Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Jambo
Originální název: Jambo
Rok vydání: 2004
Autoři: Rüdiger Dorn
Výrobci: KOSMOS, MINDOK
Dovozci: MINDOK
Věk hráčů: Od 12 let («»)
Počet hráčů: 2
Doba hraní: Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut 
Stupeň náhody: 2 - střední podíl náhody («»)
Interaktivnost: 3 - ustálená komunikace («»)
Humor: 2 - spíše seriózní hra s prvky humoru («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Herní systém: Karetní hra («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne. («»)
Doporučení pro rodiny: Určitě vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)

Stručný popis:

„Jambo“ je svahilský pozdrav. Tak zdraví své nakupující zákazníky zruční obchodníci na tržištích v srdci Afriky, kde již několik století rozkvétá čilý obchodní ruch. Množství místních výrobků je na těchto tržištích směňováno za zlato. Staňte se na chvíli obchodníky na africkém tržišti. Nakupujte a prodávejte rozličné zboží a hledejte ty nejlepší obchodní příležitosti. Život obchodníků však nabízí kromě příležitostí i množství hrozeb. Své služby vám na tržišti nabídnou cestující obchodníci, moudří šamani i sličné tanečnice. V přírodě je třeba se obávat nebezpečných lvů, hadů, krokodýlů a dalších zvířat. Proti těm chrání vás i celou vesnici stateční strážci. Ponořte se do exotické atmosféry Afriky s krásnými ilustracemi karet a velmi zajímavým herním mechanismem, který zajistí, že každá hra bude jiná.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Herní materiál
Krabice - zadní strana
KrabiceZajímavé odkazy

  BoardGameGeek   Svět deskových her
  Pravidla hry Jambo   Možnost nákupu na Slovensku.Ocenění hry

  2005 - 8. místo
Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis)

Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis), je hlavní cena, která je udělována časopisem Die Poppel-Revue a veřejností
  2005 - finalista
Hra roku (Spiel des Jahres)

Hra roku (Spiel des Jahres) - pravděpodobně nejprestižnější anketa současnosti vyhlašovaná nezávislými novináři zabývajícími se společenskými hramiHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 125 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 4,13) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 27.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  30.07.2008 uživatelem Jaromír Kovařík . Hodnocení:
Obchodujte v srdci Afriky

Zkušený autor Rüdriger Dorn připravil pro dva hráče zajímavou novinku. Hru také podpořil vydařenými  ilustracemi  Michael Menzel, jeden z nejuznávanějších grafiků současnosti.  Po zhruba šedesáti odehraných partiích si dovoluji shrnout moje hodnocení.

Po rozbalení vás čeká 112 karet, 36 kartiček zboží, 52 žetonů zlata, 5 akčních žetonů česká a slovenská pravidla. Vše v prvotřídní kvalitě.

Vlastní princip hry je vcelku jednoduchý, takže si myslím, že i když je hra určená pro dvanáctileté a starší, zvládnou jí děti již od zhruba desíti let (a samozřejmě dospělí). Každý hráč má na začátku 20 kousků zlata a během hry se je snaží rozmnožit na magických 60. Hráči se střídají na tahu. Ve svém tahu mají 5 akcí, které probíhají velmi svižně, takže odpadá zdlouhavé čekání na tah. Hráč může líznout kartu, nakoupit zboží na svůj stánek, prodat zboží ze svého stánku, využít pomoc nějakého člena kmene (karta), nástroje nebo zvířete. K bodům se nejlépe dostane šikovným obchodováním typu - levně koupit a draho prodat. To samozřejmě není vždy jednoduché, ale to je již součást taktiky.

Shrňme si nyní některé rysy které dělají z Jamba jednu z nejlepších her pro dva hráče vůbec (mimochodem, v roce 2005 se dostala mezi finalisty ankety Spiel des Jahres, což se karetní hře pro dva hráče stává pouze zcela vyjímečně!):

  • je velmi jednoduchá na vysvětlení, základní principy hry lze vysvětlit během pěti minut.
  • je svižná - ačkoliv oficiálně uvádí autor 45 minut, po několika partiích se zkušení hráči dostanou pod 30 minut.
  • hra nabízí v každém momentu různé cesty k zlepšení situace hráče.
  • hra obsahuje náhodu, tudíž i slabší hráč může občas vyhrát. Náhoda není ale na úkor kvality hry a hráče nelimituje.
  • ačkoliv hra obsahuje "škodící" karty zvířat, které slouží často ke zpomalení vedoucího hráče, jsou tyto karty postaveny tak, že přináší drobnou výhodu i druhé straně.
  • hra dle mého názoru (a zkušenosti) oslovuje nejen muže, ale i spoustu žen. Pravděpodobně proto, že princip nákupu a prodeje zboží jim bývá mnohem příjemnější než například válka či boj.

Abych jenom nechválil, první dvě partie vám budou trvat přes hodinu, protože si musíte přečíst efekty hodně karet. Dobrou zprávou je, že poté se již budete dobře orientovat jen podle obrázků.

Hledáte - li pěknou svižnou hru pro dva s jednoduchými pravidly, která není bojovně zaměřená, Jambo je tu přímo pro Vás.Vytvořeno:  07.06.2011 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Recenze: Jambo je svahilsky ahoj
Ráno se na tržišti sešli ti nejlepší obchodníci z celé jižní Afriky. Na jejich stáncích můžete najít opravdové skvosty, které mají od svých nejlepších dodavatelů. Jsou tu luxusní šperky, pečlivě vydělané kožešiny, hedvábná plátna, exotické ovoce i voňavý čaj. Prodejci vítají své nakupující veselým pozdravem "jambo" a doufají, že se jim podaří prodat dráž než nakoupili.

Jambo je jméno deskové hry, ale také pozdrav svahilských obchodníků, kteří se snaží v konkurenci ostatních uživit. Musí dobře a včas nakupovat, ale zároveň nesmí ztratit zákazníky, když zboží budou prodávat nad cenou. Všechno je to pečlivá alchymie, ve které záleží na každém zlatém valounku.

Právě zlatem se totiž na těchto svahilských trzích platí. Alespoň je tomu tak podle tvůrce hry Rüdigera Dorna, proslulého především hrami jako jsou Dračí srdce, Goa nebo Arkadie. Letos mu bude 42 let a svoje hry designuje především pro firmu Ravensburger. Tentokrát se však dohodnul na spolupráci s firmou Kosmos a jeho hra se tak zařadila do velmi zajímavé série jejich her pro dva hráče (podobně jako o šest let později Dračí srdce). U nás Jambo distribuuje firma Mindok.

Grafickou podobu hře vdechl známý Michael Menzel, který s autorem úzce spolupracuje a podílel se na všech výše zmíněných hrách kromě hry Goa. Samozřejmě zde musíme uvést, že svým grafickým umem oživil také další hry, jako jsou Doba kamenná, Théby, Vikingové a podílel se i na kultovních hrách Dominion či Osadníci z Katanu.

Deskových her určených pouze pro dva hráče je opravdu pomálu a těch kvalitních by člověk opravdu pohledal. Jambo je horkým adeptem, který by výše uvedené podmínky mohl splňovat. Pojďme se tedy na hru podívat blíže.

Obal tenké čtvercové krabice nás již správně směřuje do horkých krajů v samotném srdci Afriky. Do vesnic v nichž se daří směnnému obchodu po několik století. Po otevření se na nás nezačne sypat písek, jak by každý v těchto oblastech očekával, ale několik komponent, které jsou nezbytné pro celou hru. Nejdůležitější materiál představují karty, které lze rozdělit do několika skupin. Výchozí karty stánků, jejich rozšiřující menší bratříčci, a pak dále karty zboží, předmětů, osob a zvířat, se kterými se ve skutečnosti hraje.

Dalšími součástmi balení jsou žetony různých tvarů. Jako platidlo při směnném obchodu nejsou peníze v pravém slova smyslu, ale jsou jimi zlaté valouny, které reprezentují kulaté žetony. Zboží, mající čtvercový tvar, je rozděleno do šesti druhů po šesti kusech, a najdete mezi ním například šperky, kožešiny či sůl. Posledním typem žetonů jsou oválné symboly akcí, které usnadňují hráči na tahu přehled nad svými činnostmi, které v rámci kola odehrál.

Příprava hry je jednoduchá a rychlá. Z celého balíčku karet vyjmeme dva základní stánky v barvách zelená a červená. Tyto karty pro hráče představují jejich startovní krámek, do kterého se budou snažit dostat zboží, za něž vydělají nejvíce zlatých valounů. Ostatní karty se zamíchají a vytvoří tak dobírací balíček. Žetony zboží se pro jednoduchost a lepší přehled rozdělí na příslušné hromádky. Každý z hráčů dostane pro začátek do ruky pětici karet a žetony v hodnotě dvaceti valounů, aby měl za co nakoupit své první zboží. V tomto okamžiku může hra začít.

Protože se hráči stávají obchodníky, jejich základním posláním je nakupovat výhodně zboží, a pak jej prodávat za vyšší cenu. Kromě nabídek komodit, které mohou na svých stáncích vystavovat a lákat na ně zákazníky, jim vše mohou usnadnit nejrůznější předměty.

Hráči se střídají v tazích, ve kterých mají vždy celkem pět akcí. Na začátku tahu si nejdříve doberete kartu z balíčku za jednu akci. Můžete si ji nechat, nebo se rozhodnout, že se vám nehodí a zahodit ji. V takovém případě máte možnost dobrat si z balíčku novou kartu, ovšem opět za cenu jedné akce. Tuto činnost můžete opakovat celkem pětkrát, tedy do vyčerpání akcí. V takovém případě však už nebudete moci hrát druhou fázi, která je akční.

V jejím průběhu můžete hrát jednu nebo více karet (každé zahrání stojí jednu akci), a vykládat tak před sebe až tři předměty, které pak lze v následujících tazích využívat k vylepšení příjmů nebo k dalším prospěšným věcem. Jejich prostřednictvím ale můžete nakupovat, útočit na soupeře nebo prodávat.

Když zahrajete kartu se zbožím, můžete si nakoupit za valouny libovolné ze zobrazených zboží a umístit jej do svého stánku. Ten má však omezené skladovací prostory, takže v úvodu můžete mít maximálně pouhých šest žetonů na prodej.

Svůj postup tahem si můžete sledovat díky pomocným žetonům akcí. Za každou využitou akci z celkových pěti přesunete od sebe jeden z nich, a jakmile vám nezbývá už ani jeden víte, že je na řadě soupeř. Jednoduchý a opravdu efektivní princip, který výrazně přispívá k rychlému a přehlednému průběhu.

Pro hru je důležité seznámit se s jednotlivými typy karet. Na každé kartě se vždy nachází obrázek a ve spodní třetině popisek. Karty malých stánků slouží k rozšíření skladovacích prostor obchodu, a tak možnost nabízet širší sortiment kupujícím.

Karty zboží umožňují hráči prodej nebo naopak nákup zboží do svého stánku. Můžete najít trojici nebo šestici zboží, za které zaplatíte a umístíte je do stánku nebo je prodáte. Pro nákup zboží platí nižší cena na kartě, přece jen nenakupujete s přirážkami a vše máte za velkoobchodní ceny. Naopak pro prodej platí cena vyšší, protože na tom chcete přeci co nejvíce vydělat.

Dalším typem karet jsou předměty, které vám ulehčují hru a pomáhají vám, aby obchodování bylo co nejlepší s co největším ziskem. Výhoda předmětů je, že si je můžete ponechat u svého obchodu, a tak můžete jejich výhod využívat po celou dobu hry.

Poslední dva typy karet jsou karty na jedno použití a představují ve hře interakci mezi hráči. Mají totiž obranný a útočný ráz a jsou zpracovány jako karty osob a zvířat. Takže například když na vás zaútočí nějaké nebezpečné zvíře, můžete ho odrazit pomocí lidského strážce.

Hra končí v okamžiku, kdy jeden z hráčů dosáhne vysněného bohatství šedesát zlatých valounů. Zajímavostí je, že protihráč má ještě šanci na výhru, protože má ještě poslední tah s pěti akcemi. V případě že se protihráči podaří v posledním tahu získat stejně nebo více zlata, vyhrává on.

Samozřejmě se nemůžeme do prodeje vrhnout bez přečtení pravidel, která jsou shrnuta na třech malých stránkách. Všechno je v nich přehledně a názorně vysvětleno, překlad je kvalitní a po jednom přečtení budete připraveni se utkat s dalšími hráči.

Hratelnost Jamba určují jednotlivé karty, kterých je celkem 112, což je dostatek na variabilní partii. Jejich různorodé efekty v rámci hry zaručují velmi zajímavou zábavu. Ve hře záleží na každém hráči, zdali bude používat pouze karty, které mu zjednoduší obchodování nebo karty kterými může ovlivnit obchodování spoluhráče a výrazně zvýší konfliktnost celé partie.

Hra má jednoduchý a rychlý herní princip, díky kterému vše plynule odsýpá. Je vidět, že autor si dal velkou práci s odladěním herního systému speciálně pro dva hráče, protože je zde do poslední chvíle znatelné napětí a šance na výhru pro oba soupeře.

Jambem nás provádí opravdu povedené ilustrace karet, které navozují tu pravou atmosféru africké vesnice, která se nachází uprostřed nebezpečné divočiny. Zpracování hry je v porovnání s její cenou velice příznivé a každého určitě příjemně potěší kvalita karet i žetonů.

Autor Jamba Rüdiger Dorn loni vytvořil další hru pro dva hráče s názvem Dračí srdce, a proto se nabízí šance na jejich vzájemné porovnání. Grafická stránka obou her odpovídá jejich žánru a obě hry jsou ve svém základu čistě karetní. Dračímu srdci přidává na líbivosti figurka draka a krásný hrací plán. Bohužel co nahání ve zpracování ztrácí na Jambo v hratelnosti, protože zatímco mezi draky vás zachrání především pořádná dávka štěstí, v Jambu musíte strategicky plánovat a náhodu můžete využívat jako svého spojence.

Pokud zkusíte hledat, snadno naleznete ke hře Jambo ještě další dvě rozšíření, která však bohužel nebyla do češtiny převedena a podle vyjádření distributora se tak už ani nestane.

Jambo je vynikající a u nás bohužel málo známou hrou, která možná doplácí na svoji malou krabici (lidé nakupují podle množství komponent a ne zábavy) a také na místní publikum málo atraktivní téma africké společnosti.

Pokud hrajete často ve dvou a hledáte nějakou rychlou a jednoduchou hru, u které si příjemně odpočinete a můžete ji vysvětlit rychle každému, pak je Jambo určitě pro vás. A pokud jste třeba žádnou hru pro dva nehráli, pak je Jambo důvodem, proč to zkusit.

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/381/recenze-jambo-je-svahilsky-ahoj


Vytvořeno:  03.03.2013 uživatelem skyfire . Hodnocení:
Přijďte nakoupit, právě otevíráme
Jambo je hra pro dva hráče, kde každý hráč představuje prodavače kdesi v srdci Afriky, kde na tržnici rozbalil svůj stánek a snaží se co nejlevněji zboží nakoupit a co nejdráže ho poté prodat. Jedná se o karetní hru, kde se veškeré nákupy, akce a prodeje řeší hraním karet, takže hlavní materiál ve hře je velké množství různých karet. Dále jsou ve hře žetonky zlatých valounů a žetonky 6 druhů zboží. Poslední herní materiál je 5 žetonku, pro počítání tahů hráče.
Karty jsou rozděleny na karty zboží, kterýma se dá zboží nakupovat a prodávat. Poté karty předmětů, které si může hráč vyložit před sebe a poté je v každém kole používat. Dále jsou ve hře karty postav, což jsou jednorázové karty, které hráč použije a odhodí a nakonec karty zvířat, které jsou taky jednorázové, ale vždy nějakým způsobem poškodí protihráče. Navíc jsou tam ještě další stánky, které si hráč může vyložit a mít tak větší prostor pro své zboží.
Hráči se ve hře střídají, kdy každý hráč může ve svém tahu provést až 5 akcí. Kdo má dříve 60 a více zlatých valounků spustí konec hry, přičemž protihráč má ještě 5 akcí na to, aby skóre dorovnal nebo překonal. Poté hra končí.
Na Jambu se mi líbí prakticky vše co se dá u hry hodnotit. Hra je jednoduchá a má perfektně napsána pravidla. Je rychle nachystaná a zahrání trvá max. 30 minut. Nezabere moc místa a má dobrý insert, takže v krabici jde vše pěkně uložit. Grafika karet a žetonů je taky na vysoké úrovni. Když není čas na velké hraní nebo se nechce moc přemýšlet u hardcore her, vždy s manželkou rádi po Jambu sáhneme.


Vytvořeno:  08.07.2012 uživatelem anupinka . Hodnocení:
Je těžké být obchodníkem? Zkuste si to!
Pokud jste milovníkem karetních her a jste většinou na hru jenom dva, pak je Jambo hra právě pro vás. Určitě budete nadšeni velkým množstvím kartiček s překrásnými obrázky, ze kterých na vás úplně čiší Afrika. V Jambu však nepoužíváte pouze karty, jak je u běžných karetních her zvykem. Každý z hráčů vlastní ještě kartičku, na níž je namalovaný stánek, do kterého může umisťovat různé žetony zboží, se kterými nadále obchoduje. Pravidla hry jsou poměrně jednoduchá a krátká a dají se rychle vysvětlit, což je výhoda, pokud chcete hrát s někým, kdo ještě Jambo nezná. Tento člověk oproti vám ani nebude v nevýhodě, protože u Jamba se nedá vypěstovat žádná taktika. Vše záleží pouze na tom, jaké vám zrovna přijdou karty, což činí hru pokaždé jinou a stále zajímavou. Příjemná je také délka trvání hry, protože patří spíše mezi ty kratší. Nám Jambo většinou zabere tak tři čtvrtě hodiny. U hry není ani nutné se nijak zvlášť soustředit. Samozřejmě, že úplně bez přemýšlení hrát nejde, ale rozhodně to není hra, po které byste byli vysíleni namáhavým přemýšlením. Jambo je prostě rychlé, oddychové, jednoduché a dobře skladné, takže není problémem vzít ho s sebou na každou dovolenou, kde vám určitě zpříjemní chvíle, ve kterých byste se jinak nudili.


Vytvořeno:  22.03.2010 uživatelem Hogo Fogo . Hodnocení:
Vietnamská tržnice v africkém hávu
Tuto hru jsme poznali s kamarádem poprvé na Deskohraní ´09. na začátku jsme k ní přistupovali s odstupem, protože jsme ji neznali a obal nás nějak nezaujal.

Jakmile nám to vysvětlili, začali jsme hrát. Po prvních pěti minutách jsme se do toho ponořili natolik, že jsem si přišel jako na opravdovém africkém tržišti, kde mi slunce pálilo do hlavy, měl jsem na sobě jen nějakou tu domorodou sukénku z rákosí a prodával jsem své suroviny co jsem mohl. Sem tam se mihl tygr, nějaká ta zlatá soška či kolem proběhli stráže se šamanem.

Celá hra je vlastně obchodnický duel mezi obchodníky. Je to o nákupu a prodeji a je otázkou jestli vám v tom pomůže Ekonomka. Trochu určitě, ale třeba takový průzkum trhu či reklama tady nepadne na úrodnou půdu...

Zajímalo by mě, jak by tato hra vypadala veverzi pro 3 lidi. Myslím, že by to nemuselo být špatné

Popisu hry se vyhnu, protože každému musí být jasné, že když je to obchodní hra, tak se tu jedná hlavně o suroviny a o jejich nákup a prodej. Možno zmínit ještě, že je příjemné zpestření hry díky akčním kartám, které se lízáte a které vám buď pomáhají a nebo škodí soupeři.

Pravidla mi přišly v celku jednoduché. Prostě do 5 minut se s nimi ztotožníte a hrajete a obchodujete.
Design karet hráče lehce vtáhne do Afriky a výskyt různých zvířat a domorodců ho po celou dobu hry nevpustí zpět do reality.

Zatím nejlepší hra pro dva od dob Pexesa!Vytvořeno:  02.03.2010 uživatelem Michal . Hodnocení:
Triptych Jambo
Základní sadu obchodnické hry Jambo spousta hráčů zná a její recenze je možno najít od jiných přispěvatelů. Rád bych se věnoval jejím dvěma existujícím rozšířením (2007 a 2009).

První rozšíření
Kdo má pocit, že už má ve hře Jambo ustálenou strategii a chybí mu některé efekty nakousnuté v základní hře, nechť si pořídí toto rozšíření (a pochopitelně i to druhé...).
Balíček obsahuje 50 nových karet ve třech herních modulech volně kombinovatelných se základní hrou – Nové začátky, Chýše a Relikvie

Nové začátky jsou soubor 40 karet předmětů, lidí a zvířat přinášející nové postupy a možnosti, jak získat nebo vyměnit zboží a karty, ukrást soupeři předmět, vzít si kartu jím zahranou, či jen využít její efekt. Významnou kartou je Duch předků, který eliminuje efekt člověka zahraného protivníkem, a to i bez nutnosti, aby tento efekt byl namířen proti mně. Taková zlomyslnost...
Chýše – karet je po dvou od třech typů. Chýše, které se hráči rozhodnou použít do hry (záleží na domluvě, třeba všechny), si hned vyloží před sebe. Jejich použití stojí v závislosti na typu jednu až tři akce a umožňují nakupovat se slevou (či prodávat dráž), měnit zboží na stáncích nebo získávat karty navíc mimo běžné dobírání.
Relikvie – čtyři karty relikvií jsou alternativní cestou k vítězství. Na každé z nich je napsána herní podmínka, kdy si hráč může jednu z nich vzít. Při zisku všech čtyř relikvií tento hráč automaticky vítězí bez ohledu na stav zlata v jeho měšci.

Z důvodu vyváženosti poměru počtu karet zboží a ostatních není doporučeno přimíchat toto rozšíření ke hře celé, anžto neobsahuje zboží. Prosté pravidlo je výměna kus za kus, autor hry však zveřejnil seznam doporučující 24 karet ze základního setu a 7 karet první expanze, které do plné hry nejsou zahrnuty. Proč se tedy v balíčku nevyskytuje i další zboží, pročež by nebylo nutno karty vyměňovat? Kvůli výrobním nákladům, je to všude stejné...

Druhé rozšíření
Toto druhé a poslední rozšíření obsahuje 60 karet (32 zboží, 28 ostatní), které je možno přiřadit ke hře en bloc. Je tu čtvrtý druh chýše, jenž za cenu jednoho zboží slouží jako ochrana před kartami buď lidí nebo zvířat (tedy jako Strážce či Duch předků). Karty zboží jsou uvedeny v nových kombinacích a jako inovace se objevují karty se dvěma kusy zboží a dvě karty s bedýnkami představujícími libovolný druh zboží – tedy vlastně žolík. Noví lidé(5), zvířata(5) i předměty(2) vnášejí další taktické možnosti.

Novým herním modulem jsou Koberce – tři karty rozdělené na poloviny ležící mezi hráči. Při nákupu zboží je možné žetony umístit na své poloviny koberců místo do stánku, čímž se zvětší úložná plocha. Takto deponované zboží se dá prodat pouze přes odpovídající kartu (tedy nikoli např. pomocí Portugalce či některých předmětů), zase je ale chráněno před efekty zvířat i lidí. Kdo má na konci svého kola více obsazených polovin, získá valoun, riskuje ovšem, že mu soupeř koberec za akci otočí a zboží tak vymění za jiné...

Celkově lze říci, že obě rozšíření doplňují hru do funkčního a vyváženého kompletu a jednoznačně jsou přínosem. Snad jen relikvie jsou poněkud sporné: splnit některé podmínky jejich nabytí není snadné (např. zbavit se všech karet z ruky či vynést v jednom tahu tři karty zboží) a soupeř mi navíc může některou již získanou vyfouknout, poněvadž je to momentálně on, kdo vyhovuje pravidlu. Jejich shánění se může stát marným úsilím bez kýženého efektu.
Může se objevit otázka, zda jiná edice není na rubu barevně odlišná. Je, maličko (opět z důvodů výrobních nákladů). Ale ihned dodávám, že to není žádná tragédie a hru to nijak nepostihne.

Díky tomu, že balík obsahuje přes 170 karet a při hře se jich spotřebuje tak třetina, je zaručeno, že každá hra bude úplně jiná – některé věci se prostě vůbec nedostanou na řadu.


Vytvořeno:  25.02.2009 uživatelem greyhound . Hodnocení:
Moje nejoblíbenější hra pro dva
Obchodnickou hru Jambo jsem zakoupil ihned po jejím českém vydání a to na základě příznivých ohlasů a recenzí na netu. K napsání recenze jsem se dostal až nyní, kdy mám za sebou spoustu odehraných partií. Hra je skvělá na rychlé odreagování. Jednu partii odehrajete za cca 30 minut. Principem hry je být co nejlepším obchodníkem a ustát soupeřovu snahu škodit vám. Ve hře začínáte s prázdným stánkem, 5 kartami v ruce a 20 zlatými valouny. Cílem hry je zmnožit valouny na 60. K tomu je třeba vhodně nakupovat a prodávat zboží (ve hře je 6 druhů) pomocí prodejních karet. Dále je možné využít předměty, které umožňují nákup zboží nebo získání více karet a postavy, které přináší jednorázové výhody. Navíc je možné využít karty zvířat a soupeřů škodit, například jim vzít zboží nebo vyložený předmět. Hru hodnotím jako výbornou a z her pro dva hráče u mne vede na celé čáře. Proto 5 hvězdiček, hru doporučuji každému, kdo hraje často ve dvou :-)


Vytvořeno:  25.12.2008 uživatelem Salamandr . Hodnocení:
Jambo - pro dva
Dost slušná gameska, jelikož je primárně vyvíjena pro 2 hráče, tak vše i ve dvou docela utíká. první hry jsou dost pomalé neb neznáte karty, vše musíte číst a taky nevíte jaké karty zádob očekávat, ale po několikáté hře už tušíte co a jak, a kteráý karta je cenná. jen bych zvýšil počet karet zásob, neb je jich zhruba polovina z celého balíčku a někdy se stane, že 6 karet za sebou nejsou zásoby a pokud zrovna nemáte spešl předmět, který vám pomůže, tak se zboží ve svém krámku nezbavíte


Vytvořeno:  24.09.2008 uživatelem cahous . Hodnocení:
Jambo
Není moc her pro dva hráče, proto jsem hned zavětřil, když vyšla informace o plánovaném vydání Jambu. První ohlasy mne hned nadchly a když konečně vyšlo i u nás, neváhal jsem a hru pořídil. A vůbec této koupě nelituji. Máme odehraných několik desítek partií (psát recenzi o půl roku později, napíšu určitě "několik stovek":-D) a hra se mi zdá čím dál zábavnější.
Žánr obchodní hry nám skvěle vyhovuje, protože při hře nedochází k tolika vzplanutí vášní, jako u škodících karetních her, mezi které bych zařadil například Citadelu. Jistě, jsou tu i karty, které můžou soupeři pořádně zatopit - slon, hyena a asi nejvíc stařešina v případě, že syslíte karty (můžete si ponechat pouze 3 karty, což v situaci, kdy jich držíte třeba 10 a vymýšlíte co nejlepší kombinace jejich vyložení, docela zabolí/rozčílí - navíc proti němu není obrana jako proti zvířatům). Ale na škodění protihráči hra rozhodně založena není. Jak už bylo zmíněno, podstatou hry je co nejlepší načasování uplatnění jednotlivých karet během 5 akcí, které v každém kole máte. Můžete buď nakupovat/prodávat zboží, stavět a využívat různé předměty, využívat karet lidí ve svůj prospěch, nebo poškodit konkurenčního "stánkaře" tím, že na něj třeba pošlete krokodýla, aby mu sežral postavený předmět.
Pravidla hry jsou jasně napsaná a stačí jedno přečtení k jejich pochopení. Jedna hra trvá zhruba 30-40 minut a dají se odehrát 3-4 partie za sebou, aniž by hra přestávala bavit. Pouze nedoporučuji hrát více her před spaním, protože se jinak uprostřed noci přistihnete, jak jste neštastní z toho, že už vám nevycházejí akce na další spánek:-D
Doufám, že co nejdřív vyjde i rozšíření k této skvělé hře.


Vytvořeno:  29.08.2008 uživatelem oplprokop . Hodnocení:
Jambo-recenze
Jedna se o jednoznacne nejlepsi hru pro 2 hrace, co jsem hral. Pomerne rozsahlou recenzi jsem napsal pro sprateleny server www.spolocenskehry.sk

Recenzi si muzete precist na adrese: http://www.spolocenskehry.sk/content/view/813/24/


Vytvořeno:  04.08.2008 uživatelem Petr Holub . Hodnocení:
Jambo - vymazlená dvojkovka
Afrika pár let zpátky, vy kupec, soupeř kupec a oba nemáte rádi konkurenci = jde se prodávat, času málo zboží hodně.

Jak se teda Jambo hraje? Hráči se postupně střídají v hraní/kolech. V každém kole mate pět akcí, které se mohou ale nemusí využit. Vaše možnosti jsou limitovány jen kartičkami. Každé zahrání či využití karty vás stojí akci. Základní cíle jsou ale dány, musíte řešit: jak co nejlevněji sehnat zboží a co nejdráže ho prodat a jak dostat do ruky kartičky neboli možnosti. Ale oboje hrabte s mírou a včas využíte o obé se dá přijít. Jediné jisté je zlato ve vašem měšci. Kdy s tím skončíte? No až někdo z vás dosáhne patřičného obnosu zlatých valounků = 60.
V rámci oněch kartiček se setkáte s kartičkama lidí, kteří pro Vás umí zajistit nějakou tu vyhodu či trik. Ale také se zvířaty místní fauny. Ty využívate, abyste trošku soupeři trošku zkomplikovali život. Takový slon na stánku, to znamená hodně zboží v háji, teda u vás. Pak tu máme spoustu kartiček - zakazek, prostě možnosti jako koupit či prodat zboží.
Krom těchto jednorázových kartiček je tu poslední velká skupina - bubínků, sošek, studen atd, tedy předmětů a vymožeností tamní kultury. Uměj dobrý věci a jdou použít opakovaně.
A víc už byste potřebovat neměli.

Jambo je ideální hra pro pár či rodinu, samotné hraní je velmi příjemné a svižné. Přesto má hra svoji hloubku a vy objevujete možnosti jednotlivých zdánlivě slabích karet. Průměrné doba hraní pro zaučené hráče odpovídá krabici - 30-40minut. Už během první hry pochopíte mechanismy a myšlenku hry, druhou jste už mazáci. Štěstíčko tam taky je, jako v každé karetce, a dlé mého je ho tam akorát. Pravidel je poměrně málo ale stačej, a myslím, že se dají velmi dobře pochopit z textu samotným přečtením. Absence fatálních tahu a přesílených/smrtelných kombinací karet nesvedí k nekolika málo taktikám ale spíš vás učí využívat všechny zdroje - kartičky. Oblíbené škození protihráčům se tam najde také, ale narozdíl od některých jiných her moc partií rozchodem nekončí-)) (3 : 1 vede hraní na sebe oproti hraní proti protihřáči)

Hru hodnotím jako velmi dobrou, ve svém ranku jako jednu z nejlepších.
O hry pro dva hráče se poměrně dost zajímám, a troufnu si říci, že mám i vcelku široký záběr/přehled. Srovnání s jinými tiluly - Nápaditější a méně ohratelné než Cezar a Kleopatra, výrazně jednodušší a rychlejší než Karetní osadníci z Katanu.
Tato recence je cca po 10 - 15 partiích, na víc zatím nebyl čas.
Můj názor může být lehce zaujatý, ale věřím, že né přiliš.Diskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Jambo' obsahuje 149 příspěvků. Poslední příspěvek vytvořil dne 24.11.2011 v 21:42 uživatel HankaN.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
Bude česky?Pepik13.02.2008 12:31
Bude tato hra česky?, prý je výbornáPepik16.02.2008 15:05
Re: Bude tato hra česky?, prý je výbornáoplprokop17.02.2008 16:25
Re: Bude tato hra česky?, prý je výbornáPJ17.02.2008 16:50
Re: Bude tato hra česky?, prý je výbornáLubbo24.06.2008 04:34
Bude Jambo česky? Nevite?Pepik27.02.2008 08:02
Re: Bude Jambo česky? Nevite?pogo27.02.2008 09:41
Kdy vyjde v září nebo srpnu???oplprokop19.07.2008 13:40
Re: Kdy vyjde v září nebo srpnu???corvus22.07.2008 22:57
Re: Kdy vyjde v září nebo srpnu???pogo31.07.2008 11:18
Dojmycorvus05.08.2008 10:02
Re: Dojmypogo05.08.2008 12:10
Re: DojmyPJ05.08.2008 12:11
Re: Dojmypogo05.08.2008 13:11
Re: DojmyLukas05.08.2008 22:20
Re: DojmySSZGSA03.09.2008 02:13
Re: DojmyJan26.02.2009 17:12
Re: DojmySSZGSA02.03.2009 10:56
Re: DojmyREM02.03.2009 11:36
Re: DojmySSZGSA02.03.2009 12:54
Re: Dojmy to SSZGSAREM02.03.2009 13:41
Re: Dojmy to SSZGSAAdam02.03.2009 14:44
Re: NICKREM02.03.2009 14:52
Re: NICKAdam02.03.2009 15:25
Re: NICKREM02.03.2009 15:29
Re: NICKSSZGSA02.03.2009 16:18
Re: NICKREM02.03.2009 21:40
Re: NICKdilli02.03.2009 22:01
Re: NICKSSZGSA02.03.2009 16:22
Re: DojmyJan02.03.2009 16:03
Re: DojmySSZGSA02.03.2009 16:29
Re: DojmyJan04.03.2009 23:52
Re: DojmySSZGSA05.03.2009 00:46
Re: Dojmyaneken02.03.2009 15:43
Re: DojmyAdam02.03.2009 19:06
Upřesnění pravidel?pet.rad06.08.2008 21:44
Re: Upřesnění pravidel?pogo07.08.2008 10:08
Re: Upřesnění pravidel?pet.rad07.08.2008 11:05
Re: Upřesnění pravidel?oplprokop12.08.2008 18:13
Re: Upřesnění pravidel?cahous12.08.2008 21:07
Re: Upřesnění pravidel?Acer05.10.2008 13:49
Re: Upřesnění pravidel?cahous05.10.2008 19:17
Re: Upřesnění pravidel?kaibab18.12.2008 18:02
Re: Upřesnění pravidel?Annie22.01.2009 12:45
Bude rozšířeníoplprokop17.08.2008 14:09
Re: Bude rozšířenípogo24.08.2008 21:29
Re: Bude rozšířeníoplprokop25.08.2008 08:51
Re: Bude rozšířeníSSZGSA03.09.2008 02:07
Re: Bude rozšířeníwami09.02.2009 21:58
Varianty k malému stánkuoplprokop17.08.2008 14:24
Re: Varianty k malému stánkuSSZGSA24.08.2008 01:22
Re: Varianty k malému stánkupogo24.08.2008 21:31
Re: Varianty k malému stánkuoplprokop25.08.2008 11:15
Re: Varianty k malému stánkuzeppelin25.08.2008 09:31
Mohu se účastnit dražby po dosažení 60 zlatých valounů ?Mirunak02.09.2008 23:33
Re: Mohu se účastnit dražby po dosažení 60 zlatých valounů ?oplprokop03.09.2008 07:55
Re: Mohu se účastnit dražby po dosažení 60 zlatých valounů ?pogo03.09.2008 09:40
Re: Mohu se účastnit dražby po dosažení 60 zlatých valounů ?Indi08.09.2008 08:16
dotaz - Cestujici obchodnik....Gaspar10.09.2008 20:21
Re: dotaz - Cestujici obchodnik....pogo11.09.2008 09:26
Dotaz - Tanečniceblack.snowwhite02.10.2008 21:46
Re: Dotaz - Tanečnicecahous03.10.2008 13:34
Re: Dotaz - Tanečniceblack.snowwhite05.10.2008 13:51
Re: Dotaz - TanečniceMirka15.11.2008 17:18
Re: Dotaz - Tanečnicecahous15.11.2008 21:17
vyvolavac a samancangoore16.10.2008 17:05
Re: vyvolavac a samancahous16.10.2008 18:00
Re: vyvolavac a samancangoore17.10.2008 16:55
Re: vyvolavac a samancahous19.10.2008 20:33
Re: vyvolavac a samankaibab18.12.2008 11:40
Re: vyvolavac a samancangoore18.12.2008 14:58
Re: vyvolavac a samankaibab18.12.2008 17:05
Re: vyvolavac a samancangoore18.12.2008 17:54
Pravidla obrobr23.10.2008 08:50
Re: Pravidla cahous23.10.2008 09:02
Re: Pravidla corvus23.10.2008 11:54
Re: Pravidla SSZGSA31.10.2008 20:02
Re: Pravidla cahous31.10.2008 20:06
Re: Pravidla SSZGSA31.10.2008 20:11
Re: Pravidla cahous31.10.2008 21:08
Re: Pravidla cahous31.10.2008 21:13
Re: Pravidla Mirka15.11.2008 17:44
Re: Pravidla obrobr15.11.2008 22:46
Re: Pravidla kaibab18.12.2008 17:21
Maska proměnyHortermann16.11.2008 18:43
Re: Maska proměnycahous08.12.2008 19:29
Re: Maska proměnyDelpiero19.12.2008 11:33
Re: Maska proměnyMirunak19.12.2008 12:57
Re: Maska proměnycangoore25.05.2009 13:53
přesun zboží mezi stánky a moudrý muž z cizí zeměkarel29.12.2008 09:09
Re: přesun zboží mezi stánky a moudrý muž z cizí zeměcahous29.12.2008 09:28
Re: přesun zboží mezi stánky a moudrý muž z cizí zemězeppelin29.12.2008 10:36
Re: přesun zboží mezi stánky a moudrý muž z cizí zeměcahous29.12.2008 11:02
Dotaz k pravidlamMao03.02.2009 10:11
Re: Dotaz k pravidlamMao03.02.2009 10:16
Re: Dotaz k pravidlamGimli03.02.2009 11:14
Re: Dotaz k pravidlamREM03.02.2009 11:38
Re: Dotaz k pravidlampogo03.02.2009 11:43
Re: Dotaz k pravidlamREM03.02.2009 12:01
Re: Dotaz k pravidlamZofan04.02.2009 22:51
Re: Dotaz k pravidlamREM05.02.2009 01:51
Re: Dotaz k pravidlamZofan05.02.2009 09:47
Re: Dotaz k pravidlamREM03.02.2009 11:09
Re: Dotaz k pravidlamAbiosis17.04.2010 21:30
JAMBO nebo CITADELApsmola10.02.2009 10:26
Re: JAMBO nebo CITADELAJoe17.02.2009 12:13
Re: JAMBO nebo CITADELApsmola17.02.2009 12:26
Re: JAMBO nebo CITADELAPepik17.02.2009 12:17
Re: JAMBO nebo CITADELApsmola17.02.2009 12:26
Re: JAMBO nebo CITADELAJoe17.02.2009 12:32
Re: JAMBO nebo CITADELAPepik17.02.2009 12:41
Re: JAMBO nebo CITADELApsmola17.02.2009 12:55
Re: JAMBO nebo CITADELAPepik18.02.2009 08:03
Re: JAMBO nebo CITADELAPepik18.02.2009 08:12
rozsirenicahous10.03.2009 12:09
Re: rozsirenipogo10.03.2009 12:38
Re: rozsireniOndra04.09.2009 09:07
Nejaká iná dobrá hra pre dvoch...BlueWolf20.03.2009 21:49
Re: Nejaká iná dobrá hra pre dvoch...karel21.03.2009 09:59
Tanečnice a vyvolávač deštěSSZGSA10.08.2009 23:25
Re: Tanečnice a vyvolávač deštěDeth11.08.2009 03:21
Re: Tanečnice a vyvolávač deštěREM11.08.2009 10:20
Re: Tanečnice a vyvolávač deštěSSZGSA11.08.2009 20:20
RozšířeníJan.Satan30.08.2009 21:02
debakelacedrac28.12.2009 20:33
Re: debakelAbiosis14.03.2010 21:24
hra o náhoděNalbert10.01.2010 20:35
Re: hra o náhoděBeholder10.01.2010 20:50
Re: hra o náhoděNalbert10.01.2010 21:15
Re: hra o náhoděBeholder10.01.2010 21:20
Re: hra o náhoděREM10.01.2010 22:09
Re: hra o náhoděBeholder10.01.2010 22:16
Re: hra o náhoděacedrac11.01.2010 22:26
Rozsirenieacedrac11.01.2010 22:28
Re: Rozsirenieikri04.03.2010 09:01
Re: Rozsireniemyskahbj01.06.2010 12:05
Re: RozsirenieKacaMaca09.09.2010 17:23
Re: Rozsirenieikri10.09.2010 08:00
Re: RozsirenieHankaN10.09.2010 17:20
Re: RozsirenieEString24.11.2011 20:22
Re: RozsirenieHankaN24.11.2011 21:42
Dotaz k pravidlum (3 nejasnosti)Raul20.03.2010 21:13
Re: Dotaz k pravidlum (3 nejasnosti)REM20.03.2010 22:37
dotaz na hruPJ_HB18.07.2010 17:51
Re: dotaz na hruREM19.07.2010 10:58
Re: dotaz na hruPJ_HB19.07.2010 12:27
Re: dotaz na hruREM19.07.2010 12:37
první dojmykeane02.08.2010 11:03
Re: první dojmyprebio05.08.2010 08:41

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |