Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Profil hráče Marta

Místo, kde hraje pravidelně: Praha / Praha 8
Místo, kde hraje občas: Praha / Praha 8
 
Další informace: Motto: "Každá hra má své kouzlo"


Oblíbené hry hráče

Název hryHraji rádK dispoziciMoje hodnocení
Bang! Ano Mám a nechci prodat
Caesar & Cleopatra Ano Mám a nechci prodat
Carcassonne - Král & Špeh Ano Mám a nechci prodat
Carcassonne - základní hra Ano Mám a nechci prodat
Carcassonne: Kupci a stavitelé (2. rozšíření) Ano Mám a nechci prodat
Carcassonne: Lovci a sběrači Ano Mám a nechci prodat
Citadela Ano Mám a nechci prodat
Dostihy a sázky Ano Mám a nechci prodat
El Grande Ano Mám a nechci prodat
El Grande: Král & intrikán Ano Mám a nechci prodat
Fantom Ano Mám a nechci prodat
Knížata florentská Ano Mám a nechci prodat
Měděný kotlík s.r.o. Ano Mám a nechci prodat
Osadníci z Katanu Ano Mám a nechci prodat
Osadníci z Katanu: Karetní hra Ano Mám a nechci prodat
Osadníci z Katanu: Námořníci (rozšíření hry) Ano Mám a nechci prodat
Puerto Rico Ano Mám a nechci prodat
Scrabble Ano Mám a nechci prodat
Taj Mahal Ano Mám a nechci prodat
Tikal Ano Mám a nechci prodat
Torres Ano Mám a nechci prodat
Ztracená města Ano Mám a nechci prodat


Oblíbené kategorie her hráče

moderní společenské hry válečné figurkové hry
abstraktní hry hry na hrdiny (RPG)
standardní karetní hry počítačové hry
sběratelské karetní hry


Recenze uživatele

 Od uživatele Marta je k dispozici celkem 4 recenzí.

Vytvořeno: 19.02.2004.  Recenze hry: Carcassonne - König & Späher Hodnocení:
Další člen rodiny Carcassonne

V říjnu jsem napsala recenzi na hru Carcassonne, ve které jsem popsala "rodinu Carcassonne". Zmínila jsem se tam tehdy o novém rozšíření Král a špeh, uveřejněném na herním veletrhu v Essenu. Přestože jsem pesimisticky konstatovala, že se hra do Čech nedostane, už je tady. Herní nadšenci se vydali do Německa a nakoupili je tam. Dnes je možné zahrát si je v některých hernách jako např. v Čajovně 82 vůní v Liberci. Pravděpodobně díky mé recenzi na Carcassonne se ke mě dostalo jedno malé balení o velikosti krabičky od zápalek s rozšířením Král a Špeh.

Jedná se vlastně o dvě rozšíření. Král je rozšíření pro modré/červené Carcassonne a Špeh k zelenému.

1. Špeh
Rozšíření obsahuje pět kartiček šaman, špeh, lovec, rybář na voru a zemědělství - karta s chýší. 5 karet je otočeno a zamícháno. Každý hráč si vytáhne jednu kartu, kterou před sebe položí otevřenou. V případě, že hrají dva hráči, každý si vytáhne dvě karty a zbylá karta se vyřadí.

Šaman
Hráč si smí v každém kole vzít zpět do zásoby příslušníka kmene, který stojí na nedodělané řece, lese nebo louce.

Ostatní čtyři karty jsou nasazeny do hracího pole: hráč se zřekne tahu zakryté karty a přiloží svoji kartu. Potom musí postavit příslušníka kmene na kartu (např. chýše na kartě „zemědělství – rolnictví“). Jinak nemůže svoji kartu přiložit. Figurka zůstává celou hru na kartě.

Špeh
Hráč smí v každém tahu první vytaženou kartu odmítnout (také bonusovou kartu). Položí ji zakrytou zpět pod hromádku a vytáhne si novou, kterou potom musí přiložit. Při nasazování se nesmí nacházet v lese jiný sběrač. Je-li les dostavěn, počítá se vyzvědač jako sběrač, ale po ocenění se nevrací zpět.

Lovec na lávce (můstku)
Lovec se při hodnocení počítá na obou stranách lávky. Lávka ale nespojuje pozemky. Při nasazování se na obou pozemcích nesmí nalézat žádný lovec. Medvěd se počítá za dva body pro spodní pozemek.

Rybář na voru
Pokaždé, když v tomto říčním systému je dokončena řeka (úplně jedno kterým hráčem), dostane vlastník této karty tolik bodů, kolik ryb obsahuje největší jezero. Při nasazování se nesmí na tomto úseku řeky nacházet žádný rybář. Je-li úsek řeky dokončen, počítá se rybář na voru jako rybář, ale po ocenění (spočítání) se nevrací zpět.

Karta s chýší
Hráč dostane na konci hry nezávisle na obvyklé hodnotě lovce za každou kartu pozemku jeden bod. Při nasazování se nesmí na pozemku nacházet žádný lovec. Potom nesmí na tento pozemek vstoupit žádný lovec.

2. Král
Rozšíření obsahuje celkem 7 kartiček. 5 z nich jsou kartičky krajiny, které se zamíchají mezi ostatní ze základní či rozšiřující verze. 2 kartičky jsou:

Král
Na začátku hry zůstává kartička stranou. Získá jí ten, kdo jako první postaví město. Nemá ji však natrvalo. Králem je vždy ten, kdo postavil největší město resp. kdo ho ukončil, přidal poslední dílek. Král získává v závěrečném sčítání bod za každé dokončené město.

Loupeživý rytíř
Loupeživý rytíř má podobnou funkci jako král. Hráč, který dokončí nejdelší cestu, získá kartu rytíře. V závěrečném hodnocení získá hráč vlastnící tuto kartu bod za každou dokončenou cestu.


Z popisu jednotlivých kartiček je zřejmé, že rozšiřující kartičky mění stávající strategii hry a dělají ji zajímavější. Když si však několikrát zahrajete rozšíření, zjistíte, že kartičky jsou nevyvážené. Některé jsou příliš mocné a jejich majitel je oproti ostatním ve výhodě. Já osobně zastávám negativní postoj k rozšířením. Raději si koupím novou hru. Věřím však, že toto rozšíření potěší všechny opravdové fanoušky Carcassonne a sběratele.Vytvořeno: 10.11.2003.  Recenze hry: Carcassonne: Die Erweiterung Hodnocení:
Nový náboj do starého Carcassonne
K rozšířením zaujímám obecně negativní postoj. Je logické, že se výrobci snaží vytěžit z úspěšné hry maximální zisky v podobě prodeje rozšiřující sady, ale již jen málo z výrobců dovede rozšířením potěšit nejen své kapsy a zároveň i hráče. Jak se to povedlo firmě Hans im Gluck ?

V malé krabičce bylo uschováno:

 • 6 bodovacích karet s 50/100 body pro rozlišení hráčů, kteří jednou či dvakrát prošli cílem
 • nové figurky:
  - šedé figurky pro šestého hráče
  - jedna velká figurka pro každého hráče mající hodnotu dvou malých figurek
 • 18 nových karet krajiny
  - hostinec u cesty 6x (zdvojnásobuje hodnotu cesty)
  - katedrála 2x (znásobuje hodnotu města - 3 body za každou kartičku)
 • speciální karty, které nejsou v základní sadě 10x
  - (město s loukou uprostřed, klášter s cestou na obě strany, křižovatka s dvojím zakončením města, město s dvěma loukami)
 • Nové kartičky výrazně přidávají hře na její hravosti. Figurka velkého hráče umožňuje jednoduše škodit a přebírat kontrolu nad městy, které si pracně budoval protihráč. Stejně tak i katedrála hraje roli škodiče. Pokud se podaří uzavřít město s katedrálou, získá hráč 3 body za každou kartičku. Uzavřít velké město však bývá komplikované a mnohdy se tam zablokují figurky, které se do uzavření města nedají použít na jiné osidlování.

  Velice jsem uvítala i přidání figurek pro šestého hráče. Někdy se nás sejde víc hráčů najednou a hra v šesti lidech je opravdový souboj o každý bod.

  Co se však výrobci nepodařilo je zachování stejného odstínu rubu kartiček - rozšiřující kartičky jsou světlejší. Vzhledem k tomu, že rozšiřující kartičky většinou přinášejí větší bodový zisk, je výhodnější sáhnout po světlejší kartičce.

  Pokud se Vám líbilo základní Carcassonne a již se Vám trochu "ohrálo", doporučuji zakoupit rozšíření, které vnese do hry nový náboj.  Vytvořeno: 17.10.2003.  Recenze hry: Carcassonne Hodnocení:
  Herní paráda pro malé i velké
  Před časem jsem si zašla do prodejny her, abych rozšířila svou sbírku her. Prodávající se tehdy zmínil o jakési úspěšné hře CARCASSONNE založené na principu přikládání kartiček. Z jeho popisu jsem nabyla dojmu, že to je spíš hra pro děti a ne pro "hráče".

  O pár týdnů později jsem měla možnost si tuto hru zahrát u známého a byla jsem nadšená. Grafické provedení hry mě uchvátilo – nádherně malované kartičky s motivem krajiny, hradů i dřevěné figurky umožňují hráčům vniknout přímo do krajiny kolem francouzského města Carcassonne.

  Herní plán není pevný, tvoří se postupným přikládáním kartiček. Hráč si vybere kartičku z balíku a přiloží ji k některé z již vyložených kartiček. Musí přitom dodržovat pravidlo, že krajina musí navazovat. Na právě přiloženou krajinu smí hráč umístit svého poddaného a tím si zajistit vlastnictví území. V průběhu hry se na bodovací tabulce zobrazuje počet získaných bodů. Ty se dají získat za uzavření města resp. cesty, za klášter obklopený krajinou či za sedláka na louce. Uzavřením se území stává Vaším majetkem a svého poddaného smíte odebrat a použít ho k získání dalšího území. Vzhledem k tomu, že máte k dispozici omezený počet poddaných, musíte jejich zapojení do hry plánovat. Existuje několik strategií, jak se dostat k bodům. Buď vlastním budováním nebo šikovným vniknutím do soupeřova území.

  Tuto hru můžu jen doporučit. Perfektní grafické provedení, herní nápad, variantnost pravidel a skladnost jsou hlavní předností. Takže co víc napsat ???

  Herní parádu lze ještě upravit různými variantami, které jsou popsané na www.hrajeme.cz. Já osobně používám tyto varianty:

  1. spravedlivé rozdělení kartiček: protože je v zásobě pro všechny hráče 71 kartiček, měly by se na začátku podle počtu hráčů odstranit jedna až tři kartičky, aby se každý hráč dostal na řadu stejný počet kol (2 hráči =1 kartička, 3 hráči = 2 kartičky, 4 hráči = 3 kartičky, 5 hráčů = 1 kartička)

  2. 3 kartičky ze společné zásoby jsou otočeny lícem nahoru. Hráč na tahu si může vybrat některou z nich místo náhodné ze společné zásoby. Po odebrání se kartička doplní jednou náhodnou

  3. Do závěrečného součtu se nezapočítávají nedokončená města ani cesty (hráče to nutí uzavírat v průběhu hry).

  Rodina Carcassonne je poměrně velká. Lze si dokoupit:

  - Carcassonne Rozšíření
  - Carcassonne Rozšíření 2: Kupci a stavitelé
  - Carcassonne Řeka
  - Carcassonne Lovci a sběrači
  - Carcassonne Hrad

  Výrobce HANS IM GLÜCK na veletrhu v Essenu'03 uvede pro nadšence další rozšíření k modrému Carcassone: Král (7 nových kartiček) a k zelenému Carcassonne: Špeh (5 nových kartiček). Bohužel to pravděpodobně dopadne jako s rozšířením Řeka a český hráč si bude muset nechat zajít chuť.


  Vytvořeno: 24.09.2003.  Recenze hry: Ztracená města Hodnocení:
  Ztracená města - prima hra pro dva
  Asi to znáte:

  · Máte chuť zahrát si nějakou hru, ale jste jen dva a Vaši "herní" kamarádi daleko?
  · Máte chuť zahrát si nějakou hru, ale máte málo času a nemůžete hrát celé hodiny?
  · Máte chuť zahrát si nějakou hru, ale ve dvou už Vás omrzeli "žolíci" i "člobrdo"?

  Kupte si medvídka mývala nebo prima hru ZTRACENÁ MĚSTA a máte problém vyřešen. Už jen jméno Reiner Knizia je zárukou kvality. Tento profesor matematiky se tentokrát pustil do karetní hry inspirované výpravami do neznámých krajin.

  Cílem hry je uskutečnit ziskovou výpravu, a to tak, že se snažíte posbírat co nejvíce očíslovaných karet (od 2 do 10) jedné barvy. Každá barva představuje expedici do jiné země. Hráč musí dodržet základní pravidlo, že vykládá od nejmenších po největší expediční karty – v průběhu hry nesmí vynést kartu s nižším číslem, než už je u výpravy vyloženo. Hráč na tahu vyloží vždy jednu kartu buď ke své výpravě nebo na odhazovací hromádku na hracím plánu. Následně si musí jednu kartu dolíznout (buď z balíčku karet nebo z odhazovacích hromádek na herním plánu). Hra končí dovybráním poslední karty z balíčku. Pak následuje sečtení bodů za expedice. Jako v běžném životě, vše něco stojí, tudíž i zde se musí započítat náklady na zorganizování výpravy. Celkový zisk se tedy sníží o fixních 20 bodů. Pokud tedy nejste dobrý šéf, můžete přivést Vaši expedici ke krachu v podobě záporných bodů. Hra získává na dramatičnosti díky sázkovým kartám. Lze si totiž nejdřív vsadit na vlastní expedici jednu až tři sázkové karty, které celkový součet násobí, a to i v případě záporného hodnocení.

  Ačkoliv se z mého popisu může zdát, že jde o hru nudnou, bez možnosti ovlivňování ziskovosti výpravy, pak věřte, není tomu tak. Vy jako vedoucí výpravy musíte sledovat nejen své zájmy, ale také plány soupeře, který může plánovat expedici do stejné krajiny. Po pár odehraných partiích získáte zkušenost, jak se stát úspěšnějším, než je Váš protivník – jakými triky mu překazit zdánlivě úspěšnou výpravu, jak vyzvědět jeho plány na další výpravu a tím slávu převrátit na sebe. Pravidla hry jsou jasně a srozumitelně vysvětlena, a tudíž hru pochopí jak malí tak i začínající hráči.

  Co říci na závěr? Je to prima hra, kterou Vám můžu jen doporučit.


  Zpět na předešlou stránku

   
  © MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |