Hledat
Podrobné vyhledávání her
Najděte si spoluhráče
 | Úvod  | Přehled her  | Články  | Kontakt  | 
Uživatel: nepřihlášen      Budeme rádi, když nám pošlete váš názor či připomínku.
 Nastavení webu: Inzerce

Profil hráče Tom

Rok narození: 1974
Webová stránka: http://blog.hubalek.net
Místo, kde hraje pravidelně: Moravskoslezský kraj / Frenštát pod Radhoštěm
Místo, kde hraje občas: Zlínský kraj / Rožnov pod Radhoštěm


Oblíbené hry hráče

Název hryHraji rádK dispoziciMoje hodnocení
6 bere! Ano Mám a nechci prodat
Bang! Ano Mám a nechci prodat
Blafuj Ne Mám a nechci prodat
Carcassonne: Hrad Ano Mám a nechci prodat
Carcassonne: Lovci a sběrači Ne Mám a nechci prodat
Citadela Ano Mám a nechci prodat
Cluedo Ne Mám a nechci prodat
Cronberg (Bonobo Beach) Ne Mám a nechci prodat
Doba kamenná Ano Mám a nechci prodat
Fazole Ano Mám a nechci prodat
Jungle Speed Ne Mám a nechci prodat
Kahuna Ano Mám a nechci prodat
Osadníci z Katanu Ano Mám a nechci prodat
Osadníci z Katanu: Karetní hra Ano Mám a nechci prodat
Quarto! (Classic) Ano Mám a nechci prodat
Řím Ano Nemám ale chci koupit
Sabotér Ano Mám a nechci prodat
Union Pacific Ne Mám a nechci prodat
Vrhcáby Ano Mám a nechci prodat
Vysoké napětí Ano Mám a nechci prodat


Oblíbené kategorie her hráče

moderní společenské hry válečné figurkové hry
abstraktní hry hry na hrdiny (RPG)
standardní karetní hry počítačové hry
sběratelské karetní hry


Recenze uživatele

 Od uživatele Tom je k dispozici celkem 3 recenzí.

Vytvořeno: 07.05.2008.  Recenze hry: Stone Age Hodnocení:
Doba kamenná - sympatická rodinná hra (recenze)
Nedávno jsem získal deskovou hru Doba kamenná. Hru jsem si už stihnul párkrát zahrát a přináším vám tedy její recenzi.

Herní materiál

Herní materiál považuji jednoznačně za největší klad této hry. Nádherná a logicky rozčleněná hrací deska, platíčko kde si hráči shromažďují svůj výdělek a stavby. Zlato má tvar zlatých cihliček, dřevo vypadá jako dřevěné fošny, …

Ke hře je kromě sedmi kostek přiložen i „kožený“ kalíšek na jejich míchání. Tento kalíšek bych osobne velice ocenil např. i u Osadníků z Katanu, kde nerovnoměrné rozložení kostek dokáže naštvat kdekoho ;-)

Výrobce dokonce (konečně!) přidal i uzavíratelné pytlíčky, do kterých můžete hrací materiál rozčlenit. K dokonalosti by chybělo větší množství menších pytlíčků, ale i tak je to super.

Jedinou drobnou výtku bych měl ke krabici, která nejde úplně dovřít (což lze ale řešit snížením vnitřních přepážek).

Také bych uvítal místo pro zásobu dosud nepoužitých hrací karet přímo na hrací desce, ale to už je opravdu jenom drobnost.

Herní princip

Hra se odehrává, jak už název napovídá, v době kamenné. Jste náčelníkem kmene a posíláte členy svého kmene získávat zdroje nutné pro přežití a rozvoj vašeho společenstva.

Tu pošlete tři bojovníky lovit, tu jednoho vyrobit nástroj, který pak zvýší úspěch lovu nebo dobývání surovin. Dále můžete poslat dva členy množit se ;-) nebo jednoho člena něco vymyslet, dalšího zorganizovat stavbu nějaké budovy.

Váš kmen k tomu, aby přežil, potřebuje jídlo, které dostává jednak z loviště (výsledek je vždy nejistý díky hodům kostkou) a jednak z políček, které vlastníte (tady se kostkou nehází).

Házení kostkou probíhá tak, že za každého člena, kterého pošlete na dané stanoviště, máte jednu kostku. Čili, čím víc členů pošlete např. na zlato (cena 6), tím větší šanci máte, že něco přinesou. V průměru jeden člen přinese jedno dřevo (cena 3), dva jedno zlato (cena 6) atp.

Zdrojem bodů jsou jednak stavby a jednak akční karty.

Za aktuálně postavené stavby se vám ukazatel bodů posune okamžitě během hry, za akční karty dostanete body při závěrečném účtování.

Na můj vkus je poměrně málo vyvážený poměr mezi body „ze hry“ a body za akční karty, zatím jsem ve všech případech měl víc bodů za akční karty než ze hry samotné.

Taktika a strategie

Hra samotná nenabízí nějak ukrutné množství taktických variant. Všichni hráči si víceméně hrabou na vlastním písečku a způsobů, jak nějak zamíchat situací na hrací desce je velice málo.

Nejobvyklejším způsobem, jak dosáhnout vítězství je sběr akčních karet. Ty na konci přinášejí významné množství bodů. Vždycky je nutné sledovat, kdo jaké karty sbírá a tomu pak přizpůsobit svoji vlastní taktiku.

Pravidla hry nedávají moc prostoru pro škodění ostatním hráčům, což někteří mohou považovat za nevýhodu, já osobně to tak nevidím. Můžete soupeři zablokovat nebo vyfouknout akční kartu, kterou sbírá, můžete mu zablokovat zdroj surovin, ale obvykle vám to moc efektu nepřinese.

Závěr

Hra Doba kamená je příjemná desková hra pro posezení s přáteli, kteří zrovna nejsou fanatici do deskových her. Pravidla se dají vysvětlit poměrně rychle a téměř každého, s kým jsem hrál, hra bavila a body byly to poslední, co je zajímalo. Radost přinášela hra samotná, shromažďování bohatství, starání se o „svůj“ kmen, to jsou věci, které hráče na této hře baví. Hra trvá dobré dvě hodiny a přinese vám příjemný herní večer.

Přednosti

* nádherný herní materiál
* srozumitelná hra i pro příležitostné hráče
* hra přináší hráčům příjemný pocit

Mohlo by být lepší

* více příležitostí k taktizování
* krabice by mohla jít dovřít
* hra je rozumně hratelná jen ve třech nebo čtyřech hráčích

Další recenze deskových her můžete najít na mém blogu (http://blog.hubalek.net/category/deskove-hry)


Vytvořeno: 16.04.2008.  Recenze hry: Lascaux Hodnocení:
Lascaux - desková hra, jakou jsem nikdy před tím nehrál...
Před nějakou dobou jsem dostal neodolatelnou chuť koupit si nějakou novou deskovou hru. V regálu s hrami mě kromě jiných zaujalo právě Lascaux (čti přibližně „lasko“) a to hlavně svojí grafikou a tím že jsem o této hře už četl. Obětoval jsem tedy skoro 600 Kč a hru koupil. Nikdy před tím jsem dražební hru nehrál, tak jsem byl zvědavý na něco nového…

Po rozbalení krabice mě zaujal herní materiál. Pěkně vyvedených 54 karet s 6 druhy zvířat, každé po 9 kusech, 50 perleťových „kamínků“ (žádný plast!) jako platidlo a pro každého z (až) 5 hráčů 6 žetonů s barvami na které si můžete vsadit.

Princip hry je poměrně jednoduchý, stručně řečeno v každém kole se vylosuje nabídka zvířat (každé má dva druhy barvy) a každý hráč si tajně zvolí, o jakou barvu bude mít zájem.

Pak probíhá dražba, kdy hráči přihazují kamínky jako platidlo a ten, kdo se první rozhodne dražbu vzdát všechny přihozené kamínky dostane jako odměnu. Na druhou stranu zase získá horší pozici při rozdělování karet.

Pak hráč, který dražbu vzdal, už nehraje a dražba probíhá na stejném principu mezi ostatními hráči až je určen celkový vítěz dražby. Ten pak ukáže žeton s barvou, na kterou vsadil a bere všechny karty této barvy. Pak následuje hráč, který skončil jako druhý, bere zase karty svojí barvy (pokud třeba náhodou byla stejná jako barva prvního, tak má smůlu a nebere nic), pak třetí (pokud je ještě co brát) atd…

Pak se nabídka zvířat doplní a hraje se další kolo, dokud karty nedojdou.

Na konci hry si hráči spočtou, kolik mají kusů od jednotlivých druhů zvířat a vždycky ten, kdo má mejvíc dostane právě tolik bodů, kolik má zvířat. Ostatní nedostanou nic. Další body ještě dostáváte za kamínky, které vám zbyly na konci hry (kurz je jeden bod za šest kamínků).

Lascaux je dražení hra, čili strategii zakládáte hlavně na odhadu toho, jak se zachovají protihráči. Hráči tedy dělají hru víc než u jiných her. Na druhou stranu, pravidla pochopí hráči prakticky okamžitě a souboj s ostatními baví skoro každého.

Hra má několik strategických nuancí. Pokud vám docházejí peníze, volíte spíše strategii jít po méně atraktivních zvířatech a snažíte se postupně zvyšovat svoje bohatství. Pokud jste největší boháč, ostatní se snaží vás co nejvíc podojit a pak včas vzdát dražbu a tučný pakl peněz si přivlastnit. Vy je ale můžete vypéct a dražbu vzdát o něco dřív, čímž je oholíte a vaše bohatství ještě vzroste.

Vždy je potřeba dobře balancovat mezi množstvím peněz, tím, která zvířata jsou v nabídce, kdo po nich jde a která už nebudou.

Podíl náhody je poměrně malý (všichni mají stejné informace a víceméně rovné šance) a dá se říct že lepší hráči dlouhodobě vyhrávají.

Hra je poměrně krátká (méně než půl hodiny) a svižná, obvykle se jich hraje několik za sebou. Nejedná se o třeskutou zábavu typu Bangu, ani celovečení velkou hru typu Vysoké napětí, nicméně svoje místo si mezi hráči určitě najde.

Shrnutí:

* dražební hra na motivy doby kreseb z doby kamené
* pro 3 až 5 hráčů
* doba hraní cca 30 minut
* moje hodnocení: 80%

Plusy

* nádherný herní materiál
* snadno vysvětlitelná pravidla, i příležitostní hráči mohou hru velice rychle zvládnout
* přiměřená doba hraní, bez hluchých míst

Mínusy

* relativně vysoká cena v poměru k množství herního materiálu
* návod šel určitě napsat srozumitelněji


Vytvořeno: 10.09.2007.  Recenze hry: Carcassonne: Lovci a sběrači Hodnocení:
Možná tak ve dvou...
Zelený Carcassonne máme už delší dobu a čas od času ho vytáhneme. Bohužel ve žebříčku popularity se u nás postupně propadá a je zastiňován jinými, lepšími hrami.

Pro dva je výrazně lepší volbou Carcassonne Hrad, pro víc zase třeba Osadníci. Hra je bohužel ve více hráčích hodně o náhodě a zatímco např. Osadníci k závěru gradují, tak Lovci a Sběrači připomínají možností cokoliv ovlivnit nejvíce sportku (čili ovlivnit nemůžete skoro nic, prostě ta správná kartička buď přijde, nebo ne).

Dávám tři, protože jsem hrál už víc lepších her, na druhou stranu tato hra je pro nenáročné hráče celkem dobře hratelná a nemá moc složitá pravidla.


Zpět na předešlou stránku

 
© MindOK 2002 - 2009 | design Továrna | development SoftGate  | XML rozhraní | RSS |