Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Profil hráče beo

Místo, kde hraje pravidelně: Praha / Praha 1
Místo, kde hraje občas: Praha / Praha 1


Oblíbené hry hráče

Název hryHraji rádK dispoziciMoje hodnocení
Puerto Rico Ne Mám a chci prodat


Oblíbené kategorie her hráče

moderní společenské hry válečné figurkové hry
abstraktní hry hry na hrdiny (RPG)
standardní karetní hry počítačové hry
sběratelské karetní hry


Recenze uživatele

 Od uživatele beo je k dispozici celkem 5 recenzí.

Vytvořeno: 04.01.2010.  Recenze hry: Race for the Galaxy Hodnocení:
Race for the Galaxy / Dobyvatelé Vesmíru - hrajte na počítači!
Rad bych se podelil o zkusenost se skvelym pocitacovym zpracovanim Race for the Galaxy.

Prvnim doporucenym zpracovanim je single-player simulator RtfG, ktery obsahuje pokrocilou umelou inteligenci - pocitacovi protivnici jsou opravdu mazanymi souperi a vitezstvi nad nimi je vyzvou i pro zkusene hrace.

Stranka projektu je: http://keldon.net/rftg/
Na strance jsou k dispozici jak zdrojove kody pro vlastni kompilaci na linuxu, tak verze pro Windows a Mac OS (testoval jsem na Windows 7).

Autorem je Keldon Jones. Hra je distribuovana jako open source aplikace s GNU GPL licenci, pouziti puvodni grafiky karet je schvaleno vydavatelem Rio Grande games, tudiz tato aplikace je zcela legalni a neni naruseno pravo autoru karetni verze hry.

K dispozici je jak zakladni verze Race for the Galaxy, tak obe expanze. Hrat muzete ve 2 az 6 hracich (tedy az proti 5-ti pocitacovym protivnikum naraz). Dale si muzete zvolit, zda chcete hrat s achievmenty a/nebo s dobyvanim svetu.
Jedna se zrejme o nejzdarilejsi pocitacovou verzi Race fot the Galaxy.
Jedinou nevyhodou muze pro nekoho absence multiplayeru.

----

Za zminku stoji take webova multipayer verze na serveru http://genie.game-host.org/
Zpracovani je vice spartanske a hra obsahuje jen zakladni hru a prvni expanzi, ale mate moznost hrat proti zivym hracum a souperit o co nejvyssi rating - v kazde hre se hraje o body do zebricku. Pro hru se musite na serveru nejprve zaregistrovat.Vytvořeno: 09.05.2005.  Recenze hry: Caesar & Cleopatra Hodnocení:
Lobuj, špehuj, vraždi !

Myslím, že mnohé již bylo řečeno v předchozích recenzích níže. Tak snad se mi
povede neopakovat, co již bylo napsáno, a poskytnout pohled z jiné strany.

V současnosti jsem prodělal velkou změnu v oblibě různých druhů her - od "těžkých"
her typu Osadníci (nebo třeba Proroctví - nedej bože, abych to musel ještě někdy
hrát a přehrabovat se v tom chaosu na stole), kde máte milión malých kostiček a
dvakrát tolik dalších ptákovin v podobě akčních karet, komodit apod. a jedna hra
trvá minimálně hodinu a půl, jsem přešel na hry, dle mého názoru, stejně nebo více
zábavné, ale zdaleka ne tak časově náročné a s nesrovnatelně menšími nároky na
obsluhu (ve smyslu absence miliónu malých kostiček) a tedy pohodlnějších na hraní.
Na druhou stranu jsem se chtěl vyvarovat příliš jednoduchým hrám nebo těm, ve
kterých dominuje hod kostky. První pokus o změnu nedopadl příliš dobře - karetní
Osadníci ... Co napsat, abych se vyjadřoval slušně? Neskutečně velké nároky na
hrací plochu, celý večer/odpoledne v tahu, kvalita požitku ze hry velmi blízká
pexesu - dále bych se k tomu raději nevyjadřoval. Šťastnější volba padla na Bang -
pro více hráčů - a posléze jsem přidal Caesara a Kleopatru (dále jen zkráceně
"CC") pro chvíle ve dvou.

První hra CC (Caesar and Cleopatra) se trošku protáhla (cca 2 hodiny), spíše
probíhalo vstřebávání herního systému, pravidel a překlad německých akčních
kartiček, což mělo za následek poněkud rozpačitý dojem ze hry. Následující seance
již byly o dvě třídy výše a dobře jsme se bavili.

Cílem hry je získat na svou stranu co nejvíce z 21 politiků rozdělených do 5 skupin. K tomu vám pomáhají "vaši lidé" v podobě ohodnocených karet vlivu, které v průběhu hry nasazujete na jednotlivé politické skupiny. Hru dále okořeňují akční karty, kterými můžete hru výrazně ovlivňovat.

Motorem celé hry je balíček otázek důvěry (nebo jak se těch 8 kartiček jmenuje), který na konci každého kola určuje, o které politiky se lobistické skupiny Caesara a Kleopatry právě poperou a kdo získá cenné bodíky v podobě chlapíka v hábitu (ženský političky tam fakt nejsou - asi diskriminace). Do jisté míry je to o haluzi, jelikož nevíte jaká karta je další na řadě (o koho se bude hrát), ale často víte, která už byla a teď zrovna nemůže přijít. Můžete nebo spíše musíte to brát v úvahu a směrovat své síly efektivně vzhledem ke stavu tohoto balíčku. Vzhledem k tomu, že mnoho bonusových bodů získáte za splnění tajného úkolu (získání 3 politiků určité skupiny), který si oba tajně losujete na začátku, ale také se můžete nabalit na bonusech za nadpoloviční většinu v dané skupině nebo
dokonce ještě více za získání celé skupiny politiků, je třeba také sledovat, který politik je pro mě při aktuálním stavu cennější - ten který zajistí nadpoloviční většinu, případně tajný bonus, nebo ten poslední ve skupině, který soupeři chybí k nadpoloviční většině a možná i ke splnění tajného úkolu ? Vždy je potřeba mít na mysli, že když získám jeden bodík a zároveň soupeři zabráním získat třeba i čtyři (v případě tajného bonusu), je to pořád více, než si "dorazit" kompletní sadu, kterou mám za dva body, ale protihráči snížím zisk jen o jeden. Body se na konci sčítají a porovnávají proti sobě, takže nejlepší tahy jsou takové, které mi nemusí nutně dávat hodně bodů, ale které vytvářejí co největší bodový rozdíl oproti soupeři.

Hra poskytuje překvapivě mnoho taktických možností. Například vychytávka ve formě evakuace "vašich lidí" (karet vlivu) pomocí akční karty rošáda ze skupiny politiků, která je již téměř rozebrána, může výrazně posílit vaše šance u
ostatních skupin a zachránit karty vlivu před vyřazením po rozebrání celé skupiny.

Celkový dojem ze hry je velmi dobrý (když pominu první partii na naučení pravidel). Karty jsou velmi pěkně zpracovány, škoda jen té němčiny - proti angličtině bych nic neměl a myslím, že mnoha hráčům by také více vyhovovala, když už to není česky. Po dvou, třech partiích už naštěstí není třeba texty kartiček luštit, protože už víte, co která akční karta dělá (je jich jen 6 druhů) a ostatní karty na sobě nemají žádný důležitý text.

Vzhledem k tomu, že to je hra určená výhradně pro dva hráče a je opravdu dobrá, hodnotím velice kladně. Na karetní hru tohoto rozsahu se mi zdá cena hry poněkud vyšší, ale vzhledem k opravdu pěkné grafice karet nikoliv přehnaná. Ve svém hodnocení dávam 4,5. Půl bodíku dolů za tu němčinu, která mi nevyhovuje.

Myslím, že už to tu kdosi níže psal, ale pokud hledáte dobrou hru pro dva, je to jasná volba. (pozn. Pokud se ovšem nevyžíváte ve figurkových hrách s dvoumetrovým hracím plánem a miliónem kostiček :-).Vytvořeno: 09.12.2004.  Recenze hry: Osadníci z Katanu Hodnocení:
pohled s odstupem
Reaguji také na kritickou recenzi od Piškuntála (viz. níže)

Delší dobu jsem již osadníky nehrál, takže bych měl momentálně mít hlavu prostou euforie a nadšení z Katanu.

Ze začátku jsme hráli základní verzi ve 4 lidech - v menším počtu to nemá smysl, protože hra je pak nevyvážená. Spravné rozestavění hracího plánu - především čísel je základ - doporučuji využívat rozmístění dle abecedy na druhé straně žetonů + případně korekce - pokud si někdo sestaví hrací plán tak, že má dvě šestky a osmičku kolem jednoho vesnico-spotu, bude mit hru asi nevyváženou :-)

Po určitém počtu odehraných her a získání dovedností se hra stala velmi vyrovnanou a musím připustit, že kostka začala hrát významnou a někdy nepříliš příznivou roli - např. 3 nebo 11 padající častěji než 6 nebo 8 apod. Na druhou stranu je pravda, že pokud někdo ve hře dominuje, nemůže mu uškodit ani nepřízeň kostky, protože pravděpodobně má pokryto dostatečné území.

Dalším výrazným elementem hry je karta za nejdelší cestu - většinou se o ni poperou dva "dřeváci-hlíňáci" a často rozhodne - protože nemít 2 body a mít 2 body, to je dohromady 4 body a to už je poznat - doufám že je to jasné :-). Dá se samosebou taktizovat, někdo třetí třeba přeruší jednomu z cestářů jeho štreku, aby ji dostal jiný cesťák, který má méně bodů a tedy není tak nebezpečný. Každopádně je to silný prvek a tedy může hru ovlivnit jak kladně tak záporně - rozhodně tento prvek činí hru zvratovější a zajímavější, takže si tam své místo zaslouží.

Po nějaké době jsme si pořídili rozšíření Rytíři a Města, které nás drželo dost dlouho, protože s sebou přináší nové strategicke prvky a ještě další možnosti taktizování. Toto rozšíření je třeba z počátku nějak vstřebat a naučit se, ale pak to stojí za to. Po čase jsme zkusili opět hrát osadníky bez rozšíření a už to nebylo ono - z rytířů jsme byli zvyklí na větší pestrost a holí osadníci už nám připadali jako člověče nezlob se. Každopádně pro všechny začínající hráče, které jsme chtěli osadníky naučit, bylo lepší začít základem bez rozšíření.

Nechci tady oponovat ani přizvukovat hardcore-sběratelo-šílencům, osadníci nás bavili, s rozšířením Rytíři to dostalo nové prvky takže nás to bavilo ještě dále.
Co je třeba osadníkům nechat, je fakt, že jsou relativně jednodušší na naučení a pak dlouho poskytují kvalitní zábavu - začátečníkům většinou ukážeme jednu pokusnou hru a ve druhé nebo třetí hře už se chytají. Jak už tady někdo psal, náhoda vnáší do hry jisté napětí a vzrušení - trochu hazardu, což je určitě dobře, ale na druhou stranu může pokazit hru nějakému hardcore-profi-katanákovi, který v tom má jasno :-). Zmiňovaným hardcore maniakům bych doporučil pořídit si hru Puerto Rico, kde není žádná kostka, takže to mohou hrát jako šachy, ale zase to nikoho nového během 1-3 her nenaučí.

Co si tedy vlastně myslím? Osadníci jsou dobrá hra, protože se v nich snoubí jednoduchost a strategické možnosti - nečekejte od toho však nějaké vychytávky typu šachy.


Vytvořeno: 27.07.2003.  Recenze hry: Osadníci z Katanu Hodnocení:
Vychytaná hra pro všechny hravé lidi
K Osadníkům jsem se dostal teprve nedávno a jsem opravdu nadšen.
Hra je velice jednoduchá na naučení, ale poskytuje nekonečné taktické vychytávky pro zkušené hráče.
Díky variabilnímu hernímu plánu je každá hra jiná a vyžaduje odlišný přístup.
Mapu je možné sestavit náhodně, ale osvědčilo se nám spíše cílené rozmístění.
Například úplně souměrná mapa poskytující rovné šance nebo linie procházející ostrovem.
Linie zaručují, že žádný hráč nebude na začátku hry moci těžit všechny suroviny, takže obchod se stane nezbytnou součástí hry.
Velice se mi líbí různé cesty k vítězství a také fakt, že do posledního okamžiku hry není jasný favorit.
Převaha jednoho hráče ve hře je velmi vrtkavá, což zajišťuje prvek zloděje, který případné spořílky pěkně zkrouhne.
Nemalý význam mají akční karty, jejichž vliv na hru je značný, ale vyrovnaný.
Jednu partii jsem vyhrál jen za pomoci akčních karet.
Jednalo se o hru na mapě „Linie“ (viz. výše) a okolnosti pri rozmisťování prvních vesnic mě omezily na příjem pouze tří surovin z pěti.
Neměl jsem vůbec příjem materiálu na stavbu silnic a vesnic, což je celkem základní strategický prvek.
Pomocí obratného obchodování, trochy štěstí a hlavně za pomoci silných akčních karet jsem ve finishi jako jasný outsider totálně překvapil a zvítězil.
Zkrátka je zde více cest k vítězství a to dělá hru mnohem zajímavější.
Závěrem bych podotknul, že balení Osadníků působí sice monstrózně, ale vše potřebné ke hře se vejde do malého látkového pytlíku, který je v balení obsazen.
Tato praktická skutečnost umožňuje vzít hru s sebou v podstatě kamkoli.


Vytvořeno: 10.07.2003.  Recenze hry: Proroctví Hodnocení:
Sen každého "fantasy pozitivního" hráče
Pořídil jsem si Proroctví a to především z nostalgie k Dračímu Doupěti, které jsem v dětství hrával. Bohužel jsem minul údajně skvělý bestseller Talisman, ze kterého Proroctví vychází. A jak jsem se dozvěděl na různých fórech, je Proroctví minimálně stejně zábavné a v mnoha ohledech propracovanější.
První hru jsem hrál s kamáradem, který je rovněž "fantasy pozitivní" hráč, a ještě s jednou kamarádkou a dalším kamarádem, kteří (apoň zatím) tento příznak nemají - předesílám, že jsme se všichni dobře bavili.
Do pravidel jsme skočili rovnýma noha - rovnou jsme začali hrát a občas nahlédli do příručky. Hra sice trvala trochu déle, ale zábavnou formou jsme byli zasvěceni do pravidel této hry. Příručka může na první pohled budit zdání složitosti, ale ve skutečnosti jsou pravidla dost logická a intuitivní. Navíc asi třetina manuálu obsahuje informace o alternativních stylech hry a podrobné vysvětlení hracích karet, které nejsou u první hry až tak důležité.
Co se týče výtvarného zpracování, není možné hře nic vytknout. Hrací plán je opravdu nádherný, stejně jako obrázky na kartičkách, z nichž některé se uměleckou úrovní blíží obrázkům na kartách Magic the Gathering (MtG). S kvalitou materiálu je to kapánek horší - kartičky (a že jich je požehnaně) jsou spojené do děrovaných archů, takže je nejprve nutné je natrhat (ne roztrhat! :-) ale možná jsem jen zhýčkaný luxusním materíálem karet MtG. V arších jsou rovněž obsaženy dvě totožné karty se stručným návodem, které se při první hře hodily.
Všechny nás hned v úvodu zaujal výběr postav, který probíhá tak, že každý hráč obdrží dvě náhodné karty postav, jednu vybere a druhou pošle hráči vlevo a zároveň obdrží jednu kartu zprava. Znova si jednu vybere a druhou pošle vlevo a obdrží další zleva. Nyní si definitivně vybere svou postavu. Možná to zní složitě, ale je to opravdu napínavé, když třeba toužíte po konkrétní postavě a nevíte jestli vám příjde. Navíc je každá z deseti karet postav opatřena vtipným komentářem - například karta Druiada nese tuto hlášku: "Umím spoutat síly přírody, dokážu mluvit se zvířaty, se stromy i s horami... Také vaří výborný šípkový čaj".
Samotná hra už připomínala klasickou hru na hrdiny (RPG) jak ji můžete znát z Dračího Doupěte. Sami se rozhodujete kterou cestou se vydáte - zda půjdete bojovat s nějakou příšerou, nebo si zajdete do jednoho z pěti cechů naučit se novou dovednost či kouzlo. RPG prvek je zachován v podobě různobarevných kamínků, které udržují přehled o síle, vůli (magii), zkušenosti a penězích vaší postavy. Celý jeden souboj je řešen jediným hodem kostkou, takže je napínavý a nezdržuje jako třeba v Dračím Doupěti.
Cílem hry je četnými dobrodružstvími - a to nejen souboji - vypracovat svou postavu, aby byla dost silná k utkání s démony, kteří v astrálních sférách střeží legendární artefakty. K vítězství je potřeba získat čtyři z pěti těchto artefaktů. V závěru často dojde na bratrovražedný boj o artefakty mezi postavami, což je teprve pořádný nářez.
Závěrem bych tuto hru doporučil nejen všem "fantasy pozitivním" hráčům, ale všem, kteří rádi popustí uzdu své fantazii a rozdají si to mečem a kouzly s příšerami i s ostatními hráči. Jelikož jsem "fantasy pozitivní" hráč a RPG hry jsou prostě moje krevní skupina, nemohu jinak, než pět hvězdiček.

P.S.: Jste "fantasy pozitivní" jestliže: líbil se vám film Pán prstenů, čtete sci-fi/fantasy literaturu, na počítači hrajete dungeony či jiná RPG.


Zpět na předešlou stránku

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |