Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Ticket to Ride
Originální název: Ticket to Ride
Rok vydání: 2004
Autoři: Alan R. Moon
Výrobci: Days of Wonder
Dovozci: ADC Blackfire
Věk hráčů: Od 8 let («»)
Počet hráčů: 2 až 5
Doba hraní: Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut 
Stupeň náhody: 2 - střední podíl náhody («»)
Interaktivnost: 2 - komunikace není součástí hry («»)
Humor: 2 - spíše seriózní hra s prvky humoru («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Herní systém: Spojování («»), Železniční a jiné sítě («»)
Počeštění: Hra s českým návodem a materiálem neobsahujícím cizojazyčný text («»)
Doporučení pro hráče: Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne. («»)
Doporučení pro rodiny: Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)

Stručný popis:

Staňte se železničním manažerem. Sestavujte vlaky a propojujte americká města sítí svých tratí. Čím delší trať postavíte, tím větší zisk. Dokážete spojit zadaná města svojí tratí?Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Hrací plán
Kartičky
Lokomotiva
Přehledová kartičkaZajímavé odkazy

  BoardGameGeek   Česká pravidla na www.zatrolene-hry.cz
  Funagain Gameweb   Svět deskových her
  Days of Wonder   Možnost nákupu na Slovensku.Ocenění hry

  2004 - 1. místo
Hra roku (Spiel des Jahres)

Hra roku (Spiel des Jahres) - pravděpodobně nejprestižnější anketa současnosti vyhlašovaná nezávislými novináři zabývajícími se společenskými hrami
  2006 - vítěz
Hra roku

Ocenění Akademie her v České republiceHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 73 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 3,85) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 88.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  21.07.2010 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Ticket to Ride – vaši jízdenku, prosím!
Tenkrát se odehrával souboj stavitelů železničních tratí, v jejichž stopách se vydá i váš soutěživý duch. Příběhu, který vás má do této vzdálené éry převést, vévodí jméno Philease Fogga, kterého spíše budete znát pod počeštěným křestním jménem Willy. V jeho dobrodružných stopách (na počest tomu, co dokázal) se vydává pět přátel 28 let poté na méně velkolepou cestu. Uzavírají sázku, kdo z nich projede za jeden týden více měst v Severní Americe. Lokomotivy se rozjíždí do všech stran a závod může začít.

V roce 2004, kdy vyšla první verze Ticket to Ride, způsobila hra malé deskové pozdvižení. To pokračovalo i v dalších letech, jak byla lokalizována do dalších jazyků a sbírala jeden triumf za druhým: postupně se stala Spiel des Jahres v Německu (2004), nejlepší hrou ve Španělsku a severských zemích (2005) a hrou roku v České republice (2006). Celkem získala jedenáct vavřínů a další tři nominace v oceněních deskových her po celém světě (dokonce až v Japonsku).

Veškerá výbava nutná pro hru je schována v kvalitní a dobře rozvržené krabici, kde nehrozí, že by se vám něco pomíchalo či znesnadnilo přípravu hry. Jediným rozladěním při prvotním rozbalení mohou tak být málo detailní a uniformně stejné plastové vagónky, jejichž kvalita neodpovídá představám vzbuzovaným velkolepostí balení, ačkoliv při počtu 240 vagónků v krabici (45 každé barvy + 3×5 náhradních) je asi nemožné při stávající (už tak celkem vysoké) ceně vyrobit detailnější modely. Zvlášť při pohledu na karty, které obsahují devět různých, pěkně prokreslených typů vagónků, zamrzí tato skutečnost ještě víc. Možná to někdy napraví nějaká deluxe verze a možná jsem jen ovlivněný nedávným zážitkem z recenze Wings of War. Naopak kvalita herní desky i karet je více než solidní, stejně jako její přehledné grafické zpracování.

Pravidla jsou popsána jednoduše a názorně na dvou A4 stranách, doprovázena bohatými a líbivými ilustracemi. Elegance hry a její oblíbenost často přímo souvisí s jednoduchostí pravidel, což potvrzuje i hra od výrobce Days of Wonder. Snadno pochopitelné principy vám přejdou do krve již při první hře a to se netýká jen dospělých, ale i menších dětí. Stanovená věková hranice je naprosto dostačující a osmileté dítě by si mělo užít při propojování měst dostatek zábavy, ačkoliv strategie a nutnost tajit mu svoje vylosovaná města budete cítit jen těžko.

Na počátku hry se ocitnete v roli stavitele, který dostane (vylosuje si) zadaný úkol. Tím je vždy spojení nějakých dvou měst na kvalitně zpracované mapě USA s mírným přesahem do Kanady. Jednotlivé metropole (celkem 36) spojují různé dlouhé a rozličně barevné trasy. Zadání dostanete vlastně celkem tři a je pouze na vás, jestli se pokusíte splnit všechny, nebo jeden libovolný vrátíte. Samozřejmě se zde mísí úkoly jednodušší s cíly obtížnými, jako například spojit západní pobřeží s východním. Obvykle si pak vyhlédnete nejvýhodnější cestu po mapě, kterou by se daly koleje vést a začnete tuto vizi realizovat.

K tomu má k dispozici každý stavitel má 45 vagónků svojí barvy, jež postupně umisťuje na „koleje“. V rámci jednoho kola si pak může vybrat z následujících akcí – líznout si dvě karty vagónků, spojit dvě sousední města, nebo si přibrat další úkoly (dobere si tři, z nichž si musí jednu ponechat).

Každý úsek trati je zpracován určitou barvou, kterou musíte při stavbě respektovat. Abyste úsek obsadili svými vozíky, musíte vlastnit dostatečný počet karet shodných s barvou, jakou má vámi vyhlédnutá trasa. Narazíte i na spojnice šedé, které můžete zaplnit za pomoci libovolné sady stejnobarevných karet.

Za každý splněný úkol (či položenou trať) inkasujete body podle jeho obtížnosti (bodové ohodnocení je uvedeno na kartičce), ale pokud úkol do konce hry nesplníte, stejný počet se vám odečte. Aktuální stav je skvěle vidět díky počítadlu, které se táhne kolem celé mapy a na němž si každý posouvá svoji barevnou figurku.

Jenže ke spojení sousedních dvou měst, potřebujete držet v ruce dostatečný počet karet té barvy, pomocí níž je trať znázorněna. Za každá vagónky spojená města dostanete jeden až patnáct bodů v závislosti na délce – nejkratší trať čítá jeden, nejdelší šest vagónků.

Na hře se mi moc líbí, že až do závěrečného sečtení bodů za úkoly (ty jsou až do konce hry tajné a skryté očím protihráčů) nemůžete příliš odhadovat stav hry ani jejího vítěze. A že bývají souboje o nejlepšího strojvedoucího těsné, jsme se přesvědčili při našich testovacích hrách mnohokrát.

Nejsnazší je pochopitelně hra ve dvou, kdy málokdy dochází ke křížení či zabrání vaší trasy soupeřem. Pro začátky nebo hru s menšími dětmi je tento způsob alespoň zpočátku ideální. S přibývajícím počtem hráčů začíná přituhovat, zablokované tratě již nelze tak snadno objíždět, a ani skutečnost, že některá města mají dvě souběžné koleje, nepomáhá. Nemusím snad ani zdůrazňovat, že teprve tady se projeví síla celé hry a vyniknou její nejzábavnější prvky.

Jedinou věcí, která narušuje plynulý běh hry je fakt, že minimálně jednou za hru dojde k situaci, kdy je nutné zamíchat balíček s odloženými kartami. To by samo o sobě nebyl žádný problém, ale protože se vagónky odkládají po skupinách stejných barev, je tohle míchání často zdlouhavé.

Vlastník hry se může zaregistrovat na internetových stránkách výrobce, kde jsou mu slibována různá rozšíření standardní hry. Bohužel v březnu 2009 byly provedeny v registraci změny, které uživateli přiznají 10% slevy, ale přístup k vylepšením dostane až po zaplacení určitého poplatku. Jediným vylepšením, ke kterému se dostanete zdarma je rozšíření Mystery Train, které nabízí nové čtyři karty s úkoly a především karty charakterů. Jejich posláním je přidat do hry další variabilitu a soupeření, což se jim úspěšně daří.

Přesto jsou na jinde Internetu dostupné uživateli vytvořené mapy, případně rozšiřující pravidla. Z nich je asi nejzajímavější modifikace pro hru jednoho hráče. Při hraní této úpravy se soupeř řídí podle předem daného algoritmu: když - pak / jinak. Jedná se o zajímavou změnu a dobrou zábavu, pokud zrovna nemáte po ruce živého soupeře. Druhou variantou, po které asi sáhne více uživatelů, je možnost po registraci soupeřit v online hře naprogramované podle této deskovky. Veškerá vylepšení (i oficiální web) jsou však cizojazyčná, což je pro mnoho českých hráčů diskvalifikací.

Kromě základní verze, o které se dnes bavíme, vyšly ve světě oficiálně také různé modifikace a rozšíření. Ze samostatných her jsou fanoušky nejlépe hodnoceny varianty Ticket to Ride: Europe a Ticket to Ride: Märklin Edition, ale existuje například i karetní verze. Každá obsahuje trochu jinou implementaci pravidel. Rozšíření, kromě již zmiňovaného volně stažitelného Mystery Train, tvoří další tři hry, které nabízí nové karty, úkoly, ale i mapy. Blíže se na některou z nich možná podíváme někdy v budoucnosti v samostatném článku.

Ticket to Ride představuje vysoce hratelnou esenci nejen pro milovníky vláčků, vagónků a lokomotiv, ale pro každého, kdo má rád dobrou zábavu a deskové hry. Její koupě je povinností pro každou rodinu, protože se její partie stanou díky snadnému zaškolení nových hráčů vítaným zpestřením dlouhých zimních večerů.

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/11/recenze-ticket-to-ride-vasi-jizdenku-prosim


Vytvořeno:  05.08.2014 uživatelem Lucejz . Hodnocení:
Recenze
Koupili jsme tuto hru známému, při jedné příležitosti jsme ji otevřeli a mile nás překvapila díky svému pojetí. Jedná se o stratetickou hru, kde však jde i o štěstí. Hru jsme si nakonec koupili sami - objevili jsme 10th Anniversary edici, která je navíc trošku promakanější a vtipná. Je dobrý, že je spousta dalších rozšíření, takže se nám hra dosud neomrzela a dáváme si odvety :-)

Mohu jen doporučit.


Vytvořeno:  08.12.2007 uživatelem trupik . Hodnocení:
Snadná a přitom velice zábavná strategická hra
Lidé chtějí cestovat a je na čase začít budovat Evropskou železniční síť. Na trh vstupuje několik železničních společností, kteří soupeří o ty nejlukrativnější trasy. Dokážete se vypořádat s konkurencí a stát se nejvýznamnějším hráčem na poli železniční dopravy?

Nedokážu ani přesně popsat, co nás na této hře tolik baví. Je jednoduchá, rychlá, příliš při ní nečekáte, nikdy nevypadnete, nepřestane vás v půlce bavit proto, že vám ostatní hráči "utečou" - většinou jsou partie celkem vyrovnané a rozhoduje, kolik kdo splnil úkolů (a to se zjistí až na konci).

Celou recenzi si můžete přečíst na adrese: http://trupik.aspweb.cz/deskove-hry/vlak-za-vlakem.aspx .


Vytvořeno:  09.06.2005 uživatelem Darn . Hodnocení:
Jednoduché, chytré, chytlavé
Zug um Zug (Ticket to Ride) je z rodiny her, které je nejlepší vytáhnout na stůl, když chcete k hraní přilákat někoho nového, tím spíš, pokud má (jako spousta lidí) k hraní vrozenou nedůvěru. V tomto ohledu se mi Zug um Zug krásně osvědčilo, stejně jako například Metro nebo Citadela.

Hra má směšně jednoduchá (ale nikoli nezábavná, či hloupá!!!) pavidla a vysvětlíte ji během pěti minut úplně každému. Hra je většinou svižná, nikdo se moc dlouho nenudí, pořád se něco děje. Nedá se říct, že vždy vyhraje ten nejlepší (což je v případě zasvěcování nováčků jenom dobře :o) ), ale pokud budete hrát špatně, tak vám nic nepomůže. K tomu všemu má Zug um Zug krásné provedení (i když osobně bych preferoval vláčky ze dřeva), takže hra, která rozhodně stojí za to (i když titul Hra roku 2004 bych asi svěřil do jiných rukou...).


Vytvořeno:  28.04.2005 uživatelem Bercik . Hodnocení:
Zaslúžený titul Hra Roku 2004
Pravidlá tejto skvelej hry boli popísané v prvých recenziách, ja sa zameriam na to, ako sa to celé hrá.

Za prvé, vysvetlenie pravidiel zaberie doslova 2-3 minúty aj s vysvetlením výnimiek. To je veľká výhoda pre nových hráčov, pretože hra má veľmi jednoduché pravidlá, a je ich málo.

Po vylosovaní prvých úloh začína zbieranie lístkov na stavbu tratí, a už tu sa prejavuje boj o niektoré farby. Ak si myslíte, že si v kľude nazbierate svoje farby a postavíte svoje úseky, tak na to rovno zabudnite. Budete musieť meniť svoje plány, počítať s obchádzkami a koniec koncov aj s tým, že budete musieť miasť súperov, aby nedokázali odhadnúť, kam smerujete, a nemohli vám zablokovať cestu.

Všetko závisí na aktuálnom štýle hry - sú hry, kde si každý hráč pokojne buduje svoje a o ostatných sa príliš nestará. Až do chvíle, kedy sa viacerí hráči nesnažia postaviť ten istý úsek. Sú hry, kedy sa blokuje o sto šesť, kedy je snaha zabrániť súperovi dokončiť svoj úsek, najmä ak je to časť úlohy, ktorá spája veľmi vzdialené mestá. Niekedy stačí na víťazstvo splniť len úvodné dve úlohy a blokovať ostatných, inokedy nestačí ani 6 splnených úloh. Tiež treba uvažovať nad tým, ako si vyberať úlohy a stavať úseky tak, aby som vytvoril čo najdlhšiu trať a pokúsil sa o 10 bodový zisk na konci hry.

Toto všetko sa deje aj v hre 2 hráčov, aj 5 hráčov. Ak hrajú dvaja, blokovanie je veľmi dôležité, pretože zdvojené úseky neplatia, a tak každý úsek sa dá zablokovať jediným hráčom. To isté platí aj pre hru troch hráčov. Je síce na ploche viac miesta opticky, ale v skutočnosti to nie je pravda. V hre 5 hráčov je zasa opticky tesnejšie, ale zdvojené úseky dovoľujú nečakaný rozmach viacerým, a blokovanie je ťažšie - ale je na to viac hráčov.

Po viac než 15 zohraných partiách v rôznom počte môžem povedať, že hra je "5-bodová" v každej variante, a skrýva v sebe podstatne viac, než sa na prvý pohľad môže zdať!


Vytvořeno:  03.01.2005 uživatelem Martin Blatný . Hodnocení:
vynikající vláčková hra
Geniální herní princip, výborné grafické zpracování, jednoduchá a srozumitelná pravidla, svižný průběh a přiměřený podíl náhody - to jsou hlavní devizy hry, která právem získala ocenění Hra roku 2004.

Princip hry je jednoduchý - budovat železniční síť tak, aby hráč propojil města, která si (víceméně) vylosuje na začátku hry. Poté si může dobrat další kartičky s úkoly a spojit další města. Vše je ale komplikováno nejen potřebou karet různých barev pro různé tratě, ale především soupeři, kteří v nejméně vhodný okamžik postaví trať přesně tam, kde chcete vy...

Je tak potřeba nejen stavět svou trať, ale sledovat i protihráče, kam se svými vlaky míří a jaké barvy karet sbírají. Úspěch pak většinou spočívá v postavení trati ve vhodnou chvíli. Zdá se výhodnější co nejdříve obsadit krátké tratě, neboť delší se soupeřům hůře budují a je tedy menší riziko jejich zablokování. Častokrát bduete zažívat dilema, zda ještě sbírat kartičky s vagóny a čekat na správnou barvu či lokomotivu anebo zda postavit trať co nejdříve, i za cenu toho, že se to časem neukáže jako příliš výhodné.

Prvek náhody do hry vnáší mechanismus výběru karet s úkoly. Počáteční dva úkoly většinou hráči snadno splní, s těmi dalšími už to není tak jasné (pokud náhodou nezískají úkol, který již mají víceméně splněn z předchozího průběhu hry). Opět budete prožívat dilema, zda kartičky s úkoly dobírat raději dříve nebo později. Více karet s úkoly na ruce totiž dovoluje lépe naplánovat proces výstavby, zvyšuje se tak ale i riziko nesplnění úkolu a odečítání bodů. I zde se projeví různé typy hráčů - někteří berou jen "jisté" úkoly za méně bodů, jiní se (s velkým rizikem) pouštějí i do budování dlouhých (a lépe hodnocených) tratí.

Podle mého názoru je hra nejlepší ve 3 nebo 4 hráčích (a díky pravidlu o možném paralelním stavění ve 4-5 hráčích se podstatně mění taktika, neboť se hůře blokuje). Ve 2 hráčích je všude dost prostoru a hra se změní v honbu za body, naopak v 5 hráčích je na mapě až nepříjemně těsno a velice záleží na štěstí při dobírání úkolů, navíc je hra v 5 hráčích poměrně zdlouhavá. I v obou extrémech (2 či 5 hráčů) je ale hra výborná a smělě konkuruje jiným hrám pro daný počet hráčů.

Zalíbení zde najdou jak mírumilovní hráči, kteří budují svou trať a o soupeře se nijak zvlášť nezajímají, i vyložení škodiči, kteří se mohou při blokování tratí dosyta vyřádit. Díky jednoduchým pravidlům a rozumně krátké hrací době se hra hodí i pro začátečníky, pokročilejší hráči zde pak najdou dostatek možností pro hledání vítězné strategie.


Vytvořeno:  06.07.2004 uživatelem Láďa Smejkal . Hodnocení:
Delikatesa od A.M.Moona

Jaký je recept na úspěšnou hru?
Smícháte hru Trans Amerika (TA) s Union Pacific (UP), přidáte trochu koření, vše promícháte, přibarvíte a "Hra roku 2004" je na světě!
Ano, tak nějak se dá charakterizovat "Ticket to Ride". Ono upřímně řečeno, vytvořit dnes zcela originální hru dá pořádnou fušku. Alan R. Moon použil několika známých herních mechanizmů, šikovně je spojil, přidal pár vlastních nápadů a vznikla pěkná nová hra. Moon tak potvrdil své dominantní postavení mezi autory "dopravních" her.

Jak vypadá samotná partie?
Obdobně jako v TA i UP hráči vytvářejí železniční sítě na mapě Severní Ameriky. Na rozdíl od obou uvedených her zde každý hráč ovládá výlučně vlastní síť tratí. Na prázdném hracím plánu jsou některá města navzájem spojena jednou nebo dvěma spojnicemi o délce 1-6 políček. Některé spojnice jsou nakresleny neutrální (šedou) barvou, jiné jednou z 8 ostatních barev.
Každá trať přináší vlastníku body. Čím je delší, tím více bodů pro železničního magnáta. Spojnici mezi dvěma městy lze obsadit (= umístit na ni své vagónky) pouze tehdy, odevzdá-li hráč tolik kartiček vagónků, kolik je políček na jejich spojnici. Kartičky musí být všechny stejného druhu. Pokud jde o barevnou spojnici, musí navíc být této barvy. Aby to nebylo tak těžké, mohou hráči během hry získat také kartičky lokomotiv, které slouží jako "žolíky".
Druhým způsobem, jak přijít k nějakým bodům, jsou "lístky na cestu" (jízdenky). Hráč má od začátku hry minimálně dva a může získat během hry i další. Na kartičce je napsáno, které dvě města musí hráč spojit, aby získal body uvedené na kartičce (= minimální vzdálenost obou měst). Ale pozor, pokud se spojení nepodaří vytvořit, body se odečítají! Na závěr hry získá ještě vlastník nejdelší tratě 10 bodů.
Během hry si hráč na tahu vždy vybere jednu ze tří možností: dobrání dvou kartiček vagónků, vyběr jízdenky nebo obsazení tratě mezi dvěma městy.
Hráči se snaží skrývat své plány před soupeři a efektivně využívat získané prostředky k obsazování tratí. Po prvních sehraných partiích se mi zatím zdá, že k vítězství cesta vede jen přes splnění alespoň části "lístků na cestu" a stavění co nejdelších - tedy nejvíce honorovaných tratí.

Jaké celkové hodnocení nám vychází? 
"Ticket to Ride" je jedna z her, které spolu mohou hrát různě zdatní hráči, aniž by to něčemu vadilo. Hra je svižná, má jednoduchá a jasná pravidla, pěkný herný materiál. Do výsledku partie výrazně promlouvá štěstí (především u jízdenek je rozdíl, jestli se mi 20 bodů počítá do plusu nebo do mínusu), tedy i slabý hráč může občas porazit silného. Zkušení hráči možná raději sáhnou po nějaké složitější hře s nižším prvkem náhody, ale ani pozvání na partii Ticket to Ride vám pravděpodobně neodmítnou. Pádným argumentem je také velmi vydařené grafické řešení hry, zejména pak nádherné ilustrace kartiček. Skvělá grafika nepochybně výrazně napomohla k úspěchu při volbě letošní hry roku. Osobně si myslím, že oba "rodiče" (TA i UP) mohou být na svého potomka jen a jen pyšní!
Diskuzní příspěvky

Tato diskuze zatím neobsahuje žádný příspěvek. Buďte první, kdo tak učiní...

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |