Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Profil hráče luinornOblíbené hry hráče

Název hryHraji rádK dispoziciMoje hodnocení
Osadníci z Katanu: Karetní hra Ano Nemám a nechci koupit


Oblíbené kategorie her hráče

moderní společenské hry válečné figurkové hry
abstraktní hry hry na hrdiny (RPG)
standardní karetní hry počítačové hry
sběratelské karetní hry


Recenze uživatele

 Od uživatele luinorn je k dispozici celkem 1 recenzí.

Vytvořeno: 17.02.2007.  Recenze hry: Osadníci z Katanu: Karetní hra Hodnocení:
Je zde spousta chvály, ale já si prostě nemůžu pomoci
Nevím, kde mám začít, každopádně jasné je, že tahle hra u mne zkončila hodně špatně. Propadák.

Hru jsem koupil k Vánocům s velkým očekáváním. Od té doby jsem se přinutil asi k pěti hrám (velmi důležitý fakt vzhledem ke zbytku hry). V každé z nich jsem po dvou třech hodinách nudy dosažení dvanáctého bodu kýmkoli oslavoval jako vysvobození.

V karetních osadnících žádné komunikace s potihráčem není třeba. Vy ho k ničemu nepotřebujete, on k ničemu nepotřebuje vás, střet zájmů je v průběhu hry minimální. Jediné, co vás pojí, je soutěž v počítání vítězných bodů. Občas si své oddělené vesmíry narušíte nějakou podrazáckou kartou. Na tahy protihráče nemáte šanci zareagovat a ani to nepotřebujete. Reakce na tahy protihráče není smyslem hry.

Hra na mne působí dojmem účelově vytvořeného dílka, aby se dalo něco se značkou 'Osadníci z Katanu' prodávat i ve verzi pro dva hráče. Jako by bylo horkou jehlou sešito několik - byť i třeba dobrých - nápadů, které dohromady působí dosti kočkopsovitě. Tak se vám ve hře vyskytují různá pochybná červená čísílka, černá čísílka, počítáte mlýnky a vlaječky, suroviny...

Aby se podpořila náhoda a hravost, můžete kartičky tahat z pěti balíčků a na začátku svého tahu hážete dvěma kostkami. Po těchto pravidlech se asi tvůrcům zazdálo, že je náhody příliš, a tak zavedli možnost zpoplatněného výběru kartiček z jednotlivých balíčků. To samozřejmě vedlo k tomu, že si v brzkých fázích hry snažíte prohlédnout všech pět balíčků karet, abyste věděli, kde co je, a netahali karty naslepo.

Základním pilířem hry je zajímavý nápad a realizace nabývání surovin na krajinách rozestavěných kolem vašich vesnic a měst. Přísun surovin je realizován hodem kostky. Nejspíš se předpokládá, že spravedlivost v přísunu surovin zaručí 'zákon vysokého počtu realizace náhodného jevu'. I když je hra dvouhodinová nuda, těch hodů se tam nevyskytuje tolik, aby se čas od času nestalo, že vás 'kostka zradí' a vy prohrajete kvůli nedostatečnému přísunu některých surovin.

Zbylá pravidla vás mají motivovat získávat větší počty všech možných bodů či čísílek. Do jednoho působí vytrženě a nijak kompaktním dojmem.

U her oceňuji celkovou smysluplnost a logickou kompaktnost souboru jejích pravidel. Člověk se může rozplývat nad hrou v šach, hrou Go, Carcassonne, nikoli však nad karetními osadníky.

U hroy není třeba nijak složitě přemýšlet. Mým názorem je, že by s vámi byl schopen kvalitní hru karetních osadníků zahrát i počítač, cvičený pes či opice. Člověk už na té hře není schpen prakticky nic nového vymyslet. Vrcholem taktiky je, že po několika hrách vznikne jistá ustálená posloupnost karet a kroků ve výstavbě vesnic, o které se má člověk snažit.

Toto má za přímý důsledek jev, nad kterým se tu přede mnou v diskusi rozplývala jedna přispívající slečna. Pokud vás totiž nezradí kostky, můžete si být jisti velmi těsným výsledkem v závěru hry. To není plus, ale obrovské mínus, protože to dokazuje velmi chudý taktický potenciál hry. Zkrátka nemáte moc možností, jak protihráče předehnat.

Měl jsem v úmyslu dát téhle hře dva body. Jeden bod za svůj pocit ze hry a druhý bod jako naději, že jsem ke hře příliš skeptický a že jsem nebyl schopen objevit její krásy nebo zajímavé prvky hry. Nicméně v recenzi přede mnou dávali lidi vysoké hodnocení i díky hezké grafické úpravě kartiček. To považuji za nehorázné. Nekupuji si hru proto, abych se díval na pěkné obrázky, díky tomu potom získává vysoké hodnocení i takový paskvil jakým dle mého karetní osadníci jsou. Na protest proti bodům za pěkné obrázky tedy druhý bod neudělím.

Můj konečný verdikt zní - jeden bod (plus v duchu jeden jako naději).
Hra je určena dětem DO 13 let. Ty to bezduché stavění vesnic a pěkné obrázky ocení. Byla-li by hra určena dětem do 13 let, byl bych ochoten hru ocenit třemi body.

PS: Byl bych velmi rád, kdyby se po mé tvrdé kritice objevil příspěvek hráče, kterého karetní osadníci baví a který v nich nalezl zajímavé taktické momenty. Bylo by pěkné, kdybych v budoucnu na hru změnil názor a mohl se za svoji tvrdou kritiku omluvit.Zpět na předešlou stránku

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |