Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Profil hráče zemanOblíbené hry hráče

Název hryHraji rádK dispoziciMoje hodnocení
Knížata florentská Ano Nemám a nechci koupit


Oblíbené kategorie her hráče

moderní společenské hry válečné figurkové hry
abstraktní hry hry na hrdiny (RPG)
standardní karetní hry počítačové hry
sběratelské karetní hry


Recenze uživatele

 Od uživatele zeman je k dispozici celkem 1 recenzí.

Vytvořeno: 15.08.2003.  Recenze hry: Die Fürsten von Florenz Hodnocení:
První dojem velmi dobrý
Die Fürsten von Florenz je jedna z těch her, které nabízejí pestrou paletu prvků, na které se hráči mohou zaměřit, ale jen velmi omezený počet, který si z nich musí vybrat.

Hráči představují hlavy bohatých šlechtických rodin v renesanční Florencii, které se snaží na svůj dvůr přilákat věhlasné kumštýře a učence, aby právě pod jejich patronátem dokončili svá nejvelkolepější díla. Aby se u nich osobnosti cítily lépe, musí knížata na svých panstvích pečovat o krajinu, stavět budovy a zavádět různé svobody pro poddané. Každý umělec či učenec má trochu jiné požadavky: jeden raději odpočívá v lese, jiný na břehu jezera; pro jednoho je důležitá univerzita či svoboda vyznání, pro jiného svoboda pohybu nebo astronomická observatoř. Některé tyto prvky hráči získávají v dražbě, jiné si kupují za pevnou cenu z banky. Krajiny a budovy mají navíc různý tvar a není vždy jednoduché všechny vměstnat na omezený rastr svého panství! Úsilí se však vyplatí: čím lépe se host na knížecím panství cítí, tím hodnotnější dílo vytvoří. A za díla, stejně jako za některé stavby a další úspěchy, získá hráč vedle peněz i prestižní body, které v konečném vyúčtování odliší vítěze od poražených.

Na hře se mi líbí právě to množství prvků, ze kterých lze vybírat, na čem postavit svoji strategii. Omezený počet kol (7) a omezený počet akcí na jedno kolo pak zaručuje, že se ze hry nestanou stavitelské závody, na jejichž konci budou mít hráči po vzoru košíkové sice hodně bodů, ale jen nepatrný náskok jeden před druhým.

Pestrost hry sice pochopitelně zesložiťuje pravidla, ale zdá se mi, že jen pro první vysvětlování - pak už si je člověk rychle zažije. Jiná kapitola je uspořádání původních německých pravidel, která jsem měl k dispozici. Značné množství dopředných odkazů je dle mého názoru znepřehledňuje, případná česká verze by určitě neměla být jen otrockým překladem, ale měla by se pokusit i o lepší strukturu pravidel. Neškodil by nějaký přehled hlavních principů na začátku, na něj by pak z podrobnějšího textu mohly vést odkazy.

Design hry odpovídá slušnému standardu, na mnoha místech jsou nápovědy, které německy mluvícímu hráči usnadňují zapamatování pravidel. Bohužel umělecké písmo, které bylo použito na veškeré (poměrně četné) popisky hracího náčiní, tento účel poněkud kazí, zvláště s ohledem na českého hráče, který si navíc musí pamatovat nebo po straně vyhledávat významy jednotlivých nápisů. Například ozdobně vyvedené nápisy "Personenkarte" (karta osobnosti) a "Prestigekarte" (prestižní karta) pak vypadají na první pohled téměř stejně.

Po prvním vyzkoušení je možná brzy na nějaké závěry, ale ten můj prozatímní zní: chvála, kterou jsem na hru slyšel, zřejmě nelhala. A to i přesto, že jsme hru hráli jen ve dvou (podle pravidel je pro 3 až 5 hráčů)! Ve dvou hra totiž není technicky nemožná, pouze jsou asi méně zajímavé dražby.

Zpět na předešlou stránku

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |