Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Profil hráče Fanda

Rok narození: 1976
Místo, kde hraje pravidelně: Liberecký kraj / Liberec
Místo, kde hraje občas: Středočeský kraj / Mnichovo Hradiště


Oblíbené hry hráče

Název hryHraji rádK dispoziciMoje hodnocení
Abalone Ano Mám a nechci prodat
Bang! Ano Mám a nechci prodat
Carcassonne - základní hra Ano Mám a nechci prodat
Carcassonne: Hostince a katedrály (1. Rozšíření) Ano Mám a nechci prodat
Carcassonne: Kupci a stavitelé (2. rozšíření) Ano Mám a nechci prodat
Caylus Ano Mám a nechci prodat
Citadela Ano Nemám ale chci koupit
Dáma Ano Mám a nechci prodat
Dodge City Ano Nemám ale chci koupit
Dostihy a sázky Ano Nemám a nechci koupit
Dostihy a sázky II Ano Mám a chci prodat
El Grande Ano Mám a nechci prodat
Goa Ano Mám a nechci prodat
Koňský trh Ano Mám a nechci prodat
Kris Kros Ano Nemám a nechci koupit
Lví srdce Ano Mám a nechci prodat
Memoir' 44 Ano Nemám ale chci koupit
Osadníci z Katanu Ano Mám a nechci prodat
Osadníci z Katanu: Karetní hra Ano Mám a nechci prodat
Osadníci z Katanu: Rozšíření pro 5-6 hráčů Ano Mám a nechci prodat
Puerto Rico Ano Mám a nechci prodat
Scrabble Ano Nemám ale chci koupit
Shogun Ano Mám a nechci prodat
Šachy Ano Mám a nechci prodat
Tikal Ano Mám a nechci prodat
Vysoké napětí Ano Nemám ale chci koupit


Oblíbené kategorie her hráče

moderní společenské hry válečné figurkové hry
abstraktní hry hry na hrdiny (RPG)
standardní karetní hry počítačové hry
sběratelské karetní hry


Recenze uživatele

 Od uživatele Fanda je k dispozici celkem 3 recenzí.

Vytvořeno: 10.02.2007.  Recenze hry: Shogun Hodnocení:
Je zábavné stát se Shogunem

Recenzi píšu po dvou partiích hry, takže neznám všechny nuance, ale to nevadí. Shogun je předělávkou hry Wallenstein (Valdštejn), se kterou jsem neměl tu čest, ale na BoardGameGeek najdete i komplexní srovnání těchto dvou her. Stručně řečeno, Valdštejna přesunuli z Evropy do Japonska a několik věcí vylepšili.

Hned v úvodu máte na výběr, zda budete hrát sluneční nebo měsíční variantu hry - hrací deska je oboustranná a nabízí tím vlastně dvě různé hrací plochy. Shogun se hraje zřejmě stejně, jako Valdštejn, tedy že odehráváte dva kalendářní roky, v každém čtyři roční období. Během jara, léta a podzimu se staráte o své provincie, případně pomocí svých armád usilujete i o provincie soupeřovy, nebo provincie dosud neobsazené. Své provincie řídíte pomocí deseti akcí, které máte pro každé roční období. Pro zimní období se znažíte získat během roku maximum rýže, abyste uživili své armády, jinak se vzbouří a případně i pomřou. Potřebujete také truhly s penězi, aby bylo za co nakupovat armády a hlavně stavět tři typy budov, které Vám dvakrát za hru (v zimě, tj. v bodovacím kole) přinesou kýžené vítězné body.

Souboje probíhají ve speciální věži, která je opravdu unikátní a zajistí hře jistý prvek "náhody". Bojující armády vhodíte do věže a vypadne Vám často jiný počet/poměr armád, než jste vhodili, protože věž některé aktuálně vhozené armády zadrží a jiné dříve vhozené naopak vypustí. Náhodu dávám do uvozovek proto, že kdo má příslušné paměťové kapacity, může si pamatovat, co bylo vhozeno a jaká je pravděpodobnost, že zadržené armády vypadnou teď. Kdo příslušnou paměťovou kapacitu nemá, může (jako já) sledovat alespoň těsně předcházející boje ve věži, které dostatečně napoví, které armády ve věži uvízly. Já tento prvek velmi vítám, zohledňuje svým způsobem realitu, kdy i menší armáda může porazit armádu početně větší - můžeme nad tím uvažovat jako o "skvěle vycvičené armádě", "posilách" apod. Na druhou stranu, když je na Vaší straně deset armád a na soupeřově se krčí jen dejme tomu dvě, jdete samozřejmě do téměř jistého vítězství, atp.

Svou roli ve hře mají i sedláci, kteří se bouří, když jim z provincií berete rýži, kterou potřebujete na zimu pro své armády, nebo truhly, které potřebujete na nákup armád a stavění hradů, chrámů a divadel. Naopak, pokud si je neznepřátelíte daněmi (rýže, truhly), tak se k Vám přidají při boji proti soupeřovým armádám, které útočí na Vaše provincie.

Jak už jsem zmínil, ve hře se boduje dvakrát, vždy v zimě, která je určena právě k bodování a nic jiného se v ní neděje. Body dostanete za počet Vámi ovládaných provincií, za počet Vámi vlastněných budov a také za nadvládu v počtu druhů staveb v jednotlivých regionech, na které je mapa středního Japonska rozdělena. Hodnocení za obě zimy se na konci hry sečtou a daimjó (místodržitel, tj. hráč) s nejvyšším počtem se stává Shogunem!

Hra nám v pěti lidech trvala čtyři a půl hodiny, což není málo, ale myslím, že za celou dobu se nikdo nenudil. Prakticky po celou hru hrají všichni, nečeká se na odehrání jiného hráče - při plánování akcí v každém ročním období má někdo naplánováno dříve, než ostatní, ale čekání na zbylé hráče je dobré vyplnit dopilováním vlastních plánu a nezřídka díky tomuto "čekání" opravíte svou strategii a jste rádi, že jste ten čas měli.

Herní materiál včetně hrací desky je opravdu krásný a kvalitní, příznivci papíru a dřeva nebudou zklamáni.

Já ke hře pouštím japonskou hudbu a podávám čaj, což dodá tu správnou atmosféru. Pro ortodoxní hráče doporučuji manipulaci armádami pomocí japonských jídelních hůlek a saké místo čaje :o)

Hru hodnotím jako středně obtížnou a výborně hratelnou, což je pro mě ideální kombinace.Vytvořeno: 22.07.2006.  Recenze hry: Funkenschlag Hodnocení:
Český návod je ostuda
Vynikající hra, opravdu patří mezi špičku, dál už bych jen opakoval předchozí komentáře, MORT popsal hlavní rysy přesně!
Během prvních partií jsem míval pocit, že první dvě třetiny mohu hrát skoro bez rozmyslu, stejně se rozhoduje až ke konci, ale zkušenost mě naučila, že balancovat všechny faktory je třeba už od začátku, držet se na vlně, jinak mě tempo ostatních převálcuje a na přední pozice už nepustí. Dokonalé!

Snad jen Albi mohlo ke hře přidat hezčí překlad návodu. Nikdo netrvá na barevném na křídě tištěném skvostu, ale mizerně kopírovaný návod je u této hry vážně ostudou. Myslím, že pár (jednotek, nikoliv desítek!) korun by této mé výtce spolehlivě zabránilo.
Po věcné stránce je naštěstí návod skvělý, autor/překladatel si dal opravdu záležet.


Vytvořeno: 25.10.2004.  Recenze hry: Osadníci z Katanu Hodnocení:
Osazujte, stojí to za to!
Všeobecně se ví a uznává, že jsou Osadníci skvělí. Pojmu tedy svůj příspěvek spíš jako reakci na recenzi Piškuntála.

1. Kostka samozřejmě znamená náhodu. Ano, někdy to vyjde tak, že jsou u sebe některá (některými hráči preferovaná) pole, která mají čísla s vysokou pravděpodobností (tedy 6 a 8). Ale i v tom je skryto kouzlo hry. Stavíte blízko výnosných polí? Dobře, ale budete většinu hry trpět Zlodějem. Stavíte na polích s menší pravděpodobností výnosu? Dobře, ale budete asi pomaleji prosperovat, i když zřejmě v klidu od Zloděje. Včil mudruj, hráči! ;o)
Navíc to, že je něc pravděpodobné ještě neznamená, že se to opravdu bude stávat nejčastěji. Mám v Osadnících nahráno dost na to abych věděl, co dokáže náhoda za vylomeniny.
Důležité je balancovat mezi riskem výnosných a nevýnosných polí a přitom si podržet dostatečný rozpyl po plánu, abych minimalizoval vliv hodů kostkou. NEBO zvolím jednu z taktik, které se o výnosná pole a náhodu moc nestarají: obsadím všechna pole jedné konkrétní suroviny apod... Možností je opravdu hodně.

2. Zahrál jsem už hodně her, kde někdo vítězství vytěžil ze dvou vesnic povýšených na město a zbytek dorazil vojskem a vítěznými body... Strategií je hodně. Navíc hra je v podstatě založená na stavění, tak proč by měl vyhrávat ten, kdo nestaví, když je to princip hry? ;o)

3. Škodit se dá, a to velmi. Taktickým umisťováním vlastních vesnic, přerušením soupeřovy nejdelší cesty atp. A to škodění nepovažuji za důležitý rys jakékoliv hry.

4. Hra není podle mého názoru ani tak zprofanovaná jako prostě známá. Myslím si, že na to má plné právo.

5. Uznávám však, že za rošíření si, stejně jako u Carcassonne, výrobce diktuje PŘÍLIŠ vysoké ceny. Jenže vysvětlete to sběrateli... ;o) Ještě že fungují místa (promiňte, "reklama": čajovna mnoha vůní v Liberci ;o), herna "podlaha lodi" a podobné ;o), kde si hry můžete zadarmo vyzkoušet, než si je pořídíte.

6. Tak na jednu takovou soutěž přijďte a dívejte se/ ukažte se!

Mě se prostě hra líbí, a není asi náhodou, že ji vyžadují i mí přátelé, nepostižení nějakým marketingem nebo "zprofanováním".


Zpět na předešlou stránku

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |