Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Carcassonne: Hrad
Originální název: Carcassonne: Die Burg
Rok vydání: 2003
Autoři: Reiner Knizia
Výrobci: HANS IM GLÜCK
Věk hráčů: Od 8 let («»)
Počet hráčů: 2
Doba hraní: Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut 
Stupeň náhody: 2 - střední podíl náhody («»)
Interaktivnost: 2 - komunikace není součástí hry («»)
Humor: 2 - spíše seriózní hra s prvky humoru («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Herní systém: Pokládání kartiček («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)
Doporučení pro rodiny: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)

Stručný popis:

Na základě hry Carcassonne vznikla nová verze pro dva hráče, značně odlišná od původní hry. Město je obehnané hradbami, pravidla pro pokládání kartiček jsou odlišná jak od základní verze, tak od Lovců a sběračů. Přibyly nové herní prvky. Prostě nová výzva pro všechny příznivce Carcassonne.... Součástí českého vydání jsou dva bonusy - rozšíření Řeka a Král & Špeh.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

KrabiceZajímavé odkazy

  Herní materiál   Informace o hře na internetovém obchodu Ostrov pokladů
  Funagain Gameweb   Pravidla hry (www.deskovehry.cz)
  BoardGameGeek   Svět deskových herOcenění hry

  2004 - doporučená hra
Hra roku (Spiel des Jahres)

Hra roku (Spiel des Jahres) - pravděpodobně nejprestižnější anketa současnosti vyhlašovaná nezávislými novináři zabývajícími se společenskými hrami
  2005 - nominace
International Gamers Awards

Mezinárodní ocenění společenských her. Uděluje mezinárodní porota.Hodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 216 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 3,77) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 108.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  14.03.2008 uživatelem Eduard Doležal . Hodnocení:
Skvělé taktizování v náruči náhody
Hrad se řadí mezi samostatně hratelné stolní hry vycházející z principu Carcassonne. Nejedná se tedy o rozšíření k základní hře, ale o novou hru určenou pro 2 hráče. Nehodlám po svém detailně přepisovat pravidla Hradu, nýbrž vystihnout odlišnosti a herní pocity oproti základní hře.

Zásadním překvapením je fakt, že Hrad je jen pro dva hráče, zatímco základní Carcassonne je pro 2–5 hráčů. Pro někoho to znamená nepřekonatelný problém, pro druhého je to naopak výhoda, neboť tím získá větší herní zážitek. Princip hry je stejný. Hráči si postupně berou karty a ty se umisťují na herní plochu, kterou definují hranice Hradu (hradby). Jenže zatím co u základní hry Carcassonne se krajina rozrůstá od jedné středové karty, u Hradu se postupuje obráceně – od hradeb do středu – což je první odlišnost. Jsou tu ale i další. Zatím co u základní hry je téměř jasné, že tady se staví město, silnice či klášter, u Hradu vytažená karta nabídne skoro pokaždé více možností jak ji využít. Staví se z nich totiž domy, věže, cesty a dvory s tržnicemi. Ty jsou přitom na kartě různě kombinované a lze si tak vybírat jak kartu umístit a do čeho investovat. Hra se tak od počátku uvnitř hradeb rozvíjí několika směry z různých startovních pozic a není tak patrné, co kde může stát. Díky tomu Hrad získává obrovskou herní variabilitu, vytvářenou z různorodých útvarů domů, věží, cest a dvorů. Tvorba prostředí je úžasně pestrá. Avšak, přemýšlivost a všímavost je zde více než nutná, a ti, co mají rádi pohodovou hru původního Carcassonne s přiměřenou dávkou přemýšlení, můžou narazit na znechucení.
U Hradu je maximalizován jeden herní faktor a tím je „co když“. Proto je žádoucí svádět přímý boj o nadvládu ve všech budovatelských možnostech, jak to jen jde. Jenže náhoda je stále ten faktor, který určuje nejen rozmanitost, ale i celkovou strategii. Získávané body navíc ovlivňují bonusové kartičky rozmístěné na bodovací stupnici, které si přímo říkají o to je získat. Hráč tak ještě více spekuluje, zda si započítat hodně bodů bez bonusu, nebo málo bodů + bonusovou kartu. Náhoda je tak přímo úměrná strategickým možnostem Hradu. Pravda, stejný jev je i u původního Carcassonne, jenže Hrad je tímto prvkem vybaven maximálně.
Ve výsledku ve mě Hrad zanechal pocit skvělého taktizování, plného náhod a zvratů.

Balení obsahuje i 3 rozšíření: Řeka 1 a Král pro základní hru Carcassone. Jedno pak pro Lovce a sběrače pod názvem Špeh. To jsem bohužel nevyzkoušel, protože neznám nikoho kdo má Lovce a sběrače. U rozšíření Řeka 1 mě hned na první pohled zarazila barevná odlišnost s původním Carcassonne. Zamrzí. Herně ji hodnotím jako zajímavé zpestření, které nezvykle spojuje louky a dochází tak k bojům o převahu nad loukami. Výhodu má ten hráč, který si vytáhne kartu s klášterem u řeky, což jej zvýhodňuje až příliš. Rozšíření Král zatím hodnotit nemůžu. Nehrál jsem. Tato 3 rozšíření ovšem nelze využít při hraní Hradu, takže pokud si nehodláte koupit základní Carcassonne nebo Lovce a sběrače, nikdy tato rozšíření nevyužijete!

Verdikt:
K hodnocení Hradu se tak přímo nabízí srovnání s původním Carcassonne, kterému nelze nic vytknout a má u mě samé plusy. Tím že Hrad přidává nové herní možnosti získává nové herní prvky, které průběh hry příjemně obohacují. K příjemné hře přispívá i pohodlí u relativně malého stolu, díky jasně definované herní ploše. Dochází tak k zamezení se s krajinou dostat za hranice stolu. Do mínusů musím zařadit ztrátu tvorby malebné krajiny a složitost hry, která nemusí každému sednout.
Pro ty co Carcassonne neznají a chtěli by si ho koupit, Hrad nedoporučuji. Myslím, že je daleko výhodnější sáhnout po základní modré verzi a až v momentě nadšení z původní hry, může Hrad velmi příjemně obohatit chvilky ve dvou.


Vytvořeno:  10.12.2006 uživatelem Ladik81 . Hodnocení:
Hrad - Výborná hra pro dva hráče
Hrad je rozhodně jiný než základní (modrý) Carcassonne. Je potřeba mnohem více taktizovat, protože bonusové kartičky hodně pomáhají, a tak je nutné podle toho uzavírat budovy a věže, aby hráč tyto karty získal. Po skončení hry se klidně může stát, že hráč, který celou hru vedl v bodování prohraje o mnoho bodů, v tomto je hra (a hlavně soupeř) nevyzpytatelná a vyplatí se hrát ji znovu.


Vytvořeno:  21.05.2006 uživatelem PavelK . Hodnocení:
Oproti modrým Carcassone, trochu slabší pokud o variantu
Nechci zatracovat toto rozšíření, které nadchlo mnoho jiných, ale můj pocit je, že je to jen další pokud jak získat další fanoušky.
Umísťování figurek v rámci rámu je super a v tom je Hrad geniální, ale:
navazování věží na domy bez řešení hranic je hodně nedomyšlené.
Možná by nebyla škoda, kdyby v hradu bylo celé uzemí zaplněno.

Carcassone je skvělý (ačkoliv jsem větší příznivce Osadníků), ale myslím že modrá rozšíření jsou lepší než Hrad. Proto jste-li na vážkách, zda koupit obchodníka nebo draka či zakoupit Hrad nebo Sběrače, šel bych do jednotlivých rozšíření k modrým Carcassone.


Vytvořeno:  09.05.2006 uživatelem Lukas . Hodnocení:
Za hradbami Carcassonne
Carcassonne, juhofrancúzske mesto, ale už aj s hradbami!!! Práve nová hra, pozor nie je to rozšírenie, ale samostatná hra pre dvoch hráčov. Hra spočíva v tom, že dokládate kartičky, snažíte sa získať čo najviac bodov,pozor kartičky sa dávajú iba do vnútri hracieho plánu. Sú štyri druhy jako získať body, za cesty, za hradné veže, za lúky, za nové paláce. K lúkam pribudla vymoženosť, trh, ktorý samozrejme zvyšuje body. K palácom (ktorý sa doposiaľ neobjavili) pribudlo, kto má najväčší palác, dostáva takú figúrku. K cestám pribudli studne. Dokonca k hraciemu plánu pribudly žetony s privilégiami, ktoré keď na to políčko sa dostane, dostáva toto privilégium. Hra sa končí keď sa skončia všetky kartičky, vyhráva ten kto má najviac bodov. Hodnotenie dávam 2.5, preto, že toto ma vôbec neúputalo, je to proste slabé, radšej si zahrám Sankt Petersburg, Osadníci z Katanu, Puerto Rico, mňa proste vôbec nebaví hocijaké Carcasonne okrem jedného a to Carcassonne kupci a stavitelia.


Vytvořeno:  06.01.2006 uživatelem gaff . Hodnocení:
Zábavné každou hru
Podle mě je tato hra pro dva naprosto skvělá. Hraju ji s bráchou a pokaždé když si k ní sedneme, tak nám mozky jedou na plné obrátky. Člověk musí pořád vymýšlet, co udělá ten druhej a jak mu to překazit nebo ukrást. Navíc je to fakt zábava...

Ani po hromadě odehraných partiček nevím jistě, jakou strategii zvolit. Jestli se vyplatí dávat lidi na cesty, zdi a nebo stavět nejlepší budovu či používat obchodníky. Obvykle se nejvíc bodů dostává za postavení velkého množství malých hradů, ale největší bitvy svádíme o silnice. Hodně taky taktizujeme u získávání bonusových kartiček, které mohou hru silně ovlivnit.

Hra nám trvá tak 45-60 minut a pokaždé se bavíme. Je to ale taky dost na nervy, občas je nutné vsadit na jednu stavbu a pak se fakt musíme moc snažit, aby nám to soupeř nepřekazil.

Myslím si, že pro dva hráče lepší hru jen tak neseženete...


Vytvořeno:  13.09.2004 uživatelem Dunde . Hodnocení:
Velmi velmi slabe
Se svou přítelkyní jsem hrál Carcassonne Hrad a bohužel se nám provedení ani systém hry nelíbil. Pro ty, kteří mají rádi „modrý“ Carcassonne, u kterého jednotlivé kartičky na sebe navazují a vytvářejí tak pěknou krajinu, bude setkání s Hradem velmi nepříjemné neboť kartičky na sebe navazují velmi nevzhledně. Omezení na vnitřek hradu nepřidává žádné nové strategické možnosti, jen naopak snižuje možnost přikládání karet. Systém bonusových kartiček se nám zdá velmi nevýhodný pro toho z hráčů, který je v bodování jako druhý. Ten, který má více bodů velmi snadno získá všechny bonusové kartičky a tak ještě více prohloubí bodový rozdíl. Hra je dle  našeho názoru velmi slabá. Prodejnost si udržuje jen díky tomu, že obsahuje rozšíření k „modrému“ a „zelenému“ Carcassonnu.


Vytvořeno:  10.09.2004 uživatelem Jan Simsa . Hodnocení:
Skvělý přírůstek do rodiny Carcassonne

Tuto hru doporučuji jak začátečníkům tak pokročilým.
Tato hra je oproti originálnímu Carcassonnu (modrému) poměrně jiná. Obvzlášť to, že se staví hrad uvnitř a je více způsobů jak získat body. Třeba stavbou domů (1bod), věží (2body), cest (1bod). Na dvoře (louce v základním Carcassonne) se nepočítají obestavěné domy ani věže, ale trhy (3body) a ještě se dají získat body při konečném bodování za bonusové žetony (třeba + 5bodů) , které hráč může získat v rohových "věžích" na počítadle (hradbách) které jsou kolem hradu.Vytvořeno:  05.06.2004 uživatelem Pitr . Hodnocení:
Zcela nové strategie

Další hra z rodiny Carcassonne se opravdu povedla. Je velmi svižná, zábavná a každého carcassonnistu chytne už od první hry. Ačkoliv základní princip hry zůstává stejný jako u her předchozích a pravidla jsou velmi jednoduchá, přináší tato hra řadu nových prvků a nových možností strategie. Novinkou je systém bonus kartiček, které jsou umístěny v počítacím poli. Při vlastní hře tak nemusí být vždy nejdůležitější získat každým tahem nejvyšší počet bodů, ale například jen jeden jediný bod, který posune Vaši figurku na bonus kartičku, která Vám v některém z příštím z tahů může např. přinést více než 10 bodů navíc. Stejně tak princip "paláců" - největších uzavřených domů - může přinést v závěru hry nečekaně velké zvraty v bodování. Hra je proto zábávná do položení poslední karty a perfektně doplňuje předchozí Carcassonne hry.
Připočtu-li, že balení obsahuje ještě dlouho očekávané rozšíření "Řeka" k základní hře a další rozšíření "Král a špeh"
(Albi: doporučujeme kartičky obou rozšíření svázat gumičkou aby se nepletli s kartičkami nové hry), které doplňuje jak klasické Carcassonne, tak Lovce a sběrače, zasloužila by si tato hra dle mého názoru hodnocení nejméně "6" :-)
Doufám, že autoři brzy připraví i počítačovou verzi této skvělé hry, jako tomu bylo u všech předchozích her rodiny Carcassonne, aby jsme si i tuto skvělou hru mohli hrát ve chvílích, kdy není spoluhráč zrovna po ruce.Vytvořeno:  12.02.2004 uživatelem JaraT . Hodnocení:
Super zábava pro dva hráče
Na tuto verzi carcassone jsme s přítelkyní náhodně narazili v Drážďanech a jelikož byla poměrně levná, rozhodli jsme se ji koupit. Základní odlišnosti od klasického carcassone jsou ty, že hra je jednak určena pouze pro dva hráče (a je tudíž ideální pro ty, kterým se nedostává třetího a dalšího spoluhráče a přitom si také chtějí zahrát výbornou hru), dále, že hra se odehrává, jak již název napovídá, uvnitř hradu. To znamená, že jednotlivé kartičky se umisťují na vnitřní stranu již předem sestavených hradeb (ty zároveň slouží jako počítadlo). Asi největším rozdílem je, že na sebe již nemusí navazovat přesně veškeré stavby, ale zde pouze cesty. Otevírá se tak prostor novým kombinacím. Jako výtečný nápad bych také hodnotil budování paláců z obytných domů. Domy sice nejsou tak dobře hodnoceny jako například hradní věže, ale hráč, který má největší ukončený dům, si zde umístí figurku paláce a na konci hry zinkasuje navíc body za největší nezastavěnou plochu ve hře. Při závěrečném hodnocení se počítají pouze dokončené stavby, pokud hráč nezískal během hry jednu z několika bonusových kartiček, které mu mohou dopomoci například zhodnotit nedokončené stavby, zdvojnásobit ziskané body u dokončené stavby apod.
Herní materiál a grafika jsou provedeny skutečně kvalitně a trvanlivě. Tato hra nás skutečně nadchla a nyní ji hrajeme téměř každý den. Je mnohem lepší než klasický Carcassone ve dvou lidech.
Takže popadněte nejbližšího kamaráda/ku a hurá na stavbu středověkého hradu Carcassone!Diskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Carcassonne: Hrad' obsahuje 6 příspěvků. Poslední příspěvek vytvořil dne 29.12.2009 v 12:56 uživatel REM.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
Rozsireni Zvedbenny30.01.2006 16:27
Re: Rozsireni ZvedShark27.12.2006 16:51
hrad nebo clasicky carcassonetoque29.11.2006 23:22
Re: hrad nebo clasicky carcassonemfc11.02.2007 18:27
řekylukáš29.12.2009 12:26
řekyREM29.12.2009 12:56

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |