Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Caylus
Originální název: Caylus
Rok vydání: 2005
Autoři: William Attia
Výrobci: Ystari Games
Dovozci: ADC Blackfire
Věk hráčů: Od 12 let («»)
Počet hráčů: 2 až 5
Doba hraní: Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut 
Stupeň náhody: 4 - bez náhody («»)
Interaktivnost: 2 - komunikace není součástí hry («»)
Humor: 1 - seriózní hra («»)
Složitost: 4 - náročná («»)
Počeštění: Hra je v ČR dostupná, ale pouze bez přeložených pravidel («»)
Doporučení pro hráče: Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)
Doporučení pro rodiny: Tuto hru vám nedoporučujeme, najdou se pro vás lepší hry. («»)

Stručný popis:

Francouzký král Philip sličný se rozhodl postavit svůj hrad. Stáváte se tedy staviteli hradu, ale také přilehlého městečka, protože Caylus je zatím jen malá vesnička. Na průběh stavby samozřejmě dohlížejí královští agenti. Za velké podíly na stavbě získáváte královu přízeň, která vám může výrazně pomoci při získávání prestiže, což je hlavní cíl hry. Je nutné ale také dobře hospodařit s penězi.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Rozehraná hra
Rozložená hra
Herní materiál
Herní materiál
Herní materiál
Herní materiál
Herní materiál
DeLuxe verze (u nás nedostupná)
DeLuxe verze - hrad
   Zajímavé odkazy

  BoardGameGeek   Svět deskových her
  Funagain Gameweb   Možnost nákupu na Slovensku.
  Pravidla hry (www.deskovehry.cz)Ocenění hry

  2006 - 1. místo
Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis)

Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis), je hlavní cena, která je udělována časopisem Die Poppel-Revue a veřejností
  2006 - vítěz
International Gamers Awards

Mezinárodní ocenění společenských her. Uděluje mezinárodní porota.
  2006 - nominace
Hra roku

Ocenění Akademie her v České republice
  2006 - Speciální cena
Hra roku (Spiel des Jahres)

Hra roku (Spiel des Jahres) - pravděpodobně nejprestižnější anketa současnosti vyhlašovaná nezávislými novináři zabývajícími se společenskými hrami
  2006 - hra roku
Golden Geek Awards

O nejlepších hrách v několika kategoriích hlasují uživatelé portálu BoardGameGeek.comHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 141 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 4,29) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 10.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  21.04.2009 uživatelem jakub . Hodnocení:
Získejte slávu při budování královského hradu

Caylus patří mezi náročnější deskové hry. Díky své komplexnosti s minimem náhody však zaznamenal v oblíbenosti mezi hráči přímo raketový nástup a už se pevně zabydlel mezi nejlepšími deskovými hrami. Rozhodně by neměl uniknout vaší pozornosti, neboť splňuje požadavky nejnáročnějších hráčů, oslovit ale může i ty příležitostné. Zařadit ji můžeme mezi obchodně-budovatelské strategie. Líbit se tedy bude těm, kdo si rádi zahrají například Puerto Rico.

Hrací plánVe hře představujete stavitele, kteří se podílejí na stavbě královského hradu Caylus ve Francii třináctého století. Společně s hradem vyrůstá i středověké městečko s nejrůznějšími budovami, bez nichž se stavitelé neobejdou: pila, hospoda, sýpka, kostel, banka, hotel, farma. Stavitelé vysílají své dělníky na stavbu, platí je a inkasují za odvedenou práci, především však usilují o to, aby získali nejlepší postavení u krále za své zásluhy. Koho král obzvláště ocení, kdo získá nejvíce prestiže (vítězných bodů), ten bude vítězem a čeká ho sláva a bohatství.

Každý hráč má k dispozici šest dělníků, které posílá na stavbu hradu i podhradí. S jejich pomocí získává suroviny, staví nové budovy, buduje hrad či realizuje další akce. Bez peněz a surovin nedá žádný stavitel ani ránu, musí s nimi tedy dobře hospodařit. Každému dělníkovi, kterého posílá do práce, musí zaplatit. Čím je jich méně, tím jsou dražší - pasování ostatních hráčů vám umístění vašeho dělníka prodraží. Pracovat mohou na vašich budovách, ale i soupeřů - za to majitel budovy získává bod prestiže navíc.

Celou recenzi si můžete přečíst na webu o deskových hrách Frodovy deskové hry.Vytvořeno:  04.05.2010 uživatelem tondakolik . Hodnocení:
Král deskových her!
1289. Aby posílil hranice francouzského království, rozhodl se král Filip Sličný postavit nový hrad.
Prozatím je Caylus jen ubohá vesnice, ale dělníci a řemeslníci se sem brzy přihrnou přitahováni
obrovskými šancemi. Okolo staveniště pomalu roste město …

Hráči se stávají velkými staviteli Francie třináctého století a sjíždějí se na stavbu hradu Caylus, neboť si chtějí získat královu přízeň a dosáhnout tak co největší prestiže. Každý z hráčů má s sebou šest dělníků a něco málo surovin a denárů. Hlavním úkolem je stavba hradu, ale to nejde bez surovin.
Proto pod hradem roste město, do nějž stavitelé posílají své dělníky, aby získali potřebné suroviny - jídlo, dřevo, kámen a látku. Stavitelé budují kromě hradu také město a snaží se získat si prestiž stavbou budov, nejvíce pak stavbou městských prestižních budov jako je knihovna, divadlo, univerzita nebo katedrála. K těmto stavbám je kromě zmíněných surovin potřeba také zlato, které mohou získat ve zlatém dole, nebo nakoupit ve městě.
Ve městě však prochází dráb, který určuje, které budovy mohou vydávat své zboží a které naopak musí zůstat uzavřeny. Někdy se tak stane, že se dělníci vrátí s prázdnýma rukama. Kromě drába je tu také rychtář, který dohlíží na stavbu města a řídí stavbu hradu. Určuje, jaké části hradu se budou stavět - zda sklepení, hradby či věže.
Stavitelé občas získají na svoji stranu královu přízeň a získají od něj určitá privilegia, ale netrvá to většinou příliš dlouho a královu přízeň si získá jiný ze stavitelů.
Po dokončení stavby hradu se stane ten nejúspěšnější z nich nejprestižnějším a nejuznávanějším stavitelem v zemi.

Výborná hra s výborným příběhem! Král mezi deskovými hrami!
Hra, která má hodně pravidel, ale nejsou složitá. Po první hře pochopíte jak hra funguje. Průběh hry neovlivňuje náhoda, záleží tedy pouze na rozhodování jednotlivých hráčů, což z ní činí strategicky velmi náročnou komplexní hru.
Velmi doporučuji spíše zkušenějším a zapálenějším hráčům, kterým nevadí delší hra.
Pro ty, kteří by si hru rádi zkusili, ale bojí se složitosti nebo doby hraní, doporučuji karetní verzi Caylus Magna Carta, která je jednodušší díky působení náhody v průběhu hraní a jednodušším pravidlům, ale rozhodně je to stále jedna z nejlepších strategických her.

Doba hraní: ve dvou hráčích 60 - 90 min, v pěti hráčích 120 - 150 min
Stupeň náhody: 4 - bez náhody
Interaktivnost: 2 - komunikace není součástí hry
Humor: 1 - seriózní hra
Složitost: 4 - náročná
Počeštění: hra není počeštěna, ale herní materiál neobsahuje žádný text


Vytvořeno:  29.04.2008 uživatelem gesslish . Hodnocení:
fantazie
Tahle recenze bude možná vypadat jako reklama od distributora her, ale nemůžu si pomoct.
Caylus je bezpochyby nejsložitější hra, kterou jsem kdy hrál. Jen prostudovat (a pochopit) pravidla zabralo několik hodin, a některé věci jsme pochopili snad až při třetí partii. Ovšem ta námaha stála za to. Když napíšu, že hra uspokojí především náročné hráče, určitě to nebude nic nového. Pokud se chcete jen pobavit u něčeho jednoduchýho v hospodě, nechte Caylus doma. Pokud ale chcete utéct z reality všedního dne, a na pár hodin se naprosto ponořit do jiného světa, je to hra přesně pro vás.
Hra má skvěle vyvážený herní mechanimus, prakticky neomezené množství herních (a výherních) strategií, dá se v ní bezvadně škodit a stejně dobře i hrát na vlastním písečku. O krásném grafickém zpravování ani není třeba mluvit.
Rozhodně se nenechte odradit složitostí pravidel, ani dojmem z prvních partií. Zpočátku jsme si například mysleli, že jedinou cestou, jak vyhrát, je stavět hrad a ostatní budovy víceméně ignorovat, a trochu nás to zklamalo. Potom jsme ale rozlouskli tajemství výhodnosti budov, a hned je to o něčem jiném. A když uvážím, že máme zatím odehráno nějakých 10-12 partií, je mi jasné, že mnohé dalšé půvaby této hry ještě nalezneme. Zatím jsme třeba neobjevili způsob, jakým efektivně využít bránu. Možná při padesáté partii ... ;o)


Vytvořeno:  28.12.2007 uživatelem Vašek . Hodnocení:
Skvělá hra (bohužel s velmi složitými pravidly)
Měl jsem takové štěstí, že do České republiky připutovalo jedinné vydání hry v prosinci 2007 a dostala se do mých rukou..... Pravidla jsem studoval několik hodin a musím přiznat, že to jsou opravdu ta NEJSLOŽITĚJŠÍ pravidla, které jsem kdy četl.
Ještě jsem je sice celé nenastudoval, ale už i hráč, který hraje Cayluse s pravidly na takové úrovni jako já má ze hry fascinující zážitek... Doufám, že mne nadále Caylus v ničem nezklame a budu při jeho hraní mít stále takový skvělý pocit jako dosud.........


Vytvořeno:  08.12.2007 uživatelem Stanley . Hodnocení:
jen pro herní fanatiky
Nadšených recenzí je tady až až, ale já naopak budu trošku kritický a dovolím si krapet popíchnout. Jem vášnivým hráčem stolních her, ale pro mne má tahle hra hned několik záporů:

- role drába (pravidla umožnují domlouvat se na jeho pohybu!?)
- ze hry mám pocit přesycenosti a překombinovanosti různými herními principy a pravidly
- pravidla jsou opravdu náročná a jejich nastudování pro jedince, který si hru nemá nejdříve kde zahrát, může být kamenem úrazu (sám jsem se o jejich nastudování pokoušel několikrát, vždy jsem to vzdal, až jsem nakonec zvolil variantu "učení se hrou")
- je časově náročná. I s vysvětlováním pravidel zabere klidně 4 hod.! Když už hru umíte, tak se ten čas zkrátí, ale počítejte ve více hráčích min. se 2 hod.
- je jen pro úzký okruh hráčů-fanatiky stolních her. Rozhodně nedoporučuji začátečníkům nebo jako "rodinnou hru". Jsou hry s daleko jednoduššími pravidly a přitom stejnými strategickými a taktickými možnostmi, které pokrývají daleko širší spektrum hráčů.

Tuto hru máme v našem klubu her a světe div se, raději sáhneme po jiných lahůdkách, když se rozhodujeme co hrát. I to je pro mne určitý signál, že asi nebude všechno super.


Vytvořeno:  16.07.2007 uživatelem GK_voyger . Hodnocení:
Skvělá hra
Moc, opravdu moc povedená hra! Skvělá zábava po celou dobu hraní. Při třech hračích a dobré znalosti pravidel se dá dohrát i za 1hod~1,5hod. Vše podstatné bylo řečeno již v předchozích recenzích. Rovněž vřele doporučuji online hrani na brettspielwelt.com
Tato hra je určena všem deskovým nadšencům, kteří mají ve sbírce hry jako Puerto Rico, Funkenschlag, Thurn and Taxis atd.. Nudit se rozhodně nebudete!


Vytvořeno:  11.05.2007 uživatelem Pert . Hodnocení:
Náročná pecka
Jedna z nemnoha her, která je opravdu bez jakéhokoli prvku náhody. Vítězí ten, kdo propracovanou strategií většinou na několik kol dopředu dokáže zajistit potřebné suroviny a v pravou chvíli je použít na stavbu budov či panovníkova hradu. Prohry ani výhry v Caylusu se tedy nerodí s přispěním náhody či během posledních kol, ale postupně a viditelně, takže kdo v polovině víc než nepatrně zaostává, nemůže doufat ve vítězství. Geniální systém přízně panovníka totiž nedovoluje žádným zázračným dohnat hráče, který je co se týče přízně o krůček před vámi. A tahy drábem jsou zejména ve více hráčích velkou magií (náhodu ve hře drábem vlastně vytvářejí sami hráči).
Závěrem: Caylus je pro náročné a herní doba stolní verze u méně zkušených hráčů přesahuje běžně 2 hodiny.Vytvořeno:  02.01.2007 uživatelem dani . Hodnocení:
náročná hra
Caylus je veľmi dobrá hra, ale vôbec nie je vhodná pre začiatočníkov alebo pre deti. Je to super darček pre "fanatikov" spoločenských hier. Po prečítaní recenzií sme si ju s priateľom kúpili pod stromček a zatiaľ sa s ňou zoznamujeme. Pravidlá sú dosť zložité, hra je viacúrovňová, t.j. je mnoho ciest získať body. Trvalo nám dosť dlho, kým sme pochopili základné princípy hry. Našťastie máme skúsenosti s hraním spoločenských hier (Carcasonne, Osadníci z Katanu, Sankt Petersburg). Prvá hra nám trvala štyri hodiny a po nej sme boli dosť vyčerpaní. Je to perfektný tréning pre mozog, lebo vyžaduje strategické premýšľanie. Hlavne sa nenechajte odradiť zložitými pravidlami, tá hra za to stojí.


Vytvořeno:  14.12.2006 uživatelem sweettom . Hodnocení:
Strategické orgie ve dvou.
Caylus je pro mě hrou, která má jednu prazvláštní vlastnost. Ač se dá hrát ve 2-5 hráčích, s klesajícím počtem spoluhráčů ja stále zajímavější. Už při čtyřech hráčích se nedá hovořit o nějaké strategii, ale spíš o intuici. Už pouhý fakt přítomnosti více hráčů vám jakoukoliv strategii mírně řečeno pošlě do háje. Tím však nechci říci, že ve více lidech není hra fajn. Více než strategie pak ovšem rozhoduje především umění improvizovat. A to bývá vlastně vždy dost pěkné maso. Ovšem ve dvojici se tato hra stává nefalšovaným taktickým bojem a jakákoliv chyba kdykoliv během hry se vám na konci spolehlivě vrátí v podobě chybějících bodů. Co ještě musím na této hře ocenit je absence jakékoliv náhody. Náhodně se zde mění pouze postavení 6ti základních budov na začátku hry a to platí pro všechny hráče stejně, nikoho nezvýhodňuje. Snad nevadí, že jsem při hodnocení hry opět použil pouze můj zcela subjektivní pohled a tak též zcela subjektivně dodávám, že Caylus mě i po odehrání více než sta partií baví stále víc a víc. Prostě pravé strategické orgie a to já tuze rád ;-)


Vytvořeno:  19.11.2006 uživatelem Mirunak . Hodnocení:
Super stolní desková hra i pro dva hráče
Většina deskových her je pro 3-5 hráčů nebo 3-4. Tato hra je uvedena výrobcem jako hra pro 2-5 hráčů. Musím konstatovat, že tak výbornou deskovou hru pro dva hráče jsem snad ještě nehrál. Možná, že při hře 5-ti hráčů, bude již hra trochu nepřehledná, nevím možná se pletu, ale v tomto počtu jsem ji nehrál. A o čem to celé je? Taktické záměry, poškodit soupeře, získat zisk, ale hlavně stavět hrad a získávat body. Pokud odmítnete stavět hrad, nebudou body, ale přijde i hněv vladaře, budou vám dokonce odečteny již získané body. Herní plátno je nádherně provedené. Je pravda, že pravidla jsou dosti složitá. Já jsem pravidla musel pořádně nastudovat, abych potom mohl dělat na rodinu moudrého... Ovšem po seznámení s pravidly a podrobné prohlídce hracího plánu, zjistíte, že autoři dokázali na hrací plátno geniálně vtěsnat pravidla v grafické úpravě a potom si říkáte, vždyť je to tak jasné a jednoduché ... Pokud si chcete hru prozkoušet, potom doporučuji německý hrací portál. Tam hru najdete a možná vám až vyrazí dech, jak přesně je hra provedena i v počítačové úpravě. Ze začátku budete drtivě prohrávat, ale později to bude už jen lepší. Závěr je ten, že pokud jste dva a chcete hrát nějakou deskovou hru a karty už vás netěší - není co řešit. Je zde Caylus.


Vytvořeno:  30.10.2006 uživatelem danielraska . Hodnocení:
Užasná hra
Hra s obchonickym štýlom ziskavania surovín a so škodlivkou -DRÁB-.
Cielom hry je získat čo najväčší počet bodov, kým sa starosta nedostane na políčko s vyhodnotením veží. Každý hráč má 6 robotníkov, krorých môže pokladať na budovy a tým získať suroviny. Ak svojho robotníka položíte na súperovu budovu, pridáte mu tým 1 bod. Za získané suroviny môžete postaviť budovy (ak ste v predchádzajucom ťahu dali svojho delníka na budovu stavania) drevené, kamenné, obytné a prestižné alebo môžete stavať aj do hradu(chodby, hradby a veže).
Túto hru si zahrám vždy, ak mám čas. Trvá tak asi hodinu a pól.


Vytvořeno:  29.09.2006 uživatelem IGI . Hodnocení:
Dohady - královská přízeň
Zatím jsem hrál Cayluse jen ve dvou a strategie ve 2 hráčích je odlišná od hraní ve více lidech možná ještě více než hraní Puerto Rica jen ve 3 nebo ve více hráčích.

Na hře oceňuji právě to, že se dá původní desková hra hrát i ve dvou lidech a není třeba karetní varianta jako u Katanu nebo Puerto Rica (=San Juan).

Hra je super, jen z počátku trochu složitá a návod (originál) by mohl být podrobnější respektive explicitně zakázat některé kličky, ale to je spíš problém distributora v ČR, že jsme tak "vynalézavý" národ.

Hraní Čest!


Vytvořeno:  14.09.2006 uživatelem Lukas . Hodnocení:
Budovanie Caylusu
Hru som si kúpil, a neľutujem. Hra ma tak inšpirovala, že si ju zahrám hocikedy, no poďme trocha k pravidlá. Ku hre dostanete nič uputajúceho ako je hrací plán, 140 kociek surovin, 100 domčekov typu ,,Osadníkov", 35 diskov, 30 robotníkov, 40 peňazí. Každému sa toto rovnomerne rozdelí, no nie rozdelí ale podľa farieb. No a hráte, snažíte sa získať suroviny, peniaze a taktiež aj niečo postaviť. No pozor, tvoju postavenú budovu môžu používať aj tvoji súperi, ale ty dostaneš 1bod za každé ho delníka(nie tvojho!). Budovy su tu typy: drevené, kamenné, obytné, prestižné, ale sú tu aj iné ale tie sa nemôžu stavať hráčmi. Potom môžete stavať aj do hradu, v hrade stojí jeden domček 1 jedlo+2 ľubovoľné suroviny, ale domčeky musia byť rôzne. Hra sa skladá z troch častí, ktoré nám určuje richtár: chodby, hradby a veže. Každá časť je inak bodovaná. Túto hru odporučujem každému, hre dávam hodnotenie 5, pretože ma veľmi zaujala, tým, že hra nedpisuje(nie doslovne) od druhých hier.


Vytvořeno:  31.08.2006 uživatelem Martin . Hodnocení:
Taktická bomba
Při studování krabice mě zaujal český popisek "strategická hra pro pokročilé" a protože vlastním "Puerto Rico" říkal jsem si - to je něco pro mne.
Portoriko jsem pochopil rychle a hraní bylo skvělé, vlastně moje nejoblíbenější hra co mám. Caylus mi trvalo pochopit asi 2x déle, zato hraní je ještě o něco zajímavější.

Tato hra nabízí podle mne ještě větší strategické možnosti nez Portoriko, protože se tady dá poměrně často mařit záměry spoluhráčů. Hráč si zde při budování města "naprogramuje" zisky a další stavbu budov, ale co se nestane když přijde na řadu dráb. Stačí pár dublonů k tomu aby mi zkomplikoval všchno co jsem plánoval, najednou mám poloviční zisky a nemůžu stavět! Pokud jsem byl trochu mazaný a dal dělníka na hrad, dostanu alespoň nejaké body.
S dobou hraní této hry se autoři opravdu netrefili. Hra se hraje o dost déle, což ji činí ještě zajímavější.

Tuto hru mohu vřele doporučit těm co rádi hrají Portoriko, ale chtějí ještě něco více. Caylus jim jejich představy určitě splní.


Vytvořeno:  26.07.2006 uživatelem elenorf . Hodnocení:
Výborná strategická hra...
Caylus je opravdu povedenou deskovou hrou splňující všechny požadavky náročnějších hráčů. Jedná se o strategickou hru, jejímž cílem je získat nejvíce vítězných bodů při budování hradu a postupně se rozrůstající středověké vesnice v podhradí. Body získáváte jednak budováním hradu, jednak samozřejmě výstavbou vesnice. Každá budova může být v jednom kole využita jen jedním z 6 dělníků, které má každý hráč k dispozici a za něž musí platit. Budovy vám potom přináší různé výhody v podobě surovin, peněz, možnosti stavět lepší budovy atd. Důležitou roli ve hře hraje král, jenž vám dává svou přízeň za výstavbu hradu - tedy za každou trojici surovin, kterou mu odevzdáte. Hra je výborně vyvážená, zejména mě potěšila funkce dvou postav - rychtáře a drába. Rychtář určuje rychlost hry a dráb může některé budovy na jedno kolo vyřadit ze hry. Hru jsem hrál i na serveru BrettspielWelt, kde je možné ji dohrát i za hodinu....


Vytvořeno:  26.07.2006 uživatelem elenorf . Hodnocení:
Výborná strategická hra...
Caylus je opravdu povedenou deskovou hrou splňující všechny požadavky náročnějších hráčů. Jedná se o strategickou hru, jejímž cílem je získat nejvíce vítězných bodů při budování hradu a postupně se rozrůstající středověké vesnice v podhradí. Body získáváte jednak budováním hradu, jednak samozřejmě výstavbou vesnice. Každá budova může být v jednom kole využita jen jedním z 6 dělníků, které má každý hráč k dispozici a za něž musí platit. Budovy vám potom přináší různé výhody v podobě surovin, peněz, možnosti stavět lepší budovy atd. Důležitou roli ve hře hraje král, jenž vám dává svou přízeň za výstavbu hradu - tedy za každou trojici surovin, kterou mu odevzdáte. Hra je výborně vyvážená, zejména mě potěšila funkce dvou postav - rychtáře a drába. Rychtář určuje rychlost hry a dráb může některé budovy na jedno kolo vyřadit ze hry. Hru jsem hrál i na serveru BrettspielWelt, kde je možné ji dohrát i za hodinu....


Vytvořeno:  11.07.2006 uživatelem DK . Hodnocení:
Delší, než jsme čekali ;-)
Další z řady chytlavých budovatelských her. Cílem budování je v tomto případě královský hrad a přilehlé podhradí. Stavbou podhradí získává hráč nové budovy, z těch pak vítězné body - nejprve jednorázově za stavbu příslušné budovy, v průběhu hry potom pokaždé, když tuto budovu použije soupeř. Jinou možností, jak získat body, je stavba hradu. Ta opět přináší přímé body a kromě toho získává hráč královskou přízeň ve formě dalších výhod.
Hra je po designové stránce velmi pěkně zpracována, snad jediná výtka zde se týká tabulky přízní, která je poměrně malá a při větším množství hráčů se na ní s žetony dost špatně manipuluje. Hratelnost je výborná jak ve dvou tak i v pěti hráčích, jen doba hraní udávaná na krabici se mi po cca 6 odehraných hrách jeví jako podhodnocená - zatím, a to ani ve dvou hráčích, se nám nepovedlo hru dohrát dříve jak po třech hodinách.


Vytvořeno:  05.07.2006 uživatelem Lukas . Hodnocení:
V službách kráľa Francúzska
Táto hra ma veľmi prekvapila, kúpil som si ju a som s ňou spokojný. Hra sa trocha podobá podľa fáz v Portoriku, ale vo viacerych veciach je odlišná. Na začiatku ste len úbohý staviteľ. V Cayluse si musíte zadovážiť príjem peňazí, ale aj surovín (drevo, jedlo, kameň, plátno, zlato), no a to najcennejšie body. Máte šesť delníkov, ktorých, keď ich chcete zamestnať musíte im zaplatiť. Keď chcete stavať budovy musíte mať zaplateného staviteľa (tesára, kameníka, architekta), zaplatiť dané suroviny a budova je vaša, síce ešte dostanete body za budovu, najviac bodov za budovu je za katedrálu(25). Taktiež môžete získať kráľovskú priazeň, čo vám umožní také plus v hre (ako napríklad v Osadníkov akčné karty, proste niečo naviac). Taktiež musíte stavať kráľovský hrad ktorý vám umožnuje získať ďalšie body. Kráľovský hrad sa skladá z troch častí, ktorá je každá inak bodovaná. Veľmi odporučujem hru každému, táto hra je oveľa lepšia než Puerto Rico, možno aj ako Osadníci z Katanu. Super, čiže plný počet bodov.


Vytvořeno:  28.03.2006 uživatelem Libor . Hodnocení:
Výborná komplexní hra
Caylus se v mnohém podobá Puerto Ricu, v něčem jiném je naopak odlišný. Také zde získáváte suroviny, stavíte budovy a snažíte se maximalizovat hlavně vítězné body. Nejsou zde postavy jako stavitel, starosta apod., zato stavba budov probíhá na společném plánu. Budovy, které jste postavili, mohou používat i vaši protihráči. Velmi důležité je tedy pořadí hry v jednotlivých kolech. O toto pořadí se svádí urputný boj. Podobně probíhá bitva o pohyb figurek drába a rychtáře, kteří určují rychlost vývoje jednotlivých fází hry a to, které budovy se nemohou v určitých kolech použít. Všichni hráči navíc pomáhají se stavbou hradu králi. Ten vás za to zahrne královskou přízní, pomocí které opět získáváte suroviny, peníze, budovy nebo vítězné body. Pokud ovšem odmítnete králi pomoci, stihne vás králův hněv a ztráta bodů. Co je větším doporučením pro tuto hru než fakt, že v žebříčku na BoardGameGeeku je Caylus už na 2-3. místě hned za Puerto Ricem společně s hrou Euphrat a Tigris? Předpovídám strmý vzestup Caylusu i na našem žebříčku. Podle mě je Caylus ještě lepší hrou než Puerto Rico!Diskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Caylus' obsahuje 126 příspěvků. Poslední příspěvek vytvořil dne 18.03.2014 v 16:47 uživatel Lopiger.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
Kdyz mi hlava praska...Martin14.11.2006 08:53
Kde ji koupit?Kačka27.12.2006 14:21
Re: Kde ji koupit?Darn03.01.2007 01:06
Re: Kde ji koupit?Darn03.01.2007 01:06
Re: Kde ji koupit?Křepelka13.04.2007 20:55
Re: Kde ji koupit?eklp fistronek19.02.2008 05:40
Re: Kde ji koupit?pogo19.02.2008 09:20
Re: Kde ji koupit?klekytom24.04.2008 19:29
Re: Kde ji koupit?dajo24.04.2008 19:47
Re: Kde ji koupit?dajo24.04.2008 19:47
moznost kupy na slovensku?damor05.01.2007 01:17
Re: moznost kupy na slovensku?yulka08.01.2007 13:57
Re: moznost kupy na slovensku?damor17.01.2007 00:49
Re: moznost kupy na slovensku?mimoo23.01.2007 13:00
Re: moznost kupy na slovensku?damor28.01.2007 22:58
Re: moznost kupy na slovensku?Abiosis10.03.2009 17:03
dotaz: role škoděníTGa05.01.2007 23:56
Re: dotaz: role škoděníDarn08.01.2007 11:28
Kde v Brně?Hašek10.01.2007 08:57
Kde se da sehnat CaylusDawid26.01.2007 15:22
Sháním a nemůžu sehnatKřepelka09.02.2007 23:18
Re: Sháním a nemůžu sehnatCholerus28.02.2007 22:00
Re: Sháním a nemůžu sehnatdajo04.03.2007 16:46
caylusdajo04.03.2007 16:45
petradofpetra25.05.2007 15:10
:-)........... !Vašek28.12.2007 10:38
PROSÍM PORAĎTE !!!!!Vašek31.12.2007 16:27
Re: PROSÍM PORAĎTE !!!!!Darn31.12.2007 16:46
Re: PROSÍM PORAĎTE !!!!!elenistar27.05.2008 11:17
Deluxe verziamato18.02.2008 15:36
Re: Deluxe verziaDarn18.02.2008 19:37
Vysvětlení pravidelTom a Maca13.03.2008 23:49
Re: Vysvětlení pravideljakub13.03.2008 23:59
Re: Vysvětlení pravidelTom a Maca22.03.2008 20:22
Re: Vysvětlení pravidelTom a Maca25.04.2008 17:50
Kde ji sehnat momentálně?Kydar01.08.2008 09:36
ad kde sehnat CaylusDavid Cichák01.08.2008 10:50
Re: ad kde sehnat CaylusKydar01.08.2008 18:11
Re: ad kde sehnat Caylusporthos.o01.08.2008 18:35
Re: ad kde sehnat CaylusSodovka01.08.2008 19:17
Re: ad kde sehnat CaylusKydar04.08.2008 09:21
Re: ad kde sehnat Caylusporthos.o04.08.2008 10:35
Re: ad kde sehnat CaylusRingo22.10.2008 14:22
Re: ad kde sehnat CaylusSodovka22.10.2008 15:36
je to i pro dva hrce?Ringo18.10.2008 14:55
Re: je to i pro dva hrce?tenista18.10.2008 17:38
Re: je to i pro dva hrce?Ringo20.10.2008 14:13
Re: je to i pro dva hrce?Richmond20.10.2008 16:29
Re: je to i pro dva hrce?Ringo20.10.2008 20:42
Re: je to i pro dva hrce?dajo20.10.2008 23:16
NESUHLASIM SO STEANLYMjodik03.11.2008 19:11
bránastega20.11.2008 14:09
Re: bránapecovarhy11.12.2008 00:36
Re: bránaBio11.02.2010 11:34
Re: bránadajo11.12.2008 02:26
Re: bránastega11.12.2008 06:13
PřízeňRingo10.12.2008 22:51
Re: Přízeňpecovarhy11.12.2008 00:28
Re: PřízeňRingo11.12.2008 06:57
Re: Přízeňpecovarhy11.12.2008 09:56
Re: PřízeňRingo11.12.2008 10:07
Re: Přízeňpecovarhy11.12.2008 10:33
Re: PřízeňRingo11.12.2008 11:37
Re: PřízeňRingo11.12.2008 12:38
Re: Přízeňpecovarhy11.12.2008 13:28
Re: PřízeňRingo11.12.2008 13:05
Re: Přízeňpecovarhy11.12.2008 13:20
Re: Přízeňpecovarhy11.12.2008 13:32
Re: PřízeňRingo11.12.2008 14:00
Re: Přízeňpecovarhy11.12.2008 14:17
Re: PřízeňRingo22.12.2008 00:05
Re: Přízeňdajo22.12.2008 00:26
Hra pro rozvážnéRingo11.12.2008 23:45
Re: Hra pro rozvážnésydo12.12.2008 07:35
Re: Hra pro rozvážnéRingo12.12.2008 08:27
Re: Hra pro rozvážnéREM12.12.2008 10:19
Re: Hra pro rozvážnéRingo14.12.2008 22:16
Co kdyz dojdou drevene domecky? + par dalsich dotazu.Ringo16.12.2008 10:24
Re: Co kdyz dojdou drevene domecky? + par dalsich dotazu.pecovarhy16.12.2008 11:12
Re: Co kdyz dojdou drevene domecky? + par dalsich dotazu.Ringo16.12.2008 11:37
Re: Co kdyz dojdou drevene domecky? + par dalsich dotazu.Ringo16.12.2008 11:38
Re: Co kdyz dojdou drevene domecky? + par dalsich dotazu.pecovarhy16.12.2008 12:37
Re: Co kdyz dojdou drevene domecky? + par dalsich dotazu.Ringo16.12.2008 13:35
Brána po druhéRingo21.12.2008 23:59
Re: Brána po druhédajo22.12.2008 00:22
Re: Brána po druhéRingo22.12.2008 02:06
Caylus na BSWtondakolik16.01.2009 09:09
Re: Caylus na BSWRingo16.01.2009 09:38
Re: Caylus na BSWtondakolik16.01.2009 10:34
Re: Caylus na BSWRingo16.01.2009 11:05
Re: Caylus na BSWsydo16.01.2009 11:22
Re: Caylus na BSWtondakolik16.01.2009 11:41
Re: Caylus na BSWRingo16.01.2009 12:02
Re: Caylus na BSWdajo17.01.2009 00:23
Re: Caylus na BSWRingo17.01.2009 09:11
Re: Caylus na BSWtondakolik17.01.2009 19:43
Re: Caylus na BSWRingo17.01.2009 20:52
Re: Caylus na BSWondrasu22.05.2009 22:43
ProdámRingo26.08.2009 07:42
Re: ProdámGoofy26.08.2009 13:52
Re: ProdámREM26.08.2009 14:03
Re: ProdámRingo26.08.2009 14:18
Re: ProdámRingo26.08.2009 14:19
Re: ProdámGoofy26.08.2009 14:47
Re: ProdámRoket10.02.2010 08:18
Zlatý DůlBio31.01.2010 15:33
Re: Zlatý DůlRanca31.01.2010 19:09
Brana potřetíBio11.02.2010 11:35
Re: Brana potřetídajo11.02.2010 16:42
Kamenné produkční budovy - aktivacekokrdal08.04.2010 10:38
Re: Kamenné produkční budovy - aktivacekokrdal08.04.2010 13:20
Re: Kamenné produkční budovy - aktivaceondrasu12.04.2010 12:10
Změna poŕadí v dalším kolekokrdal11.04.2010 11:35
Re: Změna poŕadí v dalším koleondrasu12.04.2010 12:04
Solo hraBio15.05.2010 16:01
caylus nebo sankt petersburgtpalcice11.09.2010 22:17
dotaz č. II) došly domečkyPJ_HB12.09.2010 19:33
3 dotazy k pravidlůmStanda13.03.2011 13:41
Re: 3 dotazy k pravidlůmRanca17.03.2011 15:00
Další dotaz :-)Standa03.05.2011 20:31
Re: Další dotaz :-)Ranca05.05.2011 10:18
Přeměna budovy právníkem a pohyb drábate2009201104.07.2011 10:23
Přeměna budovy právníkem a pohyb drábate2009201104.07.2011 10:23
Re: Přeměna budovy právníkem a pohyb drábaRanca08.07.2011 09:45
Re: Přeměna budovy právníkem a pohyb drábate2009201108.07.2011 18:37
Kde ji sehnat?Lopiger18.03.2014 16:47

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |