Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Profil hráče LišákOblíbené kategorie her hráče

moderní společenské hry válečné figurkové hry
abstraktní hry hry na hrdiny (RPG)
standardní karetní hry počítačové hry
sběratelské karetní hry


Recenze uživatele

 Od uživatele Lišák je k dispozici celkem 2 recenzí.

Vytvořeno: 20.02.2003.  Recenze hry: Royal Turf Hodnocení:
Úplně jiné dostihy

Všichni určitě znáte hru Dostihy a sázky, popřípadě ji máte i doma, a tak skvělou hru Royal Turf s dostihovými koňmi na krabici opomíjíte jako něco, co vlastně znáte. Omyl. Nevíte, o co přicházíte.

Je to hra velice napínavá, zábavná, pro 2-7 hráčů, při které se snažíte získat co nejvíc peněz na sázkách z dostihů a dostihy skutečně jezdíte.

Ve hře je několik koní, na které mohou hráči sázet. Každý z nich má jiné vlastnosti a pohybují se po dostihové dráze pomocí speciální hrací kostky. Hráč hodí kostkou a může pohnout s jakýmkoli koněm. Takže buď jede co nejdál s koněm, na kterého si vsadil, nebo může zaškodit protihráči tím, že popojede jeho koněm o ubohých pár políček, což znamená pro koně promarněné kolo. Hraje se několik dostihů a na závěr se sečtou peníze. V každém dostihu se přitom mění pořadí koní na startu i jejich vlastnosti. Pravidla jsou ale velice jednoduchá a během několika minut se je naučí každý.

Materiálně je tato hra pěkně udělaná. Hezké jsou jak postavičky koní (škoda že jsou jenom placaté), tak karty s jejich vlastnostmi. Hrací plán není zbytečně velký.

Přednosti hry

  •  hra je velice rychlá – jak na vysvětlení pravidel, tak na hru samotnou. Jeden dostih trvá okolo 8 minut.
  •  je zmírněno procento náhody – hraje se několik dostihů a v každém mají koně jiné vlastnosti a jiné startovní pořadí.
  • při hře musíte sledovat sázky protihráčů a volit taktiku podle jejich kroků.
  • ještě zajímavější je to při variantě, kdy hráči sázejí skrytě – to se můžete jen domýšlet, čím jim uškodíte a čím pomůžete, podle toho jak hrají. A tak do hry nutně vstupuje i prvek blafování.

Hru velice doporučuji. Především všem, kdo se chtějí dobře pobavit, ačkoli nemají příliš času.Vytvořeno: 20.02.2003.  Recenze hry: Ohne Furcht und Adel, Citadels Hodnocení:
Originální karetní fantasy hra
Hra s velmi jednoduchými pravidly, originálním nápadem a napínavým průběhem. Výjimečná je i tím, že se při ní budete bavit jak ve dvou tak v sedmi hráčích. Vlastně se s různým počtem hráčů i mění, v čem spočívá kouzlo hry. A her pro sedm lidí na našem trhu moc není. Zvlášť ne tak dobrých.

Ale abych se dostal ke hře samotné. Snažíte se postavit město z osmi stavebních karet co největší bodové hodnoty a pokud možno pěti různých barev. Bodová hodnota ale zároveň znamená kolik zlatých hřiven musíte za postavení této karty-stavby zaplatit. K budování a získávání peněz využíváte některou z osmi postav, z nichž si vybíráte v každém kole znovu. V počtu dvou nebo tří hráčů každý využívá služeb dvou postav zároveň. Jakmile první hráč vyloží osm karet, dohraje se kolo a hra končí. Spočítají se body za jednotlivé stavby + další prémie a vyhraje hráč s největším počtem bodů.

Postavy mají samozřejmě různé schopnosti. Například vrah může zavraždit pro aktuální kolo jedno z povolání, zloděj může jedno povolání okrást, čaroděj si může s někým vyměnit karty, jiné postavy jsou zvýhodněny v získání peněz, budování města nebo výběru postavy pro příští kolo. A navíc – některé postavy získávají výhody za určitý druh staveb umístěný ve vlastním městě. Stavby jsou totiž v několika různých barvách, označujících zda jde o stavbu obchodní, vojenskou nebo třeba církevní. Výjimečné jsou stavby fialové, které svému majiteli přinášejí různé další výhody.

V pravidlech je bohužel několik ne moc jednoznačných formulací, ale slyšel jsem že už se na tom pracuje, takže držím palce.

Další kapitolkou je provedení a materiál.
Co musím opravdu vyzdvihnout jsou obrázky karet – jak karet postav, tak karet jednotlivých staveb. Nikde jsem však nenarazil na autora těchto nádherných kreseb. Materiál karet je také dobrý, i když by to možná chtělo něco méně klouzavého. Nahrazení peněz zlatými hřivnami je také zdařilý nápad, stejně jako jejich provedení. Přehled staveb a postav mohl být na tvrdším papíře, aby se tak brzy nezničil, a také jich mohlo být více kusů, abychom si ho pořád nemuseli půjčovat. Za velký klad považuji očíslování jednotlivých postav, jak jsou za sebou na tahu, a také vyznačení barev, za které dostávají postavy hřivny. Krabička je také velice zdařilá – s designem od stejného autora jako karty a hlavně o velikosti, která se dá nazvat kapesní.

Kouzlo hry
- Při hře hodně záleží na tom, co si hráč dokáže domyslet. Například kdo si vybral jaké povolání (podle toho, co zbylo na mě, kolik má karet v ruce, jaké má vyložené stavby, kolik má hřiven…).
- Stejně důležité ale je, jak dokážu sám využít schopností svých postav a zvláštních staveb.
- Samozřejmě musíte promyslet, jaké stavby si postavíte do města, abyste získali co nejvíc bodů a zároveň během hry získali nějaké peníze.
- Hra je zábavná, dynamická a plná náhlých zvratů.
- A jak už jsem zdůrazňoval, dá se hrát jak ve dvou tak až v sedmi lidech a vždy se u ní pobavíte!

Vřele doporučuji všem hráčům. Díky malému balení je to i ideální hra na hory, když nemáte moc místa v batohu na velké krabice a hrací plány, nebo když je vás sedm a ostatní hry jsou nanejvýš pro šest hráčů.


Zpět na předešlou stránku

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |