Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Profil hráče Wohma

Rok narození: 1987
Místo, kde hraje pravidelně: Jihomoravský kraj / Brno


Oblíbené hry hráče

Název hryHraji rádK dispoziciMoje hodnocení
6 bere! Ano Mám a nechci prodat
Agricola Ne Mám a nechci prodatNehodnoceno
Carcassonne - základní hra Ano Mám a nechci prodat
Halali! Ano Nemám ale chci koupit
Poštovní kurýr Ne Mám a nechci prodat
Sabotér Ne Nemám a nechci koupit
Vikingové Ano Mám a nechci prodat
Vládci podzemí Ano Mám a nechci prodat


Oblíbené kategorie her hráče

moderní společenské hry válečné figurkové hry
abstraktní hry hry na hrdiny (RPG)
standardní karetní hry počítačové hry
sběratelské karetní hry


Recenze uživatele

 Od uživatele Wohma je k dispozici celkem 1 recenzí.

Vytvořeno: 13.01.2010.  Recenze hry: Dungeon Lords Hodnocení:
Opravdu jedinečná hra
Hru jsem zakoupil teprve před pár dny, ale několik partií už máme odehráno, takže jsem se rozhodl podělit o své dojmy.
Prvně k ceně - ta je lehce nadprůměrná, nicméně vzhledem k množství plánů a herních prvků se ani nedivím. Už teď ale mohu říci, že jde o velmi dobrou investici - mám srovnání s hrami Carcassone (s několika rozšířenímí), Poštovním kurýrem, Talismanem, Osadníky, Sabotérem, Šestá bere a několika dalšími. Dá se navíc sehnat i za výhodnější cenu, než jaká je zde uvedena.

Po vybalení z krabice na vás vykoukne množství krásně zpracovaných plánů, kartiček, žetonků a vůbec všeho možného. Jak už bylo řečeno, přiložená pravidla jsou opravdu dobře napsaná, člověk se u nich zasměje a vše je vysvětleno jasně. Pravidla samotná maji 24 stran, ale neděste se - obsahují množství ilustračních obrázků a cvičných situací, samotná pravidla jsou zkondenzovaná na předposlední straně - i když práce s nimi vyžaduje znalost herních principů a názvů, které jsou vysvětleny průběžně.

Hra NENÍ výrazně těžká na pochopení. Samotný herní princip je sice složitější než u běžných her (Carcassone, Osadníci), nicméně je to dáno i tím, že hra sestává z dvou do velké míry nezávislých částí. Těžké jsou však (alespoň ze začátku) dvě věci: Orientace v tom, co se ve které fázi dělá (s tím vám pomůže především ona předposlední strana pravidel a také sledování ikonek u fází na budovací straně plánu roku), a pochopení a vstřebání všech faktorů, které ovlivní vaši hru. Těch je totiž opravdu hodně - od náhody, přes tahy vašich hráčů až po vaše vlastní limitace (kolikrát si řeknete - proč jsem tohle proboha udělal :)). Nutno dodat, že hra je založena na taktizování a náhoda v ní má spíše ozvláštňující funkci, jinými slovy je jí tam tak akorát, rozhodně méně než např. ve zmiňovaných Osadnících či Carcassone.

Hru jsme zatím hráli pouze ve dvou hráčích, hra v tomto počtu má svá specifika, i přesto jsme neměli problém s naučením, návod od toho v podstatě zrazuje a doporučuje učit se hru ve čtyřech, nicméně pokud jste aspoň trochu zběhlí v deskových hrách, neměl by to být problém ve třech či ve dvou. Hra ve dvou je velmi dobrá, nepřítomnost dalších hráčů je výborně kompenzována.

Co se týče hracího času, ve dvou hráčích jsme neměli problém se dostat pod 2 hodiny, pokud hráči zbytečně nezdržují, tak by vše mělo jít odehrát zhruba za hodinu a půl. Ve více hráčích je ale hra asi o něco méně svižná, takže si myslím, že již zmiňovaná hrací doba kolem 2 hodin je reálná. Hra také vyžaduje docela dost příprav na začátku ještě před hrou, nicméně to se dá stihnout zhruba za 5 minut.
Hra je relativně náročná na prostor, zabere v podstatě celý běžný kuchyňský stůl, není proto určitě vhodná jako hra na cesty, což jen podtrhuje relativně velká krabice (přibližně srovnatelná s krabicí od Osadníků, možná o něco větší).

Samotný průběh hry je velmi zábavný, i přes relativně dlouhou hrací dobu není hra zdlouhavá, vlastně je spíš pravým opakem - připadá vám, že jste ji nehráli ani hodinu. Ve hře nejsou příliš dlouhé prodlevy mezi "tahy" jednotlivých hráčů, což také přispívá k tomu, že se u hry opravdu nenudíte.

Souhlasím s recenzentem "Mari", že slabinou hry je krabice bez přihrádek, jednoduché řešení je pořídit si zavírací igelitové pytlíčky a skladovat jednotlivé prvky v nich, nám se to osvědčilo. Jinak není hře moc co vytknout, možná bych uvítal i mód pro solitéra, který by asi nebyl tak zábavný, ale byl by dobrý na procvičování taktiky, ale to je spíše detail.

Ještě bych snad okomentoval herní princip jako takový - je až neuvěřitelné, že někdo dokáže vymyslet tak komplexní hru, která je přitom velmi hratelná, zábavná a vyvážená. Tato hra mi lehce připomíná počítačové budovatelské strategie, je navíc ale okořeněna bojovou částí a v neposlední řadě interakcí s ostatními hráči a vůbec zajímavým způsobem získávání surovin, pracovní síly atd.

Hru silně doporučuji všem, kdo se nebojí delších pravidel a chtějí si užít hodně zábavy, protože přesně to Vládci podzemí nabízejí.


Zpět na předešlou stránku

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |