Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Fantom
Originální název: Fantom
Výrobci: BONAPARTE
Věk hráčů: Od 8 let («»)
Počet hráčů: 2 až 5
Doba hraní: Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut 
Stupeň náhody: 3 - malý podíl náhody («»)
Interaktivnost: 3 - ustálená komunikace («»)
Humor: 3 - hra má k humoru blízko («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Herní systém: Železniční a jiné sítě («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)
Doporučení pro rodiny: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)

Stručný popis:

Po stopě tajemného zločince se vydává pět policistů. Po Praze, kde se hra odehrává, se mohou pohybovat několika dopravními prostředky. Kde se však skrývá fantom? Informátoři podávají informace o tom jakými prostředky se pohybuje a snad ho i dvakrát za hru zahlédnou. Podaří se policistům dopadnout fantoma? (Hra je českou napodobeninou originální hry Scotland Yard).Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Herní plánZajímavé odkazy

  Funagain GamewebHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 73
Průměrné hodnocení hry (skóre: 3,43)
Pořadí hry v žebříčku 235.místo
Vaše hodnocení hry


Vytvořeno:  20.07.2010 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Vydejte se po stopách Fantoma
Pokud jste si chtěli někdy vyzkoušet kariéru zločince, který uniká spravedlnosti, nebo naopak detektivů, kteří dopadnou každého gangstera, hra Fantom je pro vás tou pravou volbou. Můžete se stát mistrem podsvětí v unikání před policií, která vás musí během čtyřiadvaceti kol (hodin) dopadnout a předvést spravedlnosti. Pokud jsou ovšem vašimi vzory Hercule Poirot, Columbo nebo Sherlock Holmes, jistě nepohrdnete rolí protivníka a tou jsou vyšetřovatelé. Jejich hlavním a jediným úkolem je dopadnout tajemného muže.

Pravidla hry jsou jednoduchá a srozumitelná pro hráče téměř jakéhokoliv věku, spodní hranice doporučená výrobcem je šest let. I tyto děti mohou u hry zažít legraci a napětí, ačkoliv k logickým dedukcím rády využijí rady dospělejších. Na začátku se hráči domluví, kdo z nich se stane černým Fantomem a bude před ostatními hráči utíkat. Potom si rozdělí kartičky dopravních prostředků, které mohou během hry využívat.

Všichni cestují drožkou, která umožňuje pohyb na malé vzdálenosti, taxíkem, kterým můžete cestovat na větší distance nebo tramvají, kterou naráz překonáte nejdelší úsek. Fantom má navíc dvě speciální kartičky. První z nich je cestování lodí, kterou může cestovat výhradně po směru toku řeky Vltavy a většinou ji využije, když se dostane do bezvýchodné situace a potřebuje rychle opustit místo činu. Druhou je kartička dvojitého pohybu, díky níž může použít v jednom tahu dva dopravní prostředky, čímž dokonale zmate soupeře a může se jim ztratit z dohledu. Pohyb je možný vždy mezi dvěma sousedními body, na kterých dopravní prostředek zastavuje.

Tajemný muž se povinně ukáže pětkrát během hry, aby jej bylo možné polapit a vydedukovat jeho možné další pohyby. Kolem těchto tahů se točí celá hra a zde se ukážou schopnosti detektivů odříznout pronásledovaný cíl od možností úniku.

Když se bude Fantom pohybovat drožkou, nejlépe tak zmate soupeře, protože jejich zastávek je po Praze nejvíce. Proto se může snadno ztratit v nejrůznějších uličkách, ovšem tento prostředek je pomalý, protože zastavuje na každé stanici. Naproti tomu v tramvajích je sice snadno dohádatelný, ale zase může mnohem rychleji zmizet z místa, kde bylo najednou příliš předetektivováno.

Hra je variabilní a délka hry bude záležet na tom, jak kvalitní soupeř se ocitne v roli prchajícího zločince. Každý z detektivů má předem pevně stanovený počet kartiček, takže bude záležet na jeho taktice kdy kterou z nich využije. Může se stát, že na začátku vyčerpá všechny rychlé pohyby a do posledních kol mu zbudou jen ty, které mu už k dopadení nebudou stačit.

Pokud bude pachatel obratný, můžete se pořádně zapotit, než ho dopadnete. Vítězem se stává Fantom, pokud se celý den dokázal zdárně ukrývat nebo kolektiv detektivů, pokud byl dopaden. Výrobce doporučuje, aby se v kůži Fantoma vystřídali všichni hráči a pak se teprve určil celkový vítěz. Ve dvou je pro hráče, který hraje za všechny vyšetřovatele poměrně obtížné udržet správné pořadí a hrát správné kartičky. Pro snadnější orientaci je dobré si ke každé hromádce přiřadit barevný kus papíru, označující kterému inspektorovi patří.

Za inspiraci sloužila hra Scotland Yard, která se odehrává v Londýně. My se však v českém přepracování ocitáme na území matičky měst – Prahy. V době, do které je hra zasazena, nejezdí metro a nelétají letadla. Tato atmosféra se přenáší i na hráče a pohltí je svým kouzlem. V místních luzích a hájích jste se mohli s touto hrou již setkat – nesla název Fantom staré Prahy a využívala stejných principů.

Rozměrově malá krabice obsahuje rozkládací plán, znázorňující letecký pohled na naše hlavní město, propletený sítí čtyř jmenovaných dopravních prostředků. Kromě balíčků malých kartiček s jednotlivými pohyby, figurek pro postavy a kratičkých pravidel narazíte na tajemně vyhlížející dvířka s čtyřiadvaceti okýnky. Bohužel svému účelu, tedy skrývání tahů Fantoma, který si je povinně zapisuje, neslouží příliš dobře, protože okénka nejsou zavírací. Stejně tak dobře vám poslouží kus papíru zavřený v knize. Pouze musíte mít na paměti čísla tahů, ve kterých se Fantom ukazuje soupeřům.

Hra Fantom od firmy Bonaparte dokáže oslovit malé i velké a naučí je spolupráci, aby dosáhli společného cíle. Každá hra je jiná, protože neexistuje zaručená cesta k vítězství ani pro jednu ze znesvářených stran. Díky velmi příznivé ceně by mohla najít místo v každé rodině a přinést zábavu nejen pod vánoční stromeček.

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/9/recenze-vydejte-se-po-stopach-fantoma


Vytvořeno:  14.01.2008 uživatelem Gandalf . Hodnocení:
Fantom Staré Prahy - verze od firmy PAN
Vlastním asi 20 let starou verzi této hry od firmy PAN.
Je -na svou dobu- poměrně hezky graficky zpracována, kartičky jsou ale bohužel z měkkého papíru.
Ke hře samotné: hra je velmi zábavná a je v ní důležitá hlavně spolupráce a komunikace mezi detektivi a naopak kamenná tvář Fantoma.
Náhoda při hře nehraje žádnou roli, což je pro zkušené hráče asi to nejpodstatnější.


Vytvořeno:  31.10.2004 uživatelem Stanley . Hodnocení:
Skvělý námět a herní princip
Fantom, nebo též Fantom Staré prahy či Scotland Yard má skvělý námět i herní princip.
Tato hra je netradiční v tom, že tu 5 hráčů(detektivů) stojí proti jednomu(Fantomovi). Napadá mě příměr-dobro proti zlu.
Na hracím plánu Prahy jsou propojené, očíslované uzlové body. Z jednoho bodu na druhý se můžete přemísťovat pomocí kartiček, které představují dopravní prostředky: TAXI, TRAMVAJ a DROŽKA. Fantom má ještě k dispozici dvojtah a říční cestu. Fantom vyhraje, pokud se mu podaří unikat detektivům 24 tahů. Detektivové vyhrají, když ho chytí(přesunou se na číslo, kde je Fantom). Fantom se pohybuje skrytě a jen několikrát se objeví na hracím plánu. Detektivové mají omezený počet(24) dopravních prostředků, takže musí pečlivě zvažovat, čím v každém tahu "pojedou". Použité dopravní prostředky navíc odevzdávají Fantomovi.

+ skvělý námět i herní princip
+ hra se výborně hraje ve dvou i v šesti lidech
+ vše je ve vašich rukách. Žádná náhoda, pouze strategie a schopnost předvídat.
+ hezké provedení hracího plánu. Jakoby jste byli přímo v ulicích Prahy.
+ u české verze přijatelná, nízká cena

- pokud hraje začátečník v roli detektiva se zkušenými hráči, hra ho může nudit, protože o jeho pohybu budou pravděpodobně rozhodovat jiní
- v české verzi (Fantom) nejsou dobře udělané figurky, protože pod nimi není vidět číslo a barva dopravního prostředku
- u cizí verze (Scotland Yard) vysoká cena
- někoho může dlouhé promýšlení tahů unavovat, ale zkušeným hráčům to naopak přinese potěšení

Tuto hru jsme hráli už mockrát a v drtivé většině zvítězili detektivové. Mohlo by to tak být i v reálném životě, že?
Ještě jeden postřech. Pokud se detektivům nepodaří Fantoma chytit do 12-15 tahu, tak s největší pravděpodobností prohráli, protože se nekterým z nich už nedostávají dopravní prostředky.
Nezbývá mi, než tutu skvělou hru všem doporučit, protože přinese zábavu a potěšení jak začátečníkům, tak i zkušeným hráčům.


Vytvořeno:  25.10.2002 uživatelem Hrubiduk . Hodnocení:
Vlastní zkušenost
Tuto hru jsem hrál poprvé ve verzi Fantom Staré Prahy a už tehdy se mi její princip dost zalíbil. Nyní ji díky Vánocům mám ve své minisbírce her její londýnskou verzi.
Takže:
- princip hry je vynikající, ale pokud můžu doporučit, začátek hry dle londýnské verze. Policie se přece také pohybuje a nikdo nedokáže přesně určit, kde Vás hláška o lupiči zastihne (pražskou verzi jsem vždy hrál tak, že si policie mohla vybrat, kde začne)
- pravidla v obou verzích jasná a perfektní
- provedení jasně lepší v anglické verzi (taky si za to připlatíte :) )

A proč jsem nedal 5 bodů? Občas mi dělá problémy najít soupeře, kterému by nevadilo, že se mnou zase prohraje :)

Tuto hru jednoznačně doporučuji lidem, kterým při hře nevadí nutnost soustředit se, promýšlet varianty, kombinovat i za cenu, že hra pak ztrácí spád. Rozhodně to nezmenšuje radost z vítězství :)Diskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Fantom' obsahuje 7 příspěvků. Poslední příspěvek vytvořil dne 22.06.2011 v 11:48 uživatel Laala.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
Nic mocShadoWWW18.01.2008 08:02
Re: Nic mocRoBo21.01.2008 10:27
Re: Nic moctondakolik21.01.2008 11:30
Re: Nic moctondakolik21.01.2008 11:32
Re: Nic mocShadoWWW21.01.2008 13:27
Re: Nic mocPanzer23.03.2009 22:21
Fantom vs. Fantom staré Prahy - fyzické provedení hryLaala22.06.2011 11:48

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |