Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Cluedo
Originální název: Cluedo
Rok vydání: 1946
Výrobci: HASBRO
Věk hráčů: Od 8 let («»)
Počet hráčů: 3 až 6
Doba hraní: Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut 
Stupeň náhody: 2 - střední podíl náhody («»)
Interaktivnost: 3 - ustálená komunikace («»)
Humor: 3 - hra má k humoru blízko («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Herní systém: Logika a dedukce («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Tuto hru vám nedoporučujeme, najdou se pro vás lepší hry. («»)
Doporučení pro rodiny: Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne. («»)

Stručný popis:

Hráči se snaží pomocí dotazování odhalit, které tři karty jsou ukryty na hrací desce - to znamená ty, které jsou mimo hru. Vždy se mohou dotázat na tři věci - jednu z nich je hráč po směru hodinových ručiček povinnen ukázat. Každý má tužku a může si výsledky svého dotazování zapisovat.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Herní materiálZajímavé odkazy

  Funagain Gameweb   BoardGameGeekHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 94 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 3,81) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 100.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  12.10.2010 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Cluedo - odhalte tajemství záhadného zločinu
Cluedo: Discover the Secrets představuje přepracované vydání hry z roku 1948 Clue. Jeho oblíbenost v průběhu let dokazuje vydání tématicky zaměřených edic, jako je například Cluedo s motivy Harryho Pottera nebo rodiny Simpsonových. Základní myšlenka hry zůstává však ve všech variantách stejná. Najít osobu, která vraždila, místnost, kde se zločin stal, a předmět, kterým jej vrah spáchal.

Ve větší krabici na první pohled nenaleznete příliš komponent. Postavičky jsou ztvárněny netradičně, žádné figurky z Člověče nezlob se nebo napodobeniny postav. Každou z nich tvoří obdélník s barvou typickou pro postavu, do kterého je vtlačen průhledný otazník. Otazníky se nesou celou hrou a jedině ten, který dokáže na všechny odpovědět, vyhraje. Velmi se nám líbí podoba vražedných předmětů, které jsou zhotoveny z kovu, jako to je například zvykem u hry Monopoly. Nesmí chybět karty, pomocí kterých odhalujete zločiny, a z nich zjištěné výsledky si zapisujete do předpřipraveného bloku. Kvalitně zpracovaná je i hrací deska znázorňující dům s místnostmi, z nichž jedna, jak říkají detektivové, se stane místem činu.

Pro pohyb figurek se používají dvě hrací kostky, u jedné z nich je místo šestky opět otazník. Stejné symboly se objevují také na náhodných místech na hrací ploše. Když hráči padne tento znak na kostce nebo na některý stoupne při pouti po domě, vezme si z hromádky jednu kartu intrik (jedná se o novinku, kterou přinesla do hry tato verze Clueda). Ve většině případů vám tyto karty napomáhají při odhalování zločinu. Vytáhnete-li si však hodiny, položíte kartu vedle hracího plánu a časomíra začne pomyslně tikat. Je totiž předem dáno, že hráč, který z hromádky lízne osmé hodiny, se stane obětí další vraždy. Paradoxně tak může dojít i k situaci, že vrah zavraždí sám sebe. Jedná se o jedinou náhodu (když nepočítáme pohyb mezi místnostmi) ve hře, ovšem dostanete za ni oplátkou napětí.

Hra je kompletně v češtině, překladatelé popustili uzdu fantazii a využili krásu českého jazyka. Například pana Hrušku tak charakterizuje žlutá barva nebo paní Nebeskou modrá. Díky tomu není těžké si hned při první hře zapamatovat, jaká figurka charakterizuje kterou postavu. Nechybí zde i popis charakterových vlastností každé z nich. Ty však v průběhu hry nemají žádný vliv, až na jednu unikátní schopnost, kterou můžete jednou během hry využít.

Pravidla nejsou komplikovaná. Na počátku hry ze zamíchaných karet vyberete tři (předmět, osobu, místnost) tak, aby je nikdo neviděl, a vložíte je do žluté obálky. Tím určíte vražedný předmět, pachatele a místo činu. Vaším cílem je zjistit, jaký je obsah obálky. Ostatní karty znázorňující zbylé předměty, osoby a místnosti se zamíchají a rozdají mezi všechny hráče. Tím, že danou kartu máte, víte, že není v obálce, a tento fakt si zaznamenáte do zápisníku.

Ve hře je celý bloček čtvercových papírů, které jsou potištěny tak, jako by si někdo v rychlosti načrtl tabulku, což dokonale zapadá a podtrhuje atmosféru hry. Počet oboustranných papírků je dostatečný k mnoha hrám a samozřejmě není problém si jej okopírovat a vytisknout. Bohužel autoři zapomněli na fakt, že vaše tajné poznámky by nikdo neměl vidět. Ve hře chybí nějaké důmyslné skrývací zařízení, které však můžete nahradit například knížkou.

Jak se ale dozvíte, jaké karty mají ostatní? Nezbývá vám, než se jako správný detektiv chytře ptát. Dojdete do místnosti, a tam pronesete domněnku, kdo a čím spáchal vraždu. Místnost je předem určena lokalitou, kde se nacházíte. Hráč vedle vás je vám povinen ukázat jednu z věcí, kterou jste řekli, v případě, že ji má. Pokud ji nemá, vyvrací vaše podezření další člověk na řadě. Tímto systémem postupně vyřazujete možné alternativy. Až jste si jistí, že víte, kdo vraždil, dojdete k bazénu, a nahlas všem řeknete, co si myslíte. Pro kontrolu nahlédnete do obálky. Pokud jste uhádli, ukažte karty ostatním. V opačném případě ostatní hrají dál, vy jen vyvracíte tvrzení, ale vraždu již objasnit nemůžete.

Herní systém je opravdu důmyslný a přispívá k velmi zajímavým situacím. Hlavní součástí hry je blafování, při němž se úmyslně ptáte na věci, které ve skutečnosti dávno držíte v ruce a víte o nich, že nejsou v obálce.

Občas nastane i situace, v níž víc hráčů odkryje tajemství zločinu naráz. V takovém případě následuje hromadný úprk k bazénu, při němž vyhrává štěstí. Na druhou stranu jsme zažili i situace, kdy si někteří detektivové byli naprosto jisti správností svého řešení, ale ouha, v některé z dedukcí se zmýlili.

Nejzásadnější radou, kterou vám můžeme dát, je dělat si hodně poznámek. Nejen z vašich vlastních spekulací lze usoudit mnoho zajímavých faktů, takže často jsou poznámkové bločky poškrtané různými symboly, klikyháky či zkratkami, až se v nich ani jejich samotný autor nevyzná.

Hra je určena od 3 do 6 hráčů, přičemž se její obtížnost a časová náročnost úměrně zvyšuje s jejich přibývajícím počtem. Každý z detektivů drží tím méně karet a potřebuje tedy zjistit o to více informací od druhých. Zkoušeli jsme hru hrát i ve dvou, ale opravdu to nejde.

Cluedo je vynikající zábava, díky níž se ponoříte do světa detektivů. Ačkoliv je její základní motiv vraždy morbidní, hra je přesto vhodná i pro děti už od 8 let. Trénuje totiž logické uvažování a tak plní i výukový účel. Ostatně dnes detektivní seriály běží na televizních stanicích ve všech vysílacích časech a sledují je mladí i staří. Takže detektivové, zápisníčky připravit! A teď ukažte, co ve vás je, třeba v sobě objevíte druhého Columba nebo Jessicu Fletcherovou.

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/146/recenze-cluedo-odhalte-tajemstvi-zahadneho-zlocinu


Vytvořeno:  01.01.2014 uživatelem Mirka . Hodnocení:
Cluedo - karetní hra

Protože tady není samostatná sekce pro karetní Cluedo, píši recenzi sem. Před pár lety jsem psala recenzi na stolní Cluedo. Princip zůstal stejný, jen oproti stolnímu Cluedo byl ostraněn prvek náhody. Nemusí se házet kostkou, nikam chodit, jen se řeší zločin.


Každý má svou složku důkazů. Náhodně se vybere zločinec, místo zločinu i vražedná zbraň a vloží se pod kartičku zločinu. Ostatní karty podezřelých se rozdají. Kdo je na řadě, ptá se na 2 karty (zločinec, místo, zbraň). Kdo zmíněné karty má, musí je ukázat. Jinak hra nefunguje. I přesto se dá krásně blafovat. I když vznesete obvinění, a necháte se zavést na falešnou stopu, nevyhráváte. Porovnám-li stolní Cluedo s karetním, karetní u mě vyhrává, právě kvůli absenci náhody. Kdybych hodnotila karetní verzi, dala bych 5 hvězdiček.Vytvořeno:  06.12.2009 uživatelem littlemole . Hodnocení:
Čím častěji, tím hůře
První partie totální zmatek, druhá obrovské nadšení a po cca 10 už jen zklamání - pouze náhoda určí, jaká hra bude - zda nudná nebo pro vyvolené zábavná.
V 90% se totiž výsledku doberou téměr všichni prakticky ve stejném kole. Jen vyjímečně se stane, že se vám logikou podaří husarský kousek a jedním poznatkem se Vám rozklíčuje třeba x dalších, které Vás posunou třeba i o pět kol před ostatní. Pak máte úžasný pocit, než zjistíte, že se tak děje opravdu zřídka (u mě to je jsou 2 hry z cca 50) :-(


Vytvořeno:  25.12.2007 uživatelem market . Hodnocení:
CLUEDO
Super hra.
Dlouho jsem se rozhodovala zda si tuto hru koupit, jelikož si myslím, že patří mezi dražší hry.
Ale koupila jsem si ji a udělala jsem dobře. Musíte se soustředit při hraní a také dobře chápat pravidla hry, která jsou dobře vysvětlena. Je to logická hra, ale nebojte se zvládla jsem to já, takže to určitě zvládne každý!!!!!!! po čase se do toho dostanete a zvládnete to levou zadní:)
Na hře se mi také libí design - pěkná hrací plocha, pěkné figurky, zápisníky, zbraně atd.

Pokud o této hře přemýšlíte určitě jí můžu doporučit.
Přeji pěknou zábavu.....


Vytvořeno:  13.02.2007 uživatelem Jada . Hodnocení:
Bezkonkurencne nejlepsi!!!
Cluedo jsem poprve hrala na Silvestra u znamych a okamzite me nadchlo, takze jsem si ho hned v tydnu bezela koupit.
Ocenuji hlavne napad a provedeni hry.Byt v uloze detektiva a hledat vraha totiz okamzite zacne bavit vsechny,kdo si hru jednou zkusi (poté,co jsem hru, jiz svou, vzala ke znamym si ji hned bezela koupit i kamaradka). Do hry Vas bezvadne uvede pribeh v navodu. Navic ke kazde postave je strucny popis - vztahy postavicek navzajem, zivotni osud, ...takze se s ni jednoduse vzijete :-) Design je opravdu skvely - vymodelovane postavicky se vsemi detaily a vrazedne zbrane (v kovu ci plastu) dodavaji teto detektivni hre jeste vetsi smrnc.
Pri prvni hre pusobila pravidla trosinku zmatene, ale uz po prvnim kole bylo vse dokonale jasne, jednoduche...
Jedine,co hru trochu zdrzuje je hraci kostka...kdyz vice hracu zna vraha, tak zalezi na kostce, kdo se nejrychleji dostane do mistnosti, kde vraha muze odhalit.
V dnesni zaplave budovatelskych a podnikatelskych strategii je Cluedo velice prijemna zmena - podle meho nazoru naprosto bezkonkurencni hra!!!


Vytvořeno:  12.07.2006 uživatelem Lomi . Hodnocení:
Cluedo a jeho hratelnost
Hra Cluedo je tolik vychvalovaná, že se ocitla na žebříčku těch, které jsem se chystal koupit, docela vysoko. Musím však smutně konstatovat, že na to, jak nás zpočátku bavila, po nějaké době nadšení vyprchalo. Hra se totiž stává po několikerém hraní trošku stereotypní. Navíc zjišťujete, že pohyb pomocí kostek je příšerně zdlouhavý, přičemž v případě, že Vás někdo podezřívá, se stejně najednou přemístíte jinam, než jste původně šli, neboť podezřívající si Vás automaticky vyžádá. Vražedné předměty jsou sice v originální hře kovové a krásně provedené (stejně nádherný je i herní plán, postavičky a dobře zpracované jsou i deníky vyšetřovatelů, ačkoli většinou používáme úplně jiný způsob zápisu vyšetřování), ale při hraní zjišťujete, že vlastně nejsou vůbec k ničemu. Prostě se přemístí tam, kde učiníte podezření či obvinění. Čili kdyby nebyly vůbec, nic se neděje. Navíc i počet karet v ruce nemusí být vyrovnaný při různém počtu hráčů. S tím vším pak samozřejmě klesá i prožívání hry a hratelnost celkově.
Dobrým řešením, jak nedojít k názoru, že hra skrývá "za hodně peněz až příliš málo muziky", je využít některé hráčské dodatky uvedené např. na stránkách boardgamegeek, nebo si pravidla trochu upravit se spoluhráči sami. Hru lze hodně zpříjemnit např. vynecháním házení kostek a zapojením jiného principu (např. posun po místnostech o určitý počet, nebo posun o 1 a vznesení podezření či obvinění), rozdáním stejného počtu karet všem hráčům a umístěním nadbytečných do místností, určením, že hráč musí nejprve zbraň sebrat a poté někde použít k podezření či obvinění, přičemž může mít v ruce omezený počet kartiček a zbraní (čímž se může docílit i výměny kartiček a zamezit blokování zbraní) apod.
Rozhodně si myslím, že při standardním systému hry se hratelnost na stejně vysoké úrovni dlouho neudrží. Ale zavedením nových principů do hry ji může výrazně zvýšit, podle mého názoru i výše, než byla na počátku:))
Samotné originální hře dávám 3 hvězdičky. Po upravení pravidel a zapojením dalších možností a skutečném využití herních předmětů se pak může vyšplhat až na 4.


Vytvořeno:  02.11.2005 uživatelem Mirka . Hodnocení:
Skvělá detektivní hra
Cluedo je zkrátka naprosto výjimečná hra. Pokud vás baví odhalování zločinů na základě kusých indicií, je to hra pro vás. I když samotná podstata hry (spáchaný zločin) není nejveselejší, přesto se u této hry dá zažít docela slušná legrace.
V neposlední řadě musím ještě zmínit skvělé doplňky her a příjemně zpracovaná pravidla, která vás dostávají do příběhu, který zvlášť v detektivce je podstatný. Jsem ráda, že tento "detail", na který se bohužel často zapomíná, v této hře je.


Vytvořeno:  06.01.2005 uživatelem termit . Hodnocení:
Tajemná vila skrývá něco prohnilého...
Hra Cluedo byla snad první moderní desková hra, kterou jsem kdy hrál a doslova mě uchvátila. Zážitek měl malý nedostatek - hra nebyla moje a jejího majitele jsem již nikdy nespatřil. Až konečně letos po Vánocích jsem zakoupil jeden exemplář a již po prvním hraní mi přinesl mnoho radosti. Velice oceňuji jednoduchá pravidla (vysvětlovat stále dokola nově příchozím Obchodníky z Janova je úmorné...). Provedení hry patří určitě k tomu nejlepšímu. Vysoko stavím rovněž tajuplnou atmosféru, která ze hry vyzařuje. Zpracování brožurky s pravidly je atraktivní.Vila (herní plán) je celá laděna v temných barvách, což tajuplnost ještě umocňuje.
Zápletka hry je následující: Na tudorském panství se stala vražda,zabit byl mladý Dr. Black, který měl následujícího dne zdědit velký majetek. Podezřelých je 6 osob (služka, páter Green, plukovník Mustard a další), kteří jsou všichni přítomni ve vile. Každá z postav by měla důvod vraždu spáchat. V brožuře s pravidly máme k dispozici stručné charakteristiky osob podezřelých. Pomocí logické dedukce se hráči snaží dospět k rozřešení vraždy. Snaží se zjistit kým, kde a jakým nástrojem byla vražda spáchána. Hra je však pokaždé jiná a netřeba se obávat, že po prvním vyřešení případu nebude hra podruhé hratelná.
Zcela souhlasím s předchozím recenzentem, že hra je vhodná spíše pro starší hráče. Podíl náhody je skutečně malý a hra by mohla být dobrým tipem pro všechny, kteří mají rádi hry, při kterých si zapotí omozečnici. Cluedo je dle mého soudu skutečnou klasikou. Oceňuji především jednoduchý princip, zápletku,vysokou hratelnost, provedení a, jak říkají Němci, Spielreiz:).


Vytvořeno:  30.11.2004 uživatelem Stanley . Hodnocení:
Skvělá hra pro milovníky logiky a dedukce
Osobně Cluedo nevlastním, ale mám českou verzi této hry, která se jmenuje Detektiv. Pravidla jsou v podstatě shodná. Provedení ovšem jasně lepší u originálu. Tuto hru jsme hráli už mnohokrát. Naprosto nesouhlasím se středním podílem náhody a mírou humoru, jak se píše v informacích o hře. Náhoda zde hraje roli velmi malou. U Clueda se také moc nenasmějete a komunikace není nijak velká. Myslím, že ve hře najdou zalíbení spíše starší hráči (tak od 12 let), protože se u ní musíte opravdu pekelně soustředit a namáhat mozkové závity po celou dobu hry, jestliže chcete vyhrát. Což může po půlhodině hry některé (zvláště mladší) hráče přestat bavit. Hra je spíše klidná, ne moc akční. Při hraní je dobré nikam nespěchat, aby měli všichni dostatek času si dělat poznámky. Hra je krásně provedená do posledního detailu. Jen ve vybavení hry postrádám pro každého hráče nějaké desky, aby mohl své poznámky lépe zapisovat a skrýt před spoluhráči. Pravidla jsou jasná, jednoduchá a snadno pochopitelná. Na zaučení nováčků stačí 10 min. Dále oceňuji skvělý nápad a hrací systém.
Cluedo je hra pro přemýšlivé typy hráčů, které baví logicky uvažovat a dedukovat. Jen oni si ji opravdu zamilují a rádi se k ní budou vracet. Je super.


Vytvořeno:  09.01.2004 uživatelem PepaK . Hodnocení:
Detektivní bestseller
Velmi známá detektivní hra, která dnes patří ke světovému bestselleru. Zřejmě také patří k nejhranějším detektivním hrám. Existuje i její verze pro počítač a dokonce prý i jako TV show. Na tuto pozici se dostala díky relativně jednoduchým pravidlům, skvělé atmosféře, hezkému zpracování a z toho vyplývající rychlé chytlavosti u hráčů.
Po otevření krabice na vás čeká krásný herní plán, šest figurek, dvě hrací kostky, kartičky vražedných předmětů, osob, místností a konečně zápisník detektiva. Na hracím plánu jsou jednotlivé místnosti (obývací pokoj, kuchyně, knihovna, studovna ...........) a kolem postupová políčka se startovními pozicemi pro jednotlivé osoby. Na začátku hry se karty rozdělí a zamíchají do tří hromádek. V jedné budou místnosti ve druhé osoby a ve třetí předměty. Pak se z každého balíčku sejme jedna vrchní karta a položí se vedle hrací plán do obálky. Tak a nyní se stal zločin, který byl proveden předmětem, osobou a v místnosti uložené v obálce. Tím je tedy určeno kdo, čím a kde zabil. Zbytek karet se zamíchá a všechny karty se rozdají tak, aby každý hráč dostal stejně karet jako ostatní. No a nyní zbývá zjistit jaké karty jsou v obálce a vypátrat tedy zločin. Jaké karty tam nejsou, to víte zcela jistě – máte je přeci v ruce. Vaším úkolem tedy bude postupně zjišťovat, jaké karty mají vaši protihráči a až si budete myslet, že máte dostatek důkazů k obvinění, zapíšete svojí domněnku a tajně se podíváte do obálky a tím si svoje podezření potvrdíte nebo vyvrátíte. V úspěšném případě se stáváte vítězem, opačně prohráváte a stáváte se pasivním hráčem, který již po hracím pláně neputuje, ale dál odpovídá svým protihráčům. A jak tedy vlastně informace získáváte? Pomocí hracích kostek postupujete se svojí figurkou po hracím plánu, jako v člověče nezlob se. Vždy, když se zastavíte v některé z místností (nesmíte se neustále vracet do jedné místnosti), můžete pronést své podezření. Například, že to udělala paní Bílá, v knihovně a sekáčkem. Pokud hráč po vaší levici má v ruce jednu z těchto indicií, musí vám jí ukázat (tak aby nikdo jiný neviděl jakou), pokud nemá, tak následující hráč a tak dále. Po shlédnutí karty s indicií si uděláte poznámku ve svém deníku detektiva a hra pokračuje dál. Důležité je pozorně sledovat dotazy ostatních hráčů a pozorovat kdo ukazuje karty a ovšem si vést pečlivé záznamy. Můžete i zmást soupeře tím, že se ptáte na karty které máte sami v ruce.
Cluedo je skvělá hra pro 3-6 hráčů ve věku 8-99 let. Osobně doporučuji ji hrát alespoň ve čtyřech. Zábavná hra, ve které stačí jeden špatný zápis a už „jdete“ po špatné stopě. A pak už si jen říkáte, co by bylo kdyby ..............Diskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Cluedo' obsahuje 4 příspěvky. Poslední příspěvek vytvořil dne 20.03.2007 v 14:05 uživatel sveto.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
Pohled na hratelnost z trochu jiného úhluLomi12.07.2006 11:46
nemam co dodat!azzinello28.01.2007 18:48
cluedo trochu inakzam20.03.2007 13:58
vyskusam tosveto20.03.2007 14:05

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |