jsem v úmyslu dát téhle hře dva body. Jeden bod za svůj pocit ze hry a druhý bod jako naději, že jsem ke hře příliš skeptický a že jsem nebyl schopen objevit její krásy nebo zajímavé prvky hry. Nicméně v recenzi přede mnou dávali lidi vysoké hodnocení i díky hezké grafické úpravě kartiček. To považuji za nehorázné. Nekupuji si hru proto, abych se díval na pěkné obrázky, díky tomu potom získává vysoké hodnocení i takový paskvil jakým dle mého karetní osadníci jsou. Na protest proti bodům za pěkné obrázky tedy druhý bod neudělím.

Můj konečný verdikt zní - jeden bod (plus v duchu jeden jako naději).
Hra je určena dětem DO 13 let. Ty to bezduché stavění vesnic a pěkné obrázky ocení. Byla-li by hra určena dětem do 13 let, byl bych ochoten hru ocenit třemi body.

PS: Byl bych velmi rád, kdyby se po mé tvrdé kritice objevil příspěvek hráče, kterého karetní osadníci baví a který v nich nalezl zajímavé taktické momenty. Bylo by pěkné, kdybych v budoucnu na hru změnil názor a mohl se za svoji tvrdou kritiku omluvit.Vytvořeno:  15.12.2006 uživatelem Aldomoro . Hodnocení:
Náhody kupodivu velmi málo
Nemohu souhlasit s recenzentem Sharkem, že v této hře dominuje náhoda. Sice také nejsem příznivcem kostek, ale jelikož vždy berete nějakou surovinu, dá se tomu přizpůsobit hra. Pokud například padá hodně číslo, kde je zlato, pak je potřeba sehnat směnárnu a v co největší míře využívat akční karty. Mám tuto hru několik měsíců a sehráli jsme téměř 70 partií vždy se stejným soupeřem a pokud by zde rozhodovala náhoda stav by byl zhruba vyrovnaný, ale vyhrál jsem přes 50 partií zatímco soupeř přes 10. I zdánlivě prohrané partie hned na začátku jsem dokázal zvrátit a pomocí vhodné strategie nakonec vyhrát. Nechci se zde chlubit, ale pouze uvést věci na pravou míru. Hrajeme hru dokonce do 13-ti bodů a není pravdou, že kdo má méně měst nemá šanci stavět body - spoustu her jsme měli velice vyrovnaných, kdy stav byl třeba 11 ku 12 a oba měli šanci vyhrát. Pokud má hráč méně měst, je potřeba zvolit vhodnou strategii a nebudu samozřejmě kupovat třeba klášter nebo spousty rytířů.

Myslím, že je potřeba sehrát větší množství partií, jelikož ze začátku jsem byl také dost skeptický, že rozhoduje náhoda - po několika hodech jsem hru balil, protože jsem měl za to, že je prohraná. Mám rád i deskové Osadníky, ale náhoda u nich hraje mnohem větší roli než u karetních.


Vytvořeno:  12.11.2006 uživatelem Shark . Hodnocení:
Dominance náhody na Katanu
Karetní verzi Osadníků z Katanu jsem si koupil již před několika lety v domnění, že pro hru ve dvou naleznu snáze spoluhráče. Nestalo se tak, a proto jsem se k jejich prověření dostal až před krátkým časem.
Hra má výborné grafické provedení, obrázky jsou poutavé a snadno do hry vtáhnou. Hodilo by se ještě nějaké počítadlo vítězných bodů, ale s tímto zádrhelem se dá vypořádat relativně lehko.
Princip je velmi podobný jako u deskových Osadníků, tedy jde o získávání surovin a jejich následné investování do stavby měst, vesnic a jednotlivých budov. Zde však nastává první nepříjemnost. Na rozdíl od deskové verze zde neházíte dvěma kostkami a výsledky nesčítáte, nýbrž pouze jednou kostkou. Zatímco u deskové varianty se dá působení náhody částečně zredukovat například taháním předem připravených čísel (viz návrhy u Osadníků z Katanu – deskové hry na těchto stránkách), zde jste opravdu hříčkou v „rukou“ kostky. Jestliže vám nepadá, jste de facto vyřízení. Vás soupeř totiž zpravidla nebude mít motivaci s vámi obchodovat (bývá výhodnější držet protivníka pod tlakem) a s výměnou jsou také potíže, jelikož můžete mít na každém surovinovém poli pouze tři suroviny – takže když nemáte štěstí na hody... Zde je nejvíce vidět zhoubná absence dalších hráčů, s jejichž (byť dočasnou) pomocí lze dominanci jednoho hráče zmenšit.
Oproti deskovým Osadníkům také nemá každý hráč k dispozici vlastní města a vesnice, ale bere si je ze společného banku. A opět platí – v případě smůly na kostce vám soupeř může většinu měst vybrat, a jelikož pouze ve městech můžete stavět budovy, které vám samy o sobě přinášejí vítězné body, cílových 12 bodů se pro vás stane nedosažitelným snem.
Podtrženo sečteno: Deskovým Osadníkům jsem se dlouho bránil, ale když jsme zavedli ono tahání čísel místo házení kostkou, rád si je při vhodné příležitosti zahraji. U karetních Osadníků to bylo přesně naopak – hodně jsem se na ně těšil, ale výsledek mě zklamal. Především díky značné roli náhody se podle všeho zařadí mezi hry, po nichž už asi více nesáhnu. Dvě hvězdičky dávám za grafickou úpravu a předchozí očekávání.


Vytvořeno:  01.06.2006 uživatelem Lukas . Hodnocení:
Kartová verzia
Je to skvelá hra s kopu dobrými možnostami pre 2 hráčov. V tejto hre ide i jak v deskovej verzie tak i u kartovej, kto má najviac bodov vyhráva, v tomto prípade 12 bodov. Je to hra o zisku jednotlivých surovin( na začiatku je totiž 6 čísel, všetkí čísla máš, čiže nikdy sa nemusíš báť, že hodom kockou si nezískal surovinu). V tejto hre je veľký dôraz na akčné karty (nestoja nič) a ide ich používať až ked obaja hráči majú 3body a viac. Akčnou kartou môžeš súperovi zničiť budovu, pozor!!! nie dedinu alebo mesto, taktiež dajú sa tu zabiť rytieri akčnou kartou tzv. Čiernym rytierom ale i ked je pohroma napr. mor ale zabíja aj teba aj protihráčovi. Ďalej napr. u deskovej verzie sa zdvojnásobuje ale u kartovej nie, max počet vybraného druhu suroviny je 3, tento počet nejde prekročiť, ale su budovy ktoré zdvojnásobujú Ale aj tak neprekročia hranicu. Vždy na začiatku svojho ťahu hádžete s kockou akcií a s kockou výnosu a to naraz. Kocka akcií prináša udalostí (mor), turnaje, rodný rok, mlýn a zlodeja. Kocka výnosu prináša suroviny. Mesto stojí tak jak u deskové verzie, prináša 2 body, nezdvojnásobňuje. Dedina stojí tak jak udeskové verzie, prináša 1bod. Cesta stojí inak, 2 tehly a 1 drevo, pozor! u kartovej verzie nejevstuje body za najväčšiu cestu. Jevstuje tu kto ma najviac rytierov ale v inakšom pravidle. Stredom hry budete body zhánať už za budovy najlepšia a najdrahšia budova je katanský monument ktorý prináša 2 body, ostatné mestské stavby prinášajú 1 bod. Koniec hry je v prípade hráča ktorý ma 12 bodov. Dávam hodnotenie 5.Vytvořeno:  07.04.2006 uživatelem Lukas . Hodnocení:
Kartová verzia
Je to skvelá hra s kopu dobrými možnostami pre 2 hráčov. V tejto hre ide i jak v deskovej verzie tak i u kartovej, kto má najviac bodov vyhráva, v tomto prípade 12 bodov. Je to hra o zisku jednotlivých surovin( na začiatku je totiž 6 čísel, všetkí čísla máš, čiže nikdy sa nemusíš báť, že hodom kockou si nezískal surovinu). V tejto hre je veľký dôraz na akčné karty( nestoja nič) a ide ich používať až ked obaja hráči majú 3body a viac. Akčnou kartou môžeš súperovi zničiť budovu,pozor!!! nie dedinu alebo mesto, taktiež dajú sa tu zabiť rytieri akčnou kartou tzv. Čiernym rytierom ale i ked je pohroma napr. mor ale zabíja aj teba aj protihráčovi. Ďalej napr. u deskovej verzie sa zdvojnásobuje ale u kartovej nie, max počet vybraného druhu suroviny je 3, tento počet nejde prekročiť, ale su budovy ktoré zdvojnásobujú Ale aj tak neprekročia hranicu. Vždy na začiatku svojho ťahu hádžete s kockou akcií a s kockou výnosu a to naraz. Kocka akcií prináša udalostí(mor), turnaje, rodný rok, mlýn a zlodeja. Kocka výnosu prináša suroviny. Mesto stojí tak jak u deskové verzie, prináša 2 body, nezdvojnásobňuje. Dedina stojí tak jak udeskové verzie, prináša 1 bod. Cesta stojí inak, 2 tehly a 1 drevo, pozor! u kartovej verzie nejevstuje body za najväčšiu cestu. Jevstuje tu kto ma najviac rytierov ale v inakšom pravidle. Stredom hry budete body zhánať už za budovy najlepšia a najdrahšia budova je katanský monument ktorý prináša 2body, ostatné mestské stavby prinášajú 1bod. Koniec hry je v prípade hráča ktorý ma 12 bodov.


Vytvořeno:  07.04.2006 uživatelem Lukas . Hodnocení:
Kartová verzia
Je to skvelá hra s kopu dobrými možnostami pre 2 hráčov. V tejto hre ide i jak v deskovej verzie tak i u kartovej, kto má najviac bodov vyhráva, v tomto prípade 12 bodov. Je to hra o zisku jednotlivých surovin( na začiatku je totiž 6 čísel, všetkí čísla máš, čiže nikdy sa nemusíš báť, že hodom kockou si nezískal surovinu). V tejto hre je veľký dôraz na akčné karty( nestoja nič) a ide ich používať až ked obaja hráči majú 3body a viac. Akčnou kartou môžeš súperovi zničiť budovu,pozor!!! nie dedinu alebo mesto, taktiež dajú sa tu zabiť rytieri akčnou kartou tzv. Čiernym rytierom ale i ked je pohroma napr. mor ale zabíja aj teba aj protihráčovi. Ďalej napr. u deskovej verzie sa zdvojnásobuje ale u kartovej nie, max počet vybraného druhu suroviny je 3, tento počet nejde prekročiť, ale su budovy ktoré zdvojnásobujú Ale aj tak neprekročia hranicu. Vždy na začiatku svojho ťahu hádžete s kockou akcií a s kockou výnosu a to naraz. Kocka akcií prináša udalostí (mor), turnaje, rodný rok, mlýn a zlodeja. Kocka výnosu prináša suroviny. Mesto stojí tak jak u deskové verzie, prináša 2 body, nezdvojnásobňuje. Dedina stojí tak jak udeskové verzie, prináša 1bod. Cesta stojí inak, 2 tehly a 1 drevo, pozor! u kartovej verzie nejevstuje body za najväčšiu cestu. Jevstuje tu kto ma najviac rytierov ale v inakšom pravidle. Stredom hry budete body zhánať už za budovy najlepšia a najdrahšia budova je katanský monument ktorý prináša 2 body, ostatné mestské stavby prinášajú 1 bod. Koniec hry je v prípade hráča ktorý ma 12 bodov.


Vytvořeno:  01.04.2005 uživatelem PavelK . Hodnocení:
Skvele...ale narocne na prostor
Mám všechna rozšíření k základním osadníkům a bylo jen otázkou času, kdy si koupím i tuhle verzi pro 2.
Bál jsem se pravidel, ale je to skvělý...
Mám výhradu jedině k tomu, že hra vyžaduje docela velký stůl nebo hrajte na posteli.
Líbí se mi ta komunikativnost této hry a to, že je pokaždé trochu jiná a po každém hodu musíte měnit své plány.
Pokud hledáte zábavu pro dva... tohle je správná volba.


Vytvořeno:  29.03.2005 uživatelem Peter Liska . Hodnocení:
Monotónna stratégia
Po skúsenostiach s klasickými osadníkmi, ich rozšírením Námorníci a po prečítaní recenzií na túto kartovú hru, som sa rozhodol pre jej kúpu. Avšak po niekoľkých odohraných hrách som bol sklamaný. Stratégia hry je veľmi monotónna. Najprv sa každý snaží "nahrabať" si z balíku čo najviac krajín, aby si zabezpečil dostatok zdrojov pre budúci rozvoj, následne príde bitka o mestá, aby bol priestor na stavanie rozšírení. Dosiahnutie posledných pár bodov, je síce už celkom zaujímavé, avšak táto časť hry trvá veľmi krátko. Rôznorodé možnosti rozširujúcich budov tak zostávajú často nevyužité. Náhoda je veľmi nepríjemná, hlavne zo začiatku, keď súper stavia cesty a dediny a doťahuje posledné krajiny za balíku, pričom vy ste ešte stále iba na základnej sade. Keď nemáte dostatok krajín, nemôžete platiť ani neskorší rozvoj ... Hre by možno pomohol väčší počet krajín a miest, ale neviem ... následne by bolo treba aj vyšší počet bodov na víťazstvo. Možno by sa hodili trochu viac drsné akčné karty s ktorými by sa dali narobiť väčšie problémy už takmer vyhrávajúcemu súperovi. Hra mi pripadá tak, že si každý stavia na svojom piesočku a súpera k hre ani veľmi netreba. Hra je inak spravená veľmi pekne (kartičky sú nadherné a kvalitné), návod je prehľadný a nápad osídľovania pre 2 hráčov je tiež fajn.


Vytvořeno:  05.03.2005 uživatelem messner . Hodnocení:
Pěkné. Jen ta náhoda!
Když jsem dostal Osadníky z Katanu,tak jsem měl obrovskou radost. Grafické zpracování kartiček je nádherné. Jenom by mohly být ze silnějšího materiálu. Jediné, co nám někdy kazí chuť ze hry, je opravdu vysoká NÁHODA. Když vám budou padat na kostce ta správná čísla surovin, nemá váš soupeř moc šancí ke zvratu hry. Hra se stane záležitostí jednoho hráče, což zaručeně druhého hrače znechutí. Když vidí,jak obratem ruky v jednom kole vyložíte dvě nebo tři kartičky a on ve svém tahu s bídou jednu za těžce uškudlené suroviny, protože mu nepřeje kostka! Hra se mi líbí, jen podíl NÁHODY by mohl být opravdu menší.


Vytvořeno:  28.02.2005 uživatelem Anna . Hodnocení:
skutečně skvělá hra pro dva
Pochvalných recenzí je tu už hodně, ale nedá mi to a musím se přidat.Po zkušenostech s "klasickými" Osadníky jsme si pořídili i karetní verzi. Trochu jsme se toho báli, ale po pochopení pravidel se ukázalo, že je to opravdu skvělá hra. Her pro dva máme doma několik, ale od té doby, co máme Osadníky, tak hrajeme jenom je. Je v nich totiž tak akorát zábavy, náhody a komunikativnosti, pravidla jsou po prvních obtížích snadno pochopitelná a naprosto jasná a nikdy nejsou dvě hry stejné, pořád je co objevovat, pořád je možné měnit taktiku hry. Karetní Osadníky tedy vřele doporučuji nejen těm, kteří mají rádi klasickou verzi a ve dvou je nebaví hrát ji s pozměněnými pravidly. Tato investice se vám určitě vrátí ve formě příjemně herně strávených večerů. 4,5 bodu dávám jen proto, abych měla rezervu pro nějaké nové hry, ale moc nevěřím tomu, že bude něco lepšího.


Vytvořeno:  26.02.2005 uživatelem Adam . Hodnocení:
Skvělá zábava pro 2!!!
Osadníci z Katanu - karetní hra je skvělá zábava pro dva. To je jeden z největších kladů celé hry, stačí jeden spoluhráč a jde se na hru. Všechny klady už byly trefně vystiženy předchozími recenzenty, jenom zrekapituluju: skvělá hratelnost, moc pěkné grafické provedení, propracovanost, více strategií vedoucích k úspěchu, schopnost "vtáhnout do hry".

Asi jediná nevýhoda je PROKLATÁ náhodovost. Většina her je vyrovnaných, ale zhruba jednou za čtyři hry se stane, že jeden hráč druhého naprosto převálcuje, např 12:5 a smůla je v tom, že to prostě není vinou toho prohrávajícího, nebo geniálností toho vyhrávajícího. Ale - kostkou. Když jednomu pořád chodí ruda, cihly atd., případně hned násobené hutí a cihelnou, dá se proti tomu těžko co dělat...jednu hru se mi právě toto stalo - protihráči chodily potřebné suroviny jako na zavolanou a já jsem z mých sviňských ovcí, jak už jsem jich měl celé tucty, už dostával amok - nejradši bych je všechny poslal na jatka. Nechci ale aby to vypadalo nějak pesimisticky. Osadníci jsou SKVĚLÁ hra, o dramatické zvraty ve vývoji v ní není nouze a o výsledku často rozhoduje infarktový závěr. Několikrát se stane, že otázka celkového vítězství či porážky je dílem jednoho jediného tahu. Po 2 hodinách usilovného snažení pak člověk bojuje jako by šlo o život a tepová frekvence, přitom vystřelí hodně nahoru.

Ve hře je taky vhodně zastupený prvek blafování a odhadování síly soupeře - mám vyslat žháře, nemá soupeř náhodou biskupa, který ho otočí proti mně? Mám vyslat černého rytíře...Skvělá karta je špión, který mnohdy zvrátí vývoj hry. Po větě, kterou rád uvádím špióna do hry "Vysílám svého nejlepšího zvěda na zasedání tvé městské rady, aby vyslechl tvé plány", ukazuji obrázek špeha, poslouchajícího za rohem a soupeři se protáhne obličej zklamáním. A já vím, že špión narazí na něco VELKÉHO. Taky mám moc rád v ruce Biskupa, nejenom pro to abych mohl zastavit blížícího se žháře se slovy: "Stůj, hříšníku. Copak nevíš že žhářství je zločinem z nejhorších? Bůh takový zločin potrestá, a proto otoč své kroky, vrať se zpátky k tomu, kdo tě navedl napadnout tuto mírumilovnou osadu a spal MU (radnici, huť, knihovnu, mincovnu, sklad...dle libosti) ať pozná jaké to je protivit se zákonům božím." Žhář to pak nevydrží a většinou (pravděpodobnost 66 procent:) to opravdu otočí:-)) Verdikt: určitě doporučuju, Katani karetní hra jsou skvělá zábava a vydrží dlouho aniž by se ohráli. Berte všemi deseti!!!


Vytvořeno:  26.10.2004 uživatelem Rubic(k) . Hodnocení:
Obchod, budování a podrazy na Katanu
Karetní osadníky už vlastním celý rok a mám za sebou zhruba 35 partií. Dost bylo napsáno o kvalitě herního materiálu, kráse grafiky a jednoznačnosti pravidel, připojuji se k předchozím kritikům s tvrzením, že z tohoto pohledu se hře nedá téměř nic vytknout.
Karetní osadníci jsou budovatelskou hrou pro dva hráče a to je její výhodou, ale současně i slabinou: hry na podobném principu bývají určeny nejméně pro tři hráče (a zpravidla platí, že čím více hráčů tím více zábavy). Karetní Osadníci mají systém dobývání surovin velmi dobře funkční i ve dvou hráčích (a pouze ve dvou hráčích), ale o výměně surovin nebo obchodu se spoluhráčem (nebo protihráčem?) v pravém slova smyslu nemůže být řeč. Tento obchodní aspekt je ve hře nahrazen budováním obchodní a vojenské síly v podobě flotil, budov a rytířů, přičemž existuje několik cest a strategií jak získat převahu nebo jak škodit a co nejvíce zkomplikovat život svému soupeři. Věřte, že o dramatické zvraty není nouze a často je zapotřebí svou strategii přizpůsobit aktuálnímu vývoji hry. A to je velmi velké plus.
A nyní něco ke slabinám hry. První měsíc jsme hráli osadníky prakticky denně. Pokud hru vezmete vážně jako my a snažíte se soustředit a nedat svou kůži lacino, velmi rychle zjistíte, že jedna hra karetních Osadníků zabere celý večer. To by samo o sobě nevadilo, ale ta náhoda v podobě kostek! Po některých partiích máme pocit, že to byl ztracený čas a mohli jsme hrát kostky bez budování katanské civilizace. Odhaduji, že náhoda rozhoduje o výsledku jedné ze šesti partií. Další nevýhodou může být, že rozmýšlení nad tahem zabírá někdy dost času. V takovém případě se Váš soupeř nudí a zapíná hudbu, v horším případě televizi což nutně degraduje požitek z hraní.
Každá hra se ohraje, pokud ji hrajete příliš často. To byl i náš případ, jednoho dne se nám zkrátka zazdálo, že jsou si všechna utkání příliš podobná. Kdyby tak bylo možno dokoupit ona rozšíření, která vyšla v Německu... rázem by byl počet variant o něčem jiném. Samozřejmě vím, že vydání rozšíření není legrace a je to investice, která se může zúročit pouze při dostatečném potenciálu trhu, tedy až se prodá dostatek „základních“ karetních Osadníků. Přitom je ještě nutno počítat, že ne všichni jsou do hraní takoví nadšenci jako čtenáři tohoto webu (Přesto věřím, že se to jednoho dne podaří a držím Albi palce).
Kvalita resp. hratelnost Osadníků se projevuje i tím, že se k nim vracíme a hrajeme je zhruba jednou za tři týdny. Ještě další dva dny po partii pak obvykle diskutujeme varianty a strategie, co jsme měli udělat nebo naopak udělat neměli. Na Osadníky si zaručeně vzpomenete a zatoužíte si je zahrát pokaždé, když ve zprávách uslyšíte o osadnících z pásma Gazy nebo Palestiny.


Vytvořeno:  02.06.2004 uživatelem Mr Krtek . Hodnocení:
super
Hraním těchto her jsem přímo posedlý. Každý by si mohl říci "ty kartičky se časem roztrhají a nebo zohybají" ale tak tomu není. Kartičky jsou pevné, hra je graficky úplně super. Pravidla Jsou také domyšlená, nemůže nastat situace, kdy nevíte: smím nebo nesmím. Možná jedinou nevýhodou této hry je to, že se při ní dá snadno podvádět, musíte si zkrátka dávat pozor. Na hře je napsáno, že je od 10 let, mé malé sestře je 6 let a hrajeme spolu bez problémů. To, co je na kartičkách napsáno, si totiž po pár měsících hraní zapamatuje snad každý, což hru velice zrychlí.


Vytvořeno:  21.04.2004 uživatelem Lee . Hodnocení:
Bomba
Je to už déle, co jsem si koupil základní verzi Osadníků s námořníky. Ale musim říct, že když se hraje s moc přemýšlivými typy hráčů, je tato hra příliš zdlouhavá. Což u karetních odpadá. Je to ideální hra pro dva hráče a dle mého subjektivního názoru asi to nejlepší co momentálně je u nás v prodeji. Jedinou nevýhodu bych našel v malém nedosatku karet. V Německu existuje ještě dalších PĚT rozšíření. U nás zatím nic. Ale první balíček by měl přijít do prodeje někdy v létě, tak se máme na co těšit.


Vytvořeno:  29.12.2003 uživatelem Orpheus . Hodnocení:
velice povedené
Včera jsem koupil hru Osadnící z Katanu v karetní verzi a hned jsme ji otestovali. Nejsem žádný znalec stolních her, vlastně jedinou, kterou jsem doteď znal, byly dostihy a sázky, takže tato recenze nebude nic odborného :-D.

První a "zásadní" věc ke Hře osadníci. Pokud nehrajete u stolu, vyhraďte si na to dost místa, já jsem si za ty 2 hodiny hraní pořádně přeseděl nohu :o).

První hraní této hry berte jako seznamovací a prostě to zkuste, jsou tam věci, které nebudete chápat a věci, které nebudete vědět, proč používat, je to ale taky to hlavní, proč se ke hře hodlám dneska vrátit a zkoušet všechno to, co jsme nepoužili.

Hra nás oba chytla na řádově 2 hodiny, zároveň jak tu bylo napsáno je to relativně diplomatická hra, takže když hraju se svojí báječnou ženuškou, tak jí nic nebořím (tedy jen vyjímečně), nemlátim její vojáčky (opět až na vyjímky) a tak všeobecně když na konci prohraje, tak má pocit, že to bylo daný hrou a ne že jsem jí zákeřně přehrál.

Hra má poměrně spád a dá se v ní vesele 2 hodiny vyžít. Kostka opravdu odsouvá taktizování trochu stranou a je to hodně o tom, buď jakou máte kliku na suroviny, nebo kolik se vám podařilo postavit vesnic a tím pádem i zabrat políček se zdroji.
Ideální počet surovin, které vám mají zbývat je 1-2. Pokud vám na konci kola zbývají 3 suroviny něčeho a nechcete je v následujícím kole prostavět, koledujete si o prázdný hod (tedy že si surovinu nemůžete přičíst) a to Vás bude pěkně štvát, když se to stane poněkolikáté.
Popisů a rad by mohlo být mnohem víc, ale hlavní rada je... zahrajte si to a uvidíte sami. Já vám to mohu jen doporučit.


Vytvořeno:  01.10.2003 uživatelem Ketty . Hodnocení:
Je to prima!
Karetní osadníci mne nadchli. Protože jsem často hrála Osadníky deskové, které mne velmi zaujali a pobavili, neodolala jsem ani této verzi. Musím říci, že peněz za ni nelituji a že jsou snad ještě o trochu lepší než jejich desková podoba. Rozhodně nabízejí více možností investice surovin a získavání bodů. Také karty různých škodičů jsou přínosem.
Velmi se mi také líbí grafika a zpracování hry. Nemůžu se na ty kartičky vynadívat.
Jenom mám pocit, že hráč s bílým erbem prohrává častěji než hráč s černým. Je to možné? Nemáte podobnou zkušenost? Z hlediska pravděpodobnosti je to nesmysl, ale nám to tak na 90% vychází a to se střídáme.


Vytvořeno:  29.09.2003 uživatelem Chiquitita . Hodnocení:
Bomba!
Koupila jsem Osadníky z Katanu (karetní) a musím uznat, že je to super hra. Trochu jsem se bála, že se nejedná o klasickou stolní deskovou hru, ale příjemně mě překvapila promyšlenost, grafika a nakonec i styl hry.
Neznám Osadníky „deskové“, ale domnívám se, že kromě hracího plánu, který jaksi u této varianty není, jsou totožné. Důvodem, proč máme doma karetní Osadníky, je, že počet hráčů je omezen na dva, což mi vyhovuje. Kdo si chce zahrát jen tak ve dvou a dobře se pobavit, ať určitě zakoupí tuto hru.


Vytvořeno:  05.07.2003 uživatelem Jezevec . Hodnocení:
Města kolem cesty...

V této hře pro dva, vycházející z prostředí Osadníku z Katanu, také budujete vaše malé království a snažíte se dosáhnout vytyčeného počtu vítězných bodů dříve, než-li soupeř. Podstatou je těžit šest různých surovin (ovce, dřevo, hlína, kámen, obilí a zlato) z vašich nalezišť a za tyto suroviny budovat své vesnice, města, stavět v nich budovy a najímat rytíře. Za každou vesnici, město a některé budovy jsou vítězné body a kdo první vybuduje své království s celkovým počtem 12 bodů vyhrál.


Hlavním herním aspektem není tentokráte obchod (ono ve dvou to moc na zdravé konkurenční prostředí není :o), ale strategie stavění. Celou dobu máte v ruce tři karty, které jsou mixem akčních událostí, budov a charakterů. Tyto karty losujete z pěti hromádek a to buď náhodně nebo za určitý poplatek surovin si z jedné hromádky kartu vyberete. Tato hromádka se však již nemíchá, takže pokud si pamatujete, jaké karty hromádka obsahuje, můžete příště brát na jistotu zdarma. Každopádně možnost vybrat si kartu zvyšuje možnost hrát strategicky a ne náhodně.


Při každém tahu hodíte jednou klasickou šestistěnnou kostkou, které suroviny se vám urodí a pak jednou speciální šestistěnnou kostkou, která náhodná událost se stane. V tomto bodě přichází ke slovu další atributy různých budov a charakterů jako je válečná síla, turnajová síla a ekonomická síla vašeho království. Prostě směrů, v nichž se rozvíjet je několik a hra je tím rozhodně barvitá.


Krom základní verze jsou v prodeji i rozšiřující tematické sady (obchod, válka, víra, magie...), které přidávají do hry další dvě hromádky karet, z nichž jde budovat. Každá tato expanze rozšiřuje hru trochu jiným směrem, ale při hře samotné se vždy používá jen jedna. Krom toho je možné si ještě koupit tzv. turnajový set, které obsahuje karty pro turnaje, kdy stavíte jen ze svých připravených karet a soupeř musí mít také svoje - o této alternativě však nemohu napsat nic sofistikovaného, protože ji podrobně neznám.


Je však fér popsat i druhou stranu mince a tou je bezesporu ten hod jedno šestistěnnou kostkou. Když prostě napadne číslo, na kterém máte klíčové suroviny, tak s tím nic nenaděláte. Oproti "klasickým" Osadníkům je tu prvek náhody právě v té kostce dosti zvýšen. A to sem tam fakt zamrzí.


Nicméně nutno uznat, ze tuhle hru mám opravdu velice rád a považuji jí za pěnou, s možnostmi rozšíření za dlouho "neokoukanou" a vřele doporučuji. Až na tu kostku, ale vezměte to z druhé strany - alespoň občas vyhraje i váš protihráč, který by na to jinam neměl nárok :o)))


(A když je ten spoluhráč vaše životní polovička, jistě v tomto cítíte nejeden diplomatický krok - krom toho, vy jste neprohráli - to ta potvora kostka...)
Diskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Osadníci z Katanu: Karetní hra' obsahuje 30 příspěvků. Poslední příspěvek vytvořil dne 16.04.2010 v 15:53 uživatel Adam.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
rozsireniadamor30.01.2006 23:37
Re: rozsireniamurphy04.02.2006 20:54
Re: rozsireniadamor08.02.2006 21:29
Re: rozsireniamurphy17.02.2006 11:10
Re: rozsireniamartinj29.05.2007 08:42
RozširenieMariano29.03.2006 14:23
rozšířeníAnnie04.10.2006 13:11
COOLSiska10.10.2006 17:38
vesnicedieselboy10.12.2006 10:27
ad rozšířeníStinin26.12.2006 22:07
Nabízím rozšíření Adam08.01.2007 15:33
Re: Nabízím rozšíření Pyranha21.11.2007 19:48
Re: Nabízím rozšíření Pyranha21.11.2007 20:00
akční kartyAldomoro26.01.2007 16:29
Je zde spousta chvály, ale já si prostě nemůžu pomociluinorn17.02.2007 10:31
PolemikaAdam20.02.2007 10:58
Prosím, maš to mít..., anrb Karetní OsdníciPelly28.02.2007 08:34
Rozsireni - Good news, everyone!Longshanx02.01.2008 09:33
Re: Rozsireni - Good news, everyone!zasa09.01.2008 16:18
Re: Rozsireni - Good news, everyone!Longshanx10.01.2008 08:25
Re: Rozsireni - Good news, everyone!zasa10.01.2008 18:07
Re: Rozsireni - Good news, everyone!Zofan22.06.2008 00:25
karetní hratomik05.12.2008 01:08
Re: karetní hratondakolik07.12.2009 23:50
Kartová hra...nezávislá na Osadníkoch?babulaaa07.12.2009 21:29
Re: Kartová hra...nezávislá na Osadníkoch?tondakolik07.12.2009 23:49
Dotaz k pravidlůmrach12.01.2010 08:40
Rozšíření v CZ - odpověď od ALBIPavel16.04.2010 13:21
Re: Rozšíření v CZ - odpověď od ALBIREM16.04.2010 14:08
Re: Rozšíření v CZ - odpověď od ALBIAdam16.04.2010 15:53

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |