Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Colossal Arena
Originální název: Colossal Arena
Rok vydání: 1997
Autoři: Reiner Knizia
Výrobci: ALTAR, AVALON HILL, Fantasy Flight Games
Věk hráčů: Od 8 let («»)
Počet hráčů: 2 až 5
Doba hraní: Dlouhotrvající hra – 60 až 120 minut 
Stupeň náhody: Není známo («»)
Interaktivnost: Není známo («»)
Humor: Není známo. («»)
Složitost: Není známo («»)
Herní systém: Karetní hra («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)
Doporučení pro rodiny: Není známo nebo nedokážeme zařadit. («»)

Stručný popis:

V aréně mezi sebou soupeří 8 nestvůr. Hráči na ně uzavírají sázky a snaží se aby získali co nejvíce. Každé kolo však jedna z nestvůr zemře. Je třeba brát v potaz také to, že každá z nestvůr má určité speciální vlastnosti a dovednosti, které mohou boj zvrátit.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
KartyZajímavé odkazy

  Funagain Gameweb   BoardGameGeekHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 7 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 3,05) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 376.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  12.10.2010 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Recenze: Colossal Arena – nasajte atmosféru gladiátorských zápasů
Hra Colossal Arena byla vytvořena populárním tvůrcem Reinerem Kniziou již v roce 1997. V českém vydání se dočkala krásného grafického přepracování, kterého se chopil Jan Patrik Krásný. Ve světě se setkáte se dvěma variantami hry – původní Titan: The Arena a její vylepšení, Colossal Arena. Dnes recenzovaná hra nese název druhé, ovšem obsahuje pouze osm nestvůr, stejně jako první verze. V samotných pravidlech došlo pouze ke kosmetickým změnám. Díky úspěchu hry spatřila v roce 2000 světlo světa i sci-fi podoba Galaxy: the Dark Ages od stejného autora.

V balení je nejdůležitější balíček kartiček, který obsahuje karty bojové, karty nestvůr a diváků. Celkový počet zápasníků stanovují pravidla na osm. Další a zároveň poslední komponentou jsou žetony v pěti barvách, pomocí nichž sázíte. Krabice je malá, takže by se mohla použít i na cesty, bohužel však při samotné hře je potřeba větší prostor.

Celá hra má velmi jednoduchý princip, který se odehrává ve formě sázek na předem vytipované bojovníky, kterým svěříte důvěru a vsadíte si na ně. Cílem je získat co nejvíce peněz z výher. Na začátku si balíček karet rozdělíte na dva – nestvůry s modrým a bojové s hnědým rubem. Z oblud vytvoříte horní řadu hrací plochy; musíte pod nimi nechat větší prostor – na dalších pět řad.

Každý ze soupeřů dostane sázecí žetony a osm bojových karet. Hráči začínají pokládat karty a tvořit tím první bojovou řadu, ve které dojde k vyřazení jednoho netvora, čímž toto kolo končí. Pod každou nestvůru můžete vyložit jen její obrázek, případně diváka, který dokáže bojovat ve jménu příšery. Na bojových kartách vždy naleznete číselnou hodnotu, od nuly do desíti, která rozhoduje, zda dojde k vyřazení bojovníka. Ten s nejnižší hodnotou vypadává.

Tah hráče se stává ze čtyř fází. Umístění sázky, vyložení karty, dobrání karet a kontrola vyřazení. Žeton sázky můžete položit nad vámi vybranou příšeru v aktuální řadě. V každém kole lze uzavřít více sázek naráz, musíte ovšem počítat s omezeným počtem svých žetonů. S přibývajícími koly se snižuje hodnota případné výhry, čím dříve vsadíte, tím více můžete vyhrát zlaťáků, ale tím větší je také šance, že borec, ve kterého vložíte důvěru, vypadne. Speciálním případem je uzavření tajné sázky s nejvyšší výherní hodnotou, kterou můžete provést pouze v prvním kole (jen jedenkrát za hru) tak, že z karet, které dostanete na začátku hry, vyberete příšeru, o které si myslíte, že vyhraje, a na její rub položíte barevný žeton.

Vyložením karty podporujete nebo znevýhodňujete ostatní příšery. Dříve položenou kartu, ať už vámi nebo protihráči, můžete překrýt další kartou, a tak snižovat či zvyšovat bojovou sílu nestvůr v aktuálním kole. Potom si hráč dobere karty tak, aby jich měl v ruce právě osm. Odhodit předtím můžete pouze karty již vyřazených nestvůr, ostatní musíte využít nebo si je ponechat v ruce.

Na konci svého tahu zkontrolujte, zda mají všechny nestvůry pod sebou položenou bojovou kartu. V případě že ano, dochází k vyřazení obludy s nejnižší silou a v dalším kole se s ní nehraje. Výše uvedeným postupem pokračujete ve hře až do chvíle, kdy ve hře zbudou tři nestvůry, nebo do okamžiku odebrání poslední karty z hracího balíčku. Na závěr vyhodnotí účastníci všechny vložené sázky a vítězem se stává hráč, jehož zisk je nejvyšší.

Každá příšera má své speciální schopnosti, které v průběhu bojů můžete využívat. K tomu ovšem musíte být jejím mecenášem, kterým se stanete v případě, že budete mít u jedné nestvůry sázky s nejvyšší celkovou hodnotou. Zvláštní dovednosti zahrnují například vyložení dvou karet za tah či odstranění jedné již vyložené. Podporovatel nemůže talent použít v případě, že předcházející obrázek u příšery byl divák.

Colossal Arena je plná taktických rozhodnutí, ovšem celý souboj je poměrně svižný a žádný z účastníků se nenudí. Větší část výsledku je výsledkem strategie, protože náhoda je ve hře reprezentována pouze taháním karet z balíčku. I tuto nevýhodu však lze překonat s pomocí dovedností některých příšer, díky nimž je možno si dokonce brát zpět do ruky karty z již proběhlých kol. Souboje nabývají na intenzitě a napětí s přibývajícím počtem hráčů, ovšem hra je vhodně vytvořená i pro jednoduchý duel.

Hra zaujme široké publikum neotřelým systémem sázení i pěkným grafickým zpracováním. Může oslovit nejen lidi, kteří rádi hazardují, ale i rozené stratégy. Každému může něco nabídnout, ale všechny bez rozdílu přenese do světa gladiátorských zápasů.

Partie se mohou častým hraním stát stereotypními, předpokládá se totiž, že hráči nebudou vybírat příšery na základě svých osobních sympatií, ale náhodně. Zároveň je třeba, aby dokázali tyto preference v průběhu hry co nejlépe skrýt.

U soubojů zažijete ten správný adrenalin ze sázení, a pokud bude po pěti vyřazovacích kolech stát vaše příšera na nohou, dočkáte se i příjemného pocitu vítězství. Nezbývá než dát palec nahoru.

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/145/recenze-colossal-arena-nasajte-atmosferu-gladiatorskych-zapasu


Vytvořeno:  04.09.2008 uživatelem spokosin . Hodnocení:
taka kolosalka...
Raz som náhodou v nejakom výpredaji v UK našiel krabicu kolosálky, stálo na nej, že nová, vylepšená verzia, od Reinera Knizia. Titul mi pripomenul jedinečnú Arénu od altaru, no to meno som vtedy nepoznal... ale za tie prachy, no nevezmi to!.. ;) Po rozbalení na mňa vyskočila spústa ľúbezných kartičiek, s ohyzdnými aj spympatickými zrúdami, plastové žetóny a husté pravidlá na štyri strany..
Treba povedať, že na prvý krát som to zmetene odložil, no neskôr, po organizovanom preklade, sa z toho vykľulo moc príjemné prekvapenie..

Jedná sa vpodstate o jednoduchú kartovú hru na päť kôl, má svojho predchodcu (Titan: The Arena) s ôsmimi postavami, v novej teda štyri nové. Existuje však aj sci-fi mutácia tohto herného systému pod názvom Galaxy:the Dark Ages, raketky a vesmírne lode, júuj…;)

Cieľom hry je získať čo možno najviac zlata vsádzaním na postavy, ktoré sa turnaja zúčastňujú. Čím skôr je stávka uskutočnená, tým má vyššiu hodnotu. Dávať si však treba pozor, pretože vysoké stávky na kreatúru v skorých fázach turnaja zvyšujú pravdepodobnosť jej eliminácie súpermi. Víťazom hry sa stáva hráč, ktorého stávky majú na konci hry najvyššiu hodnotu v zlate. (prvé kolo 4 zlatky za žetón v štvrtom, predposlednom 1 zlatka, tajná stávka pred hrou je za 5; na každej bytosti môže byť v 1 kole/bojovom riadku len jeden žetón a každý hráč ich má len päť!)

Na začiatku sa náhodne alebo dohodou vyberú štyri beštie, čo nehrajú, resp 8 z 12 ktoré hrajú a bez poradia sa poukladajú vedľa seba do riadky, pod ktorý postupne pribudne päť daľších, vždy s príslušnými kartami.. Potom je tu hrací balíček, z ktorého sa ťahá na začiatku hry a na konci kola vždy do 8kariet na ruku. Tento balíček sa skladá z 11 kariet pre každú potvoru, očíslovanú od 0 po 10, a to je sila karty, tieto sa ukladajú do “bojových riadkov” pričom riadok končí, ak má jedna zo zostávajúcich ochechúľ najmenšiu hodnotu zo všetkých a pak treba pietu.. Čiže jeden bojový riadok môže mať viacero ťahov, kde sa teda otvárajú ďaľšie špekulatíva; a tiež počet vyložených kariet pre nejakú postavu môže byť aj väčší ako jedna, platí však len posledná.. Pomedzi to sa hráči dokolečka striedajú. Po piatich kolách a piatich vyradeních bojovníkoch sa sčítaju stávky troch preživších a víťazný stávkar je jasný, ak zhoda, posledne hrajúci.
Náhoda v tomto “systéme” môže spočívať jednak vo výbere reprezentácie gladiátorskej kohorty, ale najmä v ťahaní si kariet z kopy. Pred prvým kolom, je teda zdanlivo jasné, ktoré budem podporovať a ktoré nie, na ktoré si vsadím; toto sa však časom-kolami aj ťahmi môže meniť...

V priebehu hry môže mať stvora svojho “protektora”, hráča, ktorého aktuálny súčet všetkých stávok je len najvyšší; tento potom môže vlastnosť danej potvory použiť vo svoj prospech či proti niekomu inému a to jej aktivovaním - zahratím za ňu (umiestni bojovú kartu s nejakou hodnotou na vrch kôpky). Môže sa teda stať, že sa takto vytiahnu extra karty z balíka, súperovi nejaká z ruky, dá sa počachriť s už uloženými stávkami, prípadne využit schopnosti už zakapanej chudinky, alebo vhodne zmeniť hodnoty kariet s už uzavretými riadkami; každá má svoju vlastnosť…

Zvyšok je priestor na taktické manévre, jasnozrivé odhady súperov a zaklínanie správnej karty z balíka...
No, a pomezi to sú v balíku ešte traja „rozhodcovia“ (najviac-špeci akcie, tie sa neukladajú do riadkov, ale rátajú za akciu) a 11 pobláznených „divákov“, taktiež s hodnotami 0-10, ktorých úlohou je meniť nie len aktuálnu bojovú hodnotu a tým zachraňovať či podlo vyradiť, ale aj súčasne bloknúť ďaľšie použitie špeci-vlastnosti ohavy v danom riadku... inak tiež riadne monštrá, niektorí tí diváci;)

Je to vskutku pestrá, svižná, rýchla hra, keď už jeden spozná vlastnosti, nemusí žmoliť a dumať a myslí len „matikou a srdcom“;)) dá sa to zahrať aj za 15 min. No zatiaľ som to drtil najmä 1na1 a v troch, neviem si teda predstaviť, aká mela to musí byť s 5 hráčmi, ani kam sa posúva celé taktizovanie.. :D

Ďaľšou výhodou, okrem jednoduchosti a variability je aj spratnosť celého náčinia (balík kariet a 25 žetónov, akurát do malého vrecúška;)
Malou poškvrnkou sa sa mi javí, že na konci zaberajú rozpoložené karty skoro meter štvorcový..ale keďže treba mať prehľad aj nad vyradenými, niet úniku; a je teda moja chyba a nie hry, ak si ten priestor vo vlaku či buse nevyrobím heh... ;))

Asi mi to pripomína čímsi trochu poker, keď sa karty počítajú, do toho ždibec šťastia, rozumu..nádhera, vždy iné, zábavné, občas päste na stole, či zlomyselný úškrn a hlavne chuť na odvetu...

Bol by som veru rád, keby sa objavila tu, na ČS-trhu, no pôvodný vydavateľ zatiaľ neodpísal a pána Reinera (čo by potenciálneho vlastníka autorských práv a možno aj licencie) s tým zatiaľ obťažovať nebudem;)) ..inak je už pripravený preklad s odbornou korektúrou.. preto ak to náhodou číta niekto, kto už má nejaké vzťahy s GMTgames alebo Fantasy Flight Games a chcel by náš trh obohatiť o zaujímavú hru príťažlivého vzhľadu...

Môžem len odporučiť, hra je to moc fajn; stávkovť treba (najmä vo fantasy svete) a ešte viac sa starať o ich výsledky..;)
Diskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Colossal Arena' obsahuje 2 příspěvky. Poslední příspěvek vytvořil dne 16.10.2009 v 06:06 uživatel Bouchi.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
..na doplnenie..spokosin04.09.2008 19:53
České vydáníBouchi16.10.2009 06:06

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |