Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Detail hry


Název: Poštovní kurýr
Originální název: Thurn und Taxis
Rok vydání: 2006
Autoři: Andreas Seyfarth, Karen Seyfarth
Výrobci: HANS IM GLÜCK, MINDOK
Dovozci: MINDOK
Věk hráčů: Od 10 let («»)
Počet hráčů: 2 až 4
Doba hraní: Středně trvající hra – asi 30 až 70 minut 
Stupeň náhody: 2 - střední podíl náhody («»)
Interaktivnost: 2 - komunikace není součástí hry («»)
Humor: 2 - spíše seriózní hra s prvky humoru («»)
Složitost: 2 - jednoduchá («»)
Herní systém: Železniční a jiné sítě («»)
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR («»)
Doporučení pro hráče: Určite vyzkoušejte, neměla by uniknout vaší pozornosti. («»)
Doporučení pro rodiny: Asi nebudete zklamáni, ale také vás asi nenadchne. («»)

Stručný popis:

Vaším cílem je postavit úspěšnou poštovní síť. Ale v čem vlastně spočívá to tajemství? Máte talent spojovat ta správná města, pořizovat poštovní vozy, když je potřeba a zřizovat poštovní stanice? Můžete se také pokusit proniknout do nových zemí. Vše závisí jen na vaší strategii. Na herním plánu najdete i dvě města z České republiky - Plzeň a České Budějovice.Informace o prodeji

Zde najdete obchody se společenskými hrami a hlavolamy.

Pro nákup této hry vám doporučujeme využít tyto specializované obchody. Pokud je hra nedostupná, v obchodě vám poradí jinou vhodnou hru podle vašeho zájmu:

Tipy na nové hry a zajímavosti najdete v článcích na úvodní straně.
Aukce


Pro tuto hru aktuálně neprobíhá žádná aukce.Galerie obrázků

Krabice
Hra
Herní materiál
Rozložená hra
Krabice - zadní stranaZajímavé odkazy

  Pravidla hry Poštovní kurýr   Svět deskových her
  Funagain Gameweb   Možnost nákupu na Slovensku.
  BoardGameGeekOcenění hry

  2006 - 2. místo
Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis)

Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis), je hlavní cena, která je udělována časopisem Die Poppel-Revue a veřejností
  2006 - vítěz
Hra roku (Spiel des Jahres)

Hra roku (Spiel des Jahres) - pravděpodobně nejprestižnější anketa současnosti vyhlašovaná nezávislými novináři zabývajícími se společenskými hrami
  2006 - nominace
International Gamers Awards

Mezinárodní ocenění společenských her. Uděluje mezinárodní porota.
  2007 - vítěz
Hra roku

Ocenění Akademie her v České republiceHodnocení a recenze hry

Zde můžete přidat recenzi a hodnocení této hry. Pro zadání hodnocení se přihlašte.
Počet hodnocení 275 Hodnocení na BoardGameGeek
Průměrné hodnocení hry (skóre: 4,03) Název hry: N/A
Pořadí hry v žebříčku 50.místo Hodnocení hry: N/A
Vaše hodnocení hry Umístění hry: N/A


Vytvořeno:  22.02.2009 uživatelem jakub . Hodnocení:
Kdo vybuduje úspěšnější poštovní společnost?

Hra Poštovní kurýr (Thurn und Taxis) rychle získala ocenění u hráčské veřejnosti i u kritiky. Oblíbili si ji také nehráči či příležitostní hráči. Vytváření sítě poštovních stanic přitom není téma na první pohled nijak ohromující a ani herní systém neslibuje nic převratného. Andreas Seyfarth, autor veleúspěšné hry Puerto Rico, však dokázal s přispěním své ženy Karen vytvořit hru, která je jednoduchá, výborně hratelná a pěkně provedená. Podařilo se mu pro hráče příjemně skloubit herní téma s mechanismem hry.

Karty městHráči se stávají "říšskými" poštmistry. Jejich úkolem je vybudovat vlastní poštovní společnost na území historické Svaté říše římské. Podobně, jak se to podařilo rodu Thurn-Taxisů. O tom, zda budou úspěšnější než konkurence, rozhoduje, jak hustou síť poštovních stanic vytvoří, jak dobré budou jejich kočáry a kolik nasbírají bonusů. Vyhraje ten, kdo získá nejvíce vítězných bodů.

Základním prvkem hry je stavba cest mezi městy. Cestu hráč vytváří tak, že před sebe postupně vykládá karty měst. Když je cesta dostatečně dlouhá, může na ní vystavět poštovní stanice. Do určitých měst na cestě umístí domečky ze své zásoby a ověří si, zda nezískal některý z bonusů (za délku cesty, za země). Ve svém tahu hráč provádí tři akce: 1. musí si vzít jednu kartu města z aktuální nabídky, 2. musí před sebe vyložit jednu kartu města, 3. může svou cestu uzavřít, umístit domečky poštovních stanic a započítat si body. Kromě toho může jednou během svého tahu využít pomoci jednoho ze čtyř úředníků.

Úředníci (pošťák, poštmistr, správce, kolář) umožňují "bonusovou" akci. Pokud hráč zvolí pošťáka, může vyložit dvě karty měst místo jedné, poštmistr zas umožní si vzít do ruky dvě karty, správce pak výměnu všech karet měst v aktuální nabídce a kolář dovoluje vzít si až o dvě karty vyšší kočár.

Hrací plán zahrnuje osm zemí s celkem 22 městy, která jsou propojena cestami. Pro nové hráče může být zpočátku trochu nepřehledný, ale během první partie se rychle zorientují. Jednotlivé země jsou barevně odlišeny - usnadňuje to vyhodnocení bonusových bodů. Kdo postaví své stanice v příslušné zemi jako první, získá nejvíce bodů, druhý již méně. Podobně se rozdělují body za délku uzavřené cesty. Hra končí, když některý z hráčů získá nejhodnotnější kočár nebo umístí poslední svůj domeček (ohodnoceno speciálním bonusovým bodem). Dohrává se však kolo, takže všichni hráči odehrají stejný počet kol.

Hrací deskaPravidla hry jsou opravdu jednoduchá, takže stačí hru připravit, vysvětlit základy a začít hrát. Vůbec nevadí, když spolu budou hrát děti s dospělými nebo méně zkušení hráči se zkušenými. Určitě ji mohu doporučit pro rodinné hraní i pro délku hry, jedna partie netrvá ani hodinu. Výhodou také je výborná hratelnost v různém počtu hráčů. Každá partie je také napínavá až do konce. Určitou roli hraje ve hře náhoda, která je daná aktuální nabídkou karet měst. Úspěch však záleží především na hráčích, jak s "náhodou" dokáží "pracovat". Hra dává hráčům velký prostor k promýšlení a rozhodování, jak ve hře postupovat.

Graficky je hra velmi pěkně a do detailu připravena. Karty měst zobrazují vybranou historickou budovu z daného města. Domečky poštovních stanic jsou dřevěné, bonusové žetony a nápovědní kartička pro každého hráče jsou z papírového kartonu.

Thurn und Taxis má všechny základní vlastnosti dobré moderní deskové hry: jednoduchá pravidla, pěkné provedení, partie trvá necelou hodinu, napínavost až do konce, zábavnost při různém počtu hráčů i při rozdílné herní zkušenosti. To jsou tedy plusy této hry. Jako mínus může někdo vnímat absenci přímé interakce mezi hráči. Chcete-li však ve hře uspět, musíte sledovat hru ostatních hráčů a například šikovným výběrem karet z aktuální nabídky narušit jejich plány.

Rozšíření Glanz und GloriaJiž také vyšlo rozšíření Thurn & Taxis: Glanz und Gloria (Lesk a sláva, 2007). Představeno bylo v únoru na veletrhu v Norimberku. Obsahuje jednak nový herní plán a kartičky měst, jednak upravuje pravidla pro kočáry. Nový herní plán otevírá další teritoria pro poštovní trasy. Ke hře potřebujete základní hru s domečky. V magazínu Spielbox (5/2006) vyšlo jako speciální příloha minirozšíření Thurn und Taxis: Der Kurier der Fürstin (Kurýr paní kněžny, 2006). Hráči sbírají šlechtické dopisy a za ně získávají pomoc úředníků navíc. Posledním rozšířením je Thurn und Taxis: Alle Wege führen nach Rom (Všechny cesty vedou do Říma, 2008).

Celou recenzi, ale i další články o hrách si můžete přečíst na webu Frodovy deskové hry.Vytvořeno:  27.07.2010 uživatelem Dušan Takáč . Hodnocení:
Poštovní kurýr – na cestách s psaníčky po Evropě
Poštovní kurýr je hra, která se na deskovém trhu objevila v roce 2006 a je celosvětově známá pod názvem Thurn and Taxis. Jejím hlavním tématem totiž je opravdu poštovní služba v patnáctém století, kdy po celé Evropě jezdili poštovní poslíčkové s dopisy a vytvořili tak první organizovaný a rychlý základ pro dnešní poštovní systém. V přechozích letech získala sedm ocenění po celé Evropě i v Japonsku. České lokalizace se dočkala už v roce svého vydání a o rok později se stala také Hrou roku. Jejím distributorem u nás je firma MindOK.

Autoři Karen a Andreas Seyfarthovi mají na svědomí další hity, jako je San Juan, Vzducholodě nebo oblíbené Puerto Rico (v současnosti druhá hra v pořadí na hrajeme.cz).

Poštovní kurýr bývá často srovnáván s vláčkovou hrou Ticket to Ride, v níž musíte spojovat města za pomoci vagónků, jak se můžete dočíst v naší recenzi. Ve skutečnosti však mají společných jen několik rysů, ale celkový dojem z obou her je naprosto odlišný, přesto se v této recenzi budeme několikrát na Ticket to Ride odkazovat.

Krabice, v níž se Poštovní kurýr nachází, má klasické podlouhlé rozměry, jako například Carcassonne (recenze Carcassonne) a v ní najdete vše potřebné vystavění poštovního impéria. V první řadě samozřejmě mapu, na které najdete především Německo, ale také Švýcarsko nebo část Čech. Velkou mapu doprovází na její cestě balíček několika druhů karet, hromada různobarevných žetonů a krásně vyvedené pomocné kartičky. Nezbytným doplňkem jsou pěkné dřevěné domečky, které mají netradiční tvar a připomínají tak trochu poštovní schránky na dvou nožičkách.

Celkový dojem z grafického ztvárnění hry je velice pozitivní, všechno je dobově nakresleno a zanese vás opravdu do dob Taxisů. Vše spolu pěkně designově sedí a domečky položené na hrací ploše vypadají velmi pěkně.

Příprava hry je záležitostí několika chvil, ačkoliv zahrnuje rozložení několika součástí po hrací ploše. Především na označená místa položíte žetony zemí a dalších bodových bonusů, do horní části pak na hromádky rozložíte karty pěti různých kočárů. V levém dolním prostoru plánu pak položíte šest náhodných karet měst ze zamíchaného balíčku.

Ty tvoří počáteční nabídku, do ruky totiž žádné karty nedostanete. Na startu si musíte vystačit s dvacítkou dřevěných domečků, oboustrannou pomocnou kartou a kartou, označující vaši barvu.

Tah každého hráče zahrnuje tři činnosti, z nichž dvě jsou povinné, třetí pak je dobrovolná. Účastník, který je na tahu, si nejdříve vybere kartu z nabídky rozložených šesti měst nebo může pokoušet štěstí a vzít si horní město ze zamíchaného balíčku.

V ruce z předchozích kol může již v tu chvíli držet více karet, ovšem nyní má povinnost jednu z nich položit a začít tak vytvářet svoji poštovní cestu. Když leží na stole již více karet vedle sebe, může nové město položit pouze na začátek nebo konec řady.

Třetí, závěrečnou a dobrovolnou akcí tahu, je vyhodnocení cesty, pokud je hráč spokojený s její délkou. Spojení musí zahrnovat alespoň tři města. Nyní konečně využijete dřevěné poštovní schránky, které můžete položit do některých měst. A zde právě leží jeden z nejzásadnějších háčků a také nejdůležitějších principů celého Poštovního kurýra. Cesta totiž bude obvykle protínat hned několik států (spolkových nebo evropských), ovšem schránky lze položit buď do měst jednoho státu, a nebo do jednoho města každé země, které protíná.

Každé zemi (či dvojici zemí) odpovídá některý z bodovacích barevných žetonů, které získá hráč, pokud se mu podaří pokrýt svými schránkami dané území. Za to mu přísluší zasloužená odměna.

V závislosti na délce dokončené cesty si můžete vzít ještě speciální bodovací žeton (za cesty o délce pět až sedm měst) a také jeden z nabídky kočárů. Ty však musí brát postupně od nejnižšího a nikdy nelze některý z kočárů přeskočit. Ve hře je jich celkem pět (o hodnotě tři až sedm). Ve chvíli, kdy některý z hráčů získá kočár s číslem sedm, celá partie končí. To ovšem není tak snadné, protože postavit souvislou cestu ze sedmi měst, abyste si jej mohli vzít do ruky, není zvláště v pokročilých fázích hry úplně jednoduché. Hra může skončit také, pokud někdo ze soupeřů stačí položit dříve všechny poštovní schránky na hrací plán.

V celém snažení pomáhají hráčům čtyři úředníci: pošťák a poštmistr umožňují dobrání, respektive položení dvou karet místo jedné v rámci jediného tahu. Správce může využít svého vlivu a obměnit kompletní nabídku šesti karet měst (zahodíte šestici a na jejich místo dolíznete z balíčku nové). Kolář má v popisu práce správu kočárů. Díky jeho službám si můžete vzít po dokončení cesty až o dva body vyšší kočár, nežli byla délka vaší cesty.

Celá partie se pyšní velmi rychlou hrací dobou, která ovšem narůstá s počtem účastníků. Důvodem je fakt, že do jednotlivých měst lze pokládat více domečků a nejsou tedy omezovány možnosti hry jako ve vláčkovém Ticket to Ride.

Poštovní kurýr je ideální odpočinkovou hrou pro dva hráče, kde můžete vývoj partie nejlépe ovlivnit. Jak hráčů přibývá, zvyšuje se také podíl náhody na výsledku soupeření, protože od každého města jsou v balíčku pouze tři karty a čekání, než se balíček znovu zamíchá, je dlouhé.

Stejně jako u Ticket to Ride, i zde je zásadní po dobrání balíčku jeho pořádné zamíchání, aby karty nechodili v pořadí, v jakém jste je odložili, ačkoliv to nemá tak velký vliv na hru, jako po skupinách odkládané barevné karty u vláčků.

V duchu poštovnictví si každý celou dobu hraje na svém písečku, protože ve hře chybí jakákoliv interakce mezi soupeři. Jediný způsob, jak můžete ovlivnit soupeře je sebrat mu z nabídky kartu města, kterou potřebuje. Tahle vlastnost může být pro některé zájemce odrazující, když vzpomeneme na zabírání tratí mezi městy v Ticket to Ride. Přesto si Poštovní kurýr jde svou cestou získávání bodů a kupodivu to nevadí a hra je stále zábavná. Možná to je dané tématem a zpracováním, které navozují správnou dobovou atmosféru.

V Poštovním kurýrovi je důležité být rychlý. Ten, kterému se některý z úkolů podaří jako prvnímu získává největší balík bodů - například za obsazení konkrétního regionu. Bodovací žetony jsou totiž v hromádkách na hrací ploše seřazeny od nejvyššího po nejnižší. To vytváří velký tlak na jednotlivé hráče a také je jediný způsob, jak nějak výrazněji ovlivnit výsledek soupeře. Kromě rychlosti je na hráče vyvíjen také další tlak, protože v každém tahu musí položit kartu navazující na již položenou cestu. Pokud se tak nestane, musí celou trať zrušit a začít stavět od začátku. Obě tyto vlastnosti vytvářejí vypjaté situace a zvyšují zážitek ze hry.

Seyfarthovi vydali ještě tři rozšíření, které ovšem u nás nekoupíte. Nejmenší Kněžnin posel (The Messenger of the Princess) přináší do hry psaníčka, která musí hráči doručit. Další dvě balení přinášejí do hry nové mapy a to Všechny cesty vedou do Říma (All Paths Leads to Rome, 2008) a u nás více známé Síla a sláva (Power and Glory, 2007).

Poštovní kurýr je kvalitní rodinnou hrou, kterou zdobí pěkné zpracování a krátká hrací doba. Díky jednoduchým pravidlům se ji během chvilky naučí každý a nikdo z nich se nebude při partii nudit.

Jak už vyplynulo z celé recenze, ani pokud vlastníte Ticket to Ride, nemusíte se bát, že by si hry byly příliš podobné. Naopak zatímco vláčky jsou skvělé především ve více hráčích, kdy partie přináší vypjaté situace, Poštovní kurýr nejlépe zabaví ve dvojici. A přitom si nezapomíná zachovat rozumnou cenu. Jedná se o hru, která už je na našem trhu déle a pokud až doteď unikala vaší pozornosti, měli byste to napravit.

Recenze převzatá ze serveru DeskoveHry.com
http://www.deskovehry.com/s-pribehem/79/recenze-postovni-kuryr-na-cestach-s-psanicky-po-evrope


Vytvořeno:  30.12.2012 uživatelem kapibedrunka . Hodnocení:
Cestování po historické mapě
Jedná se o hezkou a jednoduchou hru dobře hratelnou ve dvou, třech i čtyřech. Některé recenze tvrdí, že hra není vůbec záškodnická. Jestliže ale hrajete ve dvou, máte trochu paměť a sledujete, co sbírá protihráč, dá se docela slušně škodit i v této hře. Dost často se stává, že čekáte na určitou katičku a když vidíte, co má Váš soupeř vyloženo a kde má již na mapě obsazeno, dá se velice dobře určit jeho záměr už někde v polovině hry.
Hra je moc hezky zpracována a cestovat po historické mapě je prostě radost, která se dá ještě znásobit sbíráním bonusových bodů.


Vytvořeno:  20.09.2011 uživatelem vaseklu . Hodnocení:
Originální propojovačka
Tato hra je založena na principu propojování měst pomocí imaginární nepřetržité cesty, za kterou pak dostáváte body. Záleží tu jak na její délce, tak na jejím umístění, protože na mapě jsou různé regiony po 1 a více městech, za jejichž kompletní obsložnost pak získáváte body navíc.

Tuto hru jsme mnohokrát hráli ve dvou i třech hráčích a je skvěle hratelná i ve dvou(takové hry si vybíráme především), ale přijde mi, že při větším počtu je u ní o malinko větší zábava.

Hra má jeden z jednodušších návodů, dále obsahuje barevně odlišené domečky, karty s nápisy měst, herní plán, kartičky spřežení a body v podobě čtverečků z tvrdého papíru s různými body, které v průběhu hry sbíráte.

Cena hry je řekl bych odpovídající obsahu a jistě mile překvapí, že jsou k dostání i její rozšíření, které hru dělají ještě zajímavější o tom však zas jindy. Samostatná základní hra je také velice dobře hratelná a určitě ji doporučujeme!:)

PS: Celkem nás udivilo, že v CZ i GER vydání hry jsou stejné názvy měst, tzn. GER, určitě by nebylo na škodu lokalizovat hru kompletně do CZ, ale to je asi jediná výtka, kterou bychom měli..


Vytvořeno:  14.08.2010 uživatelem rulen . Hodnocení:
Poštovní kurýr
V první řadě se sluší poznamenat, že hra je velice hezky zpracovaná, ostatně jako většina dalších her od Mindoku (Doba kamenná, Vikingové, Agricola etc.). Jedná se o rodinnou hru, která se dá také velice dobře hrát jen ve dvou hráčích a na zábavnosti nebo atraktivnosti tomu neubírá. Hra je kromě toho celkem jednoduchá a pravidla vysvětlíte většinou za pár minut a pak už jen můžete hrát, hra samotná trvá zhruba hodinu.
V čem tedy spočívá její princip? Sestavujete trasy, propojujete jednotlivá města ve stejných nebo různých zemích a poté stavíte poštovní stanice. Cílem hry je samozřejmě získat co nejvíce bodů, tak abyste porazili soupeře. Body získáváte jednak za to, když máte umístěny poštovní stanice v jedné zemi, za délku trasy a nakonec také za umístění alespoň jedné stanice v každém městě. Když jsme u těch měst, musím zmínit, že mám velkou radost, když na mapě vidím i dvě česká (Budweis, Pilsen).
Hra je vhodná především pro hráče, kteří si tzv. rádi staví na vlastním písečku, protože neposkytuje příliš prostoru pro škodění spoluhráčům, snad jen tehdy, když jim seberete kartu, kterou by sami chtěli využít. Pokud Vám tohle nevadí a chcete se příjemně odreagovat s nějakou ne příliš složitou hrou, bude pro Vás Poštovní kurýr TO pravé ;-)


Vytvořeno:  03.06.2010 uživatelem ni.kolet . Hodnocení:
Keď poštové holuby dolietali
Poštový kuriér je pomerne nenáročná hra s jednoduchými pravidlami, ktoré však skrývajú umné poistky proti rýchlej výhre. Umožňuje viacero stratégií smerujúcich k víťazstvu. Vyzdvihnúť treba veľmi pekné výtvarné spracovanie. Pravidlá aj súčasti hry sú v dobovom šate. Na hernom pláne sú dokonca ilustrácie najznámejších pamiatok z herných miest, ku ktorým je pripojený aj popis.
Roku 1490 Francesco Tasso, pochádzajúci z Cornella blízko jazera Comto, založil v Lombardii poštu. Vďaka premyslenému systému staníc vznikal postupne unikátny systém a rodina Thurn-Taxis zaznamenala výrazný spoločenský vzostup. Ako hráči sme v postavení tejto rodiny - našou úlohou je premyslene zriadiť poštové trasy a pobočky, aby sme vybudovali funkčnú sieť a samozrejme, porazili konkurentov, teda ostatných hráčov. Ako na to? Mestá, kočiare, pobočky... Na hernom pláne, ktorý je navrhnutý podľa dobovej mapy, sú znázornené mestá, ktoré máte za úlohu pospájať. Sú rozdelené do farebne rozlíšených krajov. Mestá si nemôžete voliť ľubovoľne. Ste obmedzení aktuálnym výberom šiestich miest z kartičiek, ktoré sa vykladajú na okraj hracieho plánu. Na začiatku si vyberáte mestá dve. Je nevyhnutné, aby navzájom susedili (boli spojené cestou), pretože len tie môžete spojiť. Poštovú trasu vytvárate tak, že kartičky miest vykladáte vedľa seba tak, aby ich aj ostatní hráči mohli vidieť. Prikladať k nim v nasledujúcich kolách môžete len na oboch okrajoch cesty, nie pomedzi už vyložené karty. Ak máte cestu zloženú z minimálne troch miest, môžete ju ukončiť, rozmiestniť pobočky, vziať si kočiar a prípadné body. Kočiarov je dohromady päť a udeľujú sa za každú ďalšiu cestu, ktorá však musí mať vždy určitú dĺžku a prípadné body sú za dĺžku cesty (od päť) a za obsadenie všetkých miest daného kraja. Potom môžete začať budovať novú cestu. Vašou úlohou je v konečnom dôsledku čo najrýchlejšie nahonobiť body a potom sa snažiť o ukončenie hry. To je možné dvomi spôsobmi: dosiahnutím najlepšieho kočiara alebo umiestnením všetkých poštových pobočiek reprezentovaných drevenými domčekmi vo farbách hráčov. V hre sa využívajú aj pomocníci: poštmajster, správca, poštár a kolár. Každý z nich je vám nápomocný v inej situácii. Poštmajster vám pomôže v prípade, že sa vám z aktuálnej ponuky miest hodí viac, pretože umožňuje vziať dve namiesto jedného. Správca, naopak, umožňuje vymeniť všetky kartičky miest za nové z balíka, ak sa vám žiadna práve nehodí. Pomoc Poštára môžete využiť, ak potrebujete v aktuálnom kole vyložiť dve mestá naraz, a Kolár vám umožní vziať si lepší kočiar aj v prípade, že nemáte cestu požadovanej dĺžky, ale len v prípade, ak máte ten predchádzajúci. V jednom kole však môžete využiť pomoc len jedného z nich.
Ja mám túto hru celkom rada, ale pre ľudí, ktorí spoločenské hry moc nehrajú sa zdá byť trošku nudná. Koľko ľudí, toľko názorov.


Vytvořeno:  20.04.2010 uživatelem greyhound . Hodnocení:
Jednoduchá pro celou rodinu
Hru Poštovní kurýr vlastním již nějaký čas a beru ji jako příjemnou oddychovku. Princip hry je jednoduchý, hráči pomocí karet, které postupně přichází do hry, vytváří poštovní síť. Do hry během každého kola vstupuje nemalou měrou náhoda, hru každého hráče ovlivňuje to, jaká je aktuální nabídka karet s městy, hráčům, kteří nemají rádi náhodu, proto nemusí zcela vyhovovat. Na druhé straně je třeba jako klad hry vyzvednout skutečnost, že i méně zkušení hráči stolních her mají šanci uspět. Herní materiál je velmi hezký, vedle plánu s přehledně vyznačenými městy jsou tu dřevěné domečky poštovních stanic, karty měst a kočárů a žetony s body. Hráči postupně vybírají z nabídky karet měst a snaží se postavit co nejdelší cestu, současně také musí taktizovat a stavět domečky do měst, kde dosud nemá zastoupení a důležité je také vybudování sítě v co nejvíce zemích. Hra má velmi jednoduchá pravidla, plyne rychle a díky prvku náhody bývá většina her vyrovnaná. Zkušenost mám ve dvou a třech hráčích a v obou případech byla hra příjemným zpestřením večera. Pro zkušené hráče to asi není dobrá volba, ale pro začínající hráče nebo rodiny (včetně dětí) je to velmi dobrá oddychová hra.


Vytvořeno:  04.01.2009 uživatelem PavlušaPG . Hodnocení:
Dík Ježíšku ;-)
Hru jsme v minulých povánočních dnech zahráli již několikrát.Hezké je zpracování herní plochy a praktická je kartička s pokyny pro každého hráče. Nejdříve jsme hráli my dospěláci, abychom se naučili pravidla, ale ty jsou psána velmi jasně a teď už i dcerky (7,10). V každé hře nebylo až do konečného zúčtování jasné, kdo bude vítěz, což je dobré, nikdo se nevzdává předem. Vždy to bylo o 1 nebo 2 body a rozhodovaly bonusy. Jak se již někdo v recenzích zmínil, pomocníci jsou velmi často využíváni a dost často vyvolají reakci hráče, hrajícího až po vás - při použití např.správce. Rozhodně je to hra velmi pohodová a už pokukujeme po rozšířeních.


Vytvořeno:  04.01.2008 uživatelem palo75 . Hodnocení:
rodinná hra
při koupi kurýra jsem měl na mysli zejména tu skutečnost, že hru chci hrát i s našimi dětmi. tedy nějakou hru, kde je neotráví větší "chytrost" dospěláka hned po pár tazích a hru budou chtít celou dohrát a opravdu si jí užít.

skutečnost je taková, že se to u této hry povedlo a mohu ji jako rodinnou určitě doporučit. a i při hraní ve dvou nic hra neztratila ze svého kouzla.

je pravda, jak čtu v některých jiných recenzích, že bych omezil používání pomocníků, ne snad tak direktivně pouze na tři za celou hru, ale v měnší míře (i když není nic více než rozzářený obličej dcery, která vám opakovaně odebere všechny karty na které se klepete, protože je prostě vymění :-))


Vytvořeno:  13.11.2007 uživatelem trupik . Hodnocení:
Zajímavá hra, možná až příliš jednoduchá
Hru jsem zatím moc nehrál, poprvé jsem ji zkoušel na letošním deskohraní, ale docela se mi líbila. Je to hra nekonfliktní (většinu času si víceméně hrajete pro sebe, ostatní vás nemají moc šancí ovlivnit), snadná na naučení, netrvá nijak dlouho. Prostě příjemná oddechovka před nějakou pořádnou taktickou řeží.

Celou recenzi si můžete přečíst na http://trupik.aspweb.cz/deskove-hry/postovni-kuryr.aspx.


Vytvořeno:  10.11.2007 uživatelem nfo . Hodnocení:
Dobre, ale...
Pred nedavnem jsem si poridil hru Postovni kuryr. Cely radosti roztreseny jsem si tahnul hezkou a skladnou krabici domu a ze jeste ten vecer zahrajeme s prateli. Provedeni hry je velmi hezke a jako obvykle i kvalitni. Hra ma velmi dobre a vkusne zpracovany cesky navod (neni to tedy zadna fotokopie cehosi). Co bych ocenil jako klady, rychle pochopeni pravidel i pro naproste laiky, pomerne originalni pristup, velmi kvalitni provedeni. Co povazuju za negativa, tech je bohuzel malinko vice. Je to zminovana komunikace s ostatnimi hraci, vlastne k nim za celou hru nemusite rict ani slovo. Nechapu vyznam mesta Lodz na mape, mozna kdyby tam byla Praha, bylo by to zajimavejsi pro ziskavani bonusu za dosazene zeme. Funkce ctyr pomocniku je sympaticka, jinymi slovy vzdycky at uz mate rozehrano jakkoliv, pouziti jednoho pomocnika vas obvykle vytahne z jakkoliv nesikovne rozhraneho tahu, cimz jsem se dostal k funkci pomocniku, mate na vyber bud si vzit dve karty z nabidky nebo vylozit dve karty do trasy, pouzit spravce a vymenit celou nabidku a nebo vyuzit kolare pro ziskani kocaru o 1-2 body vyssiho nez byste platne meli za vami postavenou trasu. Pouziti techto pomocniku, jak pravidla umoznuji v kazdem tahu zpusobuji, ze se mezi hraci neodehrava zadny liti boj o cokoliv, leda tak o nektere bonusy. Pomocnici se mi libi, ale chapu je jako "achylovku" cele hry a jejich pouziti melo byt omezeno, rekneme treba na max. 3 pouziti behem cele hry, hrace by to vedlo k lepsimu planovani tras a celkove herni strategii. Abych to ukoncil. Hru Postovniho kuryra mam a nelituju jeji koupe, rad si ji kdykoliv zahraju a da se hrat i s novacky bez dlouheho vysvetlovani pravidel. Za svych 620,- Kc jsem dostal dobrou hru a cena odpovida, ale pokud si budu chtit uzit nejake fajnšmekrovinky, sahnu po svem oblibenem Tikalovi.


Vytvořeno:  07.11.2007 uživatelem Rahlir . Hodnocení:
dobrá hra pro pobavení
Dost dlouho jsem se rozmýšlel jestli si mám tuto hru koupit. Když jsem se rozhodl myslím že jsem udělal dobře. Dávám tedy přednost složitějším hrám, ale nemohu říci že by tato hra byla pro amatéry. Baví mě, ale nedokážu jí hrát vícekrát za sebou.


Vytvořeno:  23.10.2007 uživatelem J.R. . Hodnocení:
Sympatická hra
Na Poštovním kurýru se mi asi nejvíce líbí, že je také pro dva hráče a že v něm prakticky není možné škodit. Sice si můžu vzít kartu, která by se mohla hodit soupeři, ale nedochází k ničení budov apod. Hra je zajímavá i ve více lidech, i když pak se logicky ke slovu dostává více náhoda neboť nabízené karty se během jednoho kola několikrát zcela změní. I tak lze volit mezi několika možnostmi, z nichž jenom jedna je ta nejlepší. Doporučuji.


Vytvořeno:  28.09.2007 uživatelem jakubko . Hodnocení:
Hodnotenie Poštového kuriéra
Hra sa mi veľmi páči. Je dobré, že ju môžu hrať aj 2. Málokedy sa mi podarí naraz zohnať 3 osoby, ktoré by mali čas sa hrať.
Trvalo nám trocha dlhšie, kým sme pochopili pravidlá. Ale keď sme ich po opakovanom hraní pochopili, začala byť hra super. Vyhovovalo by nám viac názorných ukážok k jednotilivým situáciám, ale dá sa pochopiť aj tak.
Vymysleli sme si, že bonusové kartičky pred začiatkom hry pomiešame a náhodne, bez toho aby sme pozerali ich bodovú hodnotu ich uložíme na ich miesta. Pri dosiahnutí bonusovej kartičky ešte stále nepozeráme ich hodnotu a sme zvedaví. Úplne až na konci hry, keď si spočítavame body zistíme, koľko bodov sme naozaj nahrali. Je so super a zábava.
Bolo by dobré, keby sa do čestiny alebo slovenčiny preložilo aj pokračovanie Poštového kuriéra.


Vytvořeno:  06.08.2007 uživatelem aneken . Hodnocení:
Super!
Vynikajici hra, prakticky vse uz tu o ni bylo receno. Prezentovana absence interakce a nemoznost prilis ovlivnit to, jak hraji ostatni mezi hraci neni zcela na skodu, dusledkem je to, ze si hru muzete zahrat i s lidmi, kteri nema rada skodici hry:) Kazdy si tu v podstate jede po svem. Nekteri lide namitali, ze cesto zalezi na kartach, ale neni to pravda. Holt se nesmi hrat z tahu na tah, ale musi se pekne pripravovat ruka na tahy budouci:) No a ze je nekdy treba michat, tak to k tomu uz patri:) TaT me absolutne chytl, sice je mozne, ze me nekdy bavit prestane, ale presto mu davam 5b.


Vytvořeno:  19.05.2007 uživatelem rockys . Hodnocení:
Naprosto skvělá hra!
Tahle hra mě fakt chytla! Nádherně propracovaná grafika a skvělý nápad. Člověk se až diví, kolik her se dá vymyslet a přitom neopakovat ty samé prvky.. Fakt hra za 5 bodů! :)


Vytvořeno:  30.01.2007 uživatelem NoirOrioN . Hodnocení:
Niekde medzi Darnom a Láďom Smejkalom
Obaja to vo svojich príspevkoch vystihli: je to solitér pre viac hráčov naraz (každý si robí svoje bez ABSOLÚTNEHO obmedzovania a vplyvu druhých hráčov) a zároveň krásne spracovaná hra rodinného typu, kde aj úplný začiatočník môže prekvapiť. Však aj takéto hry treba. Osobne po nej siahnem celkom rád, aj keď je pravda, že moju hráčsku vášeň táto hra nenasýti, skôr tak "predvarí". Jednoduché pravidlá, niet sa veľmi o čom rozhodovať, hra ide rýchlo vpred, jedine je potrebné mať svoju stratégiu a tej sa držať. A keď karta nechodí...nuž, poviete si c´est la vie...ako hovoria Briti. :-)))


Vytvořeno:  06.01.2007 uživatelem oplprokop . Hodnocení:
Thurn und Taxis vs. Zug um Zug Europa
Osobně mám raději složitější komplexní hry, ale někdy mám i chuť vypnout hlavu a jen se bavit. A u těchto her jsem se bavil skvěle vždycky.

Obě dvě hry patří mezi naprostou špičku "rodinných" her. Hrací doba je něco kolem hodiny a pravidla vysvětlíte nováčkům během 3-5 minut, což je určitě velké plus.

Obě hry se vyznačují nádherným grafickým zpracovaním.Co najdete v krabicích? U TuT je to nádherně provedená hrací deska, 80 dřevěných domečků ve čtyřech barvách a něco kolem stovky hracích karet. U ZuZ najdeme o něco větší hrací desku, 225 umělohmotných vagónků v pěti barvách, 15 nádraží a spoustu hracích karet.

Cílem hry u Zug um Zug je propojit všechny města, která máte vyznačená na vylosovaném lístku. Mezi městy jsou různě dlouhé spoje vyznačené různými barvami. K postavení trasy mezi určitými městy musíte z ruky vyložit daný počet barevných vagónků vyznačených na desce. Každé kolo si pak můžete buď vzít si dva nové vágonky do ruky z pěti otočených karet vagónků v nabídce. Nebo si postavit novou trasu. A nebo si vzít nové lístky. Během hry získáváte body právě za stavbu trasy a na konci hry se každému hráči ještě přičtou body za splněné lístky.

V TuT se stáváte poštovním kurýrem a snažíte založit své poštovní pobočky ve městech různých regionů. Vždy když budete mít svou pobočku ve všech městech daného regionu, získáte body. Na hrací desce je vždy nabídka šesti karet měst otočených lícem nahoru, ze které si každé kolo jednu vyberete. Poté musíte jednu kartu vyložit na stůl před sebe, čímž vytváříte trasu vašeho kurýra. Ve třetí fázi můžete vaši trasu vyhodnotit a umístit své pobočky. Každé kolo mužete použít jednoho ze čtyř pomocníků, kteří vám dají nějakou výhodu ( vzít si 2 karty měst do ruky, vyložit 2 karty z ruky...)

V TuT nemůžete soupeřům při hře vyloženě zaškodiť, za to v ZuZ můžete soupeřovi zablokovat nějakou trasu.

Nevíte, kterou z nich si vybrat?
TuT jo opravdu skvěle hratelné v jakémkoliv počtu hráčů (2-4). ZuZ si ve dvouch tak neužijete. Jestli chcete hru s větší mírou interakce mezi hráči, tak vám více sedne ZuZ. Pro TuT je určitě velké plus, že ji nyní pořídíte i u nás v české lokalizaci. ZuZ si u nás také pořídíte, ale starší americkou verzi a za dvojnásobek ceny. Pokud budete chtít její Evropskou verzi, budete se muset mrknout v zahraničí.

Snad jsem vám trošku pomohl s rozhodováním. Obě hry jsou opravdu tím nejlepším z rodinných her a koupí jakékoliv z nich určitě neprohloupíte. Každému, s kým jsem tyto hry, hrál se velice líbily.


Vytvořeno:  02.01.2007 uživatelem TGa . Hodnocení:
Proč Lodž?
Pobýval jsem nějakou dobu v Německu a chtěl jsem si odvést něco, co by mi můj pobyt připomínalo. Rád hraju MSH a rád je hraju i se svou přítelkyní, která nemá ráda hry, kde se škodí. A tak Hra roku 2006 Thurn und Taxis byla pro mě jasnou volbou.
Herní plán - mapa jižního Německa, Severního Švýcarska, Západního Rakouska a Jihozápadních Čech je prostě úžasně graficky vyvedená. Jen ta Polská Lodž na místě, kde bych očekával spíš Prahu mě trochu mátla. Vlastně, přítomnost Lodže je jednou z výtek, které k této hře mám. Nevím, jaký má smysl přítomnost tohoto města v samotné hře. Polsko není obonusovanou zemí. Když jsem u výtek, tak mě ještě trochu vadí odečítání nepostavených pošt po skončení hry od bodového zisku. Tímto ti nejlepší hráči jsou na tom ještě lépe a nejhorší, kteří neumístili tolik pošt, jsou na tom ještě hůře. Ale toto jsou opravdu jediné 2 výtky, které k této hře mám.
Takže, pokud máte rádi hry na hezkých reálných mapách, pokud jste rádi, když o vašem vítězství rozhoduje spíše kombinace vašich schopností ("budovatelských") a trocha náhody, než umění škodit druhému, aby na tom byl hůř, než vy, pak je Thurn und Taxis hrou pro vás.
Úmyslně nepíšu o herním principu, neb o něm psali již jiní.
Vytvořeno:  05.08.2006 uživatelem Láďa Smejkal . Hodnocení:
Představení Hry roku

Pojďme si nejprve říci něco o samotné hře. Na první pohled se Thurn und Taxis tváří docela obyčejně - herní plán, balíček karet, domky ve čtyřech barvách a hromádka žetonů. Herní plán je pro nové hráče z počátku trochu nepřehledný. Je na něm celkem 22 měst, která jsou rozdělena do osmi zemí. Našince na něm potěší přítomnost českých měst Plzně a Budějovic.

Hráči mají k dispozici 20 domků, které se snaží umístit do měst na plánu. Aby mohli domečky umístit, musí nejprve pomocí karet měst vyložit cestu skrz nejméně tři města. Když je hráč na tahu, nejprve si jednu kartičku města z nabídky vezme, poté jednu vyloží a na konci tahu může cestu ukončit a vyhodnotit. Při stavbě cesty pomáhají čtyři pomocníci. Během každého svého tahu může hráč ale využít služeb jen jednoho z nich.

Během hry se získávají body ve formě bonusů za délku cest, umístění domečků do všech měst dané oblasti a za umístění domečků do všech osmi oblastí na plánu. Hodnota těchto bonusů se postupně snižuje. Prostě kdo dřív přijde,... Každý další hráč, který daný bonus získá, má za něj méně bodů. Na konci se ještě přičtou body za největší získaný kočár a odečtou za neumístěné domky.

Asi si říkáte, no a co je na tom tak skvělého, jak to, že tato hra získala v Německu cenu Hra roku? K úspěchu hře Thurn und Taxis dopomohlo hned několik důležitých prvků:

  • Autorská dvojice manželů Sayfarthových dokázala pod jednoduchá pravidla ukrýt velice herně příjemný a zajímavý herní princip. Ostatně autor Portorika asi vymýšlet hry trochu umí :-).
  • K jednomu stolu spolu mohou zasednout jak zkušení herní harcovníci, tak i úplní herní nováčci. Požitek ze hry budou mít všichni a i ten, kdo hraje poprvé má jistou šanci vyhrát.
  • Nádherné grafické provedení, které hráči oceňují hru od hry více. Jak herní plán, tak především kartičky měst se ilustrátorovi (Michael Menzel) skutečně povedly. Doporučuji navštívit jeho internetové stránky a podívat se také na obrázky prototypů.
  • K úspěchu přispěla také výborná hratelnost při libovolném počtu hráčů (2-4) a herní doba pod jednu hodinu.

Během prvních pár her jsem doslova propadl jejímu kouzlu. A nejen já. Spousta mých známých, které jsem hru naučil, se mne ptala, kdy si ji zase zahrajeme...

Je ale nutno podotknout, že málokterá hra dokázala rozdělit herní komunitu na dva tábory tak jako Thurn und Taxis. Část hráčů hře vytýká příliš vysokou roli náhody. Nemyslím si, že by měli pravdu. Naopak hra nabízí nečekaně mnoho možností k zamyšlení a ve většině partií je sám svého štěstí strůjcem. 

Daleko oprávněnější se mi jeví výtka (mimochodem již zazněla i na těchto stránkách) k absenci komunikace mezi hráči. Skutečně při hře nemůžete obchodovat, dražit nebo jinak působit na své soupeře. Jedinou možností, jak ovlivňovat tahy soupeřů, je nenechávat v nabídce ležet karty, které jsou pro ně klíčové k dosažení některého bonusu. To však lze provést jen někdy a navíc to hráče stojí část jeho tahu. Pokud tedy ve hře potřebujete mít možnost sem tam soupeři zbořit nějakou stavbu, vykoupit mu důležité zboží nebo ho prostě jen okrást :-), sáhněte po jiné hře. Pro nás ostatní je ale Thurn und Taxis jasná volba!Vytvořeno:  20.07.2006 uživatelem murphy . Hodnocení:
puerto vs. TnT
Hra je velmi jednoduchá na pravidla, umožňující společnou hru zkušenějších a méně zkušených hráčů. Ti se snaží ovládnout se svou poštovní společností co největší část Bavorska a okolí.
Body dostávám za pokrytí celé jedné lokality, za pokrytí alespoň jednoho města v každé lokalitě, za délku své trasy atp. Taktika není náročná, avšak hraje zásadní roli. Pro HC hráče to je však spíše slabá káva a dovedu si živě představit zklamání, které zakusí ten, kdo usíná s krabicí Portorika v ruce a při vydání této hry vyrazil zběsile do obchodu a se zbožným mumláním Seyfarthova jména ji bez uvážení zakoupil. Je to však chyba A. Seyfartha? To asi těžko, že. On se nesnažil o další Portoriko. A upřímně, kdo by o to taky stál (kromě pár pacientů)? Jak se traduje: Nevstoupíš dvakrát do… Chtěl udělat přehlednou, jednoduchou a vyváženou hru, kterou si může zahrát každý a to se mu podařilo skvěle.
Zpracování, jak co do materiálu, tak po grafické stránce, je velmi kvalitní, slabší stránkou je nižší míra interakce mezi hráči (viz předchozí recenze). Ne zdaleka všichni však potřebují interakci a komunikaci ke hře, tudíž tento aspekt nebudu hodnotit.
Zkrátka: Kdo srovnává tuto hru s Puertem, srovnává botky a bobky. Toto je rodinná hra, a jako taková je velmi dobrá.


Vytvořeno:  22.04.2006 uživatelem Darn . Hodnocení:
Ne, děkuji...
Po vyzkoušení velice pěkně vypadající hry od autora Puerto Rica (hra, která se drží na prvním místě v žebříčku popularity, jak v Čechách, tak v zahraničí) musím říct, že Thurn & Taxis jsou pro mě velkým zklamáním a překvapuje mě, že tato hra vyšla z dílny právě Andrease Seyfartha. Zatímco v PR je náhoda maximálně potlačena, Thurn & Taxis trpí opačným extrémem.

Ve hře představujete majitele poštovní společnosti a vaším cílem je vytvořit co největší poštovní síť za co nejvíce bodů. To činíte v několika fázích - v té první si doberete karty měst z nabídky, v té druhé z nich vytvoříte poštovní cestu (přiložením k té existující) a ve třetí vyloženou cestu vyhodnotíte (pokud ji nechcete už v dalších kolech prodlužovat) Za vyhodnocenou cestu dostanete body a můžete umístit své pobočky do některých měst na vyhodnocené cestě (ale většinou ne do všech). Pokud svými pobočkami obsadíte všechna města v určitém kraji (barevně odlišeno), pak dostanete ještě zvláštní bodový bonus. Kromě toho můžete jednou za vaše kolo využít služeb poštmistra (Postal Official), který vás v dané fázi nějak zvýhodní (povolené podvádění :o) ) Toto schéma se pak opakuje tak dlouho, než některý hráč nepostaví svoji pátou trať (ta musí mít alespoň sedm měst) a hráči si spočtou body.

Hra trpí několika zásadními nedostatky. V prvé řadě je to absence zásadních rozhodnutí. Ve hře jsou de facto pouze tři momenty, ve kterých hráč uplatňuje svá rozhodnutí a ani jeden z těchto momentů s sebou nenese pocit zásadního rozhodnutí nebo i většího dilematu, protože většinou je zcela očividné, co je v danou chvíli nejlepší. Prvním momentem je výběr karet, kde jste ovšem přiliš často zcela odkázáni na náhodu, tím druhým je volba poštmistrovi pomoci, kde se málokdy rozhodujete, protože jedna z možností je pro vás nezbytná a tou poslední je vyhodnocení trati a umístění poboček do měst. Tato chvíle je asi nejzajímavější, protože při špatném naplánování vám může utéct bonus nebo ho soupeř může vzít dřív, než vy a tím vám jeho hodnotu snížit o celý jeden bod :o)

Já však na hře vidím ještě jeden (zcela zásadní) nedostatek, který z Thurn & Taxis dělá nezajímavou a nudnou hru, a to naprostou absenci interakce a komunikace mezi hráči. Thurn & Taxis je spíš takové Solitare pro více hráčů. Člověk za celou dobu nemusí promluvit ani slovo a hlavně nemá pocit, že by jeho tahy nějak ovlivnily protihráče. Prostě si každý tvoří svoji poštovní síť a nijak tím neomezuje ostatní.

Nepochybuji o tom, že si T&T najdou své příznivce. Já raději volím hry, ve kterých potřebuji živé protihráče a u stolu probíhá taky nějaká ta interakce nebo komunikace. Takže až někdo zase přijde s tím, jestli si nechci zhrát Thurn & Taxis, mám už připravenou odpověď: "Ne, děkuji..."
Diskuzní příspěvky

Diskuze na téma 'hra Poštovní kurýr' obsahuje 127 příspěvků. Poslední příspěvek vytvořil dne 19.02.2013 v 18:15 uživatel bacil.

Nadpis příspěvkuVytvořil uživatelVytvořeno
Druhá strana minceDarn07.08.2006 20:17
Poprvé u T&TAcer31.10.2006 11:40
Re: Poprvé u T&TDarn04.11.2006 10:44
Obsazení všech zemíShark14.11.2006 18:19
Re: Obsazení všech zemíShark17.11.2006 16:11
Re: Obsazení všech zemíDarn27.11.2006 01:13
Re: Obsazení všech zemíBasic04.01.2007 10:48
Re: Obsazení všech zemíShark10.01.2007 07:45
Proč Lodž?TGa02.01.2007 19:13
Re: Proč Lodž?Mirka03.01.2007 16:27
Re: Proč Lodž?TGa03.01.2007 16:42
Re: Proč Lodž?Mirka07.01.2007 22:49
Re: Proč Lodž?TGa07.01.2007 23:20
Re: Proč Lodž?Mirka09.01.2007 09:30
Re: Proč Lodž?TGa09.01.2007 10:01
Re: Proč Lodž?Mirka11.01.2007 11:40
Re: Proč Lodž?tlapka18.07.2008 12:40
Re: Proč Lodž?Martin Brnak21.08.2010 11:12
RozšířeníTGa07.01.2007 23:25
Re: RozšířeníShark08.01.2007 07:45
Re: RozšířeníShark08.01.2007 07:49
Re: RozšířeníShark20.01.2007 21:31
Re: Rozšířenídilli04.02.2007 22:22
Re: Rozšířenízasa09.01.2008 16:20
České termínyShark08.01.2007 07:47
Re: České termínyTGa09.01.2007 11:33
Re: České termínyShark09.01.2007 14:33
Re: České termínyMartin Brnak21.08.2010 11:20
Dotaz k pravidlůmzasa19.01.2007 22:55
Re: Dotaz k pravidlůmShark20.01.2007 12:38
Re: Dotaz k pravidlůmzasa20.01.2007 12:57
Dotaz - ukončení "získáním sedmého kočáru"PJ10.03.2007 15:27
Re: Dotaz - ukončení "získáním sedmého kočáru"Shark25.03.2007 20:22
dobírání karetSodovka08.05.2007 22:32
Re: dobírání karetShark10.05.2007 19:19
Re: dobírání karetSodovka13.05.2007 15:16
poštovni Kuryrbrana05.08.2007 20:57
Re: poštovni KuryrShark15.08.2007 13:57
Dotaz na pravidlarolka14.10.2007 11:50
Re: Dotaz na pravidlaPJ14.10.2007 17:57
Re: Dotaz na pravidlajan_k16.10.2007 18:06
Poštovní kurýrDoli15.10.2007 14:06
2 hráči?Annie16.10.2007 20:02
Re: 2 hráči?Martin Brnak21.08.2010 11:25
Re: 2 hráči?DONKEY21.08.2010 16:47
chyba v hodnocení cesty?janbenicek20.10.2007 22:11
Re: chyba v hodnocení cesty?P.skrabana26.10.2007 12:41
Dobrá hra pro pobaveníRahlir07.11.2007 19:04
Poštovní kurýr nebo Vikingové?Pyranha19.11.2007 13:57
Re: Poštovní kurýr nebo Vikingové?porthos.o19.11.2007 21:35
Re: Poštovní kurýr nebo Vikingové?Josh20.11.2007 10:03
Re: Poštovní kurýr nebo Vikingové?Jan23.02.2009 11:26
Poštovní kurýr nebo Pilíře země ?Pyranha21.11.2007 19:00
Re: Poštovní kurýr nebo Pilíře země ?Lostname21.11.2007 19:44
Re: Poštovní kurýr nebo Pilíře země ?The Hammer22.11.2007 06:33
Re: Poštovní kurýr nebo Pilíře země ?PJ23.11.2007 16:54
Re: Poštovní kurýr nebo Pilíře země ?PJ23.11.2007 16:55
Re: Poštovní kurýr nebo Pilíře země ?Darn23.11.2007 21:25
Re: Poštovní kurýr nebo Pilíře země ?Aldomoro09.01.2008 23:49
Re: Poštovní kurýr nebo Pilíře země ?Lubbo24.06.2008 22:27
Re: Poštovní kurýr nebo Pilíře země ?Lubbo24.06.2008 22:33
Jak hrát Poštovního kurýra? Liba23.11.2007 13:45
Královské rošády nebo Poštovní kurýr?...opět:-)Pyranha26.11.2007 20:13
Re: Královské rošády nebo Poštovní kurýr?...opět:-)PJ10.01.2008 06:35
rozšíření ke hřezuzka18.01.2008 08:54
Re: rozšíření ke hředilli18.01.2008 14:55
Dotaz k pravidlůmShawn20.01.2008 17:08
Re: Dotaz k pravidlůmDarn20.01.2008 19:11
Informace o rozšířenízasa21.01.2008 12:02
Re: Informace o rozšířenírichie21.01.2008 13:05
Re: Informace o rozšířenípogo11.02.2008 13:43
Re: Informace o rozšířenírichie11.02.2008 14:54
Re: Informace o rozšířeníREM11.02.2008 16:26
pravidla hrycierny18.02.2008 12:29
Re: pravidla hryREM18.02.2008 13:21
rozšířeníLenka01.04.2008 20:21
Re: rozšířeníCholerus01.04.2008 23:09
Re: rozšířeníPJ02.04.2008 06:28
Re: rozšířenírichie02.04.2008 08:26
Re: rozšířeníLenka02.04.2008 11:25
poštovní kurier alebo citadelaomas08.07.2008 21:05
Re: poštovní kurier alebo citadelaSodovka08.07.2008 21:45
Re: poštovní kurier alebo citadelaomas13.07.2008 12:32
Re: poštovní kurier alebo citadelaomas13.07.2008 12:33
Re: poštovní kurier alebo citadelaDarn13.07.2008 12:36
Re: poštovní kurier alebo citadelaomas13.07.2008 12:39
Re: poštovní kurier alebo citadelaomas13.07.2008 12:42
Re: poštovní kurier alebo citadelaporthos.o13.07.2008 13:01
Re: poštovní kurier alebo citadelaomas13.07.2008 14:53
Poštovní kurýr nebo Carcassonnekolda13.08.2008 12:28
Re: Poštovní kurýr nebo Carcassonnetenista13.08.2008 13:24
Poštovní kurýr nebo Agricolakolda17.08.2008 14:31
Re: Poštovní kurýr nebo Agricolaver06.12.2008 18:09
Poštovní kurýrSima02.01.2009 11:35
PravidlaLLenca07.02.2009 15:25
Re: Pravidla10807.02.2009 20:08
Re: PravidlaLLenca08.02.2009 16:17
Re: PravidlaLapo08.02.2009 17:16
Poštovní kurýr vs. Ticket to RideDONKEY09.04.2009 14:18
Re: Poštovní kurýr vs. Ticket to Ridetenista10.04.2009 07:25
Re: Poštovní kurýr vs. Ticket to RideRadim10.04.2009 09:12
Žádné odbočkyskyfire02.05.2009 13:52
Re: Žádné odbočkyCholerus02.05.2009 18:01
Ake su dalsie diely?Simi31.07.2009 08:30
Re: Ake su dalsie diely?REM31.07.2009 08:59
Braní karetBuBen07.04.2010 17:21
Re: Braní karetMichal07.04.2010 19:28
Re: Braní karetREM08.04.2010 08:10
Re: Braní karetBuBen08.04.2010 19:16
Re: Braní karetREM08.04.2010 20:22
Re: Braní karetREM08.04.2010 20:35
Re: Braní karetREM08.04.2010 20:37
Re: Braní karetdilli09.04.2010 11:02
Re: Braní karetBuBen09.04.2010 18:15
Re: Braní karetREM09.04.2010 22:29
Re: Braní karetdakeyros16.05.2010 11:54
Re: Braní karetdilli16.05.2010 13:12
Re: Braní karetdakeyros16.05.2010 19:56
Poštovní kurýrMartin Brnak21.08.2010 11:09
Re: Poštovní kurýrREM21.08.2010 18:47
dotaz k pravidlům: bonus za obsazení územíjanda03.01.2012 12:09
Re: dotaz k pravidlům: bonus za obsazení územídilli04.01.2012 12:06
Re: dotaz k pravidlům: bonus za obsazení územíjanda05.01.2012 09:23
Re: dotaz k pravidlům: bonus za obsazení územídilli06.01.2012 14:09
Re: dotaz k pravidlům: kočárydilli04.01.2012 12:07
dotaz na vylozeni karticky mestamOzkiT18.02.2013 11:57
Re: dotaz na vylozeni karticky mestabacil19.02.2013 18:15

Přidat příspěvek do diskuze může jenom zaregistrovaný a přihlášený uživatel.
Pokud nejste zaregistrovaní, registraci můžete provést zde. Pokud nejste právě přihlášení, přihlašte se zde.

Vytvořit nový příspěvek
Zobrazit všechny příspěvky

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |