Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Peloton
Originální název: Peloton
Rok vydání: 1991
Autoři: Josef Chmelař
Věk hráčů: Od 10 let («»)
Počet hráčů: 2 až 12
Doba hraní: Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut 
Stupeň náhody: Není známo («»)
Interaktivnost: Není známo («»)
Humor: Není známo. («»)
Složitost: 3 - rozvinutá («»)
Herní systém: Závodění («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)
Doporučení pro rodiny: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)

Stručný popis:

Hra velmi zdařile simulující cyklistické závody. Je možné jezdit jak hromadné závody tak časovky. Před každou hrou je možné nastavit nové parametry trati. Hráči musí dobře rozvrhnout své síly, aby jim nechyběli v cílové rovince.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Herní materiálHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 9
Průměrné hodnocení hry (skóre: 2,90)
Pořadí hry v žebříčku 446.místo
Vaše hodnocení hry


Vytvořeno:  01.02.2005 uživatelem Martin Blatný . Hodnocení:
Jedna z nejlepších závodních her
První, co vás po rozbalení hry překvapí, je absence kostky či jakéhokoliv jiného zařízení přínášejícího náhodu. Ano, v Pelotonu prakticky není přítomen prvek náhody. Tím se Peloton zásadně liší např. od Formula Dé, se kterou má jinak mnoho společného.

Peloton poměrně věrně simuluje cyklistické závody. Ve hře je 12 cyklistů ze 4 barevně odlišených stájí. Hra je tedy nejlépe hratelná ve 4 hráčích, kdy každý řídí své 3 závodníky. Dá se samozřejmě hrát v jakémkoli počtu od 2 do 12 hráčů.

Cílem hry je dojet se svými cyklisty co nejdříve do cíle. Kadý závodník má na rovince základní rychlost 3 políčka, z kopce 4 políčka a do kopce 2 políčka. Pokud hráč chce, může využít ještě bonus +1 políčko, pokud jede jeho závodník v závěsu. Chce-li hráč zrychlit, musí sáhnout do "fyzické rezervy" hráče, která je samozřejmě omezená. Navíc nelze zrychlovat vícekrát než 4x za sebou, pak musí závodník aspoň jedno kolo odpočívat.

Tak, jako je tomu ve skutečných cyklistických závodech, musí hráč volit (a v průběhu hry pozměňovat) taktiku. Někdy se vyplatí jet většinu závodu v pelotonu a šetřit síly, hrozí ovšem nebezpečí, že se ve finiši závodník neprobojuje dopředu nebo že unikne skupinka cyklistů, kterou se nepodaří dohonit. Na úzkých silničkách je zase výhodnější jet vpředu a volit optimální stopu, závodník se však díky nemožnosti využít závěs dříve unaví.

Vzhledem k tomu, že rychlost cyklisty se odvozuje z políčka, kde stojí na začátku tahu, je výhodné končit tah těsně za vrcholem kopce (kde už je rychlost 4) nebo na rovince těsně před úpatím kopce (kde je ještě rychlost 3). To (zvláště u více přemýšlivých hráčů) může vést k dlouhému propočítávání a plánování tahů, což může hru neúnosně zpomalit. Vzadu jedoucí závodníci ale většinou příliš možností na výběr nemají…

Velkou výhodou je proměnlivá podoba závodní trasy. Na herním plánu lze kdekoli vyznačit start i cíl, hranice úseků do kopce a z kopce, případně zvolit směr při průjezdu křižovatkou. Každý závod je tak jiný a nehrozí nebezpečí stále stejného projíždění optimální trasy. V balení jsou dokonce i doplňkové sady trikotů, takže lze spojit dvě hry vedle sebe a uspořádat závod pro 24 cyklistů (je to pak ovšem velmi dlouho trvající závod).

Hra s použitím pouze několika málo pravidel poměrně věrně simuluje většinu aspektů cyklistických závodů (jízda v pelotonu, úniky, brždění, spolupráce na špici, jízda v závěsu, závěrečný spurt atd.). Navíc se dají použít rozšiřující pravidla (počasí, vítr, rychlostní a horské prémie, víceetapové závody, časovky atd.), které hru ještě více zpestřují.

Drobnou nevýhodou jsou nejasná pravidla, jak projíždět zatáčky. Díky tomu, že se zatáčkami a křižovatkami neprojíždí stále v jednom směru, odpadá možnost vyznačit šipkami možné průjezdy zatáčkou (jako např. ve Formula Dé). Pravidla sice nějaké možnosti (v sekci pokročilých pravidel) definují, není to však příliš pochopitelné. Doporučuji tedy projíždět zatáčkami jakkoli (samozřejmě při zachování základních pravidel pohybu), hře to nijak neubírá na zábavnosti.

Velkou nevýhodou je ovšem fakt, že se hra již nevyrábí a prakticky se nedá koupit. Je to velká škoda, neboť jde o velmi kvalitní a zábavnou hru (navíc původní českou), která snese porovnání např. i s Fomula Dé a jiné závodní hry, které se u nás prodávají, v pohodě strčí do kapsy. Kdyby se někomu podařilo hru znovu vydat (a třeba ještě v hezčí grafické úpravě), byla by to určitě dobrá zpráva pro všechny fanoušky cyklistiky i hráče deskových her.Diskuzní příspěvky

Tato diskuze zatím neobsahuje žádný příspěvek. Buďte první, kdo tak učiní...

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |