Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Risk
Originální název: Risk
Výrobci: HASBRO
Dovozci: BILLARD CENTRUM, HASBRO-TOMIREX
Věk hráčů: Od 10 let («»)
Počet hráčů: 2 až 6
Doba hraní: Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut 
Stupeň náhody: 2 - střední podíl náhody («»)
Interaktivnost: 3 - ustálená komunikace («»)
Humor: 2 - spíše seriózní hra s prvky humoru («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Herní systém: Válečná hra («»), Vyjednávání a diplomacie («»)
Počeštění: Hra s českým návodem a nepodstatným cizojazyčným materiálem («»)
Doporučení pro hráče: Tuto hru vám nedoporučujeme, najdou se pro vás lepší hry. («»)
Doporučení pro rodiny: Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne. («»)

Stručný popis:

Hráči se snaží pomocích válečných tažení dobýt světadíly a ubránit svá území. Komu se podaří splnit tajný úkol, vítězí.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

KrabiceZajímavé odkazy

  Funagain GamewebHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 86
Průměrné hodnocení hry (skóre: 3,46)
Pořadí hry v žebříčku 226.místo
Vaše hodnocení hry


Vytvořeno:  12.10.2010 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Risk aneb hra o dobytí světa
Risk patří do klasického fondu deskových her a řadí se mezi takové klasiky, jako jsou Scrabble, Cluedo či Monopoly. Pouze v místních luzích a hájích není až tak známý. Na český trh si totiž hledal cestu více než čtyřicet let. Autorem původního Risku je Albert Lamorisse, který byl zároveň i slavným režisérem.

V balení najdete vše velmi přehledně uloženo. V první řadě vyjmete obrovskou mapu světa, která je barevně rozdělena do několika území, o jejichž účelech si povíme později. Při bližším pohledu si všimnete, že sousední kontinenty jsou propojeny lodní dopravou.

Z průhledných pytlíků se na vás bude smát nespočet barevných šipek, které vás v první chvíli zanechají na pochybách, jestli jste si opravdu koupili válečnou hru. Další komponenty jsou různé plastové tvary pro města, vojenské úkoly stylizované do podoby důstojnických frček, a pak také balíček karet s vyznačenými zeměmi.

Poslední věcí, která v krabici leží po vyložení jmenovaných komponent, je pochopitelně návod. Ten si ale v případě Risku zaslouží zvláštní zmínku, protože jeho zpracování je jedním slovem luxusní. Jedná se o briefingovou příručku se záložkami v horní části. Bohužel za skvělým provedením návodu po technické stránce trochu pokulhávají jeho vysvětlovací schopnosti pro hráče Riskem nedotčené. Ovšem jak už to tak bývá, nejlepším způsobem, jak se pravidla naučit je uvést je do praxe. Takže hurá do toho!

Jak jsem již zmínil, na mapě najdete barevná teritoria odpovídající světadílům, která jsou rozdělena na 42 území. Jednotlivá oblasti tvoří základnu pro skupiny vašich vojáků. Příprava hry je jednoduchá a rychlá – rozestavíte stejný počet jednotek pro každého z účastnících se hráčů tak, aby byla obsazena všechna území na mapě. Můžete to provést buď podle návodu pro začátečníky, který obsahuje doporučená rozmístění pro různé počty hráčů, nebo dle svého uvážení (v plné verzi hry) postupně po jednom ve směru hodinových ručiček.

Do náhodných lokalit umístíte symboly reprezentující města a vyberete si umístění pro svoje hlavní město, srdce vašeho impéria. Na hrací ploše je místo pro pět úkolů, které náhodně vylosujete a na ně opět náhodně rozmístíte odměny za jejich splnění.

Tah se skládá z jednoduchých fází – nejdříve spočítáte území a města, která vaše jednotky kontrolují, a tento součet vydělíte třemi. K nim přidáte jednotky za každé hlavní město a za každý kompletně ovládaný kontinent. Právě jste získali posily, můžete si je vzít ze zásoby vedle stolu a okamžitě je rozmístit do libovolných území.

Následuje rozpínání vaší říše. Útočit můžete na jakoukoliv sousední zemi až třemi jednotkami. V tu chvíli se dostává ke slovu obránce, který proti Vám může nasadit na obranu maximálně dvě šipky. Výsledek nájezdu určí hod kostkami – každý z hráčů hází tolika kostkami, kolika jednotkami útočí, a výsledný hod seřadí od nejvyššího k nejnižšímu číslu. Dle porovnání výsledku kostek odstraní hráči příslušný počet jednotek z hrací plochy. Pokud podlehla i poslední bránící jednotka, může útočník rovnou obsadit nové území.

Třetí fází tahu je přeskupení sil. Hráči mohou pohybovat libovolně všemi svými jednotkami po trase, kterou spojují jimi ovládané země. Jediné pravidlo zní, že žádné území nesmí nikdy zůstat neobsazené. Na závěr kroku si nezapomeňte zkontrolovat, jestli jste nesplnili nějakou misi, abyste mohli zinkasovat případnou odměnu, jejichž texty vám dále pomáhají ve vašem tažení.

V průběhu se do hry dostávají také karty území, které lze získávat, pokud jste v tahu dobyli alespoň jedno území, a následně je směňovat za vojenské posily. Jako velmi důležitý prvek v pravidlech se ukázala být povinnost vrácení jedné karty teritoria, pokud jste splnili misi. Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, tato úprava zásadně vyrovnává síly na hrací ploše. A úkoly jsou důležité: ve světové válce totiž zvítězí vojevůdce, který dokáže jako první splnit tři ze zadaných úkolů.

Risk prošel velkým vývojem a největší změny se ho dotkly až v novém tisíciletí, respektive v roce 2008. Tvůrcům se podařilo odstranit největší nevýhodu staré verze, hrací dobu přesahující tři hodiny. Nyní trvá hra tří hráčů kolem 45 minut, za každého dalšího hráče si přičtěte dalších 40 minut. Úkoly, systém odměn za jejich splnění a dokonce i města jsou v této verzi novinkou. Úpravami v pravidlech se podařilo odstranit i druhou výtku k původní verzi – hromadění jednotek na jednom políčku a následně nezastavitelné nájezdy na ostatní.

Na celé hře je skvělá interakce mezi hráči. Bez strategických protiútoků a maření cílů soupeře těžko můžete nalézt cestu k vítězství. Soupeření zahrnuje velké množství diplomacie. V pokročilé fázi hry jsme vypozorovali také časté spolčení prohrávajících proti vedoucímu, aby mu zabránili splnění zbývající mise. Všechny tyto drobnosti umocňují už tak skvělý zážitek ze hry.

Pro žádnou armádu zde, stejně jako ve skutečnosti, neexistuje limit vojenských sil. Pokud vám dojdou šipky Vaší barvy, doporučuje se, abyste použili šipky barvy, která se hry neúčastní.

Problém Risku spočívá v pořadí hráčů. Začínající útočník má nepochybnou výhodu, protože může oslabit své soupeře. Nejhůře je na tom ten, na koho zbude poslední tah. Později začínající hráči dostávají jako kompenzaci do začátku jednu či dvě karty teritorií.

Největší nevýhodou standardního Risku je nutnost sehnat pro hru kromě vás ještě další dva bojechtivé vojevůdce, což mnohdy nemusí být snadné, na rozdíl od nedávno recenzovaného Clueda, kde je role detektiva mnohem vděčnější. Hráči po celém světě přišli s mnoha domácími vylepšeními pravidel a úpravami tak, aby mohli hrát dva hráči. Nejlepší z nich mi připadá systém, v němž na hrací ploše jsou tři armády, ale v tahu s třetí vojenskou silou se oba soupeři pravidelně střídají. Je tak zajištěna vyrovnanost celé hry. Hasbro loni vydalo verzi s názvem Risk: Rovnováha sil určený speciálně pro dva hráče. Touto variantou Risku se budeme již brzy zabývat ve zvláštním článku.

V jinak přehledných pravidlech narazíte na několik překladatelských nepřesností (odkaz na kartu cvičení, která se jmenuje výcvik), či opomenuté anglické slůvko troops.

Existuje nespočet dalších variant této deskovky, od velmi zajímavé futuristické verze Risk 2210 A.D., přes luxusní Risk: Godstorm inspirovaný světovou mytologií až po klasické varianty na téma Hvězdných válek, Narnie či nyní populárních Transformers. V roce 2000 byla dokonce vydána počítačová hra Risk II.

Z pravidel, která si hráči vytvořili jen pro svoji potřebu a kterých se dá na internetu najít spousta, nás zaujalo využití šipek k bránění konkrétní hranice. Na konci tahu si hráč nasměruje šipky na tu hranici, kterou dané síly brání. Díky tomu, že byla defenzíva na útok dobře připravena, se pak při případném útoku cizích jednotek přičítá k nejvyššímu hodu obránce jednička. Tato změna výborně simuluje opravdové válečné situace.

Doporučený věk je stanoven na dvanáct let, pravděpodobně především kvůli tématu, které hra prezentuje. Z našich vlastních zkušeností můžeme říct, že hru si užijí i mladší děti, a to především při využití tréninkové verze základní výcvik, která se hraje bez odměn.

Jedná se o velmi zajímavou strategickou hrou s širokými možnostmi. Přestože na celý průběh hry má velký vliv náhoda, stále je zachována velmi vysoká hratelnost. Každý souboj je variabilní díky náhodným úkolům a odměnám a také odlišnému počátečnímu rozestavení.

Hra obsahuje ještě jednu variantu dobytí světa – v takovém případě soupeření končí až ve chvíli, kdy některý z hráčů ovládne všechna území na plánu. Tato verze hry je z původního Risku a také je výrazně delší, takže pokud si chcete užít hodně válčení, můžeme ji jen doporučit.

Risk je dědečkem všech dnešních válečných deskových strategií, s vousy zmoudřel a přesto se cítí stále stejně mlád, protože má svému publiku stále co nabídnout.

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/132/recenze-risk-aneb-hra-o-dobyti-sveta


Vytvořeno:  07.01.2006 uživatelem Matěj Baťha . Hodnocení:
Příliš jednoduchý vstup na pole válečných her
U této hry dvojnásob platí známe rčení "V JEDNODUCHOSTI JE SÍLA". Jak jinak si vysvětlit, že hra tak jednoduchá a na náhodě závislá se již přes 40 let úspěšně prodává v mnoha designových variantách ve většině případů za nemalý peníz.
Já osobně jsem tuto hru přejmenoval na kostkové větší bere, což v podstatě hra je a hrací plán spolu s figurkami již jen zbytečně zvyšují cenu (kdo by si koupil pět kostek za 1200:-).
Nechápu, jak může někdo hru zcela závislou na hodu kostek, nazvat vynikající strategií pro náročné hráče. Při hodu jednou až třema kostkama se v podstatě ani nedá nijak výrazně kalkulovat s pravděpodobností, zvláště, je-li můj hod porovnáván z hodem protivníka - vždyť ani to že hodím tři šestky, nemusí znamenat pro protivníka jedinou ztrátu! Pro srovnání například ve hře Axis & Allies házím tolika kostkama, kolik mám jednotek a podle typu jednotky musím podhodit určité číslo (např. tank 1,2,3=zásah), čímž způsobím protivníkovi ztrátu, nezávisle na jeho hodu (tj. 10 tanků = pravděpodobnost 5 zásahů) - samozřejmě i zde je podíl náhody značný panž ty kostky jsou mršky nevzdělaný a nikdá nečetly nic o teorii pravděpodobnosti:-).

Celkově bych tuto hru označil za nepříliš zdařilou a neovlivnitelnou hru (ovšem nesmí se zapomínat na to, že se jedná o hru z roku 1959 a nebýt této hry, tak tu třeba dnes nemáme spoustu zajímavějších her, které z této hry očividně vycházejí - např. již zmiňovaná hra Axis & Allies), kterou rozhodně neocení hráč, který má rád (alespoň minimální) kontrolu nad tím, co se na hracím plánu děje.


Vytvořeno:  18.05.2005 uživatelem termit . Hodnocení:
Podle pravidel je hra nehratelná
Na základě recenzí kolegů jsem si s nadějí tuto hru zakoupil. Zděšen jsem shledal, že podle překladu pravidel, na kterých bylo podle syntaxe a zvolených výrazových prostředků poznat, že se jedná o překlad z angličtiny, se hra dá hrát stylem Člověče nezlob se s hezčími figurkami. Pravidla jsem reklamoval v obchodě. Na hru jsem nakonec dostal slevu, jelikož se mi podařilo sehnat originální pravidla na internetu od www.hasbro.de. Shledal jsem, že v českém překladu chybí příklady situací, které ve hře mohou vzniknout, a hlavně asi 2 části pravidel chybí úplně. Po překladu je hra konečně hratelná, ale i tak mě nijak obzvlášť nenadchla. Pokud chcete opravdu kvalitní strategickou hru, uvažujte o nějaké jiné - těch je naštěstí dostatek. Když jsem posléze zavítal na německé herní servery, kritici tuto hru celkem rozcupovali, i když na druhou stranu přiznali, že kdyby hra byla tak špatná, tak ji Parker Brothers a Hasbro nevydávají přes 40 let. Asi se jedná o hru, které přijde na chuť opravdu jen někdo. Já jsem to bohužel nebyl.


Vytvořeno:  11.08.2004 uživatelem Stanley . Hodnocení:
Strhující strategie
Koupě této hry byla pro mne velkým riskem. Zabalená, takže jsem nic nevěděl o pravidlech a drahá. Ale vyplatilo se! Skvělá, vzrušující válečná hra, která se jen tak neomrzí. Mapa světa je rozdělena na jednotlivá území. Každý hráč má tajný úkol, který se snaží splnit (např. obsadit určité území nebo zničit některého z protihráčů). Kdo první splní úkol, vítězí. Na první pohled se může zdát, že tu náhoda hraje velkou roli, ale není tomu tak. U této hry opravdu prožijete nervy drásající chvíle. Hra může trvat 30 minut nebo i 3 hodiny. Nejlepší je hra v šesti. Vřele doporučuji tuto hru!

+ nádherné zpracování hry: krásný plán, kartičky, přehledný návod a více než 300 figurek pěchoty, jízdy a dělostřelectva
+ variabilita hry = možnost hrát jednu ze tří variant: 1) splnění tajného úkolu 2) dobývání hlavních území 3) dobytí světa. Nejlepší jsou první dvě možnosti.
+ vzrušující hra plná zvratů
+ hra se jen tak neomrzí

- cena, i když vzhledem k nádhernému provedení...
- absence kelímků na vrhání kostek (při používání dvou kelímků-třeba od jogurtu-nedochází při hodu k bourání figurek). Hodně se nám osvědčily.
- myslím, že je trochu zvýhodněn hráč, který začíná (má možnost jako první získat výměnou karet značné posily a to často přináší zvrat do hry ve prospěch tohoto hráče)
- figurky mohly být uloženy v krabičkách. Bylo by to praktičtější. Myslím, že u originálu jsou.


Vytvořeno:  03.01.2003 uživatelem Petr Šmída . Hodnocení:
Výborná strategie pro náročné
Risk je hra, která nám už před lety zpříjemnila spoustu večerů a nocí studentského života ještě v nepočeštěné (dánské :) verzi, takže jsem vřele uvítal její českou lokalizaci. Je škoda, že Risk dnes trochu doplácí na skutečnost, že není novinkou a jeho cena není zrovna nejnižší. Pozornost při nákupu her se logicky soustřeďuje na hry novější a lacinější.

Charakteristika hry
Z bohatých zkušeností a dojmů (mých i spoluhráčů) myslím můžu říct, že hru ocení hlavně ti, kdo mají rádi a ovládají dlouhodobé strategie. Úspěch hráče do určité míry předurčují jeho osobností kvality, a budiž ke chvále hry, že ty si hrou zároveň procvičuje. Aby hra nezabavila jen jednou, hraje jako vždy svoji roli náhoda. V Risku je to hlavně na začátku hry při nastavování výchozích podmínek a v každém kole při hodech kostkami. Právě díky tomu platí, že i ve stejném složení se vítězem stává téměř pokaždé někdo jiný. Přesto můžete obzvlášť po delším hraní zjistit, že osoba hráče je významným faktorem úspěchu. Ale o to koneckonců ve hrách jde, že? Kvalitní hráč Risku je stratég, umí plánovat mnoho tahů dopředu, umí předvídat chování soupeřů a zároveň skrývat vlastní záměry a tím překvapovat.

Hra proto asi nebude dlouho bavit ty, koho dělat právě tohle nebaví, ani ty, kteří se v tom necítí. Pokud to o vás ale neplatí, můžete se naopak těšit na to, že vás Risk strhne tak, že přestanete vnímat čas a s napjetím budete prožívat hru až do samotného konce. I pak budete celý nedočkaví na to zahrát si odvetu. Pokud se rozhodnete hru hrát, připravte se na dlouhé večery i noci. Délka hry roste s počtem hráčů a nemá valný smysl hrát Risk jen ve dvou, přestože v takové situaci lze uplatnit variantu s třetím hypotetickým hráčem. Kvalitní hra je vždy se 4-6 hráči.

Pravidla
Vysvětlení pravidel není nejjednodušší, ale ani ne příliš složité. 15 minut na zasvěcení nových hráčů jistě postačí a v průběhu prvních kol se dozvědí zbytek, aniž by to pro ně nutně znamenalo handicap pro danou hru (jak tomu může být např. u Osadníků).

Design
Provedení hry (hlavně figurek) je rozhodně její předností a potěší všechny ty, kdo si potrpí na detail v souladu s libretem hry.

Přednosti hry
- strhující hra pro náročné hráče
- strategie, ve které jsou důležité interakce se soupeři
- jedna hra vás může zabavit i na několik hodin
Diskuzní příspěvky

Tato diskuze zatím neobsahuje žádný příspěvek. Buďte první, kdo tak učiní...

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |