Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Carcassonne: Hostince a katedrály (1. Rozšíření)
Originální název: Carcassonne: Die Erweiterung
Rok vydání: 2002
Autoři: Klaus-Jürgen Wrede
Výrobci: HANS IM GLÜCK, MINDOK
Dovozci: MINDOK
Věk hráčů: Od 8 let («»)
Počet hráčů: 2 až 6
Doba hraní: Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut 
Stupeň náhody: 2 - střední podíl náhody («»)
Interaktivnost: 2 - komunikace není součástí hry («»)
Humor: 2 - spíše seriózní hra s prvky humoru («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Herní systém: Pokládání kartiček («»), Pozor! Rozšíření hry («»), Spolupráce («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne. («»)
Doporučení pro rodiny: Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)

Stručný popis:

Líbí se Vám hra Carcassonne? A chtěli byste si ji zpestřit o nové kartičky nebo si ji chcete zahrát v šesti hráčích? Tak potom je toto rozšíření přímo pro Vás. Kromě nových figurek a kartiček obsahuje také počítací žetony. Tuto hru můžete hrát pouze se základní sadou.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Rozehraná hra
Krabice - zadní stranaZajímavé odkazy

  Herní materiál   BoardGameGeek
  Pravidla hry   Seznam karet
  Informace o hře na internetovém obchodu Ostrov pokladů   Svět deskových her
  Funagain Gameweb   Možnost nákupu na Slovensku.Hodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 390 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 4,10) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 35.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  08.07.2012 uživatelem anupinka . Hodnocení:
Rozšíření, které nekomplikuje hru
V ostatních recenzích se objevují stížnosti na nedostatek herního materiálu v rozšíření. Což je sice pravda, ale to rozhodně neznamená, že by rozšíření bylo špatné. Musíte si prostě jen ujasnit, co od takového rozšíření očekáváte. Pokud chcete, aby Carcassonne s rozšířením bylo komplikovanější a delší, pak toto rozšíření opravdu není pro vás. Naopak ale, pokud nechcete hru více a více prodlužovat a ani nechcete, aby se vám ještě ztížila pravidla hry, pak je toto rozšíření pro vás ideální. Samozřejmě je také vhodné pro ty, kdo chtějí hrát v šesti lidech. Já osobně jako největší klad v tomto rozšíření vidím kartičky, které ukazují, kdo už kolikrát objel počítadlo kolem dokola. Pokud hrajete více než ve dvou, je totiž poměrně obtížné tuto věc sledovat. Takže, jak už jsem říkala: Ujasněte si, co vlastně od rozšíření hry očekáváte a až pak se rozhodněte, které koupit.


Vytvořeno:  16.10.2011 uživatelem Mrkew . Hodnocení:
6 Hráč
Musím uznat, že spoustu rozšíření, ke hrám nemám moc rád, Buďto mi přijdou už moc přeplácané, a nebo s nedomyslenými pravidly. Ale toto rozšíření, ke hře Carcassonne mě zaujalo, už jen proto, že nás je 6 a takto jsme získali možnost hrát ot všichni, díky 6 barvě figurek. A potom hostince i katedrály, které zvyšují možnost vyššího skóre a pak 6 kartiček s padesátkou a stovkou, pro přehlednější vbodování mi přijde zcela dostačující a dokonalé rozšíření. Na závěr bych řekl, že tov ani moc hru neprodlouží, za to je to zábavnější než pouze s normální klasickou verzí ;-)


Vytvořeno:  05.01.2010 uživatelem Milas . Hodnocení:
Hostince a katedrály
Největším lákadlem tohoto rozšíření je asi možnost hry dalšího hráče. Pravidla se skoro nijak výrazně nemění a tak se hra protáhne jen o tahání a umisťování kartiček z rozšíření. Můžete dostat více bodů za město a za cestu(za tu ve finále i žádné). Dalším dárečkem je velká figurka, která se počítá za dva body a je dobrá k obsazování cizích měst. Určitě dobré vyzkoušet. Doporučuji přitom i sáhnout po rozšíření Kupci a stavitelé.


Vytvořeno:  17.11.2009 uživatelem Eduard Doležal . Hodnocení:
Bojovější Carcassonne!
Rozšíření na první pohled - i podle mnohých hráčů - nepřináší v podstatě nic nového. Proč ho tedy kupovat?

Nových herních karet je pravda „jen 18“, nicméně jejich počet mi přijde pro hru dostatečný. Důležité je, že jejich malby obsahují nové druhy, např. zakončení rovné cesty ve městě, hradby města po 3 a 4 stranách karty, město se zakončením dvou cest, atd. Ovšem nejpodstatnějšími kartami rozšíření jsou již z názvu patrné hostince a katedrály. Hostince povyšují cestu z jednoho bodu na dva a katedrály zase město ze dvou bodů na tři. Ovšem pokud cesta nebo město s touto kartou zůstane neuzavřené, na konci hry se nezapočítávají body žádné.

Cesta s hostincem se tak rázem stává bodově zajímavější, čímž se díky tomuto rozšíření vyplatí i ostatním hráčům parazitovat na obyčejné cestě. Přeci jen by byly sami proti sobě, kdyby nevyužili možnosti se na soupeřovu cestu napojit a získat tak další snadné body. Přesto hostince nestrhávají hráče k tak urputným bojům, které se odehrávají o města s katedrálou. V těchto bojích totiž platí, že když se dva perou, třetí nebo i čtvrtý se směje. Těmto stranám se naskytá prostor pro položení karty tak, aby se město nedalo dokončit, čímž nejenom-že zablokuje figurky, ale jako bonus se za město na konci hry nebudou počítat body. Je to pravda podlost, nicméně je to v rámci hry v naprostém pořádku. Jediná mrzutost, která tak může nastat přichází s člověkem, který špatně nese tuto taktiku a vytváří negativní atmosféru během hry. Pravda, je tu ještě jedna, náhodou vytvářená smůla. Když karty s katedrálou (celkem jsou dvě) přijdou až ke konci hry, kdy je jasné, že město nebude dokončeno a slouží k jedinému účelu. Strčení do soupeřova města za výše popsaným účelem.

Každopádně nové karty umožňují ještě více možných variant investování na utvářené krajině tak, aby hráč byl připraven na jakoukoli náhodně vytaženou kartičku. Stále zde platí, že rytíři a lupiči se investují operativně, tak jak hráči utváří krajinu. Nová, velká figurka zastupující dvě normální se odkazuje na bojový styl hry prvního rozšíření, který jak je patrné z textu, se mi velmi zamlouvá.

Figurky pro 6 hráče jsme zatím nevyužili. Maximálně jsme hru hráli v 5 lidech, kde už i tak byla nutná spolupráce a velká míra diplomacie. Pokud něco chci od druhého, musím mu sám ukázat dobrou vůli, což se může, ale taky nemusí vyplatit. Prostě paráda. Jsou to přesně ty možnosti, které Carcassonne dělají stále zábavnou a nestárnoucí hrou.

Verdikt:
Základní hra je plná možností a vydrží dlouho bavit dva a více lidí. Ale teprve 1. rozšíření, vnese do hry více bojovnosti a diplomacie. Hostince a katedrály si přitom ponechávají malebnou tvořivost krajiny a nutnost různorodě investovat. Náhoda zase může a nemusí pomáhat nezkušeným, ale i zkušeným hráčům. Prostě některá hra je těžkopádná, jiná zase pěkně odcejpá.

Recenze napsána pro WEB: http://dedy.euweb.cz/


Vytvořeno:  12.01.2007 uživatelem Trauma Zero . Hodnocení:
Hrát bez tohoto rozšíření původní CC snad nemá ani smysl...
Teprve s tímto rozšířením dostává základní verze Carcassonne pořádné taktické grády. Skromný balíček obsahuje právě ty karty které vás zachrání od naprostého fiaska "nedokončitelného" města z původní verze. Skvělé nové karty a tvary. Výborně navrhnutý systém katedrál a hostinců (který povyšuje paběrkování se stavěním cest na výnosný podnik). Jasná koupě k základní verzi.


Vytvořeno:  01.10.2006 uživatelem poutník . Hodnocení:
Nejslabší rozšíření
Tak nejdříve co mě vadí. Jiná barva kartiček, to je omyl od výrobce. Se šesti lidmi se hra už trochu táhne a je více o náhodě a diplomacii, proč budovat a neparazitovat, že? Cena za pár kartiček je vysoká.
Stavitel oproti prasátku je silný, ale to tak nevadí, spíše se mě zdá, že rozhodují města. Katedrála je za trest, dávám ji vždy do soupeřova města.
Carcassonne je dobrá hra, rozšíření ji vylepšují, ale toto je tak trochu rozpačitá vyjímka. Přesto jsem rád, že ho mám i když za krvavý prachy.
Shrnuto: hru to vylepší, ale rozšíření nic moc.


Vytvořeno:  13.01.2006 uživatelem paladin91 . Hodnocení:
Hlavě je to rozšíření o dalšího hráče
Barva katriček je odlišná od základní sady a proto strhávám půl bodu, ikdyž na hru samotnou to nemá zádný vliv. Palác i hospoda jsou jsou dobrým rozšířením, ale bez dalšího rozšíření "Kupci a stavitelé" se hlavně města s katedrálou těžko uzavírají. Navíc jsou trochu zvýhodněni destruktivní hráči typu "když nebudu mít body já, tak ani ty". Dalšího půl bodu pak strhávám za herní materiál, neboť ho skutečně není mnoho.


Vytvořeno:  13.01.2005 uživatelem greyhound . Hodnocení:
jsou i lepší rozšíření Carcassonnu
Toto rozšíření mi připadá proti kupcům a stavitelům poněkud chudší, zatímco sbírání surovin je výrazným zpestřením a stavitel zase urychluje hru, katedrály jsou o náhodě (jsou jen dvě ve hře) a figurky pro 6.hráče využije málokdo. Vlastním nicméně obě rozšíření, a proti samotné hře je to určitě podstatně zajímavější :-)


Vytvořeno:  12.12.2004 uživatelem Stanley . Hodnocení:
Nepovedené rozšíření
Od každého rozšíření jakékoliv hry očekávám, že přinese něco nového, zajímavého, prostě dá hráčům nové možnosti, posune hru někam jinam-k lepšímu. Bohužel se to tvůrcům tohoto rozšíření nepovedlo. Proč?

- když porovnám cenu a herní materiál se základní sadou, je částka téměř 400,- nehorázná
- velkou vadou je, že kartičky mají jiný odstín, takže podle zadní strany poznáte, zda se jedná o kartičku novou nebo základní. Brát kartičky z pytlíku je podle mne nepraktické.
- KATEDRÁLA. Co k tomu dodat? Škodit je mnohem jednodušší než vybudovat město s katedrálou. Podle mne tato kartička silně kazí hru. Pro použití katedrály prostě nepotřebujete zapojit mozek.
- nejlepší je hra do 4 hráčů. To platí i u základní sady. S vyšším počtem stoupá výrazně podíl náhody. Rozšíření na 6 hráčů je tedy zbytečné a hra v šesti je o ničem.

+ figurka stavitele
+ přidání hostinců zatraktivňuje cesty

A závěr? Základní Carcassonne je povedené, ale místo tohoto rozšíření si raději koupím jinou, kvalitní hru. A to doporučuji i všem ostatním.


Vytvořeno:  23.03.2004 uživatelem HNUP . Hodnocení:
Dobré
Rozšíření je dobré. Nové kartičky jako katedrála či hostinec obohacují hru a mírně zostřují průběh. Po koupi rozšíření jsem byl překvapen, že jsem koupil relativně málo kartiček, ale to nijak nezhoršuje můj pohled na hru. Horší je ale, že poté, co jsem zahrál hnusnou lest a vyhrál tím o více než 50 bodů, se mnou celá rodina odmítá hrát. Kartičky jsou udělané světlejší, což v dohrané hře působí trochu neesteticky. Já osobně nemám rád velké panáčky, vytvářejí nepřátelské klima u přátelských zápasů, řeším to tím, že se většinou na začátku domluvím s ostatními hráči, že velcí panáčci počítají body. Pak se nikdo nemusí obávat, že mu náhodou někdio jedním panáčkem ukradne město apod. Celkově dobré rozšíření.


Vytvořeno:  19.12.2003 uživatelem R.U.R. . Hodnocení:
Co všichni máte?
Nevím, proč by mělo někomu vadit, že jsou kartičky jinak barevné - pravda, výrobce se moc nevytáhnul, ale když už nic, přidal na ně ke hře pytel, takže stejně nejsou vidět, než si je člověk vylosuje!
Mě u rozšíření vadí, že je dle mého názoru příliš orientované na města, zatímco ostatní "nemovitosti" trošku ustupují do pozadí.

Stavitel je úplně skvělá figurka, dává budování nový rozměr.
Prasátko se podle mě moc nevyužije, neboť nové díly způsobují vytváření většího počtu menších luk (opačně oproti základní verzi) a navýšení bodového zisku za louku s prasátkem je tak často minimální.

Jinak nemám asi co dodat - rozšíření se obecně docela povedlo!


Vytvořeno:  10.11.2003 uživatelem Marta . Hodnocení:
Nový náboj do starého Carcassonne
K rozšířením zaujímám obecně negativní postoj. Je logické, že se výrobci snaží vytěžit z úspěšné hry maximální zisky v podobě prodeje rozšiřující sady, ale již jen málo z výrobců dovede rozšířením potěšit nejen své kapsy a zároveň i hráče. Jak se to povedlo firmě Hans im Gluck ?

V malé krabičce bylo uschováno:

 • 6 bodovacích karet s 50/100 body pro rozlišení hráčů, kteří jednou či dvakrát prošli cílem
 • nové figurky:
  - šedé figurky pro šestého hráče
  - jedna velká figurka pro každého hráče mající hodnotu dvou malých figurek
 • 18 nových karet krajiny
  - hostinec u cesty 6x (zdvojnásobuje hodnotu cesty)
  - katedrála 2x (znásobuje hodnotu města - 3 body za každou kartičku)
 • speciální karty, které nejsou v základní sadě 10x
  - (město s loukou uprostřed, klášter s cestou na obě strany, křižovatka s dvojím zakončením města, město s dvěma loukami)
 • Nové kartičky výrazně přidávají hře na její hravosti. Figurka velkého hráče umožňuje jednoduše škodit a přebírat kontrolu nad městy, které si pracně budoval protihráč. Stejně tak i katedrála hraje roli škodiče. Pokud se podaří uzavřít město s katedrálou, získá hráč 3 body za každou kartičku. Uzavřít velké město však bývá komplikované a mnohdy se tam zablokují figurky, které se do uzavření města nedají použít na jiné osidlování.

  Velice jsem uvítala i přidání figurek pro šestého hráče. Někdy se nás sejde víc hráčů najednou a hra v šesti lidech je opravdový souboj o každý bod.

  Co se však výrobci nepodařilo je zachování stejného odstínu rubu kartiček - rozšiřující kartičky jsou světlejší. Vzhledem k tomu, že rozšiřující kartičky většinou přinášejí větší bodový zisk, je výhodnější sáhnout po světlejší kartičce.

  Pokud se Vám líbilo základní Carcassonne a již se Vám trochu "ohrálo", doporučuji zakoupit rozšíření, které vnese do hry nový náboj.  Vytvořeno:  20.06.2003 uživatelem Veverka . Hodnocení:
  Prima doplnění
  Rozšíření hru pěkně doplňuje a zpestřuje. Určitě doporučuji, zejména těm, kteří hrají častěji ve větších počtech než ve dvou. Podrobněji jsem se vyjádřila již v recenzi základní sady. Veverka


  Vytvořeno:  14.06.2003 uživatelem Morgue . Hodnocení:
  Rotting Carcas
  Mno, tohle se mi moc nelíbí. To, že dostanu za solidní peníz jen pár kostek, figurek, ukazatel aj. bych skousl, ale že tato expanze naopak(reakce na jinou recenzi, která tvrdí, že je přidává) blokuje strategie, to už je pro mne dost špatné, zvláště pro mou oblíbenou strategii. Často se mi povedlo, že druhý hráč měl všechny ! figurky zaseknuté v nedokončitelných městech, nedokončitelných klášterech a na loukách, sice vedl o dvacet bodů, leč již skončil, ale tomu je s novými kostkami konec (naštěstí, těch kostek není tak moc), takže expanze možná přidává, jednu strategii, ale tuto zase výrazně degraduje. Velká figurka je sice pěkný nápad, ale proč tam je - minimálně, ale někdy dost citelně zvyšuje míru náhody - těsně před koncem - mám dobré město, zbývají tři kostky , to udržím. Hle... a oponent úplnou náhodou dostal potřebnou kostku, pak ještě jednu a město je jeho (vím je to blbý příklad, takto si nechat ukrást město vyžaduje nepozornost, nebo relativní nezkušenost). Hra se také zbytečně zesložiťuje - katedrála - dobře, ale k čemu, někdo tvrdí, že to hru vyvažuje, podlě mě ale naopak. Další "výhoda" : dá se hrát až v šesti hráčích - podle mě je hra stejně nejlepší ve dvou, či ve třech, chce li hráč nějakou tu diplomacii, čtyři je ideální počet. Kostky jsou jinak barevné, než v základním Carcassonnu pro mne další mínus. Ono švindlovat se dá docela dobře i v základním Carcassonne - stačí se dívat na spodní hrany kostek, cesty jsou bílé čárečky uprostřed a hrany měst jsou hnědé, ale to jen tak okrajem. Tedy, pokud vás Carcassonne nudí, nebo do něj chcete "vlít novou šťávu", expanzi berte. My konzervativci zůstaneme u základního (ostatně o Lovcích a Sběračích také valné mínění nemám, i když jsou pořád skvělí, jenže ten nápad tu už byl, a Lovci a Sběrači by mohli mít statut "datadisku", byť velmi podařeného) Carcassonnu. Za co ten bodík v hodnocení ? Nevím, expanze podle mého hru degraduje. Asi za to, že turnaje a většína soutěží se hraje bez tohoto rozšíření


  Vytvořeno:  24.03.2003 uživatelem tonda007 . Hodnocení:
  Carcassonne - rozšíření: Určitě ho kupte
  Už od ledna jsem dalším z majitelů rozšíření. Je sice pravda, že za své peníze obdržíte malou krabičku s malým počtem dílů, ale rozšíření katapultovalo hru k zcela jiným obzorům a zábavu, kterou takto obdržíte přeci nelze ocenit penězi.

  Nyní se dá lépe taktizovat, lépe stavět. Tak záleží jenom na vás, budete-li stavěči, loukaři nebo škodiči. Celá hra je nyní napínavější, zábavnější a hráčsky komplikovanější. A víte proč? Např. nedostavěné město s katedrálou - to je oblíbená taktika našeho škodiče. Nemáte žádné body a celou dobu vám toto město blokuje figuru(y). Naopak kartičky s průjezdným městem nebo kostelem výrazně pomohli lepší hratelnosti.

  Spolu s dalšími kamarády jsme víkendoví hráči a mezi nakoupenými hrami jednoznačně vedou Carcassonne a Katan. U obou her se dobře bavíme, dají se hrát opravdu dlouho. Ale poslední dobou Katan začíná ustupovat do pozadí. Jeho pravidla jsou přeci jen více komplikovaná a náročnější na soustředění.

  Rozšíření mohu jen a jen doporučit. Máte-li základní sadu, nelitujte peněz a kupte si i rozšíření. Nebudete litovat.


  Vytvořeno:  25.02.2003 uživatelem Alnagon . Hodnocení:
  Více kostek - více zábavy

  Toto rozšíření skvěle doplňuje základní sadu a přidává hře nový rozměr, hlavně katedrálami, ale ani hospody nejsou od věci. Velká figurka hře taká dodává nečekané napětí.

  Pravidla jsou stejně přehledná jako v základní verzi.
  Design nástavby není také žádným nepříjemným překvapením - kvalita jako u základní verze, jen jsou kostičky trochu světlejší, což by u krajiny zas tolik nevadilo, ale podle rubu lze poznat, zda berete kostku ze základní sady nebo z rozšíření, ale zneužitelnost této znalosti je mizivá. Nicméně strhávám za to půl bodu.

  Další půlbod v hodnocení strhávám za to, že se mi těch kostiček v rozšíření zdá za tu cenu dost málo, čekal bych jich minimálně dvojnásobek.
  Vytvořeno:  21.02.2003 uživatelem Danyi . Hodnocení:
  Vskutku skvělé rozšíření
  Toto rozšíření dělá z již skvělé základní sady Carcassonne ještě lepší. Určitě je to výborná investice.

  Nové kartičky skýtají nové možnosti taktizování a plánování. Například pokud protihráči přiložím k jeho městu katedrálu, musí se hodně ohánět, aby město uzavřel. Jinak jeho rytíř nezíská ani bod! Výborné možnosti se nyní nabízejí lupičům, kteří v základní sadě byli spíše do počtu a pokládali se až když bylo jasné, že kartičkou uzavřu cestu. Většinou to "hodilo" pár bodíků. Nyní s hostincem u cesty má každý díl hodnotu 2 bodů! A to je podstatný rozdíl. Do hry přichází spojování cest... a hra se stává zajímavější.

  Další nové kartičky mají rovněž svůj smysl. Lépe se pak oddělují města (pokud na vás někdo "parazituje" :-) a louky.

  Výborné jsou rovněž velké figurky, které se počítají za dvě malé. Figurky pro šestého hráče jistě také přijdou vhod. A pro ty kteří, nebyli spokojeni v základní sadě s počítadlem jsou tu žetony s hodnotou 50 a 100 bodů, takže je každému jasné kolikrát jste prošli "0".

  Zpracování kartiček a figurek je jako u originálu na výborné úrovni, překlad pravidel je jasný a přesný!

  Nezbývá než fandům Carcassonne doporučit.
  Tak už přestaňte číst a běžte hrát CARCASSONNE!  Diskuzní příspěvky

  Diskuze na téma 'hra Carcassonne: Hostince a katedrály (1. Rozšíření)' obsahuje 6 příspěvků. Poslední příspěvek vytvořil dne 02.09.2010 v 13:39 uživatel REM.

  Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
  Ruby karet - albi vs mindokLongshanx26.05.2009 08:23
  Re: Ruby karet - albi vs mindokpogo27.05.2009 10:34
  Re: Ruby karet - albi vs mindokLongshanx27.05.2009 12:48
  Hostince a katedrályMilas05.01.2010 19:44
  Dotaz k pravidlum a designusheila902.09.2010 13:15
  Re: Dotaz k pravidlum a designuREM02.09.2010 13:39

  Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
  Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

  Vytvořit nový příspěvek
  Zobrazit všechny příspěvky

   
  © MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |