Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Profil hráče StandaOblíbené kategorie her hráče

moderní společenské hry válečné figurkové hry
abstraktní hry hry na hrdiny (RPG)
standardní karetní hry počítačové hry
sběratelské karetní hry


Recenze uživatele

 Od uživatele Standa je k dispozici celkem 10 recenzí.

Vytvořeno: 07.10.2011.  Recenze hry: Colosseum Hodnocení:
Kolosální představení
Zvažoval jsem nákup této hry a nelituji. Myslel jsem, že mě prostředí „nějakých“ vystoupení nenadchne, ale nadchlo :-).
V této hře máte svou arénu, ve které pořádáte představení. A snažíte se přilákat co nejvíce diváků.

Na začátku hry ze dvou dílků postavíte na herním plánu svou arénu. Základem hry jsou programy představení. Každý program má svůj název, nákupní cenu, požadované žetony vystoupení, požadovanou velikost arény a přehled o ziscích při realizaci programu. Samozřejmě hodnotnější programy přinášející větší zisky, více stojí, požadují větší arénu a více žetonů vystoupení. Nemusíte získat všechny žetony vystoupení do programu, ale alespoň minimální počet, abyste program mohli zrealizovat. Programy se nakupují za jejich nákupní cenu. Dále můžete koupit např. rozšiřující část arény (můžete realizovat větší programy), sezónní vstupenky, vybudovat císařskou lóži – přilákají diváky navíc. Žetony vystoupení (jako např. gladiátoři, koně, lvi, klauni, hudebníci, pochodně, atd. - celkem dvanáct druhů) lze získat na dražbách. Dražby se uskutečňují na pěti tržištích, každé obsahuje tři žetony vystoupení. Vydražené žetony vystoupení můžete vyměnit s protihráči (ovšem nemusíte). V každém kole můžete uspořádat jedno představení. Každá produkce představení se skládá ze tří kroků: 1. přesun figurek šlechty (hodíte jednou nebo dvěma speciálními kostkami) – pokud pohyb figurky skončí ve Vaší aréně, získáváte další diváky, 2. vlastní produkce představení – ohlásíte program představení a vyložíte žetony jednotlivých vystoupení, 3. spočtení diváků, kteří shlédli představení – závisí na programu a počtu žetonů, které v programu uvedete, sezónních vstupenkách, šlechticích přihlížejících ve vaší aréně, císařských medailích, pódiích, atd. Pokud je počet těchto diváků vyšší než v minulém tahu, posunete si Váš bodovací žeton na novou vyšší pozici, odpovídající počtu diváku, které představení v daném tahu navštívili. A dostanete peníze odpovídající počtu diváku, které navštívili představení v aktuálním tahu. V závěrečné fázi tahu – ceremonii – hráč s nejvyšším dosavadním skóre obdrží pódium (umístí do své arény), každý hráč odhodí jeden žeton vystoupení a hráč s nejnižším skóre požádá dosud nejúspěšnějšího hráče o jeden žeton vystoupení (dotace). Hra obsahuje ještě některé zajímavosti – vystoupení hvězd, císařské medaile.
Vítězem se stává hráč, který dokázal během celé hry přilákat na nějaké představení nejvíce diváků.

Hra obsahuje několik zajímavých věcí: nejlepší dotuje nejslabšího (daruje mu žeton vystoupení), dražbu (dražby mám rád), obchodování se žetony a to, že na bodovací dráze se neposunuji každé kolo o určitý počet bodů, ale jen tehdy, pokud jsem v daném kole získal více než v předchozím.

Není to žádná velikánská strategie, ale spíše zábavnější hra. Hrál jsem např. hru, kdy protihráč byl několik tahů poslední právě proto, aby mohl získat dotaci, a nakonec vyhrál. Zatím jsem hrál ve čtyřech a v pěti hráčích, myslím, že kvůli dražby je nejlepší hra v pěti. S vysvětlením pravidel první hra trvá přibližně 2,5 hodiny.

V neposlední řadě bych chtěl pochválit materiál hry – jedním slovem úchvatný. Dokáže vytvořit atmosféru hry.

Jednoznačně doporučuji do Vašich sbírek her.


Vytvořeno: 07.10.2011.  Recenze hry: Dixit Odyssey Hodnocení:
Dixit potřetí – pro více hráčů !
Konečně se mi podařilo zahrát s přáteli Dixit Odyssey.

Toto rozšíření je samostatně hratelné. Obsahuje 84 nových karet, 12 hlasovacích tabulek, 24 hlasovacích kolíčků, 12 dřevěných králíčků a herní plán (obsahuje očíslovaná políčka 1 až 12, vypravěč na něj pokládá karty). Hra je tedy až pro 12 hráčů.

Nebudu se rozepisovat o základních pravidlech (o kterých se dočtete v recenzi ke hře Dixit). Oproti původnímu Dixitu se zde hlasuje zastrčením jednoho či dvou kolíčků do hlasovací tabulky. Řešili jsme to různě – někteří kolíčky zastrkávali shora a pak tabulku drželi "ve vzduchu" (přikrytou dlaní shora), protože položením tabulky na stůl kolíčky vypadávaly. Jiní kolíčky zastrčili zespodu a poté tabulku nechali ležet na kolíčcích.
Pravidla obsahují popis tří různých variant: první varianta je bez názvu, druhá varianta se jmenuje Dixit párty a třetí varianta je Týmový dixit (hraje se ve dvoučlenných týmech). My jsme hráli první variantu, hrálo nás osm hráčů. Počet bodů, které získáte, pokud nejste vypravěčem a hráči hlasují pro Vaši kartu, je omezen na maximálně 3 body (i když dostane Vaše karta více hlasů než tři). Jako hlasující se můžete rozhodnout, zda budete hlasovat jedním kolíkem či dvěma. Pokud uhádnete, pak získáte tři body (hlasujete dvěma kolíky) nebo 4 body (hlasujete jedním kolíkem). Fakt je, že dvěma kolíky zvýšíte svou pravděpodobnost, že uhádnete kartu vypravěče, na druhou stranu získáte o jeden bodík méně a také ještě někoho posunete o jeden bod dále (toho, jehož kartu jste nesprávně tipovali). Je to tedy na Vás.

Ovšem báječně jsme se bavili. A hra v 8 hráčích byla rychlá a v pohodě. Téměř vždy se všichni posunuli o jeden či více bodů dopředu a v závěru vyhrál hráč, který ještě před posledním kolem byl snad třetí či čtvrtý. Přiznám se, že jsem si moc nevšímal grafiky karet a nerad bych je hodnotil. Přece jenom jsem zvyklý na karty z Dixitu 1 a 2. Na závěr bych chtěl podotknout, že do krabice se vejdou karty všech tří vydání, jsou zde tři velké přihrádky.

Pro větší párty je dle mého názoru Dixit Odyssey jedna z nejlepších voleb (vedle Activit).


Vytvořeno: 06.10.2011.  Recenze hry: Notre Dame Hodnocení:
Každý ve své čtvrti Paříže
Je to zajímavá hra od Stefana Felda pro 2 až 5 hráčů.
Hra probíhá ve 3 etapách A, B a C. Každá etapa se skládá ze tří kol a každé kolo z 5 fází.
Každý hráč má své akční karty, kameny vlivu a důvěrníka, kočár a poselství, krysí kámen a svou čtvrť Paříže (do které umísťuje své kameny vlivu ze své zásoby). Na začátku kola se vyloží karty postav, které mohou hráčům pomoci. Hodně zajímavá je „práce“ s akčními kartami. Každá karta představuje akci, celkem jich je devět a všichni je mají stejné. Uvedu příklad akční karty banka – kdo vyloží tuto kartu, vloží jeden kámen vlivu ze své zásoby do banky ve své čtvrti. Poté si ze zásoby vezme tolik mincí, kolik se nyní nachází kamenů vlivu v jeho bance. Obdobně se hrají akční karty klášterní školy (převod kamenů vlivu ze společné zásoby do vlastní), rezidence (prestižní body), povoznictví (pohyb kočáru a vzetí poselství), hostinec, park, nemocnice (snižuje míru nákazy čtvrti krysami), důvěrník (jedná se v podstatě o pohyblivý kámen vlivu), Notre Dame (zisk prestižních bodů po darování mincí církvi). Na začátku etapy hráči zamíchají svých 9 akčních karet a položí je před sebe na hromádku obrázky dolů. Na začátku kola se podívají na vrchní tři karty, vezmou si jednu do ruky a dvě pošlou dále. Ze dvou karet od souseda po pravici si vyberou jednu kartu a druhou pošlou sousedovi po levici. A třetí kartu od souseda po pravici si nechají – takže mají jednu kartu vlastní, jednu od souseda po pravici a jednu od hráče, který sedí ještě o jedno místo dále napravo. Poté se zahrají akční karty – ze 3 karet v ruce si mohou vybrat a provést akce dvě. Následně hráči mohou podplatit postavy vyložené pro dané kolo a využít výhody dané postavy. No a nakonec se zjišťuje nebezpečí morové nákazy. Každý hráč má své čtvrti žebříček morové nákazy. Vyložené karty postav pro dané kolo mají na spodní části vyobrazeny krysy a o jejich součet posouvají hráči krysím kamenem na svých žebříčcích. Překročení posledního pole žebříčku pro hráče znamená negativní následky, mj. vrácení 2 prestižních bodů. Každé kolo probíhá takto: vyložení karet postav, volba akčních karet, rozehrání akčních karet, podplacení postavy, zjištění nebezpečí morové nákazy. Po odehrání 3 kol končí jedna etapa, vyhodnotí se kostičky v Notre Dame, akční karty se vrátí jejich majitelům, zamíchají a tak připraví na další etapu. Po 3 etapách končí hra a vítězí hráč s největším počtem bodů prestiže. Karet postav obsahuje hra celkem patnáct – a umožňují rozmanité věci (např. přesuny kamenů vlivu mezi čtvrtěmi hráče, apod.). Závěr? Strategická hra, s pěkným a trvanlivým herním materiálem (hezké obrázky karet a čtvrtí hráčů, dřevěné kostičky). Hra v pěti hráčích do hodiny a půl by měla být odehrána. A dobrou zprávou je také to, že hra je velmi dobře hratelná i ve dvou hráčích. Přijde mi, že je zde méně interakce mezi hráči, alespoň já vybírám karty akcí podle toho, co zrovna potřebuji než abych bral v úvahu, co by se hodilo či nehodilo soupeři. Jistě doporučuji.


Vytvořeno: 30.09.2011.  Recenze hry: Die Burgen von Burgund Hodnocení:
Kostky opět jinak
Mám rád kostkové hry. Proto jsem vyzkoušel v herním klubu Burgundské hrady. Hráči obdrží své hráčské desky a mají jeden společný herní plán. Hráči v roli burgundských princů rozvíjejí svá panství. Panství o velikosti 37 polí (hexy) obsahují barevně odlišené oblasti - řeky, města, pastviny, oblast dolů, oblast pro hrady, oblast pro umísťování znalostí. Hra se skládá z 5 fází, každá fáze má 5 kol. Hráči háží 2 kostkami, výsledky hodu použijí ke 2 akcím: získání šestihranné destičky z herního plánu, přidání destičky k panství, prodej zboží, získání 2 žetonů dělníků. Padlé číslo na kostce určuje, kterou destičku mohu získat či přidat k panství a které zboží mohu prodat. V případě získání žetonů dělníků hodnota hodu nemá význam. Dělníci jsou hodně důležití – mohu jimi upravit výsledek hodu – o každého dělníka mohu hod upravit o 1 nahoru nebo dolů (mimochodem úprava z 1 na 6 nebo ze 6 na 1 je možná a stojí jeden žeton dělníka). Důležité je pořadí hráčů. Tohle mohu ovlivnit – po umístění lodi na řeku ve svém panství se posouvám v pořadí tahu o jedno políčko dopředu. Hraji-li dříve, mohu si vybrat z více kartiček na herním plánu a také si mohu dříve koupit za stříbrné výhodnější kartičku ze středové oblasti (tuto možnost mají všichni navíc ke dvěma akcím, kartiček je tam dost pro všechny, ovšem může se stát, že se stejná kartička líbí více hráčům:-). Ve hře získávám řadu vítězných bodů – za dokončenou oblast (čím dříve, tím je bodů více), za pokrytí všech políček jedné barvy na své hráčské desce (za 1. a 2 místo), různé znalosti poskytují různé body a ještě některé jiné kartičky jsou obodované. Samozřejmě vyhrává hráč s nejvyšším počtem vítězných bodů. Přiznávám, že mám zkušenost s jednou hrou ve 4 hráčích, s vysvětlováním pravidel jsme hru odehráli za cca 2 hodiny. Hra se dá snadno vysvětlit, na hráčské desce je řada symbolů, které pomohou. Hra se mi líbila, rád bych si ji ještě zahrál jednou poté, co jsem si detailněji prostudoval pravidla. Všichni jsme měli stejnou hráčskou desku. Hra obsahuje kromě 4 stejných hracích desek ještě 8 různých hracích desek po 1 kusu a je možno hrát tak, že každý bude mít jinou. Po hodu kostkami je opravdu hodně možností, jak dvě akce využít. Hra je jednoduchá a příjemná, ovšem nebude to moje top hra.


Vytvořeno: 02.08.2011.  Recenze hry: The Settlers of Catan Card Game Expansions Hodnocení:
Zábavné zpestření
Zpestření

Rozšíření karetních osadníků přivezla manželka z výletu v Aglii. Krabička obsahuje celkem 6 tzv. tématických rozšíření: Věda a pokrok, Obchod a obrat, Politika a Intriky, Čarodějové a draci, Barbaři a obchodníci, Rytíř a Kupec. S novými kartami můžete hrát dvojím způsobem: 1. jako rozšíření základní hry – s jednou základní sadou a jedním tématickým rozšířením a 2. jako turnajovou hru – každý s hráčů má jednu vlastní základní sadu a alespoň jedno tématické rozšíření. Krabička rozšíření jistě znamená velké zpestření základních osadníků. Jsou zde mj. nové druhy karet (např. výstavby krajiny – umísťují se nad nebo pod vybranou krajinu, cizí karty – vykládají se v soupeřově panství nebo silniční výstavby – vykládají se na jednu z cest).
Ke hře jsme se vrátili po dlouhé době (na dovolené bez dětí). Nejdříve jsme si přehráli jednotlivá rozšíření. A je to tak, že se nám líbí z každého rozšíření část karet a část se nám zdá složitá a zbytečná. A potom jsme hráli turnajovou hru. Turnajová hra spočívá v tom, že každý si ze základní sady a jednoho či více tématických rozšíření vybere karty (akční, budovy, jednotky), ze kterých si vytvoří své dobírací balíčky, a každý přispěje kartami událostí k vytvoření balíčku karet událostí. Počet cest, vesnic, měst a krajin, které se postupně nakupují, se nemění. Nechtělo se nám utrácet další peníze, takže hrajeme se 2 českými základními sadami a 1 krabičkou anglického rozšíření. Ruby karet se liší, nejdříve si vybere karty ze všech rozšíření manželka, jako druhý já. Není to úplně podle pravidel, některé karty jsou jedenkrát a na mě nezbude, ale nám to nevadí a dobře se při hře bavíme. Stále mám pocit – vytvořím si svou sadu karet, se kterou zvítězím (hutě, mlýny, oblíbení rytíři…).
Pro představu popíšu několik karet z rozšíření: akční karta hradní paní Imelda – soupeř musí odstranit ze hry jednoho z rytířů, kterého zvolíte, zlatnictví – výnosy sousedních políček se zlatem se zdvojnásobí, dělo má sílu 6 (rukavice) aj…
Angličtiny či němčiny na kartičkách se není třeba bát, na internetu se najdete překlad. Máte-li rádi karetní osadníky, můžete zkusit sehnat krabičku rozšíření (cizina, internet) a zahrát si trochu jinou hru.


Vytvořeno: 09.07.2011.  Recenze hry: Himalaya Hodnocení:
Himalájské dobrodružství
Tuto hru mohu doporučit do sbírky Vašich her. O čem je?
Hra je pro 3 – 4 hráče. Každý hráč je vůdcem jednoho z himalájských kmenů. Snaží se rozšířit vliv svého kmene v oblasti ekonomické, politické a náboženské.
Hra se hraje na 12 kol. Na herním plánu je v 8 regionech znázorněno 20 vesnic tří úrovní (dům, chrám a klášter), které jsou pospojovány cestičkami. Na začátku hry jsou v pěti vesnicích umístěny suroviny (vybrané náhodně z pytlíku) – barevné dřevěné kostičky soli, nefritu, zlata, ječmene a čaje. V jiných pěti vesnicích jsou umístěné různě oceněné objednávky (kartónové kroužky) – kombinace surovin, které daná vesnice vyžaduje.
Na začátku kola každý hráč naplánuje tajně 6 svých akcí – přemístění vůdce karavany (od vesnice k vesnici), získání suroviny z vesnice, vyřízení objednávky vesnice, odpočinek (bez pohybu). Poté se akce provádějí – hráči se postupně střídají (nejdříve všichni postupně odehrají první akci, poté všichni druhou akci…). Na závěr se doplní suroviny a objednávky tak, aby vždy na herním plánu bylo 5 vesnic, které mají objednávku a 5 vesnic, které mají alespoň jednu surovinu.
Pokud hráč úspěšně vyřídí objednávku, tj. odevzdá požadovanou kombinaci surovin v dané vesnici, může vykonat dvě ze tří akcí: 1.) vezme si objednávku za zástěnu a získává stejný počet jaků jako je číslice uvedená na objednávce (tj. ekonomický vliv) nebo 2.) může ve vesnici umístit buddhistický chrám (tj. získat náboženský vliv) nebo 3.) vyslat delegaci do regionu či regionů sousedících s danou vesnicí (tj. získat politický vliv). Počet delegací, které mohu vyslat či počet bodů náboženského vlivu závisí na úrovni vesnice, jejíž objednávku jsem splnil (dům, chrám, klášter).
Hráči se snaží být dobří ve všech třech vlivech. Ve hře 3 hráčů se stává vítězem ten, kdo má většinu ve dvou ze tří vlivů. Ve hře 4 hráčů se nejprve "vyřadí" hráč s nejmenším počtem bodů náboženského vlivu, poté se vyřadí hráč, který má nejméně bodů politického vlivu, no a ze dvou zbylých hráčů se stává vítězem hry ten, kdo má nejvíce ekonomických bodů.
Jednou z možných strategií jak hrát hru je hromadění surovin (a omezené vyřizování objednávek). Na konci 4., 8. a 12. kola hráči hlásí počet kostiček jednotlivých surovin, které tajně schovávají za zástěnou a ten, kdo má nejvíce té které suroviny má možnost získávat body ekonomického, politického či náboženského vlivu.
Hra obsahuje i pokročilejší pravidla – máte možnost před plánováním hry umístit na herní plán žeton stop yettiho nebo sněhové bouře nebo slavnosti, které hru činí ještě zajímavější.

Hra je psychologická, plánování akcí je tajné – může se stát, že danou objednávku plánuje vyřídit více hráčů a podaří se to pouze tomu, kdo tam bude dříve :-). Běžně se z vesnic získávají suroviny v daném pořadí (od soli až po zlato). Mohu si třeba naplánovat přestávku a dorazit do dané vesnice trošku později, předpokládám, že sůl si vezme protihráč a já si budu moci vzít např. kostičku čaje, kterou potřebuji…

Námět hry se mi líbí, hra je poměrně rychlá (hodina až hodina a půl) a jednoduchá na pravidla. Můžete ji hrát jako více či méně náhodnou – běžně se vesnice pro naplnění kostičkami či objednávkami vybírají hodem 20-ti stěnou kostkou nebo můžete hrát variantu, o které jsem četl na internetu a oficiální pravidla ji neobsahují – vyrobíte si kartičky s čísly vesnic a několik kartiček je v řadě otočeno lícem nahoru a všichni hráči ví, která vesnice "bude příště na řadě". Materiál hry je také pěkný – dřevěné kostičky, plastové figurky vůdců karavan, delegací a buddhistických chrámů, kartónové kroužky objednávek a žetonů.

Při hře se vždy dobře bavíme a jsme překvapeni, kdo co naplánoval. Doporučuji, i když ji je asi nyní obtížné sehnat.


Vytvořeno: 27.06.2011.  Recenze hry: Mykerinos Hodnocení:
Kratší a dobrá strategie
Hráči představují skupiny archeologů, kteří na hledají na egyptských nalezištích cenné předměty, které se poté snaží vystavit v muzeu.
Vykopávky probíhají na 36 kartách pozemků (kartičky jsou oboustranné – z jedné strany pozemek, z druhé strany mecenáš), hráči na ně umísťují své archeology (kostičky). Každý pozemek je rozdělen na 6 polí, které jsou buď prázdné nebo s pyramidou (na tato pole běžně není možné umístit archeologa). Uprostřed kartiček je číslo – znamená hodnotu pozemku a značku mecenáše, kterému pozemek patří.
Hra se hraje ve čtyřech obdobích. Na začátku období se dvojice pozemků pospojují a vytvoří tak oblasti. Hráči umísťují archeology na kartičky, o které mají zájem, tak, aby zde měli většinu kostiček. Při umísťování kostiček mohou využívat speciálních schopností mecenášů, které získali v předchozích obdobích, a přiznávám, jejich jména se mi líbí – Lady Violet, Lord Lemon, Sir Brown, Mrs. Blackmore, Colonel Tangerine. Po pasování všech hráčů probíhá další fáze v období – vyhodnocení. Hráč s největším počtem kostiček v dané oblasti si vybírá mezi dvěma akcemi: vybere si jeden ze dvou pozemků, ze kterých se oblast skládá nebo umísťuje kostičku do muzea. Poté je na řadě ve vyhodnocení druhý hráč, příp. třetí a čtvrtý (pokud první, příp. i druhý hráč volili umístění kostičky do muzea a zůstala jedna či dvě kartičky pozemků oblasti).
Soupeřím o pozemky, o které mám zájem – ať už pro jejich bodovou hodnotu či schopnost mecenáše. Jeho schopnost mohu využít v příštím období. Včasné zabrání dobrých míst v muzeu je také velmi důležité (různá místa mají různou hodnotu).
Na konci hry se ještě uspořádá závěrečná výstava v muzeu.
Každá hra je jiná – pozemky se míchají a v každé hře vznikají jiné dvojice pozemků, oblasti.
Hra má opravdu pěkný materiál – tvrdý kartón kartiček a herního plánu muzea (srovnatelný s Carcassone), dřevěné kostičky, obrázky mecenášů se mi líbí. Pravidla jsou poměrně jednoduchá. Krabička je poměrně malá, takže se snadno převáží.
Hra je pro 2 až 4 hráče, je dobře hratelná ve dvou hráčích (hraje 3 fiktivní hráč) a výsledky často bývají těsné.
Takže pokud hledáte strategickou hru bez náhody, která se dá stihnout do hodinky i za kratší dobu, je to dobrá volba.


Vytvořeno: 31.08.2010.  Recenze hry: Dominion - Die Intrige! Hodnocení:
Intriky? - Ano!
Rozšíření Intriky obsahuje jako základní hra stejné karty peněz, karty s vítěznými body a karty kleteb. Dále 21 nových akčních karet, 1 bodovací kartu a kombinované karty. Oproti základní hře některé akční karty mají možnost volby pokynů, např. karta pěšák, kdy hráč vybírá dva pokyny ze čtyř uvedených na kartě (+1karta, +1 akce, +1 nákup, +1 virtuální mince). Novou bodovací kartou je karta vévody. Má hodnotu 1 bodu za každou kartu vévodství, kterou hráč vlastní (karta připomíná kartu zahrady, počet vítězných bodů může být různý). Mám-li vévodu, musím sbírat vévodství, ať mi vévoda přinese co nejvíce vítězných bodů :-). Hodně zajímavé jsou tři kombinované karty – jsou současně bodovanou kartou a kartou peněz či kartou akcí. Díky tomu, že Intriky mají své karty peněz, vítězných bodů a kleteb, jsou samostatně hratelnou hrou. A také, pokud máme doma základní Dominion, můžeme hrát hru v 5 či 6 hráčích, pravidla v Intricích obsahují pokyny k této hře. Nejčastěji hrajeme hru ve třech hráčích (dáno okolnostmi, více se nás neschází), jednou se nám podařilo hru hrát v pěti hráčích a užili jsme si ji také. Některé karty se mi moc líbí, některé nehrajeme. Např. maškary – každý hráč předá kartu ze své ruky hráči po levici. Pak může hráč (který vyložil maškary) zahodit na smetiště kartu ze své ruky. Někdo má v dané chvíli v ruce samé dobré karty a předává např. měďák, často putují karty kleteb... Pravidla obsahují také doporučené sady deseti karet (jen z karet Intrik a z karet Intrik a základní hry). My kombinujeme oblíbené karty z obou her. Intriky jsou jistě trochu náročnější než základní hra, pro nováčky bych doporučoval nejdříve základní Dominion. Pokud Vás Dominion baví, hurá do Intrik!


Vytvořeno: 28.08.2010.  Recenze hry: Osadníci z Katanu: Námořníci (rozšíření hry) Hodnocení:
Vzhůru na ostrovy!
Rád bych napsal krátkou recenzi na toto rozšíření Osadníků. Jak již bylo napsáno dříve, hra obsahuje několik scénářů ve variantách pro 3 a 4 hráče. Rád bych se zmínil o dvou scénářích. Nejraději hrajeme scénář Nový svět. Podle návodu se připraví díly krajin vč. moří, zamíchají a náhodně rozloží do rámu. Může vzniknout jeden nebo několik ostrovů. Náhodně se rozdělí i žetony s čísly, ovšem 6 a 8 nesmí ležet vedle sebe. Pak hráči umístí přístavy jak chtějí. Hraje se na 12 bodů, za každou první vesnici postavenou na cizím ostrově (pro daného hráče) obdrží hráč jeden mimořádný bod. Může se stát, že všechny díly s jednou surovinou mají nízká čísla, některé krajiny s čísly 6 a 8 jsou na malých ostrovech atd. Mám stavět pouze na jednom větším ostrově (a být hned u surovin) nebo stavět přes moře i na jiném malém ostrůvku, když tak získám bod navíc? Často hrajeme Osadníky ve třech hráčích a souhlasím s dříve uvedeným názorem, že pro 3 hráče jsou lepší Námořníci, protože na jednom ostrově „základních“ Osadníků je pro 3 hráče hodně místa a takto jsou Osadníci více strategičtí. Druhý scénář, který jsem hrál pouze jednou, a láká mě zahrát podruhé je Velký katan (scénář pro 4 hráče). Hráči mají k dispozici více vesnic a měst, herní plán se skládá větší. Dle návodu se postaví jeden větší a několik menších ostrovů. Všichni začínají na velkém ostrově. Na malých ostrovech nejsou žetony s čísly. Když během hry někdo dorazí na dílek krajiny bez čísla, tak se vytáhne z pytlíku. Později i ty dojdou a ubírá se z velkého ostrova (podle určitých pravidel). A hraje se na 18 vítězných bodů. Byla to legrace, ovšem když se někdo zpočátku nechytí, pak „dohrává“ hru, i když je jasné, že nevyhraje. Scénář potřebuje 2 základní sady, my jsme je neměli (máme ovšem rozšíření pro 5 a 6 hráčů), ale nějak jsme s materiálem zaimprovizovali (pajduláčci, sirky...). Zkrátka Námořníci jsou dobré zpestření Osadníků.


Vytvořeno: 27.04.2010.  Recenze hry: Chicago Express Hodnocení:
Vzhůru do Chicaga
Jako příznivec vláčkových her jsem neodolal zahrát si i tuto hru. A byl jsem příjemně překvapen. O čem je hra? Pokusím se ve stručnosti představit. Hráči představují investory, kteří investují do pěti železničních společností, rozvíjejí jejich železniční sítě (lokomotivy a domečky) a inkasují dividendy.
Ve svém tahu si mohou vybírat z následujících akcí:
- dražba jedné akcie
- stavba železnice jedné společnosti
- rozvoj jednoho hracího pole.

V dražbě navrhne hráč na tahu, která akcie se bude dražit (které společnosti) a ten, kdo dá nejvíce, dostane akcii. Peníze zaplatí hráč ve prospěch železniční společnosti. Při stavbě rozšiřujete železniční sítě jednotlivých společností (těch, jejichž akcie vlastníte). Při rozvoji hracích polí přistavujete k lokomotivám domečky. Stavba a rozvoj jsou hrazeny z peněz železničních společností (nikoliv hráčů). Obojí zvyšuje příjmy společností a tím i budoucí dividendy jednotlivých hráčů.
Hráč se může rozhodnout, zda zvolenou akci provede nebo ji nechá propadnout (např. z taktických důvodů zvolí akci dražba, když má málo peněz a vzdá se jí). Po volbě akce (ať již se provede či nikoliv) se totiž posune rafička na ciferníku patřící dané akci směrem doprava. Tak se postupně 3 rafičky (za dražby, stavbu a rozvoj) posunují na konec ciferníků (červené pole). Jakmile bude dosaženo červené pole daného ciferníku, nemůže být daná akce hráčem zvolena. Jakmile bude dosaženo červené pole u 2 ciferníků, končí kolo. Hra se hraje několik kol, na jejichž konci hráči vždy inkasují dividendy. Vyhrává hráč, který na konci hry má nejvíce peněz.

Kouzlo hry je v tom, že hráči nehrají za jednu barvu, ale mají většinou akcie více společností, takže např. když stavím železnici jedné společnosti, jejíž akcie má více hráčů, dělám to také ve prospěch protihráčů (ovšem, kdo má více akcií dané společnosti, má z toho větší prospěch). Stavba železnice a rozvoj políček jsou hrazeny z peněz železničních společností a jejich jediným příjmem jsou peníze, které hráči zaplatí za dražbu akcií. Takže nemusí být vždy nejlepší vydražit akcii za nejnižší cenu, protože bych pak nemohl dostatečně rozvíjet síť dané společnosti.

Herní materiál je krásný – dřevěné lokomotivy, domečky, pevné tabulky železničních společností, pěkné papírové akcie a peníze, pevný a hezký herní plán. Jedinou výtku mám k překladu pravidel co se týče startovního kapitálu hráčů – řiďte se anglickými pravidly a rozdělte mezi hráče dohromady 120 dolarů.

Hra pro 2 až 6 hráčů, hrál jsem zatím ve 2 a ve 3 hráčích. Ve třech hráčích byla výrazně lepší, myslím si, že bude ještě lepší ve čtyřech. Ještě ve větším počtu nevím. Rozhodně doporučuji !!!


Zpět na předešlou stránku

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |